PDA

Виж пълната версия : Електрическо отопление на кошер



Ristis
22.09.2014, 21:30
Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

http://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel-12V-Electric-Heater-bee-hives-save-up-to-15kg-honey-per-hive-/321051215136

2ма пчеларя
22.09.2014, 22:31
Спестяваш 15 кг мед за 10$ така пише

borislav aleksandrov
22.09.2014, 22:38
Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

http://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel-12V-Electric-Heater-bee-hives-save-up-to-15kg-honey-per-hive-/321051215136


Полза никаква

Ivan_vd
22.09.2014, 22:51
Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

http://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel-12V-Electric-Heater-bee-hives-save-up-to-15kg-honey-per-hive-/321051215136Я направо да им сложим по един хиперинверторен климатик ,,даикин уруру сарара,,и пеи сърце зимата топло ,лятото прохладно даже и влажност мери.

Искрен Мутафов
23.09.2014, 02:27
Дали може да се подобри презимуването на пчелното семейство, ако в кошера се монтира електрическо отопление?
Става дума за реотан, който да се включва и изклюва в определен температурен/часови диапазон. Не знам до колко ще стигнат минусовите градуси тази зима, но си мисля, че при еднакви други условия за пчелите ще има значение дали стоят на -5, -10, -20, -25...градуса.
Първият въпрос е дали ще има полза от такова устройство и може ли да навреди по някакъв начин на семейството?

http://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel-12V-Electric-Heater-bee-hives-save-up-to-15kg-honey-per-hive-/321051215136

Прочети тази тема:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904

В постин #53 има интересни снимки.
И все пак не трябва да забравяме, че пчелите не топлят празното пространство в кошера, а само това което е в обхвата на кълбото, и точно поради тази причина не е проблем при минусовите температури отвореното мрежесто дъно. Пагубни за пчелите са влагата и теченията.

Искрен Мутафов
23.09.2014, 02:47
От това устройство според мен няма да има никака полза през зимата, но когато започне пролетното развитие на семействата, и се затворят дъната, би имало някяква полза при резки температурни амплитуди точно когато времето е неустойчиво - за неутрализацията им. В тази насока бяха и разсъжденията на колегите в темата за електрониката в кошерите.

tsc1
23.09.2014, 07:19
От това устройство според мен няма да има никака полза през зимата, но когато започне пролетното развитие на семействата, и се затворят дъната, би имало някяква полза при резки температурни амплитуди точно когато времето е неустойчиво - за неутрализацията им. В тази насока бяха и разсъжденията на колегите в темата за електрониката в кошерите.
Така е. Идеята е да се симулира по-ранно запролетяване, развитие на пилото и ускорено развитие на семейството.

rosty_sz
23.09.2014, 07:36
Искрен казва съвсем друго. Той говори за неутрализация на негативното влияние на неустойчивото пролетно време, а не за симулиране на по-ранно запролетяване. Второто няма как да стане само с едно затопляне на кошера.

tsc1
23.09.2014, 07:40
Искрен казва съвсем друго. Той говори за неутрализация на негативното влияние на неустойчивото пролетно време, а не за симулиране на по-ранно запролетяване. Второто няма как да стане само с едно затопляне на кошера.
По моя информация от пчелари точно тази неутрализация помагала. Може би неправилно се изразих за "запролетяването". Идеята е, че с напредването на пролетта тези температурни разлики "ден-нощ" намаляват.

rosty_sz
23.09.2014, 07:52
Предполагам, че е така защото има логика.
Тук е по-възможно да се включат знанията и уменията ти от колкото в подхранването

Ristis
23.09.2014, 21:56
Прочети тази тема:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904

В постин #53 има интересни снимки.
И все пак не трябва да забравяме, че пчелите не топлят празното пространство в кошера, а само това което е в обхвата на кълбото, и точно поради тази причина не е проблем при минусовите температури отвореното мрежесто дъно. Пагубни за пчелите са влагата и теченията.

Благодаря за линка, следя темата, но не съм я чел цялата... Очевидно m_pchelari (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904&page=6&p=37297&viewfull=1#post37297) e доволен от отоплението!
Имам няколко слаби отводки от 3-5 р. , които няма да оцелеят, защото не са развити достатъчно и се намират в много суден планински регион. Надявам се отоплението да ги държи в състояние, в което ще са способни да си взимат храната и през най-студените дни. Вероятно ще експериментирам, защото иначе загубата им от сега е ясна, така поне ще натрупам някакъв опит.

Искрен Мутафов
24.09.2014, 01:40
Благодаря за линка, следя темата, но не съм я чел цялата... Очевидно m_pchelari (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904&page=6&p=37297&viewfull=1#post37297) e доволен от отоплението!
Имам няколко слаби отводки от 3-5 р. , които няма да оцелеят, защото не са развити достатъчно и се намират в много суден планински регион. Надявам се отоплението да ги държи в състояние, в което ще са способни да си взимат храната и през най-студените дни. Вероятно ще експериментирам, защото иначе загубата им от сега е ясна, така поне ще натрупам някакъв опит.

По-добре, според мен е да ги обединиш 2 в 1 или 3 в 1, така шансът им да оцелеят е много по-голям отколкото с каквото и да е отопление или дори и прибиране на топло в закрито помещение(има тука, във форума и такъв експеримент описан). А рано напролет ще си направиш отводки по от рано, че да имат време да се развият силно до на есен.

rosty_sz
24.09.2014, 06:27
Искрен е абсолютно прав.

argilov
24.09.2014, 06:39
Ако искаш да презимуват опаковай ги по няколко,сложи ги на завет, и се моли за по мека зима.Не ги отваряй! За щяло и нещяло.

valaz
24.09.2014, 21:54
Чел съм в някаква пчеларска книга за правени опити в чужбина за отопление на кошери с цел по-ранно и по-бързо пролетно развитие. В резултат на отоплението, майката увеличава яйцеснасянето, пчелите отглеждащи пилото консумират повече прашец и загиват при облитане при неподходяща за това външна температура. В това има логика. Твърдението, че по този начин ще се спести 15 кг мед ми изглежда пресилено и подвеждащо.

tsc1
25.09.2014, 07:34
Чел съм в някаква пчеларска книга за правени опити в чужбина за отопление на кошери с цел по-ранно и по-бързо пролетно развитие. В резултат на отоплението, майката увеличава яйцеснасянето, пчелите отглеждащи пилото консумират повече прашец и загиват при облитане при неподходяща за това външна температура. В това има логика. Твърдението, че по този начин ще се спести 15 кг мед ми изглежда пресилено и подвеждащо.
Твърдението, че се пести мед не е пресилено, но конкретната цифра зависи от конкретните обстоятелства - големината на семейството и климатичните условия. Тези опити са правени в северните страни и най-вече в Русия. В тяхната литература има много публикации и технически решения по въпроса. При нашите условия - късна есен, мека зима и ранна пролет да се говори за такива цифри като икономия на мед не е възможно. При нашите условия може би има смисъл да се гони по-ранно и по-бързо пролетно развитие. Вчера с един опитен и с много напредничаво мислене пчелар обсъдихме детайлно проблема и стигнаме до изводи как и какво трябва да се направи. Остава това да се провери в практиката.