PDA

Виж пълната версия : Изчезнала майка



nnakov
28.07.2014, 06:54
Здравейте,
вчера отворих един РД кошер отводка на един корпус с млада майка, която добре осеменяваше преди месец. Сега гледам, че няма нито едно яйце. Няма нито нектар, нито мед нито прашец. Има само малко прясно запечатано пило и два маточника. Защо така? Къде е изчезнала младата майка? Мога ли да разчитам, че ще излезе нормална майка от тези два маточника? Пчелите са спокойни и не дават признаци на липсваща майка.

nnakov
29.07.2014, 09:30
И сега какво да ги правя тези маточници по това време на годината? Дайте съвет какво бихте направили вие. Аз за сега подхранвам отводката с мед и вода 1/1 и се чудя дали да не направя два нуклеуса по на един РД корпус с тези два маточника и да ги храня, за да изкарат зимата, а на пролет, ако са живи да ги развия като семейства. Дайте съвети от вашия опит.

Antonov
29.07.2014, 09:44
И сега какво да ги правя тези маточници по това време на годината? Дайте съвет какво бихте направили вие. Аз за сега подхранвам отводката с мед и вода 1/1 и се чудя дали да не направя два нуклеуса по на един РД корпус с тези два маточника и да ги храня, за да изкарат зимата, а на пролет, ако са живи да ги развия като семейства. Дайте съвети от вашия опит.

Купи си готова оплодена майка и я придай.Преди това унищожи маточниците или направи друго с тях.Ако я приемат
и почне да снася подхранвай яко.Има още време да ги зазимиш както трябва.

argilov
29.07.2014, 11:00
Остави маточниците да излязат майките,ако се осеменят подхранвай до 15 септември и след това събери заедно отводките,майките ще се разберат сами.Втори вариант е с тези отводки да подсилиш по слаби семейства.Моето виждане е, всяка работеща майка добре дошла в този момент.

nnakov
29.07.2014, 12:10
Благодаря ви колеги! А има ли начин да разбера на каква възраст са маточниците, за да знам кога ще се излюпят?

Antonov
29.07.2014, 13:03
Благодаря ви колеги! А има ли начин да разбера на каква възраст са маточниците, за да знам кога ще се излюпят?

На 9-я ден от снасяне в маточната чашка,маточника се запечатва,а на 16-я майката се излюпва.На пръв поглед е доста трудно да се определи кога ще се излюпи майката,трябва да си голям майстор да разбереш.

Вълчан
29.07.2014, 13:49
Имам абсолюно същия случай; две отводки с майки от самосмяна, май месец. Сега на 26.07.14и двете с няколко маточника!? Няма майка запечатано пило само, ще чакам да се излюпат и оплодят.

nnakov
29.07.2014, 14:25
Един стар пчелар от Софийските квартали ми разказваше преди години, че като вадел меда събирал пчелите от магазините, тъй като те и без това не се побирали всичките обратно в кошера след махане на магазините. Ако тези събрани пчели се изсипят в нов корпус и им се придаде маточник или майка те го приемат винаги. Така спасяваме и излишните пчели и излишните маточници. Нямам опит в това, но май си струва да се опита с някой от маточниците. А дали ще се подготвят за зимуване не знам. Ако маточникът е в 9-10 ден, това означава, че даже и да се излюпи и оплоди майката, то първото й поколение пчели ще се излюпи в началото на септември...
Май че ще опитам и ще ви пиша за резултата. Стискайте палци. Благодаря ви за съветите. Успех!

bobko81
29.07.2014, 17:31
Аз съм в същата ситуация но при мен пчелата станала на тартовка.Онзи ден на 26.07 поставих пресно пило от редовно семейство и чакам да заложи маточник.Ще видим какво ще стане и ще пиша.Доста стари пчелари ми казаха ,че е късно вече но аз няма какво да загубя.

Nik_m
20.11.2015, 20:10
Една от запасните ми майки е дала фира, днес вечерта преди да си тръгна гледам пчелите излезнали на прелката и обикалят. Заслушах се и вътре пчелите бучаха та е ясна работата, ама се чудя дали без майка ще изкарат зимата или да гледам подходящ момент да ги прехвърля при някой кошер.

Петър84
20.11.2015, 21:29
Една от запасните ми майки е дала фира, днес вечерта преди да си тръгна гледам пчелите излезнали на прелката и обикалят. Заслушах се и вътре пчелите бучаха та е ясна работата, ама се чудя дали без майка ще изкарат зимата или да гледам подходящ момент да ги прехвърля при някой кошер.Без майка няма да ги бъде,това да не е същия кошер които нападаше?

Nik_m
20.11.2015, 22:00
Без майка няма да ги бъде,това да не е същия кошер които нападаше?
Това не е кошер, стара майка я бях оставил запасна ако се наложи, но се разви да изкара зимата и я оставих. Мисля, че старата я няма от месец и е имало и млада майка, днес се е опитала да се оплоди и не се е прибрала.

Недялко Атанасов
21.11.2015, 07:19
Една от запасните ми майки е дала фира, днес вечерта преди да си тръгна гледам пчелите излезнали на прелката и обикалят. Заслушах се и вътре пчелите бучаха та е ясна работата, ама се чудя дали без майка ще изкарат зимата или да гледам подходящ момент да ги прехвърля при някой кошер.Вероятноста е на100%,та остави го и февруари го обедини ,като към него ​обединиш някое заслабнало семейство което ти се вижда,че няма да изпролети.

Nik_m
24.11.2015, 16:34
Да такава ми е идеята. Трябваше да ги обединя есента, но понеже нямам слабо семейство реших да ги оставя зимата и пролетта да ги обединя към някое заслабнало. То така или иначе сега е неподходящо за обединяване.

Недялко Атанасов
24.11.2015, 20:05
...............обединя към някое заслабнало......Заслабналото с майката обедини към него,вероятността да стартира след това ,е по-голяма,приемственоста на майката и останалата и/свита/е на 100%.

Nik_m
24.11.2015, 20:51
Да ама няма как защото е в оплодно сандъче и няма как да добавя корпус към него.

tendo
29.04.2016, 13:15
Здравейте колеги,

Искам да ви попитам, има ли някакъв риск млада, току-що оплодена и завърнала се преди няколко дни в кошера майка, да бъда убита от пчелите, ако в кошера се придаде пита със зряло пило, между което тук-таме се виждат открити личинки ? А има ли риск да бъде убита майката ако не е оплодена ?
И друго, знае ли някой какъв е срока в който пчелите чакат майка да се завърне от оплождане в кошера, и сигурен признак за наличие на майка ли е активното поведение на пчелите при паша и градеж на питите ?
Благодаря.

marinow
29.04.2016, 14:18
Здравейте колеги,

Искам да ви попитам, има ли някакъв риск млада, току-що оплодена и завърнала се преди няколко дни в кошера майка, да бъда убита от пчелите, ако в кошера се придаде пита със зряло пило, между което тук-таме се виждат открити личинки ? А има ли риск да бъде убита майката ако не е оплодена ?
И друго, знае ли някой какъв е срока в който пчелите чакат майка да се завърне от оплождане в кошера, и сигурен признак за наличие на майка ли е активното поведение на пчелите при паша и градеж на питите ?
Благодаря.

Наличието на открито пило не е причина пчелите да убият вече приета майка. Може да предадеш пита или пити с пило без пчелите колкото пчелите ще може да топлят през нощта.

zelha
29.04.2016, 18:01
Здравейте, вчера и днес на прелката има много изхвърлени търтей, някои са личинки, други оформени. Това е само на силните кошери. Досега не ми се е случвало и не мога да си обясня защо го правят това.

M.Milkov
29.04.2016, 20:32
Здравейте, вчера и днес на прелката има много изхвърлени търтей, някои са личинки, други оформени. Това е само на силните кошери. Досега не ми се е случвало и не мога да си обясня защо го правят това.Времето е нестабилно,нектаропотока секва,пашата е малко.Това се случва при силните семейства,пестят си запасите за пилото.За това ги изхвърлят, или простудено пило от честото отваряне,а може да е от прекаленото разширение на кошера.

vasilevsa
29.04.2016, 20:46
Здравейте, вчера и днес на прелката има много изхвърлени търтей, някои са личинки, други оформени. Това е само на силните кошери. Досега не ми се е случвало и не мога да си обясня защо го правят това.

И при мен преди седмица беше така нямаше паша армията голяма и се наблюдаваше абсолютно същото подхраних ги малко и всичко се регулира.

zelha
02.05.2016, 18:49
Благодаря за отговорите

MarinOFF
11.11.2017, 10:40
Привет!
Неотдавна в три кошера (ЛР) не намерих майки - нито старите маркирани, нито някакви нови.
Не забелязвам в поведението на пчелите симптоми на осиротяване. По другите кошери няма никакво открито пило за проба. Ако изобщо са отгледали някакви свищеви майки, те трябва да са излюпени в началото на октомври и едва ли стават за нещо, освен за сплотяване на семействата през зимата.
Как да разбера дали изобщо имат някакви майки и според вас, ако нямат такива, какви са шансовете им за успешно иззимуване?
Между другото, имам една резервна стара майка с ок. 300 пчели, която едва ли би иззимувала без подсилване.
Някакви идеи какво да правя?

Трендафил Дончев
11.11.2017, 12:12
Привет!
Неотдавна в три кошера (ЛР) не намерих майки - нито старите маркирани, нито някакви нови.
Не забелязвам в поведението на пчелите симптоми на осиротяване. По другите кошери няма никакво открито пило за проба. Ако изобщо са отгледали някакви свищеви майки, те трябва да са излюпени в началото на октомври и едва ли стават за нещо, освен за сплотяване на семействата през зимата.
Как да разбера дали изобщо имат някакви майки и според вас, ако нямат такива, какви са шансовете им за успешно иззимуване?
Между другото, имам една резервна стара майка с ок. 300 пчели, която едва ли би иззимувала без подсилване.
Някакви идеи какво да правя?

Прави се щателен преглед за наличността на майки - без значение какви са. Ако няма такива, то тези семейства се обединяват с това което има майка.

MarinOFF
12.11.2017, 18:06
Днес направих трети подробен преглед за последните две седмици. В единия кошер майка така и не намерих, но пък се натъкнах на малко яйца и прясно пило на две пити (все още не съм сигурен дали яйцата са оплодени). В другите два кошера след четирикратно претърсване не намерих нищо. На първо време сложих отгоре им по едно семейство с оплодена майка. Засега корпусите на семействата с майки и на евентуално осиротелите семейства са изолирани чрез силиконова мрежа за прозорци.