PDA

Виж пълната версия : Спира ли притокът на прашец, след попълване на определени запаси?



Gogo
18.06.2014, 10:28
Поддържат ли пчелите някакъв баланс между прашец и нектар в кошера?

Ако не им отнемам от прашеца, това значи ли, че ще го събират усилено до запълване на определени пити с него, след което ще наблегнат основно на нектар?

Въпросът ми е продиктуван от това, че до сега (втора година) им оставях прашеца за тях, като си мислих, че ще имат по-голяма нужда от мен. Но ако спират приноса след попълване на запасите, то с чиста съвест мога да им го отнемам (през пролетта) и ще знам, че за сметка на нектара, те ще успеят да наваксат.

Или пък да изваждам своевременно по някоя пита с прашец, за засилване на семействата след зимата, когато започне отглеждането на пилото.

Вълчан
18.06.2014, 11:26
Ако го има в природата, прашеца, преноса му не спира само намалява, при усилен медосбор. Ако сложиш на входа прашецоуловител, броя на пчелите събиращи прашец се увеличава. Прашецо отделителноста на растенията е най -голяма преди обет.

Gogo
18.06.2014, 11:32
Благодаря, това исках да знам. Значи другата година ще посъбера за лични нужди най-накрая :)

BUGI
18.06.2014, 22:26
Нај добре е да имаш прашецоуловител на кошера и когато има доб-р внос на прашец, доволно е да по 2 часа дневно да им го взимаш,
всички ште са задоволени, и Ти и пчелите.
А когато има цели рамки с ПЕРГА тогава взмаш рамата и чуваш за пролетта за потхрана или ја чистиш от вос-к за себе.