PDA

Виж пълната версия : Възможно ли е транспортиране на маточници на големи разстояния?



Mateev
20.06.2014, 07:34
Отварям тази тема във връзка със заявен интерес в лично съобщение за закупуване на маточници. Както вече се похвалих в една друга тема, произвеждам огромно количество маточници, но поради лошата година не съм в състояние да ги докарам до плодни майки. Затова взех решение в личен план отводките да си ги правя само с маточници и си направих собствена организация за тази цел.

Въпросът е може ли да се измисли някакъв разумен и БЕЗОПАСЕН начин за транспортиране на маточници на големи разстояния, което ще позволи тези маточници да бъдат продавани.

С молба да дадете някакви съвети или поне някакви отзиви, ако имате натрупан някакъв положителен или отрицателен опит с местене (транспортиране) на маточници между отделни пчелини и хора.

Mateev
20.06.2014, 07:53
Иначе накратко ето я моята ситуация:

Всеки понеделник залагам по 1000 еднодневни личники, като следващите понеделници това количество вероятно ще се увеличи на 1200-1300. На следващата седмица в четвъртък получавам около 600 качествени маточника, които по план трябваше да бъдат преместени в оплодни сандъчета, и след още 2 седмици трябваше да станат около 300-400 оплодени и снасящи майки. До тука добре, но мократа година силно обърка плановете ми в часта с оплождането. Това е така и с всички останали майкопроизводители в България. На практика към днешшна дата има силен дефицит на оплодени майки. С две думи - не мога да си произведа необходимите количества, не мога и да си ги закупя. При така сложилата се ситуация бях принуден да търся решение, и искам или не бях принуден да реша да правя масови отводки само с маточници, защото поне при тях нещата се получават сравнително безпроблемно.

Организацията, която създадох е следната:
1. В понеделник, вторник и сряда се обикалят пчелините и се правят двурамкови отводки в стеснени с фибранена плоча стиропорени или фибранени нуклеуси. Операцията е тежка и бавна, защото включва подбор на пити със старо пило и търсене на майката, която трябва да си остане в стария кошер.
2. В четвъртък сутринта в 4:00 часа се прави обиколка на пчелините, събират се подготвените осиротени отводки, товарят се и се транспортират в майкопроизводствения пчелин.
3. След това нуклеусите един по един се носят до семейството-отглеждач, и маточника се прехвърля буквално за 30 секунди. Унищожават се всички други маточници, ако има изградени, и след това нуклеуса се премества на 50 метра встрани и се поставя на свободна стойка.
4. Там живее в следващите 2-3 дена, докато майката се излюпи, след което вече БЕЗОПАСНО може да бъде преместен в друг мой пчелин или транспортиран на стотици километри.
5. При така направените отводки би трябвало маточника да бъде приет в 100% от семействата или поне така ме уверяват колегите, които са го правили това. Скоро това ще го разберем.
6. Ако на дадена отводка майката се загуби по време на оплождане, следващата седмица се придава нов маточник, чупят се старите, и така дотогава, докато отводката се сдобие с плодна майка или докато умре. Процента на успеваемост при създаването на такива отводки би трябвало да е много висок - над 60-70%, а това с добавянето на нови и нови маточници може да го вдигне дори до 90%.

Mateev
20.06.2014, 07:56
При цялата тази операция дефакто на мене ми остават излишни по няколко стотин маточника на седмица, и вече се появиха колеги, които са готови да купуват, стига да се намери БЕЗОПАСЕН НАЧИН НА ТРАНСПОРТ.

Та това е - давайте идеи.

scutellator
20.06.2014, 09:05
Току-що запечатани маточници, в хоризонтално положение ( фиксирани във дунапрен или стиропор) и обвити от стреч фолио за да не изсъхнат. Температурата не е от съществено значение. По същия начин (завити във фолио) се транспортират и пити с яйца (двудневни или тридневни), лекото охлаждане ( темератури като тези във хладилник ще ги убият) ще удължат времето за транспорт( до излюпване) без да нанесат никакви поражения.

Зрели маточници - на 10 или 11 ден ( т.е.преди изюпване) във вертикално положение пъхнати във протектори и наредени в стиропор (с предварително направени дупки). Кутията също от стиропор или фибран ( кашон със изолация отвътре). Ако температурата е несигурна маточниците е по-добре да се транспортират в Battery Box, където могат да се добавят и пчели (0,5кг).


Това е ако маточниците трябва да се транпортират чрез куриер или по пощата.
Battery Box-а се използва предимно за танспорт на майки. В големите майкопроизводства, клетките не се пълнят с придружителки, пълни се кутията в която са наредени клетките с майки.


Ако транспорта е с личен автомобил и хората идват да си ги вземат директно - тогава всичко е много по-лесно. Няклоко часа извън перфектната температура не им се отразяват кой знае колко (малко се забавя излюпването). Зрелите маточници е важно да не се преохладят, а току-що запечатаните (5-6 ден) да не изсъхнат и ларвата да не изпадне ( транспортират се хоризонтално).

Диян Димитров
20.06.2014, 09:51
6. Ако на дадена отводка майката се загуби по време на оплождане, следващата седмица се придава нов маточник, чупят се старите, и така дотогава, докато отводката се сдобие с плодна майка или докато умре. Процента на успеваемост при създаването на такива отводки би трябвало да е много висок - над 60-70%, а това с добавянето на нови и нови маточници може да го вдигне дори до 90%.,

При придаването на нов маточник след изгубване на майката при брачен полет от къде ще се вземат маточниците които пишете, че се унищожават. На практика така създадената отводка е без снасяща майка поне от 10-12 дни и няма как да се създадат маточници. Дори да са пропуснати при първото унищожаване, то излюпилата се майка преди да излети за оплождане сама ги унищожава.

Вълчан
20.06.2014, 14:09
Защо не практикуваш инстроментално осеменяване, нали имаше такава идея?

Mateev
20.06.2014, 15:08
Не става от днес за утре. Апарата вече го имам, но има голяма подготовка, особенно около бащините семейства. В плановете ми за догодина голяма роля ще играе и изкуственото осеменяване, при това на 5-6 апарата едновременно. Засега обаче освен играчки и натрупване на опит нищо друго не можем да направим.

s.gergowski
20.06.2014, 20:00
най-добрия начин да разбереш е пробата,опаковаш по описания от секулатора начин пускаш по еконт от един град до друг и после проверяваш какво ше стане,ако резултата е положителен много хора биха си купили маточник пренебрегвайки риска заради ниската цена

Kavezu
21.06.2014, 15:24
Не става от днес за утре. Апарата вече го имам, но има голяма подготовка, особенно около бащините семейства. В плановете ми за догодина голяма роля ще играе и изкуственото осеменяване, при това на 5-6 апарата едновременно. Засега обаче освен играчки и натрупване на опит нищо друго не можем да направим.

Не знам дали разбирам точно...изчакването с една година и подготовката на бащините семейства не може ли да бъде избегнато със закупуване на търтеева сперма от майкопроизводители /наши или чужди/? Преди време бях попаднал на американски майкопроизводител, който продаваше такава. С по-сериозни проучвания сигурно може да се намери и нещо по-подходящо. Ако проблема със забавянето е свързан с това..

Mateev
21.06.2014, 15:41
Проблема за забавянето е свързан с това, че и без този апарат си имаме работа ден и нощ събота и неделя. Не може така от сега за след 5 минути да започнеш да правиш изкуствено осеменяване. Организационната и подготвителната работа е огромна и няма кой да я свърши. Просто си има приоритети, с които се съобразявам. Информационната система например е с по-висш приоритет, защото бе нея ще настане хаос и в самата селекция и осеменяване.

В момента съм се концентрирал именно в информационната система. Трябва да организирам завиването с видия на около 35 000 RFID тага и печатането и лепенето на още около 12 000 RFID карти. Това ми е висшия приоритет, а апарата за осеменяване просто ще почака.

scutellator
22.06.2014, 20:15
Сетих се тези дни за още един вариант за транспортиране на маточници, който досега не съм пробвал, но практикуван в Европа. Изпращат се двудневни (захранени) маточници и получателя си ги доотглежда. Начина за опаковане и подготовка за доставка е същия като за незрелите запечатани маточници.



Преди време бях попаднал на американски майкопроизводител, който продаваше такава.


- Две баки семенна течност от търтеи моля. ХАХА. Колко семенна течност може да предостави - за осеменяване на 10, 20, 50, 100 майки? Това е форма за споделяне на генетичен материал, не източник на постоянен поток доставки на сперма за осеменяване - както е при кравите и прасетата, например.

scutellator
22.06.2014, 22:32
Явно е нужно пояснение
Денят в който пренасяме се брои за нулев. Следващия ден се брои за първи.
Маточниците ги запечатват на 5-ия ден (по-рано, ако ларвата е по-възрастна). Ден след запечатването ларвата изприда пашкул. От тогава до 10 ден (два дни до излюпване) маточника е много чуствителен на вибрации (най-вече!!!!!!), промяна в температурата, влажността и т.н. Транспорт? - абсурд. Дори отварянето на кошера може да ги съсипе ( ако трябва да се отваря кошера и да се извърват манипулации по това време, да се внимава за резки вибрации и охлаждане ).

При току-що запечатаните маточници със стреч фолио се завива или цялата кутия кашон или цялото блокче на което са наредени маточниците.

Mateev
23.06.2014, 14:52
Вече направихме експеримент - един колега дойде и си купи маточници, които ще ги транспортира на разстояние малко повече от 100 километра. Ще се спазят всички изисквания за безопасност съгласно вашите съвети и най-вече съгласно съветите на Scutellator. Ако експеримента успее, то това означава, че и маточниците вече могат да станат стока и да се продават. Нещо повече - това ще е първата ОФИЦИАЛНО РАЗРЕШЕНА стока за продаване в областа на майкопроизвидството. Разрешена е, защото всъщност НЕ Е ЗАБРАНЕНА. В закона за пчеларството никъде не се споменава думичката МАТОЧНИК.

И така........
Официално обявявам цена за един маточник 5 лв.

Всяка сряда или четвъртък мога да предлагам на пазара по 300-400 маточника, ако някой наистина се нуждае. Следващата седмица всичките маточници ще бъдат КАРНИКА. За по-следващата мога дори да изпълнявам желания по предварителна поръчка, защото все още не съм заложил личинките. Имам генетичен материал (майки) за производство на следните видове маточници: БЪКФАСТ, КАРНИКА, ИТАЛИАНКА, КИПЪРСКА и БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА (подбрани най-добрите майки от 400 кошера).

ИТАЛИАНКАТА ми е много маркова - директен внос от Италианската Асоциация на майкопроизводителите. КИПЪРСКАТА я имам на базата на бартер на един мой колега с Кипърски майкопроизводител. БЪКФАСТ-а е на Scutellator, а КАРНИКАТА е от един нелецензиран Български майкопроизводител, който от години си купува маркови карники и дори си прави някава селекционна дейност с тях. Българската пчела е куча марка - никой не знае какъв мелез е, но за сметка на това съм я подбирал от 10-те ми най-добри кошери, които се изхитриха тази година да направят по три ЛР корпуса с пчели и пило, без при това да се роят.

ivootur
23.06.2014, 15:57
Браво Матеев!Ей така се прави реклама!
Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?

Mateev
23.06.2014, 16:10
........Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?
Все още не съм имал истинска хубава паша и хубаво време, за да проверя дали е толкова велика, колкото я хвалят. Сам знаеш какво беше времето. За такова време нашите пчели не са пригодени. Трябват ни пчели-морски пехотинци и пчели-подводничарки. :)

Vmitev
23.06.2014, 18:15
Ако може да пишеш дали всичко с маточниците е наред, т.е. как им се е отразил пътя и дали с излюпването е минало наред. Възможна ли е поръчка чрез Еконт или Спийди?

Вълчан
23.06.2014, 18:29
Всяка сряда или четвъртък мога да предлагам на пазара по 300-400 маточника, ако някой наистина се нуждае. Следващата седмица всичките маточници ще бъдат КАРНИКА. За по-следващата мога дори да изпълнявам желания по предварителна поръчка, защото все още не съм заложил личинките. Имам генетичен материал (майки) за производство на следните видове маточници: БЪКФАСТ, КАРНИКА, ИТАЛИАНКА, КИПЪРСКА и БЪЛГАРСКА ПЧЕЛА (подбрани най-добрите майки от 400 кошера).

ИТАЛИАНКАТА ми е много маркова - директен внос от Италианската Асоциация на майкопроизводителите. КИПЪРСКАТА я имам на базата на бартер на един мой колега с Кипърски майкопроизводител. БЪКФАСТ-а е на Scutellator, а КАРНИКАТА е от един нелецензиран Български майкопроизводител, който от години си купува маркови карники и дори си прави някава селекционна дейност с тях. Българската пчела е куча марка - никой не знае какъв мелез е, но за сметка на това съм я подбирал от 10-те ми най-добри кошери, които се изхитриха тази година да направят по три ЛР корпуса с пчели и пило, без при това да се роят. Една молба; можеш ли да фотографираш майките от различните видове, които си изброил и да ги качиш във форума. Смятатам, че ще много добър урок, да се видят как изглеждат.

Ангел Йосифов
23.06.2014, 18:45
Все още не съм имал истинска хубава паша и хубаво време, за да проверя дали е толкова велика, колкото я хвалят. Сам знаеш какво беше времето. За такова време нашите пчели не са пригодени. Трябват ни пчели-морски пехотинци и пчели-подводничарки. :)


То във идеални условия и баба може.Разликата се вижда именно в такива условия.При мен бъкфаст е шампион,но липсват карники,италианки.....Но щом месните роеви майки се представят отлично,как ли ще се представи бъкфаст след роене.....Ще разбера следващата година.Освен ако Дони не подскаже.

Kavezu
23.06.2014, 18:49
- Две баки семенна течност от търтеи моля. ХАХА. Колко семенна течност може да предостави - за осеменяване на 10, 20, 50, 100 майки? Това е форма за споделяне на генетичен материал, не източник на постоянен поток доставки на сперма за осеменяване - както е при кравите и прасетата, например.

http://www.mikesbeesandhoney.com/product/5000dronesemen

scutellator
23.06.2014, 19:41
http://www.mikesbeesandhoney.com/product/5000dronesemen


Само да вметна - 100 микролитровите микро хематокритни тръбички стигат за осеменяване на около 7 майки и половина (заради запушалките от двата края).
25 микролитровите - за една майка

50$ (транспорт) + 150$ семенна течност за 7,5 майки...... по мои груби сметки това прави по около 20$ за майка - далеч над пазарната цена на майка, която Матеев се стреми да постигне ( да речем наполовината на тези от майкопроизводителите - 10 лв)

scutellator
23.06.2014, 20:09
Матеев, сигурен ли си че Кипърските са A.m. cypria - те са страшно агресивни ( втори в света след пчелите убийци) преследват жертвите по 500 метра и т.н. и се роят по-бързо отколкото мисълта на човек. За разлика от африканизираните, дори и да са една шепа пчели, трудно ще ги доближиш без солидно предпазно облекло и ръкавици. По тази причина в Кипър има всякакви (по-приемливи за работа) вносни пчели (карника вкл.), което пък от друга страна допълнително озлобява местния мелез. Нищо, има предпазни костюми за тази цел, само да ги правеха с климатик вътре както на тези от НАСА.

Относно моя Бъкфаст. Имай впредвид че свободно оплодените майки ПО ПРИНЦИП не са предназначени за разплод. Да, някои от търтеите с които са се оплодили може да са мои, но със сигурност има и такива които НЕ СА. В такъв случай такава майка по номинал ще е само 50% бъкфаст, а пчелите й - 25%. Не може да ги наричаш бъкфаст, ако имат само 25% бъкфастски гени. Не можеш да наричаш бъкфаст и нещо което не е ражвъждано според бъкфастките развъдни принципи (контрол над оплождането). Ако оставиш бъкфаст да се опложда с търтеи от ПРОИЗВОЛНИ семейства БЪКФАСТ ( от гледната точка на пчеларя това е чистопородно оплождане)- това вече също не е бъкфаст.


Иначе поздравления за търговския нюх. Лично аз не се бях сетил че търговията с маточници, яйцат, личинки и семенна течност са НАПЪЛНО законни, тъй като не са предвидени в закона.

Kavezu
23.06.2014, 21:55
Само да вметна - 100 микролитровите микро хематокритни тръбички стигат за осеменяване на около 7 майки и половина (заради запушалките от двата края).
25 микролитровите - за една майка

50$ (транспорт) + 150$ семенна течност за 7,5 майки...... по мои груби сметки това прави по около 20$ за майка - далеч над пазарната цена на майка, която Матеев се стреми да постигне ( да речем наполовината на тези от майкопроизводителите - 10 лв)
Дали е на "баки" или не, факт е ,че семенна течност се предлага и може да се намери, като продукт. Коментарът ми по-горе беше свързан с вариант да се избегне чакането по подготовката на бащини семейства. Както разбрахме неизползването на апарата е свързано с други фактори. Колкото до рентабилността- това е вече съвсем друг въпрос. Там всеки сам си преценява. Както знаем се предлагат и далеч по- скъпи майки...

Mateev
24.06.2014, 00:28
Матеев, сигурен ли си че Кипърските са A.m. cypria - те са страшно агресивни ( втори в света след пчелите убийци) преследват жертвите по 500 метра и т.н. и се роят по-бързо отколкото мисълта на човек. За разлика от африканизираните, дори и да са една шепа пчели, трудно ще ги доближиш без солидно предпазно облекло и ръкавици. По тази причина в Кипър има всякакви (по-приемливи за работа) вносни пчели (карника вкл.), което пък от друга страна допълнително озлобява местния мелез. Нищо, има предпазни костюми за тази цел, само да ги правеха с климатик вътре както на тези от НАСА.

Относно моя Бъкфаст. Имай впредвид че свободно оплодените майки ПО ПРИНЦИП не са предназначени за разплод. Да, някои от търтеите с които са се оплодили може да са мои, но със сигурност има и такива които НЕ СА. В такъв случай такава майка по номинал ще е само 50% бъкфаст, а пчелите й - 25%. Не може да ги наричаш бъкфаст, ако имат само 25% бъкфастски гени. Не можеш да наричаш бъкфаст и нещо което не е ражвъждано според бъкфастките развъдни принципи (контрол над оплождането). Ако оставиш бъкфаст да се опложда с търтеи от ПРОИЗВОЛНИ семейства БЪКФАСТ ( от гледната точка на пчеларя това е чистопородно оплождане)- това вече също не е бъкфаст.


Иначе поздравления за търговския нюх. Лично аз не се бях сетил че търговията с маточници, яйцат, личинки и семенна течност са НАПЪЛНО законни, тъй като не са предвидени в закона.

Аз предлагам само МАТОЧНИЦИ, в които със сигурност има яйца/личинки от твоите БЪКФАСТ майки. Това е 100% сигурно. Кой обаче ще ги оплоди тези майки, когато се излюпят - това зависи от търтеите в зоната на пчелина на клиента. Да, най-вероятно ще бъдат оплодени и от други породи пчели, но това съвсем не значи, че БЪКФАСТ чертите ще се наследят само на 25%. По-скоро ще се получи както при браковете между бели и черни хора - сред децата им има както чисто бели, така и чисто черни, ще има и мулати (смесени в някакъв процент). Ти сам знаеш, че междурасовото смесване крие невероятен потенциал за получаване на пчела, която да съдържа в себе си само положителните черти и на двете раси. Ха-ха .... естествено има вероятност и за точно обратното.

Иначе за моята селекционна дейност за в бъдеще - ами мога да си позволя да поддържам по един отделен пчелин за всяка една порода пчели, които имам. В този отделен пчелин ще се погрижа да има много бащини семейства от същата порода и така да се каже ще наситя небето с предимно мои търтеи. При това положение според теорията на вероятностите мога да сведа намесата на чужди търтеи до едно поносимо ниско ниво, да кажем под 20%. А с изкуственото осеменяване вече ще мога да гарантирам 100% чистокръвност.

Колкото до кипърските пчели - нямам никаква представа какви характеристики имат. Не съм ги търсил - просто ми ги предложиха и аз се съгласих да ги закупя от чисто колекционерска страст. Живот и здраве - ще развия една линия и ако се окаже че са калпави, просто ще се откажа от тях. Нали знаеш - око да види, ръка да пипне.

Mateev
24.06.2014, 00:40
Една молба; можеш ли да фотографираш майките от различните видове, които си изброил и да ги качиш във форума. Смятатам, че ще много добър урок, да се видят как изглеждат.

Добра идея. Чак ме е яд, че не се сетих да ги снимам докато бяха в клетки. Както и да е - ще поръчам на пчеларите ми да ги снимат при следващото търсене на майки за някоя отводка.

Mateev
24.06.2014, 00:51
Ако може да пишеш дали всичко с маточниците е наред, т.е. как им се е отразил пътя и дали с излюпването е минало наред. Възможна ли е поръчка чрез Еконт или Спийди?

Това е най-важното нещо, което със сигурност ще го напиша във форума.

Колкото до изпращането с куриер - ами не знам как ще им се отразят вибрациите, както и въртенето в различни посоки. Когато човек дойде сам да си ги вземе с лека кола (както беше днес), тогава той сам си ги поставя във вертикално или хоризонтално положение, и освен това ги транспортира бавно и внимателно. При изпращане с куриер това не се гарантира.

Между другото вече имам ЛС с поръчки за изпращане на маточници по куриер на собствен риск на клиента. Що се касае до мене, аз ще се постарая да им направя фибранени кутийки с отвори съгласно снимките, публикувани от Scutelator. Дали обаче това ще е достатъчно - нямам ни най-малка представа. Възможен е и друг гаф - забавяне на куриера, което ще доведе до излюпване на майките вътре във фибранените отвори или в клетките, ако сложа такива. Това не е чак толкова страшно, но проблема е, че неоплодена майка вече се приема много трудно от отводките или семействата. С маточниците това не е така. При правилно придаване може да се постигне приемане почти в 100% от случаите.

търтея
24.06.2014, 06:12
Браво Матеев!Ей така се прави реклама!
Имаш ли някакви наблюдения за Бъкфаст?Как се държи в наште условия?

Със сигурност" Бъкфаст" на scutellator бие всички !Проверено!

Вълчан
24.06.2014, 07:43
Със сигурност" Бъкфаст" на scutellator бие всички !Проверено!

Отклонявам се доста от темата, но да питам какъв е добива от кошер на мед от Бъкфаст, тази година, от акацията! Моите, в друга тема съм писал, са си "диви мелези". Тази година заради лошите метерологични условия, вадинето на меда закъсня с две седмици от акацията. Средният ми добив от кошер използвани за мед е 30кг. Работя с ДБ 12р, с минимум 2 магазина, пълни магазини съм прехвърлял, на отводки, кошери на които, сменям майки, за узряване и запечатване. Не ползвам майки помощници, не взимам пити с пило от други кошери, не ползвам налитане. Имам кошер на който свалих от него, 5 магазина, 4 магазина, и минимум с два.

scutellator
24.06.2014, 11:11
ето малко допълнителни снимки. Фибранена кутия може да се ползва само когато не се налага добавянето на пчели (прясно запечатани маточници или зрели маточници лятно време когато температурите са подходящи) - да е плътно затворена за по-голяма температурна изолация.

Прясно запечатаните маточници ги касае едиствено да не са на слънце и да не изсъхнат - затова блокчето на което са или кутията се пакетира със стреч фолио.
Когато маточниците се придужават от пчели - картонените кутии или от нагъната пластмаса (онези по автобусните спирки) са достатъчни


Относно Бъкфаст - то запазена търговска марка и ако не спазваш същата рецепта - както когато произвеждаш сходен продукт - може да го кръстиш Пепси, Дерби Кола... или както си искаш но не и Кока Кола.
Между другото, ако се направи поглъщателно кръстосване (back cross) в F3 резулата е смайващ - майките стават едри като стършели и снясят повече отколкото две майки взети заедно. Ако се използва например грижливо подбрана линия италианка (внимание!!! всякаква друга, но никога Карника!!!!) за тази цел, това не е задължително да доведе дозначително повишаване на роевия индекс или агресивността. Естествено, подобряването на някои черти е за сметка на влошаването на други

търтея
25.06.2014, 07:04
Отклонявам се доста от темата, но да питам какъв е добива от кошер на мед от Бъкфаст, тази година, от акацията! Моите, в друга тема съм писал, са си "диви мелези". Тази година заради лошите метерологични условия, вадинето на меда закъсня с две седмици от акацията. Средният ми добив от кошер използвани за мед е 30кг. Работя с ДБ 12р, с минимум 2 магазина, пълни магазини съм прехвърлял, на отводки, кошери на които, сменям майки, за узряване и запечатване. Не ползвам майки помощници, не взимам пити с пило от други кошери, не ползвам налитане. Имам кошер на който свалих от него, 5 магазина, 4 магазина, и минимум с два.

За да не спамим темата ти предлагам, ако искаш разбира се, купи една майка от човека и сам да се убедиш в резултата,ако не друго ще си опресниш кръвта на пчелина.

vencii
25.06.2014, 19:43
Майките на scutellator безпроблемно водят с три обиколки пред месните улични подобрени. Вълчо. Търтея е прав-купи 4-5 майки и ще видиш разликата. Само да ти кажа че много лесно се работи с тях.

scutellator
26.06.2014, 08:38
Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.

vlado 9
26.06.2014, 09:26
Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.Започваш да прихващаш от съседите "византийски номера"

scutellator
26.06.2014, 09:41
Щом така мислиш, значи грешно си ме разбрал.

vencii
26.06.2014, 13:18
Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.

Защото не знаеш какви майки купих от доцента преди 4 години когато започнах да се занимавам с пчели. Втората година си купих от дребен нелицензиран производител и бяха по-добри от доцентките. Третата година си купих от теб и реших че това са майките с които ще работя. Доцента и компания ще ги плюя щото да не се набутват други новобранци в пчеларството. Твоите майки са супер и мисля е нормално да бъдат похвалени каквото и да произтича от това.

Недялко Атанасов
27.06.2014, 02:00
Аз не разбирам защо сами си вкарвате автоголове. Колкото повече хора искат един и същ предмет - толкова по-висока му става цената.... или по-дълго чакането.Тая година е на чакането,другата на цената.

vlado 9
27.06.2014, 09:04
Щом така мислиш, значи грешно си ме разбрал.Не,това беше в рамките.на шегата, колкото до номера съвсем не е само византийски,а световна практика

Вълчан
30.06.2014, 10:31
Майките на scutellator безпроблемно водят с три обиколки пред месните улични подобрени. Вълчо. Търтея е прав-купи 4-5 майки и ще видиш разликата. Само да ти кажа че много лесно се работи с тях.
Значи, с моите също се работи лесно, не са агресивни! Разбрах ,че си си взел от тези майки и си доволен! НО като един "прост" пчелар искаш да има семейства събиращи много мед, го интересува среден добив от тези майки-семейства. Не знам защо но през цялата си до сега практика, всеки крие средния си добив и също и цената която успява да реализира меда си. НО реве после, за ниски изкупни цени! За да ме спечелите за тези майки това, трябва да знам. Инак ми звучат като; имаме крава много млечна!!!!!!!!!

jordanov
30.06.2014, 10:47
Хаха, Вълчо. Данните за среден добив и смъртност винаги са били най-строго пазената тайна във форума. Някои от дребните пчелари понякога сме споменавали някоя и друга цифра, средните още по-рядко. Затова пък редовно има призиви да се спре с хвалбите или компетентни поучения че добива нищо не значи...

Mateev
30.06.2014, 17:56
Младите и начинаещите пчелари обикновенно са съгласни на КАКВА ДА Е МАЙКА, стига да е евтина. След 2-3 години блъскане за лудо започват да се досещат, че майката е сърцето на семейството, и ако тя не е качествена, целия им труд по подръжката на семействата отива по дяволите. Осъзнавайки този факт те всъщност се изкачват на следващото стъпало, където вече започват много внимателен подбор на майките, които закупуват или сами си правят. Още 2-3 години блъскане залудо и чак тогава се осъзнава факта, че истинските хубави и маркови майки не могат да се правят в домашни условия. Тези майки трябва да се закупят от някой, които се е специализирал в тяхното производство. При това не трябва да се икономисват средства, защото такива хубави майки се продават по 30-50 лева, че и нагоре. Още 2-3 години блъскане и пчеларя най-накрая узрява (дораства до мисълта), че ако сам не започне развъдна дейност на качествени майки, няма кой друг да му помогне. До момента вече се е изкачил на четвъртото стъпало и е загубил 10 години от живота си. Ха-ха..... има още няколко стъпала и ако пчеларя успее да ги изкачи в рамките на живота си, вече ще може гордо да си даде ник във форума от типа например Scitellator2.

Та по тази стълба на осъзнаване и развитие аз съм някъде по средата, и дишам праха от подметките на Scitellator-а. Мъча се да крача с големи крачки, но на всяко едно стъпало срещам хиляди проблеми, неописани в литературата, и несподелени във форума. Викам НЕВОЛЯТА, и тя ми помага да ги разреша, но непрекъснато се появяват нови и нови проблеми. Крайната цел поне засега е ясна - истинско селекциониране на наистина истински и качествени майки, като това всъщност е единственият възможен начин за постигане на високи добиви. Никакви компромиси не трябва да се правят в това отношение, ако човек наистина иска да печели и да си докарва доходите само от пчеларство и от нищо друго.

В резюме: Един пчелар може да си позволи някакви компромиси във всеки един аспект от пчеларстването, но не и в аспекта, касаещ качеството на майките. Този аспект е фундаментален (основополагащ) и ако при него има проблеми, цялата останала построена кула (пчеларстването) може с лекота да се срине. Примери бол .........

scutellator
30.06.2014, 18:38
Инак ми звучат като; имаме крава много млечна!!!!!!!!!


-Теньо, казала жената на мъжа си след като го слушала как сладкодумно хвали тяхната крава пред купувачите, - Ми, тя нашата крава като била толкова хубава - за какво я продаваме?

Вълчан
30.06.2014, 18:52
Матеев, минах го този път почти, защото винаги има някакво ново стъпало! Скутелатор, и аз за тази крава говоря!
Затова на всеки, успех във всеки един, аспект на пчеларството!

scutellator
01.07.2014, 23:49
Младите и начинаещите пчелари обикновенно са съгласни на КАКВА ДА Е МАЙКА, стига да е евтина. След 2-3 години блъскане за лудо започват да се досещат, че майката е сърцето на семейството, и ако тя не е качествена, целия им труд по подръжката на семействата отива по дяволите. Осъзнавайки този факт те всъщност се изкачват на следващото стъпало .........

Голямото мнозинство пчелари никога няма да мръднат от първото стъпало. Ако нямат късмета още в началото докато са зелени да се сблъскат с нещо което да им остави трайни впечатления, след това надеждата да преминат на второто стъпало за тях е малка. В най-добрия случай обикновенно стигат до пчелраска степен тип "старшинка" (военен термин) - многогодишни опитни пчелари със 100-ина кошера, ловуващи всеки сезон рояци по горите и хралупите. Чак ми става тъжно, когато дойдат при мен с молба да им помогна във ваденето на някой рояк от хралупа (нали уж съм "опитен" пчелар)- остават доста изненадани че ги отпращам с мотива че нямам никакъв практически опит в това (което си е и вярно). Българския пчелар масово разчита на роеви, самосменни, свищеви, купешки и т.н. майки - всякакви но не и преднамерено произведени от него. През роевия период пада голямо разхождане напред-назад на неплодни майки в кибритени кутийки.
Веднъж един пчелар който познавам ме спря да ме попита по какъв начин правя майки (аз му обясних същността - пластмасови чашки, пренасяне, всеки маточник в нуклеус и т.н.), след което той започна да ми разправя подробно как като убиеш майката и след няколко дни като разрушиш по-старите маточници, какви ХУБАВИ майки ставали ...... явно "моя" метод не представляваше никакъв интерес за него.speechless;

Пчелар който цял живот е работил със нищо друго освен скрап, никога няма сам да разбере че има и по-добри пчели. За него това всеки един кошер да е продуктивен две години, а на следващите две да е непродуктивен (докато сам не си смени майката) и постоянно да има различни семейства всеки сезон даващи от нула до пет магазина (т.е. центрофугирания) - (главно заради неизвестната възраст на майките) за него е толкова естествено и нормално, колкото и въртенето на луната и слънцето - ЧАСТ от естествения биологичен цикъл на едно семейство. Ха, накарай такъв човек да осъзнае нуждата от селекция ( за него - някакво отвлечено понятие) - т.е. да влага средства в подобни дейности. Селекцията се свежда до открадване от време на време на някой кошер (или казано с други думи - овежаване на кръвта) от пчелар дето очевидно е маалко по-напред от останалите. Ха накарай такъв човек да даде 40-70 евро за майка (свободно оплодена) :laughing::laughing::laughing:. В Африка, малцината, които притежават разборни кошери (обикновенно дарени по някоя програма за развитие на пчеларството в района) обикновенно гордо ги показват на всички и се хвалят със тях като най-ценната и луксозна МЕБЕЛ която притежават в дома си (използват ги за да си държат новите си дрехи във тях). Логично е - един разборен кошер струва от порядъка на 100$ (внос), а къщата в която живеят - сигурно не повече от 25$.


Още е трудно за много от пчеларите да го осъзнаят, да- на пазара могат да бъдат намерени както много добри F1 майки , така и изключително добър генетичен материал (разплодни майки), но който иска да изцеди максимума от потенциала (още по-големи добиви) който селекцията би могла да предложи - то (разплодните майки) трябва да си я прави сам. Това е което е опитвам да набия в главата на българските пчелари.
Ако пчеларството е основен доход, направо недоумявам как най-важния стълб в производството е оставен масово на произвола на съдбата или на някой друг (купешки майки). Дет' се вика в една Сърбия всеки втори пчелар практикува осеменяване на майки за личните си нужди.

Вълчан
02.07.2014, 09:02
Това което пишеш, е 100% вярно, но 99% от пчеларите са работещи, в други свери (включително и аз). Затова те нямат необходимото време или ги мързи, за производатво на майки! Преди години когато аз реших, да си отгледаждм майки, нямаше Йентеров апарат и аналозите му! Намерих такъв пчелар, отглеждаш майки чрез пренос на личинки. Той беше много щастлив, че има желаещ да си отглежда майките пчелар. Подарими игла за пренасяне на личинката и ми обясни основните насоки, другото с книги и списания. Но времето си каза думата, нямах свободното време за да го практикувам. Така, че вместо да се дърлим, как да отглеждаме майки. Нека да насочим всеки пчелар, към каква майка да се стреми. В другия пчеларски форум, си качил 14 изисквания за майките бъкфаст. Аз като ги прочетох, открих че изикванията към майките който си произвеждам от 14 за бъкфаса се покриват в 11 мои, за моите мелези (може би откривам топлата вода)! Би било хубаво, не съм ги срещал в този форум, може да не съм ги видял. Качи ги и нека всеки който иска да си отглежда майки, да се стреми, ако смята че такива майки иска! Да прави такава селекция!

alokam
11.06.2019, 15:49
Миналата седмица пренесох на около 2-3 часа разстояние около 12 маточника с текстилна хладилна чанта напълнена с 2 буркана гореща вода. Излюпени с успех

barkov1982
11.06.2019, 17:09
Миналата седмица пренесох на около 2-3 часа разстояние около 12 маточника с текстилна хладилна чанта напълнена с 2 буркана гореща вода. Излюпени с успех
На кой ден след пренасянето ги транспортира

alokam
11.06.2019, 17:18
2 дена преди да се излюпят.

barkov1982
11.06.2019, 19:08
2 дена преди да се излюпят.

Миналата година правих същото упражнение, майките се излюпиха но не струваха, за разлика от тези които останаха на същи пчелин

nikimarti8
11.06.2019, 20:33
Колега 2 3 часа с 50 км.ч или с самолет си е разлика .И да и и аз забелазвам разлика , като колегата по горе/при 30км пренасяне/ от към големината.Не и в снасянето поне при повечето .А и пред теб е когато ще прецениш.И ни инвормираш за резултата, аз не съм се сетил за топлото