PDA

Виж пълната версия : Неизградени рамки в магазин



RDV_83
26.06.2014, 08:47
Здравейте, от известно време се грижа за една отвотка в ДБ12. Първоначално отводката беше на 6 рамки, подхранвах я през 1-2 дни с по една пълна хранилка с захарен сироп 1:1 или с инвертиран сироп купен от магазин. Също така слагах рамки с восъчни основи да градят. В момента ситуацията е следната:рамките са вече 12, крайните пити са доста тежки и има запечатан мед върху тях, във всички междурамия има пчели, горната част на питите видимо е белната и надградена.
Поради горните признаци реших че е време да сложа магазин, в който обаче сложих 10бр. НЕизградени рамки (нямам други) . За да се качат пчелите по-бързо да работят върху магазинните рамки вдигнах една плодникова да виси от магазина, тя стоя така няколко дни след което си я върнах на място. 5 дни след слагането на магазина мога да кажа че градежа е слаб. Подхранването продължава.
Възможно ли е семейството да е все още слабо за да му се слага магазин или вече е късно за такова изграждане?
Благодаря предварително!!

RDV_83
26.06.2014, 08:52
Друго което ме притеснява е дали е възможно с подхранването ми и с нектара който те са донесли да няма свободни килийки за снасяне на майката

vlado 9
26.06.2014, 08:53
Не е късно ,ако има паша ще ги изградят и каквото сложат-добре ти дошло.И какво означава градежа е слаб,има ли някоя пита почти изградена,1-2 на 50-60% ?

vlado 9
26.06.2014, 08:57
Друго което ме притеснява е дали е възможно с подхранването ми и с нектара който те са донесли да няма свободни килийки за снасяне на майкатаПърво погледни в плодника какаво е положението и прецени,или сподели и питай.

RDV_83
26.06.2014, 08:58
Не е късно ,ако има паша ще ги изградят и каквото сложат-добре ти дошло.И какво означава градежа е слаб,има ли някоя пита почти изградена,1-2 на 50-60% ?



не няма такава! на една от средните имаше изградено петно в средата на питата с площ около 1/4 от питата и височина около 3-4мм.Това беше най-изградената пита, на другите имаше по малки изградени зони, а на други нямаше нищо

vlado 9
26.06.2014, 09:19
Ако има паша ще градят ,в кой район на БГ си ?При мен на 40км западно от София,полупланински район 850м нм сега градят като за световно,миналия месец (май) колегите пишеха как за денонощие сем.градят по цяла дб рамка при мен не пипаха,сега е добре.

RDV_83
26.06.2014, 09:32
северно от Казанлък, на 1-2км от полите на Ст.Планина.В момента тук прецъфтява липата. От края на месец Май до сега са изградили 6 плодникови рамки

jnev
26.06.2014, 11:18
За да се качат пчелите по-бързо да работят върху магазинните рамки вдигнах една плодникова да виси от магазина, тя стоя така няколко дни след което си я върнах на място.

Здравей колега аз също съм начинаещ и не приемай моето мнение за правилно но плодниковата рамка която си вдигнал в магазина с пило ли беше и какво прясно или запечатано.Мой далечен роднина на възраст човек пчелар от много години ми каза че за да ги накараш по лесно да се качат в магазина напръскваш със сироп в.о.и вдигаш една плодникова пита с пило за предпочитане прясно но може и запечатано.Това е което съм чувал и го споделям дано съм ти бил полезен иначе точно този въпрос и мен много ме вълнува защото и на мен ми предстои скоро да слагам магазини и ще видим какво ще е.

RDV_83
26.06.2014, 12:31
За да се качат пчелите по-бързо да работят върху магазинните рамки вдигнах една плодникова да виси от магазина, тя стоя така няколко дни след което си я върнах на място.

Здравей колега аз също съм начинаещ и не приемай моето мнение за правилно но плодниковата рамка която си вдигнал в магазина с пило ли беше и какво прясно или запечатано.Мой далечен роднина на възраст човек пчелар от много години ми каза че за да ги накараш по лесно да се качат в магазина напръскваш със сироп в.о.и вдигаш една плодникова пита с пило за предпочитане прясно но може и запечатано.Това е което съм чувал и го споделям дано съм ти бил полезен иначе точно този въпрос и мен много ме вълнува защото и на мен ми предстои скоро да слагам магазини и ще видим какво ще е.

Здравей, рамката която бях вдигнал беше с незапечатено пило, тя стоя така около 5 дни. Всички восъчни основи който слагам за градеж ги напръсквам малко със сироп, капвам по 1-2 малки стуй направо от шишето.Подхранвам пчелите през 1-2 дни с по една пълна хранилка

kapanec
26.06.2014, 12:48
Добре си градя за 1месец 6р ДБ плодникови е много добре .Когато има външен приток на нектар не се подхранва(ще станат мързеливи и ,ще се надяват само на хранилката) или ако все пак държиш да подхранваш със по малки количества и по рядък(2вода :1 захар) по300гр през ден .Вдигни 1 или 2 плодникови рамки със прясно пило и ги остави там за по дълго време докато усвоят и изградят рамките.Те като видят зор ,че нямат празно място ,ще ги изградят от зор заман само и само да имат къде да сложат нектара и да има естествено млада пчела която да свърши тази задача .Долу в плодника колко рамки със пило има прясно и запечатано също е от значение

Петър84
26.06.2014, 13:59
Здравейте, от известно време се грижа за една отвотка в ДБ12. Първоначално отводката беше на 6 рамки, подхранвах я през 1-2 дни с по една пълна хранилка с захарен сироп 1:1 или с инвертиран сироп купен от магазин. Също така слагах рамки с восъчни основи да градят. В момента ситуацията е следната:рамките са вече 12, крайните пити са доста тежки и има запечатан мед върху тях, във всички междурамия има пчели, горната част на питите видимо е белната и надградена.
Поради горните признаци реших че е време да сложа магазин, в който обаче сложих 10бр. НЕизградени рамки (нямам други) . За да се качат пчелите по-бързо да работят върху магазинните рамки вдигнах една плодникова да виси от магазина, тя стоя така няколко дни след което си я върнах на място. 5 дни след слагането на магазина мога да кажа че градежа е слаб. Подхранването продължава.
Възможно ли е семейството да е все още слабо за да му се слага магазин или вече е късно за такова изграждане?
Благодаря предварително!!Тази плодникова пита която си пуснал през магазина,къде точно беше открая в магазина,или в средата?

RDV_83
26.06.2014, 15:36
около средата беше.

Nik_m
26.06.2014, 21:57
Не го мисли ако има силен приток на нектар ще изградят всико без проблем.

RDV_83
26.06.2014, 22:20
Днес след работа наминах да видя как е положението. След като отворих кошера забелязах че двете средни рамки на магазина са изградени на 60-70% дори има и килийки в които вече има нектар.Предполагам че това са питите които са били съседни на "повдигнатата" плодникова рамка. По останалите магазинни рамки - слаба работа, разкарват се по 20-30 пчели.Погледнати от горе плодниковите пити са силно надградени точно под горната летва.
Колебая се между два варианта: да вдигна да висят отново 2 рамки от плодника в магазина или да разменя местата на вече поизградените рамки в магазина - между двете изградени да сложа неизградена.

kapanec
27.06.2014, 06:04
Днес след работа наминах да видя как е положението. След като отворих кошера забелязах че двете средни рамки на магазина са изградени на 60-70% дори има и килийки в които вече има нектар.Предполагам че това са питите които са били съседни на "повдигнатата" плодникова рамка. По останалите магазинни рамки - слаба работа, разкарват се по 20-30 пчели.Погледнати от горе плодниковите пити са силно надградени точно под горната летва.
Колебая се между два варианта: да вдигна да висят отново 2 рамки от плодника в магазина или да разменя местата на вече поизградените рамки в магазина - между двете изградени да сложа неизградена.
Втория вариант, но и нищо да не направиш те пак ще си изградят щом има приток на нектар

vlado 9
27.06.2014, 08:33
Точно,не ги рови много, пчелите си знаят работата по добре от нас