PDA

Виж пълната версия : въпрос към майсторите :)



novobranec
10.08.2014, 09:03
Здравейте колеги,таи като сам новобранец в пчеларството(гледам пчели от 3години и сам стигнал до 20лр кошера)които гледам на вилата,а тя е на 1100м.н.в. в Родопите и на 60км от Пловдив (и ми идва далече)Имам следната идея.Свалям всички кошери на 200метра от работното ми място в Пловдив,което ще сведе пътните ми разходи до 0.Работата по пчелите ,ще може да извършвам дори и в обедната ми почивка(1ч),след акацията смятам да взема от всеки кошер по 1кг пчели(пакет)да предам оплодена майка.Пакетите смятам да заселя в Роже Делон без восъчни основи(само с горна летва),които ще кача отново на вилата.Разполагам с плевня,която е с дъски от Югоизток и с камък от Северозапад.Дъските смятам да ги разкова и да ги прикова ,така че да се вижда само прелката на рожето.Ако ми дойде къса плевнята може и на два етажа.Относно кошерите смятам да ги направя по следния начин.Дънo изцяло с мрежа,корпуси от фибран с хоризонтални летви против заклейване и заден капак с прозорец за наблудение,таван от 4ри летви с алуминиева плака.Относно работата със тях,борба с акара,предаване на майка и заселване.Първата седмица подхранване със захарен сироп 1кам1 в торби от 1л.след това 1кг апифонда.Проверка през 2 седмици за необходимост от разширяване.На есен изтърсваме пчелите отнемаме белязаната майка и предаваме пчелите на ЛР кошерите, който са в Пловдив.Относно Рожетата един корпус с мед и прашец оставяме за догодина, а другите ги пресоваме за да извадим меда и претопим восъка.