PDA

Виж пълната версия : Изчезнаха ми майките?!



jitensha
16.06.2014, 08:25
crying;crying;

Здравейте!
Аз съм един съвсем начинаещ пчелар и съвсем нов в този форум, моля бъдете снизходителни.
Имам нужда от вашия съвет...
На една ливадка имам четири кошера ДБ, които миналата година взех като отводки, зазимиха добре и до преди около месец бяха на 12 рамки и започнаха да градят и качват в магазините. Нещата вървяха доста добре. Преглеждам ги веднъж седмично и преди седмица забелязах в единия майчина килийка. Той ми е най-силният кошер и сметнах, че се роят.

1. Пренесох майчината килийка заедно с три рамки пчели в нов кошер с идеята да направя отводка. Добавих рамка полу-запечатан мед за храна и рамка за градеж. Тази седмица изглеждаха жизнени, носеха нектар и прашец, майчината килийка беше излюпена, но няма следи от майка и няма прясно пило нито едно яйце. След колко време трябва да пронесе майката, ако се оплоди?

2. Страшният факт, който установих вчера е, че три от четирите стари кошера са останали без майки само за една седмица. В нито един от тях няма прясно пило (има узряло) и има заложени майчини килийки навсякъде (20+ броя на семейство). Повечето - излюпени и/или прегризани, но имаше и запечатани. Кошерите са относително силни на по 10-12 рамки и със започнати магазини.

Майките бяха купени 2013 пролетта всичките и работеха доста добре до сега, иззимуваха и развиха добри семейства. И изчезнаха.
На какво може да се дължи това и как да постъпя? Възможна ли е толкова едновременна само-смяна?sweating;

koragroup
16.06.2014, 09:16
1. От снасянето на яйцето до пронасянето на майката след оплождането и минават между 18 и 25-30 дни. Зависи какво е времето, когато трябва да излезе да се оплоди. В общи линии около 8-10 дни след като се излюпи започва да снася по малко.
2. Самосмяна е имало само на първия кошер. Защото е имало само един маточник. Останалите са се изроили "както пише по книгите". Аз бих разцепил тези семейства веднага, защото от тях ще продължат да излизат роеве, докато има маточници. По добре да си умножиш семействата, така или иначе добива на мед за теб, за тази година е приключил.

Вълчан
16.06.2014, 09:35
Майката пронасяоколо 10-я ден след излизането от маточника. Вероятна роева треска с другите кошери. Майките да не са оплодени новите.

Nik_m
16.06.2014, 09:45
Да jitensha, така става след като изпадне в роево и не се вземат правилните мерки.
И аз така обърках 4 семейства от 3 корпуса паднаха до корпус и поливна с неоплодена майка та се наложи да ги обединявам с отводки, но докато не се сблъскаш с проблема не знаеш как да процедираш.

scutellator
16.06.2014, 10:11
crying;crying;

Здравейте!
Аз съм един съвсем начинаещ пчелар и съвсем нов в този форум, моля бъдете снизходителни.
Имам нужда от вашия съвет...
На една ливадка имам четири кошера ДБ, които миналата година взех като отводки, зазимиха добре и до преди около месец бяха на 12 рамки и започнаха да градят и качват в магазините. Нещата вървяха доста добре. Преглеждам ги веднъж седмично и преди седмица забелязах в единия майчина килийка. Той ми е най-силният кошер и сметнах, че се роят.

1. Пренесох майчината килийка заедно с три рамки пчели в нов кошер с идеята да направя отводка. Добавих рамка полу-запечатан мед за храна и рамка за градеж. Тази седмица изглеждаха жизнени, носеха нектар и прашец, майчината килийка беше излюпена, но няма следи от майка и няма прясно пило нито едно яйце. След колко време трябва да пронесе майката, ако се оплоди?

2. Страшният факт, който установих вчера е, че три от четирите стари кошера са останали без майки само за една седмица. В нито един от тях няма прясно пило (има узряло) и има заложени майчини килийки навсякъде (20+ броя на семейство). Повечето - излюпени и/или прегризани, но имаше и запечатани. Кошерите са относително силни на по 10-12 рамки и със започнати магазини.

Майките бяха купени 2013 пролетта всичките и работеха доста добре до сега, иззимуваха и развиха добри семейства. И изчезнаха.
На какво може да се дължи това и как да постъпя? Възможна ли е толкова едновременна само-смяна?sweating;



В първото семейство е много вероятно майката да е още неоплодена(малка) и да не можеш да я намериш. НА 14 ден от излюпването 99% от майките трябва вече да са пронесли.

За останалите кошери. Дали са се роили лесно може да установиш - ако има малко пчели по рамките ( бърз поглед при отваряне на семейството е достатъчен, няма нужда да се рови) значи се е роило.


Относно маточниците - трябва да прецениш дали са роеви/самосменни или спасителни (свищеви). Последните се познават лесно - като го разрушиш, основата му е пчелна килийка (съответно млечице вътре в нея). При роене обикновенно първата излюпена майка не прогризва останалите (пчелите не й позволяват) за да може кошера да се рои отново, отново и отново. Щом има прогризани значи няма страшно - повече това семейство няма да се рои.

Ако не е нито едно от гореизброените... приготви се да се сблъскаш със ужасната истина - в България има страшно много болести, НЯКОИ майки просто в определен момент не издържат повече и умират, изчезват или престават да снасят и т.н. В САЩ живота на майките вече бил СРЕДНО по 6 месеца!!! ( т.е. на един кошер му се добавя майка често повече от два пъти на година)

jitensha
16.06.2014, 10:40
Благодаря ви много за отзивчивостта и информацията.

Едно семейство само има осезаем спад в броя пчели, поради което смятам, че съм изтървал един рояк. Но при другите пчелите още са горе-долу колкото си бяха и покриват добре всички междурамия в плодника. Просто вече не се качват в магазина.

А. koragroup - ". По добре да си умножиш семействата, така или иначе добива на мед за теб, за тази година е приключил."
При това положение да махна ли магазините? В тях има още и незапечатан мед. Стои си така и вече не запечатват според мен.

Б. Бих направил отводки и разделил и без това пълните плодници на по две, но няма прясно пило в тях. Да купя и придам майки, или да донеса прясно пило от друг кошер?

В. Вълчан - Роева треска... звучи зле. Има ли еднозначен отговор какво съм сгафил за да се стигне дотам? Не изключвам болести както спомена scutellator (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71), но единствените признаци които виждам са акари тук-там по пчелите (третирал съм зимата но гадовете пак налазиха) и в единия кошер нагризано от пчелите узряло пило (при положение че има мед). Осигурил съм им място за развитие, паша още има добра и кошерите според мен са окей... Какво не им харесва на тия пчелички?

Г. И друг въпрос, не разбрах точно свищевите (тия са лошите?) маточници как се различават от роевите. При мен има едни кръгли топчести върху питите, които винаги са кухи, има и едни дълги и изглеждащи истински и големи. Някои от тях започват от работническа килийка, а други от ръба на рамката, където не вярвам майката да е снесла яйце.

Д. Последен въпрос, ако има търтовки (пилото е разхвърляно и по 2-3 в килийка) придаване на прясно пило от друг кошер ще помогне ли? Ако не, какво се прави?

Извинявам се за многото и разбъркани въпроси...

scutellator
16.06.2014, 11:09
Акарите са като маларийния комар или плъховете (по време на епидемия от чума). Самите те не убиват пчелите (виждл съм семейства с повече акари отколкото пчели, без това да им се отразява забележимо) , убиват ги вирусите които разпространяват. Ако преди години беше възможно да има много акари и да няма проблем, то днес дори и само мириса на акар може да е фатален за някои семейства.
Вземи Оксална Киселина (накратко ОК), потърси рецептата която съм предоставил и третирай спешно !!! (щом казваш че има и прогризано запечатано пило....)

Спасителните маточници се познават лесно когато ги разрушиш - под тях е килийката (пълна с млечице) върху която е заложен маточника

jitensha
16.06.2014, 12:16
Акарите са като маларийния комар или плъховете (по време на епидемия от чума). Самите те не убиват пчелите (виждл съм семейства с повече акари отколкото пчели, без това да им се отразява забележимо) , убиват ги вирусите които разпространяват. Ако преди години беше възможно да има много акари и да няма проблем, то днес дори и само мириса на акар може да е фатален за някои семейства.
Вземи Оксална Киселина (накратко ОК), потърси рецептата която съм предоставил и третирай спешно !!! (щом казваш че има и прогризано запечатано пило....)

Имам листчета (А5 формат, кафяви) мравчена киселина, с които третирах зимата. Ако сложа от тях дали ще помогне, предвид че в момента има най-много търтиево пило? Да търся ли оксалова или да ползвам тази?
P.S. Рових усърдно в темите и мненията ти, но не намерих рецепта. Продължавам да търся.




Спасителните маточници се познават лесно когато ги разрушиш - под тях е килийката (пълна с млечице) върху която е заложен маточника
Значи какво да правя, да махам ли всички маточници сега?!

scutellator
16.06.2014, 14:39
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2&page=6&p=20097&viewfull=1#post20097

Убива само акарите по пчелите (останалите 2/3 са в пилото). Нужни са няколко последователни третирания веднъж седмично за да се постигне почти 100% (90-98%) смъртност на акарите


Разруши един или два маточника от средата на питата и ще ти сане ясно

радо
16.06.2014, 14:56
а други от ръба на рамката, където не вярвам майката да е снесла яйце.

Роевите маточници са точно по ръба на рамката и са на гроздове .Това което може да направиш е да разделиш семейството на три отводки като им сложиш рамка с маточници като унищожиш всички къси криви и тези по средата на рамката ако са до пило оставяш 2/3 не повече и се надяваш да се излюпят и оплодят майките.Станало ли е търтовка /тоест пило с много и безразборно снесени яйца в килийка/семейството се унищожава взимаш го и го стръскваш някъде по надалече.И семействата са ти роили а това че имат много пчели просто се е излюпило запечатаното пило.Не знам каква паша имаш че казваш че е добра но тази година е най гладната която аз знам щом пчелите масово гонят търтейте и просто няма нектар това е.

Генчо Генчев
16.06.2014, 14:56
В момента не третирай с мравчена киселина доста е топло и и ще направиш беля.Слагай мравчена само вечер и то при температура не по-висока от 24 градуса към 17 часа вечерта,отваряш всичко.Температурата през ноща спада около 17-18 градуса ако такива условия има тогава третирай с формитом.

jitensha
16.06.2014, 14:58
scutellator (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71), благодаря ти за информацията.

Сега ще разцепя семействата на 2 или 3. Така или иначе нямат майки. Въпросът е при липса на открито пило да изчакам да видя дали някоя няма да се оплоди, или смело да купувам майки и да придавам. Моля посъветвайте. Колко време имам да придам майки за да не загинат?

Радо, при мен не гонят търтеи, пълно е с тях и постоянно има приток на нектар и прашец (според мен). Значи за търтовките нищо не мога да направя за да спася семейството?! Тъжно....

радо
16.06.2014, 15:05
Ако купуваш майки като ги предаваш задължително се увери ,че няма майка било плодна или неплодна иначе просто ще я убият ако няма открито пило още по добре.

радо
16.06.2014, 15:13
Когато разделиш семейството ако маточниците дето си ги оставил са запечатани до една седмица трябва да се излюпи майка /най лесно ще разбереш на каква възраст са маточниците като разкъсаш някой и ще видиш какавидата ако е започнала да потъмнява значи са узрели и скоро ще се излюпи/така че преглед след 5-7 дена за да видиш млада майка и след това отново след 7-10 дена за да се оплоди .Докато не пронесе млада майка никакво хранене .

vlado 9
16.06.2014, 15:17
scutellator (http://pchelari.com/forum/member.php?u=71), благодаря ти за информацията.

Сега ще разцепя семействата на 2 или 3. Така или иначе нямат майки. Въпросът е при липса на открито пило да изчакам да видя дали някоя няма да се оплоди, или смело да купувам майки и да придавам. Дали има пило или няма,няма нищо общо с оплождането майката,колегите ти написаха подробно кой маточници да оставиш,и 2 пити с маточници да оставиш в отводка ,в семейството ще остане само 1,другите ще ги убият.По това време на годината ако не се оплоди майката ,незнам друго по подходящо,както пишеш търтей има много.
ПП Преди време един голям Пчелар който за жалост вече почти не пише ме светна на едно много често заболяване,"СИНДРОМ НА ЛЮБОПИТНИЯ ПЧЕЛАР"като си работят добре пчеличките не ги рови всяка седмица

jitensha
16.06.2014, 15:19
vlado 9 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2743) - благодаря. Отлично, в такъв случай действам.

vlado 9
16.06.2014, 15:23
ПП Преди време един голям Пчелар който за жалост вече почти не пише ме светна на едно много често заболяване,"СИНДРОМ НА ЛЮБОПИТНИЯ ПЧЕЛАР"като си работят добре пчеличките не ги рови всяка седмицаПри всяко ровене има опастност да нараниш или убиеш майката.

jitensha
16.06.2014, 15:29
Страшното ми съмнение е (понеже много едновременно изчезнаха) че може да съм направил една огромна глупост... Посъветваха ме в ДБ магазина да сложа една цяла рамка, която хем да качва по-бързо пчеличките горе, хем дава условия за търтеев далак. И така сложих такива, но освен че са толкова добра идея, майката ги харесва и осеменява много. Всяка седмица проверявам и режа тия далаци с търтеево пило. Та не е изключено докато майките са били на тях, при пъхането обратно през магазина между плодниковите пити да съм затиснал майките. Уж внимавах много... ама може да не е било достатъчно. Надцених прецизността си и вероятно сам съм ги затрил. Тъпо!!

koragroup
17.06.2014, 06:40
Понеже ме пита да ти отговоря и аз, въпреки че колегите всичко са казали.
Аз бих разцепил семействата, като във всяко "ново" трябва да има пита с маточници. Затварям ги и само храня - 21 дни. След това отварям и търся пило и майка. Ако няма обединявам с някое, което има или придавам майка. И продължавам да храня - до слънчогледа примерно.

jitensha
17.06.2014, 08:24
Затварям ги и само храня - 21 дни. След това отварям и търся пило и майка.


Докато не пронесе млада майка никакво хранене .

Противоречие! Да храня или да не храня?!

Искрен Мутафов
17.06.2014, 08:49
Противоречие! Да храня или да не храня?!

То някой друг го беше казал(написал): "1000 пчелари - 1001 метода на пчеларстване"(че и повече даже бих добавил аз) - всеки ти споделя неговият си начин и метод на работа, ти трябва да си избереш какво да правиш, и колкото и да е клиширано ще кажа че в пчеларството готови рецепти няма...

jitensha
17.06.2014, 09:39
То някой друг го беше казал(написал): "1000 пчелари - 1001 метода на пчеларстване"(че и повече даже бих добавил аз) - всеки ти споделя неговият си начин и метод на работа, ти трябва да си избереш какво да правиш, и колкото и да е клиширано ще кажа че в пчеларството готови рецепти няма...

Разбирам това. Какво може да се случи ако не ги храня ми е пределно ясно. Какво може да се случи (лошо) ако ги храня?

Диян Димитров
17.06.2014, 10:15
Когато храниш обилно, преди майката да се е излюпила и пронесла има вероятност при пронасянето тя да бъде силно ограничена от към пространство - да няма достатъчно свободни килийки заради натрупаните запаси.

jitensha
17.06.2014, 10:16
Тоест трябва да гледам да е рядък сиропът за да го консумират повече и трупат по-малко... нали? 50:50 или 2:1 вода:инвертна захар

vencii
17.06.2014, 11:37
Радо ти е писал точно и ясно докато не пронесе майката никакво хранене.

jitensha
17.06.2014, 12:14
Добре, vencii, rado, моля обяснете защо не бива да се храни, ако има друга причина освен свободните килийки. Поправете ме ако греша, но свободни килийки можем да осигурим по всяко време в отводка (напр. чрез добавяне на рамки)

scutellator
17.06.2014, 17:22
Когато храниш обилно, преди майката да се е излюпила и пронесла има вероятност при пронасянето тя да бъде силно ограничена от към пространство - да няма достатъчно свободни килийки заради натрупаните запаси.


Да, но след оплождането (още преди пронасянето), феромоните на майката казват на пчелите да освободят тези пространства. Ако майката е блокирана от обилно хранене/паша СЕГА, то тя ще бъде блокирана и по време на пролетното развитие (което лично на мен не ми е по вкуса)

радо
17.06.2014, 19:07
Добре, vencii, rado, моля обяснете защо не бива да се храни, ако има друга причина освен свободните килийки. Поправете ме ако греша, но свободни килийки можем да осигурим по всяко време в отводка (напр. чрез добавяне на рамки)
Обилното хранене провокира пчелите да станат търтовки много по бързо така че докато не се увериш че майката е пронесла не храни не е нужно излишен разход.Печелиш време за реакция - разбира се при силна паша това не може да се избегне.

jitensha
18.06.2014, 07:43
Благодаря ви за отговорите и насоките. :)

jitensha
23.06.2014, 08:44
Ъпдейт, вчера ровичках и от петте кошера три са си отгледали нови майки и вече имаха малко прясно пило.
Другите ги разпарчетосах на отводки, но тъй като няма пило не мисля, че ще си отгледат майки... Моля посъветвайте ме, ако придам прясно пило на тези отводки (на по 3 рамки, с мед, прашец и малко зряло пило) ще отгледат ли майка?

jitensha
15.07.2014, 08:25
Сагата продължава. Две седмици след като разкостих на отводки и придадох купени маточници, почти всичките бяха приети и имам "отводки" с плодни майки и ново запечатано пило колкото юмрук. Това е добро развитие на нещата спрямо остарелите осиротели пчели от преди. На две от отводките бяха изоставили съвсем (явно само стари пчели е имало) и нямаше пчели вътре, само маточникът беше останал след една седмица и голи пити. Другите съществуват, но количеството пчели е много малко и се притеснявам дали ще успеят да наберат сила до зимата. В момента не изпълват дори и едно междурамие, затова слагам "отводка" в кавички. Имат незапечатан мед всичките. Да подхранвам ли? Да подсилвам с пило от друг кошер ли? Или направо да подсилвам с пчели намазани с кромид? Моля съветвайте да ги спасим.

Цеко
15.07.2014, 22:11
Или направо да подсилвам с пчели намазани с кромид?
Колега, да не си помислиш че нещо се бъзикам, но как точно ги мажеш пчелите с този кромид? Аз навремето ги пръсках с разредена ракия (сега ги оставям сами да се оправят), слагал съм чесън в сиропа против варовито пило но това с мазането ???? Иначе по въпроса по който питаш, аз бих постъпил така - изчакваш "отводките" да наберат малко сили (според мен има време все пак сме средата на юли) и им придаваш по някоя пита (ако имаш от къде да вземеш де) люпещо се пило. Иначе сега ако го направиш нямаш пчели които да го топлят, а ако ги подсилиш с пита с пило и пчели рискуваш да ти убият майките, така че сам си преценявай.

jitensha
16.07.2014, 14:08
гледах някъде че мажат горните дъски на рамките с кромид за да свикнат пчелите едни с други. Не става ли така?

Ангел Йосифов
16.07.2014, 18:00
Рамки,капаци,дъна,стени(вътр ешни) прелки-става с лук.Дори ако ти се занимава може да изтискаш сок и да пръскаш.Става и с разредена ракия и др.

зуница
17.07.2014, 09:20
Засей си маточина.Става за всичко горе описано.Дори и ръцете може да си натриваш срещу ужилвания.То на маточината и името и говори за какво се ползва.За мене пчелин без маточина не е пчелин.

jojonov
28.07.2014, 07:34
И много върви като се накълцат в салатата няколко свежи листенца...

asti
27.08.2014, 15:49
И аз да споделя нещо като начинаещ. Тези дни забелязах на един кошер който бях взел преди 10-15 дни. На прелката няма пчели и рядко долита някоя която влиза в кошера. Отворих го и погледнах вътре какво става. В него има доста пчели. По тази причина реших тъй като още съм доста неопитен че няма проблем с него и всичко си е наред. Сложих им захарен сироп на 23.08.14 /събота/ както на него така и на останалите. Тъй като ми остана около 5-6 литра от сиропа реших на следващия ден 24.08.14 /неделя/ да отида и да го разлея по хранилките. Във всички кошери хранилките бяха празни с изключение на въпросния от сиропа пчелите бяха взели около 100-200гр. Снощи отново отидох да проверя и да проверя за налична майка, пило и т.н. Сиропа си седеше. Погледнах всички пити една по една и майка не видях. На средната пита имаше търтеево пило около 20-30 килиики от едната страна и толкоз от другата страна на питата. Което ми говори че има търтовка. Поръчах си оплодена майка която утре ще е при мен и мисля да я предавам във клетка като я сложа между рамките. Днес четох доста но намерих много и различни варианти за предаването: като някой изтърсват пчелите на разстояние от кошера, друг начин който прочетох направо поставят клетката със майката вътре като отнемат питите със пилото /в моя случай ще е само средната, където има търтиево пило/, други след отнемане на питите с пило слагат празни пити на тяхно място. И в момента се двоумя аз как да постъпя при предаването на майката, за да имам максимален шанс за приемане? Което не гарантира успеваемост 100 % но съм длъжен да опитам поне.

bobi mitrev
27.08.2014, 16:23
И аз да споделя нещо като начинаещ. Тези дни забелязах на един кошер който бях взел преди 10-15 дни. На прелката няма пчели и рядко долита някоя която влиза в кошера. Отворих го и погледнах вътре какво става. В него има доста пчели. По тази причина реших тъй като още съм доста неопитен че няма проблем с него и всичко си е наред. Сложих им захарен сироп на 23.08.14 /събота/ както на него така и на останалите. Тъй като ми остана около 5-6 литра от сиропа реших на следващия ден 24.08.14 /неделя/ да отида и да го разлея по хранилките. Във всички кошери хранилките бяха празни с изключение на въпросния от сиропа пчелите бяха взели около 100-200гр. Снощи отново отидох да проверя и да проверя за налична майка, пило и т.н. Сиропа си седеше. Погледнах всички пити една по една и майка не видях. На средната пита имаше търтеево пило около 20-30 килиики от едната страна и толкоз от другата страна на питата. Което ми говори че има търтовка. Поръчах си оплодена майка която утре ще е при мен и мисля да я предавам във клетка като я сложа между рамките. Днес четох доста но намерих много и различни варианти за предаването: като някой изтърсват пчелите на разстояние от кошера, друг начин който прочетох направо поставят клетката със майката вътре като отнемат питите със пилото /в моя случай ще е само средната, където има търтиево пило/, други след отнемане на питите с пило слагат празни пити на тяхно място. И в момента се двоумя аз как да постъпя при предаването на майката, за да имам максимален шанс за приемане? Което не гарантира успеваемост 100 % но съм длъжен да опитам поне.

За да имаш по голям успех задължително сложи една рамка с пило незапечатано. Търтеевото пило го мачкаш и слагаш клетката с майката до незапечатаното пило. Аз така имах две семейства, предадох две майки без да сложа пило и не ги приеха. Сложих рамки с пило и пак предадох нови майки, и двете майки в момента работят перфектно.

Nik_m
27.08.2014, 17:39
За да имаш по голям успех задължително сложи една рамка с пило незапечатано. Търтеевото пило го мачкаш и слагаш клетката с майката до незапечатаното пило. Аз така имах две семейства, предадох две майки без да сложа пило и не ги приеха. Сложих рамки с пило и пак предадох нови майки, и двете майки в момента работят перфектно.
Точно обратното, при търтовка за да приемат майката не трябва да има никакво пило. И без стръскване няма да стане защото търтовките са вътре и веднага ще убият майката.

bobi mitrev
28.08.2014, 10:18
Точно обратното, при търтовка за да приемат майката не трябва да има никакво пило. И без стръскване няма да стане защото търтовките са вътре и веднага ще убият майката.

Първо пробвах по тоя начин и не стана. После пробвах с пило и стана.

Искрен Мутафов
28.08.2014, 11:00
И аз да споделя нещо като начинаещ. Тези дни забелязах на един кошер който бях взел преди 10-15 дни. На прелката няма пчели и рядко долита някоя която влиза в кошера. Отворих го и погледнах вътре какво става. В него има доста пчели. По тази причина реших тъй като още съм доста неопитен че няма проблем с него и всичко си е наред. Сложих им захарен сироп на 23.08.14 /събота/ както на него така и на останалите. Тъй като ми остана около 5-6 литра от сиропа реших на следващия ден 24.08.14 /неделя/ да отида и да го разлея по хранилките. Във всички кошери хранилките бяха празни с изключение на въпросния от сиропа пчелите бяха взели около 100-200гр. Снощи отново отидох да проверя и да проверя за налична майка, пило и т.н. Сиропа си седеше. Погледнах всички пити една по една и майка не видях. На средната пита имаше търтеево пило около 20-30 килиики от едната страна и толкоз от другата страна на питата. Което ми говори че има търтовка. Поръчах си оплодена майка която утре ще е при мен и мисля да я предавам във клетка като я сложа между рамките. Днес четох доста но намерих много и различни варианти за предаването: като някой изтърсват пчелите на разстояние от кошера, друг начин който прочетох направо поставят клетката със майката вътре като отнемат питите със пилото /в моя случай ще е само средната, където има търтиево пило/, други след отнемане на питите с пило слагат празни пити на тяхно място. И в момента се двоумя аз как да постъпя при предаването на майката, за да имам максимален шанс за приемане? Което не гарантира успеваемост 100 % но съм длъжен да опитам поне.

Най-добре според мен е да стръскаш пчелите някъде(както се разформирова търтовка) и до сложиш поне две пити с открито(не запечатано пило) а майката с кутийката я слагаш на една строителна рамка(завива се с видийка), но не чупиш краченцата на кутияката, а отстрани си слагаш питите с мед, перга и прашец. След няколко дни го провери кошера, как се държат пчелите към майката, която е в клетката, дали са агресивни към нея или не(посягат да я хранят), ако са агресивни чакаш още ден-два. Ако не са агреивни може да счупиш едното краче на клетката, това което е за пчелите, а след още ден-два и другото, като не забравяй да провериш и за маточници(и да ги унищожиш). Трудоемко е и отнема време но по този начин оправих 5 търтовки това лято, и 5- те си приеха майките и сега си снасят нормално.

rikolinik
28.08.2014, 15:13
Ако имаш не плодна майка става най-добре просто я слагаш в клетка с малко пчели и директно в кошера като проверяваш след два дни.
При мен по този начин оправих две търтовки тази година. Не съм се занимавал предварително да стръсквам пчелите на страни само след като майката е приета надрасквам с вилицата запечататото търтево пило за да го изчистят.

Петър84
28.08.2014, 16:43
И аз да споделя нещо като начинаещ. Тези дни забелязах на един кошер който бях взел преди 10-15 дни. На прелката няма пчели и рядко долита някоя която влиза в кошера. Отворих го и погледнах вътре какво става. В него има доста пчели. По тази причина реших тъй като още съм доста неопитен че няма проблем с него и всичко си е наред. Сложих им захарен сироп на 23.08.14 /събота/ както на него така и на останалите. Тъй като ми остана около 5-6 литра от сиропа реших на следващия ден 24.08.14 /неделя/ да отида и да го разлея по хранилките. Във всички кошери хранилките бяха празни с изключение на въпросния от сиропа пчелите бяха взели около 100-200гр. Снощи отново отидох да проверя и да проверя за налична майка, пило и т.н. Сиропа си седеше. Погледнах всички пити една по една и майка не видях. На средната пита имаше търтеево пило около 20-30 килиики от едната страна и толкоз от другата страна на питата. Което ми говори че има търтовка. Поръчах си оплодена майка която утре ще е при мен и мисля да я предавам във клетка като я сложа между рамките. Днес четох доста но намерих много и различни варианти за предаването: като някой изтърсват пчелите на разстояние от кошера, друг начин който прочетох направо поставят клетката със майката вътре като отнемат питите със пилото /в моя случай ще е само средната, където има търтиево пило/, други след отнемане на питите с пило слагат празни пити на тяхно място. И в момента се двоумя аз как да постъпя при предаването на майката, за да имам максимален шанс за приемане? Което не гарантира успеваемост 100 % но съм длъжен да опитам поне.
Във въпросния кошер имали сега някакви яйца?Кога последно си го отварял и е имало яйца и пило?

asti
29.08.2014, 10:15
Вчера 28.08.14г сложих със клетката новата майка. Утре ще проверя как са нещата. Резултатите ще споделя във понеделник. Вчера се каних да направя някоя снимка но както винаги си забравих, утре дано не се случи и да щракна със телефона.

asti
01.09.2014, 11:20
Проверих майката на 30.08.14г около 16.00ч. Отдолу на клетката /кутийката/ където има дупчици имаше доста пчели, което възприех като признак че е приета новата майка. Счупих пластмасовата преграда на изхода и го запечатах със храна, за да може пчелите сами да освободят майката от клетката. Тъй като исках да майна и болния кошер със молец от пчелина на който бях запушил всички изходи със парцали за да не излиза молеца. Отново отидох на пчелина със един приятел да помогне да го пренесем до колата. Надникнах в кошера в който беше майката. Пчелите вече бяха направили пролука и 4-5 от тях бяха влезли при майката в клетката и си обикаляха покрай нея. Часът беше около 19:30ч. Вчера 31.08.14 махнах клетката от кошера тъй като вече беше празна. Мисля тази сряда и четвъртък да отида да проверя как вървят нещата и дали има пило. Също имам като план да сложа и една, две пити с пило от други кошери за да го подсиля този или ще сгреша?

distedi
01.09.2014, 11:39
Проверих майката на 30.08.14г около 16.00ч. Отдолу на клетката /кутийката/ където има дупчици имаше доста пчели, което възприех като признак че е приета новата майка. Счупих пластмасовата преграда на изхода и го запечатах със храна, за да може пчелите сами да освободят майката от клетката. Тъй като исках да майна и болния кошер със молец от пчелина на който бях запушил всички изходи със парцали за да не излиза молеца. Отново отидох на пчелина със един приятел да помогне да го пренесем до колата. Надникнах в кошера в който беше майката. Пчелите вече бяха направили пролука и 4-5 от тях бяха влезли при майката в клетката и си обикаляха покрай нея. Часът беше около 19:30ч. Вчера 31.08.14 махнах клетката от кошера тъй като вече беше празна. Мисля тази сряда и четвъртък да отида да проверя как вървят нещата и дали има пило. Също имам като план да сложа и една, две пити с пило от други кошери за да го подсиля този или ще сгреша?

Ако слагаш пило, гледай да е запечатано. Иначе има опасност пчелите да преценят, че няма как да се грижат за него и да го "почистят".

asti
01.09.2014, 11:55
Ако слагаш пило, гледай да е запечатано. Иначе има опасност пчелите да преценят, че няма как да се грижат за него и да го "почистят".
Благодаря за съвета, ще го имам в предвид в такъв случай.