PDA

Виж пълната версия : Нападение от мечка - пакостница



BleX
08.08.2014, 19:41
Здравейте,

снощи около 24 часа пчелина на баща ми в габровска област беше нападнат от мечка. Два кошера са напълно унищожени. Има голяма вероятност мечката да се завърне, моля дайте предложения за защита. Ограда няма да я спре, понеже вече е счупила 2 бетонни кола при влизането си в пчелина. Електро-пастир също се съмнявам да я спре. Може да се види по следата която е оставила че не е особенно голяма. 1806180718081809

ahilis
08.08.2014, 19:58
Ха сега- имаме си и мечка. Този отпечатък като го гледам ми прилича на кучешки, а зулума е на двукрака мечка. Така ми се вижда по снимките. Следите на мечката и на язовеца са по закръглени, и се открояват 5 пръста, а тук са 4. На кучето както знаем петия пръст виси.

BleX
08.08.2014, 20:08
От мечка е. Както казах по-долу мечката не е особенно голяма и това е предната и лапа. На тази снимка е задната.1810

kartagen27
08.08.2014, 20:16
мечките са с по 5 пръста и заоблено стъпало (подобно на човешко) .... това е от вълк или куче в последствие надушило мечката и тръгнало след нея (евентуално) а малка мечка няма да счупи бетонен кол (ако в действителност коловете са били счупени а не просто легнали) но както и да е .... ако пчелина е ограден с мрежа пускаш вътре 2 кучета - те ще я държат настрана

distedi
08.08.2014, 20:22
Ето това са следи от мечка: http://www.moiteplanini.com/_temp/mechka.htm

BleX
08.08.2014, 20:32
Следата я видяхме в близост до пчелина преди няколко дена. И още тогава предположихме че се навърта мечка и така снощи 2 кошера бяха разфасовани. Няма значение от какво е следата. Кошерите са нападнати от мечка.
И нямаше да са само два ако баща ми не беше отишъл да провери каква е тази шумотевица около кошерите. Имаше трети който беше завъртян на стойката, но явно след като баща ми е извикал, тя се е уплашила и е го е оставила.
Проблема е че имаме още 180 семейства в пчелина и се чудим какви мерки да вземем. И аз си мисля че две кучета биха могли да свършат добра работа.

Mateev
08.08.2014, 20:39
Добра работа ще свърши една пушка МАНЛИХЕРА........... или Автомат Калашников..........

Може и пиратки, ако на някого му стиска да стои през нощта на дървото и да ги хвърля една по една.......

Проблемът с мечките е, че са много бързи. Или ги убиваш с първия изстрел, или умираш. Просто нямаш време за второ прицелване - мечката вече е при тебе.

ahilis
08.08.2014, 20:41
И аз си мисля че две кучета биха могли да свършат добра работа.

Ако са - чихуахуа, няма да могат.

BleX
08.08.2014, 20:42
Да, това е най-сигурното решение, единственият проблем обаче е че мечките в България са защитен вид и е забранено да се убиват.

зуница
08.08.2014, 20:44
Пращаш тъщата да пази и независимо от това кой ще победи, печелиш.

kartagen27
08.08.2014, 20:50
Срещу други животни (мечки, гледани) кучето е най добрия вариант (лошото е че ако терена е непристъпен зимата ще е трудно храненето му/им) .... на мен вилата ми е почти в гората и какви ли не твари обикалят, но в радиус на 300 метра от къщата нищо не е припарило а кучето ми беше най обикновено помиарче от един селскостопански склад ... така че това е решението защото убийството на мечката е най-малкото незаконно след като не е стръвница и не представлява заплаха за хората а с пиратките ще я прогониш веднъж но ще се върне ..... за кучетата разбира се трябва да се вземат мерки да не нападнат те хора (разни дървари, гъбари, билкари и тем подобни случайни минувачи)

BleX
08.08.2014, 20:54
И аз така мисля. Това че толкова лесно се е уплашила и е избягала ме навежда на мисълта че кучето е най-удачният вариант за защита.

Ангел Йосифов
08.08.2014, 21:16
18111812Със сигурност знам,че преди 3-4 години,от района на Рудозем са упоени и разселени няколко мечки,в района на Беклемето.Незнам точно какъв е видът на мечките,но става въпрос за "Румънки"така им викат.Колкото до това дали може да счупи циментов кол,бъдете сигурни в това.Преди около 28г ликвидирахме мечка от същия вид,която често чупеше по 2-3 цим. колове на заставата.А коловете тежаха 105-110кг.Може би има следи от нокти и зъби по кошера и рамките.

Pavel_Bs
08.08.2014, 21:46
Колега Зуница, има опасност на другия ден колегата да завари тъщата с булото да вади рамки,а мечката на центрофугата....нали ги знаете жените как се сприятеляват.

търтея
09.08.2014, 08:51
Единствено електропастира върши работа.Имал съм три нападения на мечка!Един път нападне ли тя се връща докато не унищожи целия пчелин.Малките мечки са най- опасни.Полага ти се обезщетение от държавата ,защото мечката е защитен вид.

станчо
20.08.2014, 16:46
Здравейте, нов съм във форума, но съм пчелар от 11 години. Искам да използвам темата на колегата, защото и моят пчелин бе нападнат от мечка. Днес реших да подхраня пчелните семейства и отивайки на пчелина заварих 3 броя кошери разпръснати до неузнаваемост. Оказа се че единият кошер е само преобърнат, като мечката не е успяла да го отвори, но другите два са напълно унищожени. Пилото изядено, както и меда. На две от питите ясно се вижда мечата лапа отпечатана във восъка. Подадох жалба в общината и утре ще дойде комисия да видят щетите и да кажат наистина ли е мечка. Моля за съвети как да защитя пчелина си, защото съм сигурен че мечката ще се върне. Скоро говорих с комшия пчелар, който е поставил електропастир, но мечката отново му е нападала кошерите му. Благодаря предварително на отзовалите се на молбата ми.

tsc1
20.08.2014, 17:30
Абе това животно от силен гръм (примерно мощна пиратка) не се ли плаши?

зуница
21.08.2014, 07:37
Преди години мечка нападаше пчелина на колега.Той реши проблема като си премести пчелина.За съжаление у нас да се бориш да запазиш имуществота си е невъзможно.Воюваш освен със злосторника и с целия държавен апарат.
Не можеш да се застраховаш от нападение на мечка.Застрахователите биха приели такава клауза само, ако пчелина ти е в Африка и е сигурно, че не е избягала мечка от някой цирк.Не можеш сам да се защитиш от мечката защото е защитена от държавата и ако я срещнеш е разрешено само да я гъделичкаш , но не много да не вземе да се гътне от смях, че тогава си за затвор.Ако не ти се ще да си съсипваш времето, имуществото и нервите , решението на колегата ми се струва най-доброто.В наше село кошерите са в дворовете.Не ,че мечката не влиза и в тях , но това е веднъж на десетина години и обикновено търси мръвка.

Юрий Цветков
21.08.2014, 08:43
Решението е висока платформа на метални колони, по които мечката да не може да се катери. Иначе както и Ангел е писал, това е много силно и изобретателно животно и като научи къде е меда, трудно ще се откаже.

BleX
22.08.2014, 09:35
При нас кошерите също са в двора на къщата, но това не притеснява мечката, напротив дори става все по дръзка. Всяка вечер пчелина се охранява. Случва се вечер да дойде и да ръмжи в храстите хвърлят се пиратки и това не я приеснява, пак си стои там и продължава да ръмжи, но не се показва от храстите. Друго интересно е че мечката се доближава на няколко метра от пчелина съсем безшумно. Изумително е как такова огромно животно успява да се придвижи по земя покрита със съчки толкова безшумно. При нас също идва комисия, но нищо не се случи. Т.е. никакви мерки не се предприемат за прогонване на мечката. Едиственно казват че могат да платят някакво обезщетение за щетите. Сега изграждаме електопасир 6kV на 3 нива. Дано това успее да я спре.

Вълчан
22.08.2014, 10:55
Куче, и елекро пастир това са решенията. Кучетата трябва да сърцати! Преди години във весника на Котласки имаше статия, как пазели кошерите от мечки с забити в земята коси; снимката представляваше: кошери и между тях забит дървената дръжка с разтворена метална част. Все едно косача си почива и е забил косата. Дано добре да съм обяснил!

tsc1
22.08.2014, 11:28
Пиши после за ефекта от електропастира! Значи пиратките не я плашат. Защо не опиташ с фоерверките, които светят ярко и изхвърлят снопове искри нагоре? Няма животно, което да не се плаши от огън. Ама да не подпалиш пчелина ей!

BleX
22.08.2014, 12:00
От няколко вечери се палят огньове в пчелина, в близост до местата от където се опитва да влезе и това изглежда има ефект, защото от 2-3 дена не се е виждала, но преполагам че си стой някъде наоколо и разучава.

Mateev
22.08.2014, 18:15
Аз лично бих наблегнал на подходите към пчелина. Мечките не са глупави да вървят през драките - те също ползват животинските пътеки. Бих се постарал тези пътеки колкото се може повече да наподобяват на човешко присъствие - миризма, звук, светлина нощем, плашила, безобидни капани (за да не нарушите закона). Нека мечката да я заболи, но не я убивайте. Пиратки, щракащи капани, но с тънка тел, за да може лесно да се освободи. Палещи се лампи, мигащи светодиоди, някаква титкаща електроника, дето се казва - дори и вървете да се изпикаете на пътеката. Миризма - не жалете миризмите - парфюми, дезодоранти, червен пипер, чесън и т.н. Куче - разходете си кучето из региона около пчелина - то само ще припикае ключовите подстъпи.

За да се откаже мечката да идва в този регион, трябва да и се случи нещо запомнящо се. Или щракащ капан, от който много да я заболи, или например дупка, в която да падне. Хубаво е и взрив на пиратка, но трябва да е точно в носа и. Може и мощен прожектор с PIR датчик, който да блесне на 50 сантиметра от очите и. Въобще - опитайте се да я ШОКИРАТЕ.

Признавам си, че теоретизирам, но ако при мене дойде мечка, точно тези методи бих ползвал.

станчо
23.08.2014, 08:23
Здравейте, преди два дни дойде комисия от Велико Търново да констатира пораженията нанесени от мечката. Според отпечатъка на една от питите мечката е на около три години. Широчината на лапата е 14 сантиметра, дължина не може да се премери, защото е стъпила върху рамката. Обещетение ще има, но мерки срещу мечката не. И така вчера аз събрах натрошените кошери и рамки, почистих восъчните остатъци възстанових смачканото ограждение на пчелина поставих по оградата звънци и лопки, както и потните и миризливи дрехи с които работех. Преди да си тръгна се изпиках на едно дърво до пчелина. Надявам се да има някакъв ефект от това което направих. Иска ми се да вържа и куче до пчелина, но нямам, в завода в който работя има едно което е на около осем месеца и когато съм нощна смяна много лае, но не знам ако го вържа до пчелина дали ще свърши работа. Ако мечката нападне отново, ще преместя останалите кошери, ако има такива, на друго място, но още не мога да измисля къде.

BleX
24.08.2014, 22:23
Колега, в кой район се намира пчелина Ви? Да нямаме проблем с една и съща мечка :)

tsc1
24.08.2014, 22:47
Може и да звучи много налудничаво, но аз бих опитал със следния подход:
Там, от където минава Баба Мецана оставям съд с мед, разбъркан с нещо, което предизвиква спазми и болки в стомаха (ветеринарите ще кажат какво). И така няколко пъти, докато мечката разбере, че яденето на мед предизвиква непоносими болки. Мечките са интелигентни и бързо се поддават на дресура. После действат рефлексите.

Mateev
24.08.2014, 23:46
На мой колега пчелар също вчера пчелина му беше нападнат от мечка. Започвам да си мисля, че тези нападения на мечки в цялата страна не са случайност. Има някаква причина и тя според мене е в това, че тази година много плодни дръвчета НЯМАТ ПЛОДОВЕ. Същото вероятно важи и за горските дръвчета, както и за малините, къпините и всичко, с което се хранят мечките. И ако са гладни, това ги кара да станат смели и да слизат от високопланинските региони по-надолу, по-близо до хората, в търсене на храна. Ако това е причината, в следващите дни и седмици нещата ще се влошават, и нападенията на мечки над пчелини ще зачестяват. Това ще продължи цялата есен, че дори и зимата (мечките не спят зимен сън, ако не са натрупали достатъчно мазнини). Нападенията ще са не само на пчелини, но и на всички други други места, съдържащи храна - например селски дворове, птицеферми, мандри и т.н.

Решение на проблема няма, освен може би ако тези мечки не започнат да се хранят изкуствено с хранилки, разположени по-далече от пчелина. Въпросът е ще отпусне ли държавата пари на горските пазачи, за да започнат да хранят мечките с царевица например, или това трябва да го правят пчеларите за собствена сметка? Норматива за една мечка е 15 килограма царевица на ден.

Малка справка - територията, която обитава една мечка, е от 50 до 100 кв. километра или това прави площ с размери от 7х7 до 10х10 километра. Когато обаче са гладни, те разширяват зоната до 30х30 км. В случая наблюдаваме точно това - мечките напускат местообитанията си и разширяват зоната, в която търсят храна. Причината може да бъде само една - недостиг на традиционната им храна и ГЛАД, а гладът е лош съветник. Ще зачестят и срещите на хора с мечки, а това може да доведе и до нападения над хора.

станчо
25.08.2014, 10:39
Здравейте, моят пчелин е на село Пейовци, това е до село Гиргини. Вярно че къщата ми е последна и е близо до гората, но досега никога не е имало мечки слезли толкова близко до селото. Аз съм пчелар от 11 години, а преди мен дядо ми е бил пчелар по-вече от 30 години, като пчелите са отглеждани на едно и също място и до сега никога не са били нападани от мечка. Подкрепям мнението на колегата Mateev за лошата година на овощните дръвчета, къпините и др. служещи за храна на мечките. Аз имам съмнение че мечото нападение в селата Гъбене и Трънето е от същата мечка, която нападна и моят пчелин.

Mateev
25.08.2014, 12:10
Аз също започвам да се притеснявам, защото нападнатия пчелин на колегата е на два километра от моя пчелин и от там, където аз всъщност живея. Аз живея на Етъра и част от кошерите ми са извън оградата без никаква защита. Все едно съм казал "Ела баба Мецо, изяж ме". Нападнатия пчелин на колегата е малко по-нагоре в посока кв. Ябълка. Тука на Етъра, пък и в Ябълка е сравнително гъсто населено - има стотици къщи, пръснати по поречието на Янтра. Мечка толкова ниско НИКОГА НЕ Е СЛИЗАЛА. Старите хора такова чудо не помнят.

А сега си спомням, че преди 2-3 дена жена ми ми каза "Абе какво става - нашето куче никога не е лаело толкова дълго и толкова ожесточено?". Тогава това ми мина покрай ушите, но на другия ден колегата ми каза, че пчелина му е бил нападнат. Явно мечката вече се разхожда из нашия край, а за да лае кучето толкова ожесточено, вероятно меката е идвала и до моя имот. Ха-ха и вероятно кучето ме е спасило и мечката е отишла при колегата, който няма куче.

BleX
25.08.2014, 20:51
Нашият пчелин е на 1 км от село Гъбене. Напълно възможно е мечката да е една и съща. От Пейовци до нашият пчелин това са 8 км. по права треактория.

"Макар да изглеждат тромави и непохватни, мечките изминават 20-30 км на ден и обитават територии от 120 до над 240 квадратни километра. Развиват скорост до 45-60 км в час, за разлика от човек, който може да развие не повече от 30. Катерят се по дървета и скали с удивителна пъргавина и бързина."

http://brownbearbg.info/arshive/282-Mechkite-u-nas-izbyagvat-horata-nalichieto-im-v-planinite-mozhe-da-podpomogne-ikonomikata.html

BleX
25.08.2014, 20:58
Имаме и няколко кошера на село Пецовци което пък е на само на 4 км от Пейовци. Дано не се насочи и на там.

станчо
27.08.2014, 00:13
Здравейте колеги, тази работа с мечите нападения много ме притеснява. Мисля, къде да преместя кошерите и ми хрумна една налудничева идея и искам да я споделя с вас, за да изкажете вашите мнения по въпроса. В двора на къщата има стара плевня, наполовина пълна със старо 15 годишно сено, та идеята ми е да изхвърля сеното и да настаня там пчелните семеиства, като ще премахна част от източната стена на плевнята, за да могат пчелите да летят свободно. Проблема е че целогодишно кошерите ще са на сянка, за лятото това не е голям проблем, но пролетните лъчи са много ценни за развитието на пчелните семейства, та въпроса ми е ще могат ли да се отглеждат така пчелни семейства? Преди около 2 години под тази плевня се настаниха язовци, но миналата година дойдоха лисици и изгониха язовците и сега те живеят там, надявам се че и тяхната миризма може да пооткаже мечките, а и за да стигне мечка до плевнята трябва да мине през две мрежести ограждения, и да се справи и със стените на самата плевня, което не е невъзможно но все пак защитата на кошерите ще е в пъти по-надеждна от сегашната 1,8 метрова оградна мрежа. Извинявам се че поста не е точно по темата, но произлиза точно от мечите нападения.

Mateev
27.08.2014, 06:51
Аз си мисля, че има по-лесен начин, но не съм много сигурен. Според разказите на моя колега, мечката е съборила оградата. Важна е думичката СЪБОРИЛА. Тоест мечката е достатъчно силно животно, щото да може с един удар на лапата да строши или събори дървен кол. Ще може ли обаче да строши или огъне метална тръба Фи 50 или 60 или бетонен кол, ако са здраво захванати в земята с бетон? Според мене - НЕ. И втория ключов въпрос - ще може ли с нокти да разкъса плетената мрежа? Отговора според мене също е НЕ.

Следователно ако оградата се направи с бетонни/метални колове, здраво хванати в земята посредством бетон, за мечката ще е НЕВЪЗМОЖНО да я преодолее. Да, цената на оградата ще поскъпне, но нима преместването на цял един пчелин ще излезе по-евтино?

Моята идея е в основата на всеки един кол да се изсипват 2-3 кофи с бетон, или още по-добре цялата основа на оградата да представлява бетонна ивица. Това второто съм го пробвал в имота, и причината бяха не мечките, а язовците. Ако не знаете, язовците могат да отворят дупка в мрежата на оградата с размери 30-40 сантиметра в диаметър, но не го правят посредством разкъсване на мрежата, а посредством СМАЧКВАНЕ. Впечатляващо е човек да види такава дупка и да си представи що за бронирано животно е направило това. За съжаление нямам снимки, иначе съм виждал няколко такива дупки. Проблема се разреши чак когато опънах ниска бетонна стеничка от край до край по долния ръб на оградата. Стеничката е вкопана в земята около една педя, широка е около 15 сантиметра и се издига над земята съвсем малко, колкото да захапе долния ръб на мрежата.

Мисля си, че и с мечките подобно едно решение може да помогне. Здрави бетонни или железни колове и мини стеничка между тях, но такава, която да захапе долния ръб на мрежата. При това положение за мечката ще остане само възможността РАЗКЪСВАНЕ НА МРЕЖАТА, но това мисля че няма да може да го направи. Допълнително подсигуряване може да се направи с един или два реда бодлива тел в горния край на мрежата. Лапата на мечката е мека отдолу и бодливата тел ще я разрани.

ПС: Между другото колегата не е нападан втори път и предполагам че част от мерките са му помогнали. А мерките са тези, които обсъждахме - пикаене в зоната около пчелина, оставени мръсни миризливи дрехи, разливане извън оградата на одеколон, шампоан и хвърляне/изливане наоколо на всякакви други миризливи неща от човешкия бит, за които се сетиш.

BleX
27.08.2014, 07:22
Бетонни колове няма да я спрат понеже при нас точно два такива бяха счупени от мечката. Железни колове биха свършили по-добра работа, но пак не съм сигурен че това решение ще я спре.

Вълчан
27.08.2014, 07:24
Тази мечка не ли я направихте на суджуци!? Колега Станчо, мечката ще ти ми през тези заграждения, без проблеми!

nikola.vladov
27.08.2014, 07:58
Бетонни колове няма да я спрат понеже при нас точно два такива бяха счупени от мечката. Железни колове биха свършили по-добра работа, но пак не съм сигурен че това решение ще я спре.

Мислили ли сте да навиете около кола бодлива тел. Целта е като го чупи да се изпонадраска. Дали това ще я откаже не знам. Остри камъни около нещо спират слоновете (а те са доста силни). Не трябва да се мъчим да надвием мечката със сила, а по друг начин. Мислех си и за дебели дървени колове и набити по тях заострени стоманени пирони. Острите камъни не ми се вярва да спрат мечката, но кой знае.

BleX
27.08.2014, 11:58
Нямаше бодлива тел по счупените колове, но мисля че това е добра идея. Изобщо всяко едно препядствие си е +. Относно камъните, предполагам че се използват да спират слонове като се използва тежестта им, която е в пъти повече от теглото на мечката.
Всички тези препядствия може би биха спряли мечка при първо нападение, но при нас проблема е че трябва да спрем мечка която вече е опитала от меда в кошерите.

nikola.vladov
27.08.2014, 12:32
Нямаше бодлива тел по счупените колове, но мисля че това е добра идея. Изобщо всяко едно препядствие си е +.

Ето още нещо, но си помисли хубаво дали да го приложиш. Аз не бих го ползвал (или в краен случаи само). На пътя и дъска със стоманени пирони (стърчат 8-10мм) и може да я намажеш с една лъжица мед. Ако стъпи ще се убоде и беж да я няма. Да не са дълги пироните, за да се контузи по-малко. Целта е не да се осакати животното, а да се сплаши само. Един метър квадратен е предостататъчен. Денем трябва да се покрива (заради кражба от пчелите и да не скочи някой на него). Питай все пак горските дали това средство е разрешено. Може и без намазване с мед първо да се опита.

Ангел Йосифов
27.08.2014, 13:41
Ха-ха........ха циментов кол,стоманен,че и с бодлива тел-нищо няма да се опре на баба меца.

atanasov_msb
27.08.2014, 16:02
Ха-ха........ха циментов кол,стоманен,че и с бодлива тел-нищо няма да се опре на баба меца.



няма ли ловджии да я опукат

станчо
27.08.2014, 17:11
Здравейте колеги, искам да споделя, че моето ограждение съм го направил наистина добре. Мечката просто го е презкочила. В основата както и в горната част съм опънал през мрежата алуминиев проводник със стоманена нишка, като в основата целият ми пчелин съм го подсилил със каменни плочи забити на около 15см. в земята и стърчащи около 20см. На влизане мечката не е успяла да пречупи бетонния кол, а се е скъсала горната превръзка държаща мрежата към кола, и мрежата се беше свлякла около 20см. от нормалното си състояние, но на излизане, превръзката на другият кол е издържала, и затова кола беше пречупен в основата, и мрежата беше леко полегнала, така че дори да са метални коловете, и дори бетонирани, мечката ще се покатери по мрежата, и пак ще презкочи, освен ако оградата не е висока, примерно 3м. За бодливата тел и аз съм си мислел, защото имам едно топче, но мечката е уязвима само по муцуната, а лапите, макар и да нямат козина, то кожата там е много дебела, и едва ли ще усети бодливата тел, но все пак мисля да опъна поне два реда над мрежата. Вчера говорих с възрастен пчелар, които ми разказа как са хванали мечка, без да я наранят, някъде около 70-та година. Взимаш пластмасов бидон с диаметър около 50см., и дълбок около 1м., с гладка повърхност отвън. Намазваш дъното с мед, покриваш го с мрежа за мухи, за да не оберат пчелите меда, и го слагаш на 100-тина метра от пчелина на пътеката където минава мечката. Като дойде баба меца, тя си напъхва главата до дъното, като скъсва мрежата, но не може да си я извади,защото предните лапи се блокират. Така на другият ден човека намерил мечката на 10-тина метра от мястото където е бил сложен бидона, и мечката се търкаляла безпомощно. Повикал хора от някакъв зоопарк, които я упоили, но се наложило да срежат бидона, за да извадят мечока, без да го наранят, и така баба меца заживяла в зоопарк. Не знам колко правдоподобен е разказа, но аз съм склонен да му вярвам.

kartagen27
27.08.2014, 17:38
Пирони, бодлива тел, бетонен пояс .... вие да не гледате от плановете на Алкатраз :D Гладна мечка, която вече знае къде е меда ограда няма да я спре .... миризмите са вариант в началото но няма гаранция че няма да привикне към тях и да не й пречат след месец а и до колкото съм чувал разни одеколони, парфюми и подобни миризми не се приемат много добре от пчелите. Трябва да е нещо което да реагира при нападението на мечката а не нещо постоянно .... например закачени чанове на мрежата които да се раззванят когато тръгне да прескача или събаря оградата .... недостатъка е че най-вероятно съвестните български граждани ще откраднат звънците за отрицателно време

Вълчан
28.08.2014, 07:15
няма ли ловджии да я опукат

Да, само че мечката се води защитен вид и за отстрела и се иска специялно разрешително, и една камара бюракратични глупости! Реялни я лов не е като лов, в "зоопарк"-ловно стопанство!

atanasov_msb
29.08.2014, 06:50
Здравейте колеги, искам да споделя, че моето ограждение съм го направил наистина добре. Мечката просто го е презкочила. В основата както и в горната част съм опънал през мрежата алуминиев проводник със стоманена нишка, като в основата целият ми пчелин съм го подсилил със каменни плочи забити на около 15см. в земята и стърчащи около 20см. На влизане мечката не е успяла да пречупи бетонния кол, а се е скъсала горната превръзка държаща мрежата към кола, и мрежата се беше свлякла около 20см. от нормалното си състояние, но на излизане, превръзката на другият кол е издържала, и затова кола беше пречупен в основата, и мрежата беше леко полегнала, така че дори да са метални коловете, и дори бетонирани, мечката ще се покатери по мрежата, и пак ще презкочи, освен ако оградата не е висока, примерно 3м. За бодливата тел и аз съм си мислел, защото имам едно топче, но мечката е уязвима само по муцуната, а лапите, макар и да нямат козина, то кожата там е много дебела, и едва ли ще усети бодливата тел, но все пак мисля да опъна поне два реда над мрежата. Вчера говорих с възрастен пчелар, които ми разказа как са хванали мечка, без да я наранят, някъде около 70-та година. Взимаш пластмасов бидон с диаметър около 50см., и дълбок около 1м., с гладка повърхност отвън. Намазваш дъното с мед, покриваш го с мрежа за мухи, за да не оберат пчелите меда, и го слагаш на 100-тина метра от пчелина на пътеката където минава мечката. Като дойде баба меца, тя си напъхва главата до дъното, като скъсва мрежата, но не може да си я извади,защото предните лапи се блокират. Така на другият ден човека намерил мечката на 10-тина метра от мястото където е бил сложен бидона, и мечката се търкаляла безпомощно. Повикал хора от някакъв зоопарк, които я упоили, но се наложило да срежат бидона, за да извадят мечока, без да го наранят, и така баба меца заживяла в зоопарк. Не знам колко правдоподобен е разказа, но аз съм склонен да му вярвам.
Ток с нисък волтаж дали няма да стане

rosty_sz
29.08.2014, 17:02
Наистина не разбирам, защо не ползвате електронен пастир който си е пригоден от всякъде за целта. Измислен му е монтажа захранването "кабелите" всичко. На всичко от горе там се използват доста сериозни напрежения за много кратко време и наистина ти се изпаряват мераците като го докоснеш само веднъж.

Mateev
29.08.2014, 18:39
Ток с нисък волтаж дали няма да стане

Няма ток с нисък Волтаж....... ха-ха....... тока е с Ампераж....... :)

Ниското напрежение и слабият ток не оказват никакъв ефект върху живите организми. Напрежението трябва да е високо (мин. 15-20kV), за да предизвиква искра от разстояние около 1 см и да пробива лесно през тялото на жертвата към земя, дори и когато на краката има изолатор (обувки или дебела изсъхнала кожа при мечките). Тока трябва да е малък (около 1-2 mA), за да предизвиква силен шок и контракции на мускулите, но не и спиране на сърцето (смърт). Допълнителен ефект се получава, ако тока е импулсен с ниска честота - напр. 10-20 Hz.

tsc1
29.08.2014, 19:05
Наистина не разбирам, защо не ползвате електронен пастир който си е пригоден от всякъде за целта. Измислен му е монтажа захранването "кабелите" всичко. На всичко от горе там се използват доста сериозни напрежения за много кратко време и наистина ти се изпаряват мераците като го докоснеш само веднъж.
И аз на това се чудя! До сега по-добро средство срещу мецаните не е измислено.

atanasov_msb
30.08.2014, 05:46
Няма ток с нисък Волтаж....... ха-ха....... тока е с Ампераж....... :)

Ниското напрежение и слабият ток не оказват никакъв ефект върху живите организми. Напрежението трябва да е високо (мин. 15-20kV), за да предизвиква искра от разстояние около 1 см и да пробива лесно през тялото на жертвата към земя, дори и когато на краката има изолатор (обувки или дебела изсъхнала кожа при мечките). Тока трябва да е малък (около 1-2 mA), за да предизвиква силен шок и контракции на мускулите, но не и спиране на сърцето (смърт). Допълнителен ефект се получава, ако тока е импулсен с ниска честота - напр. 10-20 Hz.
важна е идеята ха ха след това който му разбира ще се сети като теб например

Вълчан
25.09.2014, 17:11
Мечката, която две вечери унищожава пчелните стопанства над карловския квартал „Сушица", е имала среща с фермера Стоян Иванов снощи. Младият човек пострада във вторник, когато звярът прегази телената масивна ограда и разби 5 кошера.

Тъй като предполагал, че горският „терорист" ще се върне, Иванов заел позиция в колата си и зачакал. „Към 20 часа мечката се появи, слезе от гората, аз започнах да хвърлям пиратки, да викам, да я осветявам фаровете. Нямаше абсолютно никаква реакция. Тя просто ме погледна, прегази безцеремонно друга част на оградата, седна до кошерите и започна да ги подмята като детски играчки. На мен мечката ми се видя огромна, не е малка, както предполагахме", разказа Иванов.

След като изпотрошила петте кошера, Стоян запалил колата и от ръмженето на двигателя мечата се стреснала и избягало. Фермерът стоял на пусия до около 23 часа и си тръгнал. След него мечката се е върнала и е унищожила още 10 кошера.

Загубите на мъжа до момента са около 6 хиляди лева. Днес отново комисия от специалисти ще прави опис, за да се възстановят щетите. Процедурата обаче е дълга и тромава. „Не знаем какво да правим, тя е защитен вид и е в нейна си територия, няма как да я спрем, вдигат рамене всички, ангажирани със случая. Най-опасното е, че харесаните от мецаната ферми са на около 200 метра от последната къща на квартала. Там се намират поляни и водоемът на „Сушица” и местата са любими за разходка на местните. Мечката се появява вече и по светло и не се плаши от нищо, внимавайте", предупреждават притеснени пострадалите фермери.
На тази новина попаднах.

Mateev
25.09.2014, 21:04
Дааааа...... мечката си плаче за куршум. Вярно е че е защитена от закона, но при самозащита всеки има право да я убие. Просто се стреля във въздуха или в краката на мечката, и ако реши да ви нападне, изпразвате пълнителя в нея. GLOCK 9мм с 15 патрона в пълнителя ще свърши добра работа. Само трябва да се има предвид факта, че мечката набира от 0 до 60 km/h по-бързо от Lamborghini - само за 1 секунда - ха-ха.

Крум
25.09.2014, 21:10
Ако при мен се случи нещо подобно,въпросната мечка бих я убил ако не на първия,по поне до петия нападнат от нея кошер...пък и дори да е изчезващ вид!

HINAP
25.09.2014, 21:57
На два пъти съм бил потърпевш от нападение от мечка.Първия път кошерите ми бяха 12 и от тях пострадаха 9.Втория път от 40 пострадаха 3.За миг не съм си и помислял да ликвидирам мечката при положение,че притежавам оръжие.А иначе по форумите може да си пишем каквото си поискаме,но разумен човек никога не би ливидирал животно освен ако заплашва живота му или на друг човек.Лошото в момента е,че мечките трупат запаси за летаргията.Всичко е въпрос на гледна точка.Ако все пак някой реши да ликвидира мечка,трябва да знае,че ликвидира с един изстрел 3 живота.Двете мечета стоят при майката 2 години и не могат без нея.

Mateev
26.09.2014, 07:00
Едно е да убиш случайна мечка в гората - това е престъпление, и съвсем друго е да убиеш опасна мечка, станала толкова нагла, че да не се плаши от хората. Такава мечка утре може да нападне и човек.

Аз казах, че първо се опитваш да я прогониш с изстрели във въздуха или директно на земята пред нея. Всяка една нормална мечка би трябвало да си плюе на петите и повече никога да не се върне на този пчелин. Тя много добре осъзнава, че е в чужда територия, и на нея и е пределно ясно, че някой друг е владетел на тази територия. Това при животните е вкоренено в гените им. Ако се уплаши и си отиде - добре. Ако не - то това означава, че тя е решила ДА ЗАВЛАДЯВА ЧУЖДИ ТЕРИТОРИИ и за тази цел е готова ДА СЕ БИЕ ЗА ТЯХ. Ами такава мечка вече си е за отстрел, защото утре може да нападне беззащитен човек или дете.

Вълчан
26.09.2014, 07:27
Тази сутрин по БТВ, ще има репортаж за мечката, гледах рекламата. Мечката не се плаши почти от хората. http://www.youtube.com/watch?v=UjI1I2jqMF4

distedi
26.09.2014, 08:54
Неприятна ситуация. Ако се задвижат институциите, няма ли вариант за залавяне на мечката (жива) и преместването и на друга територия? Или в нашата мила страна това е невъзможно...

Генчо Генчев
26.09.2014, 09:18
глога няма да свърши работа.Най-много ще стане като ония виц:Като видиш мечка намажи се с лайна.Ами лайна откъде те ще дойдат.Мечката има гъста козина която спира или по-точно обира енергията на проектила.Този калибар е малък е не е невъзможно но трябва много близка дистанция и прицизен истрел даречем във врътът.Иначе вица в пълна сила.:bigsmile:

ciko
26.09.2014, 09:25
Едно е да убиш случайна мечка в гората - това е престъпление, и съвсем друго е да убиеш опасна мечка, станала толкова нагла, че да не се плаши от хората. Такава мечка утре може да нападне и човек.

Аз казах, че първо се опитваш да я прогониш с изстрели във въздуха или директно на земята пред нея. Всяка една нормална мечка би трябвало да си плюе на петите и повече никога да не се върне на този пчелин. Тя много добре осъзнава, че е в чужда територия, и на нея и е пределно ясно, че някой друг е владетел на тази територия. Това при животните е вкоренено в гените им. Ако се уплаши и си отиде - добре. Ако не - то това означава, че тя е решила ДА ЗАВЛАДЯВА ЧУЖДИ ТЕРИТОРИИ и за тази цел е готова ДА СЕ БИЕ ЗА ТЯХ. Ами такава мечка вече си е за отстрел, защото утре може да нападне беззащитен човек или дете.

Не е нагла мечката или което и да е диво животно.Те са в своята територия - ПРИРОДАТА, а ние сме нагли защото си мислим и искаме да завладеем тяхната територия и си мислим, че това ни е позволено и ни се полага. Дали колко територии е завладял човека като е унищожил всичко безвъзвратно, колко видове сме заличили от лицето на земята. Има ли животно което да е заличило човешка раса?
Дали няма друг начин да се справим със проблема? може би по-сложен но по хуманитарен.Преди няколко дни гледах репортаж за град в Америка ако не се лъжа за три мечки в короната на едно дърво в самия град, е не ги застреляха упоиха ги и ги пуснали на свобода. Има и други такива клипове и с други животни в цивилизованите страни, а при нас в третия свят логиката е СМЪРТ за НАТРАПНИКА.

Вълчан
26.09.2014, 09:29
http://btvnews.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/poredno-napadenie-na-mechka-v-karlovo.html Още! Колега ciko и къде предлагаш да я пуснат с тази малка наша територия, а?

ciko
26.09.2014, 09:47
репортажа го гледах.Защо не избием всички диви животни за да има по-голяма територия за хората и домашните им животни?

Вълчан
26.09.2014, 10:09
Не съм дал такова предложение! Мечка научила се на лесна храна, няма отказване! В България ловът на мечка е забранен от 1990+.Според тогавашни данни е имало около 800 мечки. Казват,че популацията,не им била нарастнала. Да, а пък аз съм, сибиряк тогава!

tsc1
26.09.2014, 10:20
....
Дали няма друг начин да се справим със проблема? може би по-сложен но по хуманитарен.Преди няколко дни гледах репортаж за град в Америка ако не се лъжа за три мечки в короната на едно дърво в самия град, е не ги застреляха упоиха ги и ги пуснали на свобода. Има и други такива клипове и с други животни в цивилизованите страни, а при нас в третия свят логиката е СМЪРТ за НАТРАПНИКА.
Има! Вече коментирахме електропастирите. Но аз не съм убеден, че те винаги могат да спрат мечка. Те са предназначени предимно за животни без много и гъста козина, токовия удар е силен и болезнен за тях. Мечата козина обаче е дълга и гъста и ако е и суха, токов удар може и да няма, освен ако не докосне пастира с муцуна или лапа.
Аз на друго се чудя. В България природозащитници и защитници на дивите животни бол. И все в организации, получаващи финансиране от международни такива. Ами стига само са врякали по повод и без повод, ами да седнат и да напишат един смислен проект, да си закупят оборудване - коли, специални клетки, пушки със упойващи стрелички и всичко, което е необходимо. И да се организират няколко екипа, които при такива случай да бъдат викани и да действат професионално. Толкова ли е сложно? Ако не знаят как - да гледат Анимал Планет.

Mateev
26.09.2014, 10:34
Всеки може да се прави на велик природозащитник, и аз в това число, но я да ви попитам дали ще си останете такива, ако дойде мечка във вашия пчелин и ви нанесе щети за 5-10 хиляди лева? И след това ще знаете, че тя ще идва пак, и пак и пак? Та тя направо може да ви съсипе бизнеса и живота, ако разчитате само на пчеларството. Е ще продължите ли да я обичате или не?

На чужд гръб и 100 тояги са малко, и именно поради тази причина се правите на природолюбители. Ако обаче природата да ви бръкне дълбоко в джоба, тогава ще опищите форума с призиви да се обединяваме, да направим нещо, да ходим на митинги и т.н.

800-1000 мечки за България са много. Това означава, че едва ли не на всеки 10 километра има по една мечка, а те правят преходи и по 30 километра. Къде ще я преместим дадена мечка, ако я упоим?

asm22
26.09.2014, 10:45
Тук сякаш се влиза в спорна хипотеза. Когато си в автомобил и стреляш мечока не се плаши. Да го убиеш нямаш право. Поради това излизаш, естествено те напада/напълно логично/, понеже имаш оръжие се защитаваш/всъщност хладнокръвно убиваш/ и проглушаваш ушите на всички. Бил си нападнат, защитил си се, какво ти е оставало, мечката била зла... Това е жалка теза, ако наистина някой се опита да играе на тази струна. Прочетете пак текста там ясно е записано телена ограда! Колко масивна може да е една телена ограда в област с мечки? Целия случай се решава с нова здрава ограда. И пчелина цял и мечката жива. Не здрава е страста към унищожение особенно на такова могъщо животно!

Не съм специалист по психология на животните. Може наистина да разполагат с толкова развита понятийна система. Все пак едва ли е така.

Вълчан
26.09.2014, 11:30
Защо аз например трябва да давам маса пари за ограда, да превръщам пчелина си в крепост! Да платят еко организациите! Мечката не е изчезващ вид, в България! Както се опиват да ни убедят някой! В европа, почти няма мечки. Дори в съседна Румъния се организират ловове на мечки. Значи незнам къде беше една статия, но в САЩ организациите за защита на кучетата, бяха мрънкали че кучетата в дворовете не отглеждали хумано. Съдът отсъдил, щом те смятат че собстрвеника не е предоставил според тях, добри условия за живот на кучето си. Те, организацията да построят, облагородят мястото за отглеждане на кучето със собствени средства! Така и за оградата, която ти предлагаш. Значи, това ми звучи,като крадците са ви обрали:защото нямате СОТ и вратата-ключалката ви смешна. А питали някой, кой с какви средства разполага!

ciko
26.09.2014, 12:09
Не е въпроса дали си някакъв за да изкажеш мнение. Не съм природозащитник фанатик и не членувам в такава организация.Пуснете си клипа отново и волумето ма мах за да чуете как един от героите казва "Оставете я да влезе и тогава.....".Защо трябва да се чака проблема и след това да търсим решение. Ако на мястото на мечката е човек ще го гръмните ли,едва ли , също е нарушител.
Вашите пчели ако са в населено място или в непосредствена близост и на някои му е хрумнало че те го притесняват, получава дискомфорт почва да развива някаква фобия и същият този човечец иска да си унищожите/изгорите кошерите и пчелите вие няма да помислите за др. решение?! ЕДва ли.
Ако имаш кошери за 10 000 лв. и пчеларстваш в рисков регион и не си отделил пари за адекватна защита за мен това е безхаберие, немърливост.
Решения има зависи дали искаме да ги открием или само си чешим пръстите тук или в др. форуми

ciko
26.09.2014, 12:16
Не се вземайте прекалено на сериозно.Не сте център на вселената и няма да бъдете, и светът не се върти около вас.

Mateev
26.09.2014, 12:22
Направата на тухлена или бетонна ограда, по-висока от 1 метър, според ЗУТ се нарича СТРОЕЖ. Следователно трябва да е направи проект с минимум следните части - Архитектура, Конструкции, План за безопасност и здраве и Пожарна безопасност. Ако има водоснабдяване прави се и част ВиК. Ако има електрозахранване - прави се и част Електро, както и част Ел. Присъединяване, както и се чака от ЕРП-то да ви издаде Становище за присъединяване и Предварителен договор. Ако е земеделска земя - предварително се прави ПУП - 6 месеца и още 2-3 кила хартия. Аааа - забравих - ако има и врата (а трябва да има), прави се и проект Пътна инфраструктура, който пък се съгласува с КАТ. Има и надзор, има и получаване на Акт 15 и 16, Разрешение за ползване и една камара други бюрократични тъпотии, които струват много много пари .....

Цялото удоволствие само по подготовката на документацията на оградата ще отнеме около 1 (а може и 2) години време, ще трябва да се съгласува в 7-8 инстанции (ЕРП, ВиК, Пожарна, КАТ, община и т.н.) и ще струва минимум 10-12 хиляди лева. Самият строеж на оградата ще отнеме още около 10 000 лева. И всичкото това, защото има "природозащитници" с голяма уста, които обаче не са готови да дадат и 1 лев за защита на мечките в България.

Аман от популисти, които само си правят вятър на устата и дават "умни" акъли, а не пари .......

kartagen27
26.09.2014, 12:34
Ако обаче природата да ви бръкне дълбоко в джоба, тогава ще опищите форума с призиви да се обединяваме, да направим нещо, да ходим на митинги и т.н.

От кога станахме американци че да убиваме всичко което ни бърка в джоба ..... дай тогава да почнем от данъчните :D ... в клипа пуснат по долу човека си казва че дори и не помисля да убива мечката .....

Вълчан
26.09.2014, 12:43
Хайде да помислим реално, не само да си чукаме по клавиатурата! Поста на Матеев е 100% верен! Минавал съм по този път, за строеж! Човек в имота!? Да нарушител, и ако сме свястна държава, ще бъде задържан и съден. На някой му пречат пчелите! Да и имам познат с такъв случай! Регистриран пчелин, притеснява съседите. Жалба срещу него, комисия идва, гледа, мисли и му направи предписние да ги премести! Човека е едно, животното е друго! Нека когато препоръчваме неща, да ги обмисляме, какво губим, какво печелим и какво ще ни струва едното и другото!

Mateev
26.09.2014, 12:46
Добре тогава. Да оставим мечките настрана. Можеш ли тогава да ми кажеш защо всеки, на когото му откраднат кошери, пропищява и започва да пълни форума с псувни и закани? А докато не са му били откраднати кошерите също е седял отстрани и е гледал сеира на другите пострадали, че дори е давал и "умни" акъли?

Пак повтарям - всички акъллии моментално ще си обърнат мнението, когато циганите или мечките ударят и техния пчелин.

asm22
26.09.2014, 13:03
Тема каква ограда може да спре мечка, и да затрудни крадци е полезна. Тема убих мечка, не съм виновен, и нямам угризения на съвеста е безполезна!

Mateev
26.09.2014, 13:12
А колко пилета, прасета, крави, риби и т.н. са убити в твоя чест, за да имаш мръвка на трапезата и кожени палта, тапицерии на коли или портомнета и т.н.. Въобще имаш ли си на представа колко живота са отнети заради тебе, за да можеш да се родиш и да израстнеш до момента? Това тежи ли ти на съвеста, или пак ще обявиш, че е чиста?

И аз не бих убил мечка хей така без нищо, но ясно осъзнавам колко много кръв е пролята заради мене, поради което си знам че съм грешен, и ми е много гадно, когато някой друг се самообяви за СВЕТЕЦ, а всъщност не е ......

ciko
26.09.2014, 13:32
Относно оградите.
1, Ако месността не на път от републиканската пътна мрежа и портата или портала не са на пряк излаз на същата КАТ не ти трябва
2, Хващаш гл. архитект на града и нещата излизат мн. по евтино и бързо /говорим за частен имот/ около 2000,00 лв.
Не са нужни нито акт 15 и 16,нито пожарна и прочие. Проверено в 14,02 ч.

Относно кражбата на кошери и прочие
Манталитетът на Българина е такъв. "На мен това не може да се случи" така мислят 99% от нацията.
В същият ред на мисли - Преди наводненията в цялата страна по медиите се тръби че се очакват обилни валежи, възможни са наводнения и прочие.Колко човека застраховаха имуществото си?!,а колко от тези които са били веднъж пострадало от природно бедствие се застраховат.Една застраховка излиза около 5,00 лв. на месец. Да жалко е че хората са загубили всичко или почти всичко градено с труд и лишения само за няколко мин., но кой е виновен- природата или безхаберието.
Оправдания много и е лошо че първо почваме да се оправдаваме и в 90% си оставяме само с това да хленчим и оправдаваме.
В много от ситуациите разисквани във форума сме скъпи на триците и евтини на брашно.

Вълчан
26.09.2014, 13:39
Тема каква ограда може да спре мечка, и да затрудни крадци е полезна. Тема убих мечка, не съм виновен, и нямам угризения на съвеста е безполезна!
Да така е и не е така, защото ако има държава, която мисли за народа си ще му помогне срещу мечката в случая. Не всеки е милионер, за да си строи солидни защитни съоръжения. А и не би трябвало! Матеев браво за поста си /73!

Вълчан
26.09.2014, 13:43
Относно оградите.
1, Ако месността не на път от републиканската пътна мрежа и портата или портала не са на пряк излаз на същата КАТ не ти трябва
2, Хващаш гл. архитект на града и нещата излизат мн. по евтино и бързо /говорим за частен имот/ около 2000,00 лв.
Не са нужни нито акт 15 и 16,нито пожарна и прочие. Проверено в 14,02 ч.

Относно кражбата на кошери и прочие
Манталитетът на Българина е такъв. "На мен това не може да се случи" така мислят 99% от нацията.
В същият ред на мисли - Преди наводненията в цялата страна по медиите се тръби че се очакват обилни валежи, възможни са наводнения и прочие.Колко човека застраховаха имуществото си?!,а колко от тези които са били веднъж пострадало от природно бедствие се застраховат.Една застраховка излиза около 5,00 лв. на месец. Да жалко е че хората са загубили всичко или почти всичко градено с труд и лишения само за няколко мин., но кой е виновен- природата или безхаберието.
Оправдания много и е лошо че първо почваме да се оправдаваме и в 90% си оставяме само с това да хленчим и оправдаваме.
В много от ситуациите разисквани във форума сме скъпи на триците и евтини на брашно.
Лесно е да се прави нещо когато си финансово подсигурен. Някой хора трудно преживят с наличните си средства и те немогат да отделят и 50ст. на ден!

ciko
26.09.2014, 13:55
А колко пилета, прасета, крави, риби и т.н. са убити в твоя чест, за да имаш мръвка на трапезата и кожени палта, тапицерии на коли или портомнета и т.н.. Въобще имаш ли си на представа колко живота са отнети заради тебе, за да можеш да се родиш и да израстнеш до момента? Това тежи ли ти на съвеста, или пак ще обявиш, че е чиста?

И аз не бих убил мечка хей така без нищо, но ясно осъзнавам колко много кръв е пролята заради мене, поради което си знам че съм грешен, и ми е много гадно, когато някой друг се самообяви за СВЕТЕЦ, а всъщност не е ......

Това са все животни отглеждани с една единствена цел след определен период от време да послужат за храна на човка. Никъде в постовете си не съм писал че съм светец или искам да бъда такъв.Но когато се унищожават, избиват или по някакъв начин се намалява популацията на даден вид или трофейни животни не мога да мисля по др. начин.

Тази тема също много се разводни и премина в друга посока.

ciko
26.09.2014, 14:02
Лесно е да се прави нещо когато си финансово подсигурен. Някой хора трудно преживят с наличните си средства и те немогат да отделят и 50ст. на ден!

Говорим за по малко от 50 ст.
500 ст./ на 30 дни. = на 17 ст. на ден. Това е при застраховка с електроуреди висок клас покриваща всичко за което можеш да се сетиш.
Така е. Голяма част от хората в Б-я /да не казвам булшенството / живеят под социалния минимум, но кой е виновен за това?

pepoing
26.09.2014, 19:15
Някой чувал ли е дали има мечки в Североизточна България?

pepoing
26.09.2014, 20:29
Според мен това видео е полезно https://www.youtube.com/watch?v=Sv2G-aRDvyY

ahilis
26.09.2014, 22:49
http://btvnews.bg/video/videos/tazi-sutrin/mechka-tormozi-zhitelite-na-kv-sushica-v-karlovo.html

http://btvnews.bg/article/bulgaria/regionalni-novini/poredno-napadenie-na-mechka-v-karlovo.html

rosty_sz
27.09.2014, 08:48
Видеото много ме впечатли. При тази мечка не вървят никакви номера с миризми, кучета, гърмежи и т.н. Да се запитаме обаче ЗАЩО? От няколко човека през лятото получих информация за мечка в този район. В района има доста маршрути за пешеходен туризъм и е забелязвана стотици пъти. Май ми споменаха че има тема във фейсбук от много време за нея. Мой близък приятел е подавал сигнали на 112 за тази мечка с точни координати. Вече се сещате предолагам кой е виновен за неприятностите на колегата сега. Абсолютно безхаберие, както винаги. Специално за тази мега нахална мечка аз тихомълком бих използвал гумени куршуми.

Искрен Мутафов
27.09.2014, 09:17
Не е нагла мечката или което и да е диво животно.Те са в своята територия - ПРИРОДАТА, а ние сме нагли защото си мислим и искаме да завладеем тяхната територия и си мислим, че това ни е позволено и ни се полага. Дали колко територии е завладял човека като е унищожил всичко безвъзвратно, колко видове сме заличили от лицето на земята. Има ли животно което да е заличило човешка раса?
Дали няма друг начин да се справим със проблема? може би по-сложен но по хуманитарен.Преди няколко дни гледах репортаж за град в Америка ако не се лъжа за три мечки в короната на едно дърво в самия град, е не ги застреляха упоиха ги и ги пуснали на свобода. Има и други такива клипове и с други животни в цивилизованите страни, а при нас в третия свят логиката е СМЪРТ за НАТРАПНИКА.

Остави ти АмерикаТА, те там ония викат пожарната да им смъква котките от дърветата. Много е лесно всеки да е природозащитник и добронамерен към дивата прирова и в частност мечката, докато не му е нанесла пряка щета. Къде са ония там от на Бриджит Бардо ли бяха от коя фондация, дето забраха мечките на мангалите(хорицата с тях си изкарваха хляба) - те(от фондацията) сега да ходят дя я ловят тая мечка, да си я вземат в "техният" резерват...

tsc1
27.09.2014, 09:32
.... Специално за тази мега нахална мечка аз тихомълком бих използвал гумени куршуми.
Това е интересна идея! Има ли нещо такова като "гумено бренеке"? Тя бързо ще разбере, че човека е по-силен от нея и ще придобие страх.

distedi
27.09.2014, 10:16
С гумените куршуми няма да се нарани мечката, но със сигурност ще се ядоса.....Има и малък шанс да се уплаши, но по-вероятно е да стане опасно за стрелеца.

rosty_sz
27.09.2014, 11:16
Точно бренекета (не занам така ли се изписва точно) са. http://shop.gunman.biz/-17-p-57.html
Произвеждат се в Старозагорско село и са специално за тази цел, в смисъл гумен куршум. Размера е точно за ловен патрон. Много трябва да се внимава с количеството използван барут защото са ми казвали, че без проблем изважда вътрешностите на куче от 20 метра. Аз лично съм пробвал с халосен патрон за пистолет и пробива керимида от 3 метра като прави точен отвор все едно е пробита със свредло.

kseno
27.09.2014, 15:00
Какви гумени ..... Пък е и снимали ..... Тез снимки се правят през оптиката ....и после на скарата ..... Ще влезе у нас, ще руши кошери а аз да я снимам с телефон .... Знаете ли кога ??? Та било тя защитена ... А мен кой ще защити????

Дамян Дамянов
27.09.2014, 15:04
Обещах да си мълча, но пълното невежество да не кажа профанизъм или олигофрения няма как да го подмина.

Дайте да избием всичко което ни пречи!
Явно си мислите, че само пред пчеларите има проблеми с дивата природа.
Че мечка бутнала няколко кошера - МНОГО ВАЖНО.
Нямате си и на идея колко пари губят рибарите от делфини.
Един делфин може да нанесе огромни загуби, като подплаши рибата, а от ИАРА (http://iara.government.bg/) ти стоят на главата с GPS в едната ръка и акт в другата.
А те с актове може да те накарат да си продадеш къщата.
Не ги интересува, че делфин изгонил рибата и пасажа е далече.
Значи една мечка е голям проблем, а един делфин дето може да ти остави семейството гладно и на улицата не е!
Е... аз искам да хапвам рибка с бира на Кабакум, а не свински уши с пърцуца(шльокавица) на Аязмото.

Хайде утре вземаме по една лодка и тръгваме по морето да стреляме делфини. - ОЛИГОФРЕНИЯ
Точно както избиха тюлените, а там загубите са още по-големи.
Тюлена направо разкатава фамилията на рибата.
Но кой не иска да види отново тюлен в България.

Тази мечка не е агресивна, а безхаберието на държавата няма граници.
Трябвало да се правят разходи за огради и т.н и т.н - че ако щеш!
Който го е страх от мечки, не ходи в гората!
Съди държавата, а не мечката.


https://www.youtube.com/watch?v=eA4C62WfekY

https://www.youtube.com/watch?v=YcaBFNz-n1o

https://www.youtube.com/watch?v=CD5eV2rl6_U

kseno
27.09.2014, 15:11
Да съдиш държавата ....... Напомня ми за един роман ....за едни битки с вятърни мелници ...... За съжаление Пич .... живеем в Булгаристан .......

distedi
27.09.2014, 17:04
Ето малко информация за гумените куршуми: http://www.asabulgaria.com/up/files/Non_Lethal%20-%20Ivo.pdf
Преди да се използват такива срещу мечка, трябва да се има предвид, че ако не се подходи професионално, последиците за стрелеца може да са трагични!
Има случаи на употреба на такива боеприпаси срещу мечка: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4295543 но след това какъв резултат е имало....може да гадаем.

ahilis
27.09.2014, 18:59
https://www.youtube.com/watch?v=CD5eV2rl6_U

Това е видра, а не тюленче.

Сергей Тимофеев
27.09.2014, 19:41
Обещах да си мълча, но пълното невежество да не кажа профанизъм или олигофрения няма как да го подмина.

Дайте да избием всичко което ни пречи!


https://www.youtube.com/watch?v=NxJTe18f1-Y#action=share

ahilis
17.10.2014, 18:20
http://www.focus-news.net/news/2014/10/17/1978671/montiraha-elektropastir-okolo-ediniya-ot-pchelinite-na-stoyan-ivanov-v-karlovskiya-kvartal-sushitsa-koyto-be-napadnat-ot-mechka.html

Mateev
04.11.2014, 18:18
Преди време бях написал, че на един от колегите на пчелина му беше идвала мечка. Тогава той успя да я изгони с имитиране на човешко присъствие (уриниране, стари парцали, напоени с парфюми и разни други миризми и т.н.). Сега обаче мечката се завърна и започна всяка една нощ най-редовно да си влиза в пчелина и да събаря по 3-4 кошера. И това го прави вече 4 поредни дни въпреки най-различните методи, които изпробвахме против нея. Последната нощ дори в пчелина имаше оставено едно куче и въпреки него тя пак беше влизала. Не знам как не са се сбили и как мечката не го е убила.

Методът на влизане е много прост - хваща с две лапи оградната мрежа и просто я свлича на земята, разкъсвайки теловете, с които е превързана към няколко кола. Самата мрежа също се намачква и на участъци се разтегля - въобще личи си каква колосална сила е употребена. После влиза в пчелина и с лапа събаря 3-4 кошера, взема си само 1 или 2 пити и останалото не го закача. Това всъщност помогна на колегата да спаси част от семействата. Особенно един от кошерите направо си е герой - семейството и майката оцеляха след 2 поредни събаряния. Има обаче и загубени семейства или само майки.

Като цяло вътре в пчелина мечката се чувствува като у дома си - разхожда се, хапва си, ляга си да си почива, изхожда се по-малка и по голяма нужда и т.н. За утре ми обещаха снимки от следите и от изпражненията.

Иначе колегата вече се отказа да се бори с мечката и днес направи офанзива да си мести кошерите в селото в двора. Проблемът е, че поради големия сняг лека кола не може да се приближи на по-малко от километър, така че мъкненето на ръка си е жива мъка. Ако днес не е успял да премести всичко, което може да се спаси, за утре съм обещал да му пратя бригада, за да се отхвърли работата по-бързо, иначе мечката ще доунищожи и малкото, което е останало.

Та такива ми ти неща се случват тука около мене. Когато колегата си прибере кошерите в къщи, следващия кандидат пчелин за посещение от мечка е моят. И направо още от сега се чудя какво да направя, за да го защитя. Пушката ще я държа заредена зад вратата, но това е само ако се наложи да защитя жена ми или сина ми от директно нападение. Иначе нямам намерение да стрелям по мечката, но във въздуха бих пострелял малко, за да видя дали ще има някакъв ефект.

Ivan_vd
04.11.2014, 19:47
Преди време бях написал, че на един от колегите на пчелина му беше идвала мечка. Тогава той успя да я изгони с имитиране на човешко присъствие (уриниране, стари парцали, напоени с парфюми и разни други миризми и т.н.). Сега обаче мечката се завърна и започна всяка една нощ най-редовно да си влиза в пчелина и да събаря по 3-4 кошера. И това го прави вече 4 поредни дни въпреки най-различните методи, които изпробвахме против нея. Последната нощ дори в пчелина имаше оставено едно куче и въпреки него тя пак беше влизала. Не знам как не са се сбили и как мечката не го е убила.

Методът на влизане е много прост - хваща с две лапи оградната мрежа и просто я свлича на земята, разкъсвайки теловете, с които е превързана към няколко кола. Самата мрежа също се намачква и на участъци се разтегля - въобще личи си каква колосална сила е употребена. После влиза в пчелина и с лапа събаря 3-4 кошера, взема си само 1 или 2 пити и останалото не го закача. Това всъщност помогна на колегата да спаси част от семействата. Особенно един от кошерите направо си е герой - семейството и майката оцеляха след 2 поредни събаряния. Има обаче и загубени семейства или само майки.

Като цяло вътре в пчелина мечката се чувствува като у дома си - разхожда се, хапва си, ляга си да си почива, изхожда се по-малка и по голяма нужда и т.н. За утре ми обещаха снимки от следите и от изпражненията.

Иначе колегата вече се отказа да се бори с мечката и днес направи офанзива да си мести кошерите в селото в двора. Проблемът е, че поради големия сняг лека кола не може да се приближи на по-малко от километър, така че мъкненето на ръка си е жива мъка. Ако днес не е успял да премести всичко, което може да се спаси, за утре съм обещал да му пратя бригада, за да се отхвърли работата по-бързо, иначе мечката ще доунищожи и малкото, което е останало.

Та такива ми ти неща се случват тука около мене. Когато колегата си прибере кошерите в къщи, следващия кандидат пчелин за посещение от мечка е моят. И направо още от сега се чудя какво да направя, за да го защитя. Пушката ще я държа заредена зад вратата, но това е само ако се наложи да защитя жена ми или сина ми от директно нападение. Иначе нямам намерение да стрелям по мечката, но във въздуха бих пострелял малко, за да видя дали ще има някакъв ефект.А защо не сложиш малко по едра морска сол и директно в нея какво няма да я убиеш но ако солта и пробие кожата ще и стане мноооого хубаво.

rikolinik
05.11.2014, 15:40
А защо не сложиш малко по едра морска сол и директно в нея какво няма да я убиеш но ако солта и пробие кожата ще и стане мноооого хубаво.

Не нея не знам дали ще и стане хубаво ама на него ще му наложи много бързо да презареди с бойни

Mateev
06.11.2014, 05:32
Мечката е много бърза. Доколкото си спомням при нападение се движи с 12 метра в секунда. При стрелба с бойна пушка има голям откат и дори и при автоматично зареждане повторен изстрел с прицелване е възможен не по рано от 3-4 секунди след първия. За това време мечката изминава разстояние от 50 метра в посока към тебе. С две думи - няма време за втори изстрел.

koragroup
06.11.2014, 06:38
1. По мечки не се стреля в БГ.
2. При едрия дивеч, важен е първия изстрел, най-много втория.
3. Отката не е проблем за който и да е стрелец, ако поне 10 пъти е гърмял с оръжието.
4. Точно автоматичното оръжие няма силен откатат (в сравнение с болтовите карабини и гладкоцевните)
5. За 3-4 секунди ще изпразня и 9-те патрона в Калашника и всичките ще са в мишената с големина на мечка.(до 150м).
6. Но най-важното е: По мечки не се стреля в БГ.

https://www.facebook.com/video.php?v=869449229733142

Вълчан
06.11.2014, 14:29
1. По мечки не се стреля в БГ.
2. При едрия дивеч, важен е първия изстрел, най-много втория.
3. Отката не е проблем за който и да е стрелец, ако поне 10 пъти е гърмял с оръжието.
4. Точно автоматичното оръжие няма силен откатат (в сравнение с болтовите карабини и гладкоцевните)
5. За 3-4 секунди ще изпразня и 9-те патрона в Калашника и всичките ще са в мишената с големина на мечка.(до 150м).
6. Но най-важното е: По мечки не се стреля в БГ.

https://www.facebook.com/video.php?v=869449229733142
Защо 9, не 30-е заряден пълнител? Важно е и вида на куршума!

Mateev
06.11.2014, 17:05
....... За 3-4 секунди ще изпразня и 9-те патрона в Калашника и всичките ще са в мишената с големина на мечка.(до 150м).....

Хайде още веднъж да преосмислиш написаните цифри, че като ги видят, световните шампиони по точна стрелба и снайперистите ще получат комплекс за малоценност..... Каубоите и бързите стрелци от дивия запад - също......

Ангел Йосифов
06.11.2014, 18:32
Защо не. Колегата може би има предвид мишена. И аз преди 28г. една нощ бях с АК-47(с цял пълнител) в ръката, но ....много бързо бягах - като за световен рекорд.

Mateev
06.11.2014, 19:41
Всички като деца сме стреляли с въздушни пушки по въртящи се бирени капачки, когато в града дойде цирк или панаир. Е получава се, но не всеки път и не със скорост 2 изстрела в секунда. При това разстоянието е само 1-2 метра, а капачките са с диаметър поне 2 сантиметра.

Ако трябва да убием мечка с един изстрел, трябва да се целим в зона с диаметър не повече от 15-20 сантиметра. Попадения извън тази зона не се броят, защото мечката ще има предостатъчно време да ни докопа и нататък си знаете .... Та 20 сантиметра на 150 метра са 2 сантиметра на 15 метра или 2 милиметра на 1.50м. Тоест на стрелбището на цирка трябва да се уцелят не бирените капачки, а клечките за зъби, при това тези клечки трябва да се движат бързо и освен това времето за прицелване трябва да е половин секунда. Ха сега ми кажете има ли човек на земята, който да е в състояние за 4 секунди да направи 9 точни изстрела по бързо движещи се (и подскачащи) клечки за зъби, при това не се брои уцелването на цялата клечка, а само изстрел в една единствена червена точица по средата. Трябва да се отчете и факта, че ръцете треперят, потта се лее по лицето и замрежва погледа и може би в същото време се пикае и сере едновременно (извинявайте за нецензорните думи). :)

Искрен Мутафов
06.11.2014, 20:50
Аз не съм специалист в областта, но нали си има разни там джиджайки - оптики, уреди за нощно виждане и може би разни други помощни приспособления...

koragroup
06.11.2014, 22:27
Г-н Матеев, при цялото ми уважение към теб, в случая се изказваш некомпетентно.
И аз не съм най-големия спец, но все пак това (лова и ловната балистика) ми е хоби и имам известни познания в теорията и ПРАКТИКАТА.
Първото понятие, което се пропуска тук е т.нар. СТОП ЕФЕКТ. Това най-общо казано е ефектът, който даден боеприпас (съответно калибър и оръжие) оказват при попадение в целта. СТОП ЕФЕКТА най-просто казано е функция на теглото на куршума и неговата скорост, както и какво се случва с проектила след попадението. Като добавим и хидро шокове, меки върхове и т.н. един изстрел дори извън най-смъртоносните области - глава, врат и сърце, могат да неутрализират дивеч с тегло 100-200-300 и нагоре килограми за доста повече от 10 секунди.
Ловните оръжия имат разни класификации, но за случая можем да ги разделим на "бързи" и "бавно" повтарящи 2-ри и 3-ти изстрел.
- Бавните (болтови карабини - презареждаш като "цирковите пушки" и гладкоцевните пушки) са по прецизни - едните използват оптики и на 100-200м вкарват кършумите в бирена капачка, а вторите се използват до 50м където мишената е голяяяяма.
- Бързите също могат да бъдат с оптики и прецизни, но в повечето случаи се разчита с първия изстрел да "спънеш" дивеча, а с втория да го довършиш. При тези оръжия, често се използват т.нар. "бързомерци". Те дават възможност без прецизно мерене, да знаеш къде ще попадне кършума. Стреля се с двете очи и така не се губи от поглед общата картинка.
- Ако бавните имат единица откат, бързите имат половин единица.

Относно скоростта. За трениран стрелец (а се предполага, че само на такива дават пушки), дори и бавните стрелят бързо. Мога да дам линкове за много клипове.

За моето оръжие - СЛР 95 (калибър 7,62х39) или иначе казано Калашник. Същия е като в казармата, само дето няма автоматична стрелба. Патроните са 6-7-8-9, защото пълнителте ми са ловни (леееко тунинговани - да не чуват КОС-аджиите). Отката е почти като на "циркова пушка". Има си бързомерец Бушнел без приближение с 4 скали и 2 цвята. Стоп ефекта му е отчайващо малък, но пък скоростта на срелба и цената на боеприпасите компенсират (0,5лв е патрона). За срелеца (аз демек) който се съмнява, да тръгва да тича по поляната на 100м от мене, пък аз ще пуцам ... да видим на кого пръв ще му "избие адреналина" ;-)

За животните. 99% от животните бягат от човека, още преди да е стрелял. Мечката дето ще тръгне срещу тебе, е по вероятно да я срещнеш в кошарата, отколкото в пчелина.

Накрая, ето я и моята "сопа":

2390

2391

Mateev
06.11.2014, 22:53
Не ми се сърди. Нямам претенции да съм добър ловджия, въпреки че съм "въоръжен до зъби". Моят малък личен опит ми говори точно обратното на това, което казваш. Аз имам 2 пушки БЕНЕЛИ - едната е гладкоцевна, а другата - за подборен лов. Стрелял съм предимно с гладкоцевната, като съм използвал основно СУПЕР МАГНУМ патрони. При нея отката (ритането) е такова, щото ми се появяват звезди пред очите и минават поне 3-4 секунди докато отново успея да хвана целта на мушка. Именно затова и написах, че ако с първия изстрел не успея, едва ли ще имам време за втори. Иначе да си призная ме е страх именно от мечки и когато ходя на лов, винаги нося под мишницата си зареден ГЛОК с 15 партона в пълнителя и един в цевта. Знам че много малко щети ще нанеса с 9 мм, но за сметка на това наистина мога да изстрелям на сляпо 16 куршума само за 3-4 секунди и горещо се надявам именно на този стоп ефект, както и че някой куршум ще уцели мечката на кофти за нея място.

Втората ми пушка вече е истинска карабина, също с автоматично зареждане като първата. Има си оптичен мерник заедно с всички екстри, включая и с лазер за бързо мерене. Патроните са по-големи от твоите - подобни са на тези от Манлихера. Далекобойноста им е 2 или 3 километра - не че ще уцеля нещо на такова разстояние. С тази пушка почти не съм стрелял, освен по сравнително близки мишени. Та когато писах първия си постинг, имах предвид точно тази пушка. И то не заради точността, а защото куршума е много мощен (с много висока кинетична енергия) и на майтап може да пробие череп на мечка или каквото там друго му се изпречи на пътя. Имам дори и трасиращи куршуми и нощем буквално ще виждам дали съм я уцелил или не. Автоматичното зареждане наистина може да ми позволи да стрелям по веднъж в секунда, па белким поне един куршум я уцели където трябва.

Това с бързината на мечките наистина е вярно. Ако недай си боже попадна в такава ситуация, наистина секундите ще са решаващи. От личен опит знам, че в кризисни ситуации човек загубва акъла си. За разум въобще не може да се говори - тогава работят само инстинктите, а те обикновенно са лош съветник. Веднъж ми се запали една лека кола и аз една минута не можах да намеря пожарогасителя. Сигурно 5 пъти търчах между багажника и предната седалка, гледах под нея, гледах при резервната гума, гледах в калника при акумулатора - абе гледах навсякъде и въпреки това не го открих. После когато пожарникарите угасиха колата, видях че пожарогасителя си беше там, където винаги си е бил, и до ден днешен се чудя как не го видях, след като погледа ми поне 10 пъти е минал през него.

koragroup
06.11.2014, 23:08
Ни най-малко не се сърдя. Ама ако беше казал за Бенелитата вместо за стрелбищните "пушки", нямаше да се хабя да пиша толкова много.
И все пак, сега пък личните ти наблюдения са заблуждаващи. Супермагнума си е като ритник от кон и то буквално в зъбите. Карабината сигурно е 30-06. Виждал съм прасенце 50-60 кила ударено с такива пушка и калибър - почти скъснао на две...

Вълчан
07.11.2014, 09:14
Има ловени форуми, Матеев, изглежда там не си регистриран. Регистрирай се и прочети, има доста полезна информация.

asti
07.11.2014, 09:19
Тук се е развихрила интересна ловна тема. Което всъщност е едно от моите хобита. Има какво да се пише по тези мнения който прочетох. Супер магмун патроните за гладкоцевно оръжие са сравнително едни от БАВНИТЕ патрони, тъй като проектила им е по тежък от обикновените. Да съгласен съм че по време на лов най важният изстрел е първият от там нататък за успех влияят доста фактори. И нека не се бъркаме че отката на самозарядната карабина е по малък от еднозарядната /болтовата/ карабина. Напротив точно обратното е. Относно тресиращите патрони те са забранени за употреба в БГ. При самозарядните /автоматичните/ карабини част от енергията се употребява за зареждане на следващия патрон поради която и причина и отката е по голям, което при еднозарядната /болтовата/ това го няма. От личен опит да споделя само че на купешки патрони за карабина вяра нямам, личен опит и разочерования, поради което сам си ги правя за да сведа до минимум неуспехите който съм имал с купешки патрони. Поздрави.
П.С. - Просто споделям моето мнение.

Относно мнение на колега и най вече никой да не го приема като негативно изказване или заяждане, /все пак това е форум в който споделяме и обменяме опит/ ЦИТАТ: "....... За 3-4 секунди ще изпразня и 9-те патрона в Калашника и всичките ще са в мишената с големина на мечка.(до 150м)....." На успех слагам 300 лева и разноски по стрелбището, но очаквам същото за мен при неуспех.

Вълчан
07.11.2014, 09:29
Аsti, объркахме форумите, ама пишеш неверни неща! Отката на самозарядната е ПО-малък от: болтова, еднозарядна-киплауф, карабина. Част от отката отива за презареждане и от там се гаси, от възвратно бойната пружина!

asti
07.11.2014, 09:46
Аsti, объркахме форумите, ама пишеш неверни неща! Отката на самозарядната е ПО-малък от: болтова, еднозарядна-киплауф, карабина. Част от отката отива за презареждане и от там се гаси, от възвратно бойната пружина!
Ясно, ще го запомня и ще го имам за напред в предвид.

Mateev
07.11.2014, 11:09
За да си изясним колко РИТА едно оръжие, първо трябва да си изясним какво имаме предвид под думичката ОТКАТ. Параметрите на отката са следните:
- Сила на въздействието
- Време на въздействието
- Разстояние в посока назад, изминато от приклада
- Ускорение на този приклад
- Кинетична енергия, отдадена в тялото на човека
Когато сравняваме два отката, кой от всичките тези параметри сравняваме?

Малко математика и физика:
Според Закона за запазване на импулса имаме равенство между импулса на излитащия куршум и импулса на пушката. Но импулса по определение е равен на произведението на СИЛАТА по ВРЕМЕТО на нейното въздействие. Силата зависи от налягането на изгорелите газове, а времето - от дължината на цевта. От тука - при еднакви патрони по-голям импулс ще даде това оръжие, което е с по-дълга цев. Най-малък импулс има пистолета, по-голям има Калашника на колегата и най-голям има пушката, независимо дали е гладкоцевна или нарезна. Та импулса ли създава чувството за откат или не?

Освен равенство на импулсите (на куршума и на пушката) имаме и равенство на СИЛИТЕ (това по 3-тия закон на Нютон). Силата зависи от количеството на барута в патрона и от времето за неговото изгаряне. Та силата ли създава чувство за откат или не?

Съгласно 2-рия закон на Нютон силата е равна на МАСАТА умножена по УСКОРЕНИЕТО. Тъй като имаме еднаквост на силите при еднакви куршуми, то тогава ускорението ще е обратно-пропорционално на МАСАТА НА ОРЪЖИЕТО. Тоест по-леките оръжия ще имат по-голямо ускорение, а по-тежките - по-малко. Та ускорението ли създава чувство за откат или не?

Кинетичната енергия е равна на МАСА по СКОРОСТ на квадрат върху 2. Имаме равенство между кинетичните енергии на излитащия куршум и на оръжието. Да, вярно е че част от тази енергия отива за презареждане на оръжието и в тялото на човека попада разликата. Та кинетичната енергия ли създава чувството за откат или не?

Можем да продължим и с други закони, но никога няма да си изясним кой участник в спора е прав и кой крив, докато не си изясним ЩО Е ТОВА ОТКАТ на оръжието. Въобще как човек ЧУВСТВУВА, че дадено оръжие има по-голям или по-малък откат?

jordanov
07.11.2014, 15:15
Еми де да знам, преди 30 години като прост кашик са ме учили че откат е движението на оръжието назад вследствие на изгарянето на газовете при изстрел? Силата на отката зависи от теглото на оръжието, силата на заряда и теглото на куршума. Долу горе това ни говореха, щото бяхме всякакви, разумява се че е имало и момчета-двойкаджии по физика и аз това съм запомнил. Може и някаква формула да са ни чертали, ама не помня вече.

koragroup
07.11.2014, 22:07
Няма лошо да си говорим на тази тема. То даже има и подходяща - започната от мен под заглавието "Има ли ловджии тука": http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=792&page=3
Ако Модовете преценят да преместят мненията.
Относно различните мнения, за пореден път се доказва "неразривната връзка" между пчеларството и лова, а именно чрез максимата: всеки пчелар/ловец си има теория, която е най вярна за него си!

зуница
29.12.2014, 18:31
Вижте с какво се опитваме да се справим:
https://www.youtube.com/watch?v=3rPAK4awLoE

Искрен Мутафов
29.12.2014, 19:47
Вижте с какво се опитваме да се справим:
https://www.youtube.com/watch?v=3rPAK4awLoE

Много пауър - много нещо, представяш ли си ако успееш да дресираш мечока да върти центрофугата - не ти трябва електрическа...

koragroup
29.12.2014, 20:07
Много пауър - много нещо, представяш ли си ако успееш да дресираш мечока да върти центрофугата - не ти трябва електрическа...
Бе то той тебе да не те дресира да въртиш... не ти трябва пчелин...

Bobi-M9598
29.12.2014, 20:12
Здравейте,

Това с дресирането е "лесна работа". Ама как да го отучим да си ближе пръстите?

Поздрави, Г. Георгиев

Недялко Атанасов
29.12.2014, 22:11
http://youtu.be/D-A44El_DMU За никой не е приятно ,но нека погледнем от смешната страна.

Искрен Мутафов
29.12.2014, 22:34
Бе то той тебе да не те дресира да въртиш... не ти трябва пчелин...

То при нас ги няма, ама ако създаваха проблеми дали щяхме да им простим или да им цепим басма...?!!

koragroup
30.12.2014, 08:20
То при нас ги няма, ама ако създаваха проблеми дали щяхме да им простим или да им цепим басма...?!!

Да не дава Господ да научаваме...:fencing:

Ангел Йосифов
30.12.2014, 09:52
Много пауър - много нещо, представяш ли си ако успееш да дресираш мечока да върти центрофугата - не ти трябва електрическа...

Ами я да се "дресира" мед да носи....

solaris60
30.12.2014, 10:23
Ами я да се "дресира" мед да носи....

Може да ти носи мед само, ако си я..... нали. Но може и да се обърка реда. Може и ти да започнеш, да и носиш мед.:bigsmile:

Димитър Байраков
17.08.2017, 10:45
Очаквах да прочета нещо за това дали електропастирите са ефективни и какъв модел е подходящ, а всъщност разговора се върти около това как да направим мечката на кюфтета!

Димитър Байраков
17.08.2017, 11:32
Аз лично използвам "пушкало" с ударник. В момента имам един модел, който се закача на медна тел и освен гръм произвежда силен светлинен ефект през нощта. В момента чакам да ми изработят втори модел, който отново е с ударник, но използва обикновен ловджийски патрон (естествено с предварително извадени съчми!!!). За момента пушкалата вършат работа, но винаги могат да бъдат активирани от някое диво животно или пък коза/теле/кон и тогава ако нямаш втори пояс около пчелина мечката може да дойде и да се налапа необезпокоявана. Към момента тези устройства действат безотказно и неведнъж са спасявали положението! Хубавото е, че поне за известно време мечката не смее да припари отново.

jdrumev
17.08.2017, 12:06
Гладът е по силен от тока.Това не съм го измислил аз да знаеш.:bigsmile:

Вълчан
17.08.2017, 12:26
Очаквах да прочета нещо за това дали електропастирите са ефективни и какъв модел е подходящ, а всъщност разговора се върти около това как да направим мечката на кюфтета!

Само да няма трихенилоза! Най добре пушкало от чакало!

jdrumev
17.08.2017, 12:33
Лошото е че ако има нашийник трябва да търсиш някой помияр от тия по улиците.Дето се вика слагаш му го на него и си ядеш кюфтетата.:bigsmile:

viktor tit
17.08.2017, 14:26
В нашето село, след като на един стар пчелар кошерите бяха нападани две, три есени подред, накрая ги вдигна на една стара въжена линия и свършиха нападенията. И така всяка година. Пролетта ги смъква, а есента ги закача.

delta.e
18.08.2017, 15:33
Лифта , кой го плаща ?
Защото , от баба Меца няма отърване .
Хайде да ги видя тези с кюфтетата .
Писането е лесно , ама , ако Ви напипат жална ви майка .

viktor tit
20.08.2017, 23:27
Няма лифт, това е въжена линия за смъкване на дърва от балкана.

Трендафил Дончев
10.12.2018, 23:16
https://btvnovinite.bg/bulgaria/kameri-zasneha-mechka-i-malkoto-v-imot-na-vitosha.html

Трендафил Дончев
01.11.2019, 15:45
https://dariknews.bg/regioni/plovdiv/mechka-stresna-zhitelite-na-sopot-video-2193030

evgeni.filimonov
27.05.2021, 16:58
Вече за трети път ....
Пчелина е на колега от София, намира се на Витоша....
ПАКОСТНИЦА

Кразз
27.05.2021, 17:06
Жива пъстърма яде мед......, ама не и е сега сезона.:bigsmile:

Linx
27.05.2021, 17:49
Електропастир.

valaz
27.05.2021, 20:25
Винаги съм си мислил, че мечките нападат кошери с пчели, когато времето е студено и пчелите са беззащитни. Но сега, нищо не ги спира да се отбраняват.

зуница
27.05.2021, 20:35
Вече за трети път ....
Пчелина е на колега от София, намира се на Витоша....
ПАКОСТНИЦА
Да пази Господ! Ама и като гледам що народ плъпна из Витоша.То място за мечките не остана.И от зор са тръгнали по пчелините.
Преди мечките си бяха в гората, сега хората са там.Мечките що да правят? Заучват се да пчеларстват.

Трендафил Дончев
28.05.2021, 07:23
Жива пъстърма яде мед......, ама не и е сега сезона.:bigsmile:

Скъпа пастърма. 20 000 лева и 5 години си я ядеш в затвора.

Трендафил Дончев
28.05.2021, 07:26
Винаги съм си мислил, че мечките нападат кошери с пчели, когато времето е студено и пчелите са беззащитни. Но сега, нищо не ги спира да се отбраняват.
И от човека много животни се отбраняват, но са деликатес.;)

evgeni.filimonov
28.05.2021, 12:38
Май и електропастира няма да я спре.....

Кразз
28.05.2021, 13:01
Май и електропастира няма да я спре.....

Само, ще я раздразни. Трябва да се измисли начин да се уплаши с нещо. И уплахата да е по-голяма от лакомията и.

зуница
28.05.2021, 13:08
Само, ще я раздразни. Трябва да се измисли начин да се уплаши с нещо. И уплахата да е по-голяма от лакомията и.
С какво се плаши гладна мечка?;)

Кразз
28.05.2021, 13:50
С какво се плаши гладна мечка?;)

Може би огън?

зуница
28.05.2021, 14:10
Може би огън?
А дежурен пожарникар и пожарогасител?:(
Сещам се за приказката в, която отвели един човек да му бае баячка за страх от мечка.Той имал достатъчно "смелост" да поиска да му бае не от страх, а да не го среща мечка в гората.;)
Когато навлиза човек в чужда територия не бива да се сърди , че в нея не са валидни неговите закони.По "горския закон", мечката яде мед.И като пчеларите са и го дали на готово в кошерите , що да не си хапне.Нито ще се катери по дърветата. Нито ще търси по хралупите.Човекът и е събрал на едно място толкова мед, колкото тя би открила за цяло лято в гората.То мечката е мечка, но и нейният интелект стига да разпознае от къде иде лесната храна.А за тия години вече си е създала и навик да я намира на точното място.В пчелина.

Кразз
28.05.2021, 15:11
А дежурен пожарникар и пожарогасител?:(
Сещам се за приказката в, която отвели един човек да му бае баячка за страх от мечка.Той имал достатъчно "смелост" да поиска да му бае не от страх, а да не го среща мечка в гората.;)
Когато навлиза човек в чужда територия не бива да се сърди , че в нея не са валидни неговите закони.По "горския закон", мечката яде мед.И като пчеларите са и го дали на готово в кошерите , що да не си хапне.Нито ще се катери по дърветата. Нито ще търси по хралупите.Човекът и е събрал на едно място толкова мед, колкото тя би открила за цяло лято в гората.То мечката е мечка, но и нейният интелект стига да разпознае от къде иде лесната храна.А за тия години вече си е създала и навик да я намира на точното място.В пчелина.

Че то горския закон, не се ли отъждествява с правото на по-силния? Борба за храна, за територия, за правото на размножаване? В случая кой е по-силния. Но все пак, ние трябва да се съобразяваме с човешките и етичните(в най-широк смисъл) закони. Това за пъстърмата бе шега, но трябва да има начин за справяне с това положение.

зуница
28.05.2021, 19:48
Че то горския закон, не се ли отъждествява с правото на по-силния? Борба за храна, за територия, за правото на размножаване? В случая кой е по-силния. Но все пак, ние трябва да се съобразяваме с човешките и етичните(в най-широк смисъл) закони. Това за пъстърмата бе шега, но трябва да има начин за справяне с това положение.
Сигурно е ,че има начини за справяне.Въпроса е дали можем да си ги позволим.За мене решението е да се избягват срещите с мецана.Ако джиповете, мотоциклетите, моторните резачки, атеветата не са из горите мечките спокойно ще си живеят.Сега искаме да ги стреснем и уплашим в пчелините.А с какво живеят като шум и дразнения до сега? Заемаме част от дома им и претендираме да се съобразяват с нас.Поведението им е израз на самозащита както на всяко живо същество.

dvd111
28.05.2021, 19:52
Май и електропастира няма да я спре.....
Защо, тя да не е извънземна? Мисля, че на един клип, в Канада точно заради мечки слагаха електропастири (и то на съвсем малка височина)...

Linx
29.05.2021, 12:34
Преди няколко години, колега около Чепеларе имаше същия проблем.Сложи електропастир и си реши въпроса.

slavi_ny
31.05.2021, 00:29
Здравейте колеги,бих искал да кажа една поговорка която някой може и да са я забравили."Бай бабо да не дойде мечка". Е случая е такъв,мечката е вече дошла и до колкото съм запознат кошерите свършват и мечката че потърси други,а това може да е и някой от нашите пчелини. Поговорката е вярна защото нищо не може да се направи законно а дори и електро пастир да се монтира то не е евтино и ефекта кой може да каже има ли. Нека пишат хора който са се опарили и са стигнали до решение на проблема. Не пожелавам на никой да вижда такава гледка с неговите пчели. Защото когато се случи на теб лично нещо такова и като видиш резултатите тогава няма да ни е много забавно. Благодаря на колегата че е споделил тази информация нека да се подкрепяме че явно ако не си помагаме ние няма кой. А за този случай ако не се беше разнесъл в различни институции тогава ловеца ще каже:"само да я видя на хикса". Трябва да се прави разлика от мечка която си живее в планините и мечка която живее в селата.Или дайте да изселим всички от селата в планините и да отидат в града да гледат кошери. Сега нали става на мода.Когато се редуват години в който гледаме кошерите и почнем:болести,пестициди,л ши години,някой дойде и открадне пчелите защото е по програма и му трябват бройки,после крадат само рамки с пило,после метнат парцала на камерата и си товарят като в тях и за десерт дойде "меца че обича медеца"тогава си казваш вече минаха толкова години защо блъскам като луд и възстановявам....човек се отчайва.

Трендафил Дончев
31.05.2021, 07:28
Здравейте колеги,бих искал да кажа една поговорка която някой може и да са я забравили."Бай бабо да не дойде мечка". Е случая е такъв,мечката е вече дошла и до колкото съм запознат кошерите свършват и мечката че потърси други,а това може да е и някой от нашите пчелини. Поговорката е вярна защото нищо не може да се направи законно а дори и електро пастир да се монтира то не е евтино и ефекта кой може да каже има ли. Нека пишат хора който са се опарили и са стигнали до решение на проблема. Не пожелавам на никой да вижда такава гледка с неговите пчели. Защото когато се случи на теб лично нещо такова и като видиш резултатите тогава няма да ни е много забавно. Благодаря на колегата че е споделил тази информация нека да се подкрепяме че явно ако не си помагаме ние няма кой. А за този случай ако не се беше разнесъл в различни институции тогава ловеца ще каже:"само да я видя на хикса". Трябва да се прави разлика от мечка която си живее в планините и мечка която живее в селата.Или дайте да изселим всички от селата в планините и да отидат в града да гледат кошери. Сега нали става на мода.Когато се редуват години в който гледаме кошерите и почнем:болести,пестициди,л ши години,някой дойде и открадне пчелите защото е по програма и му трябват бройки,после крадат само рамки с пило,после метнат парцала на камерата и си товарят като в тях и за десерт дойде "меца че обича медеца"тогава си казваш вече минаха толкова години защо блъскам като луд и възстановявам....човек се отчайва.

Имаше по едно време една идея да се изкарат кошерите извън населените места. Е, ето го резултата. Не казвам, че пчелините трябва да са пред вратата на съседа, но все пак условията да удовлетворят и двете страни. В момента в моя район има няколко пчелина, които са в гори телилейски и се чудя как все още не ги е контролирала Баба Меца. ;)

зуница
31.05.2021, 08:09
... В момента в моя район има няколко пчелина, които са в гори телилейски и се чудя как все още не ги е контролирала Баба Меца. ;)
Отговора е елементарен.Когато едно диво животно има възможност да избяга , то винаги го прави.В "горите тилилелейски" има къде да живее без да му досаждат разни двукраки шумни и нагли нашественици.Витоша за съжаление не е такова място.Витоша като национален парк вече е мото полигон и място за дърводобив на новоизлюпените селски виладжии. От години не съм виждал благородни елени, лалугери ,черни щъркели.Преди идваха едва ли не в дворовете на селяните.Когато през зимата вълците подгонеха елените те слизаха до къщите.Вълчия вой караше уличните кучета да се съберат около центъра.А завиеше ли вълк всичкото джавкане стихваше.Сега на ден колите които шетат из планината са колкото на градски булевард.В какво са виновни животните за да ни търпят? За купчините боклуци пръснати навсякъде и приучващи животните към търсене на близост с човека какво да кажем?
А относно разсипването на пчелините извън населените места мога само да споделя личен опит.Мой пчелин беше унищожен от хуманоиди.Цялото село знаеше кои са, но полицията не научи нищо. От тогава кошерите са в двора.Пътуват напред, назад бягайки от огради ,прозорци, баби , деца и т.н.И на мене ми се ще кошерите да са извън селото , ама от хуманоидите повече ме е страх.От тях и мечките бягат.Ако има на къде, де! Ако няма се приспособяват и лапат медец на готово.

Трендафил Дончев
31.05.2021, 09:02
Отговора е елементарен.Когато едно диво животно има възможност да избяга , то винаги го прави.В "горите тилилелейски" има къде да живее без да му досаждат разни двукраки шумни и нагли нашественици.Витоша за съжаление не е такова място.Витоша като национален парк вече е мото полигон и място за дърводобив на новоизлюпените селски виладжии. От години не съм виждал благородни елени, лалугери ,черни щъркели.Преди идваха едва ли не в дворовете на селяните.Когато през зимата вълците подгонеха елените те слизаха до къщите.Вълчия вой караше уличните кучета да се съберат около центъра.А завиеше ли вълк всичкото джавкане стихваше.Сега на ден колите които шетат из планината са колкото на градски булевард.В какво са виновни животните за да ни търпят? За купчините боклуци пръснати навсякъде и приучващи животните към търсене на близост с човека какво да кажем?
А относно разсипването на пчелините извън населените места мога само да споделя личен опит.Мой пчелин беше унищожен от хуманоиди.Цялото село знаеше кои са, но полицията не научи нищо. От тогава кошерите са в двора.Пътуват напред, назад бягайки от огради ,прозорци, баби , деца и т.н.И на мене ми се ще кошерите да са извън селото , ама от хуманоидите повече ме е страх.От тях и мечките бягат.Ако има на къде, де! Ако няма се приспособяват и лапат медец на готово.

Спомням си дядо ми. Страх го беше да излезе в гората с магаренцето и да отреже една пръчка с която да го кара, че горския ще го хване. Да не говорим за наръч колове за доматите. Но имаше гори в които страх да те хване да влезеш, както и ти казваш. Сега всичко е ръгнало/тръгнало къде му видят очите. Преди имаше нещо като райони. Града си е град. Селото село. Около тях някаква област в която да обикалят, а след това идват обработваемите площи в които в дадени моменти имаше неписана забрана да не се ходи/лозя, бостани, царевици..../, след това горите в които нямаш право да сечеш. А сега.....слободия. Абе, гледай Бойко и ни крой гащи. ;) А иначе мечката е голям фен на меда. Никога няма да го размине.

evgeni.filimonov
07.06.2021, 15:32
Може би видяхте по Нова ТВ репортажа за Чуйпетльово , след слагането на електропастира от местното горско, който наистина е направен добре, мечката е дошла, парнала се е и от тогава не е идвала......
https://nova.bg/news/view/2021/06/03/328952/%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B0%D0%B1%D1%81%D1%83%D1%80%D0%B4-%D0%BC%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%89%D0%BE%D0%B6%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8%D0%BC/

зуница
08.06.2021, 09:55
Може би видяхте по Нова ТВ репортажа за Чуйпетльово , след слагането на електропастира от местното горско, който наистина е направен добре, мечката е дошла, парнала се е и от тогава не е идвала.....
Дано с това се реши проблема на колегата. Нали ще ни държиш в течение при промяна на ситуацията?