PDA

Виж пълната версия : Ашладисване



delpi
29.09.2014, 16:02
Потърсих и няма тема за ашладисване във форума. Със сигурност тук има любители, а защо не и професионалисти в тази област, така че нека да обменим опит тук в тази тема.
Лично аз за себе си мога да кажа, че от 2-3 години започнах да се занимавам, но за съжаление нямам много свободно време за това хоби. Имам вече няколко успешни присадки.
Надявам се темата да има привърженици.

ahilis
29.09.2014, 17:11
Хаха. Стига да има някоя - веднага ще я ашладисаме. За фиданки става въпрос.

tihmr
29.09.2014, 18:46
Питай за ашладисване, аз имам ве4е 5 годишен опит с присаждане и вкореняване на овощни и иглолистни видове,

delpi
30.09.2014, 09:14
Ами като за начало да споделя опита който аз имам. За момента имам успешни присадки само на круши и ябълки. Пробвал съм и череши, сливи и праскови и кайсии, но неуспешно, като причините според мен са:
1. Предполагам, че много късно ги ашладисвам, поради невъзможността ми всеки уикенд да съм в овощните ми градини. Горе долу като период мога да кажа, че ашладисвам началото на април месец;
2. Вероятна причина е и методите на ашладисване, който използвам;
3. Неумение в занаята, все пак съм все още доста неопитен. :)

Използвам следните методи за ашладисване:
1. Под кора - за мен най-лесния метод, но за съжаление не може поне според мен да се прилага на всеки вид дървета. Примерно за крушата и ябълката имам добра успеваемост по този метод;
2. Копулация - миналата година за първи път пробвах на копулация и за моя изненада имах доста добър успех на калеми яблъка на подложка ябълка;
3. Прибвал съм и на разцеп, но без успех при опити за присаждане на слива, праскова и кайсия върху подложка джанка.

ahilis
30.09.2014, 11:43
началото на април месец;


За пролетното закъсняваш, а за лятното избързваш. Оттук ти идва неуспеха.

kunev
30.09.2014, 15:35
Аз облагородявам от 7 - 8 години вече с доста добър успех . Начините , които използвам основно са "на спяща пъпка " и " под кора " Според мен под кора се получава най добре напролет като ориентир за присаждането ми е разлистването защото тогава сокодвижението е най добро. Друг важен момент е кога ще вземеш калема - във време на покой докъм края на февруари и го съхранявам в полиетиленова торба в хладилника / да има за какво да мърмори и жената /

tihmr
30.09.2014, 18:40
За мен наи лесния и сигурен на4ин за вси4ки овощни дървета е през август на спяща
пъпка с щит ,Така и практикуват овощните разсадници доколкото знам.

tihmr
30.09.2014, 18:48
Много е важно и колко годишна е подложката ти,и според дебелината и,ве4е се прилагат разли4ните на4ини.
Виждам 4е се интересувате от растения,имам десетина еводии за подаряване,около 1,50 м,само разходите по еконт ще са за ваша сметка,ако някой иска да пише.

kunev
30.09.2014, 19:05
За мен наи лесния и сигурен на4ин за вси4ки овощни дървета е през август на спяща
пъпка с щит ,Така и практикуват овощните разсадници доколкото знам.

Да така е когато става въпрос за производство на посадъчен материиал / фиданки /. В случаите когато искаш да промениш дръвче , което вече имаш и е на няколко години / напр. е дало плод и не ти харесва нещо / се прибягва до другите алтернативи. Например в моя случай 14 бр бадеми илязли из лозето и останали да се развиват по една или друга причина вече няколко години раждат кайсии

tihmr
01.10.2014, 06:34
Еводиите свършиха,сте ги пратя на първите 4етирима дето писаха, ако някой има желание от ботани4еската в Бал4ик може да си събере семена по това време.

delpi
01.10.2014, 08:04
Да, наистина подложките са много важни, а и понякога са кът. В смисъл в един момент остават все по-малко подложките в овощната градина, точно когато си се запалил повече по облагородяването.
В населеното място дето живея има един разгаден имот, в който има стара круша и около нея са избили поне 15-тина млади издънки от тази година, като в момента са около метър високи. Имам намерение да ги извадя тази есен и да ги насадя в мое място и по-следващата пролет(не следващата, защото не се знае дали ще са се прихванали) ще ги ашладисвам.

tihmr
01.10.2014, 19:21
Не сам забелязвал круша да дава издънка,дали тази стара круша не на дюлева подложка ?
Ако са семена4ета е 4удесно,но може да ги облагородиш и следващото лято.Дори може и да ги извадиш напролет присадиш на разцеп и 20 дена полузаровени в оранжерия и след това на постоянното им място

tihmr
01.10.2014, 19:23
Малко снимки с успешни опити

delpi
02.10.2014, 07:42
Не сам забелязвал круша да дава издънка,дали тази стара круша не на дюлева подложка ?


Не е дюлева подложка, тъй като издънките са си круши. Ще снимам.
Иначе като се замислих и аз не съм виждал издънки от круша...
Има вариант и да са семеначета.

п.п. на снимките може ли да кажеш кое какво е?

delpi
22.10.2014, 11:16
22582259
Ето и снимките на издънките от крушата, макар, че не се вижда много добре.

tihmr
22.10.2014, 17:19
Не ми приличат на дюлеви.Надалеч от основното дърво са ,значи не са издънки а семеначета. Подходящи са за присаждане.

delpi
23.10.2014, 07:29
Не ми приличат на дюлеви.Надалеч от основното дърво са ,значи не са издънки а семеначета. Подходящи са за присаждане.

Да, така е повечето са на разстояние от дървото. Вероятно са се засадили от падналите плодове на крушата.
Като опадат листата им ще си извадя поне десетина.

delpi
24.10.2014, 09:36
Някой знае ли какво може да се присади на подложка черница?

tihmr
24.10.2014, 17:44
Може да я направиш плачеща черница,при високо присаждане ,...или лоза,казват че лозата най добре вървяла върху черница(непроверен слух)
Близо до мен има един шипков храст израстнал върху клоните на една стара черница

Ivan_vd
24.10.2014, 18:40
Може да я направиш плачеща черница,при високо присаждане ,...или лоза,казват че лозата най добре вървяла върху черница(непроверен слух)
Близо до мен има един шипков храст израстнал върху клоните на една стара черницаЧувал съм като слух че се сади лоза до черница колкото по дебел дънер толкоз по добре след като порасне лозата на около 2-3 метра пробиват дупка в стъблото на черницата със свредло и мушкат лозата през дупката.Така с течение на времето стъблото на лозата дебелее и опира в стените на дупката и лозата запчвала да смуче сокове от черницата и саответно да расте мн .бързо и да дава мн.грозде.

delpi
28.10.2014, 17:09
Да, плачещата черница е добър вариант. Ето това е плачеща черница, нали?
2316
Но за съжаление тази, която е единствената, от която мога да взема калем не ражда, четох, че има и такива, които са бзплодни и тази явно е точно такава.
Това, което казва Ivan_vd (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3306) е много интересно :)

argilov
28.10.2014, 17:54
В Италия има лозови тераси на които основата е черница.

tihmr
28.10.2014, 20:08
[QUOTE=delpi;47256]Да, плачещата черница е добър вариант. Ето това е плачеща черница, нали?

Но за съжаление тази, която е единствената, от която мога да взема калем не ражда, четох, че има и такива, които са бзплодни и тази явно е точно такава.



За да се направи едно дърво плачещо, е необходимо единствено присаждане на височина и последваща резитба за разклонения(на следващата година)

mici-92
16.02.2018, 15:06
Знаех ,че има такава тема,но докато я намеря,пребродих сайта.Та на въпроса.Миналата година,поради чувстителноста на ,,черната калифорнийска слива към брашнестата мана,много овощки загинаха.Предполагам че закупените от разсадника са присадени на подложка джанка,както повечето костилкови овощки.При мен се намират 5-6 вида джанки.Дали,при избор на присаждане на някои от ще сполуча да постигна по-висока издръжливост с/у брашнестата мана.Благодаря,предварител но за отговора!

Георги Куров
16.02.2018, 15:55
Няма да стане, ако можеше така, да са го направили досега. Ако искаш сливи без пръскане с добро качество забрави всички вносни сортове и се насочи към карловска афъска с присаждане.

Трендафил Дончев
18.03.2018, 11:40
Аз, ашладисах 5-6 дръвчета, но то вече няма място в градината от един декар.

batipej4o
22.09.2019, 10:53
Здравейте,Има ли още съфорумци,които се занимават с пресаждане? Снощи се поразходих в раздела и засякох темата.
Първо да попитам защо вадите и премествате подложката?Мисля че за да не се губи време е по добре да се пресади на място. И чак след това ако излезе сполучлив опита да се извади облагороденото дръвче.
Второ да попитам .Плачещо дърво става,когато присадката се пресади с пъпките надоло,така ли да го разбирам?
И трето .Чувал съм че специално лозата придавала аромата на подложката на грозда.
Мислил съм си какво би се получило,ако на подложка дива круша,първата година се пресъди дюля.На втората година се отреже по нагоре дюлята.Да речем на 30-40 см и върху нея се пресади ябълка.Така че да се получи калем върху калем.Има ли смисъл и ако е да какъв?

mici-92
22.09.2019, 11:02
Здравейте,Има ли още съфорумци,които се занимават с пресаждане? Снощи се поразходих в раздела и засякох темата. Първо да попитам защо вадите и премествате подложката?Мисля че за да не се губи време е по добре да се пресади на място. И чак след това ако излезе сполучлив опита да се извади облагороденото дръвче. Второ да попитам .Плачещо дърво става,когато присадката се пресади с пъпките надоло,така ли да го разбирам? И трето .Чувал съм че специално лозата придавала аромата на подложката на грозда. Мислил съм си какво би се получило,ако на подложка дива круша,първата година се пресъди дюля.На втората година се отреже по нагоре дюлята.Да речем на 30-40 см и върху нея се пресади ябълка.Така че да се получи калем върху калем.Има ли смисъл и ако е да какъв?
Смисъла е от подложките да се вземат ценните качества,но кои и как..сигурно трябва четене и много работа.

batipej4o
22.09.2019, 11:35
Забравих да попитам някой работил ли е такова нещо или подобно?По бързо ли се случват нещата с него?Предимсва и недостатъци,ако някой има опит моля да сподели?




1012410125

tihmr
22.09.2019, 21:01
Забравих да попитам някой работил ли е такова нещо или подобно?По бързо ли се случват нещата с него?Предимсва и недостатъци,ако някой има опит моля да сподели?

Бати Пейчо, хубави въпроси задаваш, добре е че мислиш, но ако отвориш която и да е книга за овощарство и присаждане, ще разбереш отговорите на въпросите си. Иначе е дълго да се обяснява защо точно така се прави или не се прави. Има си някои основни неща, без които не може се обяснят други.

batipej4o
23.09.2019, 15:38
Бати Пейчо, хубави въпроси задаваш, добре е че мислиш, но ако отвориш която и да е книга за овощарство и присаждане, ще разбереш отговорите на въпросите си. Иначе е дълго да се обяснява защо точно така се прави или не се прави. Има си някои основни неща, без които не може се обяснят други.

Да разбрах те. И да попитам има ли форум в който темата се обсъжда по задълбочено?

tihmr
23.09.2019, 20:39
Да разбрах те. И да попитам има ли форум в който темата се обсъжда по задълбочено?

https://www.facebook.com/groups/1571876816229809/

batipej4o
24.09.2019, 22:29
Красива работа.Благодаря за информацията.

batipej4o
26.07.2022, 23:29
Днес ходих в един магазин в който видях тези снимки на круши , Спомних си когато имахме възможност да си хапваме от тези сортове круши. За единия сорт си спомням че бяха масловки . Другите не си спомням името им но спомените за тях са много добри.

11475

11476

Може ли да ми припомните спомените?

batipej4o
14.10.2022, 23:33
Здравейте.Да попитам дали някой е копубал скоро лозички и каква е разликата от миналогодините цени.Благодаря предварително.

Кразз
15.10.2022, 06:42
Здравейте.Да попитам дали някой е копубал скоро лозички и каква е разликата от миналогодините цени.Благодаря предварително.

Не съм купувал, но предстои да купувам другия месец.
Цените са между 4 и 5лв. присадени и около 3 лв. на собствен корен. Това при лицензираните производители, по пазарите, лев надолу.
Какво ще засаждаш?

batipej4o
15.10.2022, 18:35
Здравей. Мисля да засадя само десертно . Ще го насея на 1 метър от оградата.На практика ще обиколя двора с лозички.На буквата П .Това което ще остане между лозата и оградата ще го ползвам като пътека в двора .Не знам дали ще постъпя правилно но мисля че така няма да унищожа двора и ще имам винаги пътека.. На какво растояние се сеят лозичките когато са на колове ?Ако някой знае на какво разстояние се сеят лози на колове че да мога да пресметна колко лози ще са ми нужни.Благодаря предварително.

Angel Yosifov
15.10.2022, 18:51
1.2м-1,5м е разтоянието м/у лозите,но
1.зависи от начина на резитба.
2.сорт
3.агрометео условия.
4.възможност за засенчване(изкуствено)
5.Десертното грозде се пръска редовно
6.време на зреене
...

batipej4o
15.10.2022, 20:01
1. немога да кажа
2.не знам какво ще ми предложат
3.южно изложение
4.няма такова
5.???????
6.???????

Благодаря.
Ще го смятам по 1,5
Грубо 55 лозички.

Angel Yosifov
15.10.2022, 20:46
Десертното грозде,в зависимист от сорта,зрее от края на юли до....ял съм и по коледа от асмата.
Южното изложение,предполага задължително засенчване.
Най добре е редовете да са ориентирани север-юг,за да може лозето да се огрява и от двете страни.Демек,не е желателно,от сутрин до вечер,слънцето да огрява само едната страна на лозето...

batipej4o
16.10.2022, 00:50
Да попитам още . Колко дълбоко трябва да са забити коловите ?

Angel Yosifov
16.10.2022, 07:11
У дома са забити 70-80см и стърчат 180-190см.

batipej4o
16.10.2022, 15:05
У дома са забити 70-80см и стърчат 180-190см.


Важна информация. Благодаря .

batipej4o
16.10.2022, 21:25
Мисля да търя като ранно зреещо Кардинал. На времето имахме кралицата на лозята . Бяло и дрбно. Преди време ми предлагаха разни безсемени сортове . Били много на мода.

batipej4o
18.10.2022, 19:42
И още . Ред от ред на какво отстояние са ? За 50 бр . лози да ги сметна колко от деар се получава ? Благодаря .

mici-92
19.10.2022, 09:02
И още . Ред от ред на какво отстояние са ? За 50 бр . лози да ги сметна колко от деар се получава ? Благодаря .
Зависи в какво ще го береш, кофи, ремарке..

дядо борю
19.10.2022, 12:58
Мисля да търя като ранно зреещо Кардинал. На времето имахме кралицата на лозята . Бяло и дрбно. Преди време ми предлагаха разни безсемени сортове . Били много на мода.

Препоръчвам ти земеделски производител Димитър Севастиянов от Поморие.Произвежда качествен посадъчен материал облагородени лози.Има различни сортове.Аз само от него купувам.Изпраща с Еконт.

batipej4o
19.10.2022, 18:14
Препоръчвам ти земеделски производител ..................Аз само от него купувам.

Можеш ли да покажеш какви са резултатите ?

batipej4o
23.10.2022, 23:37
Здравейте. Чувал съм че когато садяли лози в дупките на лозичките хвърляли по 1-2 шепи камъни . Други казват че можело и пясък. Какъв е смисълът от тези камъни ?



Зависи в какво ще го береш, кофи, ремарке..


Здравей. Понеже лозите ще са насдят на буквата П около оградата , а те ще са на 1 м.от нея . Ще ги смятам на метър от ред до ред. Толкова ми се губи от мястото ,което от друга страна ще ползвам като пътека.
П.П. - Получи се около 150 кв.м. лозе. Колко грозде би трябвало да даде ако е само на колове ?

batipej4o
26.10.2022, 22:07
https://www.youtube.com/shorts/Ir0Odmbtzq4

batipej4o
17.01.2023, 15:59
.Здравейте .Пръчки са вкореняване. Въпрос към тези които сами си вкореняват лозички .Говорих с един нашенец и той ми каза че там по неговия край не режели пръчките по 30 - 40 см. а по метър дълги и долната част навивали на венец. Каза че така вкореняваната пръчка пускала повече корени и по стабилно се развивала . Има ли някой който да ползва този метод на вкореняване и какви са му наблюденоята ?
Показа ми на един кабел как го правели и аз показвам на кабел какво съм видял .

11952

Трендафил Дончев
17.01.2023, 16:44
.Здравейте .Пръчки са вкореняване. Въпрос към тези които сами си вкореняват лозички .Говорих с един нашенец и той ми каза че там по неговия край не режели пръчките по 30 - 40 см. а по метър дълги и долната част навивали на венец. Каза че така вкореняваната пръчка пускала повече корени и по стабилно се развивала . Има ли някой който да ползва този метод на вкореняване и какви са му наблюденоята ?
Показа ми на един кабел как го правели и аз показвам на кабел какво съм видял .

11952

Възможно е да се получава, но колко повече корени ще има от необходимото!?!?!? Накрая да ти обясня какво ще се получи. Ще пусне корени на едни 10-15 см. които са в почвата или в твоя случай, точно където започва първият завой, а останалото ще изгние. "Пари, пари, пари....беше отворил уста да глътне целия свят". Това важи за всичко с каквото се захване българина. По същата логика може да се вземе цялата пръчка/понякога по 5 метра/ и я заравяме в почвата из цялата градина, като оставяме само върха над почвата. Ще има егати корена. :bigsmile: Да, ама не. Ще има корен само в разстоянието което споменах по-горе, ако изобщо се и хване, защото както казах, загнива, а това води до отрицателен резултат за цялата пръчка. Достатъчно е една пъпка, но направена с мерак. Тоест да се обработи с обеззаразители, стимулатори и восък.;) ...забравих...и малко късмет.