PDA

Виж пълната версия : Кабзи за обтелване на рамки



Mateev
11.07.2014, 20:30
Отварям тази тема, защото за пореден път се сблъсках с проблем или по-точно с хаос в стандартите за видовете кабзи, които се използват при обтелване на рамките. Доскоро не знаех че има проблем, защото в който и електронен пчеларски магазин да питах, имаха все едни и същи кабзи, а именно тези с размери 3х7х5 мм. Без да се замислям купувах и си правех рамките. Направих си и оборудване за пробиване, и стативи, стойки, патронници, свредла и всичко останало, както си му е реда. Произведох десетки хиляди рамки и така до преди около месец, когато хоппа .......... тези кабзи започнаха да изчезват от магазините. Лека полека се свършиха в един, после в друг, в трети и към днешна дата не мога да ги намеря в нито един български пчеларски магазин. И обяснението на всички е едно и също - абе вече ги няма от там, откъдето ги вземам. Другата седмица ще дойдат, но това "другата седмица" трае вече два месеца. Като цяло в България ВЕЧЕ НЯМА КАБЗИ с този размер, за който е настроено оборудването ми. Предполагам, че преди време в България е имало някакъв вносител на тези кабзи, който си е изчерпал наличностите, и по неведоми причини се е отказал да прави нов внос.

Преди два дена направих последен отчаян опит да си доставя такива кабзи и запретнах ръкави да прозвънявам всеки един магазин, до който се докопвах благодарение на Google. В интерес на истината в някои магазини имаше някакви кабзи, но не точно тези, които аз търсех. И в разговор с продавачите установих следното:

1. В повечето случаи те НЕ ЗНАЯТ какви размери са кабзите, които продават.
2. Част от тях казваха - абе имаше едни други, ама вече се свършиха, и не мога да ги доставя.

В опитите си да си изясня какви точно кабзи притежава дадения магазин аз любезно молех продавачките да им премерят размерите, но в повечето случаи реакцията им беше такава, каквато би била ако им кажа да се разстрелят. Е как по дяволите да купя нещо в хиляди бройки, когато не го знам какво е то??? В отговор получавам "ами хък, мък .... те са такива..... ама имаше и други..... ама сега хората купуват тези.... Между другото цената на "тези" вече не е 7-8 лева за 1000 бройки, а гони 9-10-11 лева за същото количество, но са по-дребни от тези, с които аз работя.

В отчаянието си аз се съгласявах да купя по една-две кесийки за проба, щото все пак да си изясня какво притежава дадения магазин като размери, и в един момент се оказа, че в България кабзите не са 2 вида, а може би 10 или 20 вида - един господ знае.

Mateev
11.07.2014, 20:43
И такаааааа...........

За да си реша личния проблем, реших че най-добре ще е аз сам да стана вносител и да внеса необходимите ми размери в количества от милиони бройки, за да поевтинее цената и транспорта. До тук добре - запретнах ръкави и намерих производител в Китай с голям асортимент. Въпросът е все пак от кои точно размери да внеса, за да може и други хора да си купуват и размерите да ги устройват. Затова и отворих темата, за да си изясня кой с какви размери си обтелва рамките, и би ли купувал тези размери, ако някой ги внесе на добра цена.

За да е евтин транспорта, трябва да се внесе поне един палет, но в него има десетки милиони кабзи, и цената на палета ще е десетки хиляди долари. За мене това е адски много и определено в консумацията на палета трябва да ми помогне цяла България, за да ми излезе сметката. Та молбата ми е да кажете слагате ли кабзи при обтелването на рамките си, и какъв точно размер предпочитате?

Иначе аз съм готов да го внеса този палет и да заредя магазините на цяла България, но все пак ми трябва някакъв ориентир в предпочитанията на пчеларите.

simple
11.07.2014, 20:53
аз слагам , размера е 3*7*5

Ангел Йосифов
11.07.2014, 21:02
А,няма ли да ти излезе по тънко ако смениш свредлата-набивачите.Нещо не мога да схвана.Имаме десетина отвора на рамка и дали ще бъдат пробити с 2мм. или 3мм.,разтонието м/у осите(от тел до тел) е едно и също.

Mateev
11.07.2014, 21:08
И да и не......

Повечето хора, които са купили (или са си направили) машини за пробиване, не са сложили пълноценни патронници на всяко едно гнездо. Тоест машината е за един единствен вид свредла и точка по въпроса. Има и други машинки, които се продават по сергиите, които не пробиват с въртене, а дупчат с груба сила псредством някакво шило (или много шила). Така или иначе всеки пчелар си има някакво оборудване и въобще не му се иска да го променя, защото точно неговия размер кабзи е изчезнал от пазара. Това важи най-вече за диаметъра на кабзите.

Нека обаче да помислим и за дължината - ами ако обтелването е право, то тогава дължината на кабзите няма кой-знае какво значение. Ако обаче обтелването е W, то тогава или са необходими кабзи и от двете страни на отвора с дължина не повече от 5 мм, за да не се сблъскат, или е необходима една дълга кабза с дължина точно 10 мм.

С две думи - размерите са важни, и не може с лека ръка да купуваме какви да е кабзи.

Mateev
11.07.2014, 21:26
Ето колекцията, която съм насъбрал до момента:

1641

Вижда се, че шаренията е огромна. На практика човек вече не знае когато си купи кабзи по интернет, какво точно ще му дойде.

Ангел Йосифов
11.07.2014, 21:33
Целта на кабзата е да предотврати врязване на телта в рамката и от там провисване.Напреженията са само по външната част на летвата.Мисля,че дори и 2мм. да е дълга кабзата ще върши работа.

asm22
12.07.2014, 00:41
4 мм, ø2 мм

Mateev
12.07.2014, 03:49
Целта на кабзата е да предотврати врязване на телта в рамката и от там провисване.Напреженията са само по външната част на летвата.Мисля,че дори и 2мм. да е дълга кабзата ще върши работа.

Не съм съгласен с това разсъждение. Телта влиза странично в кабзата и се старае да я завърти. Ако кабзата не е добре уплътнена в дървото, или ако е прекалено къса, това завъртане ще се получи. Визуално ще изглежда като повдигане на ръбчето на кабзата от срещуположната страна на телта. Според мене дължината на кабзата трябва да е поне два пъти диаметъра, и освен това трябва да влиза в дървото СТЕГНАТО, ако може дори и с леко зачукване. Това при правото обтелване, а при W обтелването трябва да има кабзи и от двете страни на отвора.

От тука можем да си направим извода, че 4.5 mm e идеалната дължина на една кабза. Хем е достатъчно дълга, за да не се посуква, хем в същото време позволява кабзи да се слагат и от двете страни на отвора, ако се прави W обтелване.

Остава въпроса с диаметъра. Според мене логиката за диаметъра е следната:
1. Трябва да е достатъчно малък, за да е по-дребна кабзата, а от там и по-евтина.
2. Трябва да е достатъчно голям, за да може човек да работи с нея (да я хване в ръцете си, да провре тел в отвора и от двете страни и т.н.).

Тези две условия ограничават възможните диаметри. Според мене минималния възможен диаметър трябва да е 2mm. С по-малък диаметър свредлата за пробиване на отвори ще са много трошливи, а ако се пробива с шила, те ще се гънат. Също така много трудно се вдява тел в иглено ухо, ако то е по-малко от 2 mm. Като максимален диаметър може да се посочи 3mm. По-големи диаметри не трябва да се използват, защото те могат да доведат до асиметрия на опънатата тел спрямо центъра на рамката.

Mateev
12.07.2014, 04:07
Ето чертеж на една кабза, за да се знае как да се интерпретират числата на означението им:

1643

Ето и какви кабзи ни предложи китайския производител (означенията са d*L*D):

1642

Ей тази, дясната 3*7*5 е кабзата, с която доскоро беше залята цяла България. Нищо чудно да е купувана именно от този производител.

Също така забележете още един интересен факт - има както кабзи от чист месинг, така и желязни, които имат покритие от месинг. На външен вид не могат да бъдат различени, но тези желязните са по-евтини.

BateMisho
12.07.2014, 08:00
Имах от по-евтините - желязни с месингови покритие. Установих, че са желязни след третиране с мравчена киселина - ръждясваха яко въпреки покритието, а теловете са инокс. Така, че според мен ако се ползват иноксови телове, по-добре капсите да са от месинг.

scutellator
12.07.2014, 08:28
Аз ползвам скобички за такер. Предполагам същото ползват и в по-голямата част от Бълария и чужбина. Една кутия от 5 000 скоби (за пневнатичен Райдер) струва към 15 лв, докато съм срещал капси и за 10 лв 100 бр.

jojonov
14.07.2014, 06:48
Аз бих купувал капсички от теб, ако се получи работата с вноса. Тази година взех 10 000, догодина 20-30 000 мога да взема. Като гледам, дебелината на всички е еднаква. От другите мерки избери нещо средно. И се замисли по въпроса да направиш един онлайн магазин- склад за продажба само на едро, че ми писна от "имаше, ама свърши" или "ще заредим скоро"... Тез' пчеларски магазини все едно зареждат по 5 бройки от артикул и искат с тях да си оправят финансовото положение.

Николай Христов-nikberk
14.07.2014, 08:16
Купувам ги от Сърбия(ТАШМАЙДАН).Там всички продават,но има един търговец ,който само това продава+пробивача.Пакет от 10 000 бр.го взимам за 20 евро.Между другото почти всички магазинери в София ,а и от страната пазаруват на едро от там.Закупувал съм пробивач и от Евротом ,малко по евтин беше(800 динара),но качеството не е същото като на този търговец от който пазарувам вече всяка година.

Mateev
14.07.2014, 13:14
Явно това е първоизточника на Българските пчеларски магазини, но именно този първоизточник нещо се е издънил в момента, и от магазините не могат да си доставят кабзи. И това доведе до дефицит.

Между другото днес ми дойде пратка от Китай с кабзи, така че мога да услужа, ако някой много я е закъсал. Моите кабзи са с диаметър 2.4-2.5mm в зависимост от това дали се мери в по-предната или по-задната част. Дължината също така варира между 4.4 и 4.8mm, има дори и случаи на 4.9mm. Явно този разброс е свързан с технологията на производство.

Точно този размер кабзи според мене е най-оптимален както по диаметър (3mm e много, 2mm е малко), така и по дължина. Когато имаме W обтелване, в дупката могат да се сложат две насрещни кабзи, които да защитават и двата ръба на дървото. Когато имаме право обтелване, достатъчна е само една кабза от външната страна на рамката.

vtmanolov
26.11.2014, 09:12
Не се занимавай с глупости. Вземаш рамката и набиваш скобички с ръчен такер. Скобичките имат формата на свод и нагласяш силата на пружината така че да остане малък процеп и промушваш телта. Готово. Дори съм склонен да шия основите с рибарски конец и после с ролката да притискам. Не съм пробвал но е идея. Ще видя от къкде да намеря такъв конец.

Георги Кръстев
03.12.2014, 18:11
Скоро гледах клип на колега във фейсбук, как зателва VVV с такер, няма пробиване няма низане, директно по време на коването се поставя и тела...

Дамян Дамянов
03.12.2014, 19:07
Скоро гледах клип на колега във фейсбук, как зателва VVV с такер, няма пробиване няма низане, директно по време на коването се поставя и тела...

Имам такива рамки обтелени с малки U-образни телчета или гвоздеи(около 3мм). Предполагам, че са 20-30 годишни и все още са в кашони. Малки са иначе щях да ги използвам и качеството е доста по-добре от сегашните.
Че това не е нещо ново, а забравено старо.
http://www.instru.bg/image/cache/data/fiksirashti/414109%20-%20414149-500x510.jpghttp://tashev-galving.com/images/items/045%20KAM%20059.jpg

rudy69
20.12.2014, 12:30
От къде мога да си намеря капси за обтелване на рамки? Моите рамки са разпробити с 3мм бургия, така че капсите трябва да са минимум 3мм широки.

Боян Стоянов
22.12.2014, 14:35
Потомствен пчелар съм. Собственик съм на митническа агенция и мога да помогна за вноса на капсите . Имам опит по вносове на всякакви простотии от Китай включая спедицията.