PDA

Виж пълната версия : Видове пчели



nnakov
11.07.2014, 10:06
Колеги, снощи отворих един рояк, който бях настанил преди 2 седмици и гледам че сред пчелите има няколко екземпляра, които силно се отличават от останалите пчели.
Описвам външно как изглеждат: чисто черно тяло - лъскаво черно като голяма мравка. Очите са по силно изразени, коремчето по издължено и заострено със силно изразена талия - както е при осите. Крилцата са по малки. Тялото е черно и лъскаво без типичния за другите пчели мъх. Общия размер на тялото е по слабо и късо.
Какво може да е това - що за пчели са това?

търтея
11.07.2014, 10:33
Стари пчели

Nik_m
11.07.2014, 21:18
Колеги, снощи отворих един рояк, който бях настанил преди 2 седмици и гледам че сред пчелите има няколко екземпляра, които силно се отличават от останалите пчели.
Описвам външно как изглеждат: чисто черно тяло - лъскаво черно като голяма мравка. Очите са по силно изразени, коремчето по издължено и заострено със силно изразена талия - както е при осите. Крилцата са по малки. Тялото е черно и лъскаво без типичния за другите пчели мъх. Общия размер на тялото е по слабо и късо.
Какво може да е това - що за пчели са това?
Имах същия кошер и се бях притеснил да не е някаква болест. Пролетта смених майката и вече няма и помен от тези пчели.

ahilis
11.07.2014, 22:47
Колеги, снощи отворих един рояк, който бях настанил преди 2 седмици и гледам че сред пчелите има няколко екземпляра, които силно се отличават от останалите пчели.
Описвам външно как изглеждат: чисто черно тяло - лъскаво черно като голяма мравка. Очите са по силно изразени, коремчето по издължено и заострено със силно изразена талия - както е при осите. Крилцата са по малки. Тялото е черно и лъскаво без типичния за другите пчели мъх. Общия размер на тялото е по слабо и късо.
Какво може да е това - що за пчели са това?

Септицемия.

ahilis
11.07.2014, 22:48
Възможно е да е друго заболяване, но за по пълна яснота може да се направи някакъв лабораторен анализ. Така е малко на сляпо.

nnakov
11.07.2014, 23:32
благодаря за мненията. Смених майката. Ще наблюдавам пчелите - да видим.