PDA

Виж пълната версия : НАПРАВИ СИ САМ



buci59
05.10.2010, 17:13
Ето как импровизирах и си направих елементарни мишипредпазители от ламарина.Височината на отвора е 7-8мм.
http://pchelari.com/snimka/images/an48x1rorjnu9b8l8d5.jpg (http://pchelari.com/snimka/)

Юрий Цветков
05.10.2010, 19:06
Наистина са елементарни от гледна точка на изработване. Тъй като всеки има под ръка някое парче ненужна ламарина, може да се каже че са и безплатни. А ефективността им не отстъпва на който и да е друг модел закупен от магазина.

Бай Пчеличко
05.10.2010, 19:21
Ако към ламаринката се прикове трупче с подходящ размер , предпазителя може да се закрепва с винтово райберче вместо пирони ! Иначе супер ! :D

buci59
05.10.2010, 19:25
Просто още не са довършени,но желанието да ги снимам и ги покажа е по-голямо от самата работа. :D :D

ivandespotov
05.10.2010, 20:09
Просто още не са довършени,но желанието да ги снимам и ги покажа е по-голямо от самата работа. :D :D Колега, потрудисе още малко и направи сводести отвори като на оригинала, става лесно ако нямаш стационарен шмиргел става и с ъглошлайф. Щото през този отвор мишката полевка ще влезе и хоро ще играе на топло!Успех!

buci59
05.10.2010, 20:13
На оригиналния отвора е точно 7мм.и мишки не влизат,как тогава от тук ще влязат?Нали разстоянието е едно и също?

ivandespotov
05.10.2010, 20:18
На оригиналния отвора е точно 7мм.и мишки не влизат,как тогава от тук ще влязат?Нали разстоянието е едно и също? Сводести отвори колега не е едно и също.

buci59
05.10.2010, 20:44
Сигурно си прав.Ще се опитам да направя корекция,защото на практика ламаринката е огъната навътре а не е отрязана и лесно може да се направи.

Юрий Цветков
05.10.2010, 21:42
На оригиналния отвора е точно 7мм.и мишки не влизат,как тогава от тук ще влязат?Нали разстоянието е едно и също? Сводести отвори колега не е едно и също.
Иване с какво сводестия отвор ще подобри функцията на мишепредпазителя?

ivandespotov
06.10.2010, 07:04
На оригиналния отвора е точно 7мм.и мишки не влизат,как тогава от тук ще влязат?Нали разстоянието е едно и също? Сводести отвори колега не е едно и също.
Иване с какво сводестия отвор ще подобри функцията на мишепредпазителя? Самото име подсказва,иначе мисля с нищо друго!

Юрий Цветков
06.10.2010, 22:42
Иване, надявам се, че не приемаш въпросите ми като заяждане - защото наистина не са. Моля те бъди малко по-конкретен. Аз лично не виждам никаква разлика във функцията която трябва да изпълни мишепредпазителя, не зависимо от формата на отворите. Мисля, че най-важно е размера на светлия отвор. Не смятам, че при 7 мм ще може да влезе мишка. Може и да греша, затова питам.

Бай Пчеличко
07.10.2010, 16:02
Мишлето , когато е дребно и гладно може и да се провре през отвор 7/50 примерно , но през 7/8или10 със сигурност няма да може !

христо
07.10.2010, 18:09
За отворите съм съгласен - размера 8х10 мм. Не разбирам защо трябва да са сводести? Моите от толкова години са правоъгълни ,разлика няма .Режа си ги с ножица за ламарина.

Бай Пчеличко
07.10.2010, 18:32
Аз мисля , че формата на отвора е без значение !

pchela_2010
20.12.2010, 22:09
минава и през 6 мм трябва да го видите и да се убедите ли полевката влиза и става ужас

кирил
10.01.2011, 16:46
Да Ви попитам как мислите това http://www.youtube.com/watch?v=ZhHepHBODrc дали ще свърши работа по отстраняване на пчелите от медовите пити, и дали по този начин ще може да събирате пчели за отводки, накъдето прехвърлихте темата.

Юрий Цветков
10.01.2011, 20:39
Ефекта от това действие е същия. Само не разбрах, какво точно маха пчелите от питите. Няма тръскане на самите пити, а и не виждам разлетели се пчели. Може би вътре има върящи се четки, като на автомивките. Незная. Целта на пчелогонките е най-бързо и лесно да се отстранят пчелите от медовите корпуси. На кошер се пада по-малко от минута, да се вдигнат медовите корпусии и да се сложи таблата с пчелогонка. След 24 часа минаваш и събираш корпусите и това е.

Цеко
10.01.2011, 20:54
Ето тук продават тази машинка и има пояснения как действа ако някой разбира немски нека да каже колко струва това чудо?http://www.alfranseder.de/Bienen-Abkehrer.html

Юрий Цветков
10.01.2011, 20:58
Да наистина работи с меки четки. Цената е 398 евро.

Цеко
10.01.2011, 21:01
Скъпичка е, но ако работи както на клипа е добре?

vanHanegem
10.01.2011, 21:03
Виждам че много разводнихте темата, но да Ви попитам как мислите това http://www.youtube.com/watch?v=ZhHepHBODrc дали ще свърши работа по отстраняване на пчелите от медовите пити, и дали по този начин ще може да събирате пчели за отводки, накъдето прехвърлихте темата.

Представи си пчелите от 5 такива корпуса, събрани отдолу в сандъчето! Пускаш им една оплодена майка в клетка. Клетката е завързана с връвчица. Всичко това го вкарваш да пренощува в мазата - на тъмно. Третираш го веднага с оксалова к-на(няма пило.,това е гол рой). На другия ден населяваш с него един нуклеус(но на 3-4 км. от пчелина) на 4 рамки с восъчни основи. Какво постигаш?
1.Извадил си меда спокойно.
2.направил си отводка с млада майка
3.Изчистил си акара максимално
4.Градиш нови пити и корпуси( нали си виждал голия рой как гради - като луд)

buci59
10.01.2011, 21:06
Направо е супер.Амбицирам се да си го изработя.Някога.

Цеко
10.01.2011, 21:08
Направо е супер.Амбицирам се да си го изработя.Някога.
Незнам дали няма да стане от ония четки за обирането на прахта ???

кирил
10.01.2011, 21:23
Ими хайде де, давайте идеи за четките, другото е лесно.

Танаси
11.01.2011, 22:52
Миналата година машинката я имаше на плевенския п-р,
но не си спомням цената. С сигурност след месец ще я видим пак за идеи, освен ако до тогава някои не я е изработил.
Успех на мераклиите.
п.с. Мисля че в стария форум я бяхме обсъждали ако не ме лъже паметта.

enchev
31.01.2011, 19:06
Здравей те . Някой да е правил от обикновенна центрофуга радиала , и ако е правил малко повече инфо , благодаря

Димитър Попов
12.05.2011, 10:02
Колеги,макар и със закъснение искам да се включа в темата за мишепредпазителите.Защо се правят със сводести отвори-аз като лекар знам,че анатомията на главата на мишката е такава, че може да се сплеска при преминаване през ниски отвори.За модел може да ползвате молив-където можете да го мушнете значи ще мине мишка.Но на широчина мишката не може да го докара-затова трябва да има сводове.

Ивайло Велинов
25.11.2011, 17:47
Ето един тестов вариант на изпарител, който утре ще тествам как работи.


http://s9.postimage.org/64eicdpln/izparitel.jpg (http://postimage.org/image/64eicdpln/)

simo
25.11.2011, 18:28
Обясни как се работи с това?

simo
25.11.2011, 19:23
Колеги, ако някой ползва изпарител самоделка,нека го покаже във форума.

Ивайло Велинов
25.11.2011, 20:01
Месинговите накрайници са на резба. За сега имам 2, искам да опитам кой ще е по удобен за работа. След като се отвърти се слага киселинат в тръбичката, накланя се за да отиде цялата в единия край и се нагрява с горелка. Така е на теория, скоро ще знам и на практика.

Ивайло Велинов
25.11.2011, 21:56
Да медта прави разни съединения с киселини. Това е неръжавейка а тапите са месинг май, или бронз.

HINAP
26.11.2011, 11:01
От години не ползвам мишепредпазители защото отворите на прелките са ми тесни 7 до 8 мм.Пчелите по лесно почистват труповете на умрелите пчели,ако има прорези на предпазителя наистина пази от мишки,но и затруднява пчелите при измъкване на подмора.Всичко е въпрос на гледна точка и всеки вариант си има предимства и недостатъци,затова и акъли не давам.Трябва всеки сам да реши.

Ивайло Велинов
26.11.2011, 20:29
Ето един тестов вариант на изпарител, който утре ще тествам как работи.


http://s9.postimage.org/64eicdpln/izparitel.jpg (http://postimage.org/image/64eicdpln/)

Днес го тествах, работи без грешка!

Ивайло Велинов
30.11.2011, 20:24
За нетърпеливите, ето нова версия която предполагам ще работи без грешка. При предишната, имаше проблем че като охлаждам във вода се омокряше тръбата, и като сложа киселината тя полепваше по стените. Предишната беше предвидена да се пуска киселина от едната тапа, и с изтръскване да се събира в другата. Това определно не работи, въпреки че гледах купешки канадски вариянт. С новата версия, е достатъчно да подсуша тапата, която има обем точно колкото 2-3 грама ОК. После нагрявам САМО тапата, не цялата тръба.

Размери:
И двете тръби са по 45 см. Мисля че тънката може да бъде наполовина по-къса но и така дълга е ок, тъкмо ще ви държи далеч от отровни изпарения.
Инак дебелата тръба е: ф20 а тънката ф15. Между тях има резба, което е удобство за почистване на нагар.

Това което остава да направя е дървена дръжка.. но май ще го оставя за догодина :)

http://dezign.us/bee/izparitel1.jpg
http://dezign.us/bee/izparitel2.jpg

syzi
03.02.2012, 06:46
Имам едно старо,метално шпорче,от тия, дето тела влиза между колелцата,та въпроса ми е дали мога да го сложа като накрайник на маша или на поялник,за да го затопля?Да стане нещо такова като на снимката.




http://s17.postimage.org/3ohvudaa3/nk81.jpg (http://postimage.org/)

Boro
03.02.2012, 08:17
И аз имам такова но ползвам съд със топла вода.

Танаси
03.02.2012, 10:40
Да Сузи може аз съм си направил такова и работи перфектно, ползвам поялник от мисля наи малките 8-10 лв. Ще погледна каква мощност е и ще пиша допълнително.

Димитър Бонев
03.02.2012, 18:23
Поялника задължително трябва да е с термостат. Аз миналата година си купих едно такова готово, но прегрява и не върши никаква работа.

syzi
03.02.2012, 18:29
Бонев,до каква температура трябва да загрява?

Димитър Бонев
03.02.2012, 18:31
Не знам точно, но този не изключваше въобще и вместо да лепи основата я режеше. И понеже не ми се занимаваше си карам с обикновеното шпорче. По-бързо става.

syzi
03.02.2012, 18:35
Бързо става като е топло времето,но сега са много твърди и не се лепят добре основите,та затова си мисля за нещо подобно.

Цеко
20.09.2015, 21:02
Ето и моята побългарена машина за инвертиране на сироп. Дано мискера да може и питки да замесва.
499349944995

п.с. извинявам се за снимките, но нещо не ми се удаде да ги обърнаblush;

iliew
20.09.2015, 21:18
Мисля, че ще е по-добре да му намалиш оборотите с някаква предавка, тогава ще меси питки и няма да загрява. Освен това за инвертиране не ти трябват високи обороти.

Като гледам в момента как разпенва ширата, направо ще разцепи молекулата на захарозата с въртене. :bigsmile:

Цеко
20.09.2015, 21:33
Мисля, че ще е по-добре да му намалиш оборотите с някаква предавка, тогава ще меси питки и няма да загрява. Освен това за инвертиране не ти трябват високи обороти.

Като гледам в момента как разпенва ширата, направо ще разцепи молекулата на захарозата с въртене. :bigsmile:
За сега при разтварянето на захарта няма да загрява, а после за разбъркването ще работи не повече от 15-20 минути на час (тия механични таймери нямат по малка стъпка), така че изобщо не ми се занимава да му намалявам оборотите.

iliew
20.09.2015, 22:24
За сега при разтварянето на захарта няма да загрява, а после за разбъркването ще работи не повече от 15-20 минути на час (тия механични таймери нямат по малка стъпка), така че изобщо не ми се занимава да му намалявам оборотите.

Имах в предвид, че ще загрява, ако меси тесто, от течност нищо няма да му стане.

Mateev
20.09.2015, 22:54
Оборотите не са важни - стига сиропа периодично да се разбърква добре. Бъркалката си е страхотна, при положение че се ползват готови компоненти, закупени на пазара на достъпни цени.

Цеко
20.09.2015, 23:07
Имах в предвид, че ще загрява, ако меси тесто, от течност нищо няма да му стане.
До сега притесненията ми бяха за разтварянето на захарта, все пак се налага непрекъснато въртене около един час. За тестото надявам се да няма проблем, то се замесва доста по бързо и все пак е тесто, а не бетон или хоросан за каквито смеси е предназначен по принцип миксера, но времето ще покаже.....

бат тянко
21.09.2015, 10:16
Цеко,според мен туй нещо тесто за питки няма да меси.Но дано да греша.Мнение на човек,който работи доста години с тестомесачки.Поздрави!

zayo
21.09.2015, 20:44
Ако намалиш оборотите с тези малки "лопатки" едва дали ще можеш да разбъркваш и обръщаш добре сиропа и инверта в него. Ето това е снимка от вътрешността на машината за инверт. Обърни внимание на размера и разположението на перката. Същата е на около 20-25 см от дънота на съда /оборотите са около 55-60/ Ако направиш нещо подобно или по оста слошиш една рамка, за да стане като голямо "Ф" според мен ще върши по-добра работа. Идеята е да накараш флуида да се разбърква както във вертикална, така и в хоризонтална посока. Колкото до това дали ще меси питки, едва дали ще стане за тази работа. Търси тестомесачка.

Цеко
21.09.2015, 21:18
Както казва колегата Матеев „Експеримента върви с пълна сила“, в четвъртък ми пристига инвертазата, ще забъркам една „варка“, ще дам проба за лабораторно изследване и после ще анализирам резултатите. Ако трябва нещо да се промени ще направя всичко възможно да го променя. Най лесния вариант е ако се окаже че заради бъркалката сместа не се разбърква добре - оборотите има възможност доста да се увеличат. А ако се окаже че може и тесто да меси (не в същия съд разбира се) това ще ми бъде най големия подарък за Нова година, а ако не може ще си мина и без него както често ми е се случвало до сега ;)

Mateev
21.09.2015, 21:42
Ако намалиш оборотите с тези малки "лопатки" едва дали ще можеш да разбъркваш и обръщаш добре сиропа и инверта в него. Ето това е снимка от вътрешността на машината за инверт. Обърни внимание на размера и разположението на перката. Същата е на около 20-25 см от дънота на съда /оборотите са около 55-60/ Ако направиш нещо подобно или по оста слошиш една рамка, за да стане като голямо "Ф" според мен ще върши по-добра работа. Идеята е да накараш флуида да се разбърква както във вертикална, така и в хоризонтална посока. Колкото до това дали ще меси питки, едва дали ще стане за тази работа. Търси тестомесачка.

Достатъчно е сиропа да се върти само в хоризонтална посока. Във вертикална го върти самият температурен градиент. За който не му се правят сложни перки мога да кажа една хитрост - достатъчна е каквато и да е перка, която може да завърти сиропа в казана както и да е. Стига да има някакво въртене, и това вече е достатъчно. Разбълникването във вертикална посока може да се направи с най-обикновенни метални планки, заварени под 45 градуса по стените на съда. Заваряват се на различни места с различна височина, като наклона по височина се сменя - една нагоре, една надолу. Достатъчни са 3-4 през 15-20 сантиметра. Въртящият се сироп изпада в турболенции в зоната на тези планки и се получава страхотно разбъркване във всички посоки.

Mateev
21.09.2015, 21:53
Искам да ви предупредя и за един ефект, който може да се получи ако използвате перки с голяма площ. При мене се получи и се чудя как да го намаля. Перките на големите ми двутонни казани са с голяма площ и при тръгване няма проблеми - развъртат се лесно, обаче при спиране се получава ефекта на инерцията - самият въртящ се сироп с неговата си маса продължава да върти перките, а те през червячния редуктор продължават да въртят мотора поне още 5-6 секунди след спирането му. Получава се едно страшно силно вибриране и тресене на мотора и редуктора. При предавка 40:1 вероятно се получават отромни сили на триене - представете си червяка обратно да върти оста с неговия си малък ъгъл. Получава се огромно натоварване и е въпрос на време да се износи и дори да се строши.

Та във връзка с това ако сега трябваше да конструирам нова бъркалка, бих направил перките подвижни. При загребване да се обръщат и да натискат, но при спиране да се сгъват и да не оказват никакво съпротивление на въртящата се огромна маса сироп. А за да има вертикално разбъркване бих направил планки по стените на съда, за да създават турболенции.

Димитър Бонев
22.09.2015, 16:15
Този проблем се решава със съединител. Има различни възможни варианти от чисто механичен до Ел. Магнитен.

iliew
22.09.2015, 17:32
Съединител със свободен ход. Такъв като "бендикса" на стартера, задното движение на колелото и т.н.

piper
22.09.2015, 20:59
Ех, този сироп...Толкова ми липсва,че май и аз трябва да си го правя.Питането ми е -каква е цената на фабрично устройство с обем около 150 литра?Защото хич ме няма с токовете и програмирането.Иначе много ми хареса устройството на колегата,но как ще контролира температурата?Затова предпочитам фабрично -натисни това,сложи това и готово...Но пуста сиромашия...Дайте цени за размисъл,докато не съм похарчил парите.

distedi
22.09.2015, 21:25
...Дайте цени за размисъл,докато не съм похарчил парите.

Тук може да си избереш:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1901&highlight=%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5

Цеко
23.09.2015, 09:01
но как ще контролира температурата?


Температурата се контролира от фабрично поставен терморегулатор, ако си избереш машина с пълен комплект от горния линк, ще ти трябва само един механичен таймер за време за по малко от 10 лева, който да ти пуска електромотора на всеки час за по 15 минути, а ако слагаш двойна доза инвертаза и без него може да си минеш, тъй като процеса ще протича само 12 часа и тогава сам може да си пускаш и спираш електромотора на всеки час ;)

piper
23.09.2015, 09:11
Благодаря,темата я знам,много ги харесвам,но искам да сравня с готов уред с програматор който си следи температурата,включва си бъркалката,един вид слагаш продуктите-захар,вода и инвертаза,стартираш програмата/ с пауза за една цигара време/ и си тръгваш.След 24 часа точиш и зареждаш отново.Нямам време да ходя постоянно да му слугувам.Затова искам да разбера цената на готово изделие.

Цеко
23.09.2015, 09:21
За съжаление машините от линка не се предлагат с такива програматори. От направените от мен запитвания до няколко фирми занимаващи се с изработката на подобен тип машини (хомогенизатори, заквасочници и т.н.), за машина с подобен капацитет абсолютно оборудвана офертите тръгваха от 3000 лв без ДДС.

Юрий Цветков
23.09.2015, 09:32
Колеги, вместо да се чудите за какви машинки да си похарчите парите, защо не се замислите, какъв медоносен конвейер да създадете около пчелина. Това ще ви реши многооо проблеми.

Цеко
23.09.2015, 13:28
Колеги, вместо да се чудите за какви машинки да си похарчите парите, защо не се замислите, какъв медоносен конвейер да създадете около пчелина. Това ще ви реши многооо проблеми.
Става но за по малко кошери, за 100 и повече си трябва доста сериозен конвейер да създаде човек - може би няколко хиляди декара. При малко на брой кошери не си заслужава толкова скъпа инвестиция в подобна машина, по изгодно е да се купува готов сироп при нужда.

Юрий Цветков
23.09.2015, 14:18
Цеко, нали знаеш поговорката. Капка по капка - вир. Ако не може да засадиш достатъчно паша за 100 кошера, ще трябва да ги закараш там където я има. Ти нали точно това правиш. А и колкото и малко да засадиш, все е нещо и е по-добре от нищо. Представи си ако всеки пчелар сади поне по 1 медоносно дърво на година.

Ivan_vd
23.09.2015, 15:09
Цеко, нали знаеш поговорката. Капка по капка - вир. Ако не може да засадиш достатъчно паша за 100 кошера, ще трябва да ги закараш там където я има. Ти нали точно това правиш. А и колкото и малко да засадиш, все е нещо и е по-добре от нищо. Представи си ако всеки пчелар сади поне по 1 медоносно дърво на година.Ехе,значи аз съм преизпълнил плана,тая година 56 Еводий и 10 червени акаций за др.год мисля да бодна 100 Пауловний и по мрежата да сложа Орлов нокът пък нека расте все ще има за пчелите а ако има за тях ще има и за мен.

Stefanbg
28.09.2015, 06:40
Искам да ви предупредя и за един ефект, който може да се получи ако използвате перки с голяма площ. При мене се получи и се чудя как да го намаля. Перките на големите ми двутонни казани са с голяма площ и при тръгване няма проблеми - развъртат се лесно, обаче при спиране се получава ефекта на инерцията - самият въртящ се сироп с неговата си маса продължава да върти перките, а те през червячния редуктор продължават да въртят мотора поне още 5-6 секунди след спирането му. Получава се едно страшно силно вибриране и тресене на мотора и редуктора. При предавка 40:1 вероятно се получават отромни сили на триене - представете си червяка обратно да върти оста с неговия си малък ъгъл. Получава се огромно натоварване и е въпрос на време да се износи и дори да се строши.

Та във връзка с това ако сега трябваше да конструирам нова бъркалка, бих направил перките подвижни. При загребване да се обръщат и да натискат, но при спиране да се сгъват и да не оказват никакво съпротивление на въртящата се огромна маса сироп. А за да има вертикално разбъркване бих направил планки по стените на съда, за да създават турболенции.

Доколкото разбирам, идеята ти е перката да е самонагаждаща, с променлив ъгъл - в работен режим зацепва във средата, която бърка, а при спиране на задвижването се изправя подобно на ветропоказател и се нагажда към минимално съпротивление. Но ти като си специалист в електрониката, не си ли се замислял да реализираш схема за плавно намаляване до спиране на оборотите на двигателя от работни до 0, например за 10 секунди. Трудно е регулирането на асинхронни двигатели, но възможностите на днешната електроника и технологии не може да нямат някакво решение. Защото ако редуктора наистина е червячен, а не с конусна предавка, рано или късно ще стане беля. Дори и с конусна предавка, натоварването пак е голямо.
Та пиша по темата, защото в момента съм струпал в мазето купчина казани от перални и ще си правя бъркалка за сироп. Писна ми в кофата и с черпака. Но съм слаб в масообменните процеси и затова искам да попитам следното:
Какво е мнението за разбъркване чрез барботиране, с барботьор, който представлява парче тръба с подходяща форма, перфорирана с много отворчета, по която се пуска въздух. Тръбата е на дъното. При подходящ подбор на броя и диаметъра на отворите и съответен дебит на въздуха ще се получи ли достатъчно разбъркване. И при така усилената аерация допълнителното вкарване на въздух ще повлияе ли на действието на ензимите, ако се използва за инвертиране. Аеробен или анаеробен е процеса?
Имам желание за пролетното подхранване да реша въпроса с приготвянето на сиропа, но бъркалката ще ми е слабо място. Със съда и евентуално подгряване нямам проблеми - имам перални, могат да се сглобят два казана един над друг, а за загряване - имам проводници от електрически одеяла, а може да купя и за подово отопление, ако е необходимо.

Stefanbg
28.09.2015, 06:42
Колеги, вместо да се чудите за какви машинки да си похарчите парите, защо не се замислите, какъв медоносен конвейер да създадете около пчелина. Това ще ви реши многооо проблеми.

Ами то едното не изключва другото!

Mateev
28.09.2015, 09:14
......Какво е мнението за разбъркване чрез барботиране, с барботьор, който представлява парче тръба с подходяща форма, перфорирана с много отворчета, по която се пуска въздух. Тръбата е на дъното. При подходящ подбор на броя и диаметъра на отворите и съответен дебит на въздуха ще се получи ли достатъчно разбъркване. И при така усилената аерация допълнителното вкарване на въздух ще повлияе ли на действието на ензимите, ако се използва за инвертиране. Аеробен или анаеробен е процеса?....

Всякакъв вид разбъркване е възможно, включая и посредством изпомпване на сироп от дъното и пускане отгоре. Специално за разбъркването с мехурчета въздух обаче не мога да дам мнение, защото не съм химик и не знам дали интензивното продухване с въздух химически може ли да промени нещо в процеса. Просто трябва да се пробва.

По принцип са възможни хиляди варианти на топлене и/или разбъркване, но всяко едно отклонение от базовата технология, която е описана във форума, означава нови проби и нови изследвания в акредитирани лаборатории. Ако си готов да дадеш няколкостотин лева на лаборатории за изследване, прави си каквито си искаш експерименти. Ако обаче искаш да се разминеш гратис, придържай се максимално към това, което вече е изтествано и описано във форума.

Stefanbg
28.09.2015, 16:04
Благодаря за отделеното внимание!
Не искам да се размина гратис - безплатен обяд няма. Просто търся нискобюджетен вариант, и тъй като имам двигатели с турбини от прахосмукачки (останали от моя сервиз), ми се иска да ползвам този начин. В противен случай трябва да купувам двигател с редуктор, лагерен възел и да правя бъркалка, било то рамкова, пропелерна, лопаткова или каквато там ще е и това ще е доста скъпо. Затова питам, ако някой е правил проекти за химическата или за хранителновкусовата промишленост за апарат с подобно разбъркване, да сподели опита или някакви емпирически резултати. Не ми се тръгва по пътя на пробите и грешките. И ако тук лесно се прави експеримент - капвам няколко капки оцветител на повърхността на разтвора, пускам въздуха и наблюдавам разбъркването, то за промени в протичането на процеса, евентуално някакви окислителни процеси заради насищането с кислород няма как да разбера. Ако можех да си позволя изследвания и анализи, просто нямаше да ги правя, а да си купя готов апарат-бъркалка, дори и да е втора употреба.
Предварително благодаря!

Mateev
28.09.2015, 18:11
На теория инвертазата е ензим, който НЕ СЕ ПРОМЕНЯ в процеса на инвертиране (като количество и/или качество). Той просто е КАТАЛИЗАТОР, който прави реакцията възможна, и в края на процеса ИНВЕРТИРАНЕ количеството му е същото, както в самото начало. На практика химически реакции НЕ СЕ ИЗВЪРШВАТ. Просто една сложна молекула захароза се РАЗКЪСВА на една проста молекула ГЛЮКОЗА и една проста молекула ФРУКТОЗА. Химическите им формули са еднакви - C6H12O6. Различна е само подредбата на атомите в молекулите.

При това положение аз лично си мисля, че продухването с въздух НЯМА ДА ПРОМЕНИ ПРОЦЕСА, но понеже не съм сигурен, предпочитам да си замълча и да оставя специалистите да си кажат думата. Алтернативата е да направиш експеримент и след това да направиш поне едно изследване в акредитирана лаборатория - тогава поне ще получим доказателство за това твърдение.

tsc1
28.09.2015, 18:34
Благодаря за отделеното внимание!
Не искам да се размина гратис - безплатен обяд няма. Просто търся нискобюджетен вариант, и тъй като имам двигатели с турбини от прахосмукачки (останали от моя сервиз), ми се иска да ползвам този начин. В противен случай трябва да купувам двигател с редуктор, лагерен възел и да правя бъркалка, било то рамкова, пропелерна, лопаткова или каквато там ще е и това ще е доста скъпо. Затова питам, ако някой е правил проекти за химическата или за хранителновкусовата промишленост за апарат с подобно разбъркване, да сподели опита или някакви емпирически резултати. Не ми се тръгва по пътя на пробите и грешките. И ако тук лесно се прави експеримент - капвам няколко капки оцветител на повърхността на разтвора, пускам въздуха и наблюдавам разбъркването, то за промени в протичането на процеса, евентуално някакви окислителни процеси заради насищането с кислород няма как да разбера. Ако можех да си позволя изследвания и анализи, просто нямаше да ги правя, а да си купя готов апарат-бъркалка, дори и да е втора употреба.
Предварително благодаря!


Тия двигатели с каква мощност са? И с какви номинални обороти? Четкови ли са?

Stefanbg
28.09.2015, 19:13
Тия двигатели с каква мощност са? И с какви номинални обороти? Четкови ли са?

Да, това са колекторни двигатели, т.е. с четки. Нямам данни за мощността, но прахосмукачките от които са сваляни са с консумирана мощност 1200 до 1600 W. Смукателната мощност не ми е известна, както и оборотите, но според мен са не по-малко от 12 000 об/мин. Все пак на вала им има монтирана турбина, а тя си иска високи обороти. Представлява едно цяло - мотор, турбина и кожух на турбината. Имайки предвид налягането, което струята оказва на ръката ми, смятам, че ще може да преодолее дълбочина от 60 - 70 см. на сиропа и да го разбърква. Въпроса е колко време трябва да го бърка и какъв слой пяна ще се образува за това време.

Stefanbg
28.09.2015, 19:18
При това положение аз лично си мисля, че продухването с въздух НЯМА ДА ПРОМЕНИ ПРОЦЕСА, но понеже не съм сигурен, предпочитам да си замълча и да оставя специалистите да си кажат думата. Алтернативата е да направиш експеримент и след това да направиш поне едно изследване в акредитирана лаборатория - тогава поне ще получим доказателство за това твърдение.

Благодаря!
Ако открия телефона на някой бивш колега, но химик - технолог, ще се консултирам с него. Ако това не стане, ще пробвам какво ще се получи на практика.

Цеко
05.10.2015, 22:14
Дано мискера да може и питки да замесва.

Питки може и да му е трудно да замесва, но с гроздето се справя много бързо:bigsmile:
5108

solaris60
05.10.2015, 22:18
Питки може и да му е трудно да замесва, но с гроздето се справя много бързо:bigsmile:

Тази "Роса" няма ли електромотор? Аз май вече знам отговора, но да чуя(видя)

Цеко
05.10.2015, 22:39
Тази "Роса" няма ли електромотор? Аз май вече знам отговора, но да чуя(видя)
Имаше но го махнах (с триста зора), идеята за казана и стойката бяха други но се оказа че може да се използва и по други предназначения ;)

Христакиев
31.01.2016, 09:32
Здравей Матеев, сложи на оста между редуктора и перката еднопосочен лагер и ще си решиш проблема с вибрациите . Когато спре двигателя , перката ще продължи да се върти , но няма да предава движението към редуктора .
Надявам се да съм ти бил полезен.

Дамян Дамянов
27.04.2016, 18:49
1. Загряваш със запалка(горелка) до червено.
2. Правиш ъгъл, който ти е удобен.
3. Загряваш отново.
4. Няколко удара с чук.
5. Режеш върха и/или изпиляваш.
6. Загряваш отново и потапяш във вода. (повтаряш 2-3 пъти)
Ако не ти хареса нещо, пилиш, кривиш и загряваш. Инструментът е закален и от чуплива стомана, трябва да се загрее преди да се огъва.


http://i.imgur.com/XNeYCfi.jpg

iliew
27.04.2016, 19:39
1. Загряваш със запалка(горелка) до червено.
2. Правиш ъгъл, който ти е удобен.
3. Загряваш отново.
4. Няколко удара с чук.
5. Режеш върха и/или изпиляваш.
6. Загряваш отново и потапяш във вода. (повтаряш 2-3 пъти)
Ако не ти хареса нещо, пилиш, кривиш и загряваш. Инструментът е закален и от чуплива стомана, трябва да се загрее преди да се огъва.




Сега е момента да се включи Слънчо и да ти обясни при какъв цвят се кове желязото. :bigsmile:

Дамян Дамянов
27.04.2016, 20:30
Сега е момента да се включи Слънчо и да ти обясни при какъв цвят се кове желязото. :bigsmile:

Кусури ли ще ми търсиш :laughing: