PDA

Виж пълната версия : Записки, тухлички и тефтерче под капака...



jojonov
16.07.2014, 06:52
...или кой каква информационна система си е създал?
Аз имам текстов файл за всеки кошер и пиша в него основни данни за семейството (произход, майка, добиви от предишни периоди), впечатления от всеки преглед, изводи, задачи ...не пестя писането. На пчелина съм с тетрадката и пиша, пиша. После сядам на компютъра и преписвам от тетрадката. Преди да тръгна за пчелина си правя план за работа , като прочитам досието на всяко семейство. Отнемат ми време тези дейности, но ако не ги правя, изгубвам се съвсем. Опитах да заменя писането в тетрадка на пчелина с диктуване на телефона и после прослушване, какво съм си приказвал и изписването му. Този вариант ми се оказва по-бавен от добрата, стара тетрадка, та засега оставам с нея. Кошерите ми са около 40, но практикувам така от самото начало.
Отварям темата с цел да взаимствам добри идеи.

Pavel_Bs
16.07.2014, 07:33
Колеги,отдавна обмислям как може да се направи видеодневник и при прегледите да се записва и звука.Някой реализирал ли е подобно нещо?

jojonov
16.07.2014, 07:41
Струва ми се лесно-слагаш телефона на статив на съседния кошер и записваш клип. Обаче, като направиш 10 прегледа на 10 кошера ( ами ако са повече?) , примерно, и трябва да ги прегледаш, за да извлечеш информацията....абе голямо гледане ще падне...

Вълчан
16.07.2014, 08:45
...или кой каква информационна система си е създал?
Аз имам текстов файл за всеки кошер и пиша в него основни данни за семейството (произход, майка, добиви от предишни периоди), впечатления от всеки преглед, изводи, задачи ...не пестя писането. На пчелина съм с тетрадката и пиша, пиша. После сядам на компютъра и преписвам от тетрадката. Преди да тръгна за пчелина си правя план за работа , като прочитам досието на всяко семейство. Отнемат ми време тези дейности, но ако не ги правя, изгубвам се съвсем. Опитах да заменя писането в тетрадка на пчелина с диктуване на телефона и после прослушване, какво съм си приказвал и изписването му. Този вариант ми се оказва по-бавен от добрата, стара тетрадка, та засега оставам с нея. Кошерите ми са около 40, но практикувам така от самото начало.
Отварям темата с цел да взаимствам добри идеи.
Аз съм на същото мнение, тетрадка-тефтер. Дори намирането на досието на въпросния кошер става по- бързо, дори от колкото ако информацията е в компютър! За мен е така!

Pavel_Bs
16.07.2014, 09:23
Жената вкъщи съвсем ще почне да ревнува:laughing:.От сега си я представям - "не стига,че те няма по цял ден,ами сега и по цял ден ми ги гледаш на телевизора".inlove;
Главните прегледи могат да бъдат с пълен запис,но забележките при бързо отваряне ще бъдат кратки.Искам образа да е центрован,тоест камерата някъде на главата,като миньорско фенерче:ranger:.
П.С. осъзнавам,че подобна практика е приложима при малък брой кошери.

Mateev
16.07.2014, 12:08
Има специален модел камера, направена за тази дейност (да се слага на главата и да снима това, което виждаш и ти). Нарича се GoPro HERO3:

http://gopro.com/products?gclid=Cj0KEQjwxZieBRDegZuj9rzLt_ABEiQASqR d-ulCCz5pg8mOxqB_kh2rNh9ResqAncPyEVJjrahpNYIaAmW28P8 HAQ

Използват я колоездачи, скиори и всякакви други спортисти. Използват я парашутисти, моделисти и дори водолази. Защо да не я използват и пчелари.

Ето рекламния клип. Страхотен е.


https://www.youtube.com/watch?v=3wbvpOIIBQA

jitensha
16.07.2014, 15:38
супер е ГоПро-то, само паричките са му малко множко. Естествено, има евтини алтернативи като за нас. Аз правих видеота на прегледи, но (поне при мен) са дълги и безполезни за изглеждане после. Снимка на всяка рамка е доста по-добре, но с голяма мъка се прави. Това са моите наблюдения.

Пламен Керчев
16.07.2014, 16:38
В началото и аз мислех да записвам на диктофон прегледите, направих си специална програма под Excel където в началото въвеждах данни, но с времето минах към най лесният и прост начин а именно записване на хартия . Според мен каквито и да е видео или звукови записи усложняват нещата , не че няма да вършат работа ,но представете си днес сте прегледали 60-70 семейства утре пак толкова вдругиден пак и така събраният материал трябва след това да се обработва няколко часа. В началото на една тетрадка за всяко семейство бях оставил по един лист в които записвах всичко за семейството , но това водеше до неудобството след прегледа и обобщаване на резултатите или планиране на бъдещи мероприятия, падаше едно разлистване по няколко пъти. В момента цялата информация за 100 семейства я систематизирам на 3 листа А4 като в най лявата колонка е номера на семейството, над най горният ред датата на прегледа и за всяко семейство разбира се със съкращения при писане на букви, което ми се налага по рядко, повече нанасям цифри например брои рамки поставени за градеш , количество мед в магазина , на пролет и есен брои междурамия с пчели и други. И така след прегледа набързо преглеждам таблицата и знам следващият път кога и какво ще правя.
1669

зуница
17.07.2014, 10:11
Пишете на хартия.Компютърът е хубаво нещо , но и най-добрите хард дискове се скапват. Личен опит.

jojonov
17.07.2014, 17:20
Оф, как съм си затривал снимки... та вече знам - едно пчеловодно копие на лаптопа, едно на флашката, още една резерва на друга флашка и на служебния компютър за сигурност едно. Не че ги синхронизирам всеки ден, но гледам 1-2 пъти в месеца да го правя. Че ако се скапе лаптопа или флашката, да загубя малко информация.

Ангел Йосифов
17.07.2014, 17:56
Мисля,че работата с двойни или двумайчни сем. ще облекчи осезателно писането на компютър или хартия.Просто трябва да се запомнят две основни неща-всяка година смяна на едната майка и ротиране след всяка паша. Иначе предпочитам хартията-миналогодишен лист може да се използва за разгаряне на пушалката,че и за др.неща може да се използва,а компютара,флашката...

Mateev
17.07.2014, 18:10
Пишете на хартия.Компютърът е хубаво нещо , но и най-добрите хард дискове се скапват. Личен опит.
Windows-a си има така наречените РЕПЛИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ, и посредством тях може да се изгради една много надеждна система против загуба на данни. Едната технология е Briefcase, а втората - Offline folders. И при двете става въпрос за поддържане на двупосочна репликация между два или повече носители на данни, и всяка промяна в единия моментално се отразява в другия, когато се появи връзка. Другата защита са така наречените Shadow copies. За който не знае - Windows-a не трие нищо от диска, ако няма нужда от това триене. И когато например един файл го променяте много пъти, със сигурност Windows-а държи на диска десетки скрити стари копия на този файл (в директория System Volume Information). Просто трябва да знаете как да ги извадите. Ако пък си инсталирате сървър, сдобивате се с още няколко технологии за защита на данни, като например DFS (Distributed File System) или DPM (Data Protection Manager). И на последно място - програмата Backup, която я има от както има Windows, че и преди това.

Та в днешно време за да си загуби човек данните, трябва наистина да е много скаран с компютрите, и наистина да е направил няколко последователни грешки, свързани с унищожаването на много на брой стари копия, автоматично поддържани от Windws-a.

Иначе да - дисковете наистина са ненадеждно нещо и наистина след няколко години работа се скапват. Нещо повече - за фирма с няколкостотин компютъра буквално всеки един ден някъде нещо се поврежда, но какво от това. Има си разработена концепция и система за защита на данните, и всяка една загуба се възстановява за минути дори и без участието на системен администратор. От дълги години не сме губили нито един файл. Точно обратното - от всеки един файл във фирмата, а те са милиони, поддържаме до 64 стари негови копия на поне 3 физически и географски различни места. Фирмата няма да си загуби данните дори и ако атомни бомби паднат едновременно на две от местата. А сега с навлизането на Cloud технологиите можете вече да направите така, щото вашите данни да са НЕУНИЩОЖИМИ.

зуница
17.07.2014, 20:22
Та в днешно време за да си загуби човек данните, трябва наистина да е много скаран с компютрите, и наистина да е направил няколко последователни грешки, свързани с унищожаването на много на брой стари копия, автоматично поддържани от Windws-a..
Ако за софтуерни загуби имаш надежда да ги възстановиш, не винаги, то за хардуерни... Seagate Barracuda не е "куче марка" и пак си взе отпуска...
Форумът беше пчеларски и спирам за да не стане информационен , хардуерен, софтуерен и т.н.
Пчеларството е разтуха за душата.Не всеки я разбира и да не я губим.

jorors
17.07.2014, 21:47
Пишете на хартия.Компютърът е хубаво нещо , но и най-добрите хард дискове се скапват. Личен опит.

Страхотен съвет валиден за 19-20 век.

jorors
17.07.2014, 22:01
Да ви опиша и моята информационна система. Използвам обикновен маркер и пиша директно върху капака на кошера. Например за една отводка записвам на капака:
1. Дата на поставяне на маточника
2. От къде, от кой кошер е.
3. На колко рамки е.
След десетина дни майката трябва да се е оплодила маркирам я и ограждам написаното. Обикновено се налага да се добавят рамки и задрасквам да речем 5р и пиша 7р (добавени 2) и т.н.
Само минавайки покрай кошера знам каква е майката на колко рамки е. Есента минавам покрай всички кошери и си записвам данните. Правя си схеми на корел с кошерите, семейства, майки, на колко корпуса от къде са и т.н. И започват плановете за развитие. На пролет отново същото.

Цеко
17.07.2014, 22:54
Да ви опиша и моята информационна система. Използвам обикновен маркер и пиша директно върху капака на кошера. Например за една отводка записвам на капака:
1. Дата на поставяне на маточника
2. От къде, от кой кошер е.
3. На колко рамки е.
След десетина дни майката трябва да се е оплодила маркирам я и ограждам написаното. Обикновено се налага да се добавят рамки и задрасквам да речем 5р и пиша 7р (добавени 2) и т.н.
Само минавайки покрай кошера знам каква е майката на колко рамки е. Есента минавам покрай всички кошери и си записвам данните. Правя си схеми на корел с кошерите, семейства, майки, на колко корпуса от къде са и т.н. И започват плановете за развитие. На пролет отново същото.

А как после триеш вече ненужната информация (маркера), за да не те бърка догодина?

jorors
17.07.2014, 23:00
А как после триеш вече ненужната информация (маркера), за да не те бърка догодина?

На пролет почти не остава от написаното. Може да се изтрие със спирт. Но аз го оставям и пиша на другия край на капака.

jorors
17.07.2014, 23:04
Ако за софтуерни загуби имаш надежда да ги възстановиш, не винаги, то за хардуерни... Seagate Barracuda не е "куче марка" и пак си взе отпуска...
Форумът беше пчеларски и спирам за да не стане информационен , хардуерен, софтуерен и т.н.
Пчеларството е разтуха за душата.Не всеки я разбира и да не я губим.

От както Seagate закупиха Maxtor, качеството им падна драстично, но това е техника чупи се.

bobi mitrev
18.07.2014, 07:06
Да ви опиша и моята информационна система. Използвам обикновен маркер и пиша директно върху капака на кошера. Например за една отводка записвам на капака:
1. Дата на поставяне на маточника
2. От къде, от кой кошер е.
3. На колко рамки е.
След десетина дни майката трябва да се е оплодила маркирам я и ограждам написаното. Обикновено се налага да се добавят рамки и задрасквам да речем 5р и пиша 7р (добавени 2) и т.н.
Само минавайки покрай кошера знам каква е майката на колко рамки е. Есента минавам покрай всички кошери и си записвам данните. Правя си схеми на корел с кошерите, семейства, майки, на колко корпуса от къде са и т.н. И започват плановете за развитие. На пролет отново същото.

Това ми хареса, ще го пробвам и аз.

delpi
24.07.2014, 07:53
Понеже съм начинаещ и за момента имам само 3 кошера ползвам ексел таблица и в отделно табче по дата описвам какво правя и какво виждам на всяко отваряне на кошерите. Когато станат повече като бройка може да мисля за друга схема.