PDA

Виж пълната версия : Мед от Пауловния (Шанг Тонг)



Добрин_М
11.07.2014, 16:51
Здравейте колеги :)
Искам да ви попитам дали някой от вас има представа или е виждал мед от Пауловния (това е китайско бързо растящо дърво), понеже ми се отваря една възможност да си преместя пчелина в новозасъдена гора от Пауловния, а човека който засади гората каза, че ставал невероятен мед ?

ПОЗДРАВИ !!!

Mateev
11.07.2014, 17:40
Пауловнията цъфти преди акацията. Наистина цъфти разкошно с много-много цвят, но дали до нейния цъфтеж ще успееш да създадеш достатъчно силни семейства, щото освен за себе си, да носят нектар и за тебе и да ти направят мед? Ами че то ако успееш, тогава защо да не си направиш мед и от череши например или от ябълки, сливи, круши и т.н.?

За мене пауловнията е идеалното дърво за подсилване на семейството преди първата силна паша, но чак пък за мед не ми се вярва, че ще е възможно. Все пак можеш да пробваш и да ни кажеш...... Аз самият съм засадил няколкостотин пауловнии на поляната пред дома, но на тях разчитам само за пролетно подсилване и за добра пролетна гледка през прозореца...... Между другото сега им е втора година. Пролетта ги подрязах на нула и за 3 месеца до днешна дата се издигнаха на височина колкото мене. Горе-долу растат със скорост от 2 сантиметра на ден. До края на годината очаквам да станат 3-4 метра.

Добрин_М
11.07.2014, 18:01
Благодаря за отговора г-н Матеев.
В тази гора дърветата са вече около 5м високи и наистина растат много бързо. По принцип пчелина ми ще бъде в началото на едно голямо поле с най различни култури и около мен има пояси от Жълъди, Липа и Акация, а Пауловнията ще ми е на 50м от мен. Но щом ще ми помогне за началното подсилването на семействата, това също е в голям плюс за мен :)

Mateev
11.07.2014, 18:29
Ако са 5 метра, то това означава, че сега им е 3-та година. Гледай им сеира когато станат на 6-7 години...... Наистина ако имаш голяма пауловниева гора, пролетта ще имаш взривообразно развитие на семействата. Нещо като при рапицата - ще има бесен летеж, бясно носене, бясно градене на пити и т.н. Току виж и мед от пауловния си опитал...... Но гората трябва да е хиляди декари...... 10 или 100 са малко.

ahilis
11.07.2014, 21:00
Ако са 5 метра, то това означава, че сега им е 3-та година. Гледай им сеира когато станат на 6-7 години...... Наистина ако имаш голяма пауловниева гора, пролетта ще имаш взривообразно развитие на семействата. Нещо като при рапицата - ще има бесен летеж, бясно носене, бясно градене на пити и т.н. Току виж и мед от пауловния си опитал...... Но гората трябва да е хиляди декари...... 10 или 100 са малко.




Пауловнията притежава големи цветове в допълнение към красотата им. Те се характеризират с приятен аромат, високо оценяващ се от пчелите. Медът от Пауловнията е лек, прозрачен, много вкусен и ароматен. Специалистите го оценяват като висококачествен. Освен това е истински деликатес, използва се и като лекарство. Известно е, че характеристиките на медът от пауловния помага при лечение на бронхит, подобрява функцията на черния дроб, подсилва жлъчката и функциите на храносмилателния тракт. Тези свойства на меда се дължът на биологично активни съединения, открити в цветовете. Анализите на цветовете и аромата им го потвърждават.
По добив на количество мед е съпоставимо с акацията.