PDA

Виж пълната версия : Как да процедирам след наводнението



yavor81
09.09.2014, 08:15
Здравейте,
значи миналата седмица имаше наводнение по нашия край и всичките ми 5 кошера плуваха ама наистина. След потопа положението беше че само един си беше на мястото, другите 4 разхвърляни из двора ама цели. Наредихме си ги както си бяха и стана една галимация...... отвсякъде идват пчели ама май не знаят къде да отидат. Има едно семейство на близкия храст на топка и там си стои вече няколко дни, та въпроса ми е дали да го хвана с коша и да го прибера някъде или да го оставя само да се прибере, ама то и да го хвана не зная от кой кошер е....... направо ми е мъка щото най вероятно само то е останало и ако избяга нанякъде. Повечето ме съветват да го оставя то само щяло да си влезе обратно в къщата. Значи отворих два кошера и вътре почти нямаше мушици само по няколко издавени.

jordanov
09.09.2014, 09:00
Е как може досега да чакаш??? Пчелите летят и отиват където има майка. Майките сега не знам могат ли да летят... Това семейство моментално го прибираш в един кошер. Зареждаш го с хубави пити, даже отгоре сложи два магазина и слагай и там пити, ако имаш останали. Празните кошери ги минаваш с горелката и прибираш. Питите които стават, отиват при пчелите, другите - топиш восъка, дезинфекция и у склада.

yavor81
09.09.2014, 09:17
Ами то това е че всички пити си стават, в смисъл мокри са ама нямат някакви поражения ........ цели са си здрави и имат мед, кошерите са плували цели и аз не зная как? Единия беше на 20 метра от мястото си ама цял, странна работа. Вътре поражения няма върху питите само вода и някоя сламка, даже и пчели излезнаха мокри ама като се напекоха си полетяха, проблема е че не зная какво става с майките, има ли оцелели или няма, ама и нямаше как да ги прегледам на мокро щото то голяма галимация сега......... едни облаци от пчели пред кошерите къде са майките и дали са живи никой не може да каже...... страх ме е ако го сложа това семейство в неподходящ кошер може да направя война, все пак мушиците като изсъхнаха и взеха да си се въртят пред къщата- всяка си знае къщата, лазят по тревата сушат се. То е било страшна работа същия ден..... дядото е на 90 години и не помни такова нещо а пчелите винаги са си били на това място.....тия арендаторски водоеми трябва да ги забранят със закон и някой да отговаря за всички

jordanov
09.09.2014, 10:23
Е тъй де, ако нямаш друга по-важна работа, екипираш се добре и почваш. В първото мнение казваш че вероятно едно семейство ти е останало и така...Преглед един по един и гледаш дали има майка. Преценяй колко пити и какви да оставиш и входовете колко да са затворени. Действаш професионално - демек без да губиш време и много-много да мислиш на отворен кошер. Ако майката не се е удавила всичко е наред със семейството. Па те сандъците дървени и тежки долу горе, ако няма силна вълна да ги отнесе не е страшно. При нас покрай Дунава, пък и на село са се случвали таквиз работи и ако пчеларят стигне навреме до кошерите последствията са минимални.
И сега може и да си разчувстван, ама стига с тия мушици, че се дразня.

jordanov
09.09.2014, 10:40
Гледай тия пичове как се оправят, това имам предвид под "професионално":) Между 20 и 40 секунда;)

https://www.youtube.com/watch?v=XoLBN2cyNJc