PDA

Виж пълната версия : Био восъчни основи



nolkov
30.07.2014, 19:45
Здравейте,
Да попитам ако някой знае. За био пчеларство как се правят основи или въобще не се правят. Ако има на пазара сергифициращите органи за био пчеларство признават ли ако си купиш от такъв сертифициран производител на основи.
Как пчелите изграждат пити. Ако може някоя снимка ще е супер!

Mateev
30.07.2014, 20:22
За био пчеларството трябва да си купуваш основи от производител на основи, който също има био сертификация. Доколкото обаче аз знам, такъв в България НЯМА. Другата алтернатива е да си купиш/направиш машинка за восъчни основи и да си ги лееш сам от собствен био восък.

Има още една алтернатива, но не съм сигурен дали тя ще бъде призната от сертифициращия орган. Тя е да си вземеш восъка и да отидеш при някой производител на основи, и да го накараш да си изчисти казаните и машините, докато светнат като огледало. И след това да стоиш при него и да гледаш докато ти ги произведе основите, и да си абсолютно сигурен, че хигиената е на високо ниво, и че восъка не се е докосвал до нищо друго, освен до изчистен до блясък хромникел.

При мене това е възможно, защото всичко по машината ми и по казаните е от хромникел. При другите производители не знам - трябва да питаш.

nolkov
30.07.2014, 21:05
Благодаря ти Матеев. Машинка едва ли ще успея да си направя - купя....а пък и нямам толкова много восък...трябва ми опитът на някой био пчелар. Може би закрепят само лентичка в горният край и така пчелите изграждат надолу - като Роже-Делон кошери....

scutellator
30.07.2014, 22:27
В България био-сертифицирането е като ISO-тата на Матеев - караш си със кошерите със същата боя, наоколо около теб пълно със слънчогледи, третираш си със същите лентички както преди - кой със варостоп, кой със кумафос.... и после се тупаш в гърдите "Моя мед е био" (лошото е че някои наистина си вярват!)

Не искам да обидя никой колега, който наистина се опитва да бъде био както е по учебниците в Европа, а не толкова колкото да покрие измислените стандарти на хартия на МЗХ с единствената цел да вземе нещо и той от баницата.

BleX
31.07.2014, 09:27
Произвдители на БИО основи има! В Бългрия има не малко пчелари които се занимават с биологично пчеларство и едно от зискваният е основте да са закупени от производител които произвежда основите от БИО восък.
Как пактикуват БИО пчеларство след като няма от къде да се закупят такива основи???

ianev
31.07.2014, 10:08
Ще ти кажа как. Всички колеги от даден район който са сертифизирани за БИО се кооперират събират си восъка и се договарят директно с производителя на основи и си плащат само изработката и им се правят основи само от техен восък

Mateev
31.07.2014, 11:23
Мислех да го спестя това и да не издавам тайната във форума, но след като вече тайната не е тайна, мога да я обясня. Повечето био пчелари правят така - казват на сертифициращия орган, че си имат собствена машинка за основи, дори купуват/правят някаква евтинийка, колкото да я покажат и това е. След това събират восъка си, обединяват се на групи, ако восъка е малко, и отиват при някой производител на восъчни основи да им ги направи, като все пак следят основите да са точно от техния си восък. Ами това е. Аз също съм участвувал в такава схема - правил съм основи на ишлеме и клиентите са стоели цяло денонощие да гледат как се правят и да се убедят, че се правят от техния си восък.

nolkov
31.07.2014, 12:46
Има една приказка, която много харесвам - ако не искаш да помниш - не лъжи :)
Та така и тука - посто не искам да се занимавам с половинчати неща, за да мога да спя спокойно....разбитам на това да си го развивам по този начин. И към момента ги гледам като бие пчелите с изключение на основите. Иначе третиране и кошери са спрямо изискванията на биологичното пчеларство.
дават ми 1 година преходен период да мина на изцяло биологични восъчни основи, затова и питам.
Странно е, че в БГ няма такъв производител на био основи или поне аз не намирам в нета....явнотрябва към организацията на био пчеларите да се обърна...

nolkov
31.07.2014, 12:47
А това е супер странно - ако го изнасят навън как се справят с изследванията на които биват подлагани?

ianev
31.07.2014, 14:42
Не съм чувал за такова изискване био производител да има задължително машина за восъчни основи. А и лесно се доказва има си период от 3 години в който трябва да се подменят голяма част от основите по кошерите с такива с собствен восък ... Взимат се проби от восъка и т.н и т.н. Не знаех че е тайна ако е така мога да бъда извинен и коментара ми да бъде изтрит

Mateev
31.07.2014, 19:09
Няма го, но това е начина да се заобиколи изискването био восъчни основи да се купуват от био производител на такива, какъвто в България все още НЯМА.

Така че всички Български БИО ПЧЕЛАРИ всъщност са такива само по документи, а не наистина. Изключение правят само тези, които наистина си имат восъчна преса, и наистина сами си леят основите.

Astralind
31.07.2014, 19:47
Изключение правят и тези като мен, които имат кошери Варе!

Искрен Мутафов
31.07.2014, 22:40
Мислех да го спестя това и да не издавам тайната във форума, но след като вече тайната не е тайна, мога да я обясня. Повечето био пчелари правят така - казват на сертифициращия орган, че си имат собствена машинка за основи, дори купуват/правят някаква евтинийка, колкото да я покажат и това е. След това събират восъка си, обединяват се на групи, ако восъка е малко, и отиват при някой производител на восъчни основи да им ги направи, като все пак следят основите да са точно от техния си восък. Ами това е. Аз също съм участвувал в такава схема - правил съм основи на ишлеме и клиентите са стоели цяло денонощие да гледат как се правят и да се убедят, че се правят от техния си восък.

Няма никаква схема, био сертифициращите фирми или поне една от тях, дават два варианта - човека сам да си лее основите било с пресе горещ восък или пък да го прави на дълги ленти които да се пресоват студено, вторият вариант е да си го занесе собственият восък и да му направят основи точно от неговият си восък, за което незнам дали им искат някакъв документ/писмо/или сертификат от фирмата която им е направила основите, но знам че точно тази био сертифицираща фирма препоръчва производителя на основи от Сливен. Незнам дали той е био сертифициран, дали правят някаква дезинфекция и почистване на поточната линия(може би го правят) - най-добре се обърнете към него, мисля че се казваше Петко Пенчев.

nolkov
01.08.2014, 09:43
Не съм чувал за такова изискване био производител да има задължително машина за восъчни основи. А и лесно се доказва има си период от 3 години в който трябва да се подменят голяма част от основите по кошерите с такива с собствен восък ... Взимат се проби от восъка и т.н и т.н. Не знаех че е тайна ако е така мога да бъда извинен и коментара ми да бъде изтрит

На мен ми казаха 1 година гратисен период, за да подмена основите....

nolkov
01.08.2014, 09:47
Изключение правят и тези като мен, които имат кошери Варе!

Само лента ли правиш в горният край - без обтелване?

Astralind
01.08.2014, 13:12
Само лента ли правиш в горният край - без обтелване?

Само намазвам летвичката восък в средата.

nolkov
01.08.2014, 14:07
Само намазвам летвичката восък в средата.

благодаря ти!

BleX
05.08.2014, 09:15
Някой има ли представа бургаските восъчни основи могат ли да се използват за биологично пчеларство? В сайта на производителят пише че са подходящи, но не знам дали сертифициращите фирми за биологично пчеларство разрешават използването на такъв тип основи.

borislav aleksandrov
05.08.2014, 09:38
Производител на био основи в България няма - повечето ходят до Сливен където им дават едно сертификатче че основите са произведени от собствения восък на пчеларя и това е...

сашо 38
12.04.2015, 16:28
На мен ми казаха 1 година гратисен период, за да подмена основите....
Знае ли някой как проверяват дали си ги сменил,проби ли вземат,интересува ме нормативната уредба.

Недялко Атанасов
12.04.2015, 20:02
На мен ми казаха 1 година гратисен период, за да подмена основите....

Много не компетентен отговор си получил,ама то 10-11 серт.фирми нямат угодия,но правилата са си правила.За това е и този преходен период 3-5 год. П.П ,следва пр.

Dian_Nedyalkov
15.05.2015, 09:39
Някой има ли представа бургаските восъчни основи могат ли да се използват за биологично пчеларство? В сайта на производителят пише че са подходящи, но не знам дали сертифициращите фирми за биологично пчеларство разрешават използването на такъв тип основи.
Изискай им сертификата им, и го покажи на фирмата която си си избрал да те сертифицира и контролира, те ще ти кажат дали всичко е ок. Ако някой има контакти на фирма с валиден сертификат моля да сподели контакти

Недялко Атанасов
15.05.2015, 21:04
Някой има ли представа бургаските восъчни основи могат ли да се използват за биологично пчеларство? В сайта на производителят пише че са подходящи, но не знам дали сертифициращите фирми за биологично пчеларство разрешават използването на такъв тип основи.
Пълен абсурд,даже не си го и помисляйте,че ще мине.............не че не е логично и сами да се сетите ама.................

Недялко Атанасов
15.05.2015, 21:10
Изискай им сертификата им, и го покажи на фирмата която си си избрал да те сертифицира и контролира, те ще ти кажат дали всичко е ок. Ако някой има контакти на фирма с валиден сертификат моля да сподели контакти
Какво , какво да изисква?,то в ДЪРЖАВАТА сертифициран производител на НАТУРАЛИН основи няма ,ти за гаражната пластмаса си тръгнал да претендираш.Питайте,ама питайте първо....

bat_minka
02.10.2015, 17:14
В Lacon на мен ми казаха ,или преса и собствено производство,или протокол,че основите са произведени от собствен восък от Горна Оряховица или Сливен