PDA

Виж пълната версия : Машинка за почистване на пчелите от питите с мед



rosty_sz
17.07.2014, 06:43
От доста време си търся такава машинка и мнения за нея. Ето на този клип се вижда за какво става дума http://www.youtube.com/watch?v=8XPEpdyR_PQ
Моля колеги които имат каквато и да е информация свързана с тази машинка да я споделят.

kunev
17.07.2014, 07:28
Колега наскоро /преди около 20 дни / видях подобно нещо при Тодор в пчеларския център , беше още до входа поставено но не се загледах много защото още съм " далече" от такъв инвентар и не се заинтересувах

argilov
17.07.2014, 07:38
Как пък не го ужили нито една бе,моите щяха да са го изяли.

Mateev
17.07.2014, 07:49
Аз също ми е голям мерак за нея, но бях забравил на кой клип съм я виждал, и не можех да го намеря. Сега ти извади клипа на бял свят и вече можем доста подробно да се загледаме в конструкцията. Ето най-добрия кадър, в който машинката може да се види в спряно състояние.

1671

Конструкцията е сравнително проста, ако човек реши сам да си прави такава машинка. Състои се от метална рамка (може би алуминий, за да е лека) и две оси с лагери в краищата, на които оси са монтирани власинките за избутване на пчелите. Два мотора директно въртят тези оси, без никакви ремъци или редуктори. Ами това е. Има и дръжка, както и ключенце за пускане на моторите и това е..

Самата машинка е преместваема и може да се слага върху всякакви каси, сандъци или каквато там конструкция си измисли пчеларя. Може да се слага и директно върху празни корпуси и да се стръсква направо в тях.

Благодаря на Rosti_SZ за клипа и за темата. Предлагам в нея да обсъдим отделните компоненти и с общи усилия да се опитаме да стигнем до добро конструктивно решение.

Mateev
17.07.2014, 07:51
Ето още един кадър, на който се виждат повече подробности от конструкцията:

1672

Mateev
17.07.2014, 07:58
Ето го сандъчето без машинката. Представлява лека конструкция от винкел, облицована с тънка поцинкована ламарина. Най-отдолу има жълто легенче на плъзгачи, за по-лесно вадене.

1673

1674

Пламен Керчев
17.07.2014, 08:36
Не са необходими два мотора. Един мотор върти едната ос и чрез две зъбни колела в другият краи движението се предава и на другата ос. Сръбската фирма Варотом предлагат подобна машина ,в Плевен на изложението бе показана . Виждал съм и по добър вариянт на немска фирма но и цената бе около 400-500 евро, имаше и клип. По късно ще посна линк.

Mateev
17.07.2014, 09:12
За мене зъбните колелета са много по-сложен и по-опасен детайл. Къде ще ги търся, как ще ги сглобявам, гресирам, защитавам за да не бръкне човек и т.н. Дълга и сложна история, докато монтирането на на два евтини мотора е лесна работа.

Аз лично бих използвал знанията си от моделизма за мотори и микро-лагери. Ако се разровя у дома из кутиите, сигурно ще намеря нещо подходящо. Няма нужда от такива огромни мотори. В моделизма те са много по-миниатюрни. Например с диаметър около 3 сантиметра и дължина 2-3 сантиметра, и това пак ще е свръхмощен мотор за такова приложение. Оборотите им лесно се регулират посредством спийд контролер. Захранват се с ниско напрежение - напр. 12V от акумулатора на колата.

Ето го сайта, от който пазаруват всички моделисти по света. В него има от пиле мляко. Огледайте моторите, спийд контролерите и лагерчетата за хеликоптери.
Http://www.HobbyKing.com

За лагерчета направете търсене в целия сайт с думичките BALL BEARING.
За мотори направете търсене с BRUSHLESS INRUNNER и си изберете някой с по-малко KV (обороти на волт).

BRUSHLESS - безчетков мотор
INRUNNER - върти се ротора отвътре, а не корпуса отвън.

rosty_sz
17.07.2014, 14:17
Да казаха ми че я имало при Тодор и цената била доста ниска, но не съм уцелил момента.
Мисля, че не е лошо да има възможност пчелите да се напръскат с вода преди да се върнат в кошера за да се разлитат по малко след изсипването. Напълно е възможно с тези пчели да се прави отводка и тога може да се пръскат направо със сироп с оксалова киселина и отводката да се сформира на чисто, без акар.
Произвежда се по принцип в Сърбия до колкото знам

kartagen27
17.07.2014, 15:16
варианти да се направи и с един мотор са много, може да се направи и някаква стойка в която се поставя питата и се спуска цялата и после се вади (някаква съвсем проста рамка с отвесен улей за водач) за да не се пуска по няколко пъти .... ама все пак това нещо не осакатява ли пчелите .... какъв е смисъла да се развиват силни семейства като после за 2 минути изпотрошиш крака, крила и какво ли още не именно на пчелите които пълнят магазина .... а и това чудо като се върти не прави ли много вятър който да озлобява допълнително пчелите ....

bat_minka
17.07.2014, 16:36
машинката я имаше на Плевен и е на фирма ЕВРОТОМ ето линк има я в каталога http://www.evrotom.org/o_nama.html

m_pchelari
17.07.2014, 17:15
Добро като идея, но за малко кошери. Тази година редя корпусите един вьрху друг а отдолу вентилатор, под вентилатора голяма специално направена пушилка в която сипвам бадемово олио или гранясало олио от фритюрник. Резултата е задоволителен имам идея да го направя на самоходна установка и да добавя още някаква гадна миризма за още по-добьр резултат.

търтея
17.07.2014, 19:50
Няма ли да умиришеш и меда бе човек!

Димитър Бонев
17.07.2014, 21:05
Друг вариант е чрез издухване. Има такива моторни издухвалки. Ако има ток на пчелина става и с мощна прахосмукачка. Това http://www.onlinemashini.bg/izduhvatel-duhalka-za-lista-rtrmax-rtm301-600w-/3268 върши идеална работа.

Цеко
17.07.2014, 22:50
Друг вариант е чрез издухване. Има такива моторни издухвалки. Ако има ток на пчелина става и с мощна прахосмукачка. Това http://www.onlinemashini.bg/izduhvatel-duhalka-za-lista-rtrmax-rtm301-600w-/3268 върши идеална работа.
Точно с такава се набутах миналата година с 50 лева и се уверих че за нищо не става (освен да си чистя прахта в работилницата). Миналата година я ползвах в периода между липата и слънчогледа, освен неудобството че е с кабел с който винаги трябва да се съобразяваш, издуханите пчели сякаш двойно повече се настървяват да се върнат там от където са били издухани и настава една страшна какафония. За мен лично най доброто средство за отстраняване на пчелите от медовите пити е пчелогонката - за един час свалям по 20 - 25 магазина без изобщо да бързам.

Пламен Керчев
18.07.2014, 16:25
http://www.alfranseder.de/bildergalerie-59.html Цената е 479 €

tarty
18.07.2014, 16:32
Цеко и аз се набутах с такава евтина,но като видях че нестава си купих от 450лв,и се РОДИХ наново.Така ги издухва че една не остава вътре.

Цеко
18.07.2014, 23:25
Проблема не е в това че не духа, моята духа яко, но с тия кабели е доста терсене, а и стремежа на издуханите пчели да се върнат пак на питите също не е за подценяване. Пак казвам без да правя реклама, пчелогонката за мен е най практична и удобна - остава по някоя пчела и най вече търтей, но те много лесно се премахват от питите с едно тръскане или смитане (аз ползвам четка за прах).

rumen kanev
23.09.2014, 14:46
машинката на Евротом е идеална и то на добра цена .в Бургас в склад на едро е 150лв.Това лято я ползвах работи на акумулатор и то много добре.Недостатъка и е че къса ремъчетата.