PDA

Виж пълната версия : Износ на мед



janni_7
04.10.2014, 23:54
Бих искал да попитам дали има някой който знае какви документи са необходими за износ в чужбина на мед и колко биха стрували всички необходими анализи и документи? Всъщност каквато и да е информация по темата ще ми бъде от полза. Благодаря предварително!

ahilis
04.10.2014, 23:56
Бих искал да попитам дали има някой който знае какви документи са необходими за износ в чужбина на мед и колко биха стрували всички необходими анализи и документи? Всъщност каквато и да е информация по темата ще ми бъде от полза. Благодаря предварително!

И защо във всички теми - ще го видят и в една?

Румен Николов
07.10.2014, 14:12
Здравейте, аз също се интересувам от същата информация. Имам колега, който ме моли да му изпратя няколко стотин килограма хубав мед в тенекии в арабският свят и нямам представа какви документи трябва да подготвя при експедицията. Също нямам представа как да проверя качеството на продукта преди експедиция, така , че да не закупя лошо качество мед. Ще съм благодарен ако някой ми помогне с разяснения.

valaz
07.10.2014, 16:11
Нямам личен опит в износ на мед, но бих те посъветвал да се обърнеш към спедиторска фирма. Предполагам, че ще могат да ти дадат някаква информация по въпроса.

tarty
07.10.2014, 18:02
Питай в БАБХ.Преди две години ходих да питам и от там ми казаха че трябва да имаш помещение за склад по някъв точка10 от закона ако не се бъркам.Все едно отваряш хранителен магазин.Сега не знам дали е така.

Mateev
07.10.2014, 18:07
Има една страшна думичка, и тя се нарича HACCP. Точно тази думичка отключва продажбите на дребно в страната, както и експорта за всяка една страна по света.

http://bg.wikipedia.org/wiki/HACCP

За да се сертифицирате по HACCP са необходими около 1 милион лева инвестиции и после за в бъдеще непрекъснати проверки и непрекъсната корупция (гушене на пари и мед на един или друг проверяващ, за да благоволи да се подпише на поредната хартийка, а хартийките, съпровождащи HACCP, са хиляди).

Цитирам:
През 2002 г. с регламент 178 на ЕС въвеждането на HACCP системата е задължително и за малки предприятия за производство на храни. В България със Закона за храните фирмите се задължават да имат въведена системата HACCP или процедури в съответствие с нейните принципи.(чл.12,ал.1,т.3)

pid
10.10.2014, 09:23
Матеев сигурен ли си за размера на инвестицията?
Би ли разеснил малко повече къде отиват тези 1 милион лева?

Аз имам впечтление, че технологичните процеси необходими за създаването на "годен" мед за продажба , не възлизат на повече от 30 000 лева?
Машините за преработка струват горе долу толкова (Не немски естественно).

А, също и въпрос, как производителите на мед продават директно на крайният потрибител? Нима са със ситеми ХАССР ?

Mateev
10.10.2014, 09:41
Сумата на инвестицията е много голяма, защото обикновенно се започва със строеж на ново хале. Почти е невъзможно една съществуваща сграда да бъде сертифицирана по GMP и HACCP. За да има HACCP, първо трябва да има GMP.

http://en.wikipedia.org/wiki/Good_manufacturing_practice

Изискванията на GMP са много жестоки. Знам го защото ние също се мъчим да сертифицираме нашите производства в козметиката, и това беше свързано със събаряне на много вътрешни стени в сградата и построяване на нови, както и дострояване на външна пристройка, долепена до сградата. Инвестицията беше много повече от милион. Преди да започнем ремонта си повикахме западен консултант, който да одитира пригодноста ни за GMP. В направения от него отдит имаше списък от над 20 листа с точки, маркирани с червен цвят (задължителни) и още около 10 листа с жълт цвят(препоръчителни). Основното е да не се кръстосват пътищата на потоците от суровини и материали с потоците от производството, потоците от готова продукция и потоците от движение на хора. Имаше дори изисквания как да са направени съблекалните за хората (разделени на мъже и жени), къде да са тоалетните и баните и помещенията за почивка. Ха-ха - дори ни накараха да направим подземна пречиствателна станция на отпадните води.

Просто няма как - ако искаш да изпълниш всички изисквания и да си нямаш проблеми за в бъдеще, най-добре е да се започне строителството на нов завод от гола поляна. Повечето преработвателни предприятия за мед точно така са постъпили. Алтернативата е да ползваш някакво голямо хале, да събориш всички вътрешни стени и да ги построиш отново, заедно с изцяло нова инфраструктура от подземни канализации и нови електрически и ВиК инсталации, както и нови въздуховоди за вентилация и т.н. и т.н. Всичките тези неща, независимо дали са направени по единия или по другия начин, струват средно около 300-400 EUR/кв.м. без машините и съоръженията. Сметни си квадратните метри и ще видиш цената на голата сграда. Добави си оборудването и ето ти крайна цена + 2 загубени години от живота ти.

Миналата година за нуждите на пчеларството започнах със строителството на едно ново хале от 600 кв.м., но като видях какъв поток от пари се наливат в него, заболя ме главата и прекратих строежа. Сега си стои на етап гол навес и смятам да поизчакам да видя дали няма да се появи някоя програма за конкурентоспособност, че белким се включа в нея и държавата да даде някой друг лев. Във форума цитирам числото 1 милион, защото точно такива са моите разчети, необходими за довършването на халето и инфраструктурата на двора около него (рампи, асвалтирана площадка и подходи, подземни пречиствателни станции и т.н.). Още около 300-400 хиляди за оборудването и поне още толкова за оборотен капитал и като цяло сметката за едно ново медопреработвателно предприятие набъбва до около 2 милиончета.

pid
10.10.2014, 09:52
Значи инвестицията е предимно в строеж на сградата, която да отговаря на стандартите за да си годен по НАССР...

Добре, а тогава как един малък производител с пчелин от 100 кошера примерно , предлага на пазара директно на крайният потрибител? (Без НАССР серитфициране)
Едва ли, има някой с подземна пречиствателна станция за отпадни води :) ( от малките производители).

Mateev
10.10.2014, 10:02
Между другото се опитах да направя HACCP и GMP само на помещението на машината за восъчни основи. Бях готов да събарям и строя наново вътрешни стени. Бях готов и да заровя в земята някаква минипречиствателна станция. Започнах да движа документите и се сблъсках с един правен абсурд - сградата ми е стара, правена още по живково време, и в момента има статут на търпимост. Тоест имам право да я ползвам, но всякакъв един опит за някаква модификация ще е свързан с изискването за нов Акт 16, а опитите да препроектирам цялата сграда пак ще доведат до изискването да я съборя и построя отново, защото тя не отговаря на съвременните изисквания за конструкции, носещи греди, фундаменти, натоварване на покрива от сняг и вятър и т.н.

С повечето промишлени сгради в България ситуацията е точно същата. Едно време при приватизацията много фирми си накупиха евтин производствен сграден фонд, но сега с новите изисквания за GMP на 99% от тях ще им се наложи да го съборят и построят отново.

Mateev
10.10.2014, 10:15
Значи инвестицията е предимно в строеж на сградата, която да отговаря на стандартите за да си годен по НАССР...
Добре, а тогава как един малък производител с пчелин от 100 кошера примерно , предлага на пазара директно на крайният потрибител? (Без НАССР серитфициране)
Едва ли, има някой с подземна пречиствателна станция за отпадни води :) ( от малките производители).

Има си специална наредба за продажба на мед на крайния потребител, която наредба е създадена именно за да позволи заобикалянето на HACCP от дребните производители на мед, но в тази наредба има много ограничения какво и колко можеш да продаваш.

Ако искаш да имаш пълна свобода в продажбите, трябва да си сертифициран по GMP и HACCP. Това може да излезе по-евтино ако построиш малка сграда тип кучешка колибка. Говорим за стотина квадрата с много на брой помещения в нея с размери колкото на килер - ха-ха. Това е евтиния вариант, но и при него пак говорим за 200-300 хиляди лева.

Накратко за меда са необходими няколко задължителни помещения, навързани с коридори по правилния начин, за да не се кръстосват потоци на хора, суровини, материали и готова продукция. Ето един непълен списък:
1. Мъжки и женски тоалетни, съблекални и бани с отделни входове и общ изход към производствените помещения. Заедно с предверията и коридорите говорим за почти 10 отделни помещения.
2. Отделен склад за материали (буркани, кашони, празни тенекии) и помещение към него, за предварителна сглобка например на кашоните.
3. Отделен склад за суровини - говорим за постъпващия мед в тенекии (при медопреработвателно предприятие) или корпуси с мед при пчеларите
4. Производствено помещение, в което са машините за преработка
5. Склад готова продукция
6. Склад за утилизация или пречистване на отпадния продукт или опаковки по време на производството (напр. оцапани с мед тенекии)

Въобще помисли си какъв е пътя на меда и за всяка една отделна операция слагай отделно помещение. Какъв е пътя на суровините и материалите - отделни помещения. Какъв е на готовата продукция - отделни помещения. Сложи и междинни коридори, по които да вървят транспалетни колички или хора, но така, че да не се кръстосват пътищата. При вземане на решение дали за някаква дребна операция трябва да има отделно помещение се изхожда от презумпцията за чистота и хигиена - не може нещо мръсно да се смесва с нещо по-чисто в едно и също помещение. Например никой няма да разреши склад кашони и склад буркани да са в едно и също помещение. Предполага се че склад буркани съхранява чисти суровини и в него ще бъде разрешено например да има и капачки за тези буркани, но не и кашони или етикети.

borislav aleksandrov
10.10.2014, 16:16
друг вариант е да ползваш готови ресурси на другите - т.е. товариш си меда отиваш в сертифицирана фирма където ти го разфасоват в нужната опаковка и си го караш на клиента ...

Mateev
10.10.2014, 17:38
Да, така е. Това се прави често в бизнес-средите. Проблемът е, че тази друга фирма ще те натовари в цената и продукцията ти може да стане непродаваема. Фирмите, имащи GMP и HACCP, много добре си знаят силата, и едва ли тази сила ще я продадат за жълти стотинки. Все пак те са инвестирали в това едни милиони, които трябва отнякъде да се избият, така че не очаквайте услугата ИШЛЕМЕ да е много евтина.

Има един много тънък момент, който ако не го знаете, рискувате да похарчите милион-два и пак да не можете да правите износ за Евросъюза. Проблемът се състои в това, че западните големи фирми и търговски вериги НЕ ВЯРВАТ на Българските GMP и HACCP сертификати. И да ви кажа честно са си прави предвид нивото на българската корупция. Та тези фирми не вярват на нашите сертификати, но в същото време искат да търгуват, защото продукцията ни е евтина. За да разрешат този проблем те си наемат лицензиран одитор от някоя известна западна фирма, плащат му няколко хиляди евро и го пращат на проверка при нас, за да направи НЕЗАВИСИМ ОДИТ. И той идва при нас и започва да ни търси кал под ноктите. И обикновенно намира. Това дето ви го казах за 30-те листа с червени и жълти забележки са именно доклад за нашата фирма (козметиката) от такъв западен лицензиран одитор. Такива досега са ни идвали няколко пъти.

Та ако някой от вас реши да строи или да лицензира съществуващо производство по GMP и HACCP - най-добре е предварително сам да си наеме лицензиран западен одитор. Вярно е, че че ще му плаща по 300 EUR на час и одита ще му излезе златен (колкото за една нова лека кола), но пък за сметка на това бихте ли рискували да похарчите милион или два, и после да се окаже, че евтините български консултанти нещо са сгафили и GMP-то не ви го признават на запад.

Още нещо - самите западни потенциални купувачи на нашата продукция вече са лицензирани по GMP и HAACP, а част от процедурите по тези сертификати ги ЗАДЪЛЖАВАТ да купуват суровини и стоки САМО ОТ ДРУГИ РЕГИСТРИРАНИ ПО GMP и HACCP фирми. Така че няма лабаво - това е пътя, ако искате да сте износители.

Mateev
10.10.2014, 17:48
Това между другото и обяснява защо толкова много поскъпва меда по пътя от Българския пчелар до магазините в Западна Европа - ами че този път включва поне 3-4 различни фирми, сертифицирани по GMP и HACCP. И всяка една от тези фирми освен 10-20% печалба, сигурно допълнително начислява и още поне едни 50% заради големите амортизационни отчисления, които трябва да се избият.

Искрен Мутафов
10.10.2014, 20:29
Значи инвестицията е предимно в строеж на сградата, която да отговаря на стандартите за да си годен по НАССР...

Добре, а тогава как един малък производител с пчелин от 100 кошера примерно , предлага на пазара директно на крайният потрибител? (Без НАССР серитфициране)
Едва ли, има някой с подземна пречиствателна станция за отпадни води :) ( от малките производители).


Има си специална наредба за продажба на мед на крайния потребител, която наредба е създадена именно за да позволи заобикалянето на HACCP от дребните производители на мед, но в тази наредба има много ограничения какво и колко можеш да продаваш.
............


Наредбата се нарича #26, и в оригиналният й вариант имаше доста ограничения(за ве повече от 40% от произведена та продукция, но и не повече от 2000 килограма), но след последната й преработка доста от тях отпаднаха:

http://www.lex.bg/bg/mobile/ldoc/2135700088

borislav aleksandrov
11.10.2014, 13:19
Да, така е. Това се прави често в бизнес-средите. Проблемът е, че тази друга фирма ще те натовари в цената и продукцията ти може да стане непродаваема. Фирмите, имащи GMP и HACCP, много добре си знаят силата, и едва ли тази сила ще я продадат за жълти стотинки. Все пак те са инвестирали в това едни милиони, които трябва отнякъде да се избият, така че не очаквайте услугата ИШЛЕМЕ да е много евтина...

Така е - за 4 тона мед разфасован в пакетчета по 20 грама - цената с ДДС е около 6 000 лв. (всички разходи) и се получава готов продукт за продажба пакетиран в кашони ....

tarty
11.10.2014, 18:01
Ако някой знае предприятия който работят на ишлеме да пишат някакви кординати.Не се знае на кой кога може да потрябват.

kurtov
05.07.2021, 22:07
Ако някой знае предприятия който работят на ишлеме да пишат някакви кординати.Не се знае на кой кога може да потрябват.

Към 2021 да попитам, някой знае ли за предприятия, които работят на ишлеме ?

PrincessBee
31.05.2022, 21:47
Здравейте. Ще се радвам да споделите мнение по тези два хипотетични случая:

Става въпрос за износ на мед към страна, която не е членка на ЕС. Имам пчелин, регистриран е,и аз съм регистриран като ЗП. Имаме купувач в страната за която изнасяме. За да качим меда на кораб и да бъде приет в страната купувач ни трябват Здравен сертификат и Сертификат за произход.
- можем ли да извадим тези сертификати без да сме регистрирани по наредба 26 и да пакетираме меда в тенекии и да го изпратим с логистична фирма
-или трябва да го “продадем” първо на предприятие, което е сертифицирано по НАССР, те да го пакетират и изнесат.

Благодаря.

The Chef
31.05.2022, 22:38
Сертификата за Произход ще ти го издадат от БТПП . Много любезни и професионално откликват за всичко . Дори и Стопанската Камара издава от няколко години . Работя с БТПП в София и Плевен и мнението мие за тях . Здравен сертификат от РЗИ . Декларираш , че е твой и толкова , няма издребняване . Моят опит е в Шотландия и Турция , опитвам в Берген , Норвегия . Ти не го качваш на кораб , а агенцията която си наел .
Успех

PrincessBee
03.06.2022, 13:48
Благодаря! От вашият отговор, разбирам, че няма нужда да минавам през Преработвател с цех за пакетиране.

Само да уточним, здравния сертификат същото ли е като Ветеринарен сертификат (в който да пише “годен за човешка консумация”)? Втория се вади мисля от Агенцията по безопастност на храните.
Успех и на Вас!