PDA

Виж пълната версия : производители на кошери-мнения



marianski
19.09.2014, 16:55
Колеги нека да изкажем пресни впечатления за производители на кошери ,от които сте (не)доволни.Аз лично тази година закупих кошери от ЕМ-ЦЕ Бургас и от Карлово ама можеби като гледам няма да са стока!!!Ще си купя още някой кошер ама се чидя от къде да са.

borislav aleksandrov
19.09.2014, 17:15
от мен например ма съм скъп :laughing:

ще споделиш ли от какво си недоволен както и цени на които си закупил

marianski
19.09.2014, 17:25
80 лв дадан блат 12 рамков 35мм дебелина- ами на петия ден от прехвърлянето на пчелите в новите кошери взеха да се пукат явно материала е суров !!!От един даже потека нещо лепкащо се като смола

Дамян Дамянов
19.09.2014, 17:39
80 лв дадан блат 12 рамков 35мм дебелина- ами на петия ден от прехвърлянето на пчелите в новите кошери взеха да се пукат явно материала е суров !!!От един даже потека нещо лепкащо се като смула

Ако тече смола 100% пресен материал.
Иначе пукането не е показателно.

borislav aleksandrov
19.09.2014, 17:58
И какво ти отговориха от фирмата производител или не си питал...

kapanec
19.09.2014, 19:21
Моето мнение е ,че цената не е критерий за качество.Купих си МК кошери на цена от 135 нямаше нещо което да е направено както трябва "Всички рязове бяха криви и като сложиш корпусите един върху друг по средата се образува един процеп 3-4мл от кривото срязване.Над рамачната табла"възглавницата" като се сложи разстоянието между рамките и таблата е 3мл ,пчелите както си искат така да минават .Капака като се сложи не захапва от корпуса а равни със нивото на таблата и ако духне вятър или без да искаш го закачиш по невнимание капак си хвръква със самата табла.Капака на първия месец се нацепи и има 2см луфтове между дъските да могат други пчели и оси да си влизат спокойно .Дъното е дълбоко и луфтове между таблите по 1см пчелите спокойно си слизат на долната табла да си вземат наново прашеца който се опитваш да събереш,от най горната табла до рамките разстоянието е 4,5см спокойно да си правят далаци за кеф от зад капака като се затвори има 1см разстояние и кошера става със два входа .Смола тече от горе до долу да ти е кеф да си цапаш дрехите тая смола като се изтече ,ще останат идни кухини за по лесно изгниване . Това е за 135лв закупено от гр.Русе за името на фирмата трябва да погледна визитката им която не ми е под ръка.

s3s3s3
19.09.2014, 19:27
Ако тече смола 100% пресен материал.

nono; nono;

Дамян Дамянов
19.09.2014, 20:58
Моето мнение е ,че цената не е критерий за качество.Купих си МК кошери на цена от 135 нямаше нещо което да е направено както трябва "Всички рязове бяха криви и като сложиш корпусите един върху друг по средата се образува един процеп 3-4мл от кривото срязване.Над рамачната табла"възглавницата" като се сложи разстоянието между рамките и таблата е 3мл ,пчелите както си искат така да минават .Капака като се сложи не захапва от корпуса а равни със нивото на таблата и ако духне вятър или без да искаш го закачиш по невнимание капак си хвръква със самата табла.Капака на първия месец се нацепи и има 2см луфтове между дъските да могат други пчели и оси да си влизат спокойно .Дъното е дълбоко и луфтове между таблите по 1см пчелите спокойно си слизат на долната табла да си вземат наново прашеца който се опитваш да събереш,от най горната табла до рамките разстоянието е 4,5см спокойно да си правят далаци за кеф от зад капака като се затвори има 1см разстояние и кошера става със два входа .Смола тече от горе до долу да ти е кеф да си цапаш дрехите тая смола като се изтече ,ще останат идни кухини за по лесно изгниване . Това е за 135лв закупено от гр.Русе за името на фирмата трябва да погледна визитката им която не ми е под ръка.

Това което описваш е работа на човек без понятие какво прави.
И аз ги имам тези издънки, но само на първите 1-2 кошера правени от мен и то в пъти по-малки.
Работих без шаблон и се получаваха разлика между нивата на стените. Сега вече няма такива проблеми.
Щом казваш, че това не е една или две бройки...
Виж на снимката как не се покрива таблата...това е защото не бях сметнал хранилката. (http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=1856&d=1408559776)
Това ми е първия кошер и има сантиментална стойност :bigsmile:

Смолата теква защото не е сушен материала и е сложен на слънце преди да може да се втвърди или да излезе.
Сушен материал е този с поне 5 цикала, а не стоял в гаража месец!
Масово не правят разлика между изсъхнал и сушен.
Другия вариант е дървото да е имало много смола и дъските да са крайни "капаци" (кора ако виждаш някъде)


nono; nono;

Ахъ...:bigsmile:

marianski
19.09.2014, 23:36
Не съм ги питал,а и не намирам смисъл да ги питам!!

kapanec
20.09.2014, 07:27
Истината е ,че при първа възможност трябва аз да почна да си ги правя

Дамян Дамянов
20.09.2014, 11:17
Истината е ,че при първа възможност трябва аз да почна да си ги правя

Истина е колега :)
Много пари заминават по техника, но после кошерите излизат много евтино.
И много труд и време се хвърля.
Но като няма производители дето да ги правят на добра цена/качество.

borislav aleksandrov
20.09.2014, 12:05
Не съм напълно съгласен че после излизат много евтино - и друг път е писано на подобни теми дори и правехме сметка кое колко струва и т.н. примерно на мен ако тръгна сам при цена от 540 лв. за кубик (първокачествен и сух), френско лепило клас D4 с цена от 180 лв. и т.н. + труда - 1 кошер ми излиза над 100 лв. Много често личния труд не се смята изобщо или загубеното време (вместо примерно да го прекараш с децата си ти се забиваш в мазата, гаража ...) Най-големия плюс за мен е едното удовлетворение че си направил нещо сам или с приятел и дори да е криво, тук таме с пукнати и т.н. няма на кого да се сърдиш (е познавам един колега които сам и ги прави и до ден днешен продавачите от борсата за дървен материал саму виновни за луфтовете понеже му продавали крив и суров материал...)
Това по принцип е обширна тема и всеки си има свой виждания бил съм и клиент на дърводелци, и сам си ги правя и съм предлагал за продажба и ако трябва да бъда напълно честен то предпочитам да отида някъде да дам 2 лв отгоре на някой дърводелец и да го играя ОТК....
А какво е според вас на добра цена/качество....

Дамян Дамянов
20.09.2014, 14:03
Не съм напълно съгласен че после излизат много евтино - и друг път е писано на подобни теми дори и правехме сметка кое колко струва и т.н. примерно на мен ако тръгна сам при цена от 540 лв. за кубик (първокачествен и сух), френско лепило клас D4 с цена от 180 лв. и т.н. + труда - 1 кошер ми излиза над 100 лв. Много често личния труд не се смята изобщо или загубеното време (вместо примерно да го прекараш с децата си ти се забиваш в мазата, гаража ...) Най-големия плюс за мен е едното удовлетворение че си направил нещо сам или с приятел и дори да е криво, тук таме с пукнати и т.н. няма на кого да се сърдиш (е познавам един колега които сам и ги прави и до ден днешен продавачите от борсата за дървен материал саму виновни за луфтовете понеже му продавали крив и суров материал...)
Това по принцип е обширна тема и всеки си има свой виждания бил съм и клиент на дърводелци, и сам си ги правя и съм предлагал за продажба и ако трябва да бъда напълно честен то предпочитам да отида някъде да дам 2 лв отгоре на някой дърводелец и да го играя ОТК....
А какво е според вас на добра цена/качество....

А...аз това съм го писал и преди за личния труд, че не го смятаме с колегите. - Прав си да ме коригираш ;)
Около 500-550лв е цената от Палисандър във Варна няма лъжа няма измама.
Друга фирма ми предложи между 50-80лв/м3 за сушилня с материал доставен от мен.
Лепило D4 ползвам на Milesi (http://www.milesi.com/mvx/bg/),а там цената се разхожда между 6 и 10лв/кг (много ме изнервят с това).
Като не му харесва материала на борсата, че да не купува :laughing: не са го хванали за гушата.
На мен ми казват това става, това не и ако искам да чакам следващата доставка.
Другото дето много го забравят е какво се случва с дърво от сушилнята на 9% като го докарат във Варна.
Според мен е най-добре материала да е с близка влажност до тази на пчелина и после да го разкрояваш, сглобяваш и т.н.
Няма как да очакваш да няма поне минимално раздуване като сглобяваш дърво на 9%, а после го оставяш на 75%.
Виж по темите съм оставял снимки на кошерите дето си ги правя за мен(не продавам).
Този е първия и втория направен от мен и струва ~15лв без труда със всичко по него(само хранилката струва 5лв).
Всеки "плодник" е с 40 винта 3х50мм.
Капаците са с ~ 40 винта неръждавейка 3х16-20мм и две ал. плаки. (между 5 и 12 винта на страна)
Дървото е Бял бор и Смърч.Както си е така го казвам.

http://s7.postimg.org/yled34orb/CAM00394.jpg (http://postimg.org/image/yled34orb/) http://s7.postimg.org/955wcy8uv/CAM00395.jpg (http://postimg.org/image/955wcy8uv/) http://s7.postimg.org/kk7feoriv/CAM00412.jpg (http://postimg.org/image/kk7feoriv/)

http://s7.postimg.org/k611hz13r/CAM00413.jpg (http://postimg.org/image/k611hz13r/) http://s7.postimg.org/4ur8hd3rr/CAM00414.jpg (http://postimg.org/image/4ur8hd3rr/) http://s7.postimg.org/bca50ve53/CAM00415.jpg (http://postimg.org/image/bca50ve53/)

Аз си знам грешките по него и сега съм ги поправил в голяма степен.
Забравил съм да сложа странично винтове на подпокривната на едната снимка, то се вижда де.
И капаците вече са с 3см по-дълбоки, че на първия непокрива подпокривната.
Дъната ще ги правя с още една дъска между краката.
На подпокривната има мрежа, а сега търся едни тапи от PVC с малки дупки.
Взел съм 4 странна стяга, шаблони съм направил и ножовете смених, че ги бях прегрял и даваха отклонение.
И т.н. и т.н...

borislav aleksandrov
20.09.2014, 15:19
На мен първия кошер ми излезе 1 буркан мед :laughing: - дъските бяха из гаража някакви, имах хранилка, останали видии от един ремонт в къщи а буркана отиде за щрайхмус и плака за капака (при комшията) - труда естествено не го смятам после си видях кусурите ма нали си е мой доста си го харесах :laughing:

marianski
20.09.2014, 15:45
ето днес снимах единия кошер аман от некадърници!!!
а ето и линка към обявата на въпросния майстор
http://olx.bg/pchelni-kosheri-i-ramki-i54876938

Дамян Дамянов
20.09.2014, 16:30
На мен първия кошер ми излезе 1 буркан мед :laughing: - дъските бяха из гаража някакви, имах хранилка, останали видии от един ремонт в къщи а буркана отиде за щрайхмус и плака за капака (при комшията) - труда естествено не го смятам после си видях кусурите ма нали си е мой доста си го харесах :laughing:

И за мен този първия със синьото дъно, с летвата дето забравих да я боядисам, защото бързах, че жената ме чакаше, а капака яде малко тупаник, а на снимката има една тухла единичка от завода в Каспичан(сега се казва КЕРАМАТ) отгоре върху капака нежно обвит с алуминиеви плаки взети на цена шестдесет и шест стотинки на бройка от една фирма извършваща рекламна дейност и леко се вижда прецъфтялата роза(увивна), която се извисява на триста сантиметра височина, но решихме преди няколко години да я окастрим, защото беше много тежка и под него се виждат десет сантиметра на десет сантиметра гредички от едно време си стояха в килера, но реших да почистя малко и ги използвах за стойка, но няма да е там до края на годината, защото мисля да си направя нова стойка от дърво, метал или пластмаса, вижда се и райграса дето успя да се хване, защото миналата година мравките премъкнаха всичките семена, а другата година ще ги смеся с отрова за мравки преди да ги разхвърлям по земята, че този КОШЕР ИМА САНТИМЕНТАЛНА СТОЙНОСТ.

Мога и още да го усуча и увия, като сопол около врата на петгодишно пишлеме врънкащо майка си за замразен и оцветен леден сироп познат още като сладолед.

Правят ми забележка, че пиша в телеграфен стил. (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1863)

П.С. Доспа ми се отивам да си направя кафе...после пак.

petrov_
20.09.2014, 17:08
Колега,благодаря много за информацията,гледах тази обява и на снимката ми харесаха и мислех да си поръчвам.
Аз си вземах 5 кошера от Стражица за сега няма напукано изглеждат добре,ще ги видим на пролет но имат един проблем рамките на плодника и на магазина опират една в друга,даже на единия леко надигат магазините.искам да попитам какво трябва да бъде разстоянието между тях.Ночинаещ съм и това са ми първите пет кошера.

ето днес снимах единия кошер аман от некадърници!!!
а ето и линка към обявата на въпросния майстор
http://olx.bg/pchelni-kosheri-i-ramki-i54876938

Дамян Дамянов
20.09.2014, 17:28
ето днес снимах единия кошер аман от некадърници!!!
а ето и линка към обявата на въпросния майстор
http://olx.bg/pchelni-kosheri-i-ramki-i54876938

Колега, ако си на 100% сигурен, че това е обявата ще пусна данните за фирмата.
Нека не петним името на фирма, ако не си сигурен на 100%

borislav aleksandrov
20.09.2014, 17:38
ето днес снимах единия кошер аман от некадърници!!!

Май някъде из темите Матеев беше написал нещо от рода на че търговците натискат нас, ние пък дърводелците и т.н. и е прав - като продаваме мед искаме най-високата цена за труда си, а като купуваме нещо каквото и да е искаме най-ниската цена за най-високото качество...
Много често ние самите сме виновни за тези некадърници. За да получим така исканата ниска цена дърводелеца пести - от качеството на метериала и на 100 % суров, разни евтини лепила, бои, фазери, талашити гледам OSB на капака и т.н. и ние си получаваме ниската цена след това ние не сме виновни с нищо но дърводелеца е виновен за евтиния боклук дето ни е продал... Разбира се има и големи фирми които го правят вече съвсем умишлено и продават 2-3 пъти по-скъпо но там всичко вече е от алчност и гонене на високи печалби....

marianski
20.09.2014, 17:50
Колега, ако си на 100% сигурен, че това е обявата ще пусна данните за фирмата.
Нека не петним името на фирма, ако не си сигурен на 100%

колега това лято си закупих кошери от тази фирма на линка горе и от тази
http://olx.bg/kosheri-dadan-blat-i-mnogokorpusni-i40586935
значи кошерите и от двете фирми са на този хал лично този кошер от снимката незнам от кой от двата пишман майстори е ,другите ги лепих с лепило и боядисвах наново там където се напука(трябваше да го снимам и другия)

Дамян Дамянов
20.09.2014, 18:08
Май някъде из темите Матеев беше написал нещо от рода на че търговците натискат нас, ние пък дърводелците и т.н. и е прав - като продаваме мед искаме най-високата цена за труда си, а като купуваме нещо каквото и да е искаме най-ниската цена за най-високото качество...
Много често ние самите сме виновни за тези некадърници. За да получим така исканата ниска цена дърводелеца пести - от качеството на метериала и на 100 % суров, разни евтини лепила, бои, фазери, талашити гледам OSB на капака и т.н. и ние си получаваме ниската цена след това ние не сме виновни с нищо но дърводелеца е виновен за евтиния боклук дето ни е продал... Разбира се има и големи фирми които го правят вече съвсем умишлено и продават 2-3 пъти по-скъпо но там всичко вече е от алчност и гонене на високи печалби....

Трябва да покаже фактура, касов бон, товарителница или каквото и да е доказващо, че това е стоката на тази фирма.
Аз събрах името на фирмата, адреси, имената на двамата собственици, два телефона, скайп, имейл и фейсбук.
И нека и фирмата има право да изкаже мнение най-малкото.
Може да са се разбрали за това качество на тази цена. - Тогава е виновен купувача, че е решил да мине тънко.
Дъските са слепени за постигане на 3.5см дебелина, OSB,4 винта на страна,дъски на по 20-30см ширина(без да са рязани и слепени),винтовете имам съмнение, че са за метал и нямат покритие. - това е което мен ме дразни.

Това от което тече смола е най-вероятно изваден чеп или лошо китосан.

Прав си, че всеки търси цена, но ако колегата е договорил едно, а е получил друго - това е измама.
Снимката трябва да отговаря на стоката нали така?!?

градинар
20.09.2014, 18:10
Съгласен съм с колегата по-горе,че сам както си направиш кошер ,друг не може да ти го направи .Проблемът е ,че нямам никакъв дърводелски опит (работя по въпроса )и ,че иска немалка първоначална инвестиция включваща машини,инвентар и материали.Първа година пчелар съм и засега купувам от Костинброд,но имам забележки;пести се от пирони и лепило,работи се само с такери ,но цената им е привлекателна ,а това е важно за прохождащия пчелар.

Дамян Дамянов
20.09.2014, 18:10
колега това лято си закупих кошери от тази фирма на линка горе и от тази
http://olx.bg/kosheri-dadan-blat-i-mnogokorpusni-i40586935
значи кошерите и от двете фирми са на този хал лично този кошер от снимката незнам от кой от двата пишман майстори е ,другите ги лепих с лепило и боядисвах наново там където се напука(трябваше да го снимам и другия)

Изпращам ти на лични съобщения информацията за фирмата и я пусни тук САМО ако имаш документ, че си купил от тази фирма.
А след това ще им пишем да си кажат мнението.

marianski
20.09.2014, 18:25
Изпращам ти на лични съобщения информацията за фирмата и я пусни тук САМО ако имаш документ, че си купил от тази фирма.
А след това ще им пишем да си кажат мнението.

не документ нямам колега за 2-3 кошера дет се вика документ не взех!!! Между другото това го споменах САМО и ЕДИНСТВЕНО други колеги да не се прекарат като мен нито имам желание да влизам в спор с фирмата нито искам да я увидомявате

Дамян Дамянов
20.09.2014, 18:32
не документ нямам колега за 2-3 кошера дет се вика документ не взех!!! Между другото това го споменах САМО и ЕДИНСТВЕНО други колеги да не се прекарат като мен нито имам желание да влизам в спор с фирмата нито искам да я увидомявате

Колега...така не е коректно! nono;
Ако нямаш доказателства, че това е фирмата, то не е редно да ги пускаш тук.
Дори и да си с добри намерения и с цел да помогнеш на колегите.
Ако това е тяхната стока, то е редно да ти върнат поне част от парите, ако всичко е така както го описваш.
Не ме разбирай погрешно, аз не казвам, че лъжеш.
Аз имам бележки дори и за винтовете и пантите, а всичко го пазя в една огромна папка.

marianski
20.09.2014, 18:35
Колега...така не е коректно! nono;
Ако нямаш доказателства, че това е фирмата, то не е редно да ги пускаш тук.
Дори и да си с добри намерения и с цел да помогнеш на колегите.
Ако това е тяхната стока, то е редно да ти върнат поне част от парите, ако всичко е така както го описваш.
Не ме разбирай погрешно, аз не казвам, че лъжеш.
Аз имам бележки дори и за винтовете и пантите, а всичко го пазя в една огромна папка.
допуснал съм грешка този кошер на снимката е от фирма ЕМ-ЦЕ Бургас ,а от линка горе кошерите също се напукаха,но не ги снимах, а вече ги отремонтирах.
А аз документи никога не търся(знам че не е правилно ама.....)
ако прецените трийте темата и готово аз само изказах мнение

srg
20.09.2014, 18:35
Горе линковете и снимките не са еднакви. Аз съм копувал от карловските и сьм диволен/имам само дребни забележки/. Ако са занижили качеството - жалко. Пиши какви косури намираш в тях.

Дамян Дамянов
20.09.2014, 18:39
допуснал съм грешка този кошер на снимката е от фирма ЕМ-ЦЕ Бургас ,а от линка горе кошерите също се напукаха,но не ги снимах, а вече ги отремонтирах.
А аз документи никога не търся(знам че не е правилно ама.....)
ако прецените трийте темата и готово аз само изказах мнение

Много неприятно, но ако двете фирми искат да кажат нещо по въпроса...
Аз вярвам, че всичко трябва да е справедливо и ако си се разбрал за едно, а си получил друго, то фирмите да си носят бъдещите загуби както им се полага.

marianski
20.09.2014, 18:46
Горе линковете и снимките не са еднакви. Аз съм копувал от карловските и сьм диволен/имам само дребни забележки/. Ако са занижили качеството - жалко. Пиши какви косури намираш в тях.
1-нямат горна прелка(на снимките им имат горни прелки моите нямаха)
2-зглобката не е с винтове ,а с пирони и взеха да се измятат(това мога да го снимам като отида на пчелина)
3-видях,че дървения материал е оставен в двора му и при дъжд ще се намокри
за друго не се сещам!

Георги Кръстев
20.09.2014, 19:12
Май месец си вземах ЛР 8 рамкови от Яките кошери Севлиево. Доволен съм и смятам пак да поръчвам.2030

marianski
20.09.2014, 19:27
Май месец си вземах ЛР 8 рамкови от Яките кошери Севлиево. Доволен съм и смятам пак да поръчвам.2030

колега много интересни кошееринки:) малко скъпички ама ако са качествени си заслужават парите!
някой да е купувал от тук кошери да изкаже мнение,гледам рамките са доста евтинки!
http://olx.bg/pchelni-kosheri-i49838833

Дамян Дамянов
20.09.2014, 19:30
Май месец си вземах ЛР 8 рамкови от Яките кошери Севлиево. Доволен съм и смятам пак да поръчвам.

Аз имам забележки, но то си ми е вродено заболяване. :laughing:

1. Винтовете не са китосани и са набити много навътре.
2. С дръжките са се постарали, но са ги поставили много високо и това може да доведе до "скъсване" на дървото точно там.
3. Ламарината на капаците е хваната с "телбод" и почват едни ръжди да текат и вода влиза между ламарината и капака (понякога).

Най-хубавото си е моето, както каза колегата Александров.:laughing:

Kiril8305
20.09.2014, 20:16
И , аз като вас преди това имах проблеми с намирането на точния човек за изработка на кошери.Четейки вашите мнения , се хвърлям в шок от това , че все още някой си позволява да ползва пирони при сглобяването на кошери.Мой приятел в последствие започна да се занимава с изработка на кошери и рамки , от него имам закупени 6 магазина и завчера 280 рамки като преди това съм си купил от него още 200 - много съм доволен както от материала така и от начина на изработка.Кошерите които той прави са със сглобка на зъб и задължително се ползва лепило(Henkel ако не бъркам) и видии при сглобяването.Рамките от него точно тази вечер започнах да ги сковавам , ще постна цените му по доло и ако има интерес мога утре да спостна и снимки как изглеждат рамките му, и магазините му.
Дебелината на страницата на магазини , корпуси и полодници е 25мм.
Дадан блат 10 рамков без магазин - 54лв.
Дадан блат 12 рамков без магазин - 64лв.
Дадан блат 10 рамков с един магазин -68лв.
Дадан блат 10 рамков с два магазина - 82лв.
Дадан блат 12 рамков с един магазин - 78лв.
Дадна блат 12 рамков с два магазина - 95лв.
ЛР на два корпуса дъно , възглавница и капак на кошера - 69лв.
ЛР на три корпуса дъно , възглавниза и капак на кошера -89лв.
Фарар 10 рамков от 4 магазина - 85лв.
Фарар 12 рамков от 4 магазина - 99лв.
Фарарите също са цели кошери с дъна , възглавници и капаци.

Обикновенно дъно за 10 рамков кошер - 14 лв.
Обикновенно дъно за 12 рамков кошер - 15лв.
Плодник за 10 рамков ДБ - 25лв.
Плодник за 12 рамков ДБ - 26 лв.
Магазин за 10 рамков ДБ - 15лв , за 12 рамков ДБ - 16лв.
Корпус ЛР 10 рамки - 20 лв.
Покривна табла за 10 рамков - 8лв. за 12 рамков - 10лв.
Капак за 10 рамков -10 лв , за 12 рамков -12лв.
Капак с алуминиева плака за 10 рамков - 12 лв, за 12 рамков 14 лв.
За всички видове рамки с уширение -0,65лв.
Цените му са с ДДС. и издава фактури без проблем.

argilov
20.09.2014, 21:35
Хубаво и евтино само в Кауфланд.За капризните,направи си сам,и ще се изяснят нещата.

милен овчаров
21.09.2014, 07:50
Вчера си поръчах от ЯКО- яки кошери http://yako-kosheri.com/
мисля че не съм сбъркал като дойде ще постна снимки.

pepoing
21.09.2014, 09:28
Здравейте
Някой от вас дали има опит с тези кошери, който мисля да си поръчам?
http://www.anel.gr/en/home.html?page=shop.product_details&flypage=anel-flypage.tpl&product_id=995
Гръцки са и според мен са нещо подобно на сандвич панел от стиропор и пластмаса имат гаранция на материала от 10 години, леки са, а и цената е доста приемлива.
Моля за вашето мнение.

Kiril8305
21.09.2014, 12:18
Вчера си поръчах от ЯКО- яки кошери http://yako-kosheri.com/
мисля че не съм сбъркал като дойде ще постна снимки.

Дано не се окажа прав , но тея кошери дето ги гледам на снимките много ми приличат на мойте първите.При този начин на изработка страниците при мен започнаха да се измятат , кривят и да се нацепиха.
Дано само при мен да е така.

милен овчаров
21.09.2014, 12:43
Здравейте
Някой от вас дали има опит с тези кошери, който мисля да си поръчам?
http://www.anel.gr/en/home.html?page=shop.product_details&flypage=anel-flypage.tpl&product_id=995
Гръцки са и според мен са нещо подобно на сандвич панел от стиропор и пластмаса имат гаранция на материала от 10 години, леки са, а и цената е доста приемлива.
Моля за вашето мнение.

изглеждат добре, покажи ги като ги получиш. Дано са добри.

милен овчаров
21.09.2014, 13:13
Дано не се окажа прав , но тея кошери дето ги гледам на снимките много ми приличат на мойте първите.При този начин на изработка страниците при мен започнаха да се измятат , кривят и да се нацепиха.
Дано само при мен да е така.

е сега ме притесни!

borislav aleksandrov
21.09.2014, 14:55
Сега погледнах и Кирил е прав така след време страниците се измятат и отварят при сглобката - получава се след време при честа употреба на повдигача основно затова и явно са направили специално място за пъхане на повдигача за да се избегне това и са захванати двустранно с видии

marianski
21.09.2014, 19:10
Абе толкова мноооогооо майстори се навъдиха вече,че преди да се довериш на даден майстор се кръстиш 1000 пъти и се надяваш да не ти се напукат кошеринките на десетия ден.Не напразно пуснах нова тема за тези производители на кошери да може всеки да напиши доволен или не от даден майстор,че заради тези програми всеки втори стана производител на кошери!!!
Кирил от къде е този твой приятел?

Kiril8305
21.09.2014, 20:03
Абе толкова мноооогооо майстори се навъдиха вече,че преди да се довериш на даден майстор се кръстиш 1000 пъти и се надяваш да не ти се напукат кошеринките на десетия ден.Не напразно пуснах нова тема за тези производители на кошери да може всеки да напиши доволен или не от даден майстор,че заради тези програми всеки втори стана производител на кошери!!!
Кирил от къде е този твой приятел?
От Добрич е .
Да лошто е , че днешно време всеки ги разбира нещата докато ти вземе паричките , и след това започват главоболията.
Ако ви покажа снимки на старите си кошери ще се хванете за главата - напукани отвсякаде , и то стари стари на по 5 години , в същото време имам подарени ветерани на по 40г. - е не зная от каква дървесина са изработени ама , не са мръднали.
За мен е добре , че познат човек ми прави рамките и магазините на този етап , ако имам някакви изисквания си ги казвам и той се съобразява, в същото време си подбира и много добре материалите - днеска сковах всички 280 рамки които ми направи на 4 летви всичко на всичко да съм намерил чеп и той е много малък.
Няма да забравя от първо начало си бях поръчал 50 броя рамки от Стара Загора не помня точно производителя , но като ги получих се хванах за главата :Дървесината бе пълна помия - мокра , чепове навсякъде и летвите както бяха мокри голяма част от тях имаха дъгообразна форма - отказах ги в Еконт на момента.

marianski
22.09.2014, 08:36
От Добрич е .
Да лошто е , че днешно време всеки ги разбира нещата докато ти вземе паричките , и след това започват главоболията.
Ако ви покажа снимки на старите си кошери ще се хванете за главата - напукани отвсякаде , и то стари стари на по 5 години , в същото време имам подарени ветерани на по 40г. - е не зная от каква дървесина са изработени ама , не са мръднали.
За мен е добре , че познат човек ми прави рамките и магазините на този етап , ако имам някакви изисквания си ги казвам и той се съобразява, в същото време си подбира и много добре материалите - днеска сковах всички 280 рамки които ми направи на 4 летви всичко на всичко да съм намерил чеп и той е много малък.
Няма да забравя от първо начало си бях поръчал 50 броя рамки от Стара Загора не помня точно производителя , но като ги получих се хванах за главата :Дървесината бе пълна помия - мокра , чепове навсякъде и летвите както бяха мокри голяма част от тях имаха дъгообразна форма - отказах ги в Еконт на момента.
Добрич ми е малко далечко,от къде си поръча рамките в Стара Загора,че аз ще поръчвам от тук pchelniramki.com
Гледам цената им е хубава

милен овчаров
22.09.2014, 12:34
Някой има ли виждане по въпроса за кошерите с въртящи се пити?
Нова глупост ли е това, или удивително постижение в пчеларството?

distedi
22.09.2014, 15:33
Не ги ли спряха от производство тези кошери?

Mateev
22.09.2014, 16:00
Някой има ли виждане по въпроса за кошерите с въртящи се пити?
Нова глупост ли е това, или удивително постижение в пчеларството?

Можеш да си отговориш и сам. Ако беше удивително постижение, щеше да ги има под път и над път........

Официалното обяснение е, че уж акара не можел да се възпроизвежда, защото въртенето на питите обърквало яйцеснасянето на женската. Дори и да приемем че това е така, явно други причини пречат на масовото му разпространение. Може би пчеларската психика - знам ли.

Kiril8305
22.09.2014, 19:13
Добрич ми е малко далечко,от къде си поръча рамките в Стара Загора,че аз ще поръчвам от тук pchelniramki.com
Гледам цената им е хубава

Помня ли вече , това беше преди четири години.
От тогава не видя ли на живо не купувам.

Искрен Мутафов
23.09.2014, 00:37
...не видя ли на живо не купувам.

А, май ще си дойдем на думата къде е "ключа за палатката"...?!?
Някой написъл "пчелни кошери продава" в гугъл, излезли му няколко резултата в продавалник/olx и още тук-там, хванал най ниската цена, без грам да мисли какво качество ще получи за тази цена, доставено му е най-вероятно по куриер, никога не са се виждали с дърводелеца "фейс-ту-фейс"(лице в лице), да обсъдят нещата, елементи на кошерите, дребни детали, да му видиш работилницата/цеха/фабриката - какъв му е капацитета, качеството, да ти покаже готова продукция, да ти даде идеи, да ти покаже, че е в час с нещата, на ти с материята(аз съм попадал на производител, който имаше огромен цех, с какви ли не машини, доста материал на склад, в момента като отидох цеха не работеше, нямаше и един кошер дори да ми покаже, единственото което ми показа бяха заготовки за рамки; даваше "приемлива" цена на кошери - ама как да поръчваш от такъв, без да видиш, без да пипнеш след сато си бил на място...?!?). И после плюете по тоя или оня, е не че не са си заслужили, но за ниска цена - ниско качество. Вярно, че за 2-3-5 кошера не е рентабилно да обикаляш цяла България на длъж и на шир(освен ако не съчетаеш полезното с приятното, тръгваш на туризъм - опознай родината за да я обикнеш...), ами тогава отиваш в местният пчеларски магазин и си купуваш кошери от тях, на малко по-висока цена(може да достигне и до два пъти тази от интернет), но поне насреща си имаш реален продавач, с който меоже да си договориш гаранция и оправдания от рода на: "аз само ги продавам - не ги произвеждам..." просто да не вървят, пък и тея търговци(по пчеларските магазинчета) които са с дългосрочна визия внимателно си подбират производителите на кошери, чиято продукция да търгуват - точно за да няма такива проблеми. Аз при нас в Русе, съм виждал кошери да продават и в магазини за мебели дори.

jordanov
23.09.2014, 09:12
А, е това последното е много добре казано.

pepoing
23.09.2014, 11:12
В Силистра един производител на кошери е изложил един кошер в склад за дървен материал.
Кошера е боядисан и е сложен така, че да е изложен на директните климатични промени, тоест не е под стряха или нещо такова. Изработката ми хареса, цената не чак толкова но си струваха. Преди седмица се върнах в склада и пак видях кошера, на едната страна на плодникът се беше появила черта по цялата дължина на страната която не е боядисана ( нямаше я по-рано ) явно материала не е издържал, не ги разбирам още, от скоро съм пчелар.
Та идеята ми за поста е такава, че като замисъл това е страхотен начин да рекламираш продукта си, стига да не се получи както в следния случай, да си правиш анти реклама.

marianski
23.09.2014, 11:22
А, май ще си дойдем на думата къде е "ключа за палатката"...?!?
Някой написъл "пчелни кошери продава" в гугъл, излезли му няколко резултата в продавалник/olx и още тук-там, хванал най ниската цена, без грам да мисли какво качество ще получи за тази цена, доставено му е най-вероятно по куриер, никога не са се виждали с дърводелеца "фейс-ту-фейс"(лице в лице), да обсъдят нещата, елементи на кошерите, дребни детали, да му видиш работилницата/цеха/фабриката - какъв му е капацитета, качеството, да ти покаже готова продукция, да ти даде идеи, да ти покаже, че е в час с нещата, на ти с материята(аз съм попадал на производител, който имаше огромен цех, с какви ли не машини, доста материал на склад, в момента като отидох цеха не работеше, нямаше и един кошер дори да ми покаже, единственото което ми показа бяха заготовки за рамки; даваше "приемлива" цена на кошери - ама как да поръчваш от такъв, без да видиш, без да пипнеш след сато си бил на място...?!?). И после плюете по тоя или оня, е не че не са си заслужили, но за ниска цена - ниско качество. Вярно, че за 2-3-5 кошера не е рентабилно да обикаляш цяла България на длъж и на шир(освен ако не съчетаеш полезното с приятното, тръгваш на туризъм - опознай родината за да я обикнеш...), ами тогава отиваш в местният пчеларски магазин и си купуваш кошери от тях, на малко по-висока цена(може да достигне и до два пъти тази от интернет), но поне насреща си имаш реален продавач, с който меоже да си договориш гаранция и оправдания от рода на: "аз само ги продавам - не ги произвеждам..." просто да не вървят, пък и тея търговци(по пчеларските магазинчета) които са с дългосрочна визия внимателно си подбират производителите на кошери, чиято продукция да търгуват - точно за да няма такива проблеми. Аз при нас в Русе, съм виждал кошери да продават и в магазини за мебели дори.

принципно е така,но думите доверие,качество,гаранция и т.н явно вече са минало не може всичко да пипнеш и видиш преди да го поръчаш!!

Kiril8305
23.09.2014, 20:22
А, май ще си дойдем на думата къде е "ключа за палатката"...?!?
Някой написъл "пчелни кошери продава" в гугъл, излезли му няколко резултата в продавалник/olx и още тук-там, хванал най ниската цена, без грам да мисли какво качество ще получи за тази цена, доставено му е най-вероятно по куриер, никога не са се виждали с дърводелеца "фейс-ту-фейс"(лице в лице), да обсъдят нещата, елементи на кошерите, дребни детали, да му видиш работилницата/цеха/фабриката - какъв му е капацитета, качеството, да ти покаже готова продукция, да ти даде идеи, да ти покаже, че е в час с нещата, на ти с материята(аз съм попадал на производител, който имаше огромен цех, с какви ли не машини, доста материал на склад, в момента като отидох цеха не работеше, нямаше и един кошер дори да ми покаже, единственото което ми показа бяха заготовки за рамки; даваше "приемлива" цена на кошери - ама как да поръчваш от такъв, без да видиш, без да пипнеш след сато си бил на място...?!?). И после плюете по тоя или оня, е не че не са си заслужили, но за ниска цена - ниско качество. Вярно, че за 2-3-5 кошера не е рентабилно да обикаляш цяла България на длъж и на шир(освен ако не съчетаеш полезното с приятното, тръгваш на туризъм - опознай родината за да я обикнеш...), ами тогава отиваш в местният пчеларски магазин и си купуваш кошери от тях, на малко по-висока цена(може да достигне и до два пъти тази от интернет), но поне насреща си имаш реален продавач, с който меоже да си договориш гаранция и оправдания от рода на: "аз само ги продавам - не ги произвеждам..." просто да не вървят, пък и тея търговци(по пчеларските магазинчета) които са с дългосрочна визия внимателно си подбират производителите на кошери, чиято продукция да търгуват - точно за да няма такива проблеми. Аз при нас в Русе, съм виждал кошери да продават и в магазини за мебели дори.

Брава на тебе , рагада ма от разззз.

Искрен Мутафов
23.09.2014, 20:35
Кирил, моят постинг не е насочен към теб, а към цялата тема, и този който я повдигна - но ако смяташ че се отнася и за теб, твое си право...
А при нас няма голямо изобилие от производители на кошери, в цяла Северна България не са малко, но цените нямат нищо общо с това което е там, от където идва дървеният материал... Трябва си обикаляне, няма как.

marianski
23.09.2014, 22:14
Кирил, моят постинг не е насочен към теб, а към цялата тема, и този който я повдигна - но ако смяташ че се отнася и за теб, твое си право...
А при нас няма голямо изобилие от производители на кошери, в цяла Северна България не са малко, но цените нямат нищо общо с това което е там, от където идва дървеният материал... Трва си обикаляне, няма как.

Искрен нали затова е този форум да си помагаме,да изразяваме мнение и така,ако искаш да закриваме форума и готово,а и откъде си сигурен че не съм видял кошерите преди да поръчам? А и не е гаранция,че като видиш дадения кошер ако ще и на рентген да го миниш не се знае новия кошер,който ще ти направи няма да е от суров материал и тем подобни неща!!!

Искрен Мутафов
24.09.2014, 01:31
И, точно затова(заради идеята за да си помагаме) по-горе много подробно съм обяснил комплексността на факторите при избора на производител на кошери. Да, никога няма гаранция, че всичко ще е перфектно - ама начина по който орева света, пускаш линкове към интернет обяви и публикува само една снимка на коешер от който си недоволен, то остава в мен впечатление, че си си ги купил по интернет. Само, че от идеята да си помагаме залитаме да оплюваме тоя или оня производител.

Mateev
24.09.2014, 08:14
То и китайските стоки ги оплюваме, че са с ниско качество, но въпреки това всяка една къща е задръстена с китайски боклуци. Просто всеки трябва да е наясно, че КАЧЕСТВОТО СТРУВА ПАРИ, и когато започне да си купува кошери по 60-70 лева, няма никакво право да оспорва качеството. Предполагам на всички е известно, че само материала в един кошер струва около 50-60 лева, ако е качествен. Труда в него също е около 5-6 часа - тоест 30 лева. Материали, амортизация на машини и помещения, данъци към държавата и осигуровки - всичкото това струва пари, и ако си направите труда да сметнете, лесно ще видите че цена под 100 лева на кошер е НЕВЪЗМОЖНА. И ако все пак се продават такива кошери, то това означава че НЕЩО НЕ Е НАРЕД С ТЯХ.

Така че не се правете на обидени от качеството, за коeто самите вие сте си виновни, защото купувате рамки по 40-50 стотинки и кошери по 60-70 лева. Пазарът в пазарната икономика е АДАПТИВЕН. Той предлага за потребление това, КОЕТО СЕ ТЪРСИ. И след като търсенето на БОКЛУЦИ е голямо, ами пазарът ще се адаптира да ПРОИЗВЕЖДА БОКЛУЦИ. Не се сърдете на другиго, а на вас си - сами сте си виновни.

Аз защо не се оплаквам от кошерите си? Напротив - само ги хваля, защото НАИСТИНА СА ДОБРИ. Имам перфектно качество, и ДОБРОВОЛНО ЗАПЛАТИХ НЕГОВАТА ЦЕНА. Когато и вие заплатите цената на качеството, само тогава имате право да се жалвате, ако нещо в него не е наред. Когато купувате най-евтиното, то това означава че ДОБРОВОЛНО СЕ СЪГЛАСЯВАТЕ С НИСКОТО КАЧЕСТВО.

Mateev
24.09.2014, 08:45
Ще ви разкажа една история, от която аз лично си извадих една много важна поука. Става въпрос за едни дъсчици от дърво, от които си нарязах хиляди бройки с цел да номерирам стойките и позиците по тях в пчелините си. Това заради информационната система. На тези дъсчици набих с такер PVC карти с надписи. Буквално след 2 седмици голям процент от картите се изметнаха или измъннаха от дъсчиците. Започнах да разследвам случая. Да имаше и изметнати дъсчици, при които картите се бяха изскубнали от тях заради измятането. Повечето дъсчици обаче бяха перфектно прави и въпреки това картите пак се бяха изскубнали. Реших да си понаправя малко експерименти с дъсчиците, като ги кисна във вода и след това ги суша в печката. Оказа се, че те си ПРОМЕНЯТ РАЗМЕРИТЕ. Не се измятат - просто си променят размерите с около 5-6 процента в посока увеличаване на размера. Говорим за материал с перфектно качество - знаете че аз не правя компромиси с качеството. На база на експериментите си направих следните изводи.

1. Дървения материал при сушене си ПРОМЕНЯ РАЗМЕРИТЕ.
2. Сушенето в сушилня е САМО ЧАСТИЧНО дотолкова, щото материала да стане подходящ за мебели, стоящи на сухо.
3. Вън на дъжда и слънцето обаче материала се подлага на ДОПЪЛНИТЕЛНО СУШЕНЕ, което предизвиква ДОПЪЛНИТЕЛНИ ИЗМЯТАНИЯ или разширения
4. След 2-3 седмици престой на дъжда и слънцето материала придобива ОКОНЧАТЕЛНИ РАЗМЕРИ, които след това вече почти не се променят с времето.
5. Ако искаме да направим някакво изделие от дървен материал, и то да не се измята или разсъхва в бъдеще, първо материала трябва да е престоял поне 1 месец навън на открито - под дъжда и слънцето. Нека да се цепи, пука, измята - важното е че това, което остане, ще има вече ОКОНЧАТЕЛНИ РАЗМЕРИ. Ако от такъв материал се направи кошер - то той ще е перфектен.

Това е моето наблюдение. Между другото имам стойки от дървени греди, правени преди 2 години. На някои от тях гредите така са се изметнали, щото са скъсали метална видия с дебелина почти колкото цигара. Невероятно, но факт. Възникващите напрегнатости в материала са огромни, и нищо не може да ги спре, освен предварителното РАЗСЪХВАНЕ на материала в РЕАЛНИ ПРИРОДНИ УСЛОВИЯ и чак тогава правене на кошери, рамки или каквото и да било друго. На практика излиза, че най-добрия дървен материал може да се получи от стари палети, дъски или греди, ползвани преди това например за кофражи в строителството, или захвърлени на двора и престояли година-две на природни условия.

ОСНОВЕН ИЗВОД:
Сдобиването с перфектен дървен материал е СКЪПО УДОВОЛСТВИЕ, което не могат да си го позволят фирмите, бълващи в огромни количества ЕВТИНИ рамки и кошери. Ако един кубик сушен дървен материал струва около 400 лева, то за да стане ПЕРФЕКТЕН, цената му сигурно ще скочи до 1000 лева - това заради допълнителното време, труд и загуба на материал от влошения рандеман.

borislav aleksandrov
24.09.2014, 09:39
То и китайските стоки ги оплюваме, че са с ниско качество, но въпреки това всяка една къща е задръстена с китайски боклуци. Просто всеки трябва да е наясно, че КАЧЕСТВОТО СТРУВА ПАРИ, и когато започне да си купува кошери по 60-70 лева, няма никакво право да оспорва качеството. Предполагам на всички е известно, че само материала в един кошер струва около 50-60 лева, ако е качествен. Труда в него също е около 5-6 часа - тоест 30 лева. Материали, амортизация на машини и помещения, данъци към държавата и осигуровки - всичкото това струва пари, и ако си направите труда да сметнете, лесно ще видите че цена под 100 лева на кошер е НЕВЪЗМОЖНА. И ако все пак се продават такива кошери, то това означава че НЕЩО НЕ Е НАРЕД С ТЯХ.

Така че не се правете на обидени от качеството, за коeто самите вие сте си виновни, защото купувате рамки по 40-50 стотинки и кошери по 60-70 лева. Пазарът в пазарната икономика е АДАПТИВЕН. Той предлага за потребление това, КОЕТО СЕ ТЪРСИ. И след като търсенето на БОКЛУЦИ е голямо, ами пазарът ще се адаптира да ПРОИЗВЕЖДА БОКЛУЦИ. Не се сърдете на другиго, а на вас си - сами сте си виновни.

Аз защо не се оплаквам от кошерите си? Напротив - само ги хваля, защото НАИСТИНА СА ДОБРИ. Имам перфектно качество, и ДОБРОВОЛНО ЗАПЛАТИХ НЕГОВАТА ЦЕНА. Когато и вие заплатите цената на качеството, само тогава имате право да се жалвате, ако нещо в него не е наред. Когато купувате най-евтиното, то това означава че ДОБРОВОЛНО СЕ СЪГЛАСЯВАТЕ С НИСКОТО КАЧЕСТВО.

Това е истината но тук контрата на повечето колеги е "Няма пари", "То и скъпите са боклуци" на практика трудно може да се угоди на мнозина....

scutellator
24.09.2014, 09:51
4. След 2-3 седмици престой на дъжда и слънцето материала придобива ОКОНЧАТЕЛНИ РАЗМЕРИ, които след това вече почти не се променят с времето.


10 години брат. Да си виждал стари дървени дограми и каси на прозорци?

Най-важното при дървото е да е расло на северен склон, да е отсечено преди да тръгнат соковете напролет или след спирането им наесен, както и фазата на луната. Т.е. в годината има едни 20-30 дни в които е добре да се добива дървения материал. Питай някой стар майстор на бъчви, там тези неща са от огромно значение (в противен случай бъчвите стават само за декорация).

Това е и причината кошери на по 60 години все още да са в по-добро състояние от много нови, изкарали 1-2 зими.

tsc1
24.09.2014, 11:44
Нещо извън темата за кошерите, но свързано с обработката и сушенето на материала. По-добро сушене от това в естествени условия на открито няма! Това с изкуственото сушене в сушилни е за замазване на очите на клиента. Обяснявал ми го е стар майстор, че дървесината иска време да изсъхне, защото настъпвали някакви промени на клетъчно ниво. Изсушена в сушилня бързо дървесина отново поема влага и деформациите продължават.
Когато започнах да си строя нов апартамент преди 14 години, съкооператорите бяха се спрели на двукатна дървена дограма от чам, защото била евтина. Опитах се на две събрания да им обясня какво ги чака след 4-5 години и че ще си избият допълнително вложените пари от икономиите за отопление, ама кой да слуша. Реших да си действам сам. Консултирах се с един добър майстор и се спряхме на дъб. Блока беше в началото на строежа, но той поръча и закупи материала. Оставиха го да съхне две години навън и тогава направиха дограмата. Тя после още година и половина остана на склад, докато вървяха довършителните дейности. Едва след това майсторите я "прогониха" окончателно, след което последва две ръце лак и поставиха стъклопакетите. Живея вече 8 години в апартамента и нямам мръднала врата или прозорец и на милиметър. Всичко се отваря и затваря с лекота почти до херметичност. А съседите, които не ме послушаха пропищяха още на третата година от незатварящи се прозорци.

zayo
24.09.2014, 12:33
Колеги, някой поръчвал ли е скоро кошери от Палисъндър - Ракитово? Какви са отзивите понастящем за продукцията им?

jordanov
24.09.2014, 14:46
Това е истината но тук контрата на повечето колеги е "Няма пари", "То и скъпите са боклуци" на практика трудно може да се угоди на мнозина....

Нее, тук въобще не става въпрос за пари, угодия и хитрувания. Въпросът е, че много хора с хубави машини дето са правили перфектни кухни и дето си нямат елементарни понятия по технология на дървесината искат да си докарат некой лев. Нема лошо. Има и пчелари, дето гледат кошера с видии ли е или с пирони и боята каква марка е. Пак нема лошо. Нали периодично трябва да си повтаряме едни и същи неща из форума;)

Mateev
24.09.2014, 15:17
Може би нещата ще се оправят, ако пчеларите започнат да искат от производителите на кошера ПИСМЕННА ГАРАНЦИЯ, че няма да се разсъхне поне 1-2 години. Това ще урегулира пазара, защото некадърните дърводелци просто ще фалират, плащайки гаранции наляво и надясно, а останалите сериозно ще се замислят преди да направят кошер от некачествен материал. Цените малко ще се вдигнат, но поне кошерите вече ще станат ИСТИНСКИ.

Между другото даването на гаранции си е в реда на нещата за всяко едно изделие, така че е крайно време пчеларите да започнат да си ги искат. Така ще бъдат защитени от бъдещи скрити дефекти по кошера и няма да има нужда да се жалват по форумите, защото продавача ще е длъжен да ги обезщети.

borislav aleksandrov
24.09.2014, 15:40
те нещата са много комплексни няма само пчеларите са виновни или производителя на кошери... но лично аз трудно приемам оплаквания на колеги които са търсели кошери на по 30-50 лв. без да ги интересува качество и т.н. и след това почват да се оплакват и да плюят производителя това не е коректно поне за мен ....

от друга страна поне в момента ми е трудно да повярвам че ще се намери бг фирма да не говорим за някой гаражен производител които ще инвестира в едни 100-300 кубика ще ги дтржи на склад 4-5 години и едва след това ще ги вкара в производството и ще прави то всяка година, да не говорим ако е стартиращ бизнес... всъщност познавам една такава фирма но не е българска и там един кошер пълен комплект струва между 450 - 600 евро с минимална гаранция от 10 години за здравина...

Ristis
24.09.2014, 16:00
Има някаква психологическа бариера от 100лв. Кошер над сто лева се счита за "скъп" от 90% от пчеларите, които познавам. Всичките, на които казах, че съм купил съндъци по 130лв ми обясниха как съм се прецакал. Вярно е - прецакал съм се, трябваше да взема такива от по 200лв, за да не се чудя сега за отопления, изолации отгоре, външно и пр. дивотии... Да, добре са направени, изглежда няма да изметнат, водят се "био", защото са от дърво, но си остават и с всичките му недостатъци.

пп. Преди месец дадох поръчка в royalbox (http://royalbox.eu/bee-hives-manufacturing/frameworks/) за рамки със зъбна сглобка и още не са се обадили...

Totevski
24.09.2014, 18:10
Нещо извън темата за кошерите, но свързано с обработката и сушенето на материала. По-добро сушене от това в естествени условия на открито няма! Това с изкуственото сушене в сушилни е за замазване на очите на клиента. Обяснявал ми го е стар майстор, че дървесината иска време да изсъхне, защото настъпвали някакви промени на клетъчно ниво. Изсушена в сушилня бързо дървесина отново поема влага и деформациите продължават...

Господин tsc1, за пореден път коментирате тема, за която нямате дори елементарни познания. Но какво да се прави, въпрос на манталитет, явно трябва да си запълвате времето някакси.

Относно сушенето на дървесината: Основно дървесината се дели на иглолистна и широколистна. От своя страна иглолистната се дели на такава със смолни канали и такава без смолни канали. Широколистната дървесина се дели на кръговопореста и пръснатопореста. Кръговопорести са дъб, кестен, ясен, бряст, акация и др. Те са с най-плътна структура и са най-качствени кати дървесина. Пръснатопорести са бук, габър, липа, чинар, бреза, върба, топола и т.н. Те са с по-ниска плътност и съответно с по-ниско качество. Широколистната дървесина е много подходяща за производство на кошери, особено дъб, ясен и акация, които са здрави, устойчиви на атмосферни влияния, особено на влага, но има няколко проблема. Първо е плътността - кошерите ще са много тежки, работата с тях става много трудна, да не говорим за корпусните кошери. Второ - цената. Нормално е и най-ценната и качествена дървесина да е най-скъпа. Същите са и проблемите с останалите широколистни видове - голяма плътност и висока цена. Изключения правят липата, тополата и върбата. Но все пак ресурсите от тези 3 вида са ограничени, а и цената не пак по-висока от тази на иглолистната дървесина.
Както казах, иглолистната дървесина бива без смолни канали - ела, тис, хвойна и със смолни канали - различните видове бор, смърч, дугласка, мура, лиственица и т.н. Поради съчетание на плътност, цена и наличие на пазара, иглолистната дървесина е масовата за производство на кошери. За предпочитане е тази със смолни канали, защото смолата в дървесината, макар и в незначителни количества увеличава трайността и устойчивостта на дървесината, а и също спомага за по-ниското влагопоглъщане.
Сушенето на дървесината: Един от най-сложните процеси в дървообработването. Най-просто казано дъските след разбичване са от порядъка на 60-80% влажност и тя трябва да се свали на 10-12% за производство на мебели и 15-18% за градински мебели, в това число и кошери. Огромните проблеми идват от факта, че като се изпарява влагата самата дървесината променя своите размери. да вметна само, че има няколко вида вода в дървесината, но най-важни са свободната вода, която може да се изпари свободно при атмосферни условия и химически свързана вода, която е на клетъчно ниво. Колкото е по-плътна дадена дтрвесина, толкова химически свързаната вода е повече. А тя не може да се изпарява при обикновени атмосферни условия. Тя се отделя само в сушилно при определени режими на сушене. Та уважаеми господин tsc1, изкуственото сушене в сушилни НЕ е за замазване на очите на клиента.
В тази връзка примерно тежката букова или дъбова дървесина трябва да стои десетки години, за да падне влажността до поносими параметри, но пак химически свързаната вода не може да се изпари. За по-леката иглолистна дървесина това време е доста по- кратко. 4-5 години дъски престояли на съхо и проветриво място са достатъчно влажноста да падне до нива, подходящи за производство на кошери. През това време дъските ще се изкривят, но сушенето става бавно и в последствие ако има напражения в самата дървесина, то те ще са малки.
Сушенето в сушилни: То изключително много зависи от вида на самата дървесина, от началната влажност и от дебелината на дъските за сушене. За доброто и качествено сушене си има различни режими, които зависят от посочените по-горе параметри, а също и от вида на сушилнята. Няма да се спирам на самият процес на сушене. Само ще кажа, че ако не се спазват тези режими, то това води до некачествено сушене, а от там и до некачествена дървесина. Може крайната влажност да е с по-висок или по-нисък % от желаната, но основният проблем при некачественото сушене са създалите се напрежения в самата дървесина. Те се изразяват в пукнатини, изкривявания или остатъчни вътрешни напрежения. Вземаме една дъска, гледаме я права, няма пукнатини или изкривярание, но при започване на обработка се нарушава нейното равновесие и тя започва да се криви, пука и т.н.

2039
На снимката се вижда - това беше права, гладка дъска докато се беше срязана през средата - получи се изкривяване от около 10см на 2 м дължина.
Та това което искам да кажа е: за производството на кошери може дървесината да не се суши изкуствено в сушилня, но периода за сушене е прекалено дълъг - 4-5 години. За това дървесината се суши в сушилни за около 20-30 дни и най-важното - трябва да се спазвар режимите за сушене, за да имаме качествена дървесина.


PS: И най-важното - нека всеки коментира това, от което разбира, защото е малко смешен и в повечето случаи досаден. Аз никога не бих си позволил да обсъждам платки, транзистори и всичко от този род, защото познанията ми не са на нивото, на което да дам вярна и качествена информация. Та господин tsc1, за вас оставам платките и транзисторите, но ви моля оставете дървесината и методите й за обработка за хора, които имат по-големи познания от вас за нея :)

tsc1
24.09.2014, 18:26
Уважаеми г-н Тотевски,
Къде твърдя че разбирам от дървесина??? Просто описах какво съм чул от специалистите и какво показа личния ми опит. Нищо повече! А като гледам двата текста, не виждам и някакви особени различия.
Щом сте компетентен по дървесината, коментирайте и докажете компетентноста си щом го твърдите. Аз не претендирам за такава компетентност, просто споделям впечатления. Нямам ли това право?
Апропо, бихте ли посочили на какво най-много се смяхте в поста ми, за да се посмея и аз?

kuline
24.09.2014, 18:46
Не си трови нервите, Тотевски. Преди време и аз му се връзвах на този "форумен трол" , така се самоопределя той. Но един колега ми намомни това, което аз споделих с теб.

Totevski
24.09.2014, 18:51
Вие може да си коментирате и изказвате мнения по каквито си искате теми. Живеем в такова време, че всеки може да говори каквото си иска и не съм аз човекът, който би ви забранил това. Но за да твърдите нещо, проверете дали то отговаря на истината, за да не заблудите четящите или слушащите ви.
На какво се смея ли...? :) Смея се на това, че времето на енциклопедистите е отминало още 18 век. Просто обемът на информация в момента е толкова голям, че е абсолютно невъзможно един човек на да обхване и 1/1000 от нея. А вие и още един потребител на този форум се опитате да бъдете последните енциклопедисти, да изказвате и коментирате всякакви теми. ОК, дерзайте! Макар и понякога достадно, това е преди всичко забавно. А ако не ми харесва - просто не чета.
Успех и извинения ако съм нарушил нивото ви на комфорт. :sorry:drinks;

marianski
24.09.2014, 18:54
ето още снимки специално заради ИСКРЕН съм ги снимал днес,че каза само една снимка съм качил и съм оревал!!!
първите са от Фирма: “КиМ-2008“ а другия е от ЕМ-ЦЕ(кошера е друг от първата снимка)
и ако обичаш колега ИСКРЕН ако няма кво да качеш по темата не си чеши езика тук ти като искаш ходи и оглеждай,залягай,карай на рентген кошера остави на нас малоумните тук да си купуваме кошери от нета!!!
п.с.-къде видяхте уважаеми колеги,че кошерите са евтини мисля си че кошерите са на нормални цени та затова се очаква и нормални кошери да са не са на цена 30,40,50,60 лева че да не се оплаквам за качеството?Ако НЯКОЙ МИСЛИ,ЧЕ 200ЛВ ЗА КОШЕР Е НОРМАЛНА ЦЕНА ЕВАЛА МУ ПРАВЯ!

tsc1
24.09.2014, 19:09
Вие може да си коментирате и изказвате мнения по каквито си искате теми. Живеем в такова време, че всеки може да говори каквото си иска и не съм аз човекът, който би ви забранил това. Но за да твърдите нещо, проверете дали то отговаря на истината, за да не заблудите четящите или слушащите ви.
На какво се смея ли...? :) Смея се на това, че времето на енциклопедистите е отминало още 18 век. Просто обемът на информация в момента е толкова голям, че е абсолютно невъзможно един човек на да обхване и 1/1000 от нея. А вие и още един потребител на този форум се опитате да бъдете последните енциклопедисти, да изказвате и коментирате всякакви теми. ОК, дерзайте! Макар и понякога достадно, това е преди всичко забавно. А ако не ми харесва - просто не чета.
Успех и извинения ако съм нарушил нивото ви на комфорт. :sorry:drinks;
Все пак нещо по-конкретно? Бих искал да видя къде е грешката. Човек винаги може да научи нещо ново от специалист като Вас.drinks;
Далеч съм от енциклопедистите, обикновено само споделям опит. Там къде се считам специалист влизам в по-дълги разговори, обикновено по конкретна идея.

ahilis
24.09.2014, 19:18
Ето тази сглобка може би ще е най - добра, но от опит ще кажа, че и най - добрите сглобки когато се мокрят, както в случая на снимката се раздуват. Може да се направи друго нещо за да не се получава това.

rosty_sz
24.09.2014, 19:38
Мариански, нека Тотевси изкоментира снимките професионално, но веднага мога да ти кажа, че проблема идва от това, че всички дъски, които се виждат са избичени много близко, че и от самата сърцевина на дървото. Освен това се вижда че горната дъска е с огромна ширина. В такива дъски има много вътрешно напрежение и може да очакваш и нацепвания. Не мога да преценя дали виждам види по сглобките или пирони, но ако са пирони вината, че си ги взел си е изцяло в теб. В 21 век да правиш сглобка с пирони на изделие подложено постоянно на всякакви атмосферни влияния е абсолютно не сериозно та ако ще и това да са пирони като за палети със контри. Кажи сега честно колко плати за тези кошери, в каква конфигурация и дали получи касов бон?

marianski
24.09.2014, 19:47
Мариански, нека Тотевси изкоментира снимките професионално, но веднага мога да ти кажа, че проблема идва от това, че всички дъски, които се виждат са избичени много близко, че и от самата сърцевина на дървото. Освен това се вижда че горната дъска е с огромна ширина. В такива дъски има много вътрешно напрежение и може да очакваш и нацепвания. Не мога да преценя дали виждам види по сглобките или пирони, но ако са пирони вината, че си ги взел си е изцяло в теб. В 21 век да правиш сглобка с пирони на изделие подложено постоянно на всякакви атмосферни влияния е абсолютно не сериозно та ако ще и това да са пирони като за палети със контри. Кажи сега честно колко плати за тези кошери, в каква конфигурация и дали получи касов бон?
пирони е да затова взех само ДВА кошера,защото бях отишъл вече и да не се връщам празен дет се вика,цената е 86лв за 12 рамков кошер -33мм.дебелина дъно,плодник,магазин,табла и капак!Не нямам касов бон не взех.

rosty_sz
24.09.2014, 20:03
Много правилно си направил, че си взел само два, но това вече и сам си го знаеш. Цената за тази конфигурация и с тази дебелина е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ниска. Както вече са се убеждаваш си ги взел евтино и ще ти излязат доста скъпи. В днешно време когато информацията ни залива от всякъде няма начин да вземеш нещо подозрително евтино и да си мислиш, че продавача се е прекарал поради незнание примерно. Част от ниската цена е дошла и от липсата на касов бон и там си загубил и всички права които ти дава закона. Сега ти остава да му ги обръскаш в главата на продавача или да преглътнеш и се опиташ да предпазиш останалите от твоята грешка. Като гледам вече действаш по вариант, втори.
Предлагам ти да вземеш една стяга и да прибереш чрез груба сила дъските там където трябва да са. Да завиеш дълги и дебели види за да фиксираш, задължително разпробивай с подходящо свредло. Това ще помогне само да не се разклечат тотално през зимата, но не е решение на нещата, защото напрежението ще остане и ще започнат да се пукат. Удари и по една вида и там където не са се разклечели още.

Искрен Мутафов
24.09.2014, 20:22
Може би нещата ще се оправят, ако пчеларите започнат да искат от производителите на кошера ПИСМЕННА ГАРАНЦИЯ, че няма да се разсъхне поне 1-2 години. Това ще урегулира пазара, защото некадърните дърводелци просто ще фалират, плащайки гаранции наляво и надясно, а останалите сериозно ще се замислят преди да направят кошер от некачествен материал. Цените малко ще се вдигнат, но поне кошерите вече ще станат ИСТИНСКИ.

Между другото даването на гаранции си е в реда на нещата за всяко едно изделие, така че е крайно време пчеларите да започнат да си ги искат. Така ще бъдат защитени от бъдещи скрити дефекти по кошера и няма да има нужда да се жалват по форумите, защото продавача ще е длъжен да ги обезщети.

Ама то не е нужна някаква революция да се случи, за да се променят нещата - просто някой хора трябва да си отворят очите вместо да "реват" наляво и надясно, не си пазели/не си изисквали/не си взимали бележки, фактури и други документи, а какво остава за документите които поствам по-долу.

2053

2054

Totevski
24.09.2014, 20:25
Относно снимките и кошерите на колегата marianski. Първият проблем е, че самата дървесина не е изсушена качествено, а и самото и качество не е много добро. На почти всички детайли се виждат годишни пръстени с малък радиус, което показва, че това са сърцевинни дъски, което от своя страна означава, че трупът, от който са бичени е с малък диаметър. Второ: детайлите, от които е слепен корпусът са с много голяма ширина, а това предполага в последствие много по-голямо измятане при съсъхване или набъбване на дървесината. Има една зависимост - отношеието дебелина/ширина на отделните детайли не трябва да бъде по-голямо от 1/3. Щом дебелината е 25 мн, то ширината не трябва да бъде по-голяма от 3х25=75 мм. И трето - за да се разлепи лепилният шев, то лепилото не е качествено или технологията на лепене не е добра. Съвремените качествени лепила не се разлепват - дървесината се къса до лепилният шев, но той не се разлепва.

marianski
24.09.2014, 20:43
Относно снимките и кошерите на колегата marianski. Първият проблем е, че самата дървесина не е изсушена качествено, а и самото и качество не е много добро. На почти всички детайли се виждат годишни пръстени с малък радиус, което показва, че това са сърцевинни дъски, което от своя страна означава, че трупът, от който са бичени е с малък диаметър. Второ: детайлите, от които е слепен корпусът са с много голяма ширина, а това предполага в последствие много по-голямо измятане при съсъхване или набъбване на дървесината. Има една зависимост - дебелина/ширина нз отделнита детайли не трябва да бъде по-голямо от 1/3. Щом дебелината е 25 мн, то ширината не трябва да бъде по-голяма от 3х25=75 мм. И трето - за да се разлепи пи лепилният шев, то лепилото не е качествено или технологията на лепене не е добра. Съвремените качествени лепила не се разлепват - дървесината се къса до лепилният шев, но той не се разлепва.
МЕРСИ колега за коментара
мъжко дупе един път се е.е и мисля да каза чао за дълго на тези пишман майстори!!!

Искрен Мутафов
24.09.2014, 20:56
пирони е да затова взех само ДВА кошера,защото бях отишъл вече и да не се връщам празен дет се вика,цената е 86лв за 12 рамков кошер -33мм.дебелина дъно,плодник,магазин,табла и капак!Не нямам касов бон не взех.

А, ето ти най-после изплю камъчето, каза цената на която си ги купил(тъкмо мислех да те питам за нея), качеството което си получил е съизмеримо с цената която си платил. А бяха ли боядисани или ти си ги боядисвал?
Това че нямаш документ го спомена и в предишен пост, и след сато нямаш документ - то нямаш доказателство че си ги купил от еди си коя фирма(не съм я чувал, а не си и правя труда да я запомня), и следователно всичко което си изговорил си е на границата на клеветата... Все едно някой да си купи от тебе един-два килограма мед на цена 5лв/кг и утре да почне да те плюе, меда не е добре прецеден, има вътре буклуци, прашинки, пяна - абе не става, не си купувайте от тоя...

Искрен Мутафов
24.09.2014, 21:04
МЕРСИ колега за коментара
мъжко дупе един път се е.е и мисля да каза чао за дълго на тези пишман майстори!!!

Най-добре е да се учи човек от чуждите грешки(за това трябва да се чете първо, поне информация има бол), но все пак по-добре човек да се поучи от собствените си грешки вместо да ги повтаря...

borislav aleksandrov
24.09.2014, 22:20
Ако мога да внеса малко пояснение към Декларацията за качество която е пуснал Искрен - доколкото знам БДС за кошери към настоящия момент няма - имаше преди време но от доста години е Отменен и затова се чудя по кой БДС са направени

Mateev
24.09.2014, 22:42
Как по кой - Български Дърводелски Самоделки. :)

Той ако производителя беше чувал или чел някакъв стандарт, щеше поне да му знае номера и да го напише. Между другото БДС стандартите са платени, така че обикновенно никой не си ги купува - нито търговците, нито клиентите. В резултат на това дори и да имаше стандарт за кошерите, пак никой нямаше да знае какво пише в него.

Та да ви светна - има 3 стандарта, касаещи кошерите, но и трите са отменени. Въпреки това института по стандартизация ви предлага да си ги закупите на обща сума от 61.20 лв.

http://www.bds-bg.org/bg/standard/?keywords=%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8&app_search_in=1&Submit=

Вълчан
25.09.2014, 08:54
Нее, тук въобще не става въпрос за пари, угодия и хитрувания. Въпросът е, че много хора с хубави машини дето са правили перфектни кухни и дето си нямат елементарни понятия по технология на дървесината искат да си докарат некой лев. Нема лошо. Има и пчелари, дето гледат кошера с видии ли е или с пирони и боята каква марка е. Пак нема лошо. Нали периодично трябва да си повтаряме едни и същи неща из форума;)
Йорданов, 100% съм съгласен с теб! За мен цена на кошер: ДБ с два магазина и рамки повече от 70-75лв не давам! Да на такава цена си ги намирам и поръчвам. Гаражен майстор с няколко мой насоки, какво, къде искам да промени, направи съм си доволен отвсякъде!
Малко се бил изметнал кошера, абе такива неща въобще не ги правя на проблен. Малко труд и творчество от мен и кошера е ремонтиран! Вътре в кошера е важно какво има! Имам познат пчелар, та той ми казва искам кошера да ми е като мебел! Е, той храни, а аз вадя мед.

радо
25.09.2014, 10:09
Вътре в кошера е важно какво има!.
Ето това е най важното опаковката не е интересна ако искаш да имаш красиви и здрави кошери просто ще платиш цената им.

jordanov
25.09.2014, 10:42
Йорданов, 100% съм съгласен с теб! За мен цена на кошер: ДБ с два магазина и рамки повече от 70-75лв не давам! Да на такава цена си ги намирам и поръчвам. Гаражен майстор с няколко мой насоки, какво, къде искам да промени, направи съм си доволен отвсякъде!
Малко се бил изметнал кошера, абе такива неща въобще не ги правя на проблен. Малко труд и творчество от мен и кошера е ремонтиран! Вътре в кошера е важно какво има! Имам познат пчелар, та той ми казва искам кошера да ми е като мебел! Е, той храни, а аз вадя мед.

Абсолютно!
С такива теми като настоящата вече само се забавлявам. За да не съм офтопик. Това е мое включване преди повече от три години в една забравена тема.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=241&page=2

Този кошер е от топола - минала през сушилня и после през тавана. Правен е от комшията /пчелар с много стаж/, в неговия гараж, на машини самоделки и от вторични суровини. Не си спомням точно на този дъските дали са нутвани или на права фуга сме ги оставяли. Лепен е с първокачествено немско лепило, закован е с ръждиви гвоздеи, събирани от дядо ми и тук таме някоя видия за разкош. В началото имах някои забележки, хаха, после си паснахме. В момента е с малко по-свежа боя, още е с магазините и в края на седмицата ще взема да го снимам. Ако е при мен минимум още десет години ще изкара.

Вълчан
25.09.2014, 11:01
Йорданов, видях ти кошера. Имам абсолютно същия модел-външен вид правени от дядо ми, пред около 35г, от дъски на "конски вагони" от БДЖ. Ковани само с пирони и то какви; марташки! Като ходя на този пчелин ще ги снимам.

marianski
25.09.2014, 11:21
А, ето ти най-после изплю камъчето, каза цената на която си ги купил(тъкмо мислех да те питам за нея), качеството което си получил е съизмеримо с цената която си платил. А бяха ли боядисани или ти си ги боядисвал?
Това че нямаш документ го спомена и в предишен пост, и след сато нямаш документ - то нямаш доказателство че си ги купил от еди си коя фирма(не съм я чувал, а не си и правя труда да я запомня), и следователно всичко което си изговорил си е на границата на клеветата... Все едно някой да си купи от тебе един-два килограма мед на цена 5лв/кг и утре да почне да те плюе, меда не е добре прецеден, има вътре буклуци, прашинки, пяна - абе не става, не си купувайте от тоя...

Аз ги боядисах,незнам клевета ли е кво е ама единственото нещ,о за което пуснах тази тема е да предпазя бъдещи купувачи от тези фирми,некачествените неща трябва да се показват на яве ,а не да се премълчават
п.с.-аз не съм тръгнал да ги съдя,че да ми трябва документ аз само казвам тук за тях,а който иска да ми вярва който не иска със здраве!

BateMisho
29.09.2014, 14:28
Относно сушенето на дървесината: Основно дървесината се дели на иглолистна и широколистна. От своя страна иглолистната се дели на такава със смолни канали и такава без смолни канали....

Поздравления на колегата Тотевски за пост 66 и 77!
Кратко и ясно за всеки, който иска да си прави кошерите сам.

милен овчаров
07.10.2014, 06:57
212921302131213221332135
Това е кошера който закупих от "яки кошери"
Аз съм доволен!

ivootur
07.10.2014, 10:06
Цената каква е?

милен овчаров
08.10.2014, 06:07
Цената каква е?
130,00 лв с ДДС

Георги Кръстев
08.10.2014, 08:22
Аз имам същия модел, дъно, корпуси и капак (без табла) само че 8рамки. Доволен съм, даже се запознах с човека измислил това дъно (Митко Лапатаров-Ямбол) Много свестен човек. Пробвах да събирам прашец, като цяло лято прелката беше вдигната, но задължително им въртях прелките по корпусите, ту горна ту средна.Някак трябвало е да се остави място, за да се сложат 2 тръбички за търтеите... и да не въртиш прелки!!!

delpi
08.10.2014, 08:26
130,00 лв с ДДС

Това е цената за варианта ти с 4 корпуса нали(дъно, 4 корпуса, табла и капак)?
Защото първата снимка е с 3 корпуса доколкото виждам.

Vmitev
08.10.2014, 20:09
Колко корпуса и магазини би могло да се получи от 1 кубик що годе добър дървен материал? Интересуваме дали си заслужава сам да си правиш корпусите и магазините или да се търси читав майстор.

kuline
08.10.2014, 20:25
Колко корпуса и магазини би могло да се получи от 1 кубик що годе добър дървен материал? Интересуваме дали си заслужава сам да си правиш корпусите и магазините или да се търси читав майстор.
Няма да получиш конкретен отговор на този въпрос.
Дървения материал не е в насипно състояние като пясъка или в състояние като буца сирене, за да си го парцелираш както искаш.
Трябва да се прецени още при снабдяването с материала. Трябва да си наясно какви детайли ще изработваш, за да си купиш материал, който след обработка ще се получи най-малко отпадък.
Що се отнася до това дали си заслужава да си ги правиш сам зависи от твоите знания и спосбности в дърводелството, а също така и дали и какви машини притежаваш. Ако притежаваш всичко това, при всички случаи ще си заслужава да си ги направиш сам.

милен овчаров
10.10.2014, 07:02
Това е цената за варианта ти с 4 корпуса нали(дъно, 4 корпуса, табла и капак)?
Защото първата снимка е с 3 корпуса доколкото виждам.

дъно + три корпуса

delpi
10.10.2014, 13:01
дъно + три корпуса

Попитах, защото на сайта им цените май са други:
http://yako-kosheri.com/langstrot-rut.php

Георги Кръстев
10.10.2014, 15:01
Колега, погледни добре цените по отделно!
дъно-38 лв с вграден прашецоуловител!!!
3-корпуса 66 лв
табла-11 лв
капак 16 лв
131 лв!!!

delpi
10.10.2014, 15:07
Колега, погледни добре цените по отделно!
дъно-38 лв с вграден прашецоуловител!!!
3-корпуса 66 лв
табла-11 лв
капак 16 лв
131 лв!!!

Погледнах ги, явно на сборния кошер цената от 108 лв е с базово дъно.

милен овчаров
11.10.2014, 16:46
именно, това дъно е мрежесто и с прашецоуловител

милен овчаров
11.10.2014, 16:48
истината е че каквото видях на снимка в сайта това и получих

marianski
11.10.2014, 18:08
Колеги предложете ми някой производител на кошери в югоизточна България на вимекс зная,че са хубави ама правят само 10 рамкови, а аз май съм за 12 рамкови.

Георги Кръстев
13.10.2014, 22:28
Колеги някой ползвал ли е кошерите от полистирен Добрич? Дайте мнения...
http://kosheri-bg.com/produkti

Vmitev
14.10.2014, 06:18
Към момента не произвеждат кошери! Нямали вода, едва на пролет щели да започнат.

jordanov
14.10.2014, 11:24
Тия дни си говорих с един момък. Всъщност той говореше, аз слушах и си мислех. Бил насам-натам из Англия, втора година е само насам, бачка на тежка работа в града и голям двор на село... Овошки, люцерна, зайци и пчели естествено. Потръгнало му и тая година кошерите станали 20. Слуша селските пчелари и си купува сандъци от един от тях. Човекът си отбира от дърва за огрев трупчета върба, липа, каквото му хареса, бичи, суши на тавана и така -ДБ 12 рамков с един магазин и малко несглобени рамки вътре за около 60 лева. Докато се сетя да го питам ползва ли Интернет и ни свърши обедната почивка ама другия път ще го питам. И, живот и здраве, напролет ще го накарам да направи някоя снимка.

taurus
20.01.2015, 11:13
Някое знае ли добър дърводелец, в района на София, за изработка заготовки за дъна и кошери? Все на камък удряме.

BateMisho
20.01.2015, 18:41
Евгени Филимонов и Ивайло Георгиев - ingivo правят хубави кошери. Има снимки във форума.

borislav aleksandrov
20.01.2015, 18:55
Някое знае ли добър дърводелец, в района на София, за изработка заготовки за дъна и кошери? Все на камък удряме.


Евгени Филимонов и Ивайло Георгиев както е казал колегата :)

Тони
20.01.2015, 19:11
Потвърждавам за Евгени Филимонов, от личен опит.

evgeni.filimonov
20.01.2015, 21:34
Колеги, благодаря за рекламата, но за този сезон приключихме с поръчките.
Препоръчвам с ръка на сърцето - колегата Ивайло.
А колкото до питането на колегата, отговорил съм му на лични, дори не съм му отказал все още, не зная защо твърди, че е ударил на камък !!!