PDA

Виж пълната версия : Има ли готвачи или само за пчели ще говорим?



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7

Pavel_Bs
01.10.2014, 20:27
Колеги,покрай разговорите за вината и храната,ми дойде идеята за тази тема,която липсва във форума.Сигурен съм,че има много чревоугодници сред нас и няма да е зле покрай рецептите за пчелите да споделим и такива като за нас.Живо ме интересува направата на пушилня,както и рецепти за опушване на различни продукти.Наздраве и приятен апетит на всички.Давайте и снимки.

Юрий Цветков
01.10.2014, 20:41
"Заека се накисва в марината направена от 10л вода и 1,1 кг сол, няколко листенца дафин. лист, чер пипер10 зрънца.В тази марината престоява 24-48 ч., подсушява се преди да се опуши.Опушването става във варел или подобен съд на чието дъно има резгорени дървени въглища/жар и посипани с пилки от твърдо дърво(бук, дъб), зайчето се закача да виси в пушека на здрава пръчка, завързано с тел( има случаи да се подпалят пилките и ако е вързано с канап....става проблем)или на кука.Варела се затваря с подходящ капак за да не се губи пушека и така зайчето се опушва 2-3-4 ча. в зависимост от интензивноста на пушека.В подходящ съд се сгрява вода в която има сол, на 10 л вода-250 гр. сол.В тази саламура се вари зайчето около 15 мин,а след това се "проветрява" 1-2 ч.Така приготвения заец може да се съхранява в хладилник 5-6 дни или във Фризер...ако остане за прибиране...."

Горното е цитат от мнение на Илчо Илиев от Кубрат в заешкия форум, относно опушването на заешко. За съжаление няма снимки, но може да ти е полезно.

atanasov_msb
01.10.2014, 20:57
Колеги,покрай разговорите за вината и храната,ми дойде идеята за тази тема,която липсва във форума.Сигурен съм,че има много чревоугодници сред нас и няма да е зле покрай рецептите за пчелите да споделим и такива като за нас.Живо ме интересува направата на пушилня,както и рецепти за опушване на различни продукти.Наздраве и приятен апетит на всички.Давайте и снимки.
Мани а козя пъстърма как правите че и иде време

Pavel_Bs
01.10.2014, 20:58
Дядото гледа зайци и точно от там ще почна,но мен ме интересуват тънкости в опушването.Чел съм,че определени "пилки" дето им викаш,придават различен вкус,като например черупки от лешници.Саламурите и те са много важни.Нека обаче не забиваме само в тази посока.Нека всички споделят хубавите ястия и мръвки които приготвят.Например хубави пържолки от бонфиле,овъргаляни в подправки и сол,оставени зимата да узреят няколко дена и ето ти прекрасно мезе за виното без нито един шибан консервант или оцветител.Ако ги съхраняваш в хладилник изкарват няколко месеца.Предполагам,че всички ще се зарадваме да прочетем хубави местни рецепти от Български продукти.Говоря за всичко - мезета,салати,туршии, десерт , напитки и т.н..Ето например - някой правил ли е боб на гърне?Аз много искам да опитам и да видя как се прави,защото е срамота най-консумираната храна в миналото да се явява ЛУКС в момента по заведенията.Споделяйте всичко,аз съм градско чадо със земеделски наклонности и от мен няма да изскочи заек,но жена ми поне умее да готви.

distedi
01.10.2014, 21:16
Ако някой има интерес, мога да дам изпитани рецепти за домашен хляб.

Pavel_Bs
01.10.2014, 21:19
Давай бе колега,що питаш като срамежлива мома.Аз също си приготвям домашен хляб,но не мога да си хвана квас.Ако някой знае за кваса да каже,ще помогне много.

distedi
01.10.2014, 22:12
За квасът ще дам линк тези дни, а сега една рецепта за обикновен бял хлебец:
400 мл. вода
2 1/2 ч.л. сол
3 с.л мед (или 2 с.л. захар)
4 с.л. олио
700 гр.бяло брашно
8 гр. прясна мая (предварително разтворена в малко вода)
Добавям 4 парчета сух домат, които са нарязани на ситно.
За около 2 часа втасва и пак се меси. После още час и половина втасване и накрая печене ;)
Ако имате търпение, оставяте хлябът да престои 4 часа завит в кърпа, за да се изпари влагата. А ако не можете да чакате - гласите една буца сиренце и пускате следващата доза тесто :)

Pavel_Bs
01.10.2014, 22:19
Аз пък вместо сол,слагам самардала в същото количество.Който му харесва вкуса на самардалата,много ще му допадне.

Георги Кръстев
01.10.2014, 23:06
Павка ей ти пушилня, доказала се сред риболовците за повече от 3 години активно пушене..
http://www.filstar.com/bg/%D0%90%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0%D1%80%D 0%B8/5/a_%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5,%20%D 1%87%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B8%20%D0%B8%20%D0% BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8/51/%D0%9F%D1%83%D1%88%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D1%8F/2677/
http://www.filstar.com/bg/%D0%90%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%81%D0%BE%D0%B0%D1%80%D 0%B8/5/a_%D0%A1%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5,%20%D 1%87%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B8%20%D0%B8%20%D0% BF%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8/51/%D0%A2%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B8.%D0%B7%D0%B0.%D0%BF %D1%83%D1%88%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D1%8F/2678/

Pavel_Bs
01.10.2014, 23:12
Виж ти,от къде изскочи заека.Само че,габаритите ми се виждат малки за планираните мезета.Иначе триците може да ги пробвам.

Георги Кръстев
01.10.2014, 23:21
20982099
2100
"Виж ти,от къде изскочи заека.".......... Не си питал, не съм ти казал....

Pavel_Bs
01.10.2014, 23:28
Тъй,тъй,капелата ти ходи.Жената обаче що само се усмихва,а не се е нацапала и тя,ааа.Като стане виното и ако не ти се е спукала плочата от много огън,може да продължим с дискусиите,но не като сега на едно голо кафе само.

Ангел Йосифов
02.10.2014, 18:59
.Ето например - някой правил ли е боб на гърне?Аз много искам да опитам и да видя как се прави,защото е срамота най-консумираната храна в миналото да се явява ЛУКС в момента по заведенията.Споделяйте всичко,аз съм градско чадо със земеделски наклонности и от мен няма да изскочи заек,но жена ми поне умее да готви.

Когато правя боба в херметика ми идва зор да си изпия ракияята.Но в гърнето....нямам думи.Обикновено в гърне готвя предимно когато деня намалее и по рано човек влезе в къщи-демек от октомври до март.И не само боб със свинско краче става в гърнето а и...... имам си и едно 3 литрово гърне в което си квася кисело мляко от ебана крава.Абе дручко си е зимно време с гърнето....

Pavel_Bs
02.10.2014, 19:27
Хаха,ха колега,не знаех,че има такава категория крави.Хубаво,сега похвали се,ама нищо не написа по технологията за гърнето.Кажи първо от къде да си купя хубаво гърне,как да избера,какво да гледам и след това вече и схемата на манджата.

distedi
03.10.2014, 12:50
Преди време бях говорил с баба ми как са правели квас и после как са го съхранявали.... След подробно описание на цялата технология, следваха опити и хубави резултати... и след време случайно попаднах на ето това: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1951210 Тук подробно е описано това, което баба ми беше обяснила :)
Ако сега ви трябва хмел - може да се вземе от някоя билкова аптека.

jordanov
03.10.2014, 14:06
Нещата с готвенето при мъжете се получават, когато ти идват отвътре, импровизация и творчески процес демек...
Павка, може и да знаеш, ама да си кажа - гърнето трябва да е гледжосано отвътре и отгоре капаче да си има. Боб не те знам откъде си взимаш, най-добре разбира се собствено производство;) Та така- пълниш гърнето 1/4 до 1/3 с боб, нарязваш морков, лук, чушка на ситно. Слагаш сол, пипер, чубрица, джоджен, босилек... на вкус. Щипка захар също. Домати-не, че бързо втасва после. Пълниш с вода и слагаш чаша олио. Затваряш и палиш печката отдолу. До гърнето слагаш чайник с вода, може и по-малък с греяна ракия... и туршийка да има за майстора! Бавен огън! Може и само жар да има отдолу и на нея пък да твориш други работи. Гърнето да къкри, отвреме навреме отваряш и контролираш процеса, като поизври, доливаш с вода от чайника! Туриш ли студена и гърнето остава без дъно. Трябва към инвентара задължително да имаш и дървена лъжица, ама да си е поела мазнината. Към края може да сложиш и люта чушка, ако са навити консуматорите. Преди сервиране в къщи задължително добавяме още чубричка. Консумира се с удоволствие и мярка. Някои слагат разни сланинки, бекончета, сушенички, пастърмички, аз не одобрявам! Боб, леща, грах в къщи са постно ядене. Излишно е да казвам че на черна печка с дърва вкусът е неповторим. А най-добре е на огън, на двора, гърнето да си поема от пушечето:)

Pavel_Bs
03.10.2014, 15:25
Според мен,точно когато човек започне да твори,разбира,че си е на мястото.Всичко останало е по принуда,без значение каква е дейността.Готвенето за мен определено е творчество,а не нужда,но за да твориш,трябва да ти е спокойно на главата и да правиш всичко с настроение.Въпреки,че съм градско чедо,изобщо не харесвам града и живота в него.Вече доста рядко,но все още, може да ти замирише на старите бабини манджи,когато минаваш по улиците.Преди целия град миришеше на вкусна храна,а сега не ти остава време да мислиш за миризмите,защото трябва да внимаваш много с кучешките лайна по тротоара.
Та за гърнето не каза,га го избирам и като го чукам по дупето,трябва ли да звънти,щото да не изтече боба през шуплата,а?Отначало,като е ново, прави ли се някаква обработка,както на сача или няма нужда?Какъв обем е най подходящ?Със сача вече сме на ти и затова питам.Пусни някоя снимка ако ти се намира под ръка.

Колега дистеди,благодаря за статията.

jordanov
03.10.2014, 15:54
Е па чукането по дупето е задължително! То това е проста физика, дет вика г-н Матеев, и там истината е само една! Едно време ревизорите на гарата обикаляха с едни дълги чукчета да пробват колоосите на жп състава, твойто гърне ако не звънти кат джанта на влак направо го даваш на стопанката да слага мушката вътре хаха. Гювеча и гърнето трябва да са гледжосани /абе грънчарски емайл/ отвътре и никаква обработка не им трябва. Само внимаваш да не ги подлагаш на резки температурни колебания и ако се пазят от удар са вечни. Снимки на гозби и на кухненски инвентар нямам, щот не съм си и помислял че ще се хваля с готвене, то това да не е като с пчелите.;)

Дамян Дамянов
03.10.2014, 17:00
Е па чукането по дупето е задължително! То това е проста физика, дет вика г-н Матеев, и там истината е само една! Едно време ревизорите на гарата обикаляха с едни дълги чукчета да пробват колоосите на жп състава, твойто гърне ако не звънти кат джанта на влак направо го даваш на стопанката да слага мушката вътре хаха. Гювеча и гърнето трябва да са гледжосани /абе грънчарски емайл/ отвътре и никаква обработка не им трябва. Само внимаваш да не ги подлагаш на резки температурни колебания и ако се пазят от удар са вечни. Снимки на гозби и на кухненски инвентар нямам, щот не съм си и помислял че ще се хваля с готвене, то това да не е като с пчелите.;)

хАХАХХАХАхахХАХхахаха
Във Велико Търново май бяха останали майстори, че то си е умиращ занаят.
Печенето на изделието си е 90% от майсторлъка и трябва хем да е твърдо хем да не е загоряло. :laughing:
А боба 24часа киснене във вода, че излизат екстрите :laughing:
jordanov хайде ся обясни как се пали черна печка :laughing:

Ivan_vd
03.10.2014, 19:40
хАХАХХАХАхахХАХхахаха
Във Велико Търново май бяха останали майстори, че то си е умиращ занаят.
Печенето на изделието си е 90% от майсторлъка и трябва хем да е твърдо хем да не е загоряло. :laughing:
А боба 24часа киснене във вода, че излизат екстрите :laughing:
jordanov хайде ся обясни как се пали черна печка :laughing: Ако е чукал циганка ще я пали за норматив.Аз много бързо паля парното зимно време.

Ангел Йосифов
04.10.2014, 17:24
Хаха,ха колега,не знаех,че има такава категория крави.

Че това си е "щастливата" крава дето .........А всичкото мляко в магазина е от НЕ..бана крава-пълна нещастница.Ракийката си я пия с аирян направен от щастлива крава барабар със "вредните" масла и др.на истинското мляко.

Pavel_Bs
04.10.2014, 18:35
"Вредните съставки" на пълноценните храни са само в главите на идиотите които вярват сляпо на всичко което им се каже.Преди, маслото го заклеймяваха като много вредно,за да направят място за скапания маргарин,а сега за да прикрият маргарина като съставка го пишат по хиляда начина,само и само да не разбереш,че ядеш маргарин.
Млякото с каква закваска си го правиш?Аз ползвам на Елена 3,6%.За сирена и кашкавал нямам време,нека да пораснат малко децата,че тогава.

distedi
04.10.2014, 19:23
Като закваска за мляко и аз ползвам "Елена", но и с 2% се получава :)

Дамян Дамянов
04.10.2014, 19:33
Пробвах се преди година да направя кисело мляко :)
Ползвах мляко PILOS и от 1л излезе 1ч.л кисело мляко, а другото си беше цветна боя.

ahilis
04.10.2014, 20:00
Пробвах се преди година да направя кисело мляко :)
Ползвах мляко PILOS и от 1л излезе 1ч.л кисело мляко, а другото си беше цветна боя.

Ами то киселото мляко се прави от мляко, не от незнам какво там. Хаха. Има една сентенция за виното, но...... друг път.

koragroup
05.10.2014, 21:48
Рибешки кюфтаци
Омесват се кило смляна риба (скумрия, пангасиус, дунавска разна - демек секва става) с кило кайма. 200-300гр. лук, един настърган картоф, едно яйце, малко кимион, чубрица, повечко черен пипер, сол на вкус и ако обичате девисил. Кюфтаците в размер по желание на готвача, се овалват в смес от царевично брашно и галета и могат да се изпържат в олио на тиган, у фритюрника или да се метнат чрез една тава във фурната. Гарнитура пражени картофели с шарена сол и 3-4 литра бира.
п.с. Колкото е повече рибата, толкова повече рибешки е вкуса. Може и без кайма, ама стават по сухички и се качва разхода на бира .

koragroup
05.10.2014, 21:52
В нашата къща рибената чорба се прави по 2 начина. "Бялата" е със зеленчуци и застройка, а "червената имам намерение да Ви представя сега :wink:

За да се получи хубава рибена чорба, старите рибари казват, че трябва да има повече видове риба в нея и разбира се са много прави.

За целта, всички рибни глави, опашки, перки и рагута (останали след филетиране) събирам в плътно затворени найлонови пликчета във фризера. Така за 2-3 месеца се събират 3-4 вида риба (последния път бяха - щука, шаран, пъстърва). Тъй като тези са "за аромат", обикновенно купувам една глава от толстолоб за да има повече месце :D

Замразената риба се размразява и всичко се измива добре:



Изображение



През това време, в голяма тенджера слагаме 2л доматен сок, но да не е от този за пиене, а по-скоро стерлизирани домати минати през машинка за месо... Ако е лято и доматите на пазара са по 80ст настъргваме 2.5кг пресни домати. Към доматите добавяме 1л вода, една голяма глава лук, черен пипер и сол:

Изображение



Когато бульона заври и лукът поомекне, добавяме едрите части от рибата:

Изображение


След 5-10 минути се изваждат и оставят да изстинат:

Изображение


След това, по-дребните части риба (рагу, по-малки глави или цели по малки рибки - костур, таранка и т.н.) се поставят в мрежест съд (аз използвам добре измитата кошница на фритюрника) и също се сваряват за 5-6 минути:

Изображение


След като поизстине всичката риба внимателно се обезкостява:

Изображение


И се добавя към врящия бульон:

Изображение


Тук идва един важен момент. Нарязва се 2/3 връзка магданоз (мерудия), същото количество девисил (и 1-2 стръка целина по желание). Ако няма пресни, слагам предварително нарязани и замразени във фризер, а ако и такива няма - сухите също стават.

След като бульона с добавеното месо поври още 4-5 минути , добавяме зелените подправки, сол и черен пипер ако е необходимо.

Изображение


По желание всеки може да добави оцет на вкус :D


Накрая резултата,с подобаващите екстри:

Изображение

Това е в общи линии, поздрави Жоро.

Рецептата с картинките може да се види тук"
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?f=18&t=13746

koragroup
05.10.2014, 21:58
И такаааа...

Продукти:
1 заек към 2 кила или какъвто ви попадне.
100 гр пушен бекон, бут, врат в зависимост колко мазнинка си има зайчето.
250 гр кайма
2 глави лук
2 глави чесън
3 с.л. ориз
3-4-5 гъби
дреболиите на заека, ако ги няма увеличаваме гъбите.
2 ч.л. джоджен сух или 2 с.л. пресен нарязан на дребно.

Плънката:
Запържвам в 2-3 с.л. олио каймата, пушеното беконче и дреболиите нарязани на кубчета. Добавям нарязаните гъбки, лук и 1 глава чесън. Когато остане на масло добавям измития ориз и джоджена. Като се позапържи и той, добавям 6-7 с.л. хладка вода и намалям огъня на минимум. Свалям от огъня, когато ориза поеме почти всичката вода. Оставям да изстива.

Изображение

Така изглежда до тук...

Заю:
Измит и подсушен го шпиковам с другата глава чесън и със собствената му мазнинка от около бъбреците. Може да се шпикова и с бекон. Така не става прекалено сухо месото.
Натривам от вътре и отвън със сол и черен пипер, след което лекичко запържвам зайчето от всички страни (без коремчето за да не се разкъсва когато го шия).

Изображение

Ето го и него.

Следва пълнене и едновременно с това шиене с голямата губерка - фестон бод:

Изображение


Когато сме готови слагаме Заю да спинка върху едни катрофелки или върху метална или дървена скара поставена на дъното на тавичката.

Изображение

Както е видно аз предпочитам картофките.

Намазвам гадинката с масло, поръсвам с джоджен и наливам чаша вода или вино на дъното на тавата, след което плътно покривам с ауминиево фолио, като внимавам да не се залепя на месото.

Ето така:

Изображение


Пече се във фурната на 200 градуса в продължение на 1.5 - 2 часа, без да се любопитства :wink:

След това време, махам фолиото и оставям да се "изчерви" отгоре, като 1-2 пъти го поливам със соса от тавичката.

Целта е да се получи нещо такова:

Изображение


А после и така:

Изображение

Консумира се с леко, бяло или червено охладено винце, за предпочитане с плодов аромат.

П.С. Пецептата с картинките тук:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?f=18&t=35683

koragroup
05.10.2014, 22:08
Иде време и за тази благина.


Рецептата е проста и може да се приложи на свински или телешки сърца, а също така на разни филетирани меса, включително и рибни. Разбира се за целта рибката трябва да е по-големшка, да речем 5-6 килца, за да се образува хубаво филе без кости.

Продукти:
2кг свински сърца,
0.5кг сол,
1 опаковка от готова подправка за кайзероване на меса.

Приготвяне;
Сърцата се нарязват с остър нож на парчета, като се стремим късовете да не са много тънки и да не са много "рошави" .Това до голяма степен зависи от касапина който ги е клал.(При телешкото сърце е по лесно, а при рибното филе, сега е момента да се извадят всички видими кости). При рязането на сърцата се отстраняват всички кръвоносни съдове и "жили", а ръщо и колкото е възможно от мазнината/лойта около предсърдията.

Така приготвените късове, обилно (до побеляване) се насипват със сол. Тук правилото е, че не може да пресолите, но обратното е възможно. Затова не жалете солта, тя и без друго е най евтиния компонент.
Осоленото месо се поставя в по-голяма купа, защото постепенно се отделя доста вода. Престоява в хладилник 24-36 часа. Дори да го забравите 3-4 дни, не е страшно.
След това, месото се измива обилно с вода от солта. В този момент, отрязвам малко парче от месото и го сдъвквам, за да разбера колко е солено. Трябва на вкус да стои малко по безсолно от готова пастърма. Това е така защото при следващото изсушаване солта ще се "концентрира".
Ако месото е по-солено от необходимото, накисвам във вода, като го оставям да престои от 2 до 6 часа. След това изплаквам късовете и ги оставям в хладилника за още 3-4 часа. Така от месото изтича всичката ненужна вода и подправките по-лесно полепват.
За това количество свински сърца, използвам около половин пакетче от сместа за кайзероване. Производителят на тази, която използвах последно (Меркурий), предлага към сместа да се добави 20гр счукан чесън и малко бяло вино. С така получената паста се намазва месото от всички старни и се овисва да съхне на хладно и проветриво място.
Според мен този вариант е подходящ за по големи късове месо, където няма да е такава играчка да се маже парче по парче.
Затова, аз изсипвам подправките в пластмасова кутия (примерно кутия от сладолед 1-2литра), поставям 2-3 парчета месо, затварям и друсам 10-15 пъти. По този начин, подправката се набива здраво по месото и то от всички страни. (по същия начин "овалвам" рибата в брашно преди пържене).
В единия край на всеки къс слагам конец, на който месото овисва за сушене. Опитът показва, че остъкления балкон не е добър вариянт, особено ако дограмата е "от новите".

Като цяло, това е готовия продукт:



Изображение

Изображение

След 7-10 дни, без никакви допълнителни грижи, мезето е готово.


П.С. Не е добре прекалено да се оставят да изсъхват, защото ще трябва да ги режете със ъглошлайфа :lol: Когато са с най-добри вкусови качества, останалите парчета могат да се приберат във фризер или камерата на хладилника. За целта преди това се поставят по 1-2 парчета в найлоново пликче.... Но на мен до сега не ми се е налагало :wink:

Рецептата с картинките тук:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?f=18&t=26544

Pavel_Bs
06.10.2014, 17:19
Браво колега,бравос.Немам думи.Че и шегаджия си падаш :"Дон'т ю файнд ит анойнг уен Инглиш ис ритън ин сирилик?... уел, нау ю ноу хау ай фийл уен самуан райтс Бългериан ин латин!

Ангел Йосифов
07.10.2014, 15:57
21392140Вчерашната вечеря.

koragroup
07.10.2014, 20:17
Добре изглежда, ама дай малко подробности. Картофче, грахче, чушка, месце, май гъбка... ама другото ... загадка.

Ангел Йосифов
07.10.2014, 21:05
Никаква загатка просто каквото се намира в хладилника и покрай него.Само трябва да се нагласи миродийката според случая...има и ябълка.

Pavel_Bs
18.10.2014, 21:26
Нека се отчета и аз - печени сърнели на фурна : гъбите се измиват с вода,изтискват(кой както му е удобно,моите ръце са големи и ги стискам между шепите или по две половинки) и нареждат в тавата : 2178

Може да се застъпват една с друга.Поливам ги с малко Зехтин(хубав),посолявам,мож е малко мерудия,по-обилно със стрит черен пипер и отгоре ги наръсвам с натрошено сиренце.Доливам малко водичка(около 200мл.) и айде във фурната на макс.Като се зачерви сиренцето са готови.Внимавайте да не ви изври водата преди това,защото залепват за тавата и прегарят.До самото им вадене трябва да са останали само на мазнинката.Може да се ползва и масло,а задължително е и едно хубаво винце.Ха наздраве.2179

Ангел Йосифов
22.10.2014, 17:18
Ето какво успях да сготвя миналата седмица.Първото е шипков мармалад.А ВТОРОТО.......Мавруд...

jordanov
22.10.2014, 18:56
Мастер Йосифов, ама не вярвам ти да си набрал шипките?;) За мавруда какви разядки си приготвил?

градинар
22.10.2014, 19:23
Нещата с готвенето при мъжете се получават, когато ти идват отвътре, импровизация и творчески процес демек...
Павка, може и да знаеш, ама да си кажа - гърнето трябва да е гледжосано отвътре и отгоре капаче да си има. Боб не те знам откъде си взимаш, най-добре разбира се собствено производство;) Та така- пълниш гърнето 1/4 до 1/3 с боб, нарязваш морков, лук, чушка на ситно. Слагаш сол, пипер, чубрица, джоджен, босилек... на вкус. Щипка захар също. Домати-не, че бързо втасва после. Пълниш с вода и слагаш чаша олио. Затваряш и палиш печката отдолу. До гърнето слагаш чайник с вода, може и по-малък с греяна ракия... и туршийка да има за майстора! Бавен огън! Може и само жар да има отдолу и на нея пък да твориш други работи. Гърнето да къкри, отвреме навреме отваряш и контролираш процеса, като поизври, доливаш с вода от чайника! Туриш ли студена и гърнето остава без дъно. Трябва към инвентара задължително да имаш и дървена лъжица, ама да си е поела мазнината. Към края може да сложиш и люта чушка, ако са навити консуматорите. Преди сервиране в къщи задължително добавяме още чубричка. Консумира се с удоволствие и мярка. Някои слагат разни сланинки, бекончета, сушенички, пастърмички, аз не одобрявам! Боб, леща, грах в къщи са постно ядене. Излишно е да казвам че на черна печка с дърва вкусът е неповторим. А най-добре е на огън, на двора, гърнето да си поема от пушечето:)
И аз да се разпиша,ей на това гърненце приготвяме вкусен боб в камината.(на снимката съм приготвил сърми).Една италианска грънчарка ме светна как да направя грънците по-здрави и устойчиви на жив огън.Много е просто ,поставяме закупения съд във по- голям със студена вода за 24 часа.След тази манипулация можете да доливате студена вода по време на готвенето,колкото си искате.Аз използвам негледжосано гърне от 10 лева,като първото се спука от жегата (още не бях срещнал италианката).
Ааа забравих ,за да запечати новозакупения съд се изваряват по-мазнички кокали,а някои ги мажат с чесън.2264

Ангел Йосифов
22.10.2014, 20:14
Мастер Йосифов, ама не вярвам ти да си набрал шипките?;) За мавруда какви разядки си приготвил?



Наборе май искаш пак да се ловим на бас.Миналата седмица ходих да нагледам пчеличките и нещешли забравил съм кибрита(за пушалката),но намерих 2-3 клечки кибрит в жабката на колата. Използвах запалката на колатаи........и шибани компютри и стари коли...Докато чаках колегата 2-3часа набрах шипките.Иначе за мавруда разядките са,както обикновенно-заешки(вече във фризера), пилешки(в събота 70 пилета лягат под сатъра съвсем хуманно),свинско и телешко за коледа-и те хуманно.

jordanov
23.10.2014, 08:43
Мастер, никви басове, ти срещу мен да тичаш не мога те стигна. Не ме ли виждаш че мълча като наслан, таз година нищо за хвалене. Даже и нулева винарска година - за първи път от четвърт век! Само дето двора се напълни с японски петли и кокошки и още излизат отнякъде. Мисля да развивам ловен туризъм за ловджии-аджамии.

koragroup
28.10.2014, 23:28
Свинско с лук, китайски ориз с яйце и зеленчуци и сладко кисел лют сос :-P
2317

Ангел Йосифов
30.10.2014, 21:09
Че това си е "щастливата" крава дето .........А всичкото мляко в магазина е от НЕ..бана крава-пълна нещастница.Ракийката си я пия с аирян направен от щастлива крава барабар със "вредните" масла и др.на истинското мляко.


Ето за това става въпрос

Ангел Йосифов
01.11.2014, 07:54
Някой знаели какъв е този плод.

спартак
01.11.2014, 18:02
Прилича на гъделичник!

koragroup
26.11.2014, 22:24
Ето една импровизация в картинки. Кръстил съм я:

Ловджийска лазаня
Продуктите:
2468

Мисоту (от младо глиганче, размер 60-80кг) през рубота, картофете бланше отлюспени във вряща подсолена вода, после студена да кротясат.
2469

Каймата, после лука и морковете
2470

После чесаня и пресните и печените чушля и патладжанката
2471

Черпим го едно домашно
2472


Редим бюлетините
2473


Салца, нечесан, оливия, чубрица и сол
2474


Полиииив
2475


Бедняшки бешамел - без масло и мляко
2476


Полиииив, пак...
2477


Голямото слънце
2478


Първа четвърт... или последна...
2479

Поуките след консумацията, ако картофите не се бланшират и се пече мааалко повече, няма да има "вода в тавата". С домашни или купешки кори за лазаня ще стане мнооого по-яко. Не че така остана де...

Pavel_Bs
26.11.2014, 23:05
Ей страшен си.Поздравления за мерака и уменията.

Ангел Йосифов
04.12.2014, 17:43
От 5,5литра краве мляко се получи 1,4кг сирене.

Ivan_vd
04.12.2014, 19:32
Ти от цедилника и веднага мерене трябваше да го понатиснеш да изцедиш всичката суроватка ,казано по нашенски да изчакаш да узрее и тогава мери.

спартак
04.12.2014, 19:55
Това сиренце, плаче да го хапнеш със содена питка и после с каничка мавруд да затиснеш.

Ангел Йосифов
04.12.2014, 20:38
Спартак,питката я пропускам ама виното НЕ.
Ванка млекото съм го купил от Дунавци. Следващия път ще те поканя ти да разповиеш сиренцето за да се убедиш че е понатиснато за 24ч.Всъщност ако се поогледаш ще видиш,че сиринцето е тънко(2,5см),но няма кой да чака 40-50дена да зрее.Междо другото,да ти кажа ако не знаеш,че последната суроватка(вупреки натискането) се изцежда от солта.
От суроватката се опитах да направя малко извара,но пусна само две лъжици.

Ivan_vd
04.12.2014, 20:45
Спартак,питката я пропускам ама виното НЕ.
Ванка млекото съм го купил от Дунавци. Следващия път ще те поканя ти да разповиеш сиренцето за да се убедиш че е понатиснато за 24ч.Всъщност ако се поогледаш ще видиш,че сиринцето е тънко(2,5см),но няма кой да чака 40-50дена да зрее.Междо другото,да ти кажа ако не знаеш,че последната суроватка(вупреки натискането) се изцежда от солта.
От суроватката се опитах да направя малко извара,но пусна само две лъжици.Мерси за поканата от теб сиренцето а от мен виното.Млякото не е било кръстено щом от 5.5л е станало 1.4кг сирене.А и кравата ако е Джерсеи супер .

зуница
05.12.2014, 12:31
От 5,5литра краве мляко се получи 1,4кг сирене.
Следващия път към маята добави и лъжица истинско кисело мляко.Ако си го направил и сега значи знаеш за какво иде реч.Ако пък не си, пробвай и сам ще разбереш.

Ангел Йосифов
05.12.2014, 21:06
Слагам на литър по лъжица,а маята разреждам с вода.
Всъщност приемам съвети за овкусяване

Remi
05.12.2014, 21:25
Мерси за поканата от теб сиренцето а от мен виното.Млякото не е било кръстено щом от 5.5л е станало 1.4кг сирене.А и кравата ако е Джерсеи супер .
Ах чревоугодници такива пости са. А рецепта за хубаво кисело мляко няма ли да кажете от онова в стъклените бурканчета преди 30 години? Защото синковците не го знаят. Дайте да им покажем истинското.

спартак
05.12.2014, 21:27
Слагам на литър по лъжица,а маята разреждам с вода.
Всъщност приемам съвети за овкусяване

Ачо , ако харесваш вкуса на пушено , може да експериментираш с някой агент придаващ този аромат. Ако стане ще докладваш.

Pavel_Bs
05.12.2014, 23:19
Колега Спартак,мани ги тея химии бе.Едно време в почти всяка къща е имало пушилня.Колегата Йосифов ти говори,че кравата трябва да е обслужена от бик за да е по вкусно млякото.Я предложи химичен еквивалент на бика ,ааа.

Ангел Йосифов
06.12.2014, 08:48
Ах чревоугодници такива пости са. А рецепта за хубаво кисело мляко няма ли да кажете от онова в стъклените бурканчета преди 30 години? Защото синковците не го знаят. Дайте да им покажем истинското.

Ами погледни на предната страница.Тайната се крие в това,че млекото трябва да се издои от крава,а не от юница.

Ангел Йосифов
06.12.2014, 08:56
За сега овкусявам само с чубрица +малко риган(ситно смлени) лично набрани.Избягвам червения пипер защото сегашния няма нощо общо с този отпреди 20г.

Ангел Йосифов
06.01.2015, 16:34
28432844Ето какво успях да "сготвя" през празниците.Едното е гроздомицин със добавка-мед при второто варене,а другото е конче вихрогонче по рицепта на ...реклама

ivandespotov
06.01.2015, 16:49
Ангеле,кви ги вършиш бе човек, пък аз си мислех,че само катедрали строиш?

спартак
06.01.2015, 17:39
Ачо. Машала за суджука, Евала на майстора,да ти е сладко. Но да попитам за лозите от снимката какъв сорт са гледам от айлашките дето не се ровят или бъркам?

Ангел Йосифов
06.01.2015, 19:12
Ачо. Машала за суджука, Евала на майстора,да ти е сладко. Но да попитам за лозите от снимката какъв сорт са гледам от айлашките дето не се ровят или бъркам?

Братле, виждаш ли и гроздето още не съм брал.......наложи се да копувам.Това което се вижда е памид.От месец май не съм го поглеждал.Иначе ножицата ми режи и не само режи,а и знае от къде и колко.

jordanov
12.01.2015, 16:24
Ангеле,кви ги вършиш бе човек, пък аз си мислех,че само катедрали строиш?

Той, Набора, каквото и да подхване все му се получават с лекота работите! Дали дивачка ще облагородява или рояче ще прибира, направо рутина, добре че пуска някоя снимчица да се порадваме покрай него... Аз обаче, след дългогодишно прекъсване, сега за втора година се занимавам със суджуци и затова ще се хваля как си му е ред. Придържам се към книгите, но правя всичко на око и на вкус, досущ като с пчелите. Интересно, че досега още никой не ми е правил забележка, даже и аз не си правя:) Две части свинско/селско/, една част телешко/селско/, една част заешко/мое/, сол с лъжицата около 20 гр/кг. Чубрица, чер и червен пипер, малко кимион и малко захар и така-мачкане, почивка 24 часа и пълнене. Закачане, висене и валиране. По това време на годината няма къде и айде у гаража, да събират леека благородна плесен. Добре, че нямам да правя много кошери, хахаа.

2926

Имаше малко шкарто и миналата вечер викам я да видим стават ли за пред хората. Стават и затова след един месец ще повтарям упражнението. Даже мисля това да си го запиша в личния календар по Добри Пчеларски Практики;)

2927

спартак
12.01.2015, 20:00
Еиий , ама лоши хора сте амчи на чиляк му се прияжда де. Йорданович имай милост и с таз саладка...

jorors
12.01.2015, 20:17
Ето и от мен29302931

ch.atanasov
12.01.2015, 21:00
ДА ,да ,после пчеларството загивало.Е може ли така? Има хора в инфарктна възраст.

jordanov
12.01.2015, 21:37
jorors, това ще ми е следващото предизвикателство за сезона, така че чакам описателната част?

jorors
12.01.2015, 22:00
jorors, това ще ми е следващото предизвикателство за сезона, така че чакам описателната част?
Рибица от прасе поне 200кг се осолява 24ч, овалва се в подправки по избор, притиска се 3-4 дни с дъска и тежест (бутилка 10л минерална вода) и се суши.

ch.atanasov
12.01.2015, 22:17
Искаш да омоташ такива като мен.Кажи ,осоляването със каква сол е или със саламура.След тези 24ч.обезсоляваш ли?

Ангел Йосифов
13.01.2015, 10:42
Той, Набора, каквото и да подхване все му се получават с лекота работите! Дали дивачка ще облагородява или рояче ще прибира, направо рутина, добре че пуска някоя снимчица да се порадваме покрай него... Аз обаче, след дългогодишно прекъсване, сега за втора година се занимавам със суджуци и затова ще се хваля как си му е ред. Придържам се към книгите, но правя всичко на око и на вкус, досущ като с пчелите. Интересно, че досега още никой не ми е правил забележка, даже и аз не си правя:) Две части свинско/селско/, една част телешко/селско/, една част заешко/мое/, сол с лъжицата около 20 гр/кг. Чубрица, чер и червен пипер, малко кимион и малко захар и така-мачкане, почивка 24 часа и пълнене. Закачане, висене и валиране. По това време на годината няма къде и айде у гаража, да събират леека благородна плесен. Добре, че нямам да правя много кошери, хахаа.

2926

Имаше малко шкарто и миналата вечер викам я да видим стават ли за пред хората. Стават и затова след един месец ще повтарям упражнението. Даже мисля това да си го запиша в личния календар по Добри Пчеларски Практики;)

2927


Браво наборе,за всичко браво,но ми се ще една лека забелешцица.До колкото успях да прочета(разсейвам се от това дето виси,а и "бракуваните...") сложил си и заешкото с останалото месо?Заешкото по добре да е отделно,тогава се усеща.Много добре се получава като кърначета дори и да се суши.Заешкото съм го пробвал като суджук,кърначе,осолено... ох по добре да спра.
С такива мезалъци и вино,пчеларството е песен през зимата.

Pavel_Bs
13.01.2015, 11:28
Колеги,така като гледам,вие се явявате основен враг на капитализма и пазарната икономика.Засрамете се,изгорете суджуците без консерванти,изсипете виното в канала и докато карате към мола за да си купите "качествена" храна,стискайте пръсти да не сте прихванали нещо от домашнярките.Срамувам се от вас и вашето наивно и изостанало мислене.Събудете се,тока и топлата вода са открити,спрете да живеете в миналото.Загуба на време е да си приготвяш сам храната.По-добре е да повишите квалификациите си,за да може по-голям брой роботодатели да се възползват от вас.

П.С. Имам частен икарисаж,пишете на лични кога да мина да прибера тези недомислици за да не натровите някой.

mivanov
13.01.2015, 11:30
Искаш да омоташ такива като мен.Кажи ,осоляването със каква сол е или със саламура.След тези 24ч.обезсоляваш ли?

Аз я правя рибицата по същият начин, само че преди това я натърквам хубаво със захар, заривам я в една тава със сол и както е писал колегата точно след 24часа я изваждам.Само се изплаква, подсушава и намазва с подправки-правя каша от чесън, червен и черен пипер, чубрица и бяло вино.Когато е готова я увивам в найлоново готварско фолио-така влагата се разпространява равномерно по цялото сечение и я прибирам в хладилника.Става много крехка и сочна.Готова е след около две седмици.

ch.atanasov
13.01.2015, 13:00
Павка ,ами аз точно затова питам.Да открадна нов занаят ,щото с пчеларство не става.Да си повиша квалификацията ,щото нали виждаш,Скутелатора ни праща на трудовата борса.

Pavel_Bs
13.01.2015, 14:39
Колеги,виждам,че сте решили да се ебавате със системата.До тук не съм получил нищо на лични във връзка с тези отрови,които показвате.Тъй като съм ви колега,ще преглътна вашето изостанало ниво и ще ви светна как трябва се държите в едно напреднало общество.Повтарям,че материала е за чугунени глави,които отказват да преформатират морално остарялите си чипове. Като начало,искам да попитам какви стандарти спазвате при приготвянето на тези суб продукти?Едно време имаше БДС,но то беше изключително вредно за нашето здраве – я си представете колбас с месо,ааа.Тъй като явно сте изостанали от съвременните изследвания,ще бъда снизходителен и ще споделя малко знания.Значи, червеното месо е ВРЕДНО.Сигурно сте чували за артрит и кое спомага за неговото развитие – точно така – това е червеното месо.Сигурно се успокоявате,че сега сте млади и докато го прихванете,ще измислят лазерни очила,следящи погледа ви,за да можете да си нарежете хляба без да ползвате нож.Убеден съм,че върху това изключително ценно приспособление се работи и в момента,но я си представете,че отидете в тоалетната и алцхаймеровия ви мозък забрави,че още ги носите...Като споменах Алцхаймер,се сещам,че всички оплювате тази нова ПРИДОБИВКА на развитата ни цивилизация.Сега,знам,че няма да сте съгласни с мен,но и от тази болест има ползи – затова я наричам придобивка.Я си представете,че се насерете в собствените си гащи.В първия случай(когато сте наред у главата) реакцията на вашите роднини(ако изобщо са около вас) ще бъде една хубава караница и гълчане.След като преглътнем собственото унижение и чуждите упреци,ще се наложи да извършим и друго неприятно действие – да си изперем сами насраните гащи. Във втория случай ОБАЧЕ ситуацията ще се развие изключително във ваша полза,откъдето и да го погледнете.След като се “усети”,каква сте я свършили,ще получите загрижен поглед,дори може и сълзи от състрадание,след което ще ви измият,подсушат и прегърнат.През това време,вие спокойно можете да пиете соевото си мляко и да се наслаждавате на шоуто на Слави.За да се осъществи това обаче,има една малка пречка,която считам,че мастити пчелари като нас ще преодолеят с лекота.Тънкостта е преди да изпаднете в това състояние,да сте продали хиляди тонове мед,парите да сте ги скрили,а вашите роднини да знаят това.Така увеличавате бройката желаещи да ви прегръщат и подмиват. Не случайно народа ни казва – “всяко зло за добро”. Ако обаче,сте се провалили с тоновете мед,тогава се молете алцхаймера да порази първо обонятелния и зрителния ви център, но нека не се отклоняваме в мечти,те рано или късно ще ни настигнат. Сигурен съм,че не сте си мислили за тази ситуация,докато сте приготвяли тази “отрова” която виси по коловете.Не мога да разбера защо не се държите като останалите единици,а продължавате да упорствате и проявявате недоверие към системата.На всеки продукт в магазина ясно е написано какво съдържа.Да вземем например соята.Това което виждам е едно огромно лицемерие – вие може да тъпчите пчелите със соя,все едно са преживящ добитък, но за вас соята е вредна.Както са вредни кожите,костите,перата, червата и т.н..Чакайте малко,мисля,че не ви е обяснено както трябва – в кожите се съдържа колаген,в костите има калций,в перата има много минерали,в сухожилията хондроитин,в червата има пробиотици(еех тези пробиотици).Няма смисъл да продължавам с изброяването.И вие с какъв акъл ви се чудя,бягате от тези животоподдържащи съставки, и ходите да правите продукти от месо което със сигурност ще ви донесе артрит. Убеден съм,че с малко обработка,ще успеете да се впишете в глобалното развито общество.Човечеството е на път да разцъфти,а вие се явявате като едни листни въшки по неговото стъбло.Разликата е там,че сте обикновенни въшки, а вие си мислите,че сте щитоносни.Дори и мана не акате.
За да приключа,ще ви дам съвет – по-бързо ставайте тор за нашето цвете,за да не изкараме флакона.

2942

П.С. Да се чете само от хора с чувство за хумор,критики не приемам.

koragroup
13.01.2015, 16:19
Да се омешам и аз сред пъстърмите :bigsmile:

2943

Моята резепта е малко по-различна. Месото или сърцата стоят в сол да речем седмица. След това 2 дни куснат във вода, която сменям веднъж. Подправките ми са само сухи (черен, червен пипер, кимион, чубрица, малко лют пипер) - добре смлени. След водата, месото го оставям 1-2 часа да оветря и така подправките полепват по-лесно.
Може би заради изкисването, месото по-трудно става на гьон (ако случайно някой му даде шанс да изсъхне толкова).

koragroup
13.01.2015, 16:43
Днес направих още един кулинарен експеримент, който излезе с положителен резултат :-) , затова ще си позволя да го споделя с вас.

Заешка чорба с мерудии:
Сварих една главичка заедно с врата, разни други кокалчета и месца, плюс с дробчетата, сърцето и бъбреците. Варих ги докато месото от главата започна да се отделя лесно. Докато вряха сложих няколко парченца сланинка (от мезето за винцето), но може и без нея.
След това нарязах една глава лук - по-големичка, като портокал примерно. Сигурен съм, че ще стане още по-добре, ако лукът е пресен, но тогава ще трябват 2 връзки. Нарязаният лук запържих до златисто, след което добавих две с.л. брашно. Когато и то се позапържи, сложих мерудиите (в случая замразени): 2сл магданоз, 1сл копър, 1сл девисил и 1сл целина. Разбърках и след една минута, започнах да добавям от изстиналия бульон. Изчаках да заври отново, като през това време нарязах дробинето, обезкостих месцето и ги добавих. Повря 3-4 минути. Дръпнах го от огъня и след 15 минути го застроих с едно яйце и 2-3 сл кисело мляко. Сол и черен пипер на вкус и сме готови!
Същата рецепта я правя и с агнешко. Може да се сложат и 2-3сл ориз в момента в който се разрежда запръжката. Нямам търпение да дойде пролетта и да я направя с изцяло пресни продукти!

Pavel_Bs
14.01.2015, 00:21
Колега Корчев,направо се чудя как не си станал 200кг досега(направо за отстрел).Отново поздравления за уменията.

П.С. Абе,да не би да ги гониш дивите прасета и така да поддържаш формата,я кажи?

borislav aleksandrov
14.01.2015, 00:56
Да попитам освен сърца, рибици какво друго месо става за сушене например врат, бут? досега не съм правил такива неща и искам да се пробвам ще съм благодарен за рецепти и съвети :)

solaris60
14.01.2015, 07:33
Днес направих още един кулинарен експеримент, който излезе с положителен резултат :-) , затова ще си позволя да го споделя с вас.

Заешка чорба с мерудии:
Сварих една главичка заедно с врата, разни други кокалчета и месца, плюс с дробчетата, сърцето и бъбреците. Варих ги докато месото от главата започна да се отделя лесно. Докато вряха сложих няколко парченца сланинка (от мезето за винцето), но може и без нея.
След това нарязах една глава лук - по-големичка, като портокал примерно. Сигурен съм, че ще стане още по-добре, ако лукът е пресен, но тогава ще трябват 2 връзки. Нарязаният лук запържих до златисто, след което добавих две с.л. брашно. Когато и то се позапържи, сложих мерудиите (в случая замразени): 2сл магданоз, 1сл копър, 1сл девисил и 1сл целина. Разбърках и след една минута, започнах да добавям от изстиналия бульон. Изчаках да заври отново, като през това време нарязах дробинето, обезкостих месцето и ги добавих. Повря 3-4 минути. Дръпнах го от огъня и след 15 минути го застроих с едно яйце и 2-3 сл кисело мляко. Сол и черен пипер на вкус и сме готови!
Същата рецепта я правя и с агнешко. Може да се сложат и 2-3сл ориз в момента в който се разрежда запръжката. Нямам търпение да дойде пролетта и да я направя с изцяло пресни продукти!

Само не разбрах кога переш и чистиш? Преди да сготвиш, след или по време?

koragroup
14.01.2015, 08:34
Да попитам освен сърца, рибици какво друго месо става за сушене например врат, бут? досега не съм правил такива неща и искам да се пробвам ще съм благодарен за рецепти и съвети :)

Всякакво месо става. На снимката по-горе, само най-дясното е филе. Другите две парчета са плешка. Когато се подготвя месото е хубаво да се извадят дебелите обвивки на мускулните групи (фасциите). Затова се предпочитат меса със структура от по-едри мускулни групи. При плешката, джолана и някои части от бута неминуемо ще останат такива фасции и вътре в пастърмата, но този проблем лесно се решава с остър нож и рязане на тъъъънки слайсове (филийки по старому).

Слънчо, по собствено желание (засега), от нова година съм без работа. И понеже не мога да се ровя в кошерите, за риба не мога да ходя, лова приключва, а на село не става още за живеене, рамките са още в Плевен.... к'во да правя друго - готвя за моите "гладници".
Трудно мога да кажа, че поддържам някаква форма, при положение че съм 107кг, но съм се зарекъл да ги сваля на 90 поне. Предните ловни сезони наистина "ги гоних" прасетата, ама тая не и ето го резултата - 7-8 кила отгоре.

И за да не кажете че само заговявам, ето и една алтернативна рецепта:

2962

borislav aleksandrov
14.01.2015, 08:51
Само не разбрах кога переш и чистиш? Преди да сготвиш, след или по време?

аз и гладя ;)

Pavel_Bs
14.01.2015, 09:52
Абе колега,нали си уж въоръжен.Досега не взе ли страха на жената.Виж,ако и тя е ловец,тогава си е игра на нерви.Трябва да и дадеш въоръжение с по-дълъг спусък от твоя,така ,за всеки случай ако изпаднете в ситуация.Още си спомням как опъваше каиша на 8 декември.

П.С Май ще трябва и аз да подгоня прасетата,че дойдох в твоята категория.

jordanov
14.01.2015, 11:58
Павка, амчи недей тъй ва! Още една такваз лекция да ни изнесеш, зимам теслътъ и разбивам бидоня с киселту зели... Аама не, я по-добре да си остана староверец;)

Сега, като завъртяхме темата около този толкова ненавиждан продукт - пастърмата, произвеждан от тази толкова вредна суровина - свинската рибица, няма как да не спомена моята баба. Тя си беше заклет преработчик и оползотворител на всичко което се произведе на двора и въобще в личното стопанство и за своите 80 години трудов живот не изневери на тази максима. Експериментираше смело и прилагаше творчески всевъзможните народни рецепти споделяни по пейките и на опашката пред фурната, преди да изкарат дървените каси с пушещия хляб... Свинската рибица, след съответните му салтанати, задължително я дупваше тук-таме с едно остро ножче и вкарваше там по едно черно пиперче и парченце от скилидка чесън. После следва "овалването в дъхави български подправки" и да ви е сладко! Та това усилие мисля да си го причиня в най-скоро време.

П.п. Мастер, приемам ти забележката. Срам, не срам, ама чисто заешко колбасче още не съм опитвал. Даже и чиста заешка каймица не съм правил, винаги някаква смес, например и с петльово месце. Офф, още едно предизвикателство ми се очертава...

Pavel_Bs
14.01.2015, 14:43
То киселту зели може и то да попадне под рестрикция,че я как омирисва атмосферата.Да не говорим за метана след това(сещай се за озоновата дупка).Относно лекцията,знам,че прозвуча грубичко,ама вие се оляхте.Както и да е,който разбрал,разбрал,после да не кажете,че не съм ви предупредил как да се храните.

Тази година,тъщата приготви пилешка пастърма от филенца.Учудващо беше за мен,че - първо не се гътнах(явно е забравила отровата) и второ - беше много приятна.Засега съм само консуматор,ако някой желае да му изнасям лекции,да приготви от въпросните токсини,за да му покажа нагледно тяхното вредно действие.Без жертви няма как да минем.

Mateev
14.01.2015, 20:33
аз и гладя ;)
Добре че жена ми не чете форума, иначе лошо ми се пише .........
Остават ми още 5 месеца и ще направя 30 години на човек, женен за македонка (от Благоевград), и все още жив и здрав. Трябва да ми дадат златен медал ...... :)

solaris60
14.01.2015, 20:47
Добре че жена ми не чете форума, иначе лошо ми се пише .........
Остават ми още 5 месеца и ще направя 30 години на човек, женен за македонка (от Благоевград), и все още жив и здрав. Трябва да ми дадат златен медал ...... :)

Това лесно може да се уреди. Нееее, не това с медала. Жена ти да надникне във форума. И най вече този пост да прочете. Ще стане само на медалисти.:bigsmile:

koragroup
14.01.2015, 21:17
Това лесно може да се уреди. Нееее, не това с медала. Жена ти да надникне във форума. И най вече този пост да прочете. Ще стане само на медалисти.:bigsmile:

Ммммм пържено другарче.... перфектно :laughing:

Mateev
14.01.2015, 21:43
Знаете ли любимия лаф на моделистите (тези които се занимават с радиоуправляеми модели на коли, лодки, самолети и хеликопери)?

Всяка една жена на моделист знае, че един модел струва точно 50 лева !!!

В действителност един истински модел струва няколко хиляди лева, и можете да си представите как ги намира парите един моделист с 20-30 модела, висящи по стените и задръстващи спалнята, кухнята, килера и всяка една друга жилищна площ. Минал съм и през това ........ , само че моите модели бяха много повече ..... :) И жена ми до ден днешен знае, че са по 30-40, максимум 50 лева ..... :)

Питайте Ristis - той е собственика на най-големия моделистки форум в България (а отскоро е и пчелар). Питайте го колко пъти по "50 лева" е давал за модели тайно от жена си ..... :)

Дамян Дамянов
14.01.2015, 21:52
Знаете ли любимия лаф на моделистите (тези които се занимават с радиоуправляеми модели на коли, лодки, самолети и хеликопери)?

Всяка една жена на моделист знае, че един модел струва точно 50 лева !!!

В действителност един истински модел струва няколко хиляди лева, и можете да си представите как ги намира парите един моделист с 20-30 модела, висящи по стените и задръстващи спалнята, кухнята, килера и всяка една друга жилищна площ. Минал съм и през това ........ , само че моите модели бяха много повече ..... :) И жена ми до ден днешен знае, че са по 30-40, максимум 50 лева ..... :)

Питайте Ristis - той е собственика на най-големия моделистки форум в България (а отскоро е и пчелар). Потайте го колко пъти по "50 лева" е давал за модели тайно от жена си ..... :)

Всички мъже в България пазаруваме от магазина "Всичко по 10лева" :laughing:

koragroup
14.01.2015, 21:53
Ха ха ааааа... сега ако кажеш че и кошерите са ти по 5-10лв за пред жена ти....:bigsmile::bigsmile:

Майтапя се!

И в Русе има един рибарски магазин, в който всички пръчки и макари са по 10лв.....

Искрен Мутафов
14.01.2015, 22:31
Като ви слушам се сещам за последната реклама на базар бг...

https://m.youtube.com/watch?v=Ix9WOYCl6Rw


https://m.youtube.com/watch?v=Ix9WOYCl6Rw

tarty
14.01.2015, 23:38
Хахаха Бориславе има виц който завършва:
-Ти не спиш ли
-Спах когато се жених

borislav aleksandrov
14.01.2015, 23:54
прогледнах ма беше късно :laughing:

koragroup
21.02.2015, 09:22
Айде на мекицитееееее.....

3508

И два фотоса от работния процес ;)

3509

3510

Mircata
06.03.2015, 15:49
една гозба и от мен :D нов съм с форума и сметнах тази тема за подходяща да се представя :) та да не се меся в другите теми понеже съм доста не компитентен в пчеларството сега започвам :)казвам се Мирослав на 25 години от Гр.Чирпан купих си един многокорпусен кошер боядисах го направих си рамки само чакам един приятел да ми подари одвотка :) купих си някой необходими неща за старта ...блузон,ракъвици,пушилка,р амкоповдигач :)

jordanov
06.03.2015, 17:06
Абе пчелите лесни, не ги мисли тях, кажи за гозбата нещо.

Mircata
06.03.2015, 17:12
Ред лук, ред телешко, ред лук,ред свинско, ред лук, ред пилешко,ред лук с моркови и отгоре слагам пекана чушка,грах, варен боб, запържени гъби,сладка царевица,кисела краставичка,зелена чушка и подправки -черен пипер, кимон,дафинов лист и бахар, заливам с доматен сок и като е готово му слагам топено сирене и го запичам още 10-15 мин.

Aranis
06.03.2015, 17:35
Ред лук, ред телешко, ред лук,ред свинско, ред лук, ред пилешко,ред лук с моркови и отгоре слагам пекана чушка,грах, варен боб, запържени гъби,сладка царевица,кисела краставичка,зелена чушка и подправки -черен пипер, кимон,дафинов лист и бахар, заливам с доматен сок и като е готово му слагам топено сирене и го запичам още 10-15 мин.

Ето това е гозба на пчелар :) . Тамън се чудех какво ще готвя тази вечер :laughing:. Даже се сещам и за една ферментирала напитка, с която много ще върви ;).


Ако пчеларстваш със същия хъс, с който готвиш, съм сигурен в успеха ти drinks;.

vlado 9
06.03.2015, 18:42
Ред лук, ред телешко, ред лук,ред свинско, ред лук, ред пилешко,ред лук с моркови и отгоре слагам пекана чушка,грах, варен боб, запържени гъби,сладка царевица,кисела краставичка,зелена чушка и подправки -черен пипер, кимон,дафинов лист и бахар, заливам с доматен сок и като е готово му слагам топено сирене и го запичам още 10-15 мин.

Олигавих се,ще спретна една такава подредба в гюведжа .
Jordanov ще го бива момчето ,мераклия е.
Наздраве

koragroup
06.03.2015, 19:46
Ред лук, ред телешко, ред лук,ред свинско, ред лук, ред пилешко,ред лук с моркови и отгоре слагам пекана чушка,грах, варен боб, запържени гъби,сладка царевица,кисела краставичка,зелена чушка и подправки -черен пипер, кимон,дафинов лист и бахар, заливам с доматен сок и като е готово му слагам топено сирене и го запичам още 10-15 мин.

Мирцата или Мирката, добре че похапнах, иначе се фърлях в кухнята моментално.
Ще си позволя 4 добавки от мене :cool: 1. Ред заешки месца от бута, 2. шепа маслини, 3. глава чесън и 4. една супена лъжица мед над месцата.

Mircata
06.03.2015, 20:13
Мирцата :D да и аз слагам маслини забравих да напиша :D

jordanov
07.03.2015, 20:52
.
Jordanov ще го бива момчето ,мераклия е.
Наздраве

Мдаа, определено има бъдеще. Сега нарежда ред лук, ред мръвка, ред лук... Направо си го представям след една година - корпус пчели, корпус прашец, корпус пчели, два корпуса мед ;)

delpi
08.03.2015, 11:25
Ред лук, ред телешко, ред лук,ред свинско, ред лук, ред пилешко,ред лук с моркови и отгоре слагам пекана чушка,грах, варен боб, запържени гъби,сладка царевица,кисела краставичка,зелена чушка и подправки -черен пипер, кимон,дафинов лист и бахар, заливам с доматен сок и като е готово му слагам топено сирене и го запичам още 10-15 мин.


Мирцата :D да и аз слагам маслини забравих да напиша :D

Колега, казвай ако има още нещо забравено, защото започвам да пълня гърнето :)
8-ми Март е, трябва да изненадаме жените ;)

Pavel_Bs
08.03.2015, 12:48
Колега,аз китките ги поднесох и чакам те да напълнят гърнето...

delpi
08.03.2015, 14:14
Колега,аз китките ги поднесох и чакам те да напълнят гърнето...

Еее колега, китките са си китки, без тях не можем да минем ама ми беше мерак да пробвам на Mircata ​манджата ;)

Mircata
09.03.2015, 10:50
ми май няма друго..слагай каквото се сетиш:D

Ангел Йосифов
09.03.2015, 17:16
Ето това е гозба на пчелар :) . Тамън се чудех какво ще готвя тази вечер :laughing:. Даже се сещам и за една ферментирала напитка, с която много ще върви ;).


Ако пчеларстваш със същия хъс, с който готвиш, съм сигурен в успеха ти drinks;.


И като 5. резен ябълка на всеки ред.
Опс,трябваше да цитирам koragroup.

Ангел Йосифов
13.03.2015, 17:59
Първоначално,като замисъл трябваше да е задушени воденички с праз,но малко преди да станат готови открих в хладилника малко кашкавал и .....задушено-запечени воденички с кашкавал.

Bobi-M9598
13.03.2015, 22:13
Здравейте,

Страхотно!!!!!!!
А на вкус как е? Ще стигне ли кана вино?

Поздрави, и приятно хапване! Щях да пропусна....... НАЗДРАВЕ!!! Г. Георгиев

Ангел Йосифов
17.03.2015, 19:02
Боби,има суджуци за виното.А таз вечер ще пробвам виното с ТОВА.

koragroup
17.03.2015, 21:14
Боби,има суджуци за виното.А таз вечер ще пробвам виното с ТОВА.

Ко и туй, ко?

Ангел Йосифов
17.03.2015, 21:27
Осолена-маринован скумрия ++++подправки и ....вече втора чаша вино.

koragroup
17.03.2015, 21:44
Бравус! Наздраве, аз съм с чайче, че нещо се опитва да ме събори на края на зимата...

Моята рецепта за скумрия ще я споделя друг път.

koragroup
20.03.2015, 20:02
снимка 1: Лют пипер (щипка), горчица (1СЛ), сладък пипер (1СЛ), соев сос (2-3СЛ), лимон (половин, може и цял), джинджифил (1 СЛ настърган), мед (1-2-3 СЛ според вкуса).
3771

снимка 2: Бъркам и оставям 1 час.
3772

снимка 3: В тавата с картофки - оваляни в подправки и олио
3773

снимка 4: Поглед от фурната (повече снимки няма да има щото излезели от там, моите хиени ще го приключат) :laughing:
3774

Пие всичко. Бяло, червено, бира... в този ред или не ;)

ch.atanasov
20.03.2015, 20:06
Завиждам ви , ако ви избягат жените -няма да умрете от глад.:laughing:

Ангел Йосифов
25.03.2015, 18:39
Днес реших мъничко да злоупотребя.................е не с виното.Питам се и мезя,кое е по малкото зло гръбна сланина или салам.

vencii
25.03.2015, 19:35
Сланинката естествено.

спартак
25.03.2015, 20:10
150 гр сланина на деня е дори здравословно. Тъй че апвай си Ачо и с дзамбъта увеличавай дупките на колана....

Ivan Mankov
25.03.2015, 20:16
Ангеле,аз пък се чудя : черен хайвер или въргаляна в чубрица ,ч.пипер,черен пипер и тн. .

3844

Аааа.... и бобец , шарен собствено производство !
Колко , ли му трябва на човек ?

Bobi-M9598
25.03.2015, 21:33
Здравейте,

Няма да ви мисля, да сте ми живи и здрави.
Какво му трябва на човек? Нещо вкусно за хапване, нещо мераклийско за отскок, и после.............. да има кой да го разбере (според нуждата).

Честито Благовещение, поздрави Г. Георгиев

Ангел Йосифов
26.03.2015, 18:42
Опа "джам праиш огледало става" Свинско с гъби върху канапе от картофи.Време за приготвяне - една(80гр.) ракия със салата от червена ряпа и морков.

спартак
26.03.2015, 19:14
Ачо, женати късметлийка ще дойде.:bigsmile:

Bobi-M9598
26.03.2015, 21:08
Здравейте,

Браво, супер!
Така като гледам май................ ще започна да събирам рецепти да отворя РЕСТОРАНТ.

ПОЗДРАВИ, продължавайте в същия дух. Ще пиша на лични на Матеев да обяви конкурс с награда. Ама май ще трябва да се пробва и на вкус.

Г. Георгиев

АчоА
02.04.2015, 08:19
Здравейте, нов съм във фрума и ще иаползвам най-вкусната тема за едно "леко" представяне hi; От Бургас съм и засега с повече идеи, отколкото семейства, така че на първо време изявите ми във форума ще бъдат повече като читател, отколкото като участник. И за да не прозвучи всичко съвсем като спам в кулинарната тема предлагам едни лесни и бързи бухтички за закуска :)

3923

зуница
02.04.2015, 08:58
Е, явно си нов.hi;Трябваше в медец да ги топнеш! ;)А дано в бъдеще само с медец да ги хапваш!:bigsmile:

Ангел Йосифов
02.04.2015, 18:35
Е, явно си нов.hi;Трябваше в медец да ги топнеш! ;)А дано в бъдеще само с медец да ги хапваш!:bigsmile:

Добре обърна внимание,че са със пудра захар иначе бях ги нагънал......Обичам тестени изделия и веднага си поръчах мекички за сутринта.

Ангел Йосифов
14.04.2015, 16:04
Да употребим остатъците от Великден.

градинар
21.04.2015, 18:43
Днеска си набрах малко земни ябълки(топинамбур),идеални са за салата ,помагат при холестерол,вис. кръвно,газове.Наздраве колеги!4086

Ангел Йосифов
21.04.2015, 20:05
Градинка,настържи един морков отгоре,капни малко зехтин, домашен ябълков оцет и....сипи ракийка .....подобрява кръвообръщението и всички останали дейности на организма.

зуница
21.04.2015, 20:06
Е, дай рецепта ,де.Така в кофата хич не са съблазнителни.Покажи салатката. Да видим с какво я "поливаш".
Тя рецептата била в движение докато пиша;).Няма да е грешно и още една да видим.hi;

градинар
21.04.2015, 20:29
Aз не ги настъргвам,а ги режа на тънки шайби за да са хрупкави.Може да се комбинира със почти всичко-сирене,ябълка ,морков и т.н. Във Франция и Германия ги консумират и печени и варени(вкусът бил съвсем различен),ама аз още не съм опитвал така(липса на време). Наздраве отново!

koragroup
21.04.2015, 20:58
Знам че не е много по темата, ама ако го погледнем в перспектива...

Как ги отглеждате гулиите? Аз преди месец купих 2-3кг и ги посадих като картофи. Ама от там нататък... поливане, колтучене, подрязване, вързване...?

градинар
21.04.2015, 22:23
Аз не ги отглеждам колега, просто отивам на една изоставена нива ,добре напоявана по естествен начин и си изкопавам колкото си искам.В мрежата има доста подробна информация как се гледат .Там научих ,че най-са вкусни след като преминат студовете и грудката премръзне добре ,та ..затова чак сега се сетих да ги "бера".

градинар
21.04.2015, 22:25
Между другото ,доста добър медонос и то точно през най-яловия период-септември.

Ангел Йосифов
23.04.2015, 19:54
От няколко дни се изкошавам да ви предложа вариант за закуска или десерт.Е... По "интересно" е когато тръгнат ливадите.

Ангел Йосифов
25.04.2015, 20:06
Ето и основното ястие........

Ангел Йосифов
08.05.2015, 16:49
Хаха,ха колега,не знаех,че има такава категория крави.

Ето как изглежда млекото от тази "порода".

Ангел Йосифов
12.05.2015, 07:46
Предложение за закуска.Кълнове от елда залети с мед.

зуница
12.05.2015, 10:20
Това е десерта.;) А нещо за ядене?:bigsmile:

delpi
12.05.2015, 12:07
Една здравословна закуска и от мен(мляко, микс овесени ядки, мед и прашец)
4301

vencii
12.05.2015, 22:55
Ако млякото е домашно това е върховна закуска

delpi
13.05.2015, 06:17
Ако млякото е домашно това е върховна закуска

Домашно е, когато има такова. Ако няма-от магазина :)

delpi
14.05.2015, 08:41
Като сме на тема сладки неща ето и един бърз десерт, който пробвах вчера и се получи добре.
Върху шайба от грейпфрут се слага бисквитена смес приготвена от:
- бисквити без значение какви, може и маслени;
- масло;
- мед(разбира се);
- орехи;
Количествата са на око, като идеята е да се стигне до смес, която не е ронлива, а е леко стегната(влажна) след смилане в блендера. Орехите се слагат накрая за да останат на по-едри парченца, за да се усещат при консумирането.
Грейпфрута се нарязва на шайби, слага се сместа отгоре и се пече докато сместа започне леко да се зачервява отгоре.
4317
Сервира се с топка сладолед отгоре.

Дамян Дамянов
16.05.2015, 15:57
Късно Гювече (все ги правя в 03-04 сутринта :) )

200гр сирене
Месото е по желание на клиента
100мл домат консерва
1 с.л домашен кетчуп(гъсто пюре, леко е кисело)
1 с.л кисело мляко
1 ч.л мед
1 ч.л маргарин
1 ч.л олио
1 ч.л соев сос
1 яйце
1бр люта чушка
Сминдух, чубрица, много малко босилек и мента(гюзум), червен пипер, черен пипер
200-300 градуса 15-25мин. Подправки се слагат на дъното и върху яйцето

Късни спагети - Една порция

20-30бр спагети
10 Маслини без костилка(кафяви в зехтин, а не във вода)
100-200гр сирене
2-3 с.л Соев сос
Сминдух, чубрица, много малко босилек, лют червен пипер и много малко черен пипер

Спагетите се слагат във вода и се варят докато омекнат. (Не се чака водата да заври, а се слагат в студена вода)
Трябва да омекнат, но да не са кашкави и по-скоро леко твърди.
Излива се само водата и се слага соевия сос, нарязани маслини и подправките. Препържва се докато соевия сос почти се изпари, но спагетите остават цели(не на каша)
Спагетите се сипват директно в чиния(без да се цедят, няма какво да се цеди) и се добавя сиренето(предпочитам натрошено)
Сиренето и спагетите трябва да са равни като обем в чинията и грамажа зависи от това колко са набъбнали спагетите.
Водата която е попила в спагетите се измества от соевия сос. Тоест, колкото повече вода попият спагетите, толкова повече сос ще вземат при препържването.
Малко е трудно да намериш точния момент за изливането на водата, но като го направиш няколко пъти и се научава. Използвам Barilla Spaghettini n3 (http://ecx.images-amazon.com/images/I/717S0nYWQOL._SL1500_.jpg)

solaris60
16.05.2015, 16:10
Като ви гледам как хубаво готвите и се чудя, кога перете, чистите, простирате, гладите, миете чиниите? На мен все не ми стига времето.:crazy::bigsmile:

Ангел Йосифов
16.05.2015, 20:03
Вместо да губиш време за чудене отваряй съответните теми и.........

Ivan Mankov
16.05.2015, 21:15
Вместо да губиш време за чудене отваряй съответните теми и.........

.........И огрявай сутрин рано,рано ................и навсякъде !!!!!!!!!!!!!!!!

solaris60
16.05.2015, 21:20
.........И огрявай сутрин рано,рано ................и навсякъде !!!!!!!!!!!!!!!!

Нека Слънце ви огрява и душите да ви сгрява. А акацията много мед да ви дава.

ch.atanasov
16.05.2015, 21:37
Поезия ,акация ,мед .....Аз знам ,че в една къща жената става сутрин и прави баница .Във входа мирише хубаво и съседите си умират от завис.Е ,ако и мъжа е бил в час по някое време вечерта.:bigsmile:

solaris60
16.05.2015, 21:43
Поезия ,акация ,мед .....Аз знам ,че в една къща жената става сутрин и прави баница .Във входа мирише хубаво и съседите си умират от завис.Е ,ако и мъжа е бил в час по някое време вечерта.:bigsmile:

Именно затова мирише на баница, защото мъжът е бил в час.

solaris60
16.05.2015, 21:50
Поезия ,акация ,мед .....Аз знам ,че в една къща жената става сутрин и прави баница .Във входа мирише хубаво и съседите си умират от завис.Е ,ако и мъжа е бил в час по някое време вечерта.:bigsmile:

В къщата на Слънцето кой става рано?:bigsmile:

ch.atanasov
16.05.2015, 21:55
В къщата на Слънцето кой става рано?:bigsmile:

Там не знам ,но моята май не еставала рано в скоро време.:(crying;:laughing:

solaris60
16.05.2015, 22:04
Там не знам ,но моята май не еставала рано в скоро време.:(crying;:laughing:

Като не можеш да се молиш, така е. Като например така: Хайде коте стани ако обичаш - ВЕДНАГАА!

Дамян Дамянов
26.05.2015, 15:25
Ако са Ви сготвили препечена филия със сирене - много ще ме намразите, не гледайте снимките.

Дюнер-Борито-Тако

300гр пилешко филе, чисто като сълза
1кг картофи
1 малка зелка
1 краставица
2 домата
2-3 моркова
1 кисело мляко
1 чесън
2 Пипера-чушки(за Старозагорци)
2 глави лук
1 Къдрава салатка
Маслини
Копър
Чили
Соев сос, сминдух, лют пипер, мащерка и т.н и т.н

http://s23.postimg.org/4p2szvl87/CAM00863.jpg (http://postimg.org/image/4p2szvl87/) http://s23.postimg.org/8vnnf7ktz/CAM00864.jpg (http://postimg.org/image/8vnnf7ktz/)

http://s23.postimg.org/4evagj6lz/CAM00869.jpg (http://postimg.org/image/4evagj6lz/) http://s23.postimg.org/gcwuufad3/CAM00870.jpg (http://postimg.org/image/gcwuufad3/)

jordanov
26.05.2015, 16:19
Аз пък след малко почвам да си сърбам попарата. Тоест да се мъча с резултата от тазгодишния си опит в пастърмопроизводството. Както казах и преди, всичко правя на око и тоя път стана лееко соленичко, две парченца и половин кенче заминава. Мъкаа, мъка. Но - всеки трябва да си носи кръста!

4377

Ангел Йосифов
26.05.2015, 17:28
Наздраве и от мен.Продуктите за салатата.........

jdrumev
26.05.2015, 17:29
колега това мезе от де го имаш

Ангел Йосифов
26.05.2015, 17:33
Аз пък след малко почвам да си сърбам попарата. Тоест да се мъча с резултата от тазгодишния си опит в пастърмопроизводството. Както казах и преди, всичко правя на око и тоя път стана лееко соленичко, две парченца и половин кенче заминава. Мъкаа, мъка. Но - всеки трябва да си носи кръста!

4377

Наборе бива ли така.....Гледай какви ръбове си направил на таз "мъка" -ножа не реже.Дано пломбите ти са железни....Наздраве.

delta.e
26.05.2015, 18:37
На това мезе , само с едно кенче си е мъка .
Ха , наздраве .

jdrumev
26.05.2015, 18:46
филе елена е мезе за всякакво пиене аз много го тача ама колегата не казва от де го има:bigsmile:

krasi_trendafilov
26.05.2015, 19:23
От тавана а после от фризера :bigsmile::bigsmile: а още преди това от кочината или от гората

jordanov
26.05.2015, 20:44
Е споко де, на всички ще отговоря, ъц, простете.
Наборе, както винаги, безусловно ти приемам забележките. Ножът е първият дето ми падна на ръката, ама нали сърце мъжко не трае... На другите снимки ще съм с каракулака. А повечето пломби са ми от гимназията, от Бай Тошовото време, знаеш как е със стария материал, хаха.
Делта, едно кенче ми стига. Аз съм улегнал мъж на средна възраст и гледам по-рядко да повтарям. Само при необходимост;)
Златарски - собственоръчно мое производство, лява рибица от селско прасе, гътнато по класическата технология /ае Дамянич, форума чете ли го някой Брюкселски чиновник?/ от добри хора. Рецептата е оттук оттам из виртуалното пространство и мои импровизации. Убий ма, не мога ти обадя как съм го направил...
Имам сериозен проблем обаче. Дълбоко се надявах, че фамилията ще правят забележки и няма да го близнат. Да ама не, мълчаливо и кротичко нагъват... Малките притикват с минерална водица. Ае мъка... Наздраве...

Дамян Дамянов
27.05.2015, 07:01
/ае Дамянич, форума чете ли го някой Брюкселски чиновник?/ от добри хора. Рецептата е оттук оттам из виртуалното пространство и мои импровизации. Убий ма, не мога ти обадя как съм го направил...

Абе...който те пита казвай, че месото е от супермаркет Квик-ланд. Брюксел и храната и социалните помощи иска да ни спре.
Тези дето претендират много, просто не са виждали как се коли правилно.
Това много ли е хуманно?!?!


https://www.youtube.com/watch?v=gsVKNKGirvY

solaris60
10.06.2015, 20:01
4451


Ха, познайте това какво добиче е.:bigsmile:

judas
10.06.2015, 20:11
Прилича на пилешки сърчицаdrinks;

радо
10.06.2015, 20:14
Едно слузесто и с рога.;)

jdrumev
10.06.2015, 20:16
4451


Ха, познайте това какво добиче е.:bigsmile:

миди или охлюви:bigsmile:

solaris60
10.06.2015, 20:28
Едно слузесто и с рога.;)

Беше. :bigsmile:

бат тянко
25.06.2015, 08:25
Тази сутрин сготвих на моето семейство катмопалачинки.Ето и рецептата:
1/2 ч.ч.кис.мляко;1/2 ч.ч.прясно мляко,3 яйца,1 ч.лъжичка сода,половин ч.л.сол и още толкова захар.Брашно колкото поеме.Като се изпекат на сача мажа с масло.Приятен апетит и наздраве!

Ангел Йосифов
09.07.2015, 17:25
Ето как постъпвам със едрите рибоци.В случая отделям пържолите на толостолоба,а глава,опашка и др. в тенджерата за супа......но готвенето друг път.Утре съм на чеверме....

jordanov
09.07.2015, 19:28
Аз го отхлюпвам отгоре едновременно от двете страни. Отделям гръбнака, чупя го на две и заедно с чутурата и опашката ги предавам на jordanova.

Ангел Йосифов
15.07.2015, 17:25
Голям смях(излгация).До като въртяхме чевермето(5 часа с дрането) колегата направи безброй снимки -отгоре от долу от ляво от дясно огньове, жарави,дране,набучване на кол,алангре,печено......Ноооо оо оказа се,че свалил картата на апарата да прехвърли стари снимки и я забравил забучена в лаптопа.......А "картинката" си беше твърде апетитна не така,както в тъвата...Както и да е нищо не остана....

Standart
23.07.2015, 08:30
Кратка разходка, необходими продукти(маслото не се вижда, с олио или зехтин не е същото) и краен резултат. Всъщност крайния резултат беше, че наблюдаващите изтърчаха за още студена бира!

Ангел Йосифов
01.09.2015, 06:19
На слаб огън за да не залепне и да се изпече хубаво.

koragroup
04.09.2015, 12:08
Я какво намерих в гората вчерааааа:

4937

Като начало, малко не традиционно ги пробвах с масълце, черен пипер, магданоз и лимон...

4938

Получи се добре, и 2л бира заминаха на бърза ръка.

За да спазим традицията и паниранки направихме, че и за довечера останаха...

4939

m_pchelari
13.09.2015, 09:26
Тази сутрин "лях" такива основи. Разграждат ги бързо :bigsmile:
Най-после успешна рецепта за гофрети.

4971

Pavel_Bs
13.09.2015, 10:50
Браво колега,страшни пърхутки.Винаги съм искал да опитам.И аз намирам от гигантските понякога,но не съм пробвал.Какъв им е вкуса?

koragroup
14.09.2015, 08:44
Различните рецепти имат различен вкус. Задушените са като мозък пане. Панираните за като... пържени филийки, ама от гъба :bigsmile:
Тази гъба няма отровен двойник. Ако намериш, отрязваш я и ако вътре е млечно бяла, без жълтеникави отенъци, смело в кухнята. Преди да се приготвя, се "обелва" кожата, която е подобна на мъхеста хартия на два пласта.

Ангел Йосифов
23.09.2015, 18:45
Днес си "сготвих" ябълков оцет. Продукти: ябълки, 300гр. мед на кило ябълки, оцетна гъба от предишния оцет, вода.Също днес си "сготвих" и медовина. Продукти: мед-3кг. на 10литра вода, 2 ябълки, 4 лимона, 15гр канела, 2 зърна дъвка, мая за хляб.

m_pchelari
23.09.2015, 19:13
Каква е тази оцетна гъба? Дай по-подробна рецепта за медовината, доколкото знам трябва да престои към 6 месеца за да е готова.

Ангел Йосифов
23.09.2015, 19:46
Че то и оцета няма да стане за ден.Оцетната гъба всъщност са живи оцетни дрожди-демек утайката.А медовината;Разтваря се меда във водата(може и да се свари) след това се добавят нарязаните ябълки и лимони,добавя се канелата(може и без нея въпрос на вкус),добавя се дъвката.Маята се добавя за да може да стартира ферментацията,като предварително се разтваря в чаша вода.....На мен ми харесва с добавяне на канелата,но не трябва да се прекалява с нея защото аромата става натрапчив.Наздраве!

Дамян Дамянов
25.09.2015, 21:44
http://s27.postimg.org/p42p6fvjj/IMG_20150920_151456.jpg (http://postimg.org/image/p42p6fvjj/) http://s27.postimg.org/zff1z3n8v/IMG_20150920_154342.jpg (http://postimg.org/image/zff1z3n8v/)
Макарони с 4 вида зеленчуци, яйца, 2 вида сирена и сусам + сосове и подправки

http://s2.postimg.org/gr2c0igmd/IMG_20150925_223046.jpg (http://postimg.org/image/gr2c0igmd/) http://s2.postimg.org/palpy9oyt/IMG_20150925_224212.jpg (http://postimg.org/image/palpy9oyt/)
Яйчен омлет с кисело мляко, кашкавал и сирене + подправки
Кадаиф

delpi
28.09.2015, 09:43
Като каза кадаиф, миналата седмица в турски ресторант опитах десерт КЮНЕФЕ, невероятно вкусно!!!
Препоръчвам да се опита!

Ангел Йосифов
10.10.2015, 13:07
Това е част от обяда ми.Всичко е домашно производство....В унисон с едни коментари в друга тема ще се опитам и аз да направя калкулация....Според уважаван от мен колега, ако отида в кръчма, обяда ще ми излезе по евтино....понеже не съм вложил труд в отглеждане на:
1. лозе и направата на вино.
2. отглеждане на лук и тикви - копане, плевене, поливане..,
3. отглеждане на прасе....до луканките....
4. готвене и....Но погледнато от моята камбанарийка, матиматиката ми изглежда по "вкусна". Наздраве!

Mateev
10.10.2015, 13:33
Това е част от обяда ми.Всичко е домашно производство....В унисон с едни коментари в друга тема ще се опитам и аз да направя калкулация....Според уважаван от мен колега, ако отида в кръчма, обяда ще ми излезе по евтино....понеже не съм вложил труд в отглеждане на:
1. лозе и направата на вино.
2. отглеждане на лук и тикви - копане, плевене, поливане..,
3. отглеждане на прасе....до луканките....
4. готвене и....Но погледнато от моята камбанарийка, матиматиката ми изглежда по "вкусна". Наздраве!

Да се прави математика има смисъл само ако човек иска със същото количество личен труд да постигне по-големи резултати. Тогава и само тогава сметките могат да помогнат. Алтернативата е човек да се остави на течението и водовътежите, които за съжаление са много, защото други хора плават по същата река и за разлика от нас те много добре си правят сметките.

Иначе твоята математика не я знам, но по всичко изглежда, че крайният резултат е впечатляващ. Поздравления .... drinks;

Ангел Йосифов
10.10.2015, 15:46
Понеже времето е пивко си сипах втора чаша вино и ще се опитам да "сготвя" още малко математика с куп подправки(неизвестни).Ако сгреша(загоря) математиката,моля да бъдете снизходителни.
Наистина,ако поставим на везните на времето, продуктите за моят домашен обяд,биха стрували по скъпо отколкото ако отида на ресторант.Примерно обядът ми в ресторант ще струва един надник-40лв-демек пари.Но пък в къщи ще ми струва само време(е,не само) и то от свободното време през годината,като това време докато се пулим в компютъра???????...И така,в кръчмата трябва да давам пари,а в къщи само свободно време.....До тук с моята математика.Сега се чудя,как да изкарам пари от единия си джоб и да ги сложа в другия си джоб,за да си платя за изгубеното време.......Времето е пари.Наздраве!

petrov_mm
10.10.2015, 16:17
Хора, за кви пари правите сметки. Здравето е безценно! Всички колбаси, наденици и там подобни от магазина са БОКЛУЦИ!!. Най - добро си е домашното. Ако пък се разчита на от магазина трябва много внимателно да се четат етикетите и пак няма гаранция. Вие знаете каква е разликата между меда произведен от пчеларите и меда в магазина. Запомнете, че на "производителите не им пука за Вас, просто гледат да печелят. Същото важи и за "държавата".

Дамян Дамянов
10.10.2015, 17:06
Това е част от обяда ми.Всичко е домашно производство....В унисон с едни коментари в друга тема ще се опитам и аз да направя калкулация....Според уважаван от мен колега, ако отида в кръчма, обяда ще ми излезе по евтино....понеже не съм вложил труд в отглеждане на:
1. лозе и направата на вино.
2. отглеждане на лук и тикви - копане, плевене, поливане..,
3. отглеждане на прасе....до луканките....
4. готвене и....Но погледнато от моята камбанарийка, матиматиката ми изглежда по "вкусна". Наздраве!

Ей горкия...с какво изсветляло винце душата си плакне :) За туй месо, трябва нещо по-кърваво ;) А сметките тука не важат :)


Като каза кадаиф, миналата седмица в турски ресторант опитах десерт КЮНЕФЕ, невероятно вкусно!!!
Препоръчвам да се опита!

Не съм правил, но ще се пробвам :)

Pavel_Bs
10.10.2015, 17:19
Онзи ден,тъстът ми довърши бройлерите и удари калемчето - излизат му 4лв.килото чисто,но без труда.Пилетата излизаха между 2.5 и 3 кг..Аз пък си приготвих пет буренца с винце(да поливам пилетата),медеца ми черен,черен, па гъст, чак взех да го режа на кубчета и увивам с амбалажна хартия.Джибромицина и той скоро ще отлежава. Хайде да сме живи и здрави и той най-вече,че той ми прави кошерите.drinks;

Ангел Йосифов
10.10.2015, 17:25
Ей горкия...с какво изсветляло винце душата си плакне :) За туй месо, трябва нещо по-кърваво ;) А сметките тука не важат :))

Прав си Дамяне,ама Матеев ме омая с таз математика,с това скъпо свободно време,че "обърках" виното.Но принципно ,първо наблягам на лекото вино,а като застуди по сериозно,тогава е ред на кървавото.......

бат тянко
10.10.2015, 18:45
Наздраве на всички,които смятат че щастието е в сърцето,а не в парите.

Дамян Дамянов
10.10.2015, 19:18
Наздраве на всички,които смятат че щастието е в сърцето,а не в парите.

Наздраве!
Абе щастието не е в парите, но с пари мога да си купя 0,700мл течно щастие :)
http://megatrade.bg/Glenfidich-0-7l-30god

бат тянко
10.10.2015, 19:26
Дамянич,не си прав защото аз от сърце мога да ти го подаря.Па макар и да съм го изкарал с г_за си.

Дамян Дамянов
10.10.2015, 19:31
Дамянич,не си прав защото аз от сърце мога да ти го подаря.Па макар и да съм го изкарал с г_за си.

Така е, дупе трябва да знае що бачка :)

бат тянко
10.10.2015, 19:34
Очаквах подобен отговор от теб.Твоят тип щастие се продава и в прахообразна форма.Но май няма да намериш линк за него:cool:.

Дамян Дамянов
10.10.2015, 19:41
Очаквах подобен отговор от теб.Твоят тип щастие се продава и в прахообразна форма.Но май няма да намериш линк за него:cool:.

Не употребявам прахообразно щастие! Само течно и то отскоро и с мярка.

бат тянко
10.10.2015, 19:46
Не съм си го и помислял.Като стане етъра ще почерпя.

delta.e
10.10.2015, 20:08
Ей , най-края стигнахте до консенсус .

delta.e
10.10.2015, 20:09
Не съм си го и помислял.Като стане етъра ще почерпя.

П етъра !
И аз ще черпя .

Ivan Mankov
10.10.2015, 20:58
Само течно и то отскоро и с мярка.

Значи вече си в правилния коловоз Дамяне! :bigsmile:
И наздраве на всички !:bigsmile:

IVO_3
10.10.2015, 21:39
Наздраве на всички,които не се притесняват да казват това,което мислят.:)

koragroup
11.10.2015, 17:17
Алооо, алкохолиците, отворете си тема и там си наливайте виртуално. Тука е за готвачи, манджи и мерудии :bigsmile:

бат тянко
11.10.2015, 17:38
А не се карай ,то едното без другото страда.Ние да не сме братушки?

IVO_3
11.10.2015, 18:18
Може да се отвори нова тема - Тука се пише след трета чаша.:bigsmile:

Mateev
11.10.2015, 18:21
Може да се отвори нова тема - Тука се пише след трета чаша.:bigsmile:

Че той половината форум е такъв ..... :) Все пак в него най-много се пише в късните часове ....

Дамян Дамянов
11.10.2015, 18:25
След малко ще влязат японците и тука ще стане Пърл Харбър. :pilot:

delta.e
11.10.2015, 18:55
Че той половината форум е такъв ..... :) Все пак в него най-много се пише в късните часове ....

Матеев , през деня има работа за вършене .

solaris60
11.10.2015, 18:57
Матеев , през деня има работа за вършене .

А през нощта няма ли? Или комшията не спи?:bigsmile:

delta.e
11.10.2015, 18:57
След малко ще влязат японците и тука ще стане Пърл Харбър. :pilot:

Не си прав , аз усилих ПВО-то .

delta.e
11.10.2015, 18:59
А през нощта няма ли? Или комшията не спи?:bigsmile:

Има ! Трябва технологично време -дечурлигата да заспят .:)

Ivan Mankov
11.10.2015, 19:09
Има ! Трябва технологично време -дечурлигата да заспят .:)

Ама комшийските ! Нали ? sleepy;

Дамян Дамянов
11.10.2015, 19:18
Уникални сме!
Успяхме да нацапаме тема Има ли готвачи или само за пчели ще говорим? (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1883)

ch.atanasov
11.10.2015, 19:21
Уникални сме!
Успяхме да нацапаме тема Има ли готвачи или само за пчели ще говорим? (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1883)

Е какво ? Прахосмукачката да не изгоря?:bigsmile:

delta.e
11.10.2015, 19:50
Е какво ? Прахосмукачката да не изгоря?:bigsmile:

Метлата не е само за тази тема .

koragroup
12.10.2015, 10:19
За да се върнем на темата, ето една идея за чревоугодници:


https://www.youtube.com/watch?v=Hq2kmbI_1EA

Понеже "апартаментските реалности" са други, а и продуктите са БГ и като качество и като наличност... малко го преправих...

Начи, първо, поради липса на BBQ, използвах фурната, а поради липса на слайсове бекон използвах гювечетата.

Размесих каймата с кимион, черен пипер и чубрица и я разстелих по цялата вътрешна страна на гювечетата. Опекох на ламарина на газовия 2 патладжана, 2 червени и 2 зелени чушки, както и 2 глави лук (отрязани на половина и както са си с шулюпината). Запържих 1 глава лук, 4 гъби и 2 моркова и 2 домата. Забравих да сложа 1-2 скилидки чесън, но сложих 3-4 сл соев сос.
Върху каймата сложих (почистени и нарязани) печен лук, чушките, патладжан, пържените зеленчуци. Ако имах щях да сложа по 1-2 сл кечъп. Завих краищата на каймата навътре и като тапа сложих по една люта чушка и един резен варена наденица. Пекох без капаците, на 200* , 5-10 минути след като завряха.

Снимки няма. Облизахме си пръстите. Пак ще направя!

п.с. Изядохме 2 хляба да топим получилото се сосче :bigsmile:

delta.e
12.10.2015, 12:39
Кора , недей така , олигавих клавиатурата .
Започвам да подготвям продуктите и привечер ще стартирам програмата .

Ангел Йосифов
12.10.2015, 19:28
Ей горкия...с какво изсветляло винце душата си плакне :) За туй месо, трябва нещо по-кърваво ;) А сметките тука не важат :)


Дамяне,сега бива ли?....Нищо особено....мавруд и мерло 50/50...ама на 5години-каквото ШЕФА го е направил.. Снимката малко е....разваля вкуса.

Дамян Дамянов
12.10.2015, 21:55
Дамяне,сега бива ли?....Нищо особено....мавруд и мерло 50/50...ама на 5години-каквото ШЕФА го е направил.. Снимката малко е....разваля вкуса.

Ей...добре е... но от снимка не мога да го помириша :bigsmile:


За да се върнем на темата, ето една идея за чревоугодници

Корчев, вдигна ми се холестерола само докато гледам клипа :P

Гецата
13.10.2015, 07:31
На това му се вика "нутрибомба",не някакви си там зарзавати.;)

delpi
13.10.2015, 15:29
За да се върнем на темата, ето една идея за чревоугодници:



Това ще се пробва още този уикенд! :)

бат тянко
13.10.2015, 16:48
Много съм тъжен,че нямам кулинарните умения на Ангел,Дамян и Георги.Тези хора са направо за три звезди Мишлен.Затова сега съм седнал да давя мъката с ирландска ракия и карловска луканка.Наздраве на всички колеги и колежки.Да сте весели и засмени.

koragroup
22.10.2015, 19:51
Ммммм мезенце


Свински кожички на грил тиган с черен пипер и самардала. За компания на ланското винце.

5237

solaris60
22.10.2015, 22:49
Ммммм мезенце


Свински кожички на грил тиган с черен пипер и самардала. За компания на ланското винце.



Корчев, на някои хора им става нещо затуй, че внимавай когато ги показваш тия неща? Сега ще ме караш да ходя да търся кожички.:bigsmile: За да не ми става.......пощянка.

koragroup
24.10.2015, 21:20
Корчев, на някои хора им става нещо затуй, че внимавай когато ги показваш тия неща? Сега ще ме караш да ходя да търся кожички.:bigsmile: За да не ми става.......пощянка.

Жокер. У Билла ги купих. Ку са свършиле, бегай о аптеката за Ламизил :laughing:

IVO_3
25.10.2015, 00:14
Ето и моят ябълков оцет.Продукти-само ябълки.

5258

judas
26.10.2015, 09:16
Ето и моят ябълков оцет. Продукти-само ябълки.
Иво, сподели рецептата, моля те.

IVO_3
26.10.2015, 11:25
Иво, сподели рецептата, моля те.
Ябълките ги меля с машинка за месо без семките и ги слагам в съд в,който може да се бърка ,като при джибрите.След ферментацията(около 4 седмици-зависи и от температурата) прецеждам през тензух и слагам в друг съд,но не плътно затворен за да може известно време да втасва.От десет литрова кофа материал излиза около 7 литра оцет.Друга особеност е,че истинският ябълков оцет е мътен за разлика от тези,които се продават в магазините.

IVO_3
26.10.2015, 14:14
Намерих една статия за оцета. Аз го правя по първия начин,който съм го научил от моя баща.

http://www.zemianazaem.com/archives/213 (http://www.zemianazaem.com/archives/213)

judas
26.10.2015, 14:46
Благодаря ти! Пише, че се прави от много сладки ябълки, а моите са киселки. Да добавя ли малко захар (сироп)?

IVO_3
26.10.2015, 14:54
Благодаря ти! Пише, че се прави от много сладки ябълки, а моите са киселки. Да добавя ли малко захар (сироп)?
Да ти кажа и моите не бяха много сладки,но въпреки това ферментацията си протече нормално.Ако мислиш,че са много кисели направи го по втория начин,но до сега не съм правил с подсладена вода.

judas
26.10.2015, 16:31
Да ти кажа и моите не бяха много сладки,но въпреки това ферментацията си протече нормално.Ако мислиш,че са много кисели направи го по втория начин,но до сега не съм правил с подсладена вода.
Благодаря ти! Ще пробвам без захар, пък дано няма проблеми.

vencii
26.10.2015, 17:37
Иво истинския ябълков оцет е бистър както и истинския винен оцет. Понеже масата от хората правят една мътна подобна на боза субстанция са насадили мнението че ябълковия оцет трябва да е мътен. На твоя оцет му трябва време и щом завършат всички процеси в него, ще се избистри и ще образува гъба-тогава е готов за комсумация.

Илиев
26.10.2015, 18:37
има бистрители - като за бялото вино...бентонит например

IVO_3
26.10.2015, 22:10
Венци,този оцет,който показах в горният постинг е от около месец и половина,а този е от 2 години.Като писах мътен нямах предвид като боза. Оцета на тази снимка не е бистър,като сълза,а е мътен като се гледа срещу лампа.Съжалявам, че хвърлих шишето ( щях да го снимам),на дъното имаше 3-4 оцетни гъби.


5266

vencii
26.10.2015, 22:37
Този е супер,и на цвят и на бистрота, все пак е домашен оцет и не е филтриран. Точно така трябва да изглежда един ябълков оцет

Дамян Дамянов
07.11.2015, 17:36
Колеги, зимата чука на вратата и е време да поставим зелето там където му е мястото - в бидона :laughing:
Положението е трагично, защото ме взеха за консервен комбинат "Янко Костов" :juggle:

бат тянко
07.11.2015, 17:42
Да помагаме?

Дамян Дамянов
07.11.2015, 18:00
Да помагаме?

Ако имаш мерак...заповядай ;) Зелки има много, а ръки само две :laughing:

бат тянко
07.11.2015, 18:43
Чакай първо да питам,ако не е за продаване колко е зелето бре?

Дамян Дамянов
07.11.2015, 19:16
Чакай първо да питам,ако не е за продаване колко е зелето бре?

4-5-6 бидона, предполагам около 100кг, но броя зелки е много повече и всяка зелка си има чеп :laughing:

бат тянко
07.11.2015, 19:43
Дамянич,а царевичен кочан вътре слагаш ли?

Дамян Дамянов
07.11.2015, 20:58
Дамянич,а царевичен кочан вътре слагаш ли?

Не, но слагам други екстри :bigsmile:

jordanov
07.11.2015, 21:19
При толкоз бидони ти препоръчвам рецептата на Професорката.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2428771

Плътно закапачване отгоре и никакво духане, че му пречело. "Екстрите" са за аматьори, имах друго мнение за теб. Аз слагам два бидоня и единият е по тоз тертип, другият - по бабешки. За съжаление, за първа година откак се помня, зелето не е от нашия двор, а от пазара. Догодина няма да се изложа така, само здраве да има.

Дамян Дамянов
07.11.2015, 22:11
При толкоз бидони ти препоръчвам рецептата на Професорката.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2428771

Плътно закапачване отгоре и никакво духане, че му пречело. "Екстрите" са за аматьори, имах друго мнение за теб. Аз слагам два бидоня и единият е по тоз тертип, другият - по бабешки. За съжаление, за първа година откак се помня, зелето не е от нашия двор, а от пазара. Догодина няма да се изложа така, само здраве да има.

Така го правя :
200гр сол на 10л вода
1 глава лук на 10кг зеле
1 с.л. кисело мляко на 10л вода
Витамин C няколко таблетки колкото да понижиш pH-то (Ако се сетя, ще ти кажа точно колко мг са нужни при водата тук)

Пробвай в една кофа с капак и другата година лятото ще коментираме.
За купешкото зеле си прав, но причината е не само в сорта и нитратите, но и един куп отрови. Как да стане кисело това зеле, като хората го пръскат с отрови, а бактерията няма шанс. Да го пръскат с тимол, че поне той не пречи на нашата бактерия и дори и помага :tres:

Ангел Йосифов
08.11.2015, 08:42
[QUOTE=Дамян Дамянов;75685]Витамин C няколко таблетки колкото да понижиш pH-то (QUOTE]


pH-то го оправям със свинско

Ангел Йосифов
25.11.2015, 19:28
Докато си пия ракията...и хоп вечерята готова.Прясна Дунавска щука......

judas
25.11.2015, 21:38
Докато си пия ракията...и хоп вечерята готова. Прясна Дунавска щука......
Наборе, ти ли я улови? Има ли дъх на тиня?

koragroup
25.11.2015, 22:46
Наборе, ти ли я улови? Има ли дъх на тиня?


Щуката? Никога!

Ангел Йосифов
26.11.2015, 07:00
Наборе, ти ли я улови? Има ли дъх на тиня?

Не..Не.Аз обичам да ловя риба при хубаво време и само на дънна.Като пристигна на водоема,първата ми работа е да "разпъна чергите" и подредя масата.След това мятам въдиците,но БЕЗ стръв и закачам камбанките.........В края на деня събирам такъмите..

Ангел Йосифов
28.11.2015, 14:09
Този път ми отне ракия и половина докато стане обяда...

delpi
30.11.2015, 09:56
Хора, пишете продуктите и рецептите :laughing: