PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛАРСТВАНЕ ПО СИСТЕМАТА НА ВЕНЕР



Емо Митев
12.01.2011, 15:01
Здравейте . Ако може да споделите своя опит от работа по метода на Венер , защото мисля да го пробрам тази година с един кошер . Надявам се да почерпа от вашият опит за да не откривам топлата вода . wink;

vanHanegem
12.01.2011, 15:10
Здравейте . Ако може да споделите своя опит от работа по метода на Венер , защото мисля да го пробрам тази година с един кошер . Надявам се да почерпа от вашият опит за да не откривам топлата вода . wink;

Никой от колегите не може по-добре да ти обясни технологията на пчеларстване на Венер ......от самия Венер! Прочиташ книгата, гледаш филма и ако не ти е ясно нещо - пак четеш, пак гледаш.......и така , докато нещата ти се изяснят!

evgeni.filimonov
12.01.2011, 16:04
По добре не се мъчи изобщо едно към едно по Венер да работиш, макар, че някои колеги се опитват. Много зависи от района, от пашите и най-вече от силата на семействато. Ако имаш някое силно семейство - може и да експериментираш. По-добре използвай част от нещата в основната си технология. Ако си пчелар с опит, ще разбереш за какво става на въпрос да използваш. Като си помисля и аз в началото колко бях впечатлен и вдъхновен от книгата и от филма и си мислех, че пчеларството по Венеровата технология е лесна работа, но уви не е така.

vanHanegem
12.01.2011, 17:03
По добре не се мъчи изобщо едно към едно по Венер да работиш, макар, че някои колеги се опитват. Много зависи от района, от пашите и най-вече от силата на семействато. Ако имаш някое силно семейство - може и да експериментираш. По-добре използвай част от нещата в основната си технология. Ако си пчелар с опит, ще разбереш за какво става на въпрос да използваш. Като си помисля и аз в началото колко бях впечатлен и вдъхновен от книгата и от филма и си мислех, че пчеларството по Венеровата технология е лесна работа, но уви не е така.

Той трябва да е наясно със самата технология - да е подготвен теоретично! Затова трябва да знае алгоритъма - прави се първо това, защото...., после се прави това, защото......., след 10 дни се прави трето, защото......
Добре е решил да работи с 1 кошер по технологията - ще работи, ще греши, ще поправя грешките си.....Технологията е принципа, а адаптирането му към "неговите" условия зависи от него!

Станко Ставров
12.01.2011, 17:10
Това е филмчето за Венер.

http://vbox7.com/play:1d1a3121
http://vbox7.com/play:0b0381e8

Емо Митев
14.01.2011, 23:55
Благодаря за препоръките относно книга и филма.Мен ме интересува практически как стоят нещата т.е. хора , които са пробвали този метод.Съгласен съм , че зависи от много фактори и аз със сигурност няма да ги пренебрега.Имам извесни подозрения , които със сигурен , че човека пробвал метода ще оправдае.Ако желаете да споделите своя опит от този метод ще Ви бъда багодарен.

valaz
09.03.2011, 21:05
Имам 3 ЛР кошера. Тази година засяха рапица и съм решил да работя по Венер. Така ще предпазя плодника от рапичен мед. Работил съм по Венер и други години и в общи линии се получава.

evgeni.filimonov
10.03.2011, 15:22
Имам 3 ЛР кошера. Тази година засяха рапица и съм решил да работя по Венер. Така ще предпазя плодника от рапичен мед. Работил съм по Венер и други години и в общи линии се получава.

Единствения начин да предпазиш плодника от рапичния мед е така да си развил семейството, че да е на два корпуса , ХР и магазин храна - пълен над семейството до рапицата, която е през втората половина на април, което значи че много трябва да храниш, за да напълниш магазина храна. И малко преди рапицата да ограничиш майката на един корпус и втория да ти стане медови корпус, както е по Венер.

А колегата дето има притеснения относно Венеровата технология, по добре да ги каже конкретно, а не да чака някой да опише подробно начина си на работа по Венер. В случая има цяла книга написана. За всеки район е различно. Иначе технологията е доста добре описана в книгата, има колеги, които работят едно към едно, но пак зависи от района и пашите.

valaz
09.05.2011, 12:48
При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.

Юрий Цветков
09.05.2011, 13:06
При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.Ама е имал захар.

valaz
09.05.2011, 14:41
Все пак, трябваше да си съберат някакъв мед, а аз да ги подпомогна със захарта. А да напълнят полукорпуса с 95% захарен мед и да зимуват с него, някак си не ми харесва. То и времето тази година е едно такова, че и през цъфтежа на рапицата се чудя дали ще го напълнят.

Юрий Цветков
09.05.2011, 21:12
След като премине рапицата, най-добре си зареди полукорпусите с пити, с акациев или ливаден мед и така продължавай по системата на Венер.

sissko914
19.05.2011, 21:26
Здравей те, само да кажа че ако имате рапица вадете всичкият мед иначе се озахарява и няма вадене даже и пчелите немогат да си го хапват
А инче и ние сме решили да я пробваме системата на венер тая година с два кошера пък да видим какво ще стане

honer
15.12.2011, 16:25
Здравейте.
Как мога да се сдобия, от къде, с книгата на Венер?

Благодаря!

Юрий Цветков
15.12.2011, 17:52
Здравейте.
Как мога да се сдобия, от къде, с книгата на Венер?

Благодаря!Има я по някои пчеларски магазини, а също и при издателя и Младен Котларски.

Nic 59
15.12.2011, 18:10
Verner

vanHanegem
15.12.2011, 18:57
Книгата е много, много добра! Много по-ценна е от филма! Всичко е много разбираемо и логично. Трябва обаче да се чете много пъти - при всяко прочитане се разбира по нещо ново. Всичко, което е дадено по дати съвпада с нашите условия.И най-важното - всичко описано е работещо, т.е. става точно така....

misho5kov
15.12.2011, 23:44
Качих я в DOX.BG

Verner
http://dox.bg/files/dw?a=22e607f87a

Колега, респект за труда!! Само две грешки открих, едната не е фатална /scan0002.jpg и scan0003.jpg са на една и съща 8-9 страница/,което не е фатално, но липсват 86 и 87 страница. Предварително благодаря за корекцията.
Поздрави!

honer
16.12.2011, 13:46
Така се олисах да я чета, че забравих да благодаря.
Едно голямо бклагодаря и от мен за хубавата книга.

Жалко за либсващите 2 страници. Може някои да може да помогне.

Да си научим сега добре урока.

Nic 59
16.12.2011, 14:52
Така съм я свалил от мрежата, и съм ротирал само страниците за по удобно четене. Жалко за страниците но който иска да помогне ще намери начин как да се добавят.Линка ще работи няколко дена!!!

apolo_bg
16.12.2011, 15:11
Книгата за пръв път се появи пак там в DOX.BG през 2009г. и със същата липса на страници.
Аз тогава съм я свалил и съм записал страницата

Ето данните....

СТРАНИЦА ЗА ДОСТЪП*

Споделено от: iwan4o@abv.bg
Споделена папка : / Пчеларската ферма на Венер 14.11.2009 14:14 1.0 KB


Незнам колко е актуална пощата, нито на кого е. Някой може да реши и да я пробва.

Моля, ако това е не позволена информация модераторите да ме търкат.

apolo_bg
18.12.2011, 09:42
Колеги.
За изминалите дни получих няколко запитвания на лични и по мел относно технологията на ВЕНЕР и предполагам, че е свързано с написаното от мен по темата за рошфусовия корпус.
Първо искам да изясня, че Рошфусовата технология е предложена от американеца Herman Rauchfuss и има общо с Венер до толкова, че той масово я е използвал и леко я е модифицирал(като предлага да се отстрани старата майка), което пък до някъде обезсмисля самата технология.

Що се отнася, до системата на Венер - съжалявам, че ще разочаровам колеги, но моя опит да работя по тази система не се увенча с успех и за сега съм я изоставил.

За моите условия:
1. Наличие на ройливи майки.
2. Наличие на ранна паша (рапица, която е почти месец).
3. Либса на евтина захар (за бързо запълване на полукорпуса, след като го изпразня след рапицата)
Пчеларстването ми по технологията на Венер се оказа не удачно, (не казвам, че е невъзможно), - Но след като отпадна нейното основно предимство с малко работа, доста мед! - (при мен се оказа, че работата е много, а ползата малко).

Поради това в движение се наложи да се преустройвам и сега работя и мисля че ще работя по система доста близка до ПЕЛЕТОВАТА СИСТЕМА и нямаща нищо общо с Венер.


Освен това от някои сръбски, македонски или хърватски сайтове(съжалявам, че не помня точно от къде) имам информацията, че след смъртта на Венер, синът му(който го наследява) се е отказал от използването на тази система

Иначе книгата е много хубаво написана, добре обяснено и изглежда логично.
Мисля, че колегите пчелари с по-малко опит не трябва да се хвърлят изцяло на тази система, а най-добре първо да я пробват с няколко кошера и да решат за себе си.



valaz написа:
При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.


yuri написа
Ама е имал захар.

Би било добре колега, който е работил успешно по тази система да сподели какво и как.
Пък и да поспорим (през тези няколко зимни месеца му е времето).



ПС.
Относно появилата се информация, че в пчелните семейства има по 1-2 пити и с доста пило, искам да заявя, че вчера 17 Декември между 14 и 15 чеса при температура 14°C и променливо слънчево време направих проверка в 6 бр. от най-силните си семейства.
В нито едно нямаше пило или яйца, но кълбото е доста рехаво.
Аз съм от Хасково, сравнително доста на юг и би могло да се предполага, че при мен е доста по-топло.
Пило няма колеги – НЯМА!

ceco_lovech
18.12.2011, 09:57
Колегата "погреба" Иван Венер crying;

vanHanegem
18.12.2011, 12:01
За първи път чувам, че Иван Венер не е между живите!
А що се отнася до неговата технология - работете си по нея. Тази година няма да има рапица!

HINAP
18.12.2011, 13:43
Системата на Венер е леко видоизменена системата на подсилване чрез налитане само ,че при Венер става от горния кошер на долния вместо от съседен.При следващата паша пък се повтаря процедурата като летящите отиват в средните 3 корпуса и така до завършване на пашите,като се отварят или затварят съответните предни или задни входове на снелгровата преграда.По същество нищо ново под слънцето.Разликата единствено е в това,че се комбинира метода чрез многокорпусната система с налитанията и пакетното пчеларство и отделно използване на 2 или повече снелгрови ограничители/дъски/ и към финала използване на пчелогонка.Наистина всичките 3 междинни корпуси се запълват с летящи пчели от горното и долното семейство,но за да ги има никъде не се споменава за ВЕЛИКОТО подхранванне което се извършва във фермата на Венер/не можах да разбера колко тона сироп влиза в пч.семейства,къде са цистерните,дано да греша/Остават много въпросителни след внимателно прочитане на книгата и гледане на филмите.В тайна за нас обикновените пчелари ще остане видът на стимулантите предназначени както за увеличаване на яйцеснасянето, така за активизиране на летящите пчели/дали е биостимулатор или на химическа основа/.

apolo_bg
18.12.2011, 15:01
Основната идея при Венеровата система е – докато отгоре имаме полукорпус пълен с пити с мед(медена шапка), в плодника почти всички пити са пълни с пило и то до горната летвичка(т. е питите са без меден венец и целите пълни с пило).

http://s8.postimage.org/tlgsqa0qp/image.jpg (http://postimage.org/image/tlgsqa0qp/)
Ето това е Венер!

И при това положение този плодник с 10 пити е напълно достатъчен за да се развие силно семейство, защото майката има достатъчно килийки, където да снася.
Когато в този плодник питите са с меден венец, и майката няма достатъчно място да яйцеснася и поради това сме принудени да слагаме 2ри корпус - за какъв Венер вече можем да говорим?

Всичко останало(включително и есенното стимулиращо подхранване с пити от долу и рошфусов корпус и др.), са техники които Венер е взаимствал.
Те са известни и описани в литературата много преди Венер и той ги е използвал за да си изгради системата, а не е техен откривател.
И ако някой ги среща за пръв път при Венер, просто да вземе и да прочете по-стари (от преди Венер) книги.

Ангел Йосифов
18.12.2011, 15:51
Колегата "погреба" Иван Венер crying;

И не само го погребаха,но и........отивам да изгоря книгата и "обещавам" никога да не споделям начина си на работа камо ли да пиша,за да не изгоря и аз. crying;

scutellator
18.12.2011, 16:32
Основната идея при Венеровата система е – докато отгоре имаме полукорпус пълен с пити с мед(медена шапка), в плодника почти всички пити са пълни с пило и то до горната летвичка(т. е питите са без меден венец и целите пълни с пило).

Еми то по принцип това се случва като ограничиш майката само на един корпус, със или без полукорпус. Ограничавайки с ХР майката в прекалено тясно за възможностите й пространство (1 ЛР корпус), това "избутва" меда над ХР.

Иначе, ДА - в плодника меда (венеца) няма място , независимо дали са 10 ДБ, 1 или 2 ЛР корпуса или повече фарарови корпуси.

apolo_bg
18.12.2011, 17:14
Моля не бъркайте филма за Венер с книгата на Венер.

Прочетете първо книгата „Пчеларска ферма Венер Техника и технология на работа” и наблегнете на следните заглавни страници.
ПЛОДНИКОВ КОРПУС НА ЛР КОШЕР........61
ИСТОРИЯ........62
ДЕБЛОКИРАНЕ НА ПИЛОТО И „ВИСОКИ РАМКИ" В ПЛОДНИКА........64
АВТОМАТИЧНО ПОДХРАНВАНЕ........67
АВТОМАТИЧНО ЕСЕННО ПОДХРАНВАНЕ........67
АВТОМАТИЧНО ПРОЛЕТНО ПОДХРАНВАНЕ........70
РОЛЯТА НА ХАНЕМАНОВАТА РЕШЕТКА В ПЛОДНИКА........75

С колегата scutellator няма за какво да споря – просто мога да му покажа на пролет или той да ми покаже..

И като казвам, че при мен не работи НЯМАМ предвид, че ВЪОБЩЕ НИКЪДЕ не работи, нито че Венер е излъгал, или пък че книгата е лоша.
Просто при мен не се получава, по начина по който Венер казва, че трябва да се получи!!

Много бих се радвал, обаче, ако се намери поне един колега, ако не с името, то поне с ника си, да излезе и да каже – ето при мен работи!!
И да опише
– това правя при рапицата
– това при акацията
– това правя при липата и при слънчогледа.

Ако се появи такъв колега бих се радвал и да му прочета мненията и да поспоря с него.
До тогава за мен дискусията по тази тема е приключила.
Благодаря.

evgeni.filimonov
18.12.2011, 20:45
Венер е намерил някаква технология с която да работи и я обяснил точно и ясно в книгата си. Като четеш книгата си мислиш, че това е най лесната технология.
Но нещата са доста различни и зависят от уменията на пчеларя, от това дали му се работи или не, и най вече от пашата и климатичните условия.
А че магазина с мед над пилото - и задължително ХР между тях - РАБОТИ със сигурност. Плодника през целия активен период е пълен с пило от летва до летва, както твърди Венер. Махнеш ли го този магазин, пчелите веднага задръстват плодника с мед и ограничават майката. Лично съм го изпробвал.
Не е нужно да се работи точно по написаното, макар че има колеги, които се опитват да го правят и непостигат нужните резултати, защото се съобразяват с датите описани в книгата, а не със собствените условия и състояние на семействата. Но има някои неща интересни от Венеровата технология, които ако пчеларя ги въведе в технологията на работата си, ще спечли.

apolo_bg
18.12.2011, 21:18
Благодаря колега evgeni.filimonov, най-после един смислен отговор.
Май имаме значително съвпадение в мненията.

evgeni.filimonov
18.12.2011, 21:43
Благодаря.
Но всичко идва с времето си, а до тогава иска много четене и практика и експерименти - и мислене.
И аз в началото хлътнах по Венер, питах, разпитвах, експериментирах, купих и модулния кошер на г-н Котларски, и нищо.
Чак сега разбирам грешката си, и тя е че работех със слаби семейства. Силното семейство, по каквато и да е технология да го принудиш да работи, то работи.
И другото, има разни трикове, които помагат на пчеларя да постигн някакви по различни и бързи резултати.
А магазина-храна - наставка - подставка - това са няко много интерсни неща, които само гъвкавия пчелар използва и се радва на постигнатите рзултати.

vanHanegem
18.12.2011, 21:51
Важни са принципите. Другото са съображения, адаптации и интерпретции.

misho5kov
30.12.2011, 11:09
Колеги, в електронното копие на „Пчеларска ферма Венер- Техника и технология на работа”-липсват 86 и 87 страница. Ако някой има възможност да ги сканира и пусне, ще съм му благодарен!!
Поздрави и весело посрещане на Новата 2012 година!!!

apolo_bg
30.12.2011, 11:19
Опитай тук
iwan4o@abv.bg
Допущам, че това е човека който е сканирал книгата. Годината е била 2009.

Или някой колега, който я има на хартия, да се смили и да сканира тези 2 страници.
Иначе в електронен вид си се разпространява с този пропуск.

evgeni.filimonov
30.12.2011, 11:51
Имам ги, дай ми e-mail или скайп и ще ти ги изпратя.
Весели празници на всички колеги.

drago77
30.12.2011, 15:34
Здравейте колеги ,от DOX.bg не мога да сваля нищо защото файлат е празен
ако някои може да ми прати фаилат на ilianapvc@abv.bg или да ми даде линк аз ще го истегля
Мерси и леко посрещане на новата година
Поздрави

drago77
30.12.2011, 15:48
Бе купете си книгата, 15 лева е. И Котларски ще е щастлив.
Да правси , не е там въпроса
Весело изкарване на празниците

apolo_bg
03.01.2012, 13:14
evgeni.filimonov написа:
Имам ги, дай ми e-mail или скайп и ще ти ги изпратя.

Ето дал съм!

valaz
14.01.2012, 09:14
Един от недостатъците на тази система е рязкото увеличаване обема на плодника с поставянето на втори корпус при пролетното развитие. Обикновено майката продължава да снася само в единия корпус. Пчелите градят пити само 1 до 2 седмици годишно. Миналата година пробвах двустепенно увеличаване обема на плодника. Вместо еднократното увеличаване от 10 на 20 плодникови пити при пролетното развитие, при поставянето на втория корпус, аз поставих на двата корпуса преградни дъски и увеличих питите в плодника от 10 на 2х8, от които 3 са основите за градеж и след седмица махнах дъските и допълних корпусите с още пити и основи. Така успяха да ми изградят повече пити. При тази технология предпочитам да подменям повече пити-по около 5 до 6 годишно, тъй като по-късно в плодикови пити пчелите ще събират стоков мед. Също така , миналата година се сблъсках с неочакван проблем-в един от кошерите майката мина над ХР. Това го установих при ваденето на акациевия мед. Извърших ротация на корпусите, при което я поставих под ХР. При окончателното вадене на мед за сезона, тя отново бе над ХР. От този кошер почти не извадих мед.

valyo
14.01.2012, 09:31
Странно за какво увеличаване на плодника говориш - при едносемейния Венер (доколкото знам пчеларстваш едносемейно) плодника е постоянен цялата година и е 1 1/2 корупс. Другото е за мед или Рошфусов за майки.
Венер е казал как подменя пити - пак цял корпус заедно със смяната на майката.

plamen
14.01.2012, 10:01
Прочети по внимателни книгата.Слага се втори корпус ранна пролет а дали е недостатък не знам.

valyo
14.01.2012, 10:17
Да прави сте, точно така беше, сори. Слага се втори корпус.
Верно е, отдаван съм я чел и помня само "лайтмотива".
Слага се за да се развие семейство на 2 и после единя си става медовик.
Изключително важен "нюанс" всъщност.

Ангел Йосифов
14.01.2012, 10:22
Странно за какво увеличаване на плодника говориш - при едносемейния Венер (доколкото знам пчеларстваш едносемейно) плодника е постоянен цялата година и е 1 1/2 корупс. Другото е за мед или Рошфусов за майки.
Венер е казал как подменя пити - пак цял корпус заедно със смяната на майката.
Преди да настъпи пашата,ако семейството има нужда се поставя втори корпус под ХР.Когато настъпи пашата,корпуса в който се намира майката остава на дъното,а другия отива над магазина с мед за медови корпус.

valaz
15.01.2012, 17:45
Освен изброените в предишния ми пост, метода на Венер има още един недостатък-пчелите не могат да напълнят своевременно медовия полукорпус, дори при подпомагане със умерени дози захарен сироп. При пролетното си развитие, кошерите по тази система отстъпват на ДБ както по темпове на развитие, така и по трудоемкост на метода. Все пак метода на Венер има едно безспорно предимство. След окончателното вадене на меда до края на юли или началото на август се прави една ротация на корпус и полукорпус и повече нямам с тях работа до пролетта на идната година, освен борбата с акара.

Ангел Йосифов
15.01.2012, 18:47
От Венер използвам зазимяването.Медовите запаси ги осигурявам още в края на активния сезон.Набелязъл съм си СОФОРАТА,като най късния медонос от който мога да извлека полза.Когато зацъфти и ако в плодника и магазина няма достатъчно мед подхранвам.В плодника(дб) трябва да има над 15кг и пълен магазин,чак тогава ротирам обикновенно около 1. 09.

iwan4o
05.07.2012, 13:36
Идеята на втория корпус,който се поставя е да се подмени плодника изцяло с нови рамки,а долния става медови и в края на сезона можеш да го претопиш.
Книгата на Венер съм я оправил-всички страници са на лице и който иска може да си я сваля:
http://dox.bg/files/dw?a=ba8850c199

valaz
05.07.2012, 16:30
Идеята на втория корпус,който се поставя е да се подмени плодника изцяло с нови рамки,а долния става медови и в края на сезона можеш да го претопиш.

От доста години работих по метода на Венер и съм склонен да се откажа от него изцяло или отчасти. При поставяне на втория корпус се качват 2-3 пити пило в него от първия, за да бъде усвоен по-бързо от пчелите. Така на практика тези пити няма да бъдат подменени и ще останат плодникови още един сезон. След като са били плодникови цели два сезона, на третия сезон ще станат медови! Освен това, такова рязко разширение с цял корпус влошава топлинния режим на гнездото и забавя развитието на семейството. При такова еднократно разширение, не се използва пълноценно восъкоотделянето на пчелите за градеж на пити-дават им се еднократно основи за градеж и по-нататък пчелите няма какво да градят. Венер не споменава нищо за работа със строителната рамка.

vanHanegem
05.07.2012, 20:19
Венер не работи със СР. Той работи с 8 рамкови ЛР кошери и за СР...просто няма място.

ceco_lovech
05.07.2012, 21:28
Венер не работи със СР. Той работи с 8 рамкови ЛР кошери и за СР...просто няма място.
Работи с 8 рамкови,ама друг път.

Юрий Цветков
05.07.2012, 21:57
Всъщност, работи и с 8 и с 10 рамкови.

ceco_lovech
06.07.2012, 05:48
Всъщност, работи и с 8 и с 10 рамкови.
Може и да има и 8 рамкови,но аз съм ходил на стационарния му пчелин и бяха около 600-700бр само 10рамкови.

novobranec
03.10.2012, 11:41
Здравеите на всички,искам да попитам някои знаели височината на полу корпуса на Венер.Благодария ви предварително.

Daniel
03.10.2012, 12:23
Магазина на Дадан блат. Между другото това е полукорпус на Дадан, защото е точно наполовина на плодника.

evgeni.filimonov
03.10.2012, 15:20
Не е вярно - полукорпуса е 13 см, дали не е и 11 см. Ние ползваме ДБ-товия магазин 16 см, защото ни е по удобно, за да не правим трети вид рамки.

rosty_sz
03.09.2013, 22:56
Сега и аз чета книгата за втори път и откривам, че никъде не пише точната височина на полукорпусната рамка, а това е от изключителна важност. Евгени предполагаш ли за височината или го знаеш със сигурност? Ако някой знае със сигурност също моля да сподели. Не съм работил и с Дадани и нямам наблюдения колко всъщност е дебел венеца средно през активния сезон, моля споделете. Наблюдавайки моите кошери си мисля, че 10 см венец е абсолютно достатъчен и като добавим 2.5 см за горна летва и 1 см за долна се получава 13 см., което си е половин ЛР рамка.
Само на едно място в книгата се споменава, че височината на двете рамки заедно е "около 40 см", но това е супер подвеждащо, защото 25+13 и 25+16 все е около 40

ceco_lovech
04.09.2013, 11:28
Въобще не е важна височината на полукорпуса,може да използваш и магазин на ДБ.На Венер със сигурност са с по-малък размер(мисля 145мм)

jordanov
04.09.2013, 11:30
Нищо подвеждащо няма, човекът е написал книга за философията си в пчеларския бизнес и това му носи парички. Ние тука правим теми по форумите и му броим рамките и сантиметрите, сякаш някой някъде ще го повтаря едно към едно, ми няма как да стане.

rosty_sz
04.09.2013, 11:59
Тук не става дума да се повтори технологията едно към едно. След като човек е разбрал колко е подходящата височина на рамката, защо трябва да се мъча да го установявам на ново. Въобще не се учудвам, че на някои не им се получава работата по тази система ако и те размишляват така. Ако рамката е голяма "магазинна" - 16см. е нормално да не може да се запълни достатъчно бързо до цъфтежа на акцията да не говорим до рапицата, ако е пък много ниска няма да свърши задачата си. Хайде сега ако някой знае колко е висока рамката на полукорпуса да сподели, ако желае да помогне.

Ивайло Георгиев - ingivo
04.09.2013, 13:04
Рости ! Щом толкова настойчиво питаш за размера прочети още веднъж книгата докато разбереш че не е важен размера. Познавам колега който имитира меден венец във наставка 7 см . Важно е наличието на венеца и възможността да го свалиш под корпуса това е .

evgeni.filimonov
04.09.2013, 13:15
По-малка е със сигурност и то е защото трябва по-лесно и по-бързо да се запълни и то още по време на овошките, за да може нектара от акацията да отиде в магазините, а не в наставката и не в плодника. Затова се казва наставка , а не магазин. Нарича се и полукорпус, което ще рече половината на корпусната рамка, която е 26 см, така че рамката би трябвало да е 13 см - или вътре основата ще е 10 см.

evgeni.filimonov
04.09.2013, 14:36
Рости, уважавана от нас колежка ме подсети да ти пиша, че по снимките от книжката, можеш да сметнеш точно колко е полукорпуса на Венер. Просто вземи една линийка и спрямо това, че знаем размера на корпуса, другите неизвестни се откриват.

rosty_sz
04.09.2013, 15:08
Така и направих. Вече реших, че за експерименталното въвеждане на системата ще използвам рамки с 9 см. светъл отвор основите на които ще се спускат през цепка в горната летва и няма да се зателват. Дори си мисля горната летва да е 10 мм. По този начин ще ползвам ЛР основи разделени на две. Най- неприятното в целия замисъл да пробвам е, че реални резултати от експеримента ще получав сезона на 2015 г ,защото пролетта на 2014г. ще трябва да бъдат изградени въпросните рамки и запълнени с мед а това едвали ще стане до акацията.

Ангел Йосифов
04.09.2013, 18:10
,защото пролетта на 2014г. ще трябва да бъдат изградени въпросните рамки и запълнени с мед а това едвали ще стане до акацията.

Точно до акацията ще се получи без проблем,стига да няма рапица.Освен това можеш да нарежеш готови изградени рамки.Медът в надставката може да е и от преработен захарен сироп.Ако имаш рапица по добре надставката да бъде запълнена с мед след нея,а на следващата година да бъде запълнена преди рапицата.

HristoHristov
07.09.2013, 20:35
Ако прочете внимателно Венер,ще се уверите че дори е задължително,при първоначално въвеждане на метода с полу корпус-храна,да се запълнят 3-4 от рамките му рамки мед от захарен сироп 1:1.както предлага и Ангел Йосифов.Горната летвичка спокойно може да е 10 мм.Но е хубаво да е от по-твърдо дърво.

HristoHristov
07.09.2013, 20:45
"Пускането в експлоатация"на полу корпуса-храна е доста особен момент от метода.При най-малко нарушение.....там не се появява мед.

evgeni.filimonov
11.09.2013, 12:05
Ако пролетта е слънчева и влажна, както беше тази, спокойно пчелите ще напълнят полукорпуса с мед от овошките - но само семействата, които са готови, които са усвоили плодника.

HristoHristov
04.10.2013, 16:23
При работа по системата на Венер не успях да напълня полукорпусите, преди цъфтежа на рапицата. Рапицата цъфна и ще трябва да вадя и меда от полукорпуса заедно с меда от медовия корпус, когато ги напълнят. Венер не е имал рапица, когато е писал книгата.
Извинете,но нещо не е разбрах.Защо ще центрофугирате полукорпуса-храна заедно със медовият корпус.Ако до рапицата полукорпуса над ХР не е почти пълен със мед или от цъфтежа преди рапицата,или със мед от захар/може в началото да се сложат дори 3-4 пити със захарен сироп/Няма да вадите рапичен мед от медовият корпус,а от плодника.И дано да осетити на вртеме какво става.Преди да са се роили пчелите...или с малко късмет да ги "разроите" преди да са избягали

Ангел Йосифов
04.10.2013, 18:05
Защо да не вади рапичен мед от полукорпуса?

kirschman
28.10.2013, 09:30
При тази система става въпрос за двусемейно отглеждане на пчели (две семейства едно върху друго), ежегодна подмяна на майките в едното семейство с редуване (след ваденето на меда Венер поставя празните рамки намацани с мед на мястото на плодника на основното семейство. Пчелите се налитат там и на другия ден се поставя майка в килийка. Приемането е 100 %. Аз поне това съм проверил. Миналогодишната майка отива горе и ще работи като помощна. За последната паша се премахва преградата и остава едната майка, въртиш меда и връщаш питите на мястото на основното семейство, поставяш отгоре таблата, налитане с пчели долу и слагаш новата майка. Зимуват вече пак две семейства и така до край на света...Разширяването по време на пашите с магазини е според силата на носене на мед), пролетно изравняване на силата на двете семейства, подвижно пчеларство 3-4 паши (рапица, акация, кориандър и слънчоглед при нас примерно), зазимяване и тогава можем да кажем сравнението. Никъде обаче не става дума в книгата му как лекува пчелите. Но дори и при нашите условия без ветеринарна помощ (бог да ни е на помощ - само едни лентички и всеки както знае), може да се постигне нещо, но иска пари и постоянство. Държавата я няма. При Венер става дума за медарство, а не за пчелоопрашване. При пчелоопрашването кошерите се поставят равномерно из масива и не се гледа колко мед си изкарал. Ако искаш и двата заека да удариш( мед и опрашване ако плащат за него) ще работиш по неговата система с разделителна табла (снелгрова дъска). Виж Любен Радоев - "Календарен справочник по пчеларство". Всичко е написано по месеци.

vanHanegem
28.10.2013, 10:16
Проверил си, но...нещо не ти е ясно!

kirschman
28.10.2013, 13:23
При Венер има два основни варианта на работа - с едномайчино семейство и с двумайчино семество. При едномачино гледане препоръчвам плодника да е ДДБ-тови рамки (300 мм високи). Това премахва необходимостта от полукорпус, но е много тежък за местене. Венер работи с цели корпуси ЛР (230 мм) и покорпус (Н=130 мм) а не с отделни рамки. За целта от есента трябва да има много пчели и много храна за да се използва рапицата. Тя освен мед засилва семействата и има опасност после от роене. Тогава може да се направи отводка като се поставят изградени рамки долу, малко мед и прашец и млада майка в клетка. По това в реме никой не продава майки или продава фалшиви миналогодишни. Ако имаш слабо семейство с млада майка може да използваш него. Над това семейство се поставя плодника на основното семейство. Пчелите се налитат долу и освобождават майката от клетката, а горе се премахва роевият инстинкт, защото много пчели отиват долу. Помежду може да се постави преграда от чувал вместо дъсчена преграда. Ако започне пашата от кориандър се премахва преградата и едната майка убива другата. В средата се поставя корпус за градеж (трети корпус). Там отива младата майка (или която са оставили пчелите). След последната паша се прави нова отводка по същия начин с налитане и така зимуват две семейства едно над друго. Трябва да се внимава като се купуват майки. Имах случай снася по едно яйце на ден. Това на шега, но много ялова беше и я изхвърлих. Лесно си ги ппавя майките като отдолу вместо майка поставям маточник от ройливото семейство. Губи се малко време, но работата е сигурна. Само с пчелоядите имам проблем при оплождането. Напролет се развиват самостоятелно и се правят две-три разменяния на местата за изравняване на силата. При първата паша се отнема преградата и така семейството остава едно и с една майка, но с много пило. При две майки се използва разделителната табла (снелгровата дъска) за подсилване с летящи пчели. Какво има да се чудите. Избираш начин и работиш.

vanHanegem
28.10.2013, 19:16
Кратко, точно и...много лесно!

jordanov
28.10.2013, 20:58
Подходящо и за медари, и за опрашвачи ;)

kirschman
29.10.2013, 08:34
Забравих: някой ще попита защо две майки за зимата и една за пашата? Правилен въпрос. Това означава две еднакви по сила семейства се развиват за да стане общността достатъчно голяма, че да се вади дотатъчно мед от първата паша. Тогава се оставя само едната майка и пчелите са много от двете семейства и я блокират (тя не може да насмага да снася яйца за две семейства пчели и пилото става относително по-малко). Обединеното семейство се пръвръща в медово. Така се кара цяло лято и при последната паша отново правим разделянето чрез налитане. За зимуването обаче трябва мед и за двете семейства. Ако обаче рапица няма наблизо и първата паша е от кориандър, при напълване на двете семейства с пчели (2 семейства по 10 рамки) се посавят отделни корпуси за всяко семейство че да не се роят. Още по-силни стават. При ДДБ кошер това не може да стане, затова Венер използва ЛР кошер. Или ако имате петдесет кошера двумайчини (две отделни семейства едно над друго - общо сто семейства), то може да бъдете сигурни, че ще изкарате много повече мед ако имате сто отделни семейства. Допълнение: ако няма рапица и кориандър, а пашата е единствено от слънчоглед се препоръчва да се гледат семействата без много да се подхранват, че да не ги загубим при роене до слънчогледа. Някои колеги пък може да използват роенето за увеличение на броя семейства. Както решите. Преди обединяването може да извадите едната майка в отводка и майките да се убиват, ако са и двете добри. Виждате, че освен от умуване има и работа. Приятна работа.

koragroup
29.10.2013, 09:28
Много интересно. Ами ако гледам две семейства с две майки в ДБ10 корпуси един над друг, още по-силен медовик ли ще се получи?

Ангел Йосифов
29.10.2013, 17:58
. Иван Венер, ако сте обърнали внимание не използва магазинните рамки за плодникови за да не се нападат от молеца


Във предните постове спомена,че придаването на млади майки става в корпусите след центрофугиране-демек в магазинните корпуси.Ако магазинните корпуси не се използват за плодникови то от кои корпуси се вади медът за да се използват за въвеждане на нова майка?

koragroup
29.10.2013, 18:02
Забравих: някой ще попита защо две майки за зимата и една за пашата? Правилен въпрос. ...
...Виждате, че освен от умуване има и работа. Приятна работа.

Г-н Черешовчовек, виждам че сте вещ в почти всяка област на пчелаството. Затова бих искал да Ви помоля ако имате информация, можете ли да кажете каква е според Вас така дълбоко критата тайна на Чорбич? Имам предвид за това как в едно демейдтво се отглеждат и работят без ограничения и прегради повече от една майка?
Предварително благодаря!

Ангел Йосифов
29.10.2013, 18:15
При Венер има два основни варианта на работа - с едномайчино семейство и с двумайчино семество.

Извинявам се много въпроси станаха,но пак ще попитам-какво е двумайчно семейство?

vanHanegem
29.10.2013, 18:51
И аз ще попитам колегата: Двумайчино и двусемейно отглеждане едно и също ли е...и ако има разлика...в какво се състои?

kirschman
03.11.2013, 13:22
Не в магазинните. Магазина се премества долу и пчелите се налитат там. Ако провериш на другия ден ще видиш, че повечето пчели са там, но без майка. Даваш им майка с клетка или маточник и готово. Над това семейство трябва да има преграда и горе да е основното семейство със старата майка (миналогодишната). Като се излюпи пилото и то става силно.

kirschman
03.11.2013, 13:25
При Венер не се използват магазинните за плодникови, защото има много рамки и тия от меда ги слага само за почистване след центрофугирането. През лятото майките все-още снасят в прясни пити, но да не е късна паша.

asusat1
17.07.2014, 10:09
Как са резултатите тая година от пчеларстването по Венеровата система! Както се описва,силни семейства и много стоков мед,или не може да се смогне,по неговия метод на работа :)

vtmanolov
22.11.2014, 09:01
Никой от колегите не може по-добре да ти обясни технологията на пчеларстване на Венер ......от самия Венер! Прочиташ книгата, гледаш филма и ако не ти е ясно нещо - пак четеш, пак гледаш.......и така , докато нещата ти се изяснят!

Прости стъпки: 1. Започва се от зимуването или от подготовката за зимуване. През лятото правиш две семейства едно над друго в ЛР корпуси, разделени с прост ЧУВАЛ от захар, с отделни входове. Правилата са - хубава майка, храна и лечение. Ако не можеш да си направиш майка след ваденето на първия мед от едномайчино семейство поставяш магазина (корпуса с извадения мед) отдолу под плодника. Разделяш плътно с чувала и отваряш на плодника вход леко стеснен. Всички летящи пчели отиват долу. На другия ден поставяш майката с клетка. Продовот се, като и отваряш едното отделение с кърмова маса. След 1-2 дни пчелите освобожадават майката и честито ново семейство. През следващата паша то се запасява с храна.
2. До есента ако старата майка не е дейна я сменяш и нея, като просто я премахваш и за няколко дни премахваш всички до един маточници. Ако не тиш се дават пари път създаваш майка от собствен маточник или от осиротените (правилото на четвъртия ден). Само че се губи един чесец и ако не се върне от брачен полет семейството остава осиротено. Затова прави по първия начин. Можеш да придадеш майка от нуклеус.
3. Лекуваш за акар.
4. Разменяш 1-2 пъти местата на плодниците за изравняване на силата на семействата.
5. Вече тук започва Венер: една уговорка - не е Венер, ако само работиш с две семейства или с едно. Венер работи и с една майка, като превръща ЛР-товата рамка в ДДБ-това, но как? Прочете ли за полукорпуса? Къде се слага при зимуване и къде напролет? Напролет пилото е до горната летвичка (няма венец от мед и броя на излюпващите се пчели е като на ДДБ-това. Общата височина на "новата рамка" е около 40 см. Ама прочети и питай. Аз не мога да работя по Венер, защото още не съм готов. За да съм готов трябва много - полукорпуси и много ваданлъци. Снелгрова дъска и пр. За да работя по него трябва на 30.04. да имам вече 7-8 рамки с пило и пашата от рапица да се използва на 100 %. Ама много стана. Чети приятел.

vanHanegem
22.11.2014, 13:52
И едно малко уточнение - този пост, върху който словоблудстваш е от 12.01.2011 год. - има-няма 4 години!

jordanov
23.11.2014, 14:01
Амчи кво е виновен човека, че след 4 години четене сега са му се изяснили нещата?;)

Ангел Йосифов
24.11.2014, 19:41
Прости стъпки: 1. Започва се от зимуването или от подготовката за зимуване. През лятото правиш две семейства едно над друго в ЛР корпуси, разделени с прост ЧУВАЛ от захар, с отделни входове. Правилата са - хубава майка, храна и лечение. Ако не можеш да си направиш майка след ваденето на първия мед от едномайчино семейство поставяш магазина (корпуса с извадения мед) отдолу под плодника. Разделяш плътно с чувала и отваряш на плодника вход леко стеснен. Всички летящи пчели отиват долу. На другия ден поставяш майката с клетка. Продовот се, като и отваряш едното отделение с кърмова маса. След 1-2 дни пчелите освобожадават майката и честито ново семейство. През следващата паша то се запасява с храна.
2. До есента ако старата майка не е дейна я сменяш и нея, като просто я премахваш и за няколко дни премахваш всички до един маточници. Ако не тиш се дават пари път създаваш майка от собствен маточник или от осиротените (правилото на четвъртия ден). Само че се губи един чесец и ако не се върне от брачен полет семейството остава осиротено. Затова прави по първия начин. Можеш да придадеш майка от нуклеус.
3. Лекуваш за акар.
4. Разменяш 1-2 пъти местата на плодниците за изравняване на силата на семействата.
5. Вече тук започва Венер: една уговорка - не е Венер, ако само работиш с две семейства или с едно. Венер работи и с една майка, като превръща ЛР-товата рамка в ДДБ-това, но как? Прочете ли за полукорпуса? Къде се слага при зимуване и къде напролет? Напролет пилото е до горната летвичка (няма венец от мед и броя на излюпващите се пчели е като на ДДБ-това. Общата височина на "новата рамка" е около 40 см. Ама прочети и питай. Аз не мога да работя по Венер, защото още не съм готов. За да съм готов трябва много - полукорпуси и много ваданлъци. Снелгрова дъска и пр. За да работя по него трябва на 30.04. да имам вече 7-8 рамки с пило и пашата от рапица да се използва на 100 %. Ама много стана. Чети приятел.


Започва се от подсигуряване на медената шапка,а след това.......... както ти е удобно ....

vtmanolov
25.11.2014, 13:18
Това са глупости. Трябва да знаеш, че 4-те варианта за работа с едно семейство са в същност 2. Като се развие семейството Венер прави отводка с цялото основно семейство и долу (под Снелгровата дъска) прави с празни от центрофугирането рамки нова отводка с млада оплодена майка. Това са теории. Никъде той не писал, че ще ни води за ръчичка и ...готово. Първо трябва да си направиш ваданлъците 0 рошфусов корпус, Р.дъска, хан.р-ки и пр. Но не Венер е откривателя. Любен Радоев пише за работа с многокорпусен кошер как се работи с помощно семейство. Първо трябва да си наясно, че многокорпусен кошер не е само ЛР-товия. Такъв е и ДДБ-товия на който може да се разменят местата на корпусите (нищо че рамките са 300 мм високи). За полукорпус може да позваш цял корпус от ЛР или магазинен (160 мм). Аз ти препоръчвам да работиш за мед - засилваш по време на рапицата колкото се може повече. Дръж сметка, че тези пчели, които сега майката снася, ще умрат точно след 46 дни. Не се чуди. 16 дни е ларвата и 30 дни живот на пчелата в активния период. Виж коя е следващата ти паша. Трябва да знаеш датите за начало на пашите. Нищо няма да получиш ако не знаеш тези неща. Венер е писал само как се работи с кошера, не не е написал и ред за това кое след кое следва в твоя случай, а описва своите паши по време и продължителност. Ако имаш рапица, кориандър и слънчоглед, ето какво значи това. На 1 Април започва рапицата в нашия район и трае зо 30.04. примерно. Следва много малко акация (подкрепителна паша и ливади) и кажи-речи целия Май е артък. От 1 Юни започва кориандъра и веднага след него е слънчогледа. Това значи, че ако искаш да си по Венер трябва да направиш второто семейство през Май, но със слагане на оплодена майка веднага в новата отводка. През кориандъра и слънчогледа едното семейство става помощно и тогава вече си по Венер. Иначе дрън-дрън само голи приказки.

vtmanolov
25.11.2014, 13:28
Ти глупак ли си? Това е въпроса, който Джени задава на Форест Гъмб. А той отговаря: "Мама казва, че глупак е тоя който върши глупости, а не който ги говори". Шест Оскара има тоя филм. Сега ви чета писанията защото не ползвам интернет по принцип, но реших да видя какво си пишете като опит, а не да се учите. Тая работа (пчеларството) първо четеш, действаш и следиш резултата. Като сте наясно ги трийте нащата. Между другото като ви следя писанията разбирам, че искате с два прочетени реда и хоп - готово. Да ме прощавате. Аз съм от 33 години пчелар. Не ме интересува какво правите. Не ме интересува че интернета ви бил от 4 години - пост и глупости не ме интересуват. Прочетох от началото и реших да дам точи указания какво да прави първия дето е писал и да не се чуди. Щом обаче никой не споменава Любен Радоев, значи толкова сте я закъсали, че не знам от къде да започна. Но така е в милата ни родина. Вместо благодарности - ругатни. Аз не съм бил чел 4 години! И не пиша за да се заяждаме, а да ви помогна. Това ли е най-важното от колко години било това писание. Венер е от Сърбия, а там са светлинни години преди нас в пчелрството. Прочети какво съм ти писал по-горе и действай, а не дрънкай.

vtmanolov
25.11.2014, 13:42
Що не идете да правите кошери и рамки, ами седите и само глупост след глупост.

rosty_sz
25.11.2014, 13:54
Споко бе човек!
На Венеровата система все още само се каня, но няколко пъти съм му чел книгата и гледал филма. И аз споделям мнението на Ангел Йосифов, че се започва с медената шапка. И друго противно на твоето мнение е, че има значение колко е висок полукорпуса. Ти си споделил твоите познания и опит при работа със снелгрова дъска, ХР, рошфусов корпус, помощно семейство и т.н. и Венер ползва тези техники, но основното в неговата технология и това което той внедрява е полукорпуса. Всичко останало е техники за работа с корпусен кошер известни и преди него.
Моля те за малко търпение и по-спокон тон.

scutellator
25.11.2014, 14:22
..........Между другото като ви следя писанията разбирам, че искате с два прочетени реда и хоп - готово. Да ме прощавате. Аз съм от 33 години пчелар. Не ме интересува какво правите. Не ме интересува че интернета ви бил от 4 години - пост и глупости не ме интересуват. Прочетох от началото и реших да дам точи указания какво да прави първия дето е писал и да не се чуди. Щом обаче никой не споменава Любен Радоев, значи толкова сте я закъсали, че не знам от къде да започна. Но така е в милата ни родина. Вместо благодарности - ругатни. .......... И не пиша за да се заяждаме, а да ви помогна........... Венер е от Сърбия, а там са светлинни години преди нас в пчелрството. Прочети какво съм ти писал по-горе и действай, а не дрънкай.

Шапка ти свалям - имаш повече пчеларски стаж, отколкото аз години и още не те боли кръста от толкова сложни и времеемки операции !!!!! Изкренно ти се възхищавам. Аз отдавна се отказах да се правя на хамалин с пчелите - бяха ми нужни само един цял следобед и да конфигурирам по-малко от 10 кошера по подобен начин докато мързела ми да вземе превес над разума. Надигнах глава, погледнах назад какво съм свършил, погледнах и напред, и осъзнах че ще ми тябват още 6 човека като мен за да могат да се обслужват поне 100 кошера, със интензитета с който съм свикнал да работя.

jordanov
25.11.2014, 15:57
Хааха, Хер, отново си в топ форма!

scutellator
25.11.2014, 18:12
Този път бъркаш. Възхищението ми е съвсем искрено. Голяма част от моето и след моето поколение българи едвам гледат от мързел, докато по-голямата част от старите хора ги гледам как продължават да работят със волска упоритост, като вълни разбиващи се в скалист бряг. Аз дори нямам 30 години и отдавна вече ме болят ставите, само мога да си представям какво ли е да си на 80, да си прегърбен на две и въпреки това да по цял ден да не се спираш. Нужна е голяма воля за това.
За съжаление, на тоя свят освен с мускули, трябва да се работи и с акъл.

jordanov
25.11.2014, 19:14
Амчи болят те щото твойте кротушки не те жилят. Па ний с нашите злобарки... нямаме грижи, те пълнят, ний клякаме и ставаме с по два Лр корпуса ;)

vtmanolov
27.12.2014, 10:14
Честита Коледа. Двумайчино е семейство, което е с две майки, разделени с цял корпус (или два, три - според силата на пашана) с ханеманови решетки. НО ТОВА МОЖЕ ДА СТАНЕ САМО ПО ВРЕМЕ НА ПАШИ. Подреждането е както следва от долу на горе: ДЪНО, ПЛОДНИК С МАЙКА, ХАНЕМАНОВА РЕШЕТКА, МАГАЗИНИ (КОРПУСИ -1,2 или3), ХАНЕМАНОВА РЕШЕТКА, ВТОРО СЕМЕЙСТВО - горното. На двата плодника се отварят входовете, за да не се дразнят пчелите от миризмата на другата майка и най-вече да излизат търтетите. Така е само по време на пашите. Това е ДВУМАЙЧИНО СЕМЕЙСТВО, т.е. пчелите работят в общи магазини - ОБЩО СЕМЕЙСТВО С ДВЕ МАЙКИ ИЗОЛИРАНИ ПОМЕЖДУ СИ С ХАНЕМАНОВИ РЕШЕТКИ. След пашата ханемановите решетки се заменят с плътна преграда (снелгрова дъска или плътен чувал). Кошерът става двусемеен - две семейства отделни. зАБЕЛЕЖКА: РАБОТЕТЕ САМО С МНОГОКОРПУСНИ КОШЕРИ. Те могат да са и с рамки на ДДБ. Ако си як да вдигаш е без проблем. ДДБ става въпрос за плодниците. Многокорпусен е кошер, който се цепи от дъното и корпусите да се въртят. Той може да е с ЛР рамки, Фарар или ДДБ-тови.

asusat
21.01.2015, 19:13
Може и да има и 8 рамкови,но аз съм ходил на стационарния му пчелин и бяха около 600-700бр само 10рамкови.
Колега,като си ходил на стационарния пчелин на Венер,забеляза ли ,че неговите кошери нямат дъждобранни летви ?Интересува ме ,как точно лягат ,корпус върху корпус при Венеровата система ? Не е ли остаряла направата на кошери с корпуси ,с дъждобранни летви!

jordanov
22.01.2015, 11:18
Ми колега, той сърбинът ги е мислил и си ги е направил както на него си му е удобно. Ти ги прави как на теб ти е удобно. Някои профита не слагат и прилетна дъска, праскат една дупка на корпуса и готово. Или па направо на палета летви и мятат нагоре корпусите, кой как си реши и пчелата да се оправя. Ако имаш предвид первазите има цяла тема у форума по тоз въпрос.

nikola.vladov
03.08.2015, 21:27
Колко е размера на полукорпуса? Аз си мисля да пробвам с 12 см. Рамките стават 11 см. Отгоре тънка летва. Така остава 9 см за основа. Една ДБ основа e 26 см. Като се среже на три е 8.7 см. Избрах 12 см за да може от два полукорпуса да се направи един корпус. Мисля да ги направя така:
1) Както се прави ЛР (243 мм високи) корпус, но се правят канали за рамките от двете страни (горе и долу).
2) Лепи се и като изсъхне се срязва на две на циркуляра. Оставил съм 3 мм повече заради сряза на диска.
3) Вижда ми се така ще е по-бързо отколкото поотделно всеки полукорпус по 12 см (т.е. две в едно).