PDA

Виж пълната версия : Зазимяване на един корпус на корпусен кошер



slavi76
11.07.2014, 08:40
Здравейте, за първа година ще пробвам корпусно отглеждане на пчели, и направих няколко отводки но нямам изградени основи за втори корпуси. Въпросът ми е ще могат ли да зимуват на 1 корпус.

jordanov
11.07.2014, 08:47
Всичко могат. Според зависи.

kapanec
11.07.2014, 22:06
Всичко могат. Според зависи.
Помогна ли му със отговора който му даде или се направи на интересен

Standart
12.07.2014, 07:39
Здравейте, за първа година ще пробвам корпусно отглеждане на пчели, и направих няколко отводки но нямам изградени основи за втори корпуси. Въпросът ми е ще могат ли да зимуват на 1 корпус.
Миналата година бях пред същата дилема защото късните ми отводки успяха да изградят 4-6 рамки от втори корпус, но не бяха достатъчно силни за да ги оставя на два корпуса отнех по-празните рамки и ги оставих на първи корпус. Иззимуваха ми на 100% и тази пролет се развиха перфектно до пролетните дъждове. Да уточня, че съм с дълбоки дъна и се получава достатъчен обем с оглед на движението на въздуха вътре в кошера. Не зная как ще е при другите дъна.

argilov
12.07.2014, 08:21
Да, ще е нужно само по ранно подхранване.

kacone
12.07.2014, 09:12
Миналата година имах четири такива семейства, иззимуваха всички но питките им сложих края на януари - понеже бързо се качиха горе.
Семействата са на втори корпус, а първи го напълних със сковани и зателени рамки, отворена е само долната прелка и отгоре с наелон. Хубаво е да си направиш надставки по около 7 см. понеже има питки по 2,5 кг. /които са по - подходящи в случая/, и над наелона трябва да сложиш затоплящи матеряли с цел намаляне на конденза. Като започне интензивното отглеждане на пило, ако някъде се набере повечко конденз - правиш дупки в наелона около мястото къдедо е образуван с клечка за зъби. Може да сложиш и наелон м/у първи и втори корпус, като оставиш десетина см. откъм лицето на кошера - но аз не го направих.
Резултат - 100% презимували, а подмор се появи, чак когато почна да се сменя пчелата.
Но аз мисля, че все още имаш достатъчно време да ги вдигнеш на два корпуса. Редовно хранене за да градят и мерак от твоя страна. Успех.

Pavel_Bs
12.07.2014, 13:12
Колега Kacone,мисля ,че найлона не е универсално средство за затопляне,подходящо за всички райони на България.Много е важно местоположението на пчелина и атмосферните условия в този район.Казвам това,защото новобранци(като мен) биха се подвели,а понякога резултатите се различават коренно при различни географски райони.Аз съм склонен да оставям празните пликове от питките,като по този начин се оформя накакъв "капак" от найлон,но обезателно по краищата влажния въздух да може да циркулира.Тази година установих нещо което преди смятах за минус,а то се оказа плюс.Пчеларствам с кошери по модел на г-н Бонев(благодарности) с надкапачна табла.Напролет,при недостатъчна вентилация и натрупване на влажен въздух в гнездото,надкапачната табла а и самия корпус започват да се измятат леко.Това причинява отваряне на малки процепи под подкапачната табла,откъдето излиза излишния влажен въздух.Самите пчели,ако преценят ще запушат процепите при затопляне на времето.От тази зима смятам всички кошери да зимуват на изцяло мрежесто дъно,плюс един празен корпус отдолу,или два празни магазина.Говоря за семействата които са на един корпус.Тези които са развити - на празен магазин,празен корпус и след това семейството.Според мен при наличие на голям обем и мрежесто дъно,няма да има нужда от найлони.

kacone
12.07.2014, 13:54
Аз съм от Хасково, познавам пчелар от Варна , който ползва наелон, същото се отнася за София и Кърджали. Както и да е, всеки сам си решава а аз просто споделих личен опит и смея да твърдя, че останах изключително доволен от наелона. Но напролет, когато почне по - бурното развитие и температурите се стабилизират - ги заменям със плат, който купувам от пчеларския магазин.
Аз също се занимавам с пчеларство от миналата година - активно и самостоятелно. До тогава само съм помагал на баща ми. На него също споделих тази технология, но той я отхвърли като идея - та както казах, всеки сам си решава а аз само споделям - никому нищо не препоръчвам. Мисля, че форума съществува точно с тази цел - споделяне и обмяна на опит!

Поздрави.

Pavel_Bs
12.07.2014, 14:08
Напълно си прав колега.Форума е точно затова.Всеки трябва да намери правилната система на работа за неговия си район.Както се казва - няма идеални неща и найлона не прави изключение.Проба-грешка и който има пипе ще си разбере грешката.Убедил съм се,че когато допускаш грешки се учиш.Готовите рецепти са прекрасно нещо,но всяка една от тях си има тънкости,които се усвояват пак чрез грешки:bigsmile:

kacone
12.07.2014, 14:51
Напълно си прав колега.Форума е точно затова.Всеки трябва да намери правилната система на работа за неговия си район.Както се казва - няма идеални неща и найлона не прави изключение.Проба-грешка и който има пипе ще си разбере грешката.Убедил съм се,че когато допускаш грешки се учиш.Готовите рецепти са прекрасно нещо,но всяка една от тях си има тънкости,които се усвояват пак чрез грешки:bigsmile:

На едно мнение сме колега.

kunev
12.07.2014, 19:16
Вече 3 зими моите изкарват на един корпус , отдолу корпус с празни пити и мрежести дъна.При първа възможност през януари слагам питки по 1 кг. Тази зима слагах и полиетилен но не мога да намеря разлика /може би толкова съм и в състояние да я видя / Това което ми хареса при полиетилена е че мога да вдигна таблата и да погледна докъде са стигнали с питката без да ги тревожа много

scutellator
12.07.2014, 20:44
Колега Kacone,мисля ,че найлона не е универсално средство за затопляне,подходящо за всички райони на България.

Пчелите не се нуждаят от затопляне, не и през зимата. Пък напролет единственото с което трябва да се съобразява пчеларя е да не ги преразшири с излишни корпуси с изградени рамки (с основи може - ако няма паша въобще няма да ги усвоят докато времето не позволи) и пчелите да се хвърлят на повече задачи отколкото могат да свършат. Некомпактното пило (разпръснато на повече рамки отколкото пчелите покриват) е единственото от което пчеларя трябва да се притеснява.

За зимуването колкото по-тънък найлон, по-пропусклива материя (примерно от чували за захар) и повече вентилация (голям мрежест отвор на покривната табла или въобще без покривна табла) - толкова по-добре. Това важи особенно когато дъното е мрежесто.

argilov
12.07.2014, 20:55
Прегледай руските възглавници, и изобщо начина на змуване без зимовника,разбира се.

scutellator
13.07.2014, 11:48
Видяла жабата че подковават коня и тя вдигнала краката.

В Гърция покривна табла не се използва, а капакът е с големи вентилационни отвори.
В САЩ промишлените пчелари също не ползват покривна табла, но там капакът е залепен за горните летви на рамките. Това е така дори и в най-северните щати (Мичиган), от където идват по-голямата част от семействата опрашващи бадемите и трябва да са много силни за началото на Февруари.
В Сърбия наред с мрежестото дъно се използва и покривна табла със ГОЛЯМ мрежест отвор през зимата. Както нашия ЛР по БДС е на 3 коруса, така и при тях е приета тази конфигурация.
В Румъния често се практикува изваждане на всичкия мед през есента и зимуване на пчелите изцяло на захрано блокче/питка поставено над рамките
(гуугъл "candy board beekeeping").
В Дания, след края на лятото веки един кошер се стръсква върху изцяло восъчни основи и дезинфекциран кошер и се налива със сироп за да могат пчелите да изградят рамките и да се запасят за зимата.


Да продължавам ли....

Зад всяко едно от тези действия има конкретна и точно определена причина.
В нашия случай, човек трябва сам да прецени дали влагата или студът са по-опасни през зимата.

радо
13.07.2014, 16:05
по-пропусклива материя (примерно от чували за захар) и повече вентилация (голям мрежест отвор на покривната табла или въобще без покривна табла) - толкова по-добре. Това важи особенно когато дъното е мрежесто.
Това за мен е идеалния вариант.

slavi76
14.07.2014, 13:20
Благодаря на всички за изчерпателните отговори. Видях във тях много ценни съвети които ще са ми от полза. Пчеларската гилдия е много сплотена и за разлика от останалите си помагаме а не си завиждаме.

bobi mitrev
15.07.2014, 11:28
Пчелите не се нуждаят от затопляне, не и през зимата. Пък напролет единственото с което трябва да се съобразява пчеларя е да не ги преразшири с излишни корпуси с изградени рамки (с основи може - ако няма паша въобще няма да ги усвоят докато времето не позволи) и пчелите да се хвърлят на повече задачи отколкото могат да свършат. Некомпактното пило (разпръснато на повече рамки отколкото пчелите покриват) е единственото от което пчеларя трябва да се притеснява.

За зимуването колкото по-тънък найлон, по-пропусклива материя (примерно от чували за захар) и повече вентилация (голям мрежест отвор на покривната табла или въобще без покривна табла) - толкова по-добре. Това важи особенно когато дъното е мрежесто.

И аз съм много доволен от тоя метод на зимуване.Аз нищо не слагам за затопляне. Отдолу са на мрежесто дъно, а на таблата има мрежест отвор колкото една хранилка.

kapanec
15.07.2014, 12:09
И аз съм много доволен от тоя метод на зимуване.Аз нищо не слагам за затопляне. Отдолу са на мрежесто дъно, а на таблата има мрежест отвор колкото една хранилка.
Мрежестия отвор през зимата отворен ли е (целогодишно)

Mateev
15.07.2014, 12:18
Според финландците, които са производители на стиропорени кошери, и които имат много по-дълга и по-студена зима от нас, мрежестия отвор на дъното се затваря със специална пластмасова плоскост само през месеците МАРТ и АПРИЛ. Тоест прави се само ПРОЛЕТНО ЗАТОПЛЯНЕ за по-бързо развитие на семейството. Зимно затопляне НЕ СЕ ПРАВИ !!!

Pavel_Bs
15.07.2014, 13:18
Нямам понятие какви са температурите при финландците напролет в тези месеци,но ако техните температури са подобни на нашите през януари и февруари,тогава как биха работили с това дъно?Да не излезе,че по техните стандарти(температури), изобщо няма да има нужда от затваряне на дъното.

scutellator
15.07.2014, 13:48
Финландската зима е същата като във Африка - шест месеца слънце, жега и горски пожари.

Между другото един приятел учеше в Норвегия и описа скандинавското лято по следния начин:
Срещат се двама по обяд на автобусна спирка - единия облечен по шорти, тениска и джапанки, а другия (моя приятел) със кубинки, скиорски костюм и зимно яке. Поглеждат се един друг и всеки си мисли за другия: "ТОЯ СЕРИОЗНО НЕ Е НАРЕД"

kapanec
15.07.2014, 14:08
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от bobi mitrev http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png (http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=41567#post41567)
И аз съм много доволен от тоя метод на зимуване.Аз нищо не слагам за затопляне. Отдолу са на мрежесто дъно, а на таблата има мрежест отвор колкото една хранилка.
Мрежестия отвор през зимата отворен ли е (целогодишно)
Да за дъното го разбрах мрежестия отвор на таванката кога го затваряте

Pavel_Bs
15.07.2014, 16:06
Добре колеги,изхождайки от казаното за финландския климат и сравнявайки температурите през зимата и пролетта,ако аз бях финландец,дошъл(по незнайни причини, примерно-мазохизъм) да пчеларствам в Тракия(случайно подбрана),то през месеците март и април бих затварял мрежата на таванката и бих ограничил мрежата на дъното на 1/3.Прав ли съм,щото от много заобикалки ми завря мозъка?

Pavel_Bs
15.07.2014, 16:15
Не искам да копирам,искам да разбирам процеса.Когато има осмисляне е лесно да се импровизира по най-различни начини.Това му е хубавото на живота - разнообразието.

scutellator
15.07.2014, 16:39
Ако трябва да съпоставим техния Март и Април със нашия климат, то при нас те биха съответствали по-скоро на Февруари-Март. Но с тази разлика че след тези месеци при тях няма повратни пролетни застудявания (пролетта е кратка, но кратко е и лятото). Затварянето на вентилационните отвори не трябва да става преди да е започнало отглеждането на пилото ( в техния случай, както и в моя, ранното пило означава че семейството ще отслабне преди да настъпи пашата) и всяко отлагане (балагодарение на вентилацията) за тях е предимство.

Според мен не трябва да се косиш чак толкова много за дребни неща като дали напролет прелката да я оставиш отворена 5см или 8 см, или нацяло; дали мрежестия отвор на дъното да е затворен на 1/2, 1/4 или 1/16-инка, дали да сложиш бризент или мушама за покривна табла..... и неща от този сорт.
Остави няколко семейства целогодишно на мрежесто дъно и пореста покривна табла и виж сам. Енергийната ефективност благодарение на покривната табла и затоплящите материали при нашите дървени кошери е много по-малка отколкото пчеларите са си внушили. Каквито и негативи да има от горната вентилация вследствие на топлозагуби, то те се компенсират от липсата на влага. Ако и в двата случая отсъства влага, не мисля че би имало някаква забележима разлика.
Небесата няма да се срутят, това е сигурно, нито пък кошерите без первази ще се напълнят със дъжовна вода или пък корпусите ще изпопадат като ги духне вятъра.

argilov
15.07.2014, 16:40
Аз се ориентирам така:ако пчелите са събрани да покриват пилото значи им е студено или има течение,съответно затварям дъно,намалявам отвор и тн.Ако са пръснати не пипам нищо.Това е за времето пролет до есен.

Pavel_Bs
15.07.2014, 16:57
Благодаря за отговора.Факторите са доста комплексни и ще бъде грешка,ако се разглеждат поединично.Иначе за пробите - тепърва започвам :tres:.Това му е тръпката на новобранството - главата ти празна,празна,чак дрънка,ама вечер сънуваш цистерни с мед и твоето лого отзад,вместо номер:laughing:

Mateev
15.07.2014, 18:12
Най-голямата тънкост в пчеларството е напролет така да подсилиш семействата, щото да са максимално развити към началото на първа паша, но в същото време да не са изпаднали в роево настроение. Тоест трябва да си ги развил на 99%, но в никакъв случай не чуквай 100-тния процент. При това трябва да си го направил към дата, която всъщност не я знаеш коя е, и в условия на пролетен климат, който също не го знаеш какъв ще е, и на практика ще ти поднася много изненади. Също така твоите шофьори (майки) ще ти поднасят изненади, като някои от тях ще са състезателки, други едвам ще кретат, а трети направо ще издъхнат. Горивото (цъфтежа на пролетните растения) също е с много изненади и съобразно климата ще ти сервира с по 1-2 седмици по-ранен или по-късен цъфтеж. Еднократни дълбоки застудявания могат да унищожат пилото и да те върнат в първи клас.

И така.......
Пролетното подсилване всъщност си е ВИСШ ПИЛОТАЖ В ОБЛАСТТА НА ПЧЕЛАРСТВОТО, и бих казал, че много пчелари (включая и стари) не се справят достатъчно добре с него. Затова и получаваш противоречиви напътствия, защото всеки дава акъли от позицията на неговата си собствена камбанарийка, до която е успял да се изкатери.

Аз бих обобщил нещата така:
Пролетното подсилване е всъщност ЛАВИРАНЕ между препятствия и ПЕРСОНАЛНО РЕГУЛИРАНЕ на скоростта на развитие на всеки един кошер. Да, стесняват се смейства, подхранва се, слагат се витамини и други добавки, затваря се дънната табла и т.н, но това са ВНИМАТЕЛНО ДОЗИРАНИ МЕРОПРИЯТИЯ, направени с цел УВЕЛИЧАВАНЕ НА СКОРОСТТА. Освен тях обаче има и МЕРОПРИЯТИЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СКОРОСТТА, като например изземване на пити с пило от едни кошери (НАМАЛЯВАНЕ) и даване на други (УСИЛВАНЕ). Намаляване на скоростта е и правенето на отводки от излишно силните кошери.

Какви са най-честите грешки?
ПРЕКАЛЕНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството изпада в роево настроение преди началото на пашата и за него годината е загубена.
НЕДОСТАТЪЧНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството не е подготвено за първа паша, и на практика то я губи.

Как да се избегнат тези грешки?
Ха-ха - нали ти казах, че това е висш пилотаж, с който не всеки се справя, включая и аз. Трябва да се работи по усъвършенствуването на този висш пилотаж и с годините предполагам се натрупват умения, които спомагат за подобряване на крайния резултат. Всеки сам си натрупва собствения си опит, правейки много грешки. Аз лично за мене си съм решил да се опитам да контролирам развитието посредством информационна система, която ден за ден да ми дава точното състояние на всеки един кошер и ден за ден да планирам ПЕРСОНАЛНИ МЕРОПРИЯТИЯ за подсилване или отслабване на ниво единичен кошер, дори и единична рамка.

ПС: Само да вметна, че висшия пилотаж продължава и след първа паша. Изискванията за максимално силно (но нероило се) семейство в началото на всяка една паша продължават през целия сезон. Трябва да се мисли не от днес за утре, а от днес за началото на следващата паша. Много от действията на пчеларя трябва да са ИЗПРЕВАРВАЩИ, а не ПОСТФАКТУМ. Местейки пита с пило днес, трябва да си представяш какво ще се случи след 10, 20 или 30 дена. Знанията ти за брой дни в развитието на една пчела трябва непрекъснато да ги прилагаш и с прости сметки на ум трябва да си представяш тази пита с пило след колко време ще даде млади пчели, за да гледат майката и друго пило, и след колко време тези пчели ще станат стари, за да носят нектар и прашец. И датата на ставането на стари пчели съвпада ли с очакваната дата на следващата паша.

И в заключение ще ти кажа едно мое лично прозрение, което може би ще се окаже вярно:
Разликата между добрия и лошия пчелар е в това, че добрия пчелар предприема ИЗПРЕВАРВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, нацелени в едно точно определено бъдеще, а лошия пчелар работи ПОСТФАКТУМ, опитвайки се да намали щетите от ВЕЧЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИ. Добрия пчелар РЕГУЛИРА И КОНТРОЛИРА ПРОЦЕСА И БЪДЕЩЕТО, а лошия пчелар се оставя събитията да го подмятат насам-натам и да го водят за носа. Тоест лошия пчелар изпада в ПОДЧИНЕНА ПОЗИЦИЯ, от която много трудно може да направи нещо полезно за себе си или за пчелите. Добрия пчелар ЗНАЕ какво ще бъде семейството в началото на следващата паша, и ако трябва го коригира, а лошия пчелар знае какво е семейството СЕГА и се чуди какви действия да предприеме. Ха-ха .... има и калпазани, които дори и това не го знаят (какво е семейството сега), но за тях въобще не си струва да говорим.

Ангел Йосифов
15.07.2014, 18:17
Ако не се лъжа гълфстрийм завършва някъде около Финландия и за това да няма повратни студове през април.Пчелното сем.харчи по малко мед и по малко се амортизира,когато няма пило.Мрежестото дъно отлага поне със месец отглеждането на пило,а стартирането(на пилото)започва с летящ старт.

jorors
15.07.2014, 19:55
Най-голямата тънкост в пчеларството е напролет така да подсилиш семействата, щото да са максимално развити към началото на първа паша, но в същото време да не са изпаднали в роево настроение. Тоест трябва да си ги развил на 99%, но в никакъв случай не чуквай 100-тния процент. При това трябва да си го направил към дата, която всъщност не я знаеш коя е, и в условия на пролетен климат, който също не го знаеш какъв ще е, и на практика ще ти поднася много изненади. Също така твоите шофьори (майки) ще ти поднасят изненади, като някои от тях ще са състезателки, други едвам ще кретат, а трети направо ще издъхнат. Горивото (цъфтежа на пролетните растения) също е с много изненади и съобразно климата ще ти сервира с по 1-2 седмици по-ранен или по-късен цъфтеж. Еднократни дълбоки застудявания могат да унищожат пилото и да те върнат в първи клас.


И така.......
Пролетното подсилване всъщност си е ВИСШ ПИЛОТАЖ В ОБЛАСТТА НА ПЧЕЛАРСТВОТО, и бих казал, че много пчелари (включая и стари) не се справят достатъчно добре с него. Затова и получаваш противоречиви напътствия, защото всеки дава акъли от позицията на неговата си собствена камбанарийка, до която е успял да се изкатери.

Аз бих обобщил нещата така:
Пролетното подсилване е всъщност ЛАВИРАНЕ между препятствия и ПЕРСОНАЛНО РЕГУЛИРАНЕ на скоростта на развитие на всеки един кошер. Да, стесняват се смейства, подхранва се, слагат се витамини и други добавки, затваря се дънната табла и т.н, но това са ВНИМАТЕЛНО ДОЗИРАНИ МЕРОПРИЯТИЯ, направени с цел УВЕЛИЧАВАНЕ НА СКОРОСТТА. Освен тях обаче има и МЕРОПРИЯТИЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СКОРОСТТА, като например изземване на пити с пило от едни кошери (НАМАЛЯВАНЕ) и даване на други (УСИЛВАНЕ). Намаляване на скоростта е и правенето на отводки от излишно силните кошери.

Какви са най-честите грешки?
ПРЕКАЛЕНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството изпада в роево настроение преди началото на пашата и за него годината е загубена.
НЕДОСТАТЪЧНО ПОДСИЛВАНЕ - семейството не е подготвено за първа паша, и на практика то я губи.

Как да се избегнат тези грешки?
Ха-ха - нали ти казах, че това е висш пилотаж, с който не всеки се справя, включая и аз. Трябва да се работи по усъвършенствуването на този висш пилотаж и с годините предполагам се натрупват умения, които спомагат за подобряване на крайния резултат. Всеки сам си натрупва собствения си опит, правейки много грешки. Аз лично за мене си съм решил да се опитам да контролирам развитието посредством информационна система, която ден за ден да ми дава точното състояние на всеки един кошер и ден за ден да планирам ПЕРСОНАЛНИ МЕРОПРИЯТИЯ за подсилване или отслабване на ниво единичен кошер, дори и единична рамка.

ПС: Само да вметна, че висшия пилотаж продължава и след първа паша. Изискванията за максимално силно (но нероило се) семейство в началото на всяка една паша продължават през целия сезон. Трябва да се мисли не от днес за утре, а от днес за началото на следващата паша. Много от действията на пчеларя трябва да са ИЗПРЕВАРВАЩИ, а не ПОСТФАКТУМ. Местейки пита с пило днес, трябва да си представяш какво ще се случи след 10, 20 или 30 дена. Знанията ти за брой дни в развитието на една пчела трябва непрекъснато да ги прилагаш и с прости сметки на ум трябва да си представяш тази пита с пило след колко време ще даде млади пчели, за да гледат майката и друго пило, и след колко време тези пчели ще станат стари, за да носят нектар и прашец. И датата на ставането на стари пчели съвпада ли с очакваната дата на следващата паша.

И в заключение ще ти кажа едно мое лично прозрение, което може би ще се окаже вярно:
Разликата между добрия и лошия пчелар е в това, че добрия пчелар предприема ИЗПРЕВАРВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, нацелени в едно точно определено бъдеще, а лошия пчелар работи ПОСТФАКТУМ, опитвайки се да намали щетите от ВЕЧЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИ. Добрия пчелар РЕГУЛИРА И КОНТРОЛИРА ПРОЦЕСА И БЪДЕЩЕТО, а лошия пчелар се оставя събитията да го подмятат насам-натам и да го водят за носа. Тоест лошия пчелар изпада в ПОДЧИНЕНА ПОЗИЦИЯ, от която много трудно може да направи нещо полезно за себе си или за пчелите. Добрия пчелар ЗНАЕ какво ще бъде семейството в началото на следващата паша, и ако трябва го коригира, а лошия пчелар знае какво е семейството СЕГА и се чуди какви действия да предприеме. Ха-ха .... има и калпазани, които дори и това не го знаят (какво е семейството сега), но за тях въобще не си струва да говорим.

Аз лично този въпрос съм го решил. Отговора е двумайчино семейство.

Pavel_Bs
15.07.2014, 20:00
Малко извън темата е,но гълфстрийма е на приключване.Определено климата ще става все по-непредсказуем и дано ние пчеларите успеем да се нагодим по лесния начин(с наблюдение и акъл),а не по трудния(с масова смъртност).

jorors
15.07.2014, 20:19
За да не чудите напролет какво да правите, мислете сега. Правете отводки и сменяйте майки.

Искрен Мутафов
15.07.2014, 20:28
Разликата между добрия и лошия пчелар е в това, че добрия пчелар предприема ИЗПРЕВАРВАЩИ ДЕЙСТВИЯ, нацелени в едно точно определено бъдеще, а лошия пчелар работи ПОСТФАКТУМ, опитвайки се да намали щетите от ВЕЧЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИ. Добрия пчелар РЕГУЛИРА И КОНТРОЛИРА ПРОЦЕСА И БЪДЕЩЕТО, а лошия пчелар се оставя събитията да го подмятат насам-натам и да го водят за носа. Тоест лошия пчелар изпада в ПОДЧИНЕНА ПОЗИЦИЯ, от която много трудно може да направи нещо полезно за себе си или за пчелите. Добрия пчелар ЗНАЕ какво ще бъде семейството в началото на следващата паша, и ако трябва го коригира, а лошия пчелар знае какво е семейството СЕГА и се чуди какви действия да предприеме. Ха-ха .... има и калпазани, които дори и това не го знаят (какво е семейството сега), но за тях въобще не си струва да говорим.


"Лош пчелар" - някак си много грозно звучи.
Лош може да е един чобанин или говедар дето бъхти овцете или говедата по цял ден с някой кривак по-голям от него. И ако погледнем на нещата от хуманна гледна точка, то "лош пчелар" е тоя който реже крилата на майката, осъкатява я за да предизвика самосмяна или реже търтиево пило.
Нека антонима на "добър пчелар" бъде слаб, а не лош.

Pavel_Bs
15.07.2014, 20:35
Поздравления за уточнението.

зуница
15.07.2014, 21:07
И както сте почнали, да дадем и определение: Що е то ПЧЕЛАР?
1001 - ви въпрос и отговор от "1001 въпроса и отговора по пчеларство" на Войтех Крижан гласи:"Пчелар може да бъде всеки човек, който се грижи за пчелите, т. е. сам извършва всички дейности, свързани с пчелните семейства.Притежателят на пчелин не винаги може да бъде смятан за пчелар, ако работите по пчелите му е поверена на друг човек."

Pavel_Bs
15.07.2014, 21:14
Пак се отклоняваме,но за мен ключовата дума е ГРИЖА - дейност за благополучието на някого или нещо(от тълковен речник).drinks;

Mateev
15.07.2014, 21:45
Съгласен съм със забележките. Нека да ги систематизираме още веднъж:

ДОБЪР ПЧЕЛАР - във всеки един момент от време ЗНАЕ какво е положението във всяко едно семейство и целенасочено РЕГУЛИРА И КОНТРОЛИРА БЪДЕЩОТО състояние на това семейство към една точно определена бъдеща дата (напр. началото на силна паша в собствения му регион).

СЛАБ ПЧЕЛАР - във всеки един момент от време ЗНАЕ какво е положението във всяко едно семейство, но понеже не е в състояние да прилага знания за бъдещето, много често знанията за настоящето са свързани с КОРИГИРАНЕ НА ВЕЧЕ НАПРАВЕНИ ГРЕШКИ.

НЕКАДЪРЕН ПЧЕЛАР - не е много наясно с това какво е положението СЕГА, да не говорим пък за планиране на бъдещето или пък за някакви компенсиращи грешките действия от настоящето.

За да не се сърдят или обиждат част от колегите във форума, аз чистосърдечно ще си призная, че съгласно собствената ми самооценка аз съм някъде по средата между НЕКАДЪРЕН ПЧЕЛАР и СЛАБ ПЧЕЛАР. Още не съм си решил проблема с това да знам какво се случва СЕГА, а камо ли да прогнозирам и планирам БЪДЕЩЕТО. Работя по въпроса денонощно и живея с надеждите, че до 2-3 месеца точно и ясно ще знам какво се случва СЕГА (СЛАБ ПЧЕЛАР), а през зимните месеци ще отработя и технологията за КОНТРОЛИРАНЕ НА БЪДЕЩЕТО (ДОБЪР ПЧЕЛАР). Ха-ха - това са планове, надежди и добри намерения, но нали знаете, че "пътя към ада е постлан с добри намерения".........

Mateev
15.07.2014, 21:58
Пак се отклоняваме,но за мен ключовата дума е ГРИЖА - дейност за благополучието на някого или нещо(от тълковен речник).drinks;

Ключовите думи са РЕГУЛИРАНЕ и ПРАВИЛНО КОНТРОЛИРАНЕ НА БЪДЕЩЕТО ..........

ГРИЖАТА се подразбира, но когато се прави некомпетентно, вместо ползи тя може да причини вреди.............. Напр. хранене не когато трябва и не с каквото трябва, затопляне и стеснение не когато трябва, разширение и нови корпуси не когато трябва, слагане на пити за градене не когато трябва и не където трябва. Въобще замисляли ли сте се, че всяка една пчеларска операция е в състояние да причини както ползи, така и вреди ......... Много е важно във верния момент от време да се направи вярната операция, и точно в това се състои натрупването на ПЧЕЛАРСКИ ОПИТ........

Единия от начините за НАТРУПВАНЕ НА ОПИТ е човек да се блъска дълги години, извършвайки ХИЛЯДИ ГРЕШКИ, и това всъщност е нормалния житейски път на всеки един пчелар. И няма начин човек да не се усъвършенствува, правейки толкова много грешки през годините.

Втория от начините е човек да се опитва да натрупва опит от чужди грешки, и освен това целенасочено да залага експерименти с цел по-бързо обучение. Ако и генерира нови идеи, и част от тези идеи се окажат добри - още по-добре. Крайната цел разбира се е човек да стане добър пчелар не след 40 години, а например след 5 години. Към това се стремя и аз, и влагам много усилия в тази насока.

kartagen27
15.07.2014, 22:04
Не че съм голям специалист ама според мене пчеларите са два вида - такива които помагат на семейството и такива които пречат ... колкото по малка е човешката намеса във организация която се ръководи от един шеф (майката) толкова по добре би трябвало да бъде .... както беше споменато по-долу това не са крави или овце, че по цял ден да ги мъкнем наляво надясно и ние да им казваме какво и кога да пасат, кога да се прибират и тн. ;)

Искрен Мутафов
15.07.2014, 22:23
Точно за това е подвижното пчеларство.

Mateev
15.07.2014, 23:08
Не че съм голям специалист ама според мене пчеларите са два вида - такива които помагат на семейството и такива които пречат ... колкото по малка е човешката намеса във организация която се ръководи от един шеф (майката) толкова по добре би трябвало да бъде .... както беше споменато по-долу това не са крави или овце, че по цял ден да ги мъкнем наляво надясно и ние да им казваме какво и кога да пасат, кога да се прибират и тн. ;)

Под ЕЖЕДНЕВНО ЗНАНИЕ не разбирайте ЕЖЕДНЕВНО РОВИЧКАНЕ В КОШЕРА. Ха-ха - именно ежедневното ровичкане е признак за слаб или некадърен пчелар. Има си 100 различни начина да се разбере какво е състоянието на семейството, дори и без да се повдига хранилката - ха-ха.

Познавам пчелари, които са ме впечатлили с това каква стройна информационна система са си внедрили. Повечето пчелари си имат някаква информационна система, но тя в общия случай е несъвършенна. На най-ниското ниво са такива пчелари, които са си въвели само няколко бита информация. Например тухла права или легнала, тухла на изток или на запад, една или две чертички, едно или две кръгчета - това са примитивни информационни системи, осигуряващи само няколко бита информация. Но дори това да е така, това е по-добре от НИЩОТО, с което могат да се похвалят (срамуват) над 50% от пчеларите.

Следващото ниво е да се водят някакви записки на лист хартия или тефтерче, които винаги си стят там в кошера. Така могат да се поддържат много повече битове или дори цели байтове информация. Похвала на тези пчелари, които са осъзнали тази необходимост и са я въвели в практиката си.

Още по-следващо ниво е тази информация да се подреди, систематизира, компресира и поддържа с качество и в обем, необходим за правилното КОНТРОЛИРАНЕ НА БЪДЕЩЕТО, каквото е необходимо за да се сдобиете с определението за ДОБЪР ПЧЕЛАР. Познавам такива хора и съм впечатлен от системите, които те са си измислии и внедрили. Например един единствен лист хартия, на който се описва всичко за семейството с най-големи подробности в рамките на една календарна година. И цялата тази година ден по ден се събира на един единствен лист хартия. Периодичните записи са в силно компресирана форма и само с няколко символа се записват стотици байтове информация. Например БР3+7вн!А*Рх - всяка една буква или цифра или символ значи нещо, и човека, който си е измислил тази система, може половин час да разказва какво е състоянието на кошера само по тези 5-6 букви и симвили. Познавам такъв човек и му се възхищавам на това, което си е измислил и го прилага на практика вече години наред.

Pavel_Bs
15.07.2014, 23:11
Грижата е понятие което изключва некомпетентната намеса по презумпция.Щом има вреда вследствие на некомпетентност,то няма как това да се нарече грижа.Няма смисъл да задълбаваме повече и да навлизаме във философското понятие пчелар.Ако пчелите оценят грижите - ще ти върнат жеста,ако ли не - то тогава това се нарича некомпетентност.
Досега разглеждахме едната страна на монетата - добра вентилация и задържане на пилото.А какво ще кажете за добра вентилация и засилване на пилото за ранна паша.Не че имам такава,но това пак е знание.Виждам доста колеги с облечени в стиропор горни корпуси.Интересно ми е каква е вентилацията при тях когато затоплят отвън,в долния корпус какво има и т.н...?

Искрен Мутафов
15.07.2014, 23:18
В долния корпус/и има празни пити.

Pavel_Bs
15.07.2014, 23:20
Много постно бе колега,това го знам.Дай нещо по-съществено,недей да скромничиш.

scutellator
15.07.2014, 23:22
Матеев,
Знам че дъртите са ти казали че напролет трябва да юрнеш семействата да се развиват, но тази тактика е погрешна. На пролет е прекалено късно. Каквито и действия да се предприемат тогава, резултата е само частичен.
Истинската подготовка за пролетта започва през есентта предходната година, дори в края на лятото (разбирай го от Август). Фундаменталната рецепта за успех е "нутришън и под 2% вароа". Фокусирането върху количеството зимни пчели не е чак от такова съществено значение, колкото качеството (отглеждане на тлъсти пчели). Ако постигнеш това, напролет няма да е нужно майките да се юркат - сами ще си вървят така по инерция.

Още едно нещо за което "дъртите" са векове назад в откриването му - за максимална продуктивност семействата трябва да са развити не на 99%, а на 120% от капацитета си. Както електронния хардуер чрез определена настройка може да бъде накаран на функционира над заводския си капацитет( моля те припомни ми термина) , така и тук. Не веднъж съм казвал че в страните със развито пчеларство, професионалните пчелари имат 3-4 пъти по-високи добиви, отколкото сайдлайнерите. Е, обиновенно това са хора 3-4-5-то поколение пчелари. Казвам го защото българските пчелари прекалено рано достигат до етапа, в който са решили, че вече знаят всичко и започват да вярват, че тайната в подобен успех би се дължала изцяло, напълно и единствено на "цистерните със сироп".

Pavel_Bs
15.07.2014, 23:29
Колега Скутелатор,благодарности за подсказките.В пчеларството едно от нещата които ми харесват най-много са,че има за учене за цял живот и не само.

Mateev
15.07.2014, 23:29
........А какво ще кажете за добра вентилация и засилване на пилото за ранна паша.......
В постингите по-горе се опитвам да обясня, че освен ЗАСИЛВАНЕ понякога се налага да се прави и ЗАБАВЯНЕ на развитието на едно семейство, ако искаме да не се рои преди главна паша. Именно поради тази причина аз употребих понятието РЕГУЛИРАНЕ, и понеже това регулиране е доста трудно и зависи от хиляди фактори, измислих най-точното определение - ВИСШ ПИЛОТАЖ !!!

Та добрия пчелар е именно този, който добре владее ВИСШИЯ ПИЛОТАЖ в РЕГУЛИРАНЕТО на едно семейство така, щото да е максимално силно за следващата паша, но без да се рои.

Ха-ха - получи се нещо като определение или дори АКСИОМА В ПЧEЛАРСТВОТО.

Искрен Мутафов
15.07.2014, 23:47
Още едно нещо за което "дъртите" са векове назад в откриването му - за максимална продуктивност семействата трябва да са развити не на 99%, а на 120% от капацитета си. Както електронния хардуер чрез определена настройка може да бъде накаран на функционира над заводския си капацитет( моля те припомни ми термина) , така и тук.

Може би имаш в предвид "овър-клокинг"?!?

Mateev
15.07.2014, 23:51
Точно това е термина, но при него се рискува да си повредиш компютъра (дънната платка). Ха-ха..... и при пчелите е същото. Нищо не идва даром на този свят - винаги доброто върви ръка за ръка със злото. 80 000 пчели са по-добре от 60 000, но това изисква допълнителни помощни семейства или двумайчини семейства - и в двата случая изисква много повече оборудване и труд. Надявам се си заслужава......... Не съм го пробвал, но ме сърбят ръцете.........

Pavel_Bs
15.07.2014, 23:58
Колеги,колегата Скутелатор ми напомни за ситуацията в която съм аз в момента.Всички в района на Странджа очакваме да започне отделянето на мана(дано).Забелязах,че тази година популацията на вароа е голяма при мен.Как да процедирам август месец при условие,че е възможно да върви още пашата от мана(пак повтарям,дано)?Как да боря вароата и как да угоя зимните пчели,без да смеся подхранката с пашата и да замърся меда с използваните средства против кърлежа?

scutellator
16.07.2014, 00:27
Матеев, технологията на помощните семейства съществува само на изток (където още от времето на соца на един пчелар се зачисляват не повече от 150 ДБ)
Как се постига това при 1 000 или 50 000 кошера, когато за тях се грижат само НЯКОЛКО човека.
В страните с развито пчеларство се набляга на удължаване живота на пчелата, посредством намаляване на средното й количество работа ( както и промяна на работните им навици - при неблагоприятно време по-добре да си стоят удома и да мързелуват!) в определни моменти през годината, по този начин запазвайки повече пчели преди пашата


Павел - Оксална Киселина.

Pavel_Bs
16.07.2014, 00:35
Аз знаех,че това ще предложиш.Ползвам рецептата с пулверизатор и съм доволен,но имам съмнения, че все пак изпарения биха увеличили съдържанието на оксалната киселина в меда,а това не ми се нрави.Имаш ли твърди доказателства че не реагира с меда който внасят?Все пак съм загрижен за здравето на клиентите си.Иначе я ползвам когато няма паша.Какъв съвет ще дадеш за подхранката с протеин по време на пашата?

scutellator
16.07.2014, 01:52
.Имаш ли твърди доказателства че не реагира с меда който внасят?

НЕ. Но аз нямам твърди доказателства и че рецептата действа. Това са неща които приемам на доверие. Все пак оксалната киселина орално погълната е вредна и за пчелите ( заради относителното тегло вероятно в много по-голяма степен отколкото за хората)

По време на паша е безсмислено да се слагат протеинови питки

Вълчан
16.07.2014, 08:28
Колеги,колегата Скутелатор ми напомни за ситуацията в която съм аз в момента.Всички в района на Странджа очакваме да започне отделянето на мана(дано).Забелязах,че тази година популацията на вароа е голяма при мен.Как да процедирам август месец при условие,че е възможно да върви още пашата от мана(пак повтарям,дано)?Как да боря вароата и как да угоя зимните пчели,без да смеся подхранката с пашата и да замърся меда с използваните средства против кърлежа?
Не е само при теб, имам пчели на няколко места и в различните региони е така. Пчелните семейства не са заслабнали! Като махна магазините след месец, ги почвам!

Antonov
16.07.2014, 10:12
...Притежателят на пчелин не винаги може да бъде смятан за пчелар, ако работите по пчелите му е поверена на друг човек."

Сещам се за един такъв тук от форума.

Mateev
16.07.2014, 11:55
Тази сентенция ми прилича на избиване на комплекси за малоценност. Имаше един такъв и в моделисткия форум, заради който го напуснах този форум и крака ми повече не стъпи там. Казваше се Грабчев и за него любимата тема беше непрекъснато да повдига въпроса кой е моделист, и кой - не. Ха-ха според него моделист е само този, който ден и нощ в мазето си стърже дъски с пилата и рендето и от нулата си прави самолет или хеликоптер. Така е било едно време преди 40 години, и само такива стържещи дъски хора имат правото да се наричат моделисти. А тези, които си купуват готови части от магазина - те не са моделисти. Ха-ха.......

Та и сега със Зуница е същото - той не пропуска момента да ме клъвне за нещо, няма значение за какво. Важното е конфликт да се предизвика. Аз обаче си трая, но вътре в мене постепенно се набира, набира, и е въпрос на време да прелее .........

А пък това да започваме да спорим кой е пчелар и кой - не - това е велика глупост, и само на конфликтна личност може да му хрумне да поставя този въпрос на обсъждане във форума.

bobi mitrev
16.07.2014, 15:09
Мрежестия отвор през зимата отворен ли е (целогодишно)

Да, целогодишно е отворен.

Вълчан
16.07.2014, 16:50
И както сте почнали, да дадем и определение: Що е то ПЧЕЛАР?Притежателят на пчелин не винаги може да бъде смятан за пчелар, ако работите по пчелите му е поверена на друг човек."
Странно защо този въпрос във форумите за животни, крави,овце и т.н. ГО няма! А и там знанията си трябват!

scutellator
16.07.2014, 17:14
Еми щото не е някак си престижно да се провикне някой и да каже: "Вижте ме всички колко съм велик КРАВАР!"

Поледния пост на Матеев ме подсеща да се извиня на всеки, който по някакъв начин съм засенал с подигравателното или саркастичното си поведение понякога. Нека думите ми винаги да се разглеждат в най-положителния и забавен смисъл, колкото и да е трудно това в подобни ситуации.

m_pchelari
16.07.2014, 19:44
Ха ха ще се напикая от смях....

Разликата между Матеев и другите са няколко нули в постовете, нищо друго. Примерно на него му трябват 800 майки на мен 80 а на някой друг 8. Не е нужно някой да се комплексира от големи цифри.

След малко ще ви пусна клип на парен нож за 4 лева, който вьрши сьщата работа като този от 400 лева. (сьвсем сериозно)

П.С.
Ето и клипа:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=198&p=41701#post41701

jorors
16.07.2014, 21:28
Колеги,колегата Скутелатор ми напомни за ситуацията в която съм аз в момента.Всички в района на Странджа очакваме да започне отделянето на мана(дано).Забелязах,че тази година популацията на вароа е голяма при мен.Как да процедирам август месец при условие,че е възможно да върви още пашата от мана(пак повтарям,дано)?Как да боря вароата и как да угоя зимните пчели,без да смеся подхранката с пашата и да замърся меда с използваните средства против кърлежа?

Аз използвам това: http://gordyan.wordpress.com/2013/03/15/ново-beevital-hive-clean-срещу-вароатоза/ .Може да се третира дори и при събиране на мед. Много съм доволен. От както го ползвам не слагам в кошерите си никакви "химии" за вароатозата.

jorors
16.07.2014, 21:32
Матеев, технологията на помощните семейства съществува само на изток (където още от времето на соца на един пчелар се зачисляват не повече от 150 ДБ)
Как се постига това при 1 000 или 50 000 кошера, когато за тях се грижат само НЯКОЛКО човека.
В страните с развито пчеларство се набляга на удължаване живота на пчелата, посредством намаляване на средното й количество работа ( както и промяна на работните им навици - при неблагоприятно време по-добре да си стоят удома и да мързелуват!) в определни моменти през годината, по този начин запазвайки повече пчели преди пашата


Павел - Оксална Киселина.

Колко са в България пчеларите с над 1000 кошера? А пък на запад и в америка Ама хич не ме интересуват. Особено след като гледах няколко филма(всички знаем кои). Това ако е пчеларствооо.

зуница
17.07.2014, 11:20
Та и сега със Зуница е същото - той не пропуска момента да ме клъвне за нещо, няма значение за какво. Важното е конфликт да се предизвика. Аз обаче си трая, но вътре в мене постепенно се набира, набира, и е въпрос на време да прелее .........

Дължимо уточнение: Цитатът е от книга издадена 1975 година, в България 1990г.В.Крижан не вярвам да е знаел какво, ще е днес и кой ще е пчелар . Тълкуванието е въпрос на личен избор.
Когато се използват прилагателни , тe се отнасят обикновено за съществително , което носи смисловото съдържание.В нашия случай ,"добър" , "лош" се отнасят за "пчелар" и е нормално това съществително да има определено смислово съдържание.Още по-нормално е всеки да влага собствен смисъл в него.Затова е и въпроса който поставих.За сведение в Закона за пчеларството няма дефиниция за "пчелар".Помислете за програмите за подпомагане на "пчеларите".Смятам , че обсъждането на един такъв въпрос има място дори и в отделна тема.Прекалено опростяване на нещата е да бъде сведен до "Кой е по- по- най-?"Защото пак се явява въпроса по- по- най- какво?
Колкото до личните нападки ,под достойнството ми е да ги обсъждам.

slavi76
18.07.2014, 09:17
Всички много се отклониха от зададената тема и тя се отми като след наводнение, което е актуално за момента. Може би защото пишат едни и същи хора и си мерят кой е по най от останалите. Предлагам на администратора да корегира това иначе форума става излишен. Т.Е. той е за 2-5 души които се правят на най великите пчелари в България които както е по български само се плюят по между си. А нали е направен този сайт за споделяне на проблеми в пчеларството и даване на отговори по тези проблеми.

scutellator
19.07.2014, 06:50
Колко са в България пчеларите с над 1000 кошера? А пък на запад и в америка Ама хич не ме интересуват. Особено след като гледах няколко филма(всички знаем кои). Това ако е пчеларствооо.



А ти може би предпочиташ цялата рода да е ангажирана в обслужването на 100-200-300 кошера? По време на роевия сезон
да дежурят на смени в пчелина денонощно и да чакат рояк да излезе за да го хванат? Този вид пчеларство ?

Нужно е да разшириш малко кръгозора си, защото пчеларството не само в САЩ. А и в САЩ не всички практикуват "преработтване" на всеки кошер на всеки три седмици. Някои просто не могат да си позволят ТОЛКОВА много работна ръка.
В САЩ има и пчелари (ако това е правилната дума) които просто са предоставили кошери в които пчелите да се заселват и отиват САМО за да извадят какъвто мед има. Всяка есен пчелите напускат кошерите и като щъркелите се завръщат напролет.

Mateev
19.07.2014, 07:06
Всички много се отклониха от зададената тема и тя се отми като след наводнение, което е актуално за момента. Може би защото пишат едни и същи хора и си мерят кой е по най от останалите. Предлагам на администратора да корегира това иначе форума става излишен. Т.Е. той е за 2-5 души които се правят на най великите пчелари в България които както е по български само се плюят по между си. А нали е направен този сайт за споделяне на проблеми в пчеларството и даване на отговори по тези проблеми.

Форума е за всички пчелари и в него те обсъждат техните си проблеми. Не е задължително това да са пчеларски проблеми. Както виждаш обсъждат се кражби, електронни охрани, информационни системи, пръскания на арендатори и една камара неща, различни от пчелите. Следователно форума не е за пчеларство, а ЗА ПЧЕЛАРИ, и в него са допустими всякакви теми, които са интересни на пчеларите.

Съществуващото отклонение от темата не е по правилата на форума, но явно е някакъв проблем, интересуващ определени пчелари. Тогава защо да не го оставим този проблем и този диалог да се развива, и когато се понатрупат достатъчно мнения по него, ще ги отделя и ще направя нова тема от тях. В момента не го правя, защото все още не ми е ясно какво точно се обсъжда, за да мога да дам вярно заглавие на новата тема. Нека да почакваме да видим накъде ще завие темата.