PDA

Виж пълната версия : не си създадоха майка



mianva
03.08.2014, 16:27
Здравейте,
от две години имам седем кошера и тази година съсед пчелар ми помогна да направим отводки.
Едната от отводките не си направи майка.Изчаках,после купих маточник,уж беше прегризан отдолу -обаче не.
Минаха 15дни и пак няма майка.Как да постъпя?

Благодаря на тези които дават точни и конкретни отговори без да се отплесват по темата

ahilis
03.08.2014, 17:12
Здравейте,
от две години имам седем кошера и тази година съсед пчелар ми помогна да направим отводки.
Едната от отводките не си направи майка.Изчаках,после купих маточник,уж беше прегризан отдолу -обаче не.
Минаха 15дни и пак няма майка.Как да постъпя?

Благодаря на тези които дават точни и конкретни отговори без да се отплесват по темата
Ами как да ти се отговори, като който и да е от тук не знае състоянието на отводката ти. Предполагам са останали една шепа пчели. Най добре е да махнеш кошера от там и те да се прехвърлят в съседния и до тук. Догодина отново. Има и други варианти, но горе пише да не се отплесваме от темата. Шегувам се.

kartagen27
03.08.2014, 17:47
Мисля че вече е късно да го спасяваш това семейство ... щом тепърва ще получават майка няма как да се подготвят за зимата .... по добре го обедини с някоя от другите отводки ... хем ще подсилиш друга отводка за подготовката им за зимата хем наличните в кошера пчели ще свършат нещо полезно вместо да избият на търтовка

kapanec
03.08.2014, 18:03
Купи си майка до като не е семейството станало търтовка.Хубаво е да споменаваш дати кое как си направил за по лесна ориентация

Nevena*K
03.08.2014, 21:26
Здравейте,
от две години имам седем кошера и тази година съсед пчелар ми помогна да направим отводки.
Едната от отводките не си направи майка.Изчаках,после купих маточник,уж беше прегризан отдолу -обаче не.
Минаха 15дни и пак няма майка.Как да постъпя?

Благодаря на тези които дават точни и конкретни отговори без да се отплесват по тематаКакво сложихте в кошера? Майка не сте, но как създадохте отводката и кога? Подразбирам от написаното, че един месец чакате майка, а за това време е можело много неща да се направят!
Искате точни и конкретни отговори, но Вие не давате никаква конкретика!

kuline
03.08.2014, 22:08
Здравейте,
от две години имам седем кошера и тази година съсед пчелар ми помогна да направим отводки.
Едната от отводките не си направи майка.Изчаках,после купих маточник,уж беше прегризан отдолу -обаче не.
Минаха 15дни и пак няма майка.Как да постъпя?

Благодаря на тези които дават точни и конкретни отговори без да се отплесват по темата
Казваш, че са минали 15 дни от "купуването" на маточник и няма майка, а как го установи?
Младата майка е бърза и можеш най- добре да установиш, че няма майка, като сложиш открито пило и започнат да градят маточници.

Ангел Йосифов
04.08.2014, 19:05
щом тепърва ще получават майка няма как да се подготвят за зимата ....

Убеден ли си в твърдението си...август е?Представи си две-три рамки пчели,които си почиват и са на границата да се превърнат в търтовки-приличали ти на нещо?

vlado 9
04.08.2014, 20:48
[QUOTE=Ангел Йосифов;42677]Убеден ли си в твърдението си...август. И то началото

kunev
05.08.2014, 07:03
Има вероятност да успеят , особено при хубаво време през септември. Миналата година на 8 август направих отводка /за експеримент/ с две пити запечатани и една с открито пило. Отгледаха майка , иззимуваха а тази година са "фурии" нищо че майката е свищева

Mateev
05.08.2014, 08:10
Аз миналата година в първата половина на август направих 5 голи роя на по един корпус с празни неизградени пити. Ами изградиха голяма част от тях и влязоха в зимата на по 5-6 междурамия с пчели. Пролетта се засилваха нормално и вървяха наравно с другите пчели.