PDA

Виж пълната версия : Не запечатват магазина !?



kartagen27
28.06.2014, 16:55
Здравейте колеги :yo: , ей го и моя въпрос:
Започвам историята от начало - около края на Май от един кошер извадих две пити с пчели и пило защото беше тръгнал да се рои, обаче преди две седмици все пак си излезе рояк от тоя кошер (вече му бях сложил магазин) ... миналата седмица след дъждовете отворих да видя за какво иде реч и в магазина имаше мед в около 20 % от килийките без нито една запечатана .... днес го отворих че гледам нещо неспокоен - магазина пълен догоре - 12 пити и от двете страни но продължава да не е запечатано нищо (възможно ли е да е останал без млади пчели) .... какво да го правя - чета на доста места че не се пръскали незапечатани пити защото това още не било мед, а кошера не позволява да му сложа 2 магазина едновременно и ме притеснява че без "поле" за работа ще тръгне пак на рой защото кошера е ужасно силен (пчела върху пчела) паша има много сега, а и времето е добро :tres:

Vmitev
28.06.2014, 17:21
По думите ти става ясно, че не само позволява втори магазин, а дори и трети да сложиш изобщо няма да е грешка. Сложи новия магазин под пълния и ще го запечатат.

Искрен Мутафов
28.06.2014, 18:33
Човека просто казва че няма магазин за кошера, който да му пасне за да сложи 2-ри.
Намери начин да сложиш 2-ри магазин, ако трябва премести пчелите в кошер на сойто имаш повече от един магазин, или ако трябва скови си такъв. Ей точно за това е много ценен взаимо-заменяемият инвентар.

scutellator
28.06.2014, 20:30
Сложи новия магазин под пълния и ще го запечатат.

При мен това винаги се е оказвало една от на-грубите грешки които един пчелар може да направи. За да се разбере при кой от двата варианта неговите си пчели чувстват по-комфортно, всеки трбява първо да пробва.

Диян Димитров
28.06.2014, 21:03
Извади няколко / 4-5/ пълни, не запечатани пити от въпросния кошер и ги разхвърляй по други по-слаби, които още не са напълнили, а на тяхно място постави изградени празни или не изградени да градят и пълнят.

kartagen27
28.06.2014, 21:07
не аз магазини имам но самия тип на кошерите са че магазините се слагат вътре под капака (не са тип надграждане) и просто няма място за два един върху друг - няма да може да се затвори капака и затова искам да го избегна някак .... (разбира се става въпрос за семеен пчелин не за нещо голямо и затова са такива още от дядо ми останали)

Oregon
29.06.2014, 01:36
Аз имам такива кошери - единият в момента е с 3 магазина. Слагаш си капака отгоре, да не те притеснява,че не ляга до долу. Само гледай, като го сложиш да не хлапче (наляво или надясно) за да не се удря при по-силен вятър.
При мен също не искат да запечатят меда...

argilov
29.06.2014, 07:31
Според мен ако има паша, си в роево положение.Разчисти плодника.

Oregon
29.06.2014, 10:41
Моето семейство в момента е на 11 рамки и преградна. Вадих му общо 4 (по 2 през 2-3 седмици) и в момента пак е на пълни обороти, през седмица го преглеждам, но няма и следа от роете. Майката беше млада (1 година) и снасяше като луда, но незнайно защо бяха заложили 2 маточника за самосмяна и реших да ги оставя да правят каквото искат. Тази година от него не съм вадил мед. В момента 2 от магазините са пълни, само една рамка на 4-5 % е запечатена. За първа година ми се случва подобно нещо...

Петър84
29.06.2014, 11:46
Дали пък причина да не запечатват меда в магазина не е това че тази година много валя,и пчелите по лесно свалят незапечатания мед в плодника.

argilov
29.06.2014, 13:46
Теорията че незапечатания мед не е узрял не е съвсем вярна.Запечатването е ориентир.Нектар внесен преди7-8 дни трябва да е обработен.

Искрен Мутафов
29.06.2014, 18:13
То точно за това си има рефрактометри.

зуница
29.06.2014, 20:39
Колега,argilov,
Дай данни , или нещо, което те кара да не си сигурен в това , че пчелите запечатват само зрял мед.Силно ме заинтригува с това твърдение.Само впечатление или силно желание да е така?

scutellator
29.06.2014, 23:00
Ооо, това определено не е винаги така. Например, брат Адам споменава че Анатолийките (както и всички останали раси но в по-малка степен) обикновенно са неспособни да узреят меда от калуна и се вкисва известно време след запечатването. Има някои видове мед които са трудни за пчелите да преценят дали са узрели или не.

Bee Varna
30.06.2014, 05:18
Искрен, малко по подробно за рефрактометр. Как с неговата помощ можем да опредилим дали меда е готов за вадене?

argilov
30.06.2014, 06:51
Когато е нямало рефрактометри химическия молив е вършел анализа.

Искрен Мутафов
30.06.2014, 08:22
Искрен, малко по подробно за рефрактометр. Как с неговата помощ можем да опредилим дали меда е готов за вадене?

Измервайки, т.е.т. определяйки водното съдържание на меда.

зуница
30.06.2014, 08:46
Ооо, това определено не е винаги така. Например, брат Адам споменава че Анатолийките (както и всички останали раси но в по-малка степен) обикновенно са неспособни да узреят меда от калуна и се вкисва известно време след запечатването. Има някои видове мед които са трудни за пчелите да преценят дали са узрели или не.
Да приемем ли , че споменатите изключения потвърждават правилото? Някак несериозно ми изглежда да центрофугирам просто ,защото ми се е видяло "достатъчно дълго" времето за узряване на меда.Не се ли подхлъзваме по пътя на изключенията и желанието да напълним повече буркани? Без съмнение "медът" с повишено водно съдържание дава по-голям "добив" и самочувствие на "пчеларя".Остава въпроса : Мед ли е? Изключенията на изваждане по някакви причини на незрял "мед" и "проветряването" му за уж "дозряване" не могат да са препоръчителна масова практика.Е, ако работите основно само за пазара , може и така , но не се сърдете на оценките за качеството и цената на продукта, който предлагате за мед.

Вълчан
30.06.2014, 08:54
При мен това винаги се е оказвало една от на-грубите грешки които един пчелар може да направи. За да се разбере при кой от двата варианта неговите си пчели чувстват по-комфортно, всеки трбява първо да пробва.

На пълно съм съгласен с теб. Аз работя без ханеманова решетка и при поставянето на празен под пълен, често майката снася в магазина. Празен от горе за мен е по добрия вариант!

argilov
30.06.2014, 14:42
Не съм чувал и виждал някой да вади САМО 100% запечатан мед.Ако има някой ще се радвам да се запозная.Признавам си че не съм светец.

Вълчан
30.06.2014, 15:12
Не съм чувал и виждал някой да вади САМО 100% запечатан мед.Ако има някой ще се радвам да се запозная.Признавам си че не съм светец.

Имаше, такъв пчелар, познавах го. Вадеше меда чак на края на Юли.