PDA

Виж пълната версия : Нова майка и маточници



nnakov
13.07.2014, 18:39
Здравейте колеги.
Преди 4-5 дни на 09,07,2014 придадох млада майка, купена от пчеларски магазин, на един рояк, който беше без майка. Приеха я и тя започна да снася яйца.
Днес 13,07,2014 забелязах 3 - 4 основи на маточници - обърнати надолу чашки с фини стени около 5-6 мм от повърхността на питата. За какво им е нова майка при наличието на млада току що приета майка?

kapanec
13.07.2014, 21:11
Днес 13,07,2014 забелязах 3 - 4 основи на маточници - обърнати надолу чашки с фини стени около 5-6 мм от повърхността на питата. За какво им е нова майка при наличието на млада току що приета майка?[/QUOTE]

Пчелите си правят винаги такива маточни чашки (бибета) ,щом не са захранени не се притеснявай

зуница
13.07.2014, 22:27
Ако сега не успеят да сменят "произведената" от майкопроизводителя майка, догодина ще го направят.За качеството на "производството" критерий е отношението на пчелите към него.Прочети всичко за майки и майкопроизводители и ще спреш да се учудваш.В 90% от случаите пчелите сменят "произведените" майки.Късмет.

vencii
16.07.2014, 20:56
Не насаждай у младите колеги мнението че пчелите сменят произведените майки. Майките които аз купих не са ги сменили-нито една. Да не говорим че събраха по един, а някои два магазина повече от моите майки. Просто не си попадал на хубави майки.

Вълчан
17.07.2014, 09:58
Не насаждай у младите колеги мнението че пчелите сменят произведените майки. Майките които аз купих не са ги сменили-нито една. Да не говорим че събраха по един, а някои два магазина повече от моите майки. Просто не си попадал на хубави майки.
Да така е, но голям процент от купешките майки са нефелни (как ми дойде тази дума на акъла, но е вярно)!

зуница
17.07.2014, 10:02
Втора или трета година са вече? Естествен въпрос: От къде ги купи, тия хубавици? Кой им е "производителя"? Да се облажа и аз.

vencii
17.07.2014, 11:24
Втора година са. Може би заради лошото време тази година и заради това че не изпаднаха в роево, но наистина събраха по 1-2 магазина повече от моите майки. Купих ги от scutellator.

зуница
17.07.2014, 12:32
Говорим за огромни разлики. Болшинството не пазарува от колегата. В общия случай общо достъпните майки на (уточнение) "лицензираните майкопроизводители " имат съдбата за която пиша.Не е все едно "траби" и "мерджан".И едното кола и другото, ама... Благодаря за информацията.Вярвам ти.

vencii
17.07.2014, 12:44
Всеки пазарува откъдето си иска. Майките на доцента и лицензираните от него наистина не струват, но това ще се промени или такива като scutellator ще ги пратят в историята!

Вълчан
17.07.2014, 15:44
Втора година са. Може би заради лошото време тази година и заради това че не изпаднаха в роево, но наистина събраха по 1-2 магазина повече от моите майки. Купих ги от scutellator.
От къде си гупил трябваше да почнеш! Защото като кажат купешки майки, се сещам за "доценки"!

vencii
21.08.2014, 19:59
Да докладвам какво се случва с майките на scutellator. От моите майки взех средно по 25 килограма мед, а скутелаторките събраха средно по 40 кг. При нормална година вероятно няма да има такава фрапираща разлика, но тази година е така.