PDA

Виж пълната версия : Зазимяване 2014.



Страници : 1 [2]

FVCVS CAESAR
18.10.2014, 19:43
То зависи колко пчели са останали в кошера, но ако го оставиш така, както си е, мисля, че положението му ще е твърде несигурно.
Аз бих му сложил през декември една погача върху кълбото, за всеки случай.

ahilis
18.10.2014, 19:44
Пчелите през зимата се движат само на горе така ,че като изядат венеца има опасност да умрат независимо колко много мед има в крайните рамки това се случва при голям студ хубаво е да се прецени колко голямо ще е кълбото и да се оставят толкова рамки с малък венец ,а медените рамки да са по близо до кълбото.При варианта с четири рамки с малък венец може да се намалят на три ако се прецени ,че са достатъчни за кълбото.

Това не е доказано на 100%, че се движат само нагоре. То ако беше така щяха да измират маса кошери.

m_pchelari
18.10.2014, 19:46
Заснел съм го както обещах, грубо има към 10 000 пчели. Клипа ще го пусна ако успея тази вечер или в понеделник като преброя и акара от вчерашното третиране.

П.С. Движат се и на страни и това точно щях да питам някой знае ли при минимум каква температура кълбото се мести на страни?

Nik_m
18.10.2014, 19:46
При мен след като спряха с пилото преместиха меда от последните пити на мястото на пилото и от вариант 1 минаха към вариант 2.
Според мен ще е много глупаво да им бъркам работата и да ги връщам в изходна позиция. Пчеларя колкото и да разбира, пчелите знаят повече от него.

ahilis
18.10.2014, 19:51
При мен след като спряха с пилото преместиха меда от последните пити на мястото на пилото и от вариант 1 минаха към вариант 2.
Според мен ще е много глупаво да им бъркам работата и да ги връщам в изходна позиция. Пчеларя колкото и да разбира, пчелите знаят повече от него.
Затова много, много не се рови из кошерите за щяло и нещяло.

FVCVS CAESAR
18.10.2014, 20:00
Движат се и на страни и това точно щях да питам някой знае ли при минимум каква температура кълбото се мести на страни?
Да, движат се и настрани, ако температурите им го позволяват, но пък има опасност да разкъсат кълбото - едните наляво, другите надясно.
Трябва им една зима като 2011/2012 и въобще няма да се поместят настрани, а направо ще захапят горните летви, т. е. "ще гризнат дръвцето". :)
Не си ли чувал как стари пчелари с изумление коментират в края на зимата: "Абе в кошера има пити, пълни с мед, а семейството загинало от глад?" Направо изумително. :laughing:

ahilis
18.10.2014, 20:07
Не си ли чувал как стари пчелари с изумление коментират в края на зимата: "Абе питите пълни с мед, а те умрели от глад?" Направо изумително. :laughing:

Това, че са стари (дългогодишни) пчелари не значи, че като са казали, че пчелите са измрели от глад и това е така. Проблема е друг, който води до същия край (измиране на семейството).

FVCVS CAESAR
18.10.2014, 20:14
Пчелите могат да се преместват на съседни рамки само ако външната температура е по-висока от 6°C. В противен случай само разширяват и свиват кълбото, и се движат право нагоре... :)

m_pchelari
18.10.2014, 20:22
Пчелите могат да се преместват на съседни рамки само ако външната температура е по-висока от 6°C. В противен случай само разширяват и свиват кълбото, и се движат право нагоре... :)

Значи в кошера около 8-9 градуса. Мислех си, че може и при по-ниска температура. Ето и клипчето:


https://www.youtube.com/watch?v=bkYrLa8D3cU&feature=youtu.be

Ама няма да се смеете, че говоря миеко щот съм от далеко :)

tsc1
18.10.2014, 20:22
Един от начините да се наблюдава какво става в кошера през зимния сезон е термовизионната камера. За съжаление - скъпо удоволствие!

Искрен Мутафов
18.10.2014, 20:23
m_pchelari, зависи колко кошера са ти в това положение, но това което може да предприемеше да разпечаташ една от пълните с мед пити, да я сложиш зад преградната дъска или да я отдалечиш на няколко сантиметра от другите и те ще си пренесат меда където е било пилото доскоро, а може и една от питите с малък венец също да я разпечаташ и извадиш от центъра. Вариант е и с твърдахрана, а също и с инвертиран сироп, въпреки че там си има рискове, но търговците специално на апи инверта са ми казвали, че може да се дава за дозапасяване и през ноември в зависимост от времето(температурата) - но колко вярно е това твърдение или е по-скоро реклама, аз не мога да бъда на 100% сигурен.

rosty_sz
18.10.2014, 21:05
Изгледах клипа и за съжаление дори и със слушалки не можах да чуя какво говориш. Въпреки че не се вижда добре ми се стори че положението не е точно така както го беше нарисувал. Имаш пити на 2/3 а това е много важно. На твое място бих редил така. 2 с венец по средата: 2 на 2/3 от двете им страни и 2 цели най от вън от ляво и дясно после са прашеца една или две. Остана една с венец и една цяла или нещо такова според зависи. разпечатвам венеца и зад хранилката или преградна дъска според зависи може и разпечатване на част от другата останала и най-отвън ама от другата страна. По този начин сега ще ядът венеца, ще допълнят чрез прехвърляне незапечатаните килийки по другите пити и за зимата ще останат с чудесна подредба на 6 рамки. Кошера е силен, но ще се събере чудесно на 6 рамки като свие кълбото.

m_pchelari
18.10.2014, 22:05
Ще изчакам до края на другата седмица за да видя дали сами ще предприемат преподреждане и тогава ще ги подредя точно както си го описал.

kapanec
19.10.2014, 07:27
Ще изчакам до края на другата седмица за да видя дали сами ще предприемат преподреждане и тогава ще ги подредя точно както си го описал.
Другата седмица ,ще стане късно дават го застудяване

slavi 13
19.10.2014, 09:46
Ето как съм зазимявал, когато съм имал препълнени и полупразни пити, върху които последното пило се е излюпило.
В кошер ДБ, ако нямам запазени пити с мед от главната паша, ги подреждах през една - една препълнена с мед - една полупразна, където е било последното пило - една пълна с мед и т.н.
Пълните с мед пити ги разпечатвах отдолу, или ги надрасквах с вилица на една трета от височината, и пчелите си правеха добро кълбо, където те си поискат, но обикновено го правеха пред прелката.

Основен недостатък на стандартната плодникова рамка ДБ, е че е ниска, и че височината й не стига за едновременно отглеждане на последното пило и за натрупване на запасите за зимата. Това създава огромни проблеми на пчелите, и много работа за пчеларите.
Този недостатък се компенсира с подреждането на гнездото при зазимяване, запазване на пълни пити с мед в склад, с подхранване, с поставяне на магазин пълен с мед под или над корпуса, с поставяне на пълна с мед пита над кълбото, с поставяне на питки и т.н. кой каквото си практикува.

При много продължително и студено време пчелите се движат само нагоре, обикновено пред прелката. Студът не им влияе, но ако не им стигне храната над пчелното кълбо, загиват, независимо че в задната част на питите има много мед. Тогава могат да умрат отделни междурамия, но семейството може и да оцелее, независимо че кълбото се разделя.

При променливо време през зимата пчелите се движат нагоре и назад към задната стена на кошера, когато над кълбото липсва мед, като постепено се отдалечават от прелката, и първото пило го разполагат в задната част на кошера. Това се получава само когато има периоди през които пчелите могат да разпуснат за кратко пчелното кълбо.

Само че никой не може да ни каже, какво ще е времето през зимата.

Поздрави и успех на всички!

m_pchelari
19.10.2014, 13:37
Току що преброих акара от последното третиране от клипа. Още 430 акара, добре че нямаше повече пило. Кошера е изчистен, общо над 2000 акара след 5 третирания.

rikolinik
21.10.2014, 10:53
Току що преброих акара от последното третиране от клипа. Още 430 акара, добре че нямаше повече пило. Кошера е изчистен, общо над 2000 акара след 5 третирания.

Изгледах клипчето но не разбрах какво и колко сложи в пушалка. Каква е рецептата, че сега имам проблем с акара и от 10 кошера ДБ един е избягал и втори в който пчелите са останали една шепа а бях най силните ми кошери. Вчера ги опушвах с Варостан Р като накапах лентичките и като постояха час ги запалих защипани за една пръчка вкарвах през прелката но видях доста зор(за първи път опушвам, досега само лентички съм слагал) Общо взето не съм много сигурен дали ги опуших както трябва защото ми се налагаше лентичките да ги паля по няколко пъти тъй като стана късно а и лентичките не бяха хубаво изъхнали след накапването.

Петър84
21.10.2014, 12:23
Изгледах клипчето но не разбрах какво и колко сложи в пушалка. Каква е рецептата, че сега имам проблем с акара и от 10 кошера ДБ един е избягал и втори в който пчелите са останали една шепа а бях най силните ми кошери. Вчера ги опушвах с Варостан Р като накапах лентичките и като постояха час ги запалих защипани за една пръчка вкарвах през прелката но видях доста зор(за първи път опушвам, досега само лентички съм слагал) Общо взето не съм много сигурен дали ги опуших както трябва защото ми се налагаше лентичките да ги паля по няколко пъти тъй като стана късно а и лентичките не бяха хубаво изъхнали след накапването.Колега варостоп ли си слагал или други ленти?Сигурно ли е че от акара са избягали,да не са нападнати кошерите.

rikolinik
21.10.2014, 12:57
Колега варостоп ли си слагал или други ленти?Сигурно ли е че от акара са избягали,да не са нападнати кошерите.

Ленти Варостоп. Иначе като са избягали пчелите кошера е почти ограбен защото не бях ходил 20 дни на пчелина като бях спокоен че съм ги зазимил и си мислех че няма какво да правя на тях. Груба грешка от моя страна защото са 4 км от вкъщи пет минути път. А защо си мисля че е акара ами защото беше(преди 20дни) на 11 рамки пълен с пчели и на 4-5 рамки с пило а и входа бях стеснил на около 2-3 см. така че не виждам логика толкова силно семейство със този малък вход да бъде унищожено от нападение. Иначе другото интересно което ми се случи вчера когато започнах да вадя останалите пити с мед. на една от последните рамки намерих майката която си щъкаше свободно и какво направих в бързината. Оставих кошера отворен за десетина минути без да го опушвам като целта ми беше да влезнат колкото се може повече пчели/грабителки и след това затворих плътно кошера като мисля да го оставя така затворен за 3-4 дни. Почти съм сигурен че няма да се получи нищо по това време но така ил иначе този кошер е изгубен и това ще един вид експеримент.

Петър84
21.10.2014, 16:21
Ленти Варостоп. Иначе като са избягали пчелите кошера е почти ограбен защото не бях ходил 20 дни на пчелина като бях спокоен че съм ги зазимил и си мислех че няма какво да правя на тях. Груба грешка от моя страна защото са 4 км от вкъщи пет минути път. А защо си мисля че е акара ами защото беше(преди 20дни) на 11 рамки пълен с пчели и на 4-5 рамки с пило а и входа бях стеснил на около 2-3 см. така че не виждам логика толкова силно семейство със този малък вход да бъде унищожено от нападение. Иначе другото интересно което ми се случи вчера когато започнах да вадя останалите пити с мед. на една от последните рамки намерих майката която си щъкаше свободно и какво направих в бързината. Оставих кошера отворен за десетина минути без да го опушвам като целта ми беше да влезнат колкото се може повече пчели/грабителки и след това затворих плътно кошера като мисля да го оставя така затворен за 3-4 дни. Почти съм сигурен че няма да се получи нищо по това време но така ил иначе този кошер е изгубен и това ще един вид експеримент.Кошера е бил силен би трябвало да може да се справи с акара.Вчера извадих лентите варостоп бях сложил по три на кошер.Имам и силни и по слаби кошери но всичките стоят не са избягали.

rikolinik
21.10.2014, 17:38
Кошера е бил силен би трябвало да може да се справи с акара.Вчера извадих лентите варостоп бях сложил по три на кошер.Имам и силни и по слаби кошери но всичките стоят не са избягали.

Ами аз от както се захванах с пчелите трета година подред само Варостоп пролет есен. Може би трябва да ги сменям но това ще ми е за урок за трите години пчеларство.

Свилен Станчев
02.11.2014, 11:44
Здравейте колеги,
От тази година се занимавам с пчели. Реших да стартирам ударно - имам 22 семейства. Гледам ги в Годеч.
Това зазимяване ми наруши съня sweating;. Много не притеснявам да не уморя добитъка, заради мое действие или бездействие. Не съм сигурен какво е добре и какво не е. Ясно ми е, че колкото пчелри - толкова мнения (малко като рибарите, но там май е по-зле.. :bigsmile:). Мисля да направя следното...

1. Скоро погнозите са за повишаване на температурите и мисля да им сипя по 2-3 кила сироп, та да знам, че съм им помогнл с изхранванто (не съм сигурен, че трябва, но така - за всеки случай). Мисля, че няма да им навредя... (Не смятъм да ги подхранвам през зимата с питки. Ще ги отварям на пролет. Още повече, че при мен всичко се случва по-късно - цъфтежа, прецъфтяването... и .н. Нямам рапица, има малко акация, така че не ми е нужнен силен кошер началото на април... Даже напротив. Опасявам се от роене, ако рано имам силни кошери, без да имат достатъчно работа)
2. Чудя се дали да им оставя горните прелки отворени. (четох и по този въпрос, но май ще ги оставя отворени...)
3. По повод безпроблемното хоризонтално движение на кълбото през зимата, се чудя дали да не пробия питите. Знам го от един стар пчелар. Пробиваш питите на около 1/3 височина отгоре надоу. Дупка около 20 мм. По този начин няма опасност кълбото на не успее да заобиколи питите... Друг е въпросът, че пчелите не си правят такива отвори в хралупите...

Моля за мнения. Благодаря предварително.


Успех на всички.

Искрен Мутафов
02.11.2014, 12:10
Здравейте колеги,
От тази година се занимавам с пчели. Реших да стартирам ударно - имам 22 семейства. Гледам ги в Годеч.
Това зазимяване ми наруши съня sweating;. Много не притеснявам да не уморя добитъка, заради мое действие или бездействие. Не съм сигурен какво е добре и какво не е. Ясно ми е, че колкото пчелри - толкова мнения (малко като рибарите, но там май е по-зле.. :bigsmile:). Мисля да направя следното...

1. Скоро погнозите са за повишаване на температурите и мисля да им сипя по 2-3 кила сироп, та да знам, че съм им помогнл с изхранванто (не съм сигурен, че трябва, но така - за всеки случай). Мисля, че няма да им навредя... (Не смятъм да ги подхранвам през зимата с питки. Ще ги отварям на пролет. Още повече, че при мен всичко се случва по-късно - цъфтежа, прецъфтяването... и .н. Нямам рапица, има малко акация, така че не ми е нужнен силен кошер началото на април... Даже напротив. Опасявам се от роене, ако рано имам силни кошери, без да имат достатъчно работа)
2. Чудя се дали да им оставя горните прелки отворени. (четох и по този въпрос, но май ще ги оставя отворени...)
3. По повод безпроблемното хоризонтално движение на кълбото през зимата, се чудя дали да не пробия питите. Знам го от един стар пчелар. Пробиваш питите на около 1/3 височина отгоре надоу. Дупка около 20 мм. По този начин няма опасност кълбото на не успее да заобиколи питите... Друг е въпросът, че пчелите не си правят такива отвори в хралупите...

Моля за мнения. Благодаря предварително.


Успех на всички.

По това време не е най-разумното нещо да се дава сироп. Ако запасите на кошер са под 15 килограма, и в зависимост от разположението би могло да се даде инвертиран сироп или мед 2-3 части мед към 1 вода, но сироп само захар:вода в никакъв случай не давай - изписани са десетки и дори стотици страници по въпроса, само тук във форума. По-важно е: здравослонвното състояние на пчелите - третирани ли са против акар, кога с какво и какво е нивото на опаразитеност в момента; извършена ли е профилактика срещу нозематоза - с какъв препарат, колко пъти; колко стари са майките(коя тодиня са); какво е количеството на пчелите в кошера - тези фактори са много по-важни при оцеляването на семейсвата, отколкото храната. Ако е малко ще им сложиш в края на зимата по една голама питка от 2,5 кг. Относно това да пробиваш питите - някой го практикуват, ако ти се занимава може да го направиш, тъкмо добре ще огледаш и прецениш точно какво е количеството на медовите запаси.

Свилен Станчев
02.11.2014, 16:55
По това време не е най-разумното нещо да се дава сироп. Ако запасите на кошер са под 15 килограма, и в зависимост от разположението би могло да се даде инвертиран сироп или мед 2-3 части мед към 1 вода, но сироп само захар:вода в никакъв случай не давай - изписани са десетки и дори стотици страници по въпроса, само тук във форума. По-важно е: здравослонвното състояние на пчелите - третирани ли са против акар, кога с какво и какво е нивото на опаразитеност в момента; извършена ли е профилактика срещу нозематоза - с какъв препарат, колко пъти; колко стари са майките(коя тодиня са); какво е количеството на пчелите в кошера - тези фактори са много по-важни при оцеляването на семейсвата, отколкото храната. Ако е малко ще им сложиш в края на зимата по една голама питка от 2,5 кг. Относно това да пробиваш питите - някой го практикуват, ако ти се занимава може да го направиш, тъкмо добре ще огледаш и прецениш точно какво е количеството на медовите запаси.

Благодаря за отговора. Аз съм от хората, които само в краен случай биха дали захар (за да спаси семейството от глад напр.). Под сироп, имах предвид инвертиран сироп и мислех да им го дам неразреден, както си е на 70 %. Имам в мазето 60 литра. Ще поумувам още малко...

tarty
02.11.2014, 18:03
Ако искаш отворите на горните прелки ги запуши с дунапрен.

kapanec
02.11.2014, 19:52
Благодаря за отговора. Аз съм от хората, които само в краен случай биха дали захар (за да спаси семейството от глад напр.). Под сироп, имах предвид инвертиран сироп и мислех да им го дам неразреден, както си е на 70 %. Имам в мазето 60 литра. Ще поумувам още малко...

Напълно подкрепям мнението на Искрен но така и не разбрахме какво е моментното състояние на семействата ,че да можем да се ориентираме по добре .

Nik_m
03.11.2014, 15:15
И аз за сега съм отворил горните прелки, но ако дойде сериозно застудяване сигурно ще ги затворя, защото съм на отворени изцяло входове на дъната и мрежа 16/16см.(също отворена) в предния край на дъното.

rosty_sz
03.11.2014, 18:32
Днес започнах да стеснявам и преподреждам пити където се налага. Пак имаше изненади. В половината кошери, които минах днес имаше пило по "един шамар" в някои на две рамки по "един шамар", а две семейства имаха пило на четири рамки като в единият имаше и личинки и яйца. Единя от тези "рекордьори" нещо му се скапа дъното и не може да се затвори и е отворено от край до край. Другата изненада дойде от кошер с огромно количество подмор пред него. Като видях купчинката направо го отписах ама викам ще го отворя. Оказа се най силния кошер от прегледаните днес със хубаво оформено и леко разпуснато кълбо на 9 рамки. Затворих ухилен до уши и леко объркан, но не предполагах след няколко семейства каква изненада ме очаква. Действам си аз, видях без да ги търся почти всички майки, защото са ми маркирани и лесно се забелязват. На поредното семейство вдигам 4-тата рамка пилото по средата, майката близо до долната летва, добър венец и я връщам. Вдигам следващата рамка и виждам абсолютно същото само, че майката не маркирана и се спичам. Бях чел за зимуващи няколко майки, но не бях виждал и не бях убеден, че е вярно. Е вярно е. Утре продължавам и дано ако има изненади са приятни.

kapanec
03.11.2014, 19:13
И аз за сега съм отворил горните прелки, но ако дойде сериозно застудяване сигурно ще ги затворя, защото съм на отворени изцяло входове на дъната и мрежа 16/16см.(също отворена) в предния край на дъното.
Аз също ,ще ги затворя но към 15.02 след като им сложа първите питки за годината .Колега мрежата на дъната затваряш ли ги и кога, моите за първа година ,ще зимуват на изцяло мрежесто дъно и то отворено.

Nik_m
03.11.2014, 19:55
Аз също ,ще ги затворя но към 15.02 след като им сложа първите питки за годината .Колега мрежата на дъната затваряш ли ги и кога, моите за първа година ,ще зимуват на изцяло мрежесто дъно и то отворено.
Аз махнах изцяло мрежестите дъна и им поставих тези с мрежа 16/16см. в предния край (за прашецоуловителите) която няма да я затварям, миналата година ги затворих на 1ви март и тази мисля така.

Nik_m
03.11.2014, 20:00
Днес започнах да стеснявам и преподреждам пити където се налага. Пак имаше изненади. В половината кошери, които минах днес имаше пило по "един шамар" в някои на две рамки по "един шамар", а две семейства имаха пило на четири рамки като в единият имаше и личинки и яйца. Единя от тези "рекордьори" нещо му се скапа дъното и не може да се затвори и е отворено от край до край. Другата изненада дойде от кошер с огромно количество подмор пред него. Като видях купчинката направо го отписах ама викам ще го отворя. Оказа се най силния кошер от прегледаните днес със хубаво оформено и леко разпуснато кълбо на 9 рамки. Затворих ухилен до уши и леко объркан, но не предполагах след няколко семейства каква изненада ме очаква. Действам си аз, видях без да ги търся почти всички майки, защото са ми маркирани и лесно се забелязват. На поредното семейство вдигам 4-тата рамка пилото по средата, майката близо до долната летва, добър венец и я връщам. Вдигам следващата рамка и виждам абсолютно същото само, че майката не маркирана и се спичам. Бях чел за зимуващи няколко майки, но не бях виждал и не бях убеден, че е вярно. Е вярно е. Утре продължавам и дано ако има изненади са приятни.
Кога мислиш да третираш с ОК при това положение с пилото? При мен няма толкова пило, но има семейства с прясно.

jordanov
03.11.2014, 20:47
Рости, търтеи виждат ли се?

kuline
03.11.2014, 20:56
Тази година определено е "шантава". Като започна от средата на април, та до сега.
Аз вчера третирах с ОК и ми направи впечетление колко различно е състоянието на семействата, но бе неподходящо за "подробно разглеждане" и сега като чета поста на Рости се уверявам в извода си, че този път природата изненада и пчелите, а не само специалистите, ангажиране с потдържането на пътищата.

rosty_sz
04.11.2014, 06:57
Виждат се единични бройки търтеи и не във всички семейства. Там където ги има пчелите ги приемат нормално и не се опитват да ги избутат на крайни пити или направо навън. Напротив допуснати са в най-гъстата част на кълбото.
Смятам да направя последно третиране с ОК след като излезе и последното пило. Това до 20-25.11 ще се случи. Винаги се намира подходящ ден по това време. И предни години действах по това време.

Вълчан
06.11.2014, 14:36
И при мен има търтеи, днес се облитаха търтеите! Карловско!

jordanov
07.11.2014, 20:01
Ами според мен пчелите искат да ни кажат че и тази зима няма да има апокалипсис.

Pavel_Bs
07.11.2014, 21:20
Не е невъзможно,тази зима да е по-мека от предишната.Твърде вероятно е обаче пролетта да е студена и дъждовна.Интересни години започнаха да се редят...

Oregon
01.12.2014, 18:28
Здравейте, можете ли да дадете повече информация за зазимяване на магазините под плодника. Не съм го правил никога, защото кошерите не са ми с необходимите дъна, но за следващата година мисля по този начин да го правя.
Кога се свалят магазините отдолу и напролет кога се връщат обратно?
Между магазина и плодника предполагам,че нищо не се слага?
Проблем ли ще е по-голямото разстояние на рамките в магазините, с ДБ ще бъда и ще слагам 8 вместо 10 рамки?
Как става третирането за акара, ако третирам с лентички, трябва да сваля магазините за месец и след това да ги сложа отдолу?
Не успях да намеря подобна информация във форума, а само от разни блогове на които да се чуди човек дали да се довери.. Благодария.

jordanov
01.12.2014, 20:16
Каква ти е целта? И по колко магазина на кошер?

nikolaa
01.12.2014, 20:26
Аз ги зазимявам по този начин ,по 2 -3 магазина под плодника .Между магазините и плодника ги преграждам с астролонг.В магазините са по 9 рамки. Свалям ги отдолу след медосбора. Третирам без да свалям магазините.И съм много доволен.

Oregon
01.12.2014, 20:33
За начало ще са с по 2 магазина, но планирам за по-натам и 3ти. Целта ми е да не складирам магазините, да не стеснявам семействата и според мен ще зимуват по-добре, без конденз и без да ги бие студен вятър от прелката или мрежестия отвор в задния край на дъното.
Тази година трябваше да ходя командировка за месец и се наложи да сложа по два магазина по-рано, към края на март. Беше ме страх да не забавят развитието си, поради по-големия обем и съответно по-трудното топлене на пилото, но случайно или не, тези семейства се развиха доста добре, трябваше им и трети магазин,който нямах. Дадоха около 70кг.
Може би, семействата, които имат по-голям обем, целят по-бързо развитие за да го напълнят. Това са си мой мисли, които може и да не са правилни.

Ангел Йосифов
01.12.2014, 22:10
Наистина семействата не се нуждаят от стесняване при зазимяването,но ако се работи с ДБ е желателно.
1.Необходимо е да се сменят поне 1/3 от плодниковите рамки,а ако се закъснее пролетта изваждането става почти невъзможно.
2.Намалявайки рамките през септември,пчелите удебеляват медения венец в оставащите и зимуват гарантирано.Докато ако не се стеснят,медът е по пръснат,а венците остават по тънки и в един момент пчелата удря в таванката и ......виното присяда на гърлото.
3.Освен това,намалявайки рамките в кошера се подобрява вентилацията и няма плесенясали рамки на пролет.
......

ch.atanasov
01.12.2014, 22:25
Не разбрах 1 точка и сигурно ще обърка, и доста от начинаещите.

Цветан Андров
01.12.2014, 22:38
Изваждането на рамките които предстои да се бракуват е добре да се извърши още есента.Така семействат се зазимяват на 7-8-9 рамки и на пролет не се налага вадене на рамки.А всички знаем колко е трудно това,защото пилото почва от най тъмните рамки.Така работя с ДБ кошери и предполагам това има в предвит колегата Йосифов в точка 1. от горният пост.

nikolaa
02.12.2014, 00:23
Аз работя с ДБ единствения недостатък е че са тежки за рутиръне .Семействата не ги стеснявам есента ,а рано на пролет само слабите.За по -сигурното изймяване на всяко семейство им давам по 3-5 кг инвертиран сироп .А и ми се струва че ядът по малко мед При варианта с магазините под плодника нямам нито една мухлясала рамка,

nikkalas
02.12.2014, 08:05
Като сложите магазините отдолу, тогава сигурно отваряте горните прелки на плодниците?

srg
02.12.2014, 09:50
Изваждането на рамките които предстои да се бракуват е добре да се извърши още есента.Така семействат се зазимяват на 7-8-9 рамки и на пролет не се налага вадене на рамки.А всички знаем колко е трудно това,защото пилото почва от най тъмните рамки.Така работя с ДБ кошери и предполагам това има в предвит колегата Йосифов в точка 1. от горният пост.

Късното лято слагам питите за брак най-накрая за да се доизлюпи пилото. Дори и тогава понякога гнездото се ориентира натам , затова слагам след тях недоизградени основи или новизградини пити и то поне една. Те пак понякога ги наблъскват с прашец ама...

nikolaa
02.12.2014, 12:49
Като магазините са отдолу не отварям прелката Защото на модела ми няма такава.Преграждам пространството между плодника и магазина с астролонг ,тои ляга над рамките на магазина и от предния краи оставям 3-5 см да минават пчелите ,те минават от плодника през магазините до входа , Питите които бракувам се старая да с в новите семейства 3 стари и 7 ново изградени и следващата година ги бракувам.

marianski
02.12.2014, 19:26
Има колеги зазимяват само на горни прелки, долните им са напълно затворени(даданблат) какви са минусите и плюсовете може ли да споделите?

зуница
03.12.2014, 17:47
Има колеги зазимяват само на горни прелки, долните им са напълно затворени(даданблат) какви са минусите и плюсовете може ли да споделите?
Ако кошерите на колегите са по последна мода с мрежести дъна упражнението си е загуба на труд и време.По вероятно е да са почитатели на старата школа и да не са прочели още за следващото стъпало в нейното развитие: Оставяне на отворена горна и отворена стеснена долна прелка.Този метод се бори с влагата която плъзва по затвореното дъно от предния модел на зазимяване.И идеята за насищане с въглероден двуокис на газовата среда в кошера с цел забавяне жизнените функции на пчелите отива по... Със забавени жизнени функции пчелите ядат по малко и се очаква да не се изтощават.Това е най-простият отговор на въпроса.Преди четвърт век и повече е писано огромно количество статии в пчеларските издания за това зазимяване.Днес е нормално кошерите да имат мрежесто дъно ,което в известна степен показва какво е отношението на болшинството пчелари към зазимяването правено преди доста години.(По-накратко не успях да го напиша.)

marianski
03.12.2014, 18:55
Ако кошерите на колегите са по последна мода с мрежести дъна упражнението си е загуба на труд и време.По вероятно е да са почитатели на старата школа и да не са прочели още за следващото стъпало в нейното развитие: Оставяне на отворена горна и отворена стеснена долна прелка.Този метод се бори с влагата която плъзва по затвореното дъно от предния модел на зазимяване.И идеята за насищане с въглероден двуокис на газовата среда в кошера с цел забавяне жизнените функции на пчелите отива по... Със забавени жизнени функции пчелите ядат по малко и се очаква да не се изтощават.Това е най-простият отговор на въпроса.Преди четвърт век и повече е писано огромно количество статии в пчеларските издания за това зазимяване.Днес е нормално кошерите да имат мрежесто дъно ,което в известна степен показва какво е отношението на болшинството пчелари към зазимяването правено преди доста години.(По-накратко не успях да го напиша.)
Мне колега не са им последна мода кошерите:) а между другото колегата къде зазимява на горна прелка има над 200 кошера и на пролет има адски малко смъртност.

Ангел Йосифов
03.12.2014, 19:09
Не разбрах 1 точка и сигурно ще обърка, и доста от начинаещите.


Да,навярно е така,но начинаещ пчелар прочел поне една книжка,мисля би се сетил за какво иде реч.

Nik_m
04.12.2014, 09:02
Мне колега не са им последна мода кошерите:) а между другото колегата къде зазимява на горна прелка има над 200 кошера и на пролет има адски малко смъртност.
Не ми се вярва причината да смъртността да е точно отворената горна прелка. Тази година съм оставил отворена горната прелка въпреки че и дъната ми са с мрежест отвор и всички кълба са направени директно срещу отвора.

marianski
04.12.2014, 15:32
Не ми се вярва причината да смъртността да е точно отворената горна прелка. Тази година съм оставил отворена горната прелка въпреки че и дъната ми са с мрежест отвор и всички кълба са направени директно срещу отвора.

Тоест нацяло отворено горна прелка и стеснена долна и мрежесто дъно така ли?

Nik_m
04.12.2014, 15:45
Мрежест отвор 16/16 в предния край на дъното, прелката на дъното на едни отворена цялата на други наполовина (заради осите есента) прелката на 1вия корпус затворена на 2рия отворена на тесния отвор. Така съм преценил аз, но това не значи че е правилно, а зависи и от кошера и изолацията. При мен с отворен мрежест отвор имаше конденз, а с отворената горна прелка ми се струва че намаля.

зуница
04.12.2014, 16:46
Мрежест отвор 16/16 в предния край на дъното, прелката на дъното на едни отворена цялата на други наполовина (заради осите есента) прелката на 1вия корпус затворена на 2рия отворена на тесния отвор. Така съм преценил аз, но това не значи че е правилно, а зависи и от кошера и изолацията. При мен с отворен мрежест отвор имаше конденз, а с отворената горна прелка ми се струва че намаля.
А найлон отгоре имаш ли?

Nik_m
04.12.2014, 17:35
Нямам, но кошерите са нови и прилепват плътно и от горе имам изолация на надкапачната и на капака.

delpi
08.12.2014, 16:46
При мен дъното е частично мрежесто(по подобие на това на Nik_m), зазимих ги с магазин под плодника(ДБ) като на плодника бях оставил дисковите прелки на позиция на малките дупчици. След това забележих, че дупчиците са заклеени, т.е. на пчелите може би не им допада да има отвор там. Иначе и при мен кълбото се виждаше близо до отвора.

Nik_m
26.12.2014, 17:13
Имах 3 кошера останаха на 1ви корпус сега гледам през дъното се вижда кълбото на същото място, но лошото е че като повдигна надкапачната и там има кълбо. Предполагам майката се е качила с част от пчелите в 2рия а в 1вия е останало малко пило и другара чат от пчелите. Кошерите бяха много силни преди зазимяването, но мисля че е невъзможно да е едно кълбо от долу до горе. А сега идва застудяване.

спартак
26.12.2014, 18:24
Ники, абе стига се кахъри, те пчелите си знаят работата. Ами наблягай на винцето и шишчетата. Като знам какви гозби приготвяте по вашия край kiss; да си оближеш пръстите. Бил съм на гости при мой приятел от Михайловград само червено килимче не ми постлаха . Хубав край и хубави хора. Тогава за първи път ядох и пълнени чушки с боб.drinks;

Nik_m
26.12.2014, 18:45
Не се кахъря, просто са ми интересни пчелите и следя какво правят и се опитвам да ги изучавам на практика. А за "Хубав край и хубави хора" ме съм съгласен, по скоро беден край и измъчени хора. За 2 месеца съм качил 8кг. от тия хубави манджи ама като почне сезона ще ги сваля. Сега когато не съм на работа отида до пчелина скова някой детайл, нахраня котките и кучето, обикалям кошерите, наливам вино, прибирам се и сядам на масата.

Nik_m
02.01.2015, 18:19
Имах 3 кошера останаха на 1ви корпус сега гледам през дъното се вижда кълбото на същото място, но лошото е че като повдигна надкапачната и там има кълбо. Предполагам майката се е качила с част от пчелите в 2рия а в 1вия е останало малко пило и другата част от пчелите. Кошерите бяха много силни преди зазимяването, но мисля че е невъзможно да е едно кълбо от долу до горе. А сега идва застудяване.
След студовете на един от 3те има много голям подмор на другите 2 всичко е ОК. Инересно ми беше дали "обречения" кошер е устискал, отивам при него и капака на дъното паднал на земята сигурно котките са го бутнали, но като почуках се обади. Октомври беше на 1 междурамие с пчели и от тогава не съм го отварял, нито съм стеснявал нищо само му затворих дъното, направо го отписах ама той не се предава. Останалите кошери са добре за сега нямам загуби.

ivootur
02.01.2015, 19:52
Ще сдаде багажа като почне да гледа пило!
И аз имам няколко такива,ама това са планирани загуби.

tihmr
07.08.2015, 19:43
Аз нямам избор. Влизам в зимата със слаби семейства, защото правих късни отводки. Иначе цялата теория я знам и ми е пределно ясно къде ще ме критикувате. Въпросът е дали тези критики ще са голата истина, или просто ще са поредния мит, който сами сме си го втълпили тука във форума. Този номер с ударното хранене не съм го измислил аз - факт е че на други места по света го правят и точно това ми вдъхна увереност, че може би експеримента ще е успешен.

Накратко за критиките:
1. Натоварвам зимните пчели с работа, като така им скъсявам живота. Това според мене е недоказано твърдение, след като руснаците и норвежците правят точно същото - бухат в последния момент по 8-12 литра концентриран сироп, като дори не си правят труда да го инвертират. Там зимите са по-дълги от нашата и въпреки това старите пчели доживяват до пролетта.
2. Задръствам всички килийки и блокирам снасянето майката - ами че това е търсен от мене ефект. Освен това пчелите са си много наясно как да си подредят гнездото и колко мед да слагат или да не слагат, да запечатват или да не запечатват, и т.н. Ами ако в природата имаше изобилие от нектар по това време, пак ли това щеше да доведе до смърт в семейството?
3. Правел съм бил захарен мед. Ами с какво той е по-лош от другия? Има си същия захарен състав, същото количество инвертаза, полени и каквото друго там пчелата реши сложи в него. Не се взахарява, което дори си е плюс. Направо си е идеален за храна на семейството през есента, зимата и пролетта. Трябва да се спира само по време на активния сезон (май,юни и юли), за да може стоковия мед да си е истински, но през останалото време какъв е проблема? При гледане на отводки какъв е проблема?

Като цяло според мене пчелите много добре си знаят кога да задръстват майката и кога да освобождават килийки за пило, прашец или нещо друго. Не би трябвало изобилието от паша (в случая изкуствена) да стане причина нещо да се обърка във възпроизводството или в оцеляването на семейството. Ще е много глупаво природата да го е направила така - няма логика. По-скоро е точно обратното, а именно че ПРИРОДАТА СИ ЗНАЕ РАБОТАТА и колкото по-малко се месим, толкова по-добре. През милионите години е имало периоди на изобилна паша и въпреки това пчелите са оцелели.:)

Та толкова за недостатъците. Дали наистина ги има и какви са те - това ще го проверя на практика. Нека сега да видим предимствата, които са безспорни:
1. Хранене само 3-4 пъти през годината - например 2 есенни (август и октомври) и две пролетни (февруари и април). Това драстично ще намали годишните разходи за труд и транспорт.
2. Пчелите винаги работят на 100%, независимо от метеорологичните условия. Така ще бъде постигнат максимума на техните възможности като пило и скорост на развитие на семейството (отводката).
3. Имаме бърза и лесно достъпна ИНФОРМАЦИЯ какво е състоянието на семейството. Всеки един проблем в дадено семейство моментално ще се отрази на количеството вземана от него храна. Болест, лоша или убита майка, търтовка, роево настроение и т.н. - буквално всеки един проблем моментално води до намаляване на количеството на вземания от хранилката сироп. С две думи - идеален комплексен ИНДИКАТОР за проблеми в семейството, и проверката му отнема само 2-3 секунди без да се отваря кошера. Само трябва да се сложи една PVC карта с разграфени деления, за да може точно да се отчита нивото на сиропа в хранилката. По това вече работя.

Г-н Матеев, интересно ми е, доказа ли се или се опроверга мита за късното ударно хранене!

Mateev
08.08.2015, 19:53
Ами семействата ми презимуваха успешно, въпреки късното октомврийско подхранване. Имаше някаква малка зимна смъртност, но тя си беше в границите на нормалното (около 10%).

Всички критики, с които ме заливахте миналата есен, се оказаха НАПЪЛНО БЕЗПОЧВЕНИ. За пореден път получих доказателство, че ЗДРАВАТА ЛОГИКА е много по-добър съветник от пчеларските митове, които масово се ширят сред пчеларите.

Хубаво е човек да се информира колкото се може повече, четейки форумите и всякаква литература, която може да намери по въпроса, но последното мнение и вземането на решение трябва да се направи само на базата на ЗДРАВАТА ЛОГИКА. Всеки си има глава, и трябва да я използва по предназначение.

Конкретно по въпроса - късното есенно подхранване е БЕЗОПАСНО, ако се прави с инвертиран сироп. Ако миналата зима това беше само едно предположение на базата на здравата логика, сега вече мога със сигурност да кажа, че това твърдение е ДОКАЗАНО посредством тестове с над 2000 пчелни семейства (моите).

Друго едно мое наблюдение от експеримента:
Пчелите не задръстват плодника, въпреки че ги давех със сироп в хранилките. Всяко едно семейство си вземаше точно толкова, колкото му трябваше за да си подреди зимното гнездо. Имаше семейства, които бяха по-слаби, и така и не си го взеха всичкия сироп. Цяла зима сиропа си стоя горе в хранилките и пролетта пчелите си го изядоха.