PDA

Виж пълната версия : Тука се помага на начинаещи пчелари



brusa
03.07.2014, 09:27
Моля, помогнете на пчеларите с недостиг на знания;)

brusa
03.07.2014, 12:05
Задавайте въпроси

Mateev
03.07.2014, 12:57
Колко е две по две плюс две на квадрат без две по две без две върху две на релси?

Вълчан
03.07.2014, 13:34
Колко е две по две плюс две на квадрат без две по две без две върху две на релси?
А.............=9

зуница
03.07.2014, 13:48
Залагам на =3 .Най-желаната и подкрепена с най-твърди знания 3-ка

asm22
03.07.2014, 14:40
2*2+2^2-2*2-2/2
=
(2*2) + (2^2) - (2*2) - (2/2)
=
4 + 4 - 4 - 1
=
8 - 5 = 3

brusa
03.07.2014, 17:16
Брат не си интересен знаешли

Ангел Йосифов
03.07.2014, 17:56
Братле с колко кошера пчеларстваш и каква система.

jordanov
03.07.2014, 19:46
Слушам и не вярвам на очите си.

v.zidarov
03.07.2014, 21:30
Тази година съвсем слочайно си хванах 1 рояк :).Във началото тръгна добре подхранвах го със сироп 1:1 + STARTOVIT,но дойде момент във който спря да зима сиропа реших даго отворя,и какво да видя маточници на всякаде на рамка по 4-5.Распитах някои стари пчелари и ми казаха че щяло дасе рои,трябвало да направя отводка.Но проблема е че като направих отводката работната пчела избяга в стария кошер,и сега останаха само младите пчели които още не излизат от кошера.Какво да правя?

koragroup
03.07.2014, 21:56
Храни и разширявай!
И преди всичко чети!

v.zidarov
03.07.2014, 22:18
На 17 години съм! Искам да се развивам :).Имали някой опитен пчелар който да изяви желание да сподели опит?
Всяко начало е трудно!

SD_
03.07.2014, 23:15
Аз не съм много опитен, но някъде четох, че за първите 3 дни на отводка, която няма излитащи пчели трябва да се осигури вода докато пчелите се организират.

tarty
03.07.2014, 23:21
Прехвърли всичките рамки със запечатано пило със старата майка в новия кошер.А в стария слагай основи за гредеж,и остави само 1-2 маточника.

Mateev
03.07.2014, 23:33
Колко е две по две плюс две на квадрат без две по две без две върху две на релси?

Отговора е 3 на релси или 3 с два минуса. Разбирайте двойка, но учителя е съжалил ученика, защото с баща му например са приятели. Това е ситуацията със съвременното образование. Тъжно, но факт......

Вълчан
04.07.2014, 07:12
Тази година съвсем слочайно си хванах 1 рояк :).Във началото тръгна добре подхранвах го със сироп 1:1 + STARTOVIT,но дойде момент във който спря да зима сиропа реших даго отворя,и какво да видя маточници на всякаде на рамка по 4-5.Распитах някои стари пчелари и ми казаха че щяло дасе рои,трябвало да направя отводка.Но проблема е че като направих отводката работната пчела избяга в стария кошер,и сега останаха само младите пчели които още не излизат от кошера.Какво да правя?След няколко дни кошерните пчели ще станат летящи и всичко ще се нормализира! Какво стана със старата майка на рояка, махналия, ако не оставили при нея маточници?

v.zidarov
04.07.2014, 08:51
След няколко дни кошерните пчели ще станат летящи и всичко ще се нормализира! Какво стана със старата майка на рояка, махналия, ако не оставили при нея маточници?
Не съм махал маточници а и неможах да видя каде е майката затова разпределих маточниците във двата кошера.Рояка май беше първак!Щото майката не3 снасяше добре с пропоски,пило имаше само на 1/3та от рамката

brusa
04.07.2014, 10:28
Да така трява и вода за да не кристализира меда

BateMisho
04.07.2014, 11:10
Да така трява и вода за да не кристализира меда

Вода се слага в хранилката, понеже няма летящи пчели да я донесат. Водата е необходима, за да забъркват кашица с пращеца и да хранят ларвите (т.е за стабилно развите на семейството), а не против кристализация на меда.

v.zidarov
04.07.2014, 11:54
Къде да сложа поилката отпред на летището ли ?

BateMisho
04.07.2014, 11:57
Има поилки, които се слагат на прелката, но не са стабили и оливат.
Слагаш хранилка върху рамките и сипваш в нея. Ако имаш табла импровизираш - махаш я и хранилките директно върху рамките - една за сироп, една за вода, покриваш с плат.

v.zidarov
04.07.2014, 12:11
аха ясно :) чудя се ако купя 3 рамки със запечатано и незапечатано пило,Но даги искараме вечерта даможе и работната пчела дае там,та да подсиля малко моите ? :)

BateMisho
04.07.2014, 12:29
Зидаров, приятелю, радвам ти се, че си на 17 години и имаш желание да се занимаваш, но постарай се малко с писането. Трябва по три пъти да прочета един пост, за да разбера какво точно се има предвид и накрая ми писва.
Сега по същество - ако има откъде да вземеш пчелите - добре, но летящите пак ще се върнат. Сложи основи за градеж, изчакай седмица, не пипай много кошерите въпреки, че ти се иска и наливай вода и сироп през ден. Следащата седмица пак сложи основи и така. В кой район си и каква е пашата?

v.zidarov
04.07.2014, 13:23
А със сиропа могали да им давам пак startovit? От Хасково съм!Пашата във момента е предимно слънчоглед,царевица и рапица :)

Искрен Мутафов
04.07.2014, 18:30
По класовете на царевицата съм виждал пчели да събират прашец, но сега за сефте чувам някой да я пречислява към пашите...?!? А и рапица по това време?!? Гледам в нашият район я жънат вече, а и пролетна да има някъде, би трябвало да е прецъфтяла, но щом казваш в хасковско може и да има.

Искрен Мутафов
04.07.2014, 18:35
аха ясно :) чудя се ако купя 3 рамки със запечатано и незапечатано пило,Но даги искараме вечерта даможе и работната пчела дае там,та да подсиля малко моите ? :)

Зависи и от разстоянието. Там от където ще ги взимаш, ако е на повече от 6 км по права линия от мястото където ще ги слагаш, няма да имаш проблеми с връщането, но ако е по-малко разстоянието, може и да се върнат летящите пчели.

jnev
04.07.2014, 21:22
Моля, помогнете на пчеларите с недостиг на знания;)

Колега при условие ,че вече има такава тема в която постоянно се задават ,а и ма много зададени въпроси, защо откриваш нова лошо няма ,но така става една объркване кой къде да си зададе въпроса ,а и мисля че в случая едната тема е излишна.Аз също съм начинаещ и имам доста въпроси и аз също съм задавал теми който вече ги има но мисля че тази тема е излишна някои въпроси са зададени и тук и в другата тема и става едно объркване, но има си модератори те си знаят

brusa
05.07.2014, 09:24
ДОБРЕ КАК ДА СИ ИЗТРИЯ ТЕМАТА

v.zidarov
05.07.2014, 13:25
От къде и каква литература да си взема? :)

brusa
05.07.2014, 13:37
Много е хубава книгата 1001 въпроса и отговора по пчеларството

Искрен Мутафов
05.07.2014, 20:38
От къде и каква литература да си взема? :)

На този въпрос е отговаряно поне стотина пъти тук във форума. Много колеги препоръчват "Календарен справочник по пчеларство" на Любен Радоев. Тук според мен е най-изгодна тази книга:

http://www.bookpoint.bg/?cid=3&where=author&search_q=%D0%9B%D1%8E%D0%B1%D0%B5%D0%BD+%D0%A0%D0% B0%D0%B4%D0%BE%D0%B5%D0%B2

v.zidarov
05.07.2014, 20:38
защо отводката която няма още летящи пчели,взима 0.5л сироп за 24 часа,а другото семейство от което направих отводката хем е по-силно а не може даго вземе ?

Nik_m
05.07.2014, 21:39
Ако си преместил майката е нормално.

scutellator
05.07.2014, 21:52
защо отводката която няма още летящи пчели,взима 0.5л сироп за 24 часа,а другото семейство от което направих отводката хем е по-силно а не може даго вземе ?


Не може, или не иска.

Споко, ще се научиш. Има толкова много неща, че без проба-грешка няма как да започнат да се случват нещата.

kapanec
06.07.2014, 07:14
Защото силното семейство има достатъчно летяща пчела и предпочитат нектара който в момента е в изобилие

v.zidarov
06.07.2014, 21:18
kazahami che ako podhranvam s tova shtqlo dase stimolira maikata ? http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=145

v.zidarov
07.07.2014, 15:54
Защо пчелите прояждат основите ?

jnev
07.07.2014, 16:26
Защото или не си е сложил на правилното място или има недостиг на нектар според мен

jnev
07.07.2014, 16:29
kazahami che ako podhranvam s tova shtqlo dase stimolira maikata ? http://pchelar.eu/ProductView.aspx?ProductID=145
Същата работа върши и стартовит стимулира майката да снася.Това не съм го пробвал не мога да дам мнение

delpi
07.07.2014, 19:03
Два въпроса и от мен:
1. Имам 3 отводки ДБ от няма и месец. В момента трябва ли да ги третирам превантивно с някакви лекарства или да изчакам Август месец.
2. Тези дни цъфна слънчогледа при нас и забелязвам, че някой от пчелите като се прибират са яко изцапани с жълто около главата. Може ли да се приеме, че жълтото е от слънчогледовите пити?

argilov
07.07.2014, 19:09
Да, ако няма тикви са жълти от слънчоглед.Третирането не бива да е профилактика.

argilov
07.07.2014, 19:16
Основи прогризват защото е малко армията,не напразно се казва да се подхранва отводка докато се развие на7-8 рамки.Другото го е казал колегата.

delpi
07.07.2014, 19:17
Да, ако няма тикви са жълти от слънчоглед.Третирането не бива да е профилактика.

Благодаря за отговора.
Въпроса ми за третирането идва от това, че забелязах пред единия кошер 15-20 умрели пчели. Пред другите 2 също има, но по-малко.

jnev
07.07.2014, 20:31
Третирането по-добре изчакай след пашата от слънчогледа и сложи лентички.Аз също съм с отводки и не съм ги третирал с нищо до сега и като гледам чак към края на август ще го правя защото при мен е малко до по-късно пашата съответно почва и по-късно.Сега на три от отводките които са се развили достатъчно им слагам магазини и мисля че третирането в активния сезон ще им пречи.

v.zidarov
07.07.2014, 20:58
Защото или не си е сложил на правилното място или има недостиг на нектар според мен

основите ги слагам все последни! правилно лие ?

Nik_m
07.07.2014, 21:08
НЕ, основите се градят най добре до прясно пило. Ако си с корпусни, на 1ви корпус градят най зле.
За да не наяждат основи трябва да има силен приток на нектар и ако няма в природата трябва да им го осигуриш във вид на сироп.

jnev
08.07.2014, 06:03
основите ги слагам все последни! правилно лие ?
Колегата ти е казал до прясно пило най-добре по-принцип когато беше по студенко ги слагах предпоследни и градяха но сега в топло време до пило е слагам.Иначе и аз в началото първите основи ги сложих последни 1 седмица не ги барнаха и ги бяха прегризали.Напръскаи основите със сироп преди да ги сложиш

kapanec
08.07.2014, 07:26
Моля за съвет ситуацията е следната.Решил съм да преминавам от ДБ на ЛР кошери.На 22.06.14 прехвърлих 2 кошера от долу сложих 1корпус 10р ЛР на В.О ,майката ,ХР (пластмасова на "Лисон),над ставка 7см корпус със 10р ДБ със наличното пило което беше 7р запечатано и 2р прясно.Пуснах на другите кошери по една ЛР рамка за градеж .На 29.06 правя преглед майките са горе долу въобще не започнал градеж .Сложих майката долу по 5р изградени от другите който вземах и 5р на В.О заложих други наново по останалите кошери ,ХР друга желязна обрамчена със дървени летви.Следващ преглед на 07.07 пак същата работа майката горе долу никакъв градеж, горе рамките пълни със мед от слънчогледа пилото почти се е излюпило съвсем малко на на 1-2р има другото мед .На единия кошер не намерих майката но на тоя който намерих майката размених местата на корпусите майката я сложих горе на ЛР рамките ХР,и долу корпуса със мед .На тоя кошер който нямаше майка пчелите си бяха спокойни не даваха признак да са без майка но нямаше никакво отворено пило все пак им сложих в горния корпус една рамка със прясно пило от друг кошер .Другия който имаше майка имаше на 2р по една длан снесено на 4 до 6 дневно .Къде бъркам и как да ги накарам да работят ,че да стане това прехвърляне на семействата за зимата да са в ЛР кошери.

RDV_83
08.07.2014, 14:00
Здравейте искам да задам въпрос свързан с подхранването с питки. До колкото аз разбирам те се слагат върху някакво найлонче което е сложено над рамките на плодника. Хубаво де но при мен когато слагам възглавницата на кошера почти винаги мачкам по някоя друга пчела, почти не остава никакво място между рамките и възглавницата.
Мерси предварително!
blush;

BateMisho
08.07.2014, 14:24
Здравейте искам да задам въпрос свързан с подхранването с питки. До колкото аз разбирам те се слагат върху някакво найлонче което е сложено над рамките на плодника. Хубаво де но при мен когато слагам възглавницата на кошера почти винаги мачкам по някоя друга пчела, почти не остава никакво място между рамките и възглавницата.Възглавница а ми е като тази http://beehivesbg.com/images/vazglavnica.jpg. Вътре в нея съм сложил стиропор 5см и хранилката - това правилно ли е?
Мерси предварително!

Питките се слагат през зимата, когато е студено и пчелите не излизат.
Върху рамките можеш да сложиш една-две летвички, върху тях питката и завиваш с надупчен найлон, който оставяш прегънат на 2-3см в задния край на корпуса, така че да има вентилация и да не мухлясват студените страни на кошера. Горе можеш да покриеш с някое парцалче, за да се позатопли. От долната страна на найлона кондензира малко влага, която пчелите ползват за усвояване на питката. Освен това питката става мека от топлината в гнездото.

RDV_83
08.07.2014, 14:36
Здравейте искам да задам въпрос свързан с подхранването с питки. До колкото аз разбирам те се слагат върху някакво найлонче което е сложено над рамките на плодника. Хубаво де но при мен когато слагам възглавницата на кошера почти винаги мачкам по някоя друга пчела, почти не остава никакво място между рамките и възглавницата.
Мерси предварително!
blush;

възглавницата ми е като тази от линка. вътре в нея има стиропор 4см със изрязано място в него за хранилката.
http://pchelarbg.com/products/%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D 0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0/

v.zidarov
08.07.2014, 14:37
Здравейте искам да задам въпрос свързан с подхранването с питки. До колкото аз разбирам те се слагат върху някакво найлонче което е сложено над рамките на плодника. Хубаво де но при мен когато слагам възглавницата на кошера почти винаги мачкам по някоя друга пчела, почти не остава никакво място между рамките и възглавницата.
Мерси предварително!
blush;

под възглавницата трябва да има заковани летвички,около 1см!
е поне при мен е така :Д

argilov
08.07.2014, 17:29
Има два вариянта, или обръщаш възглавницата обратно или без нея.

v.zidarov
08.07.2014, 20:47
някой да даде рецепта за протеинова храна (питка).
и кога се дава такова нещо или целогодишно може

RDV_83
08.07.2014, 20:49
хах ми то без нея малко трудно ще стане при мен, защото капака ляга върху възглавницата.Варианта със закованите летвички ми допада повече.

v.zidarov
08.07.2014, 20:55
ковеш си летвичките под възглавницата така че да стъпват върху рамките!
със дадан блат работиш нали ?

зуница
08.07.2014, 20:56
Рецепти бол , но най-добре си избери марка готови храни. Без труд и в известна степен по-евтино излиза. Прегледай писаното за зимно-пролетно подхранване. Ако не прочетеш различните мнения няма начин да си създадеш свое.Успех в четенето на форума!

Искрен Мутафов
08.07.2014, 21:36
Рецепти бол , но най-добре си избери марка готови храни. Без труд и в известна степен по-евтино излиза. Прегледай писаното за зимно-пролетно подхранване. Ако не прочетеш различните мнения няма начин да си създадеш свое.Успех в четенето на форума!

По въпроса за цената доста може да поспорим, и ще се окажеш прав, само и единственно ако си купуваш протеиновият заместител на дребно от пчерарските магазини по 15-16 лв/кг, или ако калкулираш собственият си труда на голямо двуцифрено число на час...

v.zidarov
09.07.2014, 09:03
какво мислите вместо боя да се лакират кошерите?
хем и ще се вижда красотата на дървото :laughing:

Mateev
09.07.2014, 17:04
Идеята е добра, особенно ако се използва лак с UV защита. Тогава и след 10 години ще изглеждат така, сякаш вчера са произведени. Аз го използвам този лак за лакиране на RFID карти и тагове. Тествал съм го с UV лампа, симулирайки 10 години печене на слънцето, и резултатите са превъзходни. Под лака всичко си е така, както е като ново.

delpi
10.07.2014, 07:51
Здравейте, два въпроса имам:

1. Възможно ли е да има проблем с майка, която чакам да се излюпи, ако се окаже, че е порода различна от останалите пчели. Има такава вероятност понеже взех отводка на 4 рамки след което и добавих една рамка без пчели(само със запечатано и незапечатано пило) от друга моя отводка, след което пчелите заложиха маточника на рамката с чуждо пило.

2. На друга моя отводка в петък сложих магазин за изграждане, като в неделя провисих една от корпусните рамки с пило от магазина, за да се качат отгоре. Вчера(сряда) направих преглед и установих, че на 3-4 от магазинните рамки има градеж, като на едната, която е точно до рамката с пило вече има и мед. Въпроса ми е кога трябва да върна рамката с пилото в корпуса? Притесненията ми са първо, че ще направят далак под нея и второ, че може майката да се качи да осемени магазинните рамки. Има ли вариант, ако сега веднага я сваля да спрат да градят магазина? Имам слънчогледова паша бализо.

v.zidarov
10.07.2014, 21:07
дупката на дъното задължително ли трябва да е отворена.Щото не искат да запечатват меда!

Nik_m
10.07.2014, 21:41
Здравейте, два въпроса имам:

1. Възможно ли е да има проблем с майка, която чакам да се излюпи, ако се окаже, че е порода различна от останалите пчели. Има такава вероятност понеже взех отводка на 4 рамки след което и добавих една рамка без пчели(само със запечатано и незапечатано пило) от друга моя отводка, след което пчелите заложиха маточника на рамката с чуждо пило.

2. На друга моя отводка в петък сложих магазин за изграждане, като в неделя провисих една от корпусните рамки с пило от магазина, за да се качат отгоре. Вчера(сряда) направих преглед и установих, че на 3-4 от магазинните рамки има градеж, като на едната, която е точно до рамката с пило вече има и мед. Въпроса ми е кога трябва да върна рамката с пилото в корпуса? Притесненията ми са първо, че ще направят далак под нея и второ, че може майката да се качи да осемени магазинните рамки. Има ли вариант, ако сега веднага я сваля да спрат да градят магазина? Имам слънчогледова паша бализо.
Породата си е еднаква :) и няма да има проблем да залагат маточници на чуждо пило и да приемат чужди майки, когато няма собствена. Ако искаш породиста майка трябва да си я купиш от някъде.
С този приток на нектар няма да има проблеми да градят( все пак зависи и от силата на семейството и обема на кошера), спокойно може да си върнеш питата с пилото. Аз миналата година нямах никави изградени пити и слагах по цял корпус с основи без да се разправям да вдигам пило и всичко беше изградено. Тази година им сложих 2 изградени и 3 основи, след 3 дни бяха изградени тези с основите и им сложих още по 5 основи като ги редих изградена - основа.

Nik_m
10.07.2014, 21:43
дупката на дъното задължително ли трябва да е отворена.Щото не искат да запечатват меда!

Хубаво е да е отворена за да има повече приток на свеж въздух, но това няма нищо общо с запечатването. Когато вентилират меда ще го запечатат.

delpi
11.07.2014, 07:38
Породата си е еднаква :) и няма да има проблем да залагат маточници на чуждо пило и да приемат чужди майки, когато няма собствена. Ако искаш породиста майка трябва да си я купиш от някъде.
С този приток на нектар няма да има проблеми да градят( все пак зависи и от силата на семейството и обема на кошера), спокойно може да си върнеш питата с пилото. Аз миналата година нямах никави изградени пити и слагах по цял корпус с основи без да се разправям да вдигам пило и всичко беше изградено. Тази година им сложих 2 изградени и 3 основи, след 3 дни бяха изградени тези с основите и им сложих още по 5 основи като ги редих изградена - основа.

Благодаря за отговора :)
Относно породистата майка, малко късно се ориентирах каква е разликата между породиста и свищева, затова разчитах на собствена. Все пак се надявам някой от маточниците да е захранен с майчино млечице още от първите дни за да излезе по-качествена собствената майка.
Относно рамката с пило снощи не се стърпях да дочакам отговор на питането ми тук и след като при прегледа видях, че има 2 големи далака реших да я сваля. Ще видим следващите дни дали ще продължат активно с градежа, но предполагам няма да има проблем, защото наистина има доста приток на нектар.
Аз бях принуден да вдигна рамката с пилото, защото ми е важно да изградят поне един магазин до края на сезона за да мога догодина при силно семейство да имам по-добър старт на медосбора.

jnev
12.07.2014, 07:33
Здравеите имам следния въпрос на една от отводките сложих магазин със в.о. и понеже в плодника повечето пити са яко тъпкани с мед даже няма място маиката къде да снася мисълта ми е ще качат ли меда от плодника в магазина за да освободят на маиката място да снася или аз трябва да и осигоря място на маиката като сложа основа и махна пита с мед примерно.И друго пашата при мен е късна и може би до края на август ще има паша кога трябва да започна да ги подхранвам за допълване на запасите защото меда при мен пашата е ливадна и мана и мисля да не ги оставям с този мед за зимата а да центрофужа всичко до пило и да подхранвам за зимата какво мислите.

v.zidarov
12.07.2014, 08:35
Здравеите имам следния въпрос на една от отводките сложих магазин със в.о. и понеже в плодника повечето пити са яко тъпкани с мед даже няма място маиката къде да снася мисълта ми е ще качат ли меда от плодника в магазина за да освободят на маиката място да снася или аз трябва да и осигоря място на маиката като сложа основа и махна пита с мед примерно.И друго пашата при мен е късна и може би до края на август ще има паша кога трябва да започна да ги подхранвам за допълване на запасите защото меда при мен пашата е ливадна и мана и мисля да не ги оставям с този мед за зимата а да центрофужа всичко до пило и да подхранвам за зимата какво мислите.
Пробвай да го распечатиш (ако е запечатен) ако не-искараи 2-3 пити за 2-3 дни и пак ги сложи може да го пренесат във магазина.Според мен ще се получи :)

v.zidarov
12.07.2014, 08:37
Пробвай да го распечатиш (ако е запечатен) ако не-искараи 2-3 пити за 2-3 дни и пак ги сложи може да го пренесат във магазина.Според мен ще се получи :)
И аз имам сащия проблем днес ще пробвам да сложа магазина

jnev
12.07.2014, 08:57
Не е запечатан затова се чудя какво да правя тази логика нещо не ми се връзва да ги вадя и после пак да ги слагам и ще го пренесат по логиката трябва и сега да го пренесат.

v.zidarov
12.07.2014, 09:07
Не е запечатан затова се чудя какво да правя тази логика нещо не ми се връзва да ги вадя и после пак да ги слагам и ще го пренесат по логиката трябва и сега да го пренесат.
и моят е такъв днес ще ги искарам и след 2 дни слагам заедно със магазина
Най добрия учител е грешката ;)

v.zidarov
12.07.2014, 09:09
и моят е такъв днес ще ги искарам и след 2 дни слагам заедно със магазина
Най добрия учител е грешката ;)
или центрофогираш и догодина подхранваш със него

jnev
12.07.2014, 09:55
или центрофогираш и догодина подхранваш със него
Чудя се дали да не сложа на някои по слаб една две пити с мед а на тоя да му сложа основи да градят и да снася после маиката но незнам тези основи и в магазина и долу незнам какво ще стане.

v.zidarov
12.07.2014, 13:07
Чудя се дали да не сложа на някои по слаб една две пити с мед а на тоя да му сложа основи да градят и да снася после маиката но незнам тези основи и в магазина и долу незнам какво ще стане.
и така става първо сложи доло и после горе

v.zidarov
15.07.2014, 07:26
защо някои пчелари слагат вместо табла някакъв плат ?

freelancer_bg
15.07.2014, 07:55
Средков казва, че този плат, след като го запушат с прополис, става като доктор на пчелното семейство. Той препоръчва да стои целогодишно.

v.zidarov
15.07.2014, 08:58
а варху него таблата трябвали да стои

Nevena*K
15.07.2014, 10:20
Моите кошери са с плат. Върху него поставям хранилката и затоплящите материали. Платът залепва много здраво върху рамките. Лесно е да се маха, когато искате да преглеждате кошера. Когато върху плодникът е поставен магазин - платът е върху магазина.

delpi
15.07.2014, 11:07
Има ли значение какъв точно плат да се използва?

Nevena*K
15.07.2014, 13:35
Смятам, че трябва да бъде плътен и твърд памучен плат - от американ до някакъв док. Чела съм, че в пчеларските магазини продават плат, но точно какъв е незная. Пре мен е док /дочен/ нещо подобно на този, от който шият дънковите панталони, но не е оцветен.

v.zidarov
15.07.2014, 21:11
Кога и как периодично да третирам за болестите и акарите :)

Mateev
15.07.2014, 23:34
Пролет, есен и след всяка една направена отводка, ако е със стръскани пчели......

Задължително е третирането за акар. Препоръчително е третирането за нозематоза (за мене съм си решил, че също е задължително).

Специално за нозематозата - третирането излиза по-малко от лев на кошер. Глупаво е да се рискува и да не се третира, защото ако случайно семействата ти се разболеят наистина, болестта няма спиране - всичко ще ти измре. Познавам такива хора, които са губили семействата на 100%, въпреки огромните усилия да ги спасят. Така че специално за нозематозата - ПРОФИЛАКТИКАТА МУ Е МАЙКАТА. За акара може и постфактум (когато го видиш че е много), но за нозематозата просто си го приеми, че е задължително (поне през есентта).

Пламен Керчев
16.07.2014, 08:18
Пролет, есен и след всяка една направена отводка, ако е със стръскани пчели......

Задължително е третирането за акар. Препоръчително е третирането за нозематоза (за мене съм си решил, че също е задължително).

Специално за нозематозата - третирането излиза по-малко от лев на кошер. Глупаво е да се рискува и да не се третира, защото ако случайно семействата ти се разболеят наистина, болестта няма спиране - всичко ще ти измре. Познавам такива хора, които са губили семействата на 100%, въпреки огромните усилия да ги спасят. Така че специално за нозематозата - ПРОФИЛАКТИКАТА МУ Е МАЙКАТА. За акара може и постфактум (когато го видиш че е много), но за нозематозата просто си го приеми, че е задължително (поне през есентта).

С какво третираш профилактично за нозематозата.

Вълчан
16.07.2014, 08:41
Аз съм си купил един литър Йодна тинктура (поръчва се в аптеката), слагам по 5мл/1л сироп!

Mateev
16.07.2014, 12:23
С какво третираш профилактично за нозематозата.

Купувам си от един магазин за гълъби. Човека е свестен - консултира ме, разказа ми за плюсове и минуси на различните препарати, обясни ми дозите и как се процедира при третирането. Около 1000 кошера есента и пролетта ги третирах с по два литра препарат от по 240 лева литъра. Общо едно третиране ми излиза около 50 стотинки на кошер или лев, ако се прави пролетно и есенно третиране. Есенното според мене е задължително, а пролетното - пожелателно, но аз го правя и него. И пу-пу-пу да не ми е уроки, но досега болест не съм виждал.

http://galabari.com/Za-pchelite-c-33.html?ssid=0dqc8ido6o1crueq6vo8ed60q5

Pavel_Bs
16.07.2014, 12:47
Имам въпрос - ако се ползва чрез пръскане и се комбинират и двата препарата Апифит и Нозевит,ефекта същия ли е както и при другите начини на приложение или ефективността е по-слаба?

m_pchelari
16.07.2014, 12:48
Матеев ако го закьсаш с парите, дьбовия танин струва 4-5 лева за 100 грама. :-)

Mateev
16.07.2014, 12:58
Ако го закъсам с парите, ще ям само хляб и мед, поръсен с пчелен прашец, и ще пия само медовина, и пак ще я изкарам някакси........

jnev
16.07.2014, 13:11
Купувам си от един магазин за гълъби. Човека е свестен - консултира ме, разказа ми за плюсове и минуси на различните препарати, обясни ми дозите и как се процедира при третирането. Около 1000 кошера есента и пролетта ги третирах с по два литра препарат от по 240 лева литъра. Общо едно третиране ми излиза около 50 стотинки на кошер или лев, ако се прави пролетно и есенно третиране. Есенното според мене е задължително, а пролетното - пожелателно, но аз го правя и него. И пу-пу-пу да не ми е уроки, но досега болест не съм виждал.

http://galabari.com/Za-pchelite-c-33.html?ssid=0dqc8ido6o1crueq6vo8ed60q5



Този препарат аз също си го взех, но от друг сайт още не съм го използвал, но сега за есенното ще го направя, но имам въпрос може ли да ползвам Нозевит и в същото време да сложа и лентички за акара или не може по едно и също време.А това е сайта ако някои се интересува цените са еднакви
http://www.mevi-bg.com/Preparati/Nozevit.html

Mateev
16.07.2014, 16:17
Точно по време на лентичките го слагам и аз, както пролет, така и есен. Третирам на два пъти през 8-10 дена.

jnev
16.07.2014, 19:43
Значи не е проблем заедно с лентичките благодаря за разяснението как точно третираш ти тази година ще ми е за пръв път и ще ми е от полза.

delpi
17.07.2014, 15:16
Каква е разликата между Nozevit и Nozevit+?

RDV_83
17.07.2014, 17:42
Здравейте, пеперудата от снимките се появи вчера изпод капака на кошера. Дали е восъчен молец.
1675167616771678

kapanec
17.07.2014, 19:28
Тоя "молец" направи страхотна реклама на ЛУКОЙЛ

RDV_83
18.07.2014, 07:06
Тоя "молец" направи страхотна реклама на ЛУКОЙЛ

еми пропаганда, какво да се прави....ако бях го обърнал на обратно така, че да се вижда направената отстъпката...

А сега сериозно вече, някой може ли да ми помогне или бубулечката е прекалено много намачкана и не се разбира много от снимките!

Вълчан
18.07.2014, 07:59
На пеперудата, на големия восъчен молец прилича.

brusa
18.07.2014, 13:26
Колеги късно ли е да сложа магазин за да ми изградят някой друга основи.Ако не е по колко да и слагам.Мерси предварително

kuline
18.07.2014, 15:11
Колеги късно ли е да сложа магазин за да ми изградят някой друга основи.Ако не е по колко да и слагам.Мерси предварително

Много лаконичен въпрос.
Можеш да сложиш магазин, за да ти изградят пити, ако има достатъчно пчели в отводката, които да се качат в магазина и още нещо да има паша, която до известна степен може да замениш със сироп.

brusa
18.07.2014, 18:08
[QUOTE=kuline;41791]Много лаконичен въпрос.
Можеш да сложиш магазин, за да ти изградят пити, ако има достатъчно пчели в отводката, които да се качат в магазина и още нещо да има паша, която до известна степен може да замениш със сироп.
В отводката има достатъчно пчели на 9 рамки е 8 са плътно покрити с пчела в Дадан-Блат (http://pchelar.eu/dadan-blat.aspx) 12 рамки

argilov
18.07.2014, 20:51
Ще градят при малко паша и сироп постоянно 2ч.вода,1ч.захар.Сложи и ограничителна дъска през магазина.Към сиропа може да добавиш и стартер или витамини ,с цел майката да снасяпо усилено.

dragomir1966
19.07.2014, 08:56
Здравейте колеги.От известно време забелязах,че пчелите започнаха да се давят в хранилката.Чистих ги няколко пъти,но на следващият ден отново около 7-8 пчели удавени във всяка хранилка,на какво може да се дължи това?

kolev70
21.07.2014, 11:10
И каква всъщност е разликата между Нозевит и Нозевит+

dragomir1966
21.07.2014, 11:58
Колеги късно ли е да сложа магазин за да ми изградят някой друга основи.Ако не е по колко да и слагам.Мерси предварително
Аз съм начинаещ пчелар,но да ти кажа какво правя аз,посъветва ме мой приятел пчелар.Моите отвотки са на 8 рамки ДБ10.Слагам една магазинна пита в плодника м/у рамки с прясно пило,държа я 2 дни и я изваждам,а на нейно място слагам друга.Не трябва да я държиш повече от 2 дни,защото ще направят далак отдолу или ще сложат мед в нея,или майката ще снесе яйца.От 4 кошера за 4 дни вече имам 8 изградени магазинни пити и т. н.Когато дойде момента ще ги използвам.Успех!

brusa
21.07.2014, 16:59
Аз съм начинаещ пчелар,но да ти кажа какво правя аз,посъветва ме мой приятел пчелар.Моите отвотки са на 8 рамки ДБ10.Слагам една магазинна пита в плодника м/у рамки с прясно пило,държа я 2 дни и я изваждам,а на нейно място слагам друга.Не трябва да я държиш повече от 2 дни,защото ще направят далак отдолу или ще сложат мед в нея,или майката ще снесе яйца.От 4 кошера за 4 дни вече имам 8 изградени магазинни пити и т. н.Когато дойде момента ще ги използвам.Успех!
Моята отвотка е на 10 рамки в 12 рамков Дадан-Блат и изгражда една плодникова ВО за 1 ден така че за ако и сложа в плодника една магазина ВО ще я изградят за половин ден.Ако седи 2 дена майката ще ми снесе яйца тека че утре ще и сложа магазина и в него ще слага да ми градят

Недялко Атанасов
21.07.2014, 18:08
И каква всъщност е разликата между Нозевит и Нозевит+Най-лесно казано,има добавена (лимонена киселина)

jnev
21.07.2014, 21:01
Моята отвотка е на 10 рамки в 12 рамков Дадан-Блат и изгражда една плодникова ВО за 1 ден така че за ако и сложа в плодника една магазина ВО ще я изградят за половин ден.Ако седи 2 дена майката ще ми снесе яйца тека че утре ще и сложа магазина и в него ще слага да ми градят
Добре след като не си изпълнил плодника ,защо ще слагаш магазин според мен няма да се качат, освен ако няма много обилна паша.Аз на една моя отводка 10ДБ всички рамки изпълнени ,пчела много сложих и магазин с 10 рамки 7 дена не бяха ги барнали почти е и пашата е малко слаба, но качих плодникова пита с пило горе и ги оставих ,сега като отида ще видя има ли ефект,а на друга отводка също 10 дб И сложих магазин ама с 5 рамки, и пак е оставих и сега ще дебна да видя кое се справя по добре.Но моито мнение е че след като не си изпълнил плодника няма смисал от магазин ,освен да преграждаш и да го оставяш на 10 рамки.

Nevena*K
21.07.2014, 21:29
Добре след като не си изпълнил плодника ,защо ще слагаш магазин според мен няма да се качат, освен ако няма много обилна паша.Аз на една моя отводка 10ДБ всички рамки изпълнени ,пчела много сложих и магазин с 10 рамки 7 дена не бяха ги барнали почти е и пашата е малко слаба, но качих плодникова пита с пило горе и ги оставих ,сега като отида ще видя има ли ефект,а на друга отводка също 10 дб И сложих магазин ама с 5 рамки, и пак е оставих и сега ще дебна да видя кое се справя по добре.Но моито мнение е че след като не си изпълнил плодника няма смисал от магазин ,освен да преграждаш и да го оставяш на 10 рамки.

Аз отскоро се занимавам с пчели и моля да ми обясните следното: ако отводката ви е 10 ДБ и е изпълнила всички междурамкови пространства, то кога тази отводка ще стане семейство?

jnev
21.07.2014, 21:39
Аз отскоро се занимавам с пчели и моля да ми обясните следното: ако отводката ви е 10 ДБ и е изпълнила всички междурамкови пространства, то кога тази отводка ще стане семейство?
Може би не съм се изказал правилно извинявам се ,става въпрос ,че взех отводка на 4 рамки и сега вече тази отводка се е развила на 10 рамки ,това исках да кажа но съкратено, може и семеиство да се нарече, незнам просто исках да дам мнението си от поста на колегата.Аз също се занимавам от скоро и също не съм много в час и не мога да дам определение кога една отводка може да се нарече семеиство

BUGI
21.07.2014, 22:48
Може би не съм се изказал правилно извинявам се ,става въпрос ,че взех отводка на 4 рамки и сега вече тази отводка се е развила на 10 рамки ,това исках да кажа но съкратено, може и семеиство да се нарече, незнам просто исках да дам мнението си от поста на колегата.Аз също се занимавам от скоро и също не съм много в час и не мога да дам определение кога една отводка може да се нарече семеиство
когато е к-штата п-лна с хора, тогава е семејство, просто.

brusa
22.07.2014, 18:21
Добре след като не си изпълнил плодника ,защо ще слагаш магазин според мен няма да се качат, освен ако няма много обилна паша.Аз на една моя отводка 10ДБ всички рамки изпълнени ,пчела много сложих и магазин с 10 рамки 7 дена не бяха ги барнали почти е и пашата е малко слаба, но качих плодникова пита с пило горе и ги оставих ,сега като отида ще видя има ли ефект,а на друга отводка също 10 дб И сложих магазин ама с 5 рамки, и пак е оставих и сега ще дебна да видя кое се справя по добре.Но моито мнение е че след като не си изпълнил плодника няма смисал от магазин ,освен да преграждаш и да го оставяш на 10 рамки.
Той е 10 рамки покрити с пчела и две преградни рамки днес сутринта сложи магазина с 2 рамки към 17:00 го погледнах и бяха почнали да градят

v.zidarov
22.07.2014, 20:07
имаше 1 тема в която беше обяснено как се прави тръвна от пластмасова туба :laughing:

delpi
30.07.2014, 21:28
Една от отводките ми почти напълни 1 магазин и тъй като пашата(слънчоглед) продължава ще сложа втори. Мисля са го сложа най-отгоре, като ще прехвърля в него първоначално 2-3 пълни запечатани рамки и отдолу на тяхно място през една ще сложа неизградените основи. Идеята е поне да ми изградят донякъде втория магазин.
Нещо да ме посъветвате, ако греша някъде като начинаещ?

Искрен Мутафов
31.07.2014, 07:06
Една от отводките ми почти напълни 1 магазин и тъй като пашата(слънчоглед) продължава ще сложа втори. Мисля са го сложа най-отгоре, като ще прехвърля в него първоначално 2-3 пълни запечатани рамки и отдолу на тяхно място през една ще сложа неизградените основи. Идеята е поне да ми изградят донякъде втория магазин.
Нещо да ме посъветвате, ако греша някъде като начинаещ?

По-добре е празният магазин да го сложиш между плодника и пълният, т.е.т под пълният.

delpi
31.07.2014, 07:34
ОК мерси за съвета iskren (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2019).
Това е един от вариантите, но четох някъде тук из форума, че е грешка, но не се обосноваваха защо.

Mateev
31.07.2014, 07:37
Не е грешка - тази тема и друг път се е обсъждала и вярното го каза Scutellator-а, а то е че няма вярно решение, защото една порода пчели предпочита новия корпус да е под стария, а друга - над стария. С две думи - пробвайте и ако не стане по единия начин, направете го по другия, и това за всяко едно семейство може да е различно. В България има хаос от породи и всякакви междинни мелези - при това положение наистина можем да очакваме различните семейства в един и същи пчелин да имат различно генетично заложено поведение, при това не само за втория медови корпус, а и за много други неща - агресивност, роене, носене на мед, градеж, снасяне на пило и т.н.

Решението е пчеларя да започне да обръща сериозно внимание на породата и линията на майките, с които работи, но това е мисия невъзможна предвид факта, че комшията може да е избрал друга порода и там във въздуха търтеите да са куча марка - всякакви смесици, включая и такива, за които пчеларската наука вече знае, че са вредни. Нататък вече Scutelator-a може да доразясни, но на мене много пъти ми е казвал че ако смесим това с това ще се получи това, но в никакъв случай не трябва да смесваме това с това. За съжаление не съм запомнил кои са вредните комбинации, но в България те със сигурност се получават под една или друга форма.

delpi
31.07.2014, 08:10
Мерси за отговора Mateev (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2311) :)
Ами при това положение ще действам така, както си бях решил. Слагам новия магазин отгоре и в него премествам всички напълно запечатани рамки, те са поне 2-3. На тяхно място отдолу слагам рамките с восъчните основи през 1 рамка т.е. мешано и през няколко дни мога да ги въртя, ако ги изграждат т.е. да свалям долу други рамки с восъчни основи.
Отводката е ДБ 10 рамкова направена на 15 Юни на 6 рамки включитено с оплодена майка.

distedi
31.07.2014, 08:33
Преди време направих опит в ДБ кошер да оставя пълен магазин над плодника, а празният магазин оставих най-отгоре. Това ми решение го взех след като се замислих над обясненията за пчеларстване на Иван Венер :) Меденият венец около пилото се премества в магазина, а цялата плодникова рамка се запълва с пило. Странното е, че се получи дори в ДБ кошер, а идеята е за многокорпусни кошери. Естествено влияние оказват редица фактори - сила на семейството, наличие на паша, околна температура.... А когато има да се изграждат магазинни рамки, всичко се променя.

asti
31.07.2014, 09:15
И аз да споделя нещо. Взех си отводки на 10.06.14г на 4 рамки. Поставих ги в кошерите като добавих между тях рамки за градене или по точно по 3 рамки в четирите кошера. Сложих им и храна по 0.5 кг. на кошер производител: BKV /сръбска май се води/. След три дни рамките бяха изградени и майката дори беше снесла в тях, с изключение на единия кошер където поставих пластмасови основи. Добавих отново рамки по 3 в двата кошера и по 4 в другите два кошера с което се напълниха. Отново им сложих от същата храна но по един килограм. Напръскаш също пластмасовите основи със захарен сироп /както ме посъветваха тук във форума/. След още три дни ги проверих: от храната беше останало само найлона като се получи и първия път. Имаше и по една почти цяла рамка не изградена в кошер. Но пластмасовите който бях напръскал със захарен сироп бяха почти изградени и имаше дори снесено в килийките. Реших да поставя магазини. Така и направих. Това се случи в първата седмица на м. 07.14г /ако не се лъжа но във вкъщи си имам записано на тетрадка/. НАЙ накрая стигнах до нещото което исках да споделя. До настоящия момент нямам една килийка изградена на магазинските рамки. Имам пластмасови и със восъчни основи. Но както казах пчели има в магазина но няма градеж. Мислех си да ги отстраня магазините но реших да ги оставя така ще им е по широко и по прохладно. И за информация само пчелите за порода "Родопска пчела". Кошери ДБ 2 бр. - 10 рамкови и 2 бр. - 12 рамкови. Поздрави и успешен ден на всички.
1791

delpi
31.07.2014, 11:01
Трябвало е да пуснеш по една или две корпусни рамки с пило през магазините и може би са щели да започнат да изграждат магазина.
Поне при мен така стана. 4-5 дни не погледнаха магазините, пуснах по една рамка със запечатано пило и веднага започнаха да градят.

asti
31.07.2014, 12:06
Трябвало е да пуснеш по една или две корпусни рамки с пило през магазините и може би са щели да започнат да изграждат магазина.
Поне при мен така стана. 4-5 дни не погледнаха магазините, пуснах по една рамка със запечатано пило и веднага започнаха да градят.
Ясно. Може тези дни така да направя. Или вече ще е късно за тази процедура.

delpi
31.07.2014, 12:15
Ясно. Може тези дни така да направя. Или вече ще е късно за тази процедура.

Зависи дали имаш паша.

asti
31.07.2014, 12:19
Зависи дали имаш паша.
Значи го отлагам за пролетта. Сега останаха само треволяци по ливадите, който не са кой знае колко много.

jordanov
31.07.2014, 13:28
Ами отлагай и отлагаш и първата ранна паша, ако имаш такава. Чак се чудя, не четете ли форума? Кой ти каза, че от пълен плодник се качват в магазин с ВО и почват да градят??

asti
31.07.2014, 13:37
Ами отлагай и отлагаш и първата ранна паша, ако имаш такава. Чак се чудя, не четете ли форума? Кой ти каза, че от пълен плодник се качват в магазин с ВО и почват да градят??
Не питай, кой ми каза. Един приятел който и той като мен има от тази година пчели, само не разбрах кой на него му е казал. Както и да е. Сега вече имам някой планове за старта на следващата година. И то благодарения на този форум. Иначе да си призная преди да взема пчелите, като споделих на някой хора около мен който имат пчели от дълги години ме уверяваха как ще ми помагат и т.н. Но сега стана така че все вдигат рамене и викат няма страшно те ще се оправят не ги закачай. Имам чувство че ги е страх да не им взема медът. А АЗ И ДА ИСКАМ ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ. Относно форума постоянно се ровя в него и чета, освен него и странична литература. Но няма как да науча всичко и да прочета всичко за ден и готово, проблеми няма. Благодаря за помощта, тя е важна за мен и най вече сега. Утре ще кача по една пита с пило в магазините, пък каквото иска да става. Това ако го знаех по рано, щях да хвана слънчогледа и мед колкото да опитам да извадя. Сега яд ме хвана. Поздрави.

jordanov
31.07.2014, 15:20
Е как да не питам, като и мен ме хваща яд? Това ако си го чел:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=815&page=82, пост 814
и ако го беше направил, както добре храниш, двата десетака щяха да се качат да работят и в магазините. И после за тебе една кофичка мед да имаш за чайчето, за тях поне два магазина изградени да почнат догодина както си трябва. И от мен поздрави.

kartagen27
19.08.2014, 22:57
Айде да се включа и аз със въпрос който със сигурност е задаван но уви не го намерих така, че не ме хокайте много :D
С какво количество мед се зазимява кошер (приблизително за силен кошер) защото имам един рояк който вече почти е изпълнил 10 пити (ДБ) с пчели, има 4 пити с пило а медените запаси са почти нулеви и пашата е към края си .... всички ми викат "храни, храни .... " ама колко да го храня за да издържи до медените питки януари месец ?

Искрен Мутафов
20.08.2014, 06:43
Айде да се включа и аз със въпрос който със сигурност е задаван но уви не го намерих така, че не ме хокайте много :D
С какво количество мед се зазимява кошер (приблизително за силен кошер) защото имам един рояк който вече почти е изпълнил 10 пити (ДБ) с пчели, има 4 пити с пило а медените запаси са почти нулеви и пашата е към края си .... всички ми викат "храни, храни .... " ама колко да го храня за да издържи до медените питки януари месец ?

През зимният период когато не отглеждат пило консумират приблизително около килограм мед на месец, но за септември, а може би и за октомври ще ти трябва по-голямо количество, зависи до кога ке отглеждат пило. Миналата година имаше семейства които до късна есен имаха пило и това им стопи запасите. Иначе е нормално да зазимиш с 15-тина килограма запаси които да им стигнат до пролетта. Ориентир могат да ти бъдат медените венци по питите. Сега му е времето да храниш. Но, всепак зависи и от района ти, климатичните му особенности, и с какво точно ще храниш.

freelancer_bg
25.08.2014, 09:08
Моля за мение по-опитните пчлари!
Имам два кошера ДБ 12. В момента пилото е на 3 рамки, като тези 3 рамки са почти само пило с много малък венец от мед. В кошера има доста рамки, който са запъленни 2/3 с мед, като почти 1/2 от рамката е запечатана. Въпросът ми е такъв - трябва ли да се притеснявам от ситуацията и да центрофужа питите, които имат само мед, за да има място да снася майката ? Аз си мисля да ги оставя така , като предполагам ,че след като се излюпи пилото от 3-те рамки, пчелите ще пренесат незапечатания мед от питите в горната част на 3-те рамки с пило и кошерът ще се подреди какти трябва. Прав ли съм или греша някъде? Какво бихте предприели вие в тази ситуация?

jordanov
25.08.2014, 09:31
Магазините къде са?

kapanec
25.08.2014, 13:04
Моля за мение по-опитните пчлари!
Имам два кошера ДБ 12. В момента пилото е на 3 рамки, като тези 3 рамки са почти само пило с много малък венец от мед. В кошера има доста рамки, който са запъленни 2/3 с мед, като почти 1/2 от рамката е запечатана. Въпросът ми е такъв - трябва ли да се притеснявам от ситуацията и да центрофужа питите, които имат само мед, за да има място да снася майката ? Аз си мисля да ги оставя така , като предполагам ,че след като се излюпи пилото от 3-те рамки, пчелите ще пренесат незапечатания мед от питите в горната част на 3-те рамки с пило и кошерът ще се подреди какти трябва. Прав ли съм или греша някъде? Какво бихте предприели вие в тази ситуация?
Правилно мислиш от тука на сетне пчелите не мислят за пило а за повече хранителни запаси за зимата и "зимен покой"

freelancer_bg
25.08.2014, 13:22
Магазините къде са?

На тези кошери няма магазини в момента.

jordanov
25.08.2014, 14:53
А би било добре да има. Имаме паша, септември също ще има, така че центрофугирай.

freelancer_bg
25.08.2014, 15:50
А би било добре да има. Имаме паша, септември също ще има, така че центрофугирай.

Имаха магазин, изградиха по няколко магазинни пити , но не внесоха нектар в тях. Това беше в началото на Август, след това спряха да градят . Тогава го махнах магазина, защото видях, че не пълнят, а и гонеха търтеите вече.

Другият ми кошер, който имаше магазин до събота (23.08) също гонеше търтеите. Нектара в магазина почти не мръдна за една седмица (16.08 до 23.08), за това преместих магазин под плодника, за да пренесат над главите си малкото нектар, който имаше в магазина.

По тези признаци прецених, че пашата вече е доста намаляла. Може и да съм сбъркал, очаквам градивните ви критики. :)

Ангел Йосифов
25.08.2014, 16:37
А третира ли за акар?

freelancer_bg
25.08.2014, 17:55
През годината съм слагал етерични масла от лимонена трева (lemon grass), palmarosa и лавандула в сиропа. Хранил съм, защото бяха отводки. Това ми е третирането. Утре ще пробвам рецептата на scutellator с оксаловата киселина (9:1 вода:захар + 35 гр. ОК и се пръска с пулверизатор върху рамките в плодника). Това с ОК ще го направя 3 пъти през седмица долу-горе.
Какво общо има третирането за акар?

Ангел Йосифов
25.08.2014, 18:22
На твое място след третирането забравям за кошерите поне за 50-60 дни.

freelancer_bg
25.08.2014, 19:34
На твое място след третирането забравям за кошерите поне за 50-60 дни.
Може ли са обясниш защо?

Цено Ценов
25.08.2014, 20:58
Днес на едно дърво до кошерите видях един много малък рояк и не знам дали е от моите кошери. Каква ли може да е причината? На някой случвало ли му се е по това време? Възможно ли е да е от някой по-силен кошер?

ahilis
25.08.2014, 21:05
Днес на едно дърво до кошерите видях един много малък рояк и не знам дали е от моите кошери. Каква ли може да е причината? На някой случвало ли му се е по това време? Възможно ли е да е от някой по-силен кошер?

След като е близо до кошерите ти е логично да е от твоите. Причината ти е- смяна на майката, но кошера ти е слаб. Възможно е да се получи по това време, а и по късно дори. И пак по същата причина. Не е възможно както казах в по - предното изречение.

kapanec
26.08.2014, 07:00
Ангел Йосифов (http://pchelari.com/forum/member.php?u=9)

На твое място след третирането забравям за кошерите поне за 50-60 дни.
----------------------------------------------------------------------------

Може ли са обясниш защо?
И на мен ми е интересен отговора на това категорично мнение . Защо

jordanov
26.08.2014, 12:58
На твое място след третирането забравям за кошерите поне за 50-60 дни.

Ако си познавам района и пчелите, при определени условия, аз също бих постъпил така. Обаче за пчелар, който зазимява за първи път, това може да е игра на руска рулетка, в която пък имало голяма тръпка, казват. Все пак хубавото на пчеларството е, че всеки сам си взема решенията.

kapanec
26.08.2014, 13:06
Ако си познавам района и пчелите, при определени условия, аз също бих постъпил така. Обаче за пчелар, който зазимява за първи път, това може да е игра на руска рулетка, в която пък имало голяма тръпка, казват. Все пак хубавото на пчеларството е, че всеки сам си взема решенията.
Защо говорите воалирано със недомлъвки .Кажи нещата по ясно и конкретно .Смелост ли ви липсва или се правите на големи пчелари и избивате комплекси .Аман от такива разбирачи

Nik_m
26.08.2014, 14:13
Ако си познавам района и пчелите, при определени условия, аз също бих постъпил така. Обаче за пчелар, който зазимява за първи път, това може да е игра на руска рулетка, в която пък имало голяма тръпка, казват. Все пак хубавото на пчеларството е, че всеки сам си взема решенията.
Тръпката е голяма, но не е приятна.

jordanov
26.08.2014, 14:37
Капанец, напролет да си нервен, ще го приема, ама сега при това хубаво време що не се радваш на живота? Мисля, че съм крайно ясен и конкретен, колко повече от това. Ако не ме разбираш какво казвам в мненията си, може да не ме четеш. Наистина, ще ми бъде мъчно но ще се опитам да свикна.

Ангел Йосифов
26.08.2014, 16:32
Може ли са обясниш защо?


Ами вече си ги зазимил поставил си магазините отдолу.Имат достатъчно мед,но въпреки това можеш да им дадеш по 2кг захар на сироп.Към края на октомври можеш да направиш преглед и контролно третиране.А до тогава..........
По принцип аз свалям магазините отдолу след подхранването1-10 септември.

kapanec
26.08.2014, 20:35
Капанец, напролет да си нервен, ще го приема, ама сега при това хубаво време що не се радваш на живота? Мисля, че съм крайно ясен и конкретен, колко повече от това. Ако не ме разбираш какво казвам в мненията си, може да не ме четеш. Наистина, ще ми бъде мъчно но ще се опитам да свикна.
Извинявай ако съм Ви засегнал но наистина малко се по изнервих.След пояснителния коментар на Ангел напълно разбрах какво точно имате предвид

Сезгин Айсел
29.08.2014, 14:00
На колко рамки пило трябва да е пчелното семейство в момента

Nik_m
29.08.2014, 19:45
На колко рамки пило трябва да е пчелното семейство в момента
Не знам на колко трябва да е, но при мен най слабите са с по 5 рамки а останалите около 10. ЛР

Сезгин Айсел
30.08.2014, 08:36
Говорим за пило нали ?

Nik_m
31.08.2014, 07:43
Говорим за пило нали ?
Да, последните отводки са на 5 рамки с пило, като им сложих по още една.
Имах един кошер който нещо се е объркал и имаше 21 пити с пило за това му отнех няколко пити и им ги сложих.

П.С Питите са с меден венец.

distedi
31.08.2014, 12:40
При мен пило има на 4 до 6 рамки ДБ. Това е около 1/3 от общата площ на всички рамки, поради наличието на меден венец.

RDV_83
04.09.2014, 13:20
Здравейте, занимавам се с пчеларство от скоро и моля за съвет.В един от моите кошери (10р ДБ)съм сложил восъчна основа за градеж и явно съм я сложил късно защото почти няма градено върху нея. Съседните й рамки са с меден венец, който пчелите доста са надградили поради свободното място между тях и рамката с ВО. Проблема е че тези венци стърчат над разделите на рамките и при приближаване на рамките една към друга в горния си край те се опират една в друга а в долния имат много голямо разстояние. Дори да сложа една от тези рамки на друго място ми се струва че разстоянието пак ще бъде голямо.Моля дайте съвет как да процедирам!

Искрен Мутафов
04.09.2014, 14:34
Здравейте, занимавам се с пчеларство от скоро и моля за съвет.В един от моите кошери (10р ДБ)съм сложил восъчна основа за градеж и явно съм я сложил късно защото почти няма градено върху нея. Съседните й рамки са с меден венец, който пчелите доста са надградили поради свободното място между тях и рамката с ВО. Проблема е че тези венци стърчат над разделите на рамките и при приближаване на рамките една към друга в горния си край те се опират една в друга а в долния имат много голямо разстояние. Дори да сложа една от тези рамки на друго място ми се струва че разстоянието пак ще бъде голямо.Моля дайте съвет как да процедирам!

Аз изрязвам надграденот със нож, това обикновенно се случва към средата на лятото. Предполагам сега не би било проблем.

jordanov
04.09.2014, 20:44
Нямаш грижи. Слагай ги плътно една до друга, напролет като ги подравнят ги свиваш как си трябва.

сашо 38
07.09.2014, 13:28
Въпрос за зазимяване от новобранец. Имам два многокорпусни кошера с юнски отводки.Началото на август,бяха запълнили и десетте рамки и поставих по един корпус с восъчни основи отгоре и храних яко до сега.В момента горните корпуси са изградени на по четири- пет рамки с мед,като крайните имат лек изграден венец.Отдолу има 4-5 рамки с пило,другото мед и прашец.Мисля да махна хранилките,да сложа табла,фибран и да не пипам до пролетта.Правилно ли е,или да разместя нещо? Дъната са ми дълбоки,в момента е поставена изцяло мрежа.Така ли да остане,или с плътната дъска?И последен въпрос-да поставя ли по един празен корпус за буфер със студа?

Kiril8305
07.09.2014, 19:15
Въпрос за зазимяване от новобранец. Имам два многокорпусни кошера с юнски отводки.Началото на август,бяха запълнили и десетте рамки и поставих по един корпус с восъчни основи отгоре и храних яко до сега.В момента горните корпуси са изградени на по четири- пет рамки с мед,като крайните имат лек изграден венец.Отдолу има 4-5 рамки с пило,другото мед и прашец.Мисля да махна хранилките,да сложа табла,фибран и да не пипам до пролетта.Правилно ли е,или да разместя нещо? Дъната са ми дълбоки,в момента е поставена изцяло мрежа.Така ли да остане,или с плътната дъска?И последен въпрос-да поставя ли по един празен корпус за буфер със студа?
Аз , бих постъпил така:
Горния корпус с изградените няколко на брой рамки да стане долен , корпуса в който има в момента пило го слагаш върху този с изградените празни рамки.Така подредените два корпуса бих разделил с найлон , като при слагането на найлона бих го дръпнал леко назад за да могат лесно пчелите да преминават от горния в долния корпус и обратно.Горния си копрус бих подредил така , първо на топлата страна на корпуса слагам две пълни рамки с мед , след тях рамкие с пило и след рамките с пило , рамки с мед като гледам отново по пълните рамки с мед да са до пилото.
Така бих постъпил , аз ти сам си решаваш.

kunev
07.09.2014, 20:02
Моят опит е твърде скромен - само 3 години но иначе семйствата ми зимуват по начина описан от колегата с тази разлика че липсва полиетилена. Дъната не ги уплътнявам с нищо т.е. остават си само с мрежите

argilov
08.09.2014, 06:42
Кирил,с какво ти помага наелона така поставен?Ако е да ограничиш теченията едно велпапе на мрежата е достатъчно.

Oregon
18.09.2014, 17:25
Здравейте,
1. Днес при прегледа на семействата видях по 5-6 пчели с жълти точици между очите, според мен е от прашец, защото и по тялото надолу жълтички, но за мое успокоение реших да попитам дали съм прав?
2. За другата година мисля да взема ДБ с отделни дъна и мисля да не свалям магазините за съхранение, а да ги слагам под плодника. Въпросът ми е при третирането за кърлежи (лентички примерно), част от препарата няма ли да се наслои в магазинните рамки и от там в меда догодина?

Nik_m
18.09.2014, 19:08
1 Да от някакъв цвят е.
2 При корпусните не се делят питите на плодникови и магазинни така че няма как да третираш пчелите само при наличие на плодникови пити и ако лекарството се наслояваше на восъка щеше да се отрази и на меда.

Петър84
18.09.2014, 19:48
Здравейте,
1. Днес при прегледа на семействата видях по 5-6 пчели с жълти точици между очите, според мен е от прашец, защото и по тялото надолу жълтички, но за мое успокоение реших да попитам дали съм прав?
2. За другата година мисля да взема ДБ с отделни дъна и мисля да не свалям магазините за съхранение, а да ги слагам под плодника. Въпросът ми е при третирането за кърлежи (лентички примерно), част от препарата няма ли да се наслои в магазинните рамки и от там в меда догодина?Преди няколко дена видях такива пчели,чел съм че прашеца бил мокър и пчелите го слагат по тялото си да го изсушат.

jordanov
18.09.2014, 19:55
...
2 При корпусните не се делят питите на плодникови и магазинни така че няма как да третираш пчелите само при наличие на плодникови пити и ако лекарството се наслояваше на восъка щеше да се отрази и на меда.

Тук твърдиш три неща. И в трите ли си убеден?

Nik_m
18.09.2014, 19:59
Така е, предполагам, така мисля!
Не вярвам големите пчелини ЛР да делят питите защото си е допълнително работа а продават меда и по пътя на логиката не се наслагват такива количества във восъка да се отразят на меда.

tihmr
29.09.2014, 18:26
Здравейте,имам проблем,
една юлска отодка се разви до 8 рамки,и преди 2 седмици забелязах 4е няма пило а само мед и прашец,
След по щателна проверка видях току що снесени яйца на много малка площ, а майката определено беше по малка от колкото я помня.Помислих 4е е станало самосмяна,и е успяла да се оплоди. Но в4ера не видях снесено и запе4атано пило, само мед и прашец,Защо маиката не снася?,Да ги обединя ли с друго семейство ?

kuline
29.09.2014, 19:04
А яйца имаше ли?

tihmr
29.09.2014, 19:11
няма яйца,няма запе4атано пило

kuline
29.09.2014, 19:26
Първо нека уточним, че пилото е открито и запечатано, но яйцата не са пило. Майката снася яйца, които са такива до третия ден от снасянето и са едва забележими, ако не се вгледаш по-внимателно. След това от яйцата се излюпват ларви(открито пило), които много бързо нарастват и са видими с бегъл поглед върху питата.
Та това въведение го направих, за да ти стане по-ясно в отговора на въпроса ти.
През последните дни бе доста хладно, както и през нощта ще бъде за напред. Ако майката е започнала да снася след настъпилото затопляне, вчера и днес, може и да не си забелязъл яйцата. Но според мен тази майка няма да е качествена и ако презимува семейството, ще ти е проблемно догодина. Ще се мъчиш с него цяло лято. Вместо това го присъедини с друго семейство и живот и здраве като му дойде времето си направи отводка, от която ще си по-доволен.

tihmr
29.09.2014, 19:34
Ясно ми е за яйцата и пилото,преди 2 седмици имаше току що снесени яйца, изправени,с лупа ги гледах,след 2 седмици нито яйца нито запе4атано от предишните яйца,
Мисля 4е е станала късна самосмяна, но майката възможно ли е да не се е оплодила както трябва?

kuline
29.09.2014, 19:38
Щом няма запечатано пило, след като преди две седмици е имало яйца, пчелите са почистили яйцата или откритото пило, заради застудяването, тъй като колонията е малка и няма възможност да отглежда пило при последното застудяване и вероятно пилото е загинало. Това е ясен знак, че семейството е слабо и важи това което ти казах с последните изречения в предния ми пост.

tihmr
29.09.2014, 19:48
Благодаря за отговорите,така и ще направя.

Oregon
03.10.2014, 15:47
Здравейте,
пчеларствам с дб 12 рамков. Тази година от семейството, което ми даде най-добър добив - 70кг. бях много доволен до вчера.. Забелязах,че от 11 рамки пчелите са паднали на 4-5, сравнение с останалите семейства, които и до сега не са мръднали от към пчели.
Въпросът ми е, дали ще е по удачно да извъртя 2-3 маломедни рамки за да стесня семейството и евентуално зимата по-рано да му сложа питка за подхранване. Тази манипулация според мен е по-добър вариант, от колкото да слагам рамки зад преградната и така да изтормозявам малкото останали пчели?

kapanec
03.10.2014, 19:23
Дайте малко повече информация за състоянието на семейството :колко мед има като запас, имали пило и какво е ,майката там ли е (провери го по обстойно да не правил само смяна и за това да е отслабнал от към пчела)преди колко време направихте последния преглед,преди колко време приключи последната паша. Всички тия въпроси са от значение

jordanov
03.10.2014, 20:11
Орегон, това семейство ако искаш да го имаш, ще трябва да му помагаш. Скутелатора ни е говорил доста по въпроса. Други колеги също.Прегледай го и давай инфо.

Oregon
03.10.2014, 20:29
Майката си е старата, преди седмица-2 го отварях за да му прегледам запасите.. около 5-6 пълни рамки, но в момента меда е разхвърлян на 11.
Пилото е около половин рамка, тук там имаше и пресно снесено, но много малко, което е нормално за сезона. Последната паша беше слънчогледа.
Чудното ми е, как може за седмица да отслабне толкова. За това мисля да му извъртя 2-3 рамки и в по-късен етап да му върна меда под формата на медена питка.
Миналата година по този начин спасих едно рояче, буквално беше с две шепи пчели, но пролетта го нападнаха и бяха избили пчелите на входа..

kapanec
05.10.2014, 08:32
Аз бих направил следното:Разпечатвам мед от рамките които ,ще извадя на по късен етап когато ги стеснявам окончателно,още няколко третирания за акар със ОК ,ако искаш все пак да увеличиш пилото макар и не значително слагаш питка със прашец и витамини.За това ,че ти е отслабнало семейството причината според мен е ,че пчелата която е работила на последната паша си е умряла а през това време не си имал достатъчно пило която да я замести.Друга възможност е да смениш майката със много късно оплодена млада майка която ,ще има желание за снасяне до по късно

Kiril8305
05.10.2014, 12:17
21082109
Моля за мнение , кой от двата вариянта за поставяне на ХР , е правилният.
Успях да открия отговора , ако някой друг се чуди дано му е от полза :
Ханемановата решетка влиза в нутовете на четвъртита рамка, чиито стени са широки 27 мм и дебели 15 мм. Широчината на рамката е по вътрешните размери на корпуса, а дължината и – 495 мм; предната и задната и страна са изфалцвани на широчина 10 и дълбочина 6 мм. Поставената в нея ханеманова решетка е на разстояние 7 мм от долните и 12 мм от горните рамки

tsvetanko1973
14.10.2014, 10:17
Здравейте колеги, към настоящия момент как е по-добре да се даде Нозевит с профилактична цел, чрез напръскване на пчелите или чрез питка(от мед и декстроза)?
Предварително благодаря на отзовалите се колеги!

delpi
14.10.2014, 10:40
Аз го дадох по 1 мл на кошер в сироп 200 мл съотношение 1:1 директно в хранилката 2 пъти през 10 дни.

Mateev
14.10.2014, 13:40
Това със сиропа в хранилката не дава гаранция, че всяка една пчела ще си хапне от него, а ние искаме точно това. Затова по-добрият метод е да се напръскат рамките и пчелите, при това вечерно време, и после нека цяла нощ пчелите да се облизват една друга.

Георги Кръстев
14.10.2014, 18:24
Аз им направих сироп 1:1 и добавих на 200 мл по 5мл апифит и 1 мл нозевит. С около 50-70 мл пръсках междурамията а с останалото наливах в хранилката.....Направих го само веднъж....

scutellator
14.10.2014, 21:42
Това със сиропа в хранилката не дава гаранция, че всяка една пчела ще си хапне от него, а ние искаме точно това.

Това е съвършено вярно. Дозата също няма да бъде разпределена еднакво между пчелите от една и съща възраст или каста., просто не е възможно да се направи.
Нозевита предпазва от нозематоза само младите пчели (т.е. преди да са се заразили). Третирането чак когато са се прибрали всички пчели в кошера е ненужно. Старите пчели са бита карта, те не оздравяват

Mateev
14.10.2014, 22:33
.........Нозевита предпазва от нозематоза само младите пчели (т.е. преди да са се заразили)........... Старите пчели са бита карта, те не оздравяват.

Това е интересна информация, която не я знаех. При това положение веднага възниква въпросът - кога трябва да се третира с Нозевит? Кога се раждат зимните пчели? Та те са МЛАДИ само 20 дена, а периода за потенциално третиране е 3 месеца - август, септември и октомври. Как от тези 90 дена да подбера тези 20, през които ще се родят моите зимни пчели?

iordan
18.11.2014, 22:54
ИСКАМ ДА ПОПИТАМ КАК СЕ ПРЕХВЪРЛЯ ПЧЕЛНО СЕМ. ОТ ТРЪВНА В ДБ КОШЕР ??????

Георги Кръстев
18.11.2014, 23:05
Аз бих действал генерално, ще се опаковам малко повече и ще извадя изградените пити една по една, ще ги поставя в рамки с намотана тел...

iordan
18.11.2014, 23:11
кои сезон е наи одачен

iordan
18.11.2014, 23:12
и как от тръвните се прави 2-3 сем. ДБ? интересно ми е

jorors
18.11.2014, 23:28
и как от тръвните се прави 2-3 сем. ДБ? интересно ми е

хмм, и на мен

rosty_sz
19.11.2014, 08:07
Аз пък бих действал още по генерално. Сега когато няма пило бих изрязал и стръскал пчелите в подготвен кошер. Така няма да се занимавам да подвързвам рамки с далаци, после да ми пречат докато ги извадя от употреба и т.н.

Георги Кръстев
19.11.2014, 09:22
Да но предположих че коелгата няма други кошери затова.... инъчи ги стръсквам в помощ на нечие друго сем и въобще няма да се занимавам.....

Вълчан
20.11.2014, 09:00
и как от тръвните се прави 2-3 сем. ДБ? интересно ми е
От техните роеве, в началото на 90г. имаше статия в Пчеларство, от Николай Хука (дано не бъркам името): "Възхвала на тръвната". Намерия и я прочети. Виждъл съм по пчеларските магазини, книжка със събрани негови, статии от сп.Пчеларство!

jordanov
20.11.2014, 09:51
и как от тръвните се прави 2-3 сем. ДБ? интересно ми е

Щом ти е интересно, чети старите теми.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=36

distedi
20.11.2014, 13:26
За отглеждането на пчелни семейства в тръвни има доста филми, статии и т.н. В този форум има доста казано, но ето още един линк с филми: http://zamunda.net/details.php?id=308593&hit=1&search=%EF%F7%E5%EB%E8

iordan
22.11.2014, 23:48
благодаря ! аз сега съм сложил 3 тръвни върху рамките в ДБ. и със магазини съм ги затворил до Април, ми казаха наи одачно и след това през Април ако е добро времето да напуша през малак отвор от тръвната и семеиството слиза доло в ДБ..

Ivan_vd
23.11.2014, 01:19
благодаря ! аз сега съм сложил 3 тръвни върху рамките в ДБ. и със магазини съм ги затворил до Април, ми казаха наи одачно и след това през Април ако е добро времето да напуша през малак отвор от тръвната и семеиството слиза доло в ДБ..Пич чети здраво до Април но не е лошо наблегни и на Българският език.

miroslav70
23.11.2014, 10:04
Уважаеми пчелари,нов съм в този форум и кандидат ваш колега.на пролет мисля да закупя известен брой отводки и до есента да ги развия в нормални семейства:/ако успея/ понеже работя сезонно зимата съм на много километри от евентуалния пчелин.въпросът ми към вас е при адекватно зазимяване/обединяване на слабите,третиране,достатъч но храна,млади пчели и пр./ще мога ли да ги оставя без намеса от 1 октомври до края на февруари.това са почти пет месеца.като отида при пчелите на първи март,ще намеря ли живи семейства и ако да какъв процент загуби да очаквам.зная че въпросите са тъпи/за което моля за извинение/но нямам никакъв опит.ще бъда искрено благодарен на всеки споделил мнение,препоръка,съвет,кри ика. Благодаря преварително.

solaris60
23.11.2014, 10:09
Пич чети здраво до Април но не е лошо наблегни и на Българският език.

Като гледам и тук трябва да се наблегне здраво.

miroslav70
23.11.2014, 12:02
Уважаеми пчелари,нов съм в този форум и кандидат ваш колега.на пролет мисля да закупя известен брой отводки и до есента да ги развия в нормални семейства:/ако успея/ понеже работя сезонно зимата съм на много километри от евентуалния пчелин.въпросът ми към вас е при адекватно зазимяване/обединяване на слабите,третиране,достатъч но храна,млади пчели и пр./ще мога ли да ги оставя без намеса от 1 октомври до края на февруари.това са почти пет месеца.като отида при пчелите на първи март,ще намеря ли живи семейства и ако да какъв процент загуби да очаквам.зная че въпросите са тъпи/за което моля за извинение/но нямам никакъв опит.ще бъда искрено благодарен на всеки споделил мнение,препоръка,съвет,кри ика. Благодаря преварително.

jordanov
23.11.2014, 13:56
От техните роеве, в началото на 90г. имаше статия в Пчеларство, от Николай Хука (дано не бъркам името): "Възхвала на тръвната". Намерия и я прочети. Виждъл съм по пчеларските магазини, книжка със събрани негови, статии от сп.Пчеларство!

Не бъркаш името. Написал е и "Ода за търтея-жребец":) Май ги бяхме качвали някъде из форума.

jordanov
23.11.2014, 16:08
miroslav70, никакъв проблем. Ориентирай се към ДБ или лежак. Също и към старт напролет с работещи семейства. Успех.

BUGI
23.11.2014, 19:50
miroslav70,
дикато се не опиташ, какво ште знаеш.
ако имаш голјамо желание, НАПРЕТ. успех.

miroslav70
24.11.2014, 21:18
Благодаря.непрекъснато чета и на пролет ще досаждам с новобрански питания