PDA

Виж пълната версия : Един интересен рояк..



Ivan_vd
17.06.2014, 21:41
Здравейте,
преди няколко месеца ви бях обещал да кача снимки на един интересен рояк, който го гледахме 3 години в това положение в което го виждате, но зимата го ограждахме с корпуси. Рояка събираше мед и се развиваше перфектно. Макар, че има място да направи и " 100 пити" през цялото това време не направи повече от 8. Ето още едно доказателство че 8 рамковият кошер май е напълно достатъчен за развиване на едно семейство..

Ivan_vd
17.06.2014, 22:22
Наи интересни бяха когато започваше да вали дъжд всички пчели излизаха по повърхноста на питите заставаха плътно една до друга и по тоя начин не позволяваха на капките да проникват навътре в питите.

Astralind
17.06.2014, 22:24
Това е уникално!

Вълчан
18.06.2014, 07:07
Роешели се, мед добивахте ли, лечение срещу акар ползвахте ли и накрая каква му беше съдбата?

vencii
18.06.2014, 13:05
Ако това се беше случило в някоя бяла държава Национал географик ще направи филм за този рояк.

jordanov
18.06.2014, 17:21
Или по сигнал на съседи някоя служба щеше да го ликвидира...

Ivan_vd
18.06.2014, 17:30
Роешели се, мед добивахте ли, лечение срещу акар ползвахте ли и накрая каква му беше съдбата?
Да баща ми 2-3 семеиства направи от него.Мед не сме вадили защото трябваше да изрезваме от питите а ни беше жал.

зуница
18.06.2014, 21:05
Благодаря!
Ценни наблюдения. Ако пресметнеш и приблизителната площ на восъчните пити и съответно обема на пчелното кълбо през зимата можеш да съдиш и за кошерите които ползваш.
Това от горе капак на кошер 10-ка ли е?

Ivan_vd
18.06.2014, 22:42
Благодаря!
Ценни наблюдения. Ако пресметнеш и приблизителната площ на восъчните пити и съответно обема на пчелното кълбо през зимата можеш да съдиш и за кошерите които ползваш.
Това от горе капак на кошер 10-ка ли е?
Честно да кажа незнам.Снимките са доста стари преди 8-9 год и вече не помня какъв е бил.Но от поне 15год работим само с 8 рамкови.

Ivan_vd
28.06.2014, 21:22
Искаше ми се с побликуването на тези снимки да предизвикам дискусия за размера на кошера.Толкова разисквания има из форума за 8,10,12,лежак и др.системи ето тук пчелите и маиката природа нагледно показват какъв размер им е достатачен на пчелите.Интересно ми е старите ,опитни и учени пчелари във форума какви доводи ще извадят защо този рояк не направи повече от 8 рамки а така работи 3 год.докато не го прехвърлихме в ,,нормален,,8 рамков кошер и след това корпуси ,магазини и тн.

Ivan_vd
28.06.2014, 21:41
Искам да ви разкажа още една интересна случка преди доста години мисля че беше 1984 завода във Видин за гуми работеше на пълни обороти.Та в завода постоянно се получаваха доставки от естествен каучук от екзотични дестинации.Спомням си че беше вече късна есен и баща ми донесе рояк от завода беше го намерил във палет от Шри Ланка пчелите бяха мн.малки като размер и жълти като оси.Нямаше как да ги закараме на пчелина които се намираше на около 50км от Видин,и цяла зима си ги гледахме в една стая която е използвахме като килер.Облитаха се нормално и изимуваха след това пролетта отидоха на пчелина и там постепенно от кръстосването с другите си добиха наще БГ размери и окраска.

asm22
28.06.2014, 23:21
Искаше ми се с побликуването на тези снимки да предизвикам дискусия за размера на кошера.Толкова разисквания има из форума за 8,10,12,лежак и др.системи ето тук пчелите и маиката природа нагледно показват какъв размер им е достатачен на пчелите.Интересно ми е старите ,опитни и учени пчелари във форума какви доводи ще извадят защо този рояк не направи повече от 8 рамки а така работи 3 год.докато не го прехвърлихме в ,,нормален,,8 рамков кошер и след това корпуси ,магазини и тн.

Няма как по един рояк на 8 вертикални пити/не рамки, да се гради ОБЩА теория какъв кошер е достатъчен.

Ivan_vd
28.06.2014, 23:33
Да грешката е моя пити не рамки.

Искрен Мутафов
28.06.2014, 23:52
Искаше ми се с побликуването на тези снимки да предизвикам дискусия за размера на кошера.Толкова разисквания има из форума за 8,10,12,лежак и др.системи ето тук пчелите и маиката природа нагледно показват какъв размер им е достатачен на пчелите.Интересно ми е старите ,опитни и учени пчелари във форума какви доводи ще извадят защо този рояк не направи повече от 8 рамки а така работи 3 год.докато не го прехвърлихме в ,,нормален,,8 рамков кошер и след това корпуси ,магазини и тн.

Предполагам за тези три години мед от тоя рояк не сте яли?!? Те и в тръвните са долу-горе на толкова. Тъй че 8 може и да са им достатъмни на пчелите, ама нали човек, поне в повечето случаи не ги отглежда ей тъй примерно само за красота или опрашване. По-големият обем ни е нужен на нас хората за да добиваме пчелни продукти...

Ivan_vd
29.06.2014, 00:46
Явно не четеш всички постове от начало ,не сме яли мед от рояка защото не искахме да режем от питите а не защото неможеше.А по големият обем се постига и с корпус и с магазин нали така.

Искрен Мутафов
29.06.2014, 01:04
А за по-добри резултати все пак си трябва и обем на плодника. Не дамоче съм ти чел и предните мнения по темата, но и като му гледам размерите, поне дължината е доста повече от на корпусна рамка. Тя и тръвната е достатъчна на семейството, но пуска по 3-4 и повече рояка на сезон.

argilov
29.06.2014, 07:22
Някога са правени различни обеми тръвни,според целите.А който е вадил рояци знае, че развитието е според обема.

jordanov
30.06.2014, 11:05
Каквито и да сме разбирачи, само по един рояк стоял 3 години на открито, ще ни е трудно да заформим дискусия. Виж, ако ни нагласиш два еднакви рояка и единия го закачиш на кола, другия го поставиш в специален сандък на който може да променяш обема според заетостта и след 3 години ни доложиш икономическите показатели, тогава сме готови за дискусия. Макар че той отговора ще бъде ясен. Това е положението, преди да отговорим на колко? и какво?, всеки за себе си трябва да отговори поне на десет защо?, щото всеки се занимава с пчели от неговата си камбанарийка, както казва собственика на форума. Ей ги на японците - навличат на рояка дървено пардесю и му режат медената шапка, нема лабаво.