PDA

Виж пълната версия : Да продължавам ли да подхранвам при положение,че вече има приток от нектар?



dragomir1966
12.07.2014, 10:52
Здравейте,имам 4 отвотки на 7 рамки ДБ10.Подхранвам ги със сироп 500мл през ден.Но от известно време има приток на нектар(цъфна слънчогледа) и пчелите започнаха да задръстват плодника с мед.Въпросът ми е,да им сложа ли магазин с 3-4 магазинни основи за да ги изградят или да сложа 1 плодникова основа в плодника за да има къде да снася маиката?Да продължавам ли да подхранвам със сироп?Благодаря предварително.

градинар
12.07.2014, 12:16
Слагай нови рамки за да градят пчелите докато ги направиш 10 ,след това можеш да сложиш и магазин ,ако все още цъфти слънчогледа.

dragomir1966
12.07.2014, 12:45
"Градинар" благодаря за отговора,а да продължавам ли да им давам сироп?

Pavel_Bs
12.07.2014, 12:56
Отговора се намира във въпроса ти.Щом задръстват спирай.Слънчогледа им е предостатъчен ако има достатъчно летящи пчели.Когато сложиш основата ги наблюдавай,защото по това време имат навика на новоизградени рамки да пръскат нектара и така може да преградиш гнездото с което да намалиш още повече обема му.Слагаш основа и след 3-4 дена преглеждаш дали е осеменена.

kartagen27
12.07.2014, 13:02
Аз моите отводки ги храня до момента в който първата "партида" ново пило се излюпи ... след това им слагам основи да градят така че да станат 10 (сложих им 5 наведнъж за да не ги отварям толкова често ). Нека всичко което си съберат да го сложат в плодника и да си го изядат зимата пък на мен ще дадат догодина :) .... а магазините ще си ги градят когато им потрябват, ако не мислиш че ще можеш да пръскаш от тях по добре не ги занимавай с магазини защото най много майката да се качи горе :)

dragomir1966
12.07.2014, 13:13
"Pavel_Bs",благодаря ти.А ще бъде ли добре след като изградят 8-та пита и майката я осемени,да сложа магазина с 3-4 магазинни основи за да ми изградят тях поне тази година,а следващата да имам поне тях изградени и да мога да ги ползвам?

Pavel_Bs
12.07.2014, 13:25
Зависи.Ако повечето ти пити са със запечатано пило,слагай основата,преградни дъски и магазин,но магазина е с пълен набор пити,не 3-4.Друг вариант е да вдигнеш в магазина рамки от плодника за да заработят в него.Пчеларството е като пластелин,винаги ще излезе нещо,но дали ще ти хареса е друг въпрос.Ако слагаш магазина,напръскай основите със сироп.

Искрен Мутафов
12.07.2014, 22:10
Здравейте,имам 4 отвотки на 7 рамки ДБ10.Подхранвам ги със сироп 500мл през ден.Но от известно време има приток на нектар(цъфна слънчогледа) и пчелите започнаха да задръстват плодника с мед.Въпросът ми е,да им сложа ли магазин с 3-4 магазинни основи за да ги изградят или да сложа 1 плодникова основа в плодника за да има къде да снася маиката?Да продължавам ли да подхранвам със сироп?Благодаря предварително.

След като искаш да градят, по-добре не спирай да ги храниш. Може да е през вечер, и по-малки дози - 300 мл, 2 части вода, 1 част захар. Слагай основите около откритото пило, там градят най-добре. Като ти изградят 1-2 основи в плодника слагай и магазина да градят и там.

Цеко
12.07.2014, 22:45
Колега проблем са ти май магазинните пити? Първо разшири плодника до 9 пити, след това вместо десетата рамка няколко пъти слагай магазинна такава, но по често я проверявай да не започнат да градят далаци от долу ако се забавиш. Ако успеят да ти изградят 5-6 магазинни рамки, слагай десетата плодникова рамка в плодника и магазина с 5 снови и 5 изградени пити (може и по малко да сложиш например 8 или 9 но по на редко) и ако имаш късмет може и медец да докачиш. Докато чакаш да ти градят питите не спирай със сиропа, може по по малко и по редък (например 3 даже 4 части вода + 1 част захар, по 200-300 мл), но няма да е зле и някакъв стимулатор да му слагаш ( например "Стартовит" или нещо от сорта). Успех и дано да съм ти бил полезен.

argilov
13.07.2014, 06:06
Всичко което колегите казват е така, но пашата ще свърши докато правиш манипулациите.А при силна паша инстинкта е събиране на нектар а пилото ще намалява.За това предлагам ,ако имаш много пчели в плодника сложи магазин с 7 основи и преградна дъска.Ще повторя,ако са пълни 7 междурамия с пчела.

Петър84
13.07.2014, 06:55
Здравейте,имам 4 отвотки на 7 рамки ДБ10.Подхранвам ги със сироп 500мл през ден.Но от известно време има приток на нектар(цъфна слънчогледа) и пчелите започнаха да задръстват плодника с мед.Въпросът ми е,да им сложа ли магазин с 3-4 магазинни основи за да ги изградят или да сложа 1 плодникова основа в плодника за да има къде да снася маиката?Да продължавам ли да подхранвам със сироп?Благодаря предварително.Най силната ти отводка от към пчели,за колко време ти изгражда 1 плодникова пита?

dragomir1966
13.07.2014, 07:49
Най силната ти отводка от към пчели,за колко време ти изгражда 1 плодникова пита?Най-силния ми кошер гради за около 3 дена,защо питаш?

Искрен Мутафов
13.07.2014, 08:14
Най-силния ми кошер гради за около 3 дена,защо питаш?


Ами сети се сам де?!?
Слагаш една основа, храниш вечер, след 2-3 дни като е изградена - пак слагаш нова, храниш и така докато напълниш плодника, пък нали и магазинни рамки искаш да ти градят...

dragomir1966
13.07.2014, 10:03
Благодаря на всички за изказаните мнения и за указаната ми помощ.

Pavel_Bs
13.07.2014, 13:04
Един дядо се ударил с дъска по ташаците и се наложило да ходи на доктор.Бабата го предупредила :"дядо,като отидеш при доктора няма да казваш, че си се ударил по топките,а така,със заобикалки ще му кажеш на човека,той е умен,ще те разбере". Отива дядото и почва :"докторе,абе да знаеш, една дъска кат взе да ма заобикаля,заобикаля и накрая кат ма трясна по топките".
Та и с нашите съвети горе долу така.Консесуса е гради плодника,подхранвай по-малко,с разреден сироп,може от другата страна да им вмъкваш и по една магазинна,или да изчакаш да понапълнят плодника и тогава да сложиш магазин.

Петър84
13.07.2014, 14:22
Най-силния ми кошер гради за около 3 дена,защо питаш?За да преценя дали семействата са готови да бъдат натоварени с повече работа.Три дена е добре но първо развий семействата до 9-10 плодникови рамки.Преди да са изпълнили плодника с рамки и пчели не им слагай магазин.А има и друг момент че дори и да успееш някакъв мед да извадиш той едвали ще бъде чист,щом храниш с захарен сироп.Най важното за теб във момента е как да развиеш колкото се може по силни семейства за зимата.