PDA

Виж пълната версия : Помогни



Сезгин Айсел
29.08.2014, 11:58
Здравейте. Някой може ли да ми каже на колко рамки пило би трявало да има в кошера в момента.
Благодаря.

scutellator
29.08.2014, 15:18
Зависи от пчелите.
Анадолските например могат да снасят на около една рамка(ЛР) или напълно да прекратят яйцеснасянето по това време на годината, а след това пилото да започне при затопляне на времето през пролетта.
Италианките пък в същото време нормално имат 6-12 ЛР с пило, като пилото може да си продължава до края на Ноември (или Декември) и да започне отново в началото на Януари.

Ако семейството е силно, не би трябвало да те притеснява колко пило има, стига да не се дължи на липса на майка или някаква болест.

Nic
29.08.2014, 15:51
Ако в момента ЛР кошера (10 рамков) е на два корпуса, в кой корпус трябва да се намира пилото?

nikola.vladov
29.08.2014, 16:24
Ако в момента ЛР кошера (10 рамков) е на два корпуса, в кой корпус трябва да се намира пилото?

Пиша мое мнение (не се ангажирам да кажа: това е истината). Ако меда е горе малко, вероятно майката да е там. Като го запълнят тя слиза долу (там има празно място). Горе е и по топло. Но зависи от майката.

Аз имах един кошер в който майката беше във втори коркус. Горе имаше мед (имаше и долу). След това я смених с една майка на Scutellator. Сега майката е долу. Пчелите са вдигнали меда горе, а тя снася долу (доволен съм от това). Аз бях любопитен дали ще се качи горе. За тест вдигнах две рамки пило горе. Като се излюпи пчелите напълниха рамките с мед, но тя не се качи горе. Разбира си от работата животинката! Повече гледам колко пило/пчели има.

сложна личност
29.08.2014, 17:02
а някой с дадан да сподели

Nik_m
29.08.2014, 19:41
Ако в момента ЛР кошера (10 рамков) е на два корпуса, в кой корпус трябва да се намира пилото?
Различно е за всяко семейство, при мен на едни е на 1вия на други на 2рия на трети и на двата.
Сега ротирах семействата така че да направят кълбото между двата корпуса, ще видя дали съм успял като му дойде времето.

Сезгин Айсел
29.08.2014, 21:54
Аз съм от Шуменския регион. А пчелите ги взимах от телериг (североизточна българия) . Как да разбера породата на пчелите

scutellator
29.08.2014, 22:28
Ами например може да го питаш.
На мен основните ми семейства в момента имат пило на от 1 до 8 пити (което е повече отпреди месец - прашецът тепърва тръгва). Разликата идва от различията в линиите (и факта че някои семейства са задръстени със мед).
Ако и твоите са някъде в този диапазон, всичко би трябвало да е наред.

argilov
30.08.2014, 06:31
Нормално е пилото да е в първи корпус сега,при даданите в средата.На колко рамки,зависи от силата на семейството.

Сезгин Айсел
30.08.2014, 08:55
Ами например може да го питаш.
На мен основните ми семейства в момента имат пило на от 1 до 8 пити (което е повече отпреди месец - прашецът тепърва тръгва). Разликата идва от различията в линиите (и факта че някои семейства са задръстени със мед).
Ако и твоите са някъде в този диапазон, всичко би трябвало да е наред.

примерно 8 рамки дб 1 пило останалите са мед редно ли е

scutellator
30.08.2014, 09:25
Би могло да е. Особенно ако и останалите са така.

Все пак аз не съм медиум и не мога да давам диагнози от разтояние.

Ако семейството е само едно, може да попиташ човека от който си го купил, дали е нормално за неговите пчели. Погледни и няколко кошера от най-близкия ти съсед (или само се осведоми за състоянието на неговите кошери), така ще може да му дадеш по-детайлна инфомация за ситуацията.

Искрен Мутафов
30.08.2014, 09:58
примерно 8 рамки дб 1 пило останалите са мед редно ли е

Така катко го обясняваш - половинчато, се разбира че майката е блокирана и няма къде да снася. И може би трябва да изцентрофугираш една-две пити с мед(ако всичките са с мед - отгоре до долу) за да и освободиш фронт за снасяне, или пък ако имаш празни/свободни пити да сложиш една такава до пилото. След няколко дни ако е осеменена още една. А ако нямаш празни пити и всичките ти пити с мед са отгоре до долу, и ти се наложи да изцентрофугираш - една-две, то меда от тях винаги можеш да им го върнеш на пчелите. 8-те рамки на които е семейството ти - покрити ли са от пчели всичките, и обърни внимание на питите с мед има ли по тях свободни килийки и приблизително колко са?

Сезгин Айсел
30.08.2014, 11:46
Така катко го обясняваш - половинчато, се разбира че майката е блокирана и няма къде да снася. И може би трябва да изцентрофугираш една-две пити с мед(ако всичките са с мед - отгоре до долу) за да и освободиш фронт за снасяне, или пък ако имаш празни/свободни пити да сложиш една такава до пилото. След няколко дни ако е осеменена още една. А ако нямаш празни пити и всичките ти пити с мед са отгоре до долу, и ти се наложи да изцентрофугираш - една-две, то меда от тях винаги можеш да им го върнеш на пчелите. 8-те рамки на които е семейството ти - покрити ли са от пчели всичките, и обърни внимание на питите с мед има ли по тях свободни килийки и приблизително колко са?

Благодаря.
Ще направя това после ще пиша за резултата.

todor_19
30.08.2014, 15:22
Здравеите колеги.На дб кошери са.преди 20 дни забелязах,че 1 маика изобщо е престанала да снася.В кошера има само търтеиво пило и търтеи без работни4еско пило изобщо.Въпреки ,че маиката е едра,понеже не искам да рискувам с предаване на купена я убих преместих кошера,изтърсих пчелите от рамките и след 1 час те налетяха в съседните без бои.Въпреки ,че имаше свободни килиики за снасяне тази маика снася само търтеи ,или кошера е станал търтовка.

Gavazov
01.09.2014, 11:26
Здравеите колеги.На дб кошери са.преди 20 дни забелязах,че 1 маика изобщо е престанала да снася.В кошера има само търтеиво пило и търтеи без работни4еско пило изобщо.Въпреки ,че маиката е едра,понеже не искам да рискувам с предаване на купена я убих преместих кошера,изтърсих пчелите от рамките и след 1 час те налетяха в съседните без бои.Въпреки ,че имаше свободни килиики за снасяне тази маика снася само търтеи ,или кошера е станал търтовка.


Аз също имам 1 2 кошера които имат на по 1 2 рамки пило и са като цяло слаби установих че има голямо наличие на акари защото след като третирах оня ден с тимол бяха изпонападали доста акари под мрежестата дънна табла .

Gavazov
01.09.2014, 11:35
И незнам дали вече могат да се спасят дори и да ги подхраня незнам дали майката ще може да навакса моля ако някой може да даде съвет да почна ли да ги храня всеки ден по 400 500гр сироп 1:1 имат мед иначе. Пчелите не ги третирах пролетта но явно ще се налага и пролетно време да бъдат третирани въпреки че работя с 2 стр. рамки и като зап. търтеево пило тогава изрязвам , явно не е достатъчно.
И да питам вече не ли късно за подхранване , аз знам че докато носят пчелите прашец бива да се подхранва след като прекратят носенето на прашец, подхранването носи повече вреда отколкото ползи.

Nik_m
01.09.2014, 20:18
И незнам дали вече могат да се спасят дори и да ги подхраня незнам дали майката ще може да навакса моля ако някой може да даде съвет да почна ли да ги храня всеки ден по 400 500гр сироп 1:1 имат мед иначе. Пчелите не ги третирах пролетта но явно ще се налага и пролетно време да бъдат третирани въпреки че работя с 2 стр. рамки и като зап. търтеево пило тогава изрязвам , явно не е достатъчно.
И да питам вече не ли късно за подхранване , аз знам че докато носят пчелите прашец бива да се подхранва след като прекратят носенето на прашец, подхранването носи повече вреда отколкото ползи.
И аз реших да не третирам пролетта и да ползвам мрежестото дъно и строителната рамка за борба с акара, но нямаше желания ефект. Докато режех строителните рамки всичко беше добре, но след като спряха да работят на тях много се опаразитиха. Третирах един път с ОК преди 15тина дена а вчера сложих лентите и акарите направо валят през дъната. При мен поне семействата са силни но имам обезкриляване от акара, взех една пита с люпещо се пило да видя дали акакра са проблема и където извадя пчела без крила в килийката по няколко аката.

Nik_m
01.09.2014, 20:22
Не е късно за подхранване, до 15ти спокойно може да им даваш.
Аз до 15ти ще направя 4 подхранвания с витамини а от 15ти до края на месеца 4 с нозевит+.

P.Dinev
01.09.2014, 20:26
Nik_m (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2358)
, би ли споделил с какви витамини подхранваш, от колко време работиш по този начин и каква е точната схема на подхранванията?

Nik_m
01.09.2014, 20:48
Тази година взех на Ламонс, за 1ви път ги полазвам и нямам отзиви.
Вчера им напълних хранилките (800 грама)с рядък сироп 1:3 и 5 милилитра витамини на литър сироп за 24 часа са взели около 400 грама.
Така ще им направя 4 хранения през 4 дена.

kapanec
01.09.2014, 21:39
Тази година взех на Ламонс, за 1ви път ги полазвам и нямам отзиви.
Вчера им напълних хранилките (800 грама)с рядък сироп 1:3 и 5 милилитра витамини на литър сироп за 24 часа са взели около 400 грама.
Така ще им направя 4 хранения през 4 дена.
Пролетта го ползвах точно тоя витамин и останах доволен .За есенното развитие не съм го ползвал и нямам наблюдения

Pavel_Bs
01.09.2014, 22:03
Аз им правя сиропа 1:1,5 и добавям по 10мл./1л. Ламонс.Направи ми впечатление,че подхранваните семейства покриха с бял(пресен восък горните летви на рамките,както и забелиха пити в магазините и почнаха да качват там.Магазините им ги поставих за да не им е тясно.При неподхранваните семейства не забелязах такова побеляване,което ме навежда на мисълта,че витамините оказват влияние и стимулират восъчните жлези освен всичко друго.Nik_m, обезкрилените пчели няма да могат да отгледат следващата партида пило и е твърде вероятно семействата силно да отслабнат.Възможна е поява и на някой от доброкачествените гнилци,вследствие на лошото хранене при пилото.

Nik_m
01.09.2014, 22:41
Обезкрилените пчели веднага ги изхвърлят от кошерите така че няма как да гледат пило а и не са много, така че не вярам да има проблем семействата ми имат много пчели и пило.