PDA

Виж пълната версия : ДЪЛБОКО / ПЛИТКО ДЪНО



Kiril8305
20.11.2010, 19:17
Здравейте колеги!
Ако може да ви помоля ако разполагате със по подробни снимки на дълбоко дъно , защото поръчах да ми изработят , но от чатежа човека не може да хване много.
Ако е удобно на мейл директно kiril@linkbg.com
Предварително много ви благодаря за усилията.

Димитър Бонев
20.11.2010, 21:32
Толкова подробно съм направил чертежа. Всеки детайл е начертан отделно. В сглобен вид съм дал всичко. Какво не му е ясно на дърводелеца? Тези дни ще подготвям едно дъно и ще го снимам. Имам проблеми и просто не смея да обещая кога точно ще стане.

Kiril8305
20.11.2010, 22:28
Толкова подробно съм направил чертежа. Всеки детайл е начертан отделно. В сглобен вид съм дал всичко. Какво не му е ясно на дърводелеца? Тези дни ще подготвям едно дъно и ще го снимам. Имам проблеми и просто не смея да обещая кога точно ще стане.
Да , съгласен съм с вас , че чертежа е направен много подробно, ако аз работих със дърводелски машини сигурно нямаше да е проблем да си го изработя , но уви.
Просто днес когато се видяхме за малко с него , ми каза , че не му е станало много ясно от чертежа , ако може снимки да придобие визуална представа.
За сега му казах да не избързва ако има нещо да попита , та макар и аз да не мога да отговаря се надявам на вашата помощ.

Konsula
13.12.2010, 18:31
Здравейте колеги.Искам да попитам за отворени дъна целогодишно.За първа зима ще пробвам с 5 Д.Б и 5 М.К на отворени дъна на12 /12см.Имам 40 кошера като искам да пробвам само на 10 бр. с отворени дъна.Ако може малко коментар по темата,плюсове и минуси.Благодаря предварително.

П.С пчеларствам в карнобатски район.[/b]

nitona
13.12.2010, 23:05
Ако работиш с дълбоко дъно и си ги зазимил с достатъчно мед,би трябало да нямаш проблеми.В средата на февруари е хубаво да ги затвориш за по-добро затопляне на пилото.

milko_enev
14.12.2010, 07:37
оставил съм всичките си кошери с мрежесто дъно.миналата година пробвах с три.зимуваха перфектно,да се надявам че и тази година ще е така.

Станко Ставров
11.02.2011, 12:56
Колеги ето една статия на г-н Иван Парашкевов за дълбоко дъно и начина работа с него.В статията под №11 има и компромисен вариянт, препратката е в долната част на статията. Като се постопли времето ще започна изработването му и оборудването с него на всичките си семейства. Според мен изработването му е елементарно.
http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia32_spisak.htm

Петко Станчев
11.02.2011, 18:59
Един въпрос-когато почне восъчния градеж,пчелите не пускат ли далаци до дълбокото дъно?И ако да,то как го предотвратявате?

buci59
11.02.2011, 19:06
Когато започне восъчния градеж,а това е рано напролет,таблата на дълбокото дъно е в горно положение/за създаване условия за затопляне на гнездото/ и е оформено,като обикновенно ниско дъно.Далаци пускат и то задължително,но само при едно условие-ако си закъснял с разширението по време на паша.

Петко Станчев
12.02.2011, 07:25
ако не се лъжа,при горно положение на таблата,има разстояние около 4-5 см.Да не би моето дъно да е не както трябва?

buci59
12.02.2011, 08:33
ако не се лъжа,при горно положение на таблата,има разстояние около 4-5 см.Да не би моето дъно да е не както трябва?

При горно положение на таблата,разстоянието от долният край на рамката до дъното е в рамките на 2 см-както при стандартните дъна.Твоите 5 см са много,и е по-вече от сигурно,че пчелите ти правят далачета под рамките,нали?

scutellator
13.02.2011, 11:48
Не мога да разбера защо всички искат дълбоко дъно, след като мрежестото върши същата работа и е по-евтино.

Станко Ставров
13.02.2011, 20:16
Днес се опитах да направя едно дълбоко дъно по най простия начин и се получи що годе добре.Това е за 12р. ДБ. Остана да го изшлайфам и боядисам.Следващите ще са по добри и изпипани.


http://s1.postimage.org/gjy40w78/13022011083.jpg (http://postimage.org/image/gjy40w78/) http://s1.postimage.org/gk4q6a6c/13022011084.jpg (http://postimage.org/image/gk4q6a6c/) http://s1.postimage.org/gk818z5w/13022011086.jpg (http://postimage.org/image/gk818z5w/) http://s1.postimage.org/gkjm0emc/13022011091.jpg (http://postimage.org/image/gkjm0emc/)

Даниел Йорданов
14.02.2011, 09:51
Браво Станко...сигурен съм че ще върши същата работа като прехвалените скъпи дъна на Котларски и Макрев....а със сигурност ще е поне наполовината по-евтино.....като гледам не е трудно за изработване.....аз ще си направя такива за корпусните кошери....ДБ са ми стар модел и няма как да стане с дълбоко дъно...

vanHanegem
14.02.2011, 10:11
Един въпрос - Защ са ви дълбоки дъна?

Дълбокото дъно вероятно е удобно в някои моменти и сигурно подпомага технологично определени действия!!! Но аз като "прагматичен" човек предпочитам обикновеното "плитко" мрежесто дъно, което във всеки момент мога да направя "дълбоко" само с поставянето на един ДБ магазин върху него!

Даниел Йорданов
14.02.2011, 13:42
Един въпрос - Защ са ви дълбоки дъна?

Дълбокото дъно вероятно е удобно в някои моменти и сигурно подпомага технологично определени действия!!! Но аз като "прагматичен" човек предпочитам обикновеното "плитко" мрежесто дъно, което във всеки момент мога да направя "дълбоко" само с поставянето на един ДБ магазин върху него!Господине с холандския никнейм, а бихте ли поставили тука снимка на вашето плитко мрежесто дъно....Заинтересован съм да го видя и ако мога да го ползвам ....

Станко Ставров
14.02.2011, 13:46
Един въпрос - Защ са ви дълбоки дъна?

При мен приятелю 4 от кошерите са с изтеглящо се отпред дъно, и 5 са с отделно подвижно, на което в предната част има мрежа. Дълбокото дъно ми харесва най-вече заради възможноста отзад през вратичката да изтеглям двете табли, мрежестата и плътната и да почиствам по-лесно дъната както и да ги ротирам през сезона, да проверявам нивото на опаразитеност на сем. след третиране без да свалям корпуса.Най вече заради тези неща.За останалите предимства нямам наблюдения и ако ги има са ми добре дошли.Пък и лесно ги изработих. В неделя направих 2 едното по-лошо изработеното, защото ми е първо точно него снимах.Другото го довърших по тъмно и стана по прилично според мен.Макар че подвижните дъна с мрежата в предната час ако им сложа маказин под корпуса май ще вършат същата работа през зимата така съм чул от колеги.За това приятелю мисля да преправя всички кошери постепенно.Ще се радвам на съвет от теб, на който дължа не малка част от познанията си в пчеларството.Успех приятелю и се радвам на срещата ни в Плевен.

vanHanegem
14.02.2011, 14:01
Един въпрос - Защ са ви дълбоки дъна?

Дълбокото дъно вероятно е удобно в някои моменти и сигурно подпомага технологично определени действия!!! Но аз като "прагматичен" човек предпочитам обикновеното "плитко" мрежесто дъно, което във всеки момент мога да направя "дълбоко" само с поставянето на един ДБ магазин върху него!Господине с холандския никнейм, а бихте ли поставили тука снимка на вашето плитко мрежесто дъно....Заинтересован съм да го видя и ако мога да го ползвам ....

С удоволствие ще пусна снимка в удобен момент. В момента нямам, а когато го снимам - веднага ще я кача във форума. Щом проявявате интерес.......

Даниел Йорданов
15.02.2011, 07:43
Идеята за икономия на материал ми допада...освен това дъното което показва колегата Александров изглежда компактно и здраво.....предпочитанията ми започват да клонят към такъм вариант...а дали бихте могъл да предложите чертеж с разшифровка на размерите....

vanHanegem
15.02.2011, 08:21
Колега Йорданов!
Моето дъно е почти същото, което е пуснал колегата Александров! Разликата е в това, че не е изцяло мрежесто, а мрежата е на 1/4 от него - само отпред към отвора(прелката). Мисля(почти съм сигурен), че отвора на дъното, който е покрит с мрежа е с размери 240/130 мм. Освен това - вместо дънната подвижна табла под мрежата, при мен тя е заместена с чекмедже за събиране на прашец. Самото чекмедже е също с мрежесто дъно(мрежа за комарник) и така се използва през активния сезон. На есен на дъното на чекмеджето може да се постави например фазер със същите размери и става плътна дънна табла.
Не съм сигурен дали описанието ми е разбираемо, но при първа възможност ще пусна снимка!

Б.Медаров
15.02.2011, 08:50
Един въпрос - Защ са ви дълбоки дъна?


ПРЕДИМСТВА НА ДЪЛБОКОТО ДЪНО ИЛИ ЗАЩО СИ СТРУВА ДА СИ ДООБОРУДВАМЕ КОШЕРИТЕ С НЕГО?

1. Дълбокото дъно е едно входно антре, където студеният въздух се омекотява. Така се осигурява подходящ микроклимат в кошера. Постъпилият през входа на прелката студен въздух е по – студен и затова по – тежък от вътрешния. Поради тази причина “той пада” на дъното на кошера, където се омекотява. Така той постъпва загрят към зимното кълбо.
2. Дъното става най – студената част на кошера и овлажняване и
плесен могат да се получат главно в него, в долната му част в близост до прелката.
3. Зимното кълбо може да виси под плодника в увеличеното подрамъчно пространство, получено с дълбокото дъно.
4.Зазимявайки на два корпуса с дълбоко дъно или само гнездовата част на ДБ кошер и дълбоко дъно, ние сме осигурили идеалната пропорция за пчелното жилище с трите необходими му пространства.
4.1. Горно – хранителни запаси;
4.2. Средно – зимно кълбо, разположено в празни килийки;
4.3. Долно – въздушна възглавница.
5. Ако забавим разширяването или не осигурим празни пити и
восъчни основи за градеж на пчелите по време на пролетното развитие, роевия период или на главната паша, то пчелите ще надградят долните летви. Така то изпълнява функцията на строителна рамка. Има и противороеви функции.
6. Дълбокото дъно е сигурен индикатор за проявата на роеви нагон. Само един поглед в него, след сваляне за малко на задната му вратичка, ще ни покаже появата на първите симптоми за изпадане на семейството в роево настроение.
7. По време на летните горещини, осигурява лесна и бърза промяна на начина на вентилацията, чрез промяна на положението (горно или долно ниво) и вида (плътна или мрежеста) на дънната рамка.
8. Ако не искаме да допуснем градеж в подрамъчното пространство, поставяме мрежата на горно ниво.
9. Лесно и бързо подхранване чрез дъното с течна или твърда храна.
Когато плътната преграда е на долно ниво, хранилката лесно се обслужва от пчеларя и е достъпна за пчелите.
10. Елегантен начин за събиране на прашец с вътрешен прашецоуловител.
11. Дава възможност да се извършва бърз преглед, като през зимата при минусови температури), така и през лятото (когато над плодника са поставени няколко 3 – 4 медови корпуса) и прегледите в такъв случаи са много трудни. Само се сваля задната падаща вратичка на дълбокото дъно.
12. С поставянето на разделителната табла върху него, го превръща в затворено сандъче и може да изпълнява ролята на роеловка за снемане и удобно пренасяне на роя.
13. Осигурява лек достъп за подхранване с твърда, течна храна и маломедни пити.
14. Поставянето на мрежестата рамка (мрежестото дъно) има противовароатозен ефект.

Забележка: В различните литературни източници, броят на предимствата на дълбокото дъно е различно. Не е важно, колко е точният им брой. Дали са 12 или примерно 15. Главното е това, че те са повече от 10 и ги има в този кошер, който е с монтирано дълбоко, многофункционално дъно и съответно те отсъстват, там където такова дълбоко дъно не е поставено.
Улеснява работата на пчеларя. Във всяко време на годината – в сняг дъжд и вятър – позволява да се контролира състоянието на пчелното семейство през задната падаща вратичка на дълбокото дъно. През зимните месеци можете лесно да се осведомите за местоположението на кълбото, за състоянието на хранителните запаси, за величината на подмора, както и да се почисти дъното без да се налага да отваряте кошера и да безпокоите пчелите. Благодарение на дълбокото дъно, никога няма да станете свидетел на загинало от задушаване пчелно семейство, поради запушване на входа с мъртви пчели. Можете да преселвате и да транспортирате пчелните си семейства без риск от задушаване, защото замрежената рамка на горна позиция осигурява
достатъчен приток на свеж въздух. В късната зима, когато в по – меки дни кълбото е разпуснато, но все още няма интензивен летеж (а, и храна няма навън), може лесно да подхранвате, като поставите върху дънната дъска (долното дъно) хранилка с кристализирал мед без да се налага да снемате капака на кошера или да вдигате дървената възглавница (чекмедже, дъска или покривка).
Както беше отбелязано, при контрола на опаразитеността с акари лесно ще измъкнете омасления лист с падналите на него акари през задната падаща вратичка. Пчелите даже няма да ви усетят, тъй като са изолирани със замрежената рамка. Същото улеснение е на лице,и при поставянето и изваждането на кутията за събиране на цветен прашец. Освен това наличието на дълбокото дъно “повдига” рамките с толкова, колкото е височината на конструкцията на дъното, нещо, което както се оказва е от полза и през зимата и през лятото.
През зимата пчелите се намират в зона от по – топъл въздух, а студеният е на дъното на кошера. През пролетта майката по – рано започва да снася, тъй като гнездото се намира в по - топлата част на кошера.
Включването на дълбокото дъно като елемент в конструкцията на всеки кошер не е нещо задължително, но е добре пчеларят да опита поне на един от своите кошери, да си монтира такова и да го използва една година, през всички сезони за да се увери в предимствата му.
Никак не е трудно, даже старите ДБ кошери да се превърнат в корпуси и да се поставят на дълбокото дъно. Трябва само да се отреже долната им част до нивото на улея в който влиза дъното им. Това може да стане и без специални дървообработващи машини.Използва се ръчната дрелка, триона и пилата за дърво.

scutellator
15.02.2011, 13:44
Странно защо дълбоките дъна не намират подкрепа при професионалните пчелари.

http://pchelari.com/snimka/images/2nibbldsiovvne6hrj.jpg (http://pchelari.com/snimka/)

Мрежесто дъно върху гума до голяма степен обезсмисля доводите за набавянето на дълбоко дъно.

N-2
15.02.2011, 14:03
Я, каква прекрасна идея за евтино дъно!!!

Петко Станчев
15.02.2011, 18:16
Има ли,някой който си е правил дълбоките дъна по чертежите на донбонети?Моите ги правих по неговите размери и разстоянието от дъното до рамките е около 4 см.Но явно има някъде грешка.Напролет като почне градежа ще стане ясно дали ще пускат далаци,от миналата година нямам наблюдение защото дъната ги заселвах накрая на лятото когато нямаше градеж.

kroum
15.02.2011, 18:33
Имаше грешка някаде, но вече не помня. Преди 2 години последно правих. Имам я отбелязана на чертежа на село. Ако си ходя ще погледна.

Петко Станчев
15.02.2011, 18:50
Ей сега ги погледнах дъната и чертежите-5см разстояние.Кофти,трябва да ги преправям,пък с такъв мерак ги правих!!!

buci59
15.02.2011, 18:53
100% ще имаш далачета отдолу,бъди сигурен в това.

Мустафа Исмаилов
15.02.2011, 19:20
Зада не гради се слага скара
http://s2.postimage.org/1tuhgr410/1702_0_1.jpg (http://www.postimage.org/)

Петко Станчев
15.02.2011, 19:58
Със тази скара ще се спрат далаците,но дали не се явява някакво излишно препятствие за пчелите?Тази скара ,на нормалното разстояние от рамките ли се поставя?И размера какъв е-летвичките на скарата,плътно ли опират по стените на дъното?

Димитър Бонев
15.02.2011, 20:20
Работя с това дъно вече 4г. Само един единствен път са а пускали далачета. Няма смисъл да преправяш дъното. Просто направи прилетните дъски малко по-тесни.

Станко Ставров
15.02.2011, 20:22
Ей сега ги погледнах дъната и чертежите-5см разстояние.Кофти,трябва да ги преправям,пък с такъв мерак ги правих!!!

Аз ги направих на 2.5 см разтояние от горната табла до долната летва на питите.Подвижните ми са на такова и нямам проблеми.

Петко Станчев
15.02.2011, 20:26
така съм ги направил-тесни,за да не опират в перваза на корпуса при затворено положение.

Станко Ставров
15.02.2011, 20:45
така съм ги направил-тесни,за да не опират в перваза на корпуса при затворено положение.

В предната си част на корпуса не слагам перваз.Днес си направих труда да го сметна като цена.
12 бр винтчета по 3 ст=36ст., мрежа 2лв., дървен материал за 5лв. плътното дъно ми е от 1см. ПДЧ и ми е без пари взимам го като отпадък, 4 панти по 20ст=80ст, 4 малки райбера по 10 ст=40ст.Без да слагам труда ми излиза 8лв и 56 ст. На пазара вървят по 30-35лв.Мисля че си заслужава.

Петко Станчев
15.02.2011, 21:00
Много си прав.И аз мисля,че дълбокото дъно не е за отхвърляне.

bumbalov
17.02.2011, 10:48
ПРЕДИМСТВА НА ДЪЛБОКОТО ДЪНО ИЛИ ЗАЩО СИ СТРУВА ДА СИ ДООБОРУДВАМЕ КОШЕРИТЕ С НЕГО?

както казах въпрос на предпочитания лично аз никога не бих препоръчал дълбоко дъна на когото и да е нито пък бих работил с такова...
Не искам да те обиждам колега но докато четох тези точки все едно четях реклама - или все едно да кажем че съм производител на корпусни хранилки - то за да ги родам бих написал не 14-15 а 20-30 предимства и защо трябва да ги имаш на пчелина си както и да убедя всеки че това видите ли е най-новото в пчеларството и най-доброто... това просто не е така и както scutellator е отбелязал дълбокото дъно отдавна е отречено...
Отречено,....но от кой...??? :D :D :D Н е се обиждаи,но аз лично от тези пчелари които са минали на дълбоко дъно не познавам хора да са се отказали.Обясни кой се е отказал от тези дъна и поради какви пречини,при положение че всичко на 80% са плусове.

milko_enev
17.02.2011, 16:47
вярно е това.и аз съм само на дълбоки дъна (80 бр.) тази пролет ще правя още 20 ДЪЛБОКИ дъна без плътна табла.

Юрий Цветков
17.02.2011, 16:57
Отречено,....но от кой...??? :D :D :D Н е се обиждаи,но аз лично от тези пчелари които са минали на дълбоко дъно не познавам хора да са се отказали.Обясни кой се е отказал от тези дъна и поради какви пречини,при положение че всичко на 80% са плусове.Ами аз съм един от отказалите се.

Даниел Йорданов
17.02.2011, 20:04
Юри, ако не тук поне на личн би ли споделил защо си се отказал от дълбокото дъно....Събишрам мнения за и против за да реша дали да ги ползвам....

Юрий Цветков
17.02.2011, 20:26
Ами не е тайна. При моя начин на пчеларстване, дълбокото дъно ме улесняваше за подхранване на долното семейство при двумайчини кошери. Но и от тях се отказах. Не че е лошо но излиза доста по скъпо и по-трудоемко за направа. Въздушнат възглавница която се получава, се получава и от един допълнителен корпус. Бил той ЛР или Фарар. Добрата вентилация си я получавам и с целогодишно отворен мрежест отвор на обикновенно дъно. Лесната проверка за състоянието на пчелите през зимата си я правя, като отворя капака на кошера и погледна през найлона. Аз прашец не събирам, но и за неговото събиране има по-опростени дъна. А изрязването на далаци пуснати в него е излишна и ненужна работа.
Казано накратко дълбокото дъно не е лошо, но има и други, по-икономични варианти за постигане на неговите удобства.

buci59
17.02.2011, 20:30
Напълно споделям казаното от Юри.И аз бях с дълбоки дъна,но постепенно ги преправих като ниско дъно.Всички следващи,които ще имам ще бъдат-ниско дъно с мрежест вентилационен отвор.

Станко Ставров
17.02.2011, 21:46
Приятели съвсем се раздвоих, следях постовете на все опитни пчелари като вас и сега имам дилема .Вече имам и от двата вида.В момента част от сем. са на плитки дъна.Дълбокото ми хареса в това че най- вече мога да проверя опаразитяването на семейството и дали препарата тротив акара е постигнал някакъв ефект от третирането, а и лесно се чисти от подмор и др. отпадъци.Освен това дълбокото може да изпълнява и функциите на обикновеното, било то плътно или с мрежа чрез прелките и ротацията на таблите, поне такава е моята логика.В краен случай всеки взема сам решение приятели.Важното е сем. да са живи и здрави и работата да ни носи удоволствие.Всички имате уважението ми.

Юрий Цветков
17.02.2011, 22:11
Станко, ние работим с ЛР кошери. Има голямо значение. За твоите ДБ ще ти е по-полезно. Не че неможе да действаш като нас, но ДБ плодник се вдига много по трудно sweating; , особено ако е 12-так.

Бай Пчеличко
17.02.2011, 22:41
Аз мисля , че за ДБ е най-удачно падащо надоло - равно дъно с вентилационен отвор ! wink;

milko_enev
17.02.2011, 23:10
като поставиш празен магазин или корпус не пускат ли далаци в него?

Юрий Цветков
18.02.2011, 20:14
Ако празен корпус се сложи само за зимния период няма как да пуснат далаци. Все пак по това време няма градеж. През лятото не е необходимо да има въздушна възглавница. Но аз лично ползвам корпус с пити, дори и да са празни. Така хем получавам необходимия обем, хем си решавам въпроса със съхранението на пити. Ако под пчелното гнездо има празно пространство, неминуемо ще се появят далаци, а това беше една от основните причини да се откажа от дълбокото дъно.

Пак подчертавам, че не съм противник на дълбокото дъно, просто смятам, че същия ефект може да се постигне и с по-евтино и елементарно за изработка дъно.

Станко Ставров
24.03.2011, 20:48
http://s1.postimage.org/85l543o/24032011116.jpg (http://postimage.org/image/85l543o/)
http://s1.postimage.org/8fid72c/24032011115.jpg (http://postimage.org/image/8fid72c/)

plamen
24.03.2011, 21:15
Станко много добре изглеждата.Но имам няколко въпроса за твоите дъна.Прелките вдигат ли се на горе с панти или са статични.Какъв материал си използвал за плътната табла на мен ми прилича на фазер ако не поправи ме.Каква е височината на дъното.В момента си правя и аз дълбоки дъна но не ми се правят табли от дървен материал голяма играчка е и отива много материал.

kando
24.03.2011, 22:05
Ако приемем условно,че може да се зимува на изцяло мрежесто дъно,смисъла от дълбоки дъна отпада изцяло.

И ако искаме да определяме,колко от площа на тази мрежа да е непокрита,просто си правим необходимите покривни плоскости за целта - като естествено и мрежата е на подвижна плоскост.

И така изцяло мрежесите дъна все повече ми харесват,за в бъдеще (защото,за сега са само частично направени с мрежа) - не мога да се навия,само защото ме е стра'.

п.п.дълбоко дъно съм пробвал само веднъж и в един силен слънчоглед като окъснях малко със ваденето,стана такава мацотия,че се отказах за винаги от идеята - честно казано това със въртенето на таблите си е цяла занимавка,ако имаш бройки и зашо ми е да го правя,като мога просто да покривам мрежата.

Станко Ставров
25.03.2011, 09:19
Станко много добре изглеждата.Но имам няколко въпроса за твоите дъна.Прелките вдигат ли се на горе с панти или са статични.Какъв материал си използвал за плътната табла на мен ми прилича на фазер ако не поправи ме.Каква е височината на дъното.В момента си правя и аз дълбоки дъна но не ми се правят табли от дървен материал голяма играчка е и отива много материал.

На панти са и се вдигат нагоре за затваряне на входа.Плътната табла е от 5мм. плоскост от дървесни частици по-дебела е от фазер, но един приятел ползва и фазер.Да не се измята плоскоста от страни по краищата съм я обковал с тънки летвички ще пусна и снимка.Не виждам смисъла от направата на табли от масивен материал и съм съгласен с теб.Височината на моите дъна е 13.5 см.

evgeni.filimonov
25.03.2011, 13:10
Дълбокото дъно си е дно добро решение за лятото. Според мен, когато се закъснее с разширението, тогава пускат далаци надолу. Но и от това има полза, индикира за разширение, за слагане на восъчни основи, има къде дори да слезе майката да осеменява. А и хубав чист восък се получава, за направата на маточни чашки или за медицински цели.

Станко Ставров
04.04.2011, 19:57
Дълбоките дъна, които направих вече са на местата си.
http://s1.postimage.org/41gv2vr8/04042011121.jpg (http://postimage.org/image/41gv2vr8/) http://s1.postimage.org/41p4rm84/04042011124.jpg (http://postimage.org/image/41p4rm84/) http://s1.postimage.org/41xegcp0/04042011122.jpg (http://postimage.org/image/41xegcp0/) http://s1.postimage.org/422d2e6c/04042011123.jpg (http://postimage.org/image/422d2e6c/)

cankov.c
04.04.2011, 22:37
Какво ви е мнението за дълбокото дъно.Как може по най рационален начин да си направим такова при съществуващите ДБ кошери.

Станко Ставров
09.08.2011, 15:32
Тази пролет оборудвах почти всички сем. с дълбоко дъно.От гледна точка на подобряването на вентилацията в кошерите и подобряване на работния режим на пчелите просто няма място за сравнение това пролича и при медосбора.Дори и в най-топлите дни не съм видял вентилиращи пчели на входа.Дишането на кошерния въздух излизащ отдолу е голямо удоволствие.Остава да проверя и ползата им през зимния период.

evgeni.filimonov
09.08.2011, 16:10
През зимата студения въздух, който навлиза през мрежестия отвор не отива директно в гнездото, а минава през дълбокото дъно и леко се разсейва.
Аз изцяло бях на дълбоки дъна с мрежест отвор отворен в задната част. Не съм имал никакви проблеми. През февруари вдигнах дънната табла на горна позиция и я завъртях на 180 градуса и мрежестия отвор отиде в предната част, където обикновено тръгва пилото, а за него си трябва свеж въздух.

ahilis
09.08.2011, 18:37
Тази пролет оборудвах почти всички сем. с дълбоко дъно.От гледна точка на подобряването на вентилацията в кошерите и подобряване на работния режим на пчелите просто няма място за сравнение това пролича и при медосбора.Дори и в най-топлите дни не съм видял вентилиращи пчели на входа.Дишането на кошерния въздух излизащ отдолу е голямо удоволствие.Остава да проверя и ползата им през зимния период.

Как да ги видиш като те висят в дълбокото дъно.

Станко Ставров
09.08.2011, 19:34
Отдолу през мрежестата табла се вижда всичко.Аз я държа на горна позиция.

evgeni.filimonov
09.08.2011, 21:54
Отдолу през мрежестата табла се вижда всичко.Аз я държа на горна позиция.
Колега, защо я държиш на горна позиция, страх те е да не направят далаци ли?
Дълбокото дъно - един от плюсовете му е да могат пчелите , когато се забави пчеларя с разширението, те да могат да си пуснат длаци надолу и сами да се разширят, вместо да изпаднат в роево настроение.
И както казва колегата, грозда го правят в дълбокото дъно и то в задната част на питите, а не на прелката.
От 3 години работя с дълбоки дъна и само в едно от семействата имаше един- единствен далак , което ми даде знак, че трябва да ги разширя.

Станко Ставров
10.08.2011, 07:15
Отдолу през мрежестата табла се вижда всичко.Аз я държа на горна позиция.
Колега, защо я държиш на горна позиция, страх те е да не направят далаци ли?
Дълбокото дъно - един от плюсовете му е да могат пчелите , когато се забави пчеларя с разширението, те да могат да си пуснат длаци надолу и сами да се разширят, вместо да изпаднат в роево настроение.
И както казва колегата, грозда го правят в дълбокото дъно и то в задната част на питите, а не на прелката.
От 3 години работя с дълбоки дъна и само в едно от семействата имаше един- единствен далак , което ми даде знак, че трябва да ги разширя.

Съгласен съм с всичко написано по горе от теб приятелю.За разширението няма опасност да го забавя, защото ходя всеки ден и си водя бележки подробно за всяко семейство.Другата година ще опитам и със свалянето на мрежестата табла на долна позиция.Знаех че тя по-това време трябваше да е там - на долна позиция.При моите дъна мрежата заема почти цялата рамка размерите и са 400/400 мм и 3мм отвор.Като погледна отдолу виждам всички рамки и работата на пчелите.Имаше леки струпвания на пчели в единия или другия край на кошерите на около 2-3 междурамия.Сега като ги обезпаразитя ще сложа и плътната табла да проверя степента на опаразитяване. Благодаря на колегите за коментарите.

buci59
10.08.2011, 19:30
От 3 години работя с дълбоки дъна и само в едно от семействата имаше един- единствен далак , което ми даде знак, че трябва да ги разширя.
Ако пашата ти е бурна,картинката ще е друга,и ще разбереш недостатъка на дълбокото дъно.

ahilis
10.08.2011, 23:00
От 3 години работя с дълбоки дъна и само в едно от семействата имаше един- единствен далак , което ми даде знак, че трябва да ги разширя.
Ако пашата ти е бурна,картинката ще е друга,и ще разбереш недостатъка на дълбокото дъно.
Аз мисля, че няма положителни страни дълбокото дъно. Имах няколко и се пребих докато ги оправя. Сега съм по доволен.

evgeni.filimonov
11.08.2011, 11:28
Аз пък не съм имал никакви проблеми. Но при нас така или иначе бурни паши няма.
Кой както си е свикнал.

Петко Станчев
11.08.2011, 13:47
Аз,също съм нямал проблеми при дълбокото дъно,включително и при бурна паша,и то при разстояние м/у рамките и дъното 5см.

buci59
11.08.2011, 14:03
Това,че сте нямали проблеми с дълбокото дъно е прекрасно,продължавайте с тях.

buci59
11.08.2011, 15:26
Ако е само заради прашеца,то и плиткото дъно има тази функция и то не по-лошо от дълбокото.Така,че и заради прашеца не си струва.Но в крайна сметка всеки си решава сам как да го използва.

Станко Ставров
11.08.2011, 15:32
При мен пашата тази година беше доста силна.И акациевата и липовата. И в момента има още ливадна паша, макар и слаба.Смятам, че за дозапасяване е чудесна.В едно се убедих обаче и това, е че повече кошер с плитко или изтеглящо се дъно няма да си правя.Имам още няколко кошера,които са с истеглящо се дъно, с монтирана мрежичка в предната част 15/15 см. и по време на медосбора разликата между тях и тези с дълбокото в добива, беше около 10 кг. на сем. поне така беше при мен.Ще ги срежа и преработя и тях след като направя новите.Колегите с много сем. ги разбирам защо бягат от дълбокото дъно.Удоволетворен съм, че намерих своя начин и техника на работа, както и вие приятели сте направили.Важното е да въртим често центруфугата.Другото нещо което ми направи впечатление тази год. е че ще използвам 10р. ДБ само за отводки, и ще правя само 12р ДБ. с дълбоко дъно.Може и да звучи старомодно, но от добива през тази и миналата година от сем. ме кара да не си правя експерименти. При мен 12р ДБ с дълбоко дъно даде отлични резултати пък и свикнах да боравя с него.От 10 р. не съм доволен.Сигурен съм ,че ще има и хора с различно мнение, но това е спорен въпрос, и се касае до личен избор.

Петко Станчев
11.08.2011, 15:42
Моля,колегите Борислав и Буци ,ако може да споделят от практична гледна точка защо не биха използвали дълбокото дъно-примерно нещо обърква нормалната работа на пчелите или пък добива нещо.За това,че е по-скъпо е ясно.Аз лично не съм забелязал нещо съществено,но и нямам много опит.

buci59
11.08.2011, 16:04
Това,че дълбокото дъно/ДД/ оскъпява значително комплекта,съвсем не е маловажно.При 2-3-5 дъна се приема,но при 100 нещата са съвсем различни.Съдейки по моята технология,която съм описал в раздела за ЛР кошери,както и до силата на пашата,стигнах до заключението,че то-ДД е излишно.Колкото и да разширявах с корпуси,колкото и да се стараех да създавам условия за разливане на нектара,винаги пускаха далаци в ДД и ги пълнеха с мед.Ставаше такава цапаница,че не ми се сеща за онова време.Колкото до зимуването и за подрамковото пространство,аз го реших,като в/у дъното поставям 2 к-са с празни рамки,които не съхранявам в склад,без притесненията,че ще ги хване молеца.През пролетта те са ми и под ръка,ползвам ги по най-бързия начин.Вече 5-6 год откакто съм преправил дъната на плитки/по подобие от немския филм за ЛР кошери/ и нямам проблеми,а и добивите ми съвсем не са намалели.

Станко Ставров
11.08.2011, 16:18
За да избегна пускането на далаци държах тази година мрежестата рамка на горна позиция, където е и в момента.Довечера ще снимам и ще пусна снимка във форума.Подрамъчното пространство и работата на пчелите се виждат чудесно.Нямаше нито един далак.Подрамъчното пространство е 2.5 см.Така дъното в момента играе ролята на плитко мрежесто дъно.Това е и предимството на моето дъно, може да работя с него и като плитко мрежесто дъно, и като класическо дълбоко дъно.

Ангел Йосифов
11.08.2011, 17:49
При мен 12р ДБ с дълбоко дъно даде отлични резултати пък и свикнах да боравя с него.От 10 р. не съм доволен.Сигурен съм ,че ще има и хора с различно мнение, но това е спорен въпрос, и се касае до личен избор.И при мен 12дб напълни 6 магазина,но с плитко дъно.Само един десетак двумайчен напълни толкова,но двата си ги изяде.При това само 12дб не блокира напълно плодника след като рапица и акация се застъпиха.Така че несъм убеден във"важната" роля на ДД.Иначе и аз работя с ДД като теб.

Станко Ставров
11.08.2011, 18:35
В момента кошерите са така.
http://s4.postimage.org/1ckcjtd2c/11082011312.jpg (http://postimage.org/image/1ckcjtd2c/) http://s4.postimage.org/1ckmh1g10/11082011319.jpg (http://postimage.org/image/1ckmh1g10/) http://s4.postimage.org/1cl30ewys/11082011326.jpg (http://postimage.org/image/1cl30ewys/) http://s4.postimage.org/1clba3nfo/11082011323.jpg (http://postimage.org/image/1clba3nfo/) http://s4.postimage.org/1cmtuu3qc/11082011327.jpg (http://postimage.org/image/1cmtuu3qc/) http://s4.postimage.org/1cn3s26p0/11082011316.jpg (http://postimage.org/image/1cn3s26p0/) http://s4.postimage.org/1co94hv1g/11082011321.jpg (http://postimage.org/image/1co94hv1g/)

kando
11.08.2011, 19:38
В ръцете ви е .... или да пробваме по-другия начин - след като имате мрежесто дъно какъв толкова важен плюс ви дава дълбокото такова ?

Юрий Цветков
11.08.2011, 19:41
Станко, няма да те разубеждавам, но през активния сезон, ти на практика си работил с нормално (плитко) дъно. Добрата идея на дълбокото дъно е да осигурява отлична вентилация и през зимата да отдалечава кълбото от прелката (въздушна възглавница). Всичко това е чудесно, но то много лесно, просто и по-евтино, може да се постигне и по други начини, при работа с корпусни кошери.

Станко Ставров
12.08.2011, 07:40
Станко, няма да те разубеждавам, но през активния сезон, ти на практика си работил с нормално (плитко) дъно. Добрата идея на дълбокото дъно е да осигурява отлична вентилация и през зимата да отдалечава кълбото от прелката (въздушна възглавница). Всичко това е чудесно, но то много лесно, просто и по-евтино, може да се постигне и по други начини, при работа с корпусни кошери.

Точно така приятелю.През активния сезон както в предишен пост съм написал, работих на практика с плитко мрежесто дъно, за да не ми пускат далаци в подрамъчното пространство.Макар и на горна позиция мрежестата рамка осигурява добра вентилация.Сега в края на август преди зазимяване, ще извадя мрежестата рамка от горна позиция след третирането за акара и проверка на опаразитяването, на долна позиция ще сложа плътната табла и ще отворя долната прелка, а горната ще я затворя.Ако работех с ЛР кошери плиткото мрежесто дъно с магазин от горе върши същата работа през зимата.Но на мен ДБ плодник не ми се повдига за да слагам магазин под него.Не че не става но е хамалогия.За това внедрих дълбокото дъно.Аз сам си го изработвам и както писах в предишни постове себестойноста му е 8 лв и някакви си стотинки.

kando
12.08.2011, 10:11
т.е. през зимата не си на мрежесто дъно - но както разбирам не си и на дълбоко ? (поправи ме, ако греша)

Станко Ставров
12.08.2011, 11:10
т.е. през зимата не си на мрежесто дъно - но както разбирам не си и на дълбоко ? (поправи ме, ако греша)

В горния пост приятелю съм го посочил.През зимата сем. ще бъдат на дълбоко дъно с плътна табла и междурамъчно пространство около 12-14 см. и отворена долна прелка.

kando
12.08.2011, 11:24
А ясно - в първия момент разбрах, че плътната табла ще я слагаш на горната позиция, на която до сега е била мрежестата. (кафето още не ми е подействало :D )
Но пък тогава, защо се занимаваш да махаш мрежестата рамка - може би заради особености на конструкцията ?

Станко Ставров
12.08.2011, 11:41
А ясно - в първия момент разбрах, че плътната табла ще я слагаш на горната позиция, на която до сега е била мрежестата. (кафето още не ми е подействало :D )
Но пък тогава, защо се занимаваш да махаш мрежестата рамка - може би заради особености на конструкцията ?

Мрежестата рамка ще я махна от горна позиция след третирането за акар за да могат да формират кълбото и в част от подрамъчното пространство и да ги приуча да използват долната прелка, която до този момент е затворена поради обективни причини.В момента използват горната прелка.

георги ананиев
12.08.2011, 11:50
kando написа:
Но пък тогава, защо се занимаваш да махаш мрежестата рамка - може би заради особености на конструкцията
Ако не махне мрежестата рамка тогава ще трябва да остане на горна прелка и в такъв случай се губи смисъла на дълбокото дъно.

filmatoplo
10.02.2012, 15:44
.Имам една идея -да се направи една дънна рамка (дали цялата с мрежа или само част -по желание ) ,рамката да е около 5-6 см , като мрежата или плътното да са заковани от единия край на рамката .Тази рамка да се поставя плъзгащо от задната част в дълбоко дъно .Когато се обръща рамката -веднъж имаш дълбочина от 5-7 санта дъно , с обръщане имаш дъно с 2 санта .Отпред на челото на дъното да има 2 отвора -съобразени с височината на рамката в дъното .Също ако рамката е плътна само с частичен отвор в единия край , може да се завърта -ту отпред , ту отзад за вентилиране през сезоните .Само идея , не знам дали е приложима , но има логика. hi;

filmatoplo
07.03.2012, 22:25
hi; Скоро стана дума за мрежесто дъно с един пчелар , аз му казах да си вземе дъно с мрежа , той вика -пчелите ще запушат мрежата с прополис :D .

Владимир Владимиров-Влад
07.03.2012, 22:33
Имам десет ланшни отводки в нови кошери ДБ. Когато взех кошерите бяха с плътно дъно и аз им изрязах по около 200 кв.см отвори които замрежих. Есента на девет от отводките мрежите на дъното си бяха нормални, а на едната пчеличките се бяха опитали да я заклеят и почти бяха успяли. Индивидуалисти.......

Станко Ставров
08.03.2012, 09:11
При мен на няколко ДБ 10р отворите с мрежи са в предната част на таблата до входа не са ги заклеили.

munchoE
08.03.2012, 18:16
Обикновено заклейването е при по-слабите с-ва ,при силните няма такова дори през ранна пролет и късна есен.Моите са с около 60 кв.см мрежа wink;

Станко Ставров
25.03.2012, 19:47
Макар да не е класическо дълбоко дъно по желание на колеги пускам снимките тук.
http://s12.postimage.org/85e0fdkgp/25032012555.jpg (http://postimage.org/image/85e0fdkgp/) http://s15.postimage.org/pwwm7k8yv/25032012556.jpg (http://postimage.org/image/pwwm7k8yv/) http://s11.postimage.org/nks79uokf/25032012557.jpg (http://postimage.org/image/nks79uokf/) http://s7.postimage.org/9in0c1ptj/25032012558.jpg (http://postimage.org/image/9in0c1ptj/) http://s17.postimage.org/4qnnlmf7f/25032012559.jpg (http://postimage.org/image/4qnnlmf7f/)

Димитър Бонев
25.03.2012, 20:35
Бих ти препоръчал малко да го модернизираш. Отпред на 1/3 остави изцяло на мрежа и отвора на прелката го направи малко по-голям отзад пъхни едно чекмедже и си готов и прашец да събираш. Моите са на цяла мрежа. Така много трудно ще събират прашеца.

Станко Ставров
26.03.2012, 07:11
Бих ти препоръчал малко да го модернизираш. Отпред на 1/3 остави изцяло на мрежа и отвора на прелката го направи малко по-голям отзад пъхни едно чекмедже и си готов и прашец да събираш. Моите са на цяла мрежа. Така много трудно ще събират прашеца.

Благодаря за съвета приятелю.Тези дъна както споделих с други колеги на лични, не съм ги правил за събиране на прашец, а най вече за подобряване на вентилацията, а и нямам вече мрежа.За събиране на прашец съм правил други дълбоки дъна изцяло на мрежа като твоите от чертежите, които си пуснал приятелю, с вграден прашецоуловител с размери на дупките 5.1, макар че не събирам прашец, а разчитам на медозбора при мен пашите поне до сега са доста обилни.Прашец събирам колкото за себе си, макар че района е доста наситен с прашец рано на пролет.

Gogo
15.06.2012, 07:59
здравейте,
ползвам дълбоко дъно и имам прелка и пред двете табли.
сега смятам да оставя само долната мрежеста, от съображения които изчетох до тук по темата.
въпросът ми е, съответно долната прелка ли да отворя или да си остане отворена тази от горната табла или няма значение?

evgeni.filimonov
15.06.2012, 09:21
Остави и двете прелки

Ивайло Георгиев - ingivo
30.07.2012, 20:33
Ще помоля някой от колегите с ЛР да покаже по подробни снимки и/или чертежче може и скица на плитко дъно с мрежа ли с вентилационни отвори замрежени ли ??? Аз като ги направих дъната не им правих вент. отвори викам по натам . Явно тези отвори или цели мрежести дъна ??? са от решаващо значение за зимуването. Сега ще трябва да направя нови за зазимяването моля споделете опита си! Тая мрежа в рамка от зад като чекмедже ли се вади какво ли ???

Ивайло Георгиев - ingivo
31.07.2012, 13:13
Харесва ми .Лесно за изработка с малко материал . Дано имаш време да ми отговориш на няколко въпроса . Къде е прелката, има ли въобще ако Да къде се захваща на таблата ли?Как регулираш входа? С мрежата ли ги зимуваш или с плътната табла? Кога през годината подменяш мрежа -плътна табла и обратно?Изваждането назад ли е? Тая рамка с мрежата когато е сложена те по нея ли ходят ,не им ли изпада прашеца от нея? Сори ако някой въпрос ви се стори глупав ама питанията са ми сериозни.

simo
31.07.2012, 20:29
Имам дълбоки дъна на които таблите влизат в такива канали като на снимките. Пчелите ги заклейват и при леко захлаждане става бетон, няма вадене. Наложи се да ги преработя-таблите да лягат върху летвички, така по лесно се отлепят. Навярно и Борислав затова е спрял да сменя таблите.

Ивайло Георгиев - ingivo
01.08.2012, 08:54
Колега Александров благодаря за отговора. То се оказва ,че моите са абсолютно същите ако няма да има мрежесто дъно даже и летвичката за размера на входа е на същия принцип и корпука я натиска, прелката съм я хванал с пантички за дънната табла с наклон навън .Само че аз съм ги хванал дънните табли неподвижно и имат лек наклон напред към входа 1см мисля че беше. Сега се връщаме на изходния въпрос за зазимяването. С тези дъна ли да ги оставя без мрежести отвори по тях или да правя други? Мисля да направя така : отвотките ми в момента са 13 рамки 6 в горния и 7 долу, до зазимяването надали ще успеят да изградят до 20 рамки. Ще оставя равен брой рамки по 7 ли по 8 ли ще видим в два корпуса без значение колко са плелите като до 10 ще сложа преградни дъски и затоплящи м-ли. В тази връзка ако сложа стиропор 5 см без някакво обличане не го гризат нещо? Ако съм разбрал правилно при такова зазимяване мога да си остана с плътни дъна ,долния вход но 5см с предпазители , на долния корпус затворен ,на горния отворен с тези кръглите пластмасови устройства поставени на малките дупчици само за въздух да влиза , най отгоре бризентово платно със затоплящ м-л над него а под него две три клечки 10-15 мм -ви напречно на рамките да минават? Доколкото разбирам подвижността на дънната табла е с цел по-лесно почистване ?Дали е само това? Ще съм признателен за всякъкви съвети , насоки и критики относно расъжденията ми. Всички те ще са ми ценни тъй като мисля зимата да си изработя 20-тина кошера ЛР и догодина да ги пълня blush;

scutellator
02.08.2012, 12:01
Моя вариант. Ламаринката се вади отпред, тъй като кошерите ми са групирани така че нямат достъп отзад. Иначе бих ги направил с много по-елементарна конструкция. Направил съм ги с цел наблюдение естествения подмор на акарите , но от наблюденията ми до сега изглежда че вароата е изчезващ вид.

http://s11.postimage.org/jwqj8hmjj/Picture_036.jpg (http://postimage.org/image/jwqj8hmjj/) http://s8.postimage.org/fr6j5xtr5/Picture_037.jpg (http://postimage.org/image/fr6j5xtr5/) http://s13.postimage.org/dhqvc8243/Picture_039.jpg (http://postimage.org/image/dhqvc8243/)
http://s15.postimage.org/jrjuad49z/Picture_038.jpg (http://postimage.org/image/jrjuad49z/) http://s14.postimage.org/5fa5gpkrx/Picture_040.jpg (http://postimage.org/image/5fa5gpkrx/)

Bee Varna
07.01.2013, 06:57
Гоним евтенийка, след това плюем майстора. Цена за труд по дъно една и съща, правиш сам- плащаш я на себеси, прави майстор -плащаш я на майстор там е разлика. Вопрос в материала и качество на изработка на изделие. Дъска праве сложи от долу на кошера вместо дъно и пак ще свърши работа. 1000 пчелара 1000 мнения, искамисе да не плюем колегите за това че предлагат това което правят за себеси. Ако нямаш пари да купиш хубово направено, прави го сам но не плюй другият за това че ти нямаш возможност.

midis69
09.01.2013, 19:11
Нека и аз да кажа нещо за дълбокото дъно.Моите дъна съм ги правил не като тези на снимките, а доста по прости.Височината им е 11см.Отпред отвора на прелката е 15 см.а прилетната дъсчица е 30 см.Отвора е в долния край на дъното.Мрежата ми е по цялата дъжина отзад на височина 4см.Вгорния край на дъното имам решетка от 2см летвички на ширина а на дебелина са0,5см.Тази решетка е свободна и е перпендикулярна на рамките, и е само на 1см. под тях.Така не правят далаци.Хванах се да пиша,защото прочетох,че няма ло положителни страни дълбокото дъно.През2010г. бях на паша на кориандър.Времето беше много горещо,не валя дъжд през целия период на пашата.Имах тогава само четири от тези дъна,другите си бяха стандартни за многокорпусни кошери.През ноща,понеже спях там да ги пазя, минах с прожектора да огледам кошерите.Ами да ви кажа направо се изкефих на тези дъна,пчелите си висяха вътре отдолу на летвечките и си почиваха на течението което се получавамежду прелката и мрежата,а на други те кошери- майко милавсички пчели висят на бради отвън пред кошера и махат с крила като въртолети.Така,че Бориславе за мен тези дъна са само + и ако не беше така нямаше да се наложи толкова бързо.Казвам още веднъж,дъно за проветрение икомфорт на пчелите през ноща и през горещините,а не разни заклеени табли на горно или долно положение и други глупости.

scutellator
09.01.2013, 20:30
Не е нужно дъното ти да е дълбоко само заради това.
Потърси за slatted bottom rack

valaz
16.05.2015, 06:48
На коя позиция поставяте таблата с мрежа на дълбокото дъно по време на главната паша - горна или долна? Някъде съм чел, че се поставя на долна позиция и се отварят двата входа. А ако я поставя на горна позиция, пчелите ще доставят нектара по-близо до медовите корпуси? Освен това, няма да могат да пускат далаци.

Bobi-M9598
16.05.2015, 19:39
Здравей Васко,

Някъде бях чел, че нощно време там си почиват пчелите. Температурите сега са по-високи, и те стоят долу на по хладно. При мен, кошерите съм ги правил като с дълбоко дъно но не го използвам. Дъното ми е наклонено през цялата година. Есен, само повдигам прилетната дъсчица на горния отвор. Долния ми е с миши предпазител. Мислил съм много за "разхождането" на пчелите в кошера, и не съм стигнал до решение.
Ако искаш си направи експеримент с един кошер, и ще разберем кое е най-удачно.

Поздрави, Г. Георгиев

XAHKPYM
22.06.2015, 20:11
Здравейте колеги! Днес се засилих да поставям на кошерите мрежестите дъна. Първо ми възникна проблем, а и реших да попитам. Поизчетох предишните мнения и статиите, но нещо не съм сигурен. От една страна съм с отводки заложени средата на май и все още не са изпълнили междурамията, от друга - настават жеги. Та:
1. Дали е времето сега да оставя кошерите на мрежесто дъно. Хем е вероятно да става студенко понякога (както последните 2-3 дни), хем в жегите да не предобрим нещата ако не са отворени. Не зная по-малкото пчели как се справят с топлото.
2. При опита ми да вдигна мрежата в горно положение се оказа, че нещо не иска да влезе в гнездото на дъската за събиране на прашец. Насочва се нагоре от водачите и затваря отвора на прелката, а отдолу няма как да я хвана да я наместя (много плътно опира в стените). Може да се е понадула рамката от влагата последните дни, но си е проблем. Това го пробвах с 3-4 дъна и навсякъде едно и също. Едната мрежа така се заклещи, че с голям зор успях да я извадя. Преди да сложа дъната на кошерите дъските свободно си влизаха. Притеснява ме ако я оставя в долно положение дали няма да почнат да ми градят далаци, че имат и още рамки да изграждат. Да не хвърлят труд на вятъра. И ако оставя мрежата отдолу, коя прелка да ползвам?
Благодаря Ви!