PDA

Виж пълната версия : НЯКОЙ ПРАВИЛ ЛИ Е СЕПТЕМВРИЙСКА ОТВОДКА



brusa
14.09.2014, 12:04
интересно ми е дали някой е правил отвотка през септември

Ангел Йосифов
14.09.2014, 12:53
Да-успешно.

Ivan_vd
14.09.2014, 14:17
интересно ми е дали някой е правил отвотка през септемвриПреди около 10 дена хванахме рояк вярно мн.малко пчели има едвам покрива 2 рамки ще видим ще изкара ли зимата.

zayo
14.09.2014, 16:58
Да, преди две седмици - 4бр. ЛР . На по 5 рамки люпещо се пило + 5-6 стръскани рамки с млада пчела + оплодена майка + пити с прашец и мед. Вчера ги прегледах, като майките са приети на 100%. Изглеждат доста добре на пчела така, че ще прескочат зимата. Иначе съм зазимявал и на по 5-6 рамки са презимували успешно.

nikola.vladov
14.09.2014, 18:20
Да, преди две седмици - 4бр. ЛР . На по 5 рамки люпещо се пило + 5-6 стръскани рамки с млада пчела + оплодена майка + пити с прашец и мед. Вчера ги прегледах, като майките са приети на 100%. Изглеждат доста добре на пчела така, че ще прескочат зимата. Иначе съм зазимявал и на по 5-6 рамки са презимували успешно.

Може да е със съвсем малко пчели и пак да оцелее. Имах една отводка от 2013 и се развиваше слабо. Есента слабо покриваше 3-4 ЛР. Оставих я за проба. Зимата слагах канди над рамките и имаше много малко пчели. Март 2014 един друг кошер нямаше майка и аз я присъединх към него. Отводката имаше буквално 2-3 шепи пчели заедно с майката. Цялото кълбо беше между две рамки само. Мислех си: "тази майка е слаба, миналата година снасяше лошо, зимувала е зле, трябва при първа възможност да я сменя."

Ами този кошер стана един от най-силните! Може да са я сменили пчелите без да разбера. Но още като ги сложих март в новия кошер всичко тръгна добре. Според мене и три рамки с пчели да са, ако имат всичко успяват да зимуват.

brusa
14.09.2014, 20:08
Ако направя отводка сега със 2 рамки с пило и една с еднодневно пило може ли да приживей зимата и ако няма търтеи какво ще стане с неоплодената майка

zayo
14.09.2014, 21:22
Ако нямаш "ресурса" да ги направиш сега, направи ги пролетта. Нищо не губиш. Според мен вероятността да НЕоцелеят е по-голяма. Аз лично не бих го направил.

distedi
14.09.2014, 21:24
Рискът с неоплодената майка е голям - може да не успее да се върне; може да бъде хапната от някой пчелояд и т.н. По-добре да си намериш от някъде оплодена и донякъде да решиш грижите на отводката.
Ако отводката има достатъчно храна и е настанена в хубав и топъл кошер - може и да изкара зимата.
А налага ли се да създаваш отводка сега или имаш желание да експериментираш?

zayo
14.09.2014, 21:30
Може да е със съвсем малко пчели и пак да оцелее. Имах една отводка от 2013 и се развиваше слабо. Есента слабо покриваше 3-4 ЛР. Оставих я за проба. Зимата слагах канди над рамките и имаше много малко пчели. Март 2014 един друг кошер нямаше майка и аз я присъединх към него. Отводката имаше буквално 2-3 шепи пчели заедно с майката. Цялото кълбо беше между две рамки само. Мислех си: "тази майка е слаба, миналата година снасяше лошо, зимувала е зле, трябва при първа възможност да я сменя."

Ами този кошер стана един от най-силните! Може да са я сменили пчелите без да разбера. Но още като ги сложих март в новия кошер всичко тръгна добре. Според мене и три рамки с пчели да са, ако имат всичко успяват да зимуват.

През миналата година зимата две семейства ми загубиха майки. През пролетта на тази им предадох миналогодишни /юлски/ майки, които бяха презимували на по 5-6 рамки, заедно с пчелите. През тази година се представиха над средното ниво. Но спрямо това да зазимя нуклеус на 2-3 рамки съм силно резервиран.

argilov
15.09.2014, 05:43
Отводка под 4 памки пчели е 99.9% умряла ако не е на африкански климат.А септемврийски майки при толкова гладни пчелояди е малка вероятноста да се върне в кошера.hi;

kapanec
15.09.2014, 06:24
При мен едно семейство се опиваше да прави само смяна 2 месеца .На 4.09 се излюпи новата майка и вчера при прегледа имаше прясно пило.Така ,че имат шанс младите майки и със търтей те и със пчелоядите.

радо
15.09.2014, 11:31
Отводка под 4 памки пчели е 99.9% умряла ако не е на африкански климат.А септемврийски майки при толкова гладни пчелояди е малка вероятноста да се върне в кошера.hi;
Ако е за резервна майка може да иззимува без проблем и на 3 рамки ,слагат се две отводки на по 3 рамки с плътна преграда между тях и напролет ако ти трябва майка вземаш едната и обединяваш пчелите на двете отводки за да успеят да се развият нормално.Дори отводка на 3 рамки може да се развие до първата паша но с помощ от пчеларя добавяне на млади пчели и люпещо пило.

peipan
15.09.2014, 15:08
интересно ми е дали някой е правил отвотка през септември

Практиката ми е следната:
Направил съм си малки кошерчета на по три рамки от слепени дъски - ламиниран паркет. По точно отводките ги направих на 25.08.2013. На 26-27.09.2013г. проверих и установих, че и трите майки са оплодени и има пило, разбира се не съм гледал какви са майките, но по снесеното пило може де са определи кои са по силните семейства. През зимата кошерчетата ги долепям( завързвам) едно до друго като най слабото го оставям в средата. Със стериопор облепям страниците и гърба и така ги заземявам. На пролет и трите кошера бяха живи. По принцип на големите така и на малките правя питки и ги слагам около Коледа. Тези отводки ги ползвам както за изграждане на нов кошер така и за подмяна на не работеща майка от старите.

jordanov
16.09.2014, 08:48
Тия ламинатчета ти дават някаква мобилност, вярно. Би ли обяснил обаче, твоята практика има ли някакви предимства пред практиката на дядките от мойто село. Добър стар ДБ с дупки на три страни и две плътни прегради вътре? И като минимум, без да си дават зор за акацията имат нов кошер да работи. А по Коледа жулят вино и маат пръжки с лук.

Дамян Дамянов
18.09.2014, 02:11
Тия ламинатчета ти дават някаква мобилност, вярно. Би ли обяснил обаче, твоята практика има ли някакви предимства пред практиката на дядките от мойто село. Добър стар ДБ с дупки на три страни и две плътни прегради вътре? И като минимум, без да си дават зор за акацията имат нов кошер да работи. А по Коледа жулят вино и маат пръжки с лук.

:laughing: В твоето село работят по моя метод по коледа :laughing:


Практиката ми е следната:
Направил съм си малки кошерчета на по три рамки от слепени дъски - ламиниран паркет.

Ламината идва на палети, а вътре е на опаковки.
Под и над всеки палет има големи плоскости ненарязан ламинат с размери 80 х 120см.(голяма ламинирана плоча МДФ)
Тези плоскости са за мостри и/или да предпазват пакетите от драскотини.
Най-често са между 8 и 12мм, но понякога може и по-дебели на намериш.
Отиваш в голям строителен хипермаркет, хващаш един служител от дърводелницата, черпиш (и те са хора и жулят вино с пръжки).
Втори вариант, хващаш същия служител и си вземаш мострите като сменят паркетите.
Трети вариант, не се занимаваш с глупости и си купуваш един стар ДБ както каза колегата :bigsmile: че тоя МДФ е халва като се намокри.
Иначе за преносни сандъчета е много по-добър от фазера.

Pavel_Bs
18.09.2014, 07:57
В избата имам половин камион бракуван ламинат,но смятам сандъчетата да ги правя от фазер с изолация по средата.Избирам фазера,защото мога да го импрегнирам с течна хидроизолация(бяла е и лесно се оцветява),докато ламината няма с какво да го намажеш.

Дамян Дамянов
18.09.2014, 11:02
В избата имам половин камион бракуван ламинат,но смятам сандъчетата да ги правя от фазер с изолация по средата.Избирам фазера,защото мога да го импрегнирам с течна хидроизолация(бяла е и лесно се оцветява),докато ламината няма с какво да го намажеш.

Ламината пуска вода странично, а през самата пластмаса много трудно може да мине.
Можеш да го намажеш с лепило за дърво(pva), има и лепила за паркет, но вътре няма нещо различно.
Лепилото попива малко в МДФ-а и го защитава, а другия вариант е да го минеш с безир и тогава може да забравиш за водата.
Ламината можеш да го боядисаш, като преди това го зашкуриш с P120 - P200 на виброшлайф.
Като имаш паркет, ползвай го няма какво да се притесняваш.
Сглобяваш и слагаш лепило между ламелите.
Течната хидроизолация съдържа опасни смоли и химикали(ускорителите погледни).
Ако говориш за течната компонента на 2-компонентните хидроизолации, виж какво има вътре, но всичко което съм виждал е ОТРОВНО със знак за това.
С тях се работи само с ръкавици и не дай си боже да ти попадне по кожата или в очите.
Много внимавай...сериозно!

Pavel_Bs
18.09.2014, 11:47
Говоря за акрилатната хидроизолация.Миналото лято ми се наложи да правя ремонти по покрива и определено ми хареса как се държи.Еластична е,има UV защита,на водна основа е,няма вредни субстанции и може да се оцвети със стандартен оцветител за акрилатна боя.

Дамян Дамянов
18.09.2014, 12:29
Говоря за акрилатната хидроизолация.Миналото лято ми се наложи да правя ремонти по покрива и определено ми хареса как се държи.Еластична е,има UV защита,на водна основа е,няма вредни субстанции и може да се оцвети със стандартен оцветител за акрилатна боя.

Щом казваш, че е безвредно и ти е останала.
UV защитата ме притеснява, че се получава с добавки.
Но мисля, че това за което говориш е само течната компонента и се смесва с база цимент.
Виж това - линк (http://www.boro-bg.com/downloads/downloads_upload/Safety%20Data%20Sheet_BORO_Akvastop%202_komp.B_new .pdf)
Ти си знаеш, но пробвай с един-два, че да не рискуваш много.

nyanakiev
27.09.2014, 15:54
при мен един кошер направи самосмяна видях майката но няма пило дали на пролет ще се появи пило или да го тръскам и да запазя меда за резерв

BUGI
27.09.2014, 20:18
при мен един кошер направи самосмяна видях майката но няма пило дали на пролет ще се появи пило или да го тръскам и да запазя меда за резерв
Почакај оште малко , мислја на нјакој ден, ако нјама пило, семејството прис-единјавај с нјакое друго, а тази мајка убивај,
до пролетта, тази мајка ште б-де тртовка, и ништо не правиш.

kapanec
28.09.2014, 08:03
Все още има търтей и ако има шанс да се оплоди майката ще се получат нещата .Друг е ? колко ще е качествена майката.По това време на годината е нужно малко повече време за да се случат нещата

Pavel_Bs
28.09.2014, 09:07
Аз също установих един кошер със самосмяна,само че майката беше купешка.Ще изчакам за експеримента и сигурно ще разформировам семейството.Тази есен не е толкова топла както миналата и оплождането ще си е чист късмет по това време.

papabg
07.10.2014, 17:29
Аз направих девет късни отвотки, само 4 се оплодиха майките. Друг път такава глупост няма да правя...

радо
07.10.2014, 17:32
Аз направих девет късни отвотки, само 4 се оплодиха майките. Друг път такава глупост няма да правя...
Човек така се учи като направи грешка повече не я повтаря.

jordanov
07.10.2014, 18:41
А па тарикатите се учат от чужди грешки...

Ангел Йосифов
07.10.2014, 20:13
АКО късните отводки се правят само със стара летяща пчела-това нее глупост.Преди седмица ми пронесе и последната майка-4 от 4.В началото на септември преместих кошерите на по удобно място,а на тяхно място поставих 6 рамкови кошерчета с по една рамка разновъзрасно пило......и във Видинско се получава.

радо
07.10.2014, 20:32
Сезона е достатъчно дълъг за да намери човек подходящо време за да си направи отводка мисля ,че не е подходящо начинаещите пчелари да бъдат учени да правят отводки по това време много по вероятно е да имат неуспех.

Ангел Йосифов
07.10.2014, 20:40
Забравих да спомена.че от августовските отводки успя да се завърне само една майка.Четири станаха жертва на пчелояди.
Радо,начинаещите трябва да се научат да използват максимума от една генерация,която я устискала до ноември я не.Според мен точно "подходящото" време е по тънкия момент за направата на отводки,освен ако не става дума за противороеви мерки.

boris
13.10.2016, 21:45
Колеги, какво ще кажете да извадим тази тема от праха. Аз тази година пробвах,защото се чудех какво да правя пчелите (имах няколко семейства на три корпуса пълни с пчели) . За сега всичко е наред. Какво ще стане Господ знае и Ачката !

boris
14.10.2016, 18:21
Тук са заселени две от отводките. Майките се излюпиха на 2 септември. Едната не се завърна от брачен полет, та се наложи да прехвърля една от резервните. В момента и двете снасят добре. Между другото да споделя, че на 28 септември имам други излюпени майки. Знам какво ще кажат някои колеги, но просто реших да пробвам. Дали са се оплодили или не и колко качествено ще разбера по - късно.
С тлф съм и снимката пак излезе накриво.Адаш моля те ако можеш завърти я.

Ангел Йосифов
14.10.2016, 19:56
Дано да е хубаво времето около Хасково.И при ме в края на септември се излюпиха и от тогава времето се скапа.За 2 седмици е имало 1-2 дена подходящи за оплождане,като гледам прогнозата май ще си останат моми.Освен ако не се откажат от "кърската любов" и преминат на "креватна".....

boris
25.10.2016, 18:45
7706
Ачка, моите се оплодиха. При мен обаче все още има търтеи в някои сем. . Днес към 15 часа беше като на вертолетна площадка! Шегувам се. Не са чак толкова много, но не ги и гонят.

zayo
25.10.2016, 20:15
Дано да е хубаво времето около Хасково.И при ме в края на септември се излюпиха и от тогава времето се скапа.За 2 седмици е имало 1-2 дена подходящи за оплождане,като гледам прогнозата май ще си останат моми.Освен ако не се откажат от "кърската любов" и преминат на "креватна".....

Ачка, моите се оплодиха. При мен обаче все още има търтеи в някои сем. . Днес към 15 часа беше като на вертолетна площадка! Шегувам се. Не са чак толкова много, но не ги и гонят.


То, това днешните търтей ли са ?! Търтей! Едно време какви търтей имаше ;)

delta.e
25.10.2016, 20:32
Ачка, моите се оплодиха. При мен обаче все още има търтеи в някои сем. . Днес към 15 часа беше като на вертолетна площадка! Шегувам се. Не са чак толкова много, но не ги и гонят.

То , е видно от снимката !
Прекалено висок вход на кошера .

Ангел Йосифов
26.10.2016, 18:17
Борка от 15 дена на сам,едва днес около 17ч видяхме за 5 минути що е слънце.Така,че моите(2),най вероятно още са моми.Не съм ги поглеждал.

boris
27.10.2016, 21:17
Ачка, що не ми ги прати, аз щях да ги оправя.

jdrumev
27.10.2016, 22:26
Борка не разбрах какво ще оправиш:bigsmile:

бат тянко
30.10.2016, 09:18
Ачка, моите се оплодиха. При мен обаче все още има търтеи в някои сем. . Днес към 15 часа беше като на вертолетна площадка! Шегувам се. Не са чак толкова много, но не ги и гонят.[/QUOTE]
Борка, точно тия двата търтея, не са ли прекалено интимни? Да не би, случайно да са от левия край на кошера?:laughing:

Ангел Йосифов
30.10.2016, 10:21
Ще проверя идната седмица,но невярвам да има положителен резултат.Търтеи има навсякъде....

boris
30.10.2016, 12:30
Тянка, зависи от къде ще ги погледнеш - дали отпред или отзад. Ама тези ако са леваци, сигурно е имало и десняци, щото някой е оправил майките!
Ачка, при мен имаше доста хубави дни.

бат тянко
30.10.2016, 14:37
Прав си, няма спор! Сега идва ред, на октомврийска, и на ноемврийска отводка. Но този път мисля да ви изпреваря, с Ачката!

Христо Димитров
30.10.2016, 20:08
Прав си, няма спор! Сега идва ред, на октомврийска, и на ноемврийска отводка. Но този път мисля да ви изпреваря, с Ачката!



И сега ако някой каже,че ще направи декемврийска и януарска,и ще трябва да се местим в темата "хумор,шеги и вицове" ............

Ангел Йосифов
31.10.2016, 17:52
Ще проверя идната седмица,но невярвам да има положителен резултат.Търтеи има навсякъде....


За сж се оказах прав-и двете си останаха моми,въпреки наличието на търтеи.....Тръснах отводките(по 0,5кг)пред два кошера и докато правим с едната мома фотосесия пчелите бяха приети в новите семейства.Ето как изглежда НЕплоден свищак..