PDA

Виж пълната версия : Технология за производство на отводки



jitensha
24.06.2014, 13:07
Здравейте,
имам питания по отношение на направата на отводки. Досега съм правил една от рамка със запечатан маточник и четири рамки с пчели, мед,пило. Извадих късмет и се развиват чудно. Това ме окрилява (и привършването на пашата, и липсата на майки в няколко семейства) да се насоча към отводки.Планирам да използвам фибранените нуклеуси на Матеев (Благодаря!)

Почвам да питам:
1. Колко рамки покрити с пчели най-малко трябва да има една отводка за да може да заложи и отглежда жизнеспособен маточник от придадено прясно пило? (шансът да е поне 50%)
2. Кое е по-добре, да извадя майката от голямо семейство (12р ДБ) и да ползвам маточниците за няколко отводки, или да разделя пчелите и да оставя всяка осиротяла отводка да си произвежда самичка майка?
3. Докога не е късно за отводки (при условие че ще ги храня с инвертен сироп до септември, примерно..)
4. Някой знае ли да има някъде в нета много точно обяснение за идентификация на качествени/злокачествени маточници? На какъвто и да е език, но с много ясни картинки за да мога да идентифицирам кои си струва да се придават и кои трябва да се унищожат.

Mateev
24.06.2014, 13:38
Минимума пити с пило и млади пчели е 2 броя. Стари пчели дори и да има, те ще избягат, освен ако не преместиш отводката поне на 5 километра. Пилото по питите трябва да е старо (запечатани килийки и люпещи се пчели). Не е редно да има килийки с яйца или личинки, защото това може да изкуши пчелите да започнат да градят маточници. Такава двурамкова отводка много добре приема както плодна майка, така и качествен маточник. Не приема (или много трудно приема) неоплодена майка. За да е топло на пилото нуклеуса трябва да се стесни до 2 рамки, като преградната дъска е най-добре да е от фибран. Допълнително двете рамки и преградната дъска се завиват с найлон.

Старата майка е по-добре да си остане в голямото семейство, а отводките да се правят с млади оплодени майки или маточници. Има един единствен случай, когато е по-добре старата майка да отиде в отводката, и този случай е когато отводката е тип ГОЛ РОЙ, направен с налитане на старите пчели в нов кошер, поставен на мястото на стария.

jitensha
24.06.2014, 14:31
Благодаря!
Ако разкостя осиротелите семейства на двойки качествени рамки и придам маточници, би трябвало да стане, нали? Маточникът запечатан и на клечка за зъби върху пита?
Ако нещата пропаднат и няма нови майки, след месец мога да ги събера обратно и пчелите-сестри няма да се мразят,нали?

Nik_m
24.06.2014, 14:49
Не приема (или много трудно приема) неоплодена майка.
Тази пролет придадох 12 неоплодени майки и ги приеха на 100%

Nik_m
24.06.2014, 14:53
Благодаря!
Ако разкостя осиротелите семейства на двойки качествени рамки и придам маточници, би трябвало да стане, нали? Маточникът запечатан и на клечка за зъби върху пита?
Ако нещата пропаднат и няма нови майки, след месец мога да ги събера обратно и пчелите-сестри няма да се мразят,нали?
За 1 месец без пресни яйца и майка ще стане търтовка.

Вълчан
24.06.2014, 15:03
Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка.

Искрен Мутафов
24.06.2014, 15:26
Тази пролет придадох 12 неоплодени майки и ги приеха на 100%

В края на зимата и рано пролетта майките се приемат много лесно...

Ангел Йосифов
24.06.2014, 17:41
Вълчо,вземи пресовай един далак със търтиево пило(търтиево млечице).Сложи по 20гр на литър сироп.Три-четири дена,преди да отнемеш майката,подхранвай по 200-300гр.Докато запечатат маточниците поне още две подхранки.Майките илизат от маточника направо със "секцио"-едри.

jitensha
25.06.2014, 07:42
Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка.

Страхотно. Ще следвам тези инструкции. Благодаря!

RDV_83
27.06.2014, 09:11
Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка.

Да видим дали съм разбрал правилно. От един кошер 12ДБ може да направим 4 отводки, като за целти ни е необходимо да имаме развито семейство, яйца снесени на поне 3 рамки.
Първоначално вземаме майката с 3 рамки и правим отводка N1. Пчелите в основното семейство усетили липсата на майка залагат маточници. След 10 дни правим още 2 нови отводки (в всяка трябва да има пита с маточник/ци) и в стария кошер остават още 3 рамки също с маточник. Не трябва ли след 4 дни запечатаните маточници да се изрежат и да се оставят незапечатаните?

Вълчан
30.06.2014, 10:10
Да правилно си разбрал! Маточници, не разрушаваш. От практиката съм остановил, че всички масово са приписвали при създаването на книги за пчелите, без да гледат пчели. Първите маточници са най- качествните, всеки следващ се храни по слабо.

jitensha
15.07.2014, 08:21
... преместен постинг в правилната тема

Pchelaar
27.07.2014, 21:01
Как ви се струва сборна отводка на 6 рамки (4 от един кошер, заедно с майката) и 2 с пити и пчели от друг кошер? Има ли шанс майките да оцелеят според вас?

Nik_m
27.07.2014, 21:05
Много голям ако майката е в клетка.

Pchelaar
27.07.2014, 21:07
Мисля си да пробвам експериментално без клетка, или да не се хабя :)

Pchelaar
27.07.2014, 21:11
Ако някой има опит да сподели.

kuline
27.07.2014, 21:44
Естествено, че ще се получи т.е. няма проблем за майката.
Друг е въпроса, какво ще стане с осиротялото семейство, по това време на годината, защото е късно да си отгледат нова майка.

Pchelaar
27.07.2014, 21:46
Естествено, че ще се получи т.е. няма проблем за майката.

Мислиш ли, че няма да я убият. Смятам и със сиропче да напръскам.

kuline
27.07.2014, 21:53
На 100 процента.
Може и със слаба ракия.
Съжалявам, че съм лаконичен, но клавиатурата на компа е.....

Pchelaar
27.07.2014, 21:58
На 100 процента.
Може и със слаба ракия.
Съжалявам, че съм лаконичен, но клавиатурата на компа е.....

няма проблеми и благодаря ти за съвета, ще пробвам, че до сега само предавах майки, искам да видя и този вариант, но много колеги казват, че майките ще бъдат убити за часове; още веднъж мерси за бързото отговорче :)

kuline
27.07.2014, 22:05
Това е при условие, че едните пчели и майка са от едно и също семейство

BUGI
27.07.2014, 22:10
Естествено, че ще се получи т.е. няма проблем за майката.
Друг е въпроса, какво ще стане с осиротялото семейство, по това време на годината, защото е късно да си отгледат нова майка.
Когато се на осиротјалото семејство додав нова мајка, тја се затвара в кафез на кокото се вратата затвори с-с захарно медно тесто,
и којто се ставја между рамки кадето има младо пило.
Пчелите нападат кафеза и поленка примат мајчината миризма, те. феромона.
докато ја отворат те са приели този феромон и мајката се освобажда от кафеза и след прошетка по кошера, започва си своите активности.

kuline
27.07.2014, 22:16
Нещо не си ме разбрал правилно. Прочети повече постове

scutellator
27.07.2014, 22:23
Как ви се струва сборна отводка на 6 рамки (4 от един кошер, заедно с майката) и 2 с пити и пчели от друг кошер? Има ли шанс майките да оцелеят според вас?

Може да пробваш. Ако е свищева - брой я аут. Ако е стара (или повредена/болна) - също. Ако е снасяла в това семейство повече от 4 седмици обикновенно не би рябвало да имаш проблеми (аз обединявам нуклеуси без да ползвам клетка, освен в случаите когато майката е от другаде) В тези ситуации е от голямо значение не поведението на пчелите спрямо майката, а поведението на майката спрямо пчелите. Ако тя е нервна, бързоподвижна или пък директно тръгва да се бори с пчелите - гаранция че ще я убият/осакатят.


Но ти си решаваш - все пак клетките струват стотинки

Pchelaar
27.07.2014, 22:37
Може да пробваш. Ако е свищева - брой я аут. Ако е стара (или повредена/болна) - също. Ако е снасяла в това семейство повече от 4 седмици обикновенно не би рябвало да имаш проблеми (аз обединявам нуклеуси без да ползвам клетка, освен в случаите когато майката е от другаде) В тези ситуации е от голямо значение не поведението на пчелите спрямо майката, а поведението на майката спрямо пчелите. Ако тя е нервна, бързоподвижна или пък директно тръгва да се бори с пчелите - гаранция че ще я убият/осакатят.


Но ти си решаваш - все пак клетките струват стотинки

Благодаря ти и на теб за отговора. Искам просто да опитам и това, много хора (включително и ти, както виждам) правят така, интересно ми беше и на мен да знам дали се получава. Майките са миналогодишни и много добри, мисля да пробвам, обаче. Наистина вярвам в казаното от вас и ще споделя опит по-късно. Иначе отворен съм за всякакви съвети по конкретната тема. Благодаря!

Nik_m
28.07.2014, 07:36
Има едни клетки като капаче, намираш майката и я захлупваш с клетката и слагаш нещо на отвора да го преядът за 24 часа. Става много лесно и бързо. Не че без клетка няма да я приемат, но така шанса е по голям.
А за какво после да се ядосваш за нищо.

BateMisho
15.04.2016, 13:06
Вълчо,вземи пресовай един далак със търтиево пило(търтиево млечице).Сложи по 20гр на литър сироп.Три-четири дена,преди да отнемеш майката,подхранвай по 200-300гр.Докато запечатат маточниците поне още две подхранки.Майките илизат от маточника направо със "секцио"-едри.

Ангеле, дай малко повече инфо, че времето за отводки наближава. Далакът е с открито пило предполагам...

Ангел Йосифов
15.04.2016, 15:24
Трябва да уцелиш момента.Пилото трябва да е запечатано макс 3 дни,но на питата може да има и открито пило..

kostaka
29.04.2016, 16:53
Здравейте , обмислям след акацията от 20 семейства да създам отводки въпроса е дали да са индивидуални 1 семейсто- 1 отводка или сборни 2, 3 семейства- 1 отводка.
Имам 10 празни кошера целта ми беше да напълня и тях, семействата са доста силни мисля да създам отводките с предаване на маточник.И да отбележа за първа година се занимавам с пчеларство..... смея да кажа ,че опитат ми не е никак голям.... и приемам всякакви съвети, Благодаря .

Ангел Йосифов
29.04.2016, 17:30
Има един друг въпрос на който трябва да си отговориш-какви паши имаш след акацията?

kostaka
29.04.2016, 18:28
Доста голяма липова гора има както и слънчоглед.

Ангел Йосифов
29.04.2016, 19:04
Сборни.Щом имаш и липа и ще придаваш готови маточници прави отводките по 4 рамки.От 2 семейства една отводка-2р-пило,2-медопрашецови.

kostaka
30.04.2016, 06:50
Ок, благодаря много !
2 рамки с пило в средата една медопрашецова от ляво и една медопрашецова в дясно такава е подредбата нали ?

Георги 1974
30.04.2016, 07:22
Ок, благодаря много !
2 рамки с пило в средата една медопрашецова от ляво и една медопрашецова в дясно такава е подредбата нали ?
Разбрах че ще ги правиш с маточник трябва да подхранваш нямаш стари пчели освен ако не ги местиш на 5км. времето е студено стесни ги или ги сложи по 2 разделени в кошер като отпред е различно боядисано или над основното семейство с вход обърнат на обратно след това ако едната майка не се заплоди по лесно ще ги обедениш ако се наложи в последствие можеш да добавиш млади пчели (вадиш пити с открито пило и пчели без майка в хубав топъл ден в едно съндъче малко отворено след 2-3 часа старите по презумция ги няма слагаш лист фибран пред кошера на прелката и стръскваш младите пчели)

Ангел Йосифов
30.04.2016, 07:23
Изтръскай по още 4 рамки пчели(по две от кошер) във отводките и им сложи по една ВО.Демек отводките ще станат с 5 рамки.Като направиш това,не ги отваряш две седмици,само подхранване.

olepi4
30.04.2016, 07:24
Здравеите ниакой пробвал ли е след акациа отвотка на една рамка пило дали може да се развие достатачно до зимата като има паши след това липа и сланчоглед за ексеримен дали ште се получи с много хранене разбира се с купена маика да е

agro
30.04.2016, 08:11
Аз направих следното - оставих двайсетте ми новозакупени отводки на един корпус ЛР по време на рапицата. Те напълниха корпуса и заложиха маточници. Взех им майката с половината пити с пчелите и я извадих в нов кошер, така направих двайсет нови отводки, сега ги храня. Дали ще се получи, аз мед не искам? Да кажа, че пчелар още не съм и този април за първи път отворих кошер, като си купувах отводките и ги прехвърлях в моите кошери.

kostaka
30.04.2016, 08:17
До колкото ми става ясно с придаването на маточник e по рисковано майката да се загуби при оплождането , което ще рече,че придаването на оплодена майка е по дорбия вариант нали така или бъркам , кой е най добрия вариант за отводката? И от къде бих могъл да си купя хубава оплодена майка , гледам разни обяви в olx.bg но дали са качествени е въпроса.

jordanov
30.04.2016, 09:07
[QUOTE=agro;93611]Аз направих следното - оставих двайсетте ми новозакупени отводки на един корпус ЛР по време на рапицата. Те напълниха корпуса и заложиха маточници. Взех им майката с половината пити с пчелите и я извадих в нов кошер, така направих двайсет нови отводки, сега ги храня. Дали ще се получи, аз мед не искам? Да кажа, че пчелар още не съм и този април за първи път отворих кошер, като си купувах отводките и ги прехвърлях в моите кошери.[/QUOTE

Всъщност, каква е целта на мероприятието?

Георги 1974
30.04.2016, 10:19
До колкото ми става ясно с придаването на маточник e по рисковано майката да се загуби при оплождането , което ще рече,че придаването на оплодена майка е по дорбия вариант нали така или бъркам , кой е най добрия вариант за отводката? И от къде бих могъл да си купя хубава оплодена майка , гледам разни обяви в olx.bg но дали са качествени е въпроса.

С майка не губиш ценно време и като направиш сборна отводка на същия пчелин ще е с млади пчели който по безпроблемно ще приемат новата майка.

kostaka
30.04.2016, 10:45
Здрасти Георги ,с една дума по удачния вариант е с оплодена майка в клетка при отводките , а някой който продава качествени майки да ми препоръчате?

Георги 1974
30.04.2016, 11:18
Според мен да слаба отводка с млади пчели много много по лесно приема майката като разбира се следваш правилата за придаване на майка.
За майките не мога да ти помогна мисля че в форума има хора с добри отзиви за тях от други закупили майки от тях.

agro
30.04.2016, 17:43
[QUOTE=agro;93611]Аз направих следното - оставих двайсетте ми новозакупени отводки на един корпус ЛР по време на рапицата. Те напълниха корпуса и заложиха маточници. Взех им майката с половината пити с пчелите и я извадих в нов кошер, така направих двайсет нови отводки, сега ги храня. Дали ще се получи, аз мед не искам? Да кажа, че пчелар още не съм и този април за първи път отворих кошер, като си купувах отводките и ги прехвърлях в моите кошери.[/QUOTE

Всъщност, каква е целта на мероприятието?

Да презимуват 100 семейства, с които да посрещна следващия сезон. Тази година само ще се оборудвам и подготвям - центрофуга, инструменти, склад, кошери, изградени рамки, ограда и фургон на пчелина и т.н.

jordanov
30.04.2016, 18:34
В такъв случай, това което си направил е глупост на квадрат. С такъв подход, създаване и презимуване на 100 семейства няма да ти се получи. Но дано не съм прав. Успех.

agro
30.04.2016, 20:42
Е, стореното - сторено. А как би трябвало да постъпя, за да поправя, колкото е възможно, грешката?

tarty
01.05.2016, 05:43
[QUOTE=jordanov;93617]

Да презимуват 100 семейства, с които да посрещна следващия сезон. Тази година само ще се оборудвам и подготвям - центрофуга, инструменти, склад, кошери, изградени рамки, ограда и фургон на пчелина и т.н.
Нищо не е глупост, до доказване на противното. Нахвърлил си се на много бройки наведнъж и може да не успееш да се справиш в гледането, намери някой опитен пчелар да те наглежда в работата. Тези 40 бр ако ги развиеш за сънчогледа ще изкараш мед и ще избиеш част от инвестицията. След сънчогледа може да направиш по една отводка/виж темата за авгуските майки/ и така да зазимиш 80 бр. Също така може да нарочиш 5 броя в момента и да експериментираш с тях /след като се развият да направиш по различни начини отводки-сборни,гол рой и др./ Научи се как се правят майки и недей да закупуваш от други. Какъв пчелар ще си ако една майка не можеш да си произведеш?

бат тянко
01.05.2016, 06:32
И аз искам да иззимувам 100 семейства. И затова ще зазимя 120, 130. И аз съм наченал отводките, но не съм осигурил още 1,2 тона захар. Надявам се да си произведа собствени майки. Затова съм си приготвил търтеи цепеняци.

Ангел Йосифов
01.05.2016, 07:01
Здравеите ниакой пробвал ли е след акациа отвотка на една рамка пило дали може да се развие достатачно до зимата като има паши след това липа и сланчоглед за ексеримен дали ште се получи с много хранене разбира се с купена маика да е

Може 1 рамка пило +1маломедна с прашец(да има място и за осеменяване)..Трябва да се изтръскат поне 2рамки пчели,за да има кой да топли пилото на рамката и да обслужва майката.До зимата,спокойно ще напълнят плодника.А подхранването,в началото не бива да е повече от 100млл-150млл.

olepi4
01.05.2016, 07:05
Мерси ,щте пробвам

agro
01.05.2016, 07:20
[QUOTE=agro;93664]
Нищо не е глупост, до доказване на противното. Нахвърлил си се на много бройки наведнъж и може да не успееш да се справиш в гледането, намери някой опитен пчелар да те наглежда в работата. Тези 40 бр ако ги развиеш за сънчогледа ще изкараш мед и ще избиеш част от инвестицията. След сънчогледа може да направиш по една отводка/виж темата за авгуските майки/ и така да зазимиш 80 бр. Също така може да нарочиш 5 броя в момента и да експериментираш с тях /след като се развият да направиш по различни начини отводки-сборни,гол рой и др./ Научи се как се правят майки и недей да закупуваш от други. Какъв пчелар ще си ако една майка не можеш да си произведеш?

За майките засега ще разчитам на самите пчели, че не може наведнъж на всичко да се науча. Някъде прочетох, че най-добре е самите пчели да накарат майката да снесе в готовия маточник и да отгледат личинката от самото начало като майчина. А пчелите правят много маточници, като решат да се роят и аз ги накарах да направят точно това. Така имах възможност да ги разцепя на повече от три отводки, имаха маточници достатъчно, но като начинаещ не посмях. Не ми е готов още реактора за производство на инвертиран сироп с обем 300 л, нямам изградени рамки, кошерите сега ги правя и т.н. Двама пчелари с по 15 кошера ДБ ми помагат, надявам се да се науча на ход, без да си затрия семействата. Като се подготва след два месеца, може и следваща глупост да направя, нека видя резултата от настоящата.

jordanov
01.05.2016, 08:26
А, щом ще има реактор, ше стани работата. Айде сам си отговори - колко маточника произведоха твоите пчели /отделен въпрос е дали при оптимални за пчелите условия ги произведоха/ и колко от тях ти оползотвори към момента? А не можеше ли да използваш толкова ценния ресурс на твоите пчели по по-разумен начин... При положение че 1/4 от форума са теми и разговори за отводки... Дано поне да си сдъвкал маточниците.

agro
01.05.2016, 09:23
... Дано поне да си сдъвкал маточниците.

Това последното не го разбрах.
Знам, че не съм направил каквото трябва, но все пак ми е за първи път, суматоха голяма, дойдоха кошерите, ограда няма, нажилиха и кучето, освен мене, рамки изградени няма, бягай за основи, за сироп, рапицата на 50 метра, готови да се роят, другата работа не мога да изоставя, аз нажилен и подут - пълна лудница.:bigsmile: Неподготвена стана работата, че отводките ми ги дадоха по-рано от уговореното. Надявам се да съм по-подготвен следващия път, като реша да ги размножавам. Темите ги чета за втори път вече, май скоро ще съм готов да задавам въпроси.

rumenggr
01.05.2016, 09:47
Темите ги чета за втори път вече, май скоро ще съм готов да задавам въпроси.
Добър подход! Записвай какво правиш възможо по-подробно, отбелязвай развитието свързано с климата и всички плюсове и минуси които забележиш по дати, фенологичен календар за района задължително...Допълвай забележки. След презимуването си прочети записките. Ще ти е полезно четиво.

jdrumev
01.05.2016, 09:54
Миналата седмица направих 10 отводки вчера направих проверка да ли са запечатани маточниците.Направи ми впечатление че маточниците са малко по 3-4 на рамка но хубави като за самосмяна.Въпросът ми е да ли е нормално това? Защото до сега не съм правил толкова рано отводки.

kostaka
01.05.2016, 18:33
Здравейте колеги да ви ппитам с какво опушвате пчелите , че ми е голям проблем това и ме предрасполага да се ядосвам Xaxax.. купих си нещо като въглища не мога да ги запаля , четох че с горски мъх ставало пробвах и с това , найстина става , но не мога да зареждам постоянно с мъх за всеки кошер .... един пчелар от село ми каза кучани от царевица също не мога да ги запаля хубаво пуши 2 мин. и на следващия кошер пак трябва да паля .... ще се радвам ако някой ме насочи към топлата вода, благодаря .

grand_pn
01.05.2016, 18:44
Аз я паля с кори от яйца и изгнил чам.пуши много и достатъчно дълго,но зависи и с каква пушалка си.Ако не е изчистена не може да пуши добре и гасне,а някой пушалки просто са негодни дори и да е чиста.

Георги 1974
01.05.2016, 18:50
Стара изгнила липа палиш разпалва се от доли нагоре не е котле с горно горене и както е казал колегата дупките се отпушват и дослагваш само като взимаш от восъка с прополис от рамките по малко.

Георги 1974
01.05.2016, 18:54
Разпалването може и с спирт медицински с кочани става ама дима е много лют като се разпали хубаво от горе можеш да сложиш малко зелена трева дима не е толкова горещ.

kostaka
01.05.2016, 18:58
И още едно въпросче ,нямам рапица близо до мен а вече имам 2 магазина почти пълни с нектар , след няколко дни предполагам ще е запечатан , какъв ще се води медът ?

licho76
01.05.2016, 19:10
И още едно въпросче ,нямам рапица близо до мен а вече имам 2 магазина почти пълни с нектар , след няколко дни предполагам ще е запечатан , какъв ще се води медът ?



Гледам Боровец си нямаш рапица сигорно и акаця няма интересно от кадели са пълни 2 магазина по това време :bigsmile:

Георги 1974
01.05.2016, 19:18
от треволяци и върби между другото много гъст тежък и ароматен мед руските лечители използват мед само до края на май.

Валентин.
01.05.2016, 19:44
Това последното не го разбрах.
Знам, че не съм направил каквото трябва, но все пак ми е за първи път, суматоха голяма, дойдоха кошерите, ограда няма, нажилиха и кучето, освен мене, рамки изградени няма, бягай за основи, за сироп, рапицата на 50 метра, готови да се роят, другата работа не мога да изоставя, аз нажилен и подут - пълна лудница.:bigsmile: Неподготвена стана работата, че отводките ми ги дадоха по-рано от уговореното. Надявам се да съм по-подготвен следващия път, като реша да ги размножавам. Темите ги чета за втори път вече, май скоро ще съм готов да задавам въпроси.
Щом ти се роят отводките, пробвай от 20 да скочиш на 30......примерно.

tarty
01.05.2016, 20:10
И още едно въпросче ,нямам рапица близо до мен а вече имам 2 магазина почти пълни с нектар , след няколко дни предполагам ще е запечатан , какъв ще се води медът ?
Не се чуди какъв мед ще вадиш а слагай още магазини, че ще изтървеш келепира. Винаги трябва да имаш един празен магазин отгоре, без значение колко пълни имаш.

kostaka
02.05.2016, 08:03
licho76 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3776)
Здравей , пчелина ми е на 20 км от Добрич ,ще го местя другата година в боровец когато почна подвижно пчеларство...
А това за магазините вече го направих сложих и втория , но трети нямам :D

kostaka
08.05.2016, 16:52
Здравейте ,имам няколко въпроса към по старшите.
Почти пълни са магазините на кошерите до седмица предполагам ще е запечатан медеца,НО едно ми направи впечатление , че от 20 кошера 6 имат пило и търтеево пило по магазинните рамки и незапечатано пило .....също 1 от тези 6 има 3-маточника и една празна маточно чашка , плановете ми бяха да правя отводки след акацията която до 3 4 5 дни ще е цъфнала, какво бихте ме посъветвали ?
БЛАГОДАРЯ!

iliew
08.05.2016, 18:32
Ако тези три маточника са в средата на питите, а майката е стара, може и да правят самосмяна.

Ако имаш по още един магазин, слагай го под сегашния! Ако нямаш, вади меда!

п.п.
Не съм "по-старши". :bigsmile:

kostaka
09.05.2016, 06:44
100 % си по запознат с нещата при положение , че от тази година се занимавам с пчели :laughing:

kostaka
22.05.2016, 15:23
Здравейте на всички ,вчера след като упразних магазините от акациевия мед , реших да се пробвам да направя отводка от 12 рамков ДБ , 12 от 12 пълни с пчели рамки също така и 2 магазина пълни с муха.... мисълта ми беше 4 рамки отводка- 2 пило и 2 медопрашецови с придаване на зрял маточник , но след 10 минутен преглед не можах да намера майката и не исках да рискувам да не оставя главното семейство без майка , а отводката да е с майка и придаден маточник. Как да процедирам в такъв случай , майките ми не са маркирани и от 20 кошера реално съм виждал 2 майки и то случайно когато не ми трябват , а когато ми трябват ги няма ХАххах.
Как бихте ме посъветвали да направя отводките ,точа се да са 10 отводки от 20 кошера ...

бат тянко
22.05.2016, 15:48
И аз имам небелязани майки. Та като им сложа две рамки с основи, и като знам горе долу кога ще са готови за осеменяване, търся майките около тях.

tihmr
22.05.2016, 17:31
Здравейте на всички ,вчера след като упразних магазините от акациевия мед , реших да се пробвам да направя отводка от 12 рамков ДБ , 12 от 12 пълни с пчели рамки също така и 2 магазина пълни с муха.... мисълта ми беше 4 рамки отводка- 2 пило и 2 медопрашецови с придаване на зрял маточник , но след 10 минутен преглед не можах да намера майката и не исках да рискувам да не оставя главното семейство без майка , а отводката да е с майка и придаден маточник. Как да процедирам в такъв случай , майките ми не са маркирани и от 20 кошера реално съм виждал 2 майки и то случайно когато не ми трябват , а когато ми трябват ги няма ХАххах.
Как бихте ме посъветвали да направя отводките ,точа се да са 10 отводки от 20 кошера ...
Може да сложиш Ханеманова решетка върху корпуса за отводка, отгоре празен корпус и да изтръскаш избраните пити. Майката ако е там ще остане отгоре на решетката. Добре е да има рамка с пило(без пчели) под Ханемановата за да преминат по бързо.

kostaka
22.05.2016, 18:23
Простотия ли е ако направя следното:
от 2 кошера взема по 2 рамки пилло от кошер , имам подготвени медови рамки т.е. отводката ще е от 4 рамки пило и 3 медови и 1 восъчна основа .Стръскам пчели от рамки с открито пило по 2 3 рамки от кошер и придам оплодена майка, ще се получи ли отводка на 8 рамки ? Това ми го каза един пчелар от село.
Или да си направя нормална отводка на 4 рамки като от основното семейство взема 2 рамки с пило и пчелите и добавя 2 пити с мед и прашец, и накрая придам майка в клетка? А какво се случва ако случайно на питите с пило или мед е и майката от основното семейство ,а аз същевременно съм придал оплодена майка, какво ше се случи с отводката и с основното семейство което е останало без майка.Благодаря

Ангел Йосифов
22.05.2016, 18:35
Майката в клетката ще си остане в клетката,а основния кошер ще си произведе майка.

kostaka
22.05.2016, 18:48
Как ще остане в клетката? Нали до определени часове майката и пчелите изяждат запълнената дупка с медено тесто и освобождават майката или греша някъде.

Ангел Йосифов
22.05.2016, 19:37
А какво се случва ако случайно на питите с пило или мед е и майката от основното семейство ,а аз същевременно съм придал оплодена майка, какво ше се случи с отводката и с основното семейство което е останало без майка.Благодаря
Нали попита това?Какво ще правят двете майки на едно място?

Христо Димитров
22.05.2016, 20:22
Простотия ли е ако направя следното:
от 2 кошера взема по 2 рамки пилло от кошер , имам подготвени медови рамки т.е. отводката ще е от 4 рамки пило и 3 медови и 1 восъчна основа .Стръскам пчели от рамки с открито пило по 2 3 рамки от кошер и придам оплодена майка, ще се получи ли отводка на 8 рамки ? Това ми го каза един пчелар от село.
Или да си направя нормална отводка на 4 рамки като от основното семейство взема 2 рамки с пило и пчелите и добавя 2 пити с мед и прашец, и накрая придам майка в клетка? А какво се случва ако случайно на питите с пило или мед е и майката от основното семейство ,а аз същевременно съм придал оплодена майка, какво ше се случи с отводката и с основното семейство което е останало без майка.Благодаря

Никога не прави отводка с пчели от два кошера,защото ще се сбият,!Трябва да има поне 3миризми,за да няма проблеми.Дори е желателно да натъркаш стените на кошера с маточина,или да напръскаш пчелите с разтвор от ракия и вода за уеднаквяване на миризмите!Трябва да изчакаш да разберат,че са осиротели,и след това да придаваш маточник или майка!

nyanakiev
23.05.2016, 07:30
Дървесна гъба,прахан дето му викат,е класиката. Добре пуши гнилия кавак,но и той бързо заминава.

Пламен Керчев
23.05.2016, 19:37
Пробвай със слънчогледови пелети. Хем много пуши хем доста време отива.

rumenggr
24.05.2016, 06:13
Ако някой знае, къде в София продават слънчогледови пелети в разфасовки 15кг., да сподели моля. Вече минах 5-6 склада и няма. И на мен ми харесва работата с тях.

Rado76
24.05.2016, 08:15
Потърсих из нета има на доста места в София където продават слънчогледови пелети,или поне така пишат:)
Чукни на АЛО.БГ пълно е с обяви за пелети за София-089 665 1635


Слънчогледовите пелети - Огни Калор ООД - Уебсайт в alle.bg (https://ognikalor.alle.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/)https://ognikalor.alle.bg/продукти/







Слънчогледовите пелети При производството на слънчогледови пелети, ние от Огни Калор ООД, не добавяме слепващи ... от склад в град София:

rumenggr
24.05.2016, 15:13
В Ало.бг, за София обявата конкретно за слънчогледови пелети е една и там съм ходил - няма. Покрай това ходене спрях на всички складове по пътя и няма. ”Огни калор” ги видях, но нямат обявена дистрибуторска мрежа, а са извън София. Ако не намеря, ще говоря и с тях.

agro
24.05.2016, 21:45
Привет колега,
имам възможност, връщайки се до София да ти докарам колкото искаш пелети от слънчогледова люспа. Пътувам всяка седмица и мога да ти взема от производител. Контакт на ЛС.

aragoen
24.05.2016, 22:40
Как ги разпалвате тези пелети? На мен това ми е проблем....

nik_il
25.05.2016, 06:36
аз ги разпалвам с мини газова горелка....

judas
25.05.2016, 06:42
Аз си купувах сл. пелети зимата от Суходол за котела, но скоро не съм им звънял. 0885103001

viktor tit
25.05.2016, 13:37
И аз ползвам пелети и мисля, че най- лесно става със сух спирт. 50 таблетки ги купувах на 3 лв.

Дамян Дамянов
25.05.2016, 13:47
аз ги разпалвам с мини газова горелка....

Най-лесно става с горелка. Тук ги има по 10-тина лева.

http://magazin-razli4ni.eu/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BA%D0%B0
http://www.prahosnik.com/index.php?route=product/product&product_id=275
http://grupo.bg/all/oferta-mini-gazova-gorelka-torch-samo-vmesto-otstypka-albo-info-16362

aragoen
25.05.2016, 19:21
Благодаря ви

ciko
25.05.2016, 22:18
Никога не прави отводка с пчели от два кошера,защото ще се сбият,!Трябва да има поне 3миризми,за да няма проблеми.Дори е желателно да натъркаш стените на кошера с маточина,или да напръскаш пчелите с разтвор от ракия и вода за уеднаквяване на миризмите!Трябва да изчакаш да разберат,че са осиротели,и след това да придаваш маточник или майка!

На 90% от отводките ги правя сборни от два кошера. Стените не мажа с нищо и не ги пръскам с АБСОЛЮТНО нищо. Все пак летящата пчела се връща обратно и там бива убита. Слагам рамките на около 3-4 см. една от др за около 2 часа и всичко е ОК.

Вълчан
26.05.2016, 08:12
Аз си купувах сл. пелети зимата от Суходол за котела, но скоро не съм им звънял. 0885103001

Забрави да кажеш; че има пелети 6мм и 8мм.

delpi
26.05.2016, 12:56
Как ще остане в клетката? Нали до определени часове майката и пчелите изяждат запълнената дупка с медено тесто и освобождават майката или греша някъде.

Преди 10-тина дни взех 2 майки от Апиакта. Понеже ми беше първо придаване на майки в клетка, само счупих крачетата на клетките и ги придадох 5 часа след осиротяването на сборни отводки от 3 кошера. Това става в неделя. В сряда надникнах да видя дали майките са освободени(отгоре над корпуса сложих найлон за да ги наглеждам без да ги безпокоя) - и гледам все още не са освободени майките. Извадих клетките и гледам само 1/3 от кърмовата маса беше изядена в разклонението, откъдето трябва да излезе майката. А в другото разклонение за пчелите беше почти премахната кърмовата маса, но придружаващите пчели вътре при майките бяха умрели, мисля само 1 беше останала. Явно кърмовата маса беше по-твърда или не знам и аз, но я премахнах и освободих майките. После прочетох някъде, че е хубаво да се пробие кърмовата маса и да се премахне част от нея за да могат по-лесно пчелите да освободят майката.

Иван_Барабан
29.05.2016, 13:56
Здравейте,
Миналата неделя се излюпиха майките на три отводки, които бях направил на по четири рамки. Вчера като ги преглеждах майките си щъкат бодро, но пило няма. Ясно е, че не са оплодени или оплодени скоро, но въпроса ми е колко е допустимо да ги чакам. Предходната седмица имаше ден, два с хубаво време, защо не са се възползвали и нормално ли е това?

Благодаря в аванс.

Иван_Барабан
29.05.2016, 14:38
Повлиян от тревогите си първо написах въпроса си, но после видях това (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=815&page=301&p=96088&viewfull=1#post96088) и се успокоих.
Извинете за излишните постове.

borifototo
06.06.2016, 07:11
Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка.


На 14 ден късно ли е, да се разформирова?