PDA

Виж пълната версия : какво да правя ....



encho1234
13.07.2014, 17:53
здравейте колеги.
проблема ми е следния преди 6 дни транспортирах кошерите си и при отварянето след транспорта от единия кошер пчелите излязоха мокри (черни) и предположих че се е по-задушил...
на следващия ден като го отворих да видя какво е станало бяха измрели 70%-80% от пчелите събрах ги в торбичка и ги хвърлих а останалите пчели оставих в кошера и го свих остана на 1 рамка прашец и мед и 3 пило (закърменото беше мъртво но предположих че ще го изчистят ) днес като го отворих 6 дни по късно почти нищо не беше почистено а пилото беше на места изсъхнало на места кашкаво и миришеше на вкиснало иначе запечатаното се люпи страх ме е да не са направели някои гнилец или нещо такова ......
п.п. сложих оплодена майка 2 дни след измирането
извинявам се за неграмотното писане но съм в паника и едвам си събирам мислите ...
ПОМОГНЕТЕ КАКВО ДА ПРАВЯ

Mateev
13.07.2014, 18:16
Това семейство е загубено. И аз съм имал задушени семейства при транспорт, но не съм се мъчил да ги спасявам. Питите с пило директно заминават за восъкотопилката. Опасно е да ги оставяш, защото сам виждаш какво се получава. Дори и случайно някоя личинка да е оцеляла след прегряването, бъди сигурен, че тя ще се роди като калпава и недъгава пчела.

Ако искаш все пак в този кошер да живее семейство (все пак и майка си сложил), подсили го това семейство с няколко пити с пило и млади пчели от други кошери. Тогава то ще живне и ще има сили да изчисти мръсотиите от умирането на старите пчели. А питите с миришещо и гниещо пило вече ти казах - слагай ги във восъкотопилката без да ти мигне окото. И колкото по-бързо го направиш, толкова по-добре.

encho1234
13.07.2014, 18:26
мерси колега даде ми кураж днес махнах всичкото пило оставих само 2 рамки с мед и прашец и дадох 2 рамки с пчелите и запечатано пило а рамките с гнилото пило съм махнал утре мисля да взема от тези тестове за американския гнилец да проверя все пак (макар че за него пишат че засяга запечатаното а при мен то е живо и се люпи)
колебая се дали да не взема и някакъв антибиотик за профилактика (мед няма да продавам)
забравих да спомена че смених и сандъка ...

Nik_m
13.07.2014, 19:12
Такъв риска да тръгнат зарази и проблеми за едно умряло семейство?
Аз не бих рискувал.

ahilis
13.07.2014, 21:41
мерси колега даде ми кураж днес махнах всичкото пило оставих само 2 рамки с мед и прашец и дадох 2 рамки с пчелите и запечатано пило а рамките с гнилото пило съм махнал утре мисля да взема от тези тестове за американския гнилец да проверя все пак (макар че за него пишат че засяга запечатаното а при мен то е живо и се люпи)
колебая се дали да не взема и някакъв антибиотик за профилактика (мед няма да продавам)
забравих да спомена че смених и сандъка ...

Колега, вземи се успокой и слагай в текста по някоя и друга запетайка, че не можем да ти схванем мисълта. А сега сериозно. Като каза "транспортирах кошерите си "- колко кошера имаш? Ако са повече какво толкова си се стегнал и сам си усложняваш живота. Дали ще имаш един повече или по - малко не е чак толкова фатално. Много кошери са загивали и са създавани така, че както каза колегата-право във восъкотопката, а аз бих добавил през горелката и си отново в джаза.