PDA

Виж пълната версия : ако вкисне сиропа



Mert
15.06.2014, 20:35
имам 10 отводки на по 5-6 рамки,храняги със сироп през 2-3 дена с 200-250мл без да задраствам,но последният пат им сложех по 350-400мл.Отварям след 8 дни и единият сякаш леко намирисва на киселичко,ако е вкиснал сиропа какво следва,благодаря.

Искрен Мутафов
15.06.2014, 22:03
имам 10 отводки на по 5-6 рамки,храняги със сироп през 2-3 дена с 200-250мл без да задраствам,но последният пат им сложех по 350-400мл.Отварям след 8 дни и единият сякаш леко намирисва на киселичко,ако е вкиснал сиропа какво следва,благодаря.

Хвърляш го, измиваш хранилката и продължаваш да храниш - през ден, през два или всеки ден...

Mateev
16.06.2014, 03:47
Не би трябвало сироп с концентрация на захар 50% да се вкисва. Наскоро открих едни хранилки със сироп в едни стари бракувани кошери от миналата година. Сиропа в тях не беше вкиснат. Да не би ти да го правиш по-рядък от 50%?

Искрен Мутафов
16.06.2014, 09:43
Колегата никъде не е опоменал концентрацията на сиропа, най-вероятно е 2:1(което е около 30% захарта) за подхранване на отводките...?!?

Mateev
16.06.2014, 12:31
Аз винаги подхранвам само с 50% именно заради вкисването. Така можеш да налееш повечко сироп за няколко дни напред. Дето се казва, може и за много повече. Самите ми хранилки на финландските кошери са 10 литрови и предполагам неслучайно финландците са ги направили такива. А на финландските нуклеуси, които са на 6 рамки, хранилките са 5 литрови.

Antonov
16.06.2014, 14:44
Аз винаги подхранвам само с 50% именно заради вкисването. Така можеш да налееш повечко сироп за няколко дни напред. Дето се казва, може и за много повече. Самите ми хранилки на финландските кошери са 10 литрови и предполагам неслучайно финландците са ги направили такива. А на финландските нуклеуси, които са на 6 рамки, хранилките са 5 литрови.

Може ли да пуснеш някоя снимка на тези хранилки да ги видим?

Mateev
16.06.2014, 16:17
Утре ще гледам да щракна някоя друга снимка на различните компоненти на кошерите и нуклеусите. То мисля че и във форума има някъде - миналата година когато дойде първия ТИР, мисля че щраках и публикувах.

Недялко Атанасов
16.06.2014, 17:22
Хранилките мисля,че не си ги пуснал със снимки.

спартак
16.06.2014, 19:08
имам 10 отводки на по 5-6 рамки,храняги със сироп през 2-3 дена с 200-250мл без да задраствам,но последният пат им сложех по 350-400мл.Отварям след 8 дни и единият сякаш леко намирисва на киселичко,ако е вкиснал сиропа какво следва,благодаря.
На 1 литър сироп с концентрация по равно захар и вода, слагаш по една щипка лимонтозу и нямаш проблеми.

valaz
16.06.2014, 21:08
Не мога да си обясня, какво е предназначението на щипката лимонена киселина в захарния сироп?

vencii
16.06.2014, 21:16
Лимонтозуто- което всъщност е винена киселина която спомага много за разлагането на захарозата/ захарта/ на глюкоза и фруктоза и я прави ферментна захар, което спомага за вкисването.

Искрен Мутафов
16.06.2014, 21:37
Лимонтозуто- което всъщност е винена киселина която спомага много за разлагането на захарозата/ захарта/ на глюкоза и фруктоза и я прави ферментна захар, което спомага за вкисването.

Не съм химик - той май че Павката от Бургас ги разбира, и може да ги обясни тея неща на теория, но си мисля че играе ролята на някакъв консервант, или пък при процеса който ти описваш на разлагането на захарозата на глюкоза и фруктоза, което си е получаване на инвертен сироп при завършен вид на процеса, но когато се извършва с катализатор киселина се отделяше и някакво не особенно полезно вещество за пчелите. И дядо ми лека му пръст навремето слагаше лимонтузу в захарният сироп, като казваше че това го прави по траен(по-бавно вкисва ако някой отводки не си го вземат) ама едва ли е знаел точно сакъв процес се извършва в сместа, най-вероятно някой лектор така им е казвал навремето?!?

Mateev
16.06.2014, 21:52
Последно не разбрах - лимонтозуто СПОМАГА ЗА ВКИСВАНЕТО или ПРЕДПАЗВА ОТ ВКИСВАНЕ ?????

Не разбирам от химия, но съм склонен да се доверя на химик, и да се разпоредя от сега нататък сиропа да се прави еди как си.

vencii
16.06.2014, 21:55
Киселината помага на сиропа да вкисне като го прави инвертен, същото правят и ензимите- независимо какво е казвал дядо ти.
Високата концентрация на захар над 35 единици по брикс спасяват от вкисване.

Mateev
16.06.2014, 22:01
А значи ли това, че вкиснатия сироп всъщност си е също полезен за пчелите, защото се е инвертирал, и не трябва да го изхвърляме?

vencii
16.06.2014, 22:12
Той е вкиснал след като е ферментирал защото е с ниска концентрация на захар, оттам с ниско алкохолно съдържание. Ако захарта е 22-23 по брикс ще стане захарно вино и пчелите ще го вземат, но ще има хора и ръченици на прелката.

Pavel_Bs
16.06.2014, 23:14
Колеги,какво става когато изпиете резняк(ферментиращо вино)?Това ще стане и с пчелите когато взимат вкиснат сироп.Мисля че се бъркат два коренно различни процеса - инвертиране и вкисване(неправилна ферментация).В хранителната индустрия винената киселина се ползва като консервант.Сигурен съм че има колеги които имат нужните знания да разяснят добре процеса.Аз съм по алкохолната ферментация и то като любител.Започне ли вкисване на сиропа,това значи образуване на алкохол и други не толкова полезни вещества за пчелите от дрожди,които се намират навсякъде в природата.Мисля че процеса инвертаза е доста по-различен.

Искрен Мутафов
17.06.2014, 01:16
Ами след като винената киселина се ползва като консервант, а в лимонтузуто се съдържа винена киселина, то точно за това най-вероятно се използва като консервант в някакви минимални количества за да стабилизира захарният сироп(за да не вкисва, или поне да се случва по-бавно). Не защитавам използването му, просто разсъждаваме над ефекта който предизвиква и в тая връзка утре(т.е.т. днес) ще попитам един химик да ми разясни процеса, а иначе и аз съм забелязал че сироп 1:1 захар-вода доста време не вкисва, дори и без никакви добавки.

argilov
17.06.2014, 02:33
Захарта също е консервант.А вкисване и алкохолна ферментация са различни процеси.

Pavel_Bs
17.06.2014, 04:23
Колегата Аргилов е прав.Аз изхождам от алкохолната ферментация,която за да стартира е нужно повече от вода и захар.Вкисването на сиропа не е точно неправилно протичаща алкохолна ферментация,а просто развален хранителен продукт(за пчелите) в който участват пак дрожди, но от други видове.

vencii
17.06.2014, 09:00
За да има вкисване трябва да има ферментация ( каквато и да е тя),а за да има ферментация някой трябва да инвертира захарта . Това става по два начина, с киселини и с ензими. Пчелите вземайки сиропа вкарват в него ензими и като добавим малко лимонтузу още засилваме процеса на инвертиране. Слагането на лимонтузу помага на вкисването,а вкисващия се сироп е вреден за пелите.

Искрен Мутафов
17.06.2014, 10:34
Питах един доцент, инжинер по химия за лимонтузуту и влиянието му върху захарният сироп:
1. Променя Ph-то на средата
2. Може да играе ролята на консервант
3. Може да бъде катализатор на разпада на захарта(инвертиране) до монозахариди - фруктоза и глюкоза.
И всичко това зависи от количеството на лимонтузуто и още доста други фактори влияещи върху процесите.

Валтер Желязков
17.06.2014, 11:31
Срещу вкисване на захарния сироп може да се използва тимол.
А това е статия да се подкиселява ли захарния сироп:http://www.pchelar-probvaisambg.com/statia248_spisak.htm

Mert
17.06.2014, 14:01
сиропа е в саотношение 1;1 и е без лим.тоз.благодаряви за изчерпателния диалог

mihailkolev@abv.bg
20.08.2015, 11:09
здравейте, разгледах мненията относно вкиснатия захарен сироп. Мен обаче ме интересува вкиснат сироп направен с мед. от
измиването на центрофугата и накисването на восъка сиропа го сипах за подхранване и след 2 дни установих, че е вкиснал,
вероятно е бил много рядък. изхвърлих го измих хранилката и си продължих със захарния 1:1. Въпроса ми е това ще навреди ли
на пчелите ако са взимали от вкиснатия

ianev
20.08.2015, 12:27
Няма да имаш проблем

tarty
20.08.2015, 17:16
Що го изхвърли човече,щеше да имаш меден оцет след време,а такъв на пазара няма.

А.Димитров
20.08.2015, 20:52
Аз го сипвам в джибрето да засила ракията!:bigsmile: