PDA

Виж пълната версия : Отводка изхвърля масово зряло пило?!



jitensha
25.07.2014, 07:50
Здравейте,
минах тая сутрин покрай отводчиците си и изглеждаха добре, по една пчеличка влизаше/излизаше на 30 секунди (7 сутринта).
Едната обаче (4рамки ДБ, доста пчели, 45 дни от създаване, млада майка) имаше по-усилен летеж и пчеличките носеха нещо белезникаво с размер на пчела. Успях да притесня една и тя изпусна товара си...
Беше пило, пчеличка с вече черни очички и някои части, иначе мръсно-бяла. Според мен изхвърляха много зряло пило. Не беше много студено нощта. Какво може да е станало?! Моля съветвайте нещо sweating; за първи път виждам.

Astralind
25.07.2014, 08:03
Ако дъното ти е изцяло с мрежа, т.е. отворено, затвори го. Не зная откъде си, но нощем си е доста хладно, и ако няма достатъчно пчели да покриват всичкото пило, част от него може и да пострада.

Вълчан
25.07.2014, 08:36
Опаразитеност с акар.

Astralind
25.07.2014, 08:39
Опаразитеност с акар.

Може и акар да е - виж дали пилото е с дефекти - недоразвити крилца, телца и т.н.

jitensha
25.07.2014, 10:04
Няма и следа от акар, много внимателно ги прегледах. Пак ще проверя. Нуклеусът е фибранов и дъното е 100х60мм мрежа. Това е в София.
Редакт: според sinoptik.bg снощи е било 15 градуса... и според мен толкова... ?!

Astralind
25.07.2014, 10:36
Няма и следа от акар, много внимателно ги прегледах. Пак ще проверя. Нуклеусът е фибранов и дъното е 100х60мм мрежа. Това е в София.
Редакт: според sinoptik.bg снощи е било 15 градуса... и според мен толкова... ?!

Значи е от студа. Затвори дъното.

jitensha
25.07.2014, 10:48
Благодаря! Ще го направя още днес.

scutellator
25.07.2014, 11:15
Моля съветвайте нещо sweating; за първи път виждам.

Третирай за акар и нозематоза и сменяй начесто питите. Друго не можеш да направиш.
НЕ АКАРЪТ убива пчелите, а ВИРУСИТЕ, които разпространяват!!!!
Вече често може да се срещнат ниски нива на акарите, а въпреки това да се забелязват симптоми на вирусни проблеми - пчели с деформирани крила, лъскави по-дребни пчели, пълзящи недъгави пчели, изхвърляне на част от пилото (какавиди или преди излюпване), купчинки умрели пчели/изхвърлено пило пред кошерите и т.н. и т.н.
Не чакай акарите да станат много и тогава да третираш, щото тогава вече е късно - веднъж приели епидемиологичен характер във кошера, на вирусите вече не им е нужен вароа.