PDA

Виж пълната версия : Роево или самосмяна?



Светозар Генов
22.08.2014, 08:14
Здравейте колеги,
вчера при преглед на един от кошерите видях следното,странно за моя 3 годишен опит нещо :
-1-2 р. мед и прашец
-2,3,4 р.-пило- запечатено и пресно
-5р.-с пило-в края на рамката от страни изграден маточник, все още на запечатан с ларва в него
-6р.-пило-по средата на рамката 2 бр.маточника запечатани и в самия край на рамката между страничната летва и питата скрити още два!Най странното за мен беше,че видях майката да се разхожда именно на тази рамка!!
-7-8 р.-пак с пило както старо така и пресно,снесени яйца!
9-10р.-мед и прашец
От видяното заключих,че майката работи много добре,но по някаква не обяснима за мен причина, пчелите са решили да я сменят-все пак е три годишна

Искам също да уточня,че това ми е най-добрия кошер-най медоносен и никога не се е роил.
Най-много ме учуди че майката беше на рамката с маточници!
Пчеларствам на 650 метра надморска височина,западна средна гора.Реших да не пипам нищо.Затворих кошера и към 15 септември ще проверя, какво е положението.
Все пак се чудя да ли постъпвам правилно? Възможно ли е да е роево? Ще съм ви благодарен ако споделите мнението си по въпроса.
Поздрави!

kapanec
22.08.2014, 08:41
100% е само смяна .Желая ти късмет със оплождането на майката .

радо
22.08.2014, 10:26
Семейството си прави самосмяна но в най лошия възможен момент края на август има опасност да загубиш най добрия си кошер ако стане нещо с младата майка ,а пчелите убият старата дано имаш късмет пчелите да не убият старата ,а младата да се оплоди и двете заедно да презимуват това е най добрия възможен вариант.Преглеждай го защото ако остане без майка поне да го обединиш с друг за да не загубиш пчелите.

Pavel_Bs
22.08.2014, 14:25
Колега,миналата година кошер ми направи самосмяна в края на септември,а майката се излюпи в началото на октомври,пронесе около 15 октомври.Иззимува и тази година се разви добре(беше слабо семейство на 3 рамки),но тази година забелязах опит за самосмяна,което беше достатъчно за мен да я сменя.Пчеларствам в района на Странджа.

rosty_sz
22.08.2014, 16:34
И аз мисля че е самосмяна, но вече е доста късничко и пчелоядите натискат много. Много е възможно пчелите да не убият или изгонят настоящата майка докато не се оплоди и започне да работи нова, НО мисля, че е по сигурно да отделиш настоящата майка в нуклеус с пило и пчели и ако има неуспех с оплождането на новата да обединиш нуклеуса с основното и да презимуват и вече на пролет ще я сменяш.

Искрен Мутафов
22.08.2014, 19:44
Здравейте колеги,
вчера при преглед на един от кошерите видях следното,странно за моя 3 годишен опит нещо :
-1-2 р. мед и прашец
-2,3,4 р.-пило- запечатено и пресно
-5р.-с пило-в края на рамката от страни изграден маточник, все още на запечатан с ларва в него
-6р.-пило-по средата на рамката 2 бр.маточника запечатани и в самия край на рамката между страничната летва и питата скрити още два!Най странното за мен беше,че видях майката да се разхожда именно на тази рамка!!
-7-8 р.-пак с пило както старо така и пресно,снесени яйца!
9-10р.-мед и прашец
От видяното заключих,че майката работи много добре,но по някаква не обяснима за мен причина, пчелите са решили да я сменят-все пак е три годишна

Искам също да уточня,че това ми е най-добрия кошер-най медоносен и никога не се е роил.
Най-много ме учуди че майката беше на рамката с маточници!
Пчеларствам на 650 метра надморска височина,западна средна гора.Реших да не пипам нищо.Затворих кошера и към 15 септември ще проверя, какво е положението.
Все пак се чудя да ли постъпвам правилно? Възможно ли е да е роево? Ще съм ви благодарен ако споделите мнението си по въпроса.
Поздрави!

Това което рости те съветва е най-доброто решение за в момента на твоя казус. Отдели майката в едно нуклеусче до кошера, с една пита с мед, една с прашец, и по една с открито и запечатано пило. Подхранвай ги когато можеш. Ако имаш късмет и младата се оплоди може и двете да ти иззимуват. Старата ще ти бъде резервна. Тъй или иначе пчелите най-вероятно ще я сменят напролет. А ако нещо се обърка с младата майка винаги можеш да ги обединиш. Успех.

Pavel_Bs
22.08.2014, 21:49
Напълно съм съгласен с колегите.Моя коментар го написах по-скоро за обща информация.Не препоръчвам този подход,просто тогава имах усещането,че ще се получи и така и стана.

Nik_m
22.08.2014, 22:26
И аз имах подобен случай. Видях 2 маточника за самосмяна след няколко дена отворих да видя какво става и имаше още 30тина свещеви маточника. Изглежда майката е имала проблем и са заложили за самосмяна, но старата не е можела да дочака новата. Всичко мина добре, хубавата майка се излюпи, преяде свещевите и преди 2 дена се беше оплодила.

Светозар Генов
25.08.2014, 22:31
Blagodarq za syvetite kolegi!Sory za latinicata-nqmam kirilica.Dnes vidqh dva otvoreni matochnika .Nqma i sleda ot mladi maiki!Starata vse ochte se razhojda iz ramkata s dr.matochnici.Utre mislq da q premestq v nukleus.Shte spodelq kakvo shte se poluchi.
Pozdravi!

ahilis
25.08.2014, 22:43
Здравейте колеги,
вчера при преглед на един от кошерите видях следното,странно за моя 3 годишен опит нещо :
-1-2 р. мед и прашец
-2,3,4 р.-пило- запечатено и пресно
-5р.-с пило-в края на рамката от страни изграден маточник, все още на запечатан с ларва в него
-6р.-пило-по средата на рамката 2 бр.маточника запечатани и в самия край на рамката между страничната летва и питата скрити още два!Най странното за мен беше,че видях майката да се разхожда именно на тази рамка!!
-7-8 р.-пак с пило както старо така и пресно,снесени яйца!
9-10р.-мед и прашец
От видяното заключих,че майката работи много добре,но по някаква не обяснима за мен причина, пчелите са решили да я сменят-все пак е три годишна

Искам също да уточня,че това ми е най-добрия кошер-най медоносен и никога не се е роил.
Най-много ме учуди че майката беше на рамката с маточници!
Пчеларствам на 650 метра надморска височина,западна средна гора.Реших да не пипам нищо.Затворих кошера и към 15 септември ще проверя, какво е положението.
Все пак се чудя да ли постъпвам правилно? Възможно ли е да е роево? Ще съм ви благодарен ако споделите мнението си по въпроса.
Поздрави!

Ще имаш нова майка на тази дата която написа. Старите майки преди смяна имат период на засилено яйцеснасяне.

Светозар Генов
18.09.2014, 07:32
Здравейте колеги,
както ме посъветвахте отделих старата майка в нуклеус.В кошера, майка се излюпи и оплоди - тези дни пронесе!
Поздрави!

Pavel_Bs
18.09.2014, 07:52
От тук насетне,наблюдавай кошера и имай едно наум за него. Самосмяната по никое време може да е вследствие на висок инфекциозен фон.Може и да няма нищо,просто го имай в предвид.При мен такива самосмени направиха опаразитени с вароа семейства,но това го осъзнах малко по-късно.Досега не съм имал жертви,но това е защото пчелина ми е още млад и инфекциозния фон е сравнително нисък.Ако не се поддържа добро състояние на семействата,рано или късно вароа и болестите които вървят с него ще надделеят.Гледай за безкрили пчели,разпечатано и изхвърлено пило и гнилци(доброкачествени имам в предвид).Успех.