PDA

Виж пълната версия : обединяване на отводка със слаб рояк как?



marianski
08.06.2014, 17:13
Здравейте на всички искам да попитам следното
Днес преглеждах един рояк и видях,че е много слаб на 4 рамки с много малко пило прясно и запечатано,но майка така и не открих видях на едната рамка 4-5 маточника но според мен бяха много малки свещеви ли ще да са незнам та един приятел ще ми дава отводка на 4 рамки ще купувам от него де и ако може да ми кажете как да ги обединя най лесно?
благодаря ви:)

dunsho78
08.06.2014, 19:38
Щом има прясно пило значи ще има и майка. ти отводката пак я вземи но и рояка гледай подхранвай го през два три дни по малко и ще видиш че ще стане ако имаш други кошери можеш след време и една пита с запечатано пило да му дадеш има време годината е в началото

marianski
08.06.2014, 19:56
Кошри имам ,но ако имаше майка при това слабо рояче щеше да я забележа,а и щом има маточници макар и много рехави значи се мъчат да си направят нова
Аз преди да ги обединя пак ще я потърся майката,но въпроса ми е ако няма кво правим

dunsho78
08.06.2014, 20:24
купи си една майка за 18 лв и им я предай на 3 тия ден вече ще снася

marianski
08.06.2014, 21:13
То е слабо според мен е безмисленно

Mateev
08.06.2014, 21:24
Не е безсмислено. До края на сезона има предостатъчно време да стане пълноценно семейство, стига разбира се майката да е млада и качествена.

vlado 9
08.06.2014, 21:39
То е слабо според мен е безмисленно

Началото на юни е ???

Mateev
08.06.2014, 22:39
Миналата година правих много отводки в началото на август, включая и такива тип гол рой. Вярно е че презимуваха като слаби семейства, но преобладаващото количество оцеля и към днешна дата кошерите пращят от пчели по шевовете.

Тука според мене му е мястото да изкажа едно мое наблюдение, което донякъде противоречи на твърденията на старите пчелари. Според тях колкото по-силно семейство се зазими, толкова по добре ще е то по време на пролетното развитие. Е аз наблюдавах друго - пролетното развитие ИЗРАВНИ слабите и силните семейства. Нещо повече - имаше силни семейства, които изостанаха, и слаби, които изпревариха силните. Като цяло склонен съм да мисля, че е важно семейството да оцелее през зимата, а не това дали е било зазимено като силно или като слабо. Пчеларя посредством подхранване може да компенсира по-слабите семейства, а стиропорените кошери да им помогнат да им е по-топло по време на пролетното развитие. В крайна сметка всички семейства стават силни към началото на акациевата паша, и проблема е точно обратен - някои от тях дори стават прекалено силни и започват да се роят.

argilov
08.06.2014, 22:42
Правилно мислиш,действай.

kuline
08.06.2014, 22:46
Моите уважения господин Матеев, но объркваш представите на начинаещите пчелари със своите доводи, които са свързани с неизказани истини, предполагам с ударно подхранване и подсилване със запечатано пило, което те (начинаещите) не могат да си позволят.

Mateev
08.06.2014, 22:58
Аз просто цитирам факти, които са се случили. За съжаление мнението ми е субективно, защото не съм си водил точни записки. Факт е обаче, че семействата в 6-рамковите стиропорени финландски нуклеуси изпревариха в развитието си семействата в големите кошери. Факт е, че направени 5 броя отводки тип ГОЛ РОЙ в началото на август оцеляха на 100%. В същото време ми загинаха други семейства, които уж бяха силни. Имах есенни загуби от семейства, напуснали кошерите си (избягали). Предполагам че причината за това беше акара. Имам и зимна смъртност на семейства, които по моя вина умряха, защото бяха късно нахранени и храната им беше свършила. Общия процент на смъртността ми почти достигна 10%, но това, което умря, НЕ БЯХА НАЙ-СЛАБИТЕ СЕМЕЙСТВА. Умряха ми всякакви семейства - както слаби, така и силни.

А от пролетта също имах изненади. По време на първия пролетен преглед имах семейства на 7 рамки, но имах и такива само на 2 рамки, обявени от моите пчелари че ще умрат. На следващия преглед се оказа, че има 2-рамкови семейства, които са станали много силни, както и 7-рамкови, които по неведоми причини са загинали. Като цяло не искам да оборвам разни твърдения на стари пчелари, но моя опит до момента сочи, че причините за оцеляване или умиране не са само в силата на семейството, а и в една камара други фактори, включая и фактора ГРЕШКИ НА ПЧЕЛАРЯ.

Така или иначе сега с тази RFID система ще имам много точно проследяване на всяко едно семейство, и напролет вече ще мога да дам достоверни данни. И бъди сигурен, че това със силното есенно семейство ще бъде първото нещо, с което ще проекспериментирам. А със тези нуклеуси дори мисля да си направя и една подигравка и нарочно да зазимя няколко семейства например само на 3 рамки. Знаеш, че съм любител на експериментите, и в името на истината и знанието съм готов да пожертвувам дори и част от семействата.

kuline
08.06.2014, 23:03
Ще чакаме резултати.
Семейство на три рамки може и да презимува, това е ясно, просто зависи от условията, които му предостави пчеларя и природата. Друг е въпроса, дали това семейство напролет ще е достатъчно мощно, за да се развие, така че да бъде от полза или в тежест на пчеларя.

argilov
09.06.2014, 02:15
Интересно,мощно на 3 рамки,че то една пита с пило не може да обслужи.Имам впредвид рано на пролет.

Mateev
09.06.2014, 07:57
Започва се с малко кръгче пило с диаметър 5-6 сантиметра в двете пити на едно междурамие. От това кръгче се раждат пчели, достатъчни да обслужват кръгче с диаметър 15 сантиметра. От него се раждат пчели, достатъчни да обслужат цяло едно междурамие, а от тях - пчели за обслужване на целия нуклеус. Като цяло при слабите пролетни семейства се налага да се извъртят едно или две допълнителни поколения пчели. Това означава допълнителни 20 или 40 дена, но когато нуклеуса/кошера е от фибран, той дава аванс от поне едно поколение спрямо дървените кошери. Доброто и навременно подхранване, както и витаминните добавки свършват останалото.

Изравняване на слаби и силни семейства се получава, защото от време на време през пролетта се появяват много студени зимни нощи, през които бързоразвилите се силни семейства не успяват да си опазят всичкото пило, и така те се връщат една стъпка назад. Малките семейства във фибранени нуклеуси успяват да опазят малкото си, концентрирано в едно кръгче пило.

Нека да посмятаме малко, но на заден ход, отчитайки времето за създаване на едно поколение - 21 дена. Също така отчитаме факта, че Х пчели са в състояние да защитят от студ и да отгледат 3Х пчелни килийки с пило. Ето какво се получава, ако приемем, че се нуждаем от силно семейство за началото на акацията:

10.05.2014 - 60 000 пчели
19.04.2014 - 20 000 пчели
29.03.2014 - 6667 пчели
08.03.2014 - 2222 пчели
15.02.2014 - 741 пчели
25.01.2014 - 247 пчели
04.01.2014 - 82 пчели

Резултатите говорят, че дори и умиращо семейство през зимата има шанс да се развие до пълноценно силно семейство за началото на акациевата паша. Защо тогава това не се случва на 100% ??? Ами според мене причината за това е именно в ГРЕШКИТЕ НА ПЧЕЛАРЯ:
1. Не е подхранвал навреме
2. Не е използвал качествена храна, особенно през зимния период
3. Не е давал витаминни добавки
4. Не е правил есенно и/или пролетно третиране за акар и нозематоза
5. Майката не е била качествена
6. Кошера не е качествен - лошо проветряване или обратното (много духа през процепите), появата на конденз и мухъл и т.н. и т.н. (много има изписано на тази тема)
7. При ЛР - ненавременно ротиране или обратното - преждевременно ротиране
8. При кошери с мрежесто дъно - ненавременно слагане и/или махане на долната табла, запушваща мрежата

Mateev
09.06.2014, 08:35
Трудно един пчелар е в състояние да проследява и предприема правилните действия при много на брой кошери, които са на различен етап от своето развитие. Повечето дългогодишни пчелари са натрупали някакъв опит и правят нещата по-правилно от начинаещите, но дори и при тях възникват грешки по причина, че не се води никаква документация на ниво 1 семейство. Не се проследява неговото развитие между отделните прегледи, в резултат на което не могат да се детектират ранните признаци на един или друг проблем. По-точно - детектират се, но когато вече е късно, и това семейство вече е изгубено като медоносно за този сезон или поне за първата паша.

Много съм мислил на тази тема и съм стигнал до извода, че човек НЯМА ШАНС всичко да го прави перфектно, ако не му помага компютър с добре написани анализиращи и прогнозиращи алгоритми. Това е така, защото човек е в състояние да детектира само МОМЕНТНОТО СЪСТОЯНИЕ на дадено семейство, докато компютъра е в състояние да изчисли СКОРОСТТА НА НАРАСТВАНЕ (РАЗВИТИЕ) на семейството. Компютъра е в състояние още през март да прогнозира кое слабо семейство ще стане силно и кое силно ще се отслаби, защото компютъра има серия от точки (прегледи) и може да изчисли КРИВАТА НА РАЗВИТИЕ, а след това да ПРОГНОЗИРА БЪДЕЩЕТО на тази крива. Още през март компютъра може да даде препоръка за смяна на майка, въпреки че до момента тя привидно е направила силно семейство. Още през март компютъра може да изчисли от кое семейство да се вземат пити с пило и на кое да се дадат, и т.н и т.н.

jorors
09.06.2014, 09:23
Аз просто цитирам факти, които са се случили. За съжаление мнението ми е субективно, защото не съм си водил точни записки. Факт е обаче, че семействата в 6-рамковите стиропорени финландски нуклеуси изпревариха в развитието си семействата в големите кошери. Факт е, че направени 5 броя отводки тип ГОЛ РОЙ в началото на август оцеляха на 100%. В същото време ми загинаха други семейства, които уж бяха силни. Имах есенни загуби от семейства, напуснали кошерите си (избягали). Предполагам че причината за това беше акара. Имам и зимна смъртност на семейства, които по моя вина умряха, защото бяха късно нахранени и храната им беше свършила. Общия процент на смъртността ми почти достигна 10%, но това, което умря, НЕ БЯХА НАЙ-СЛАБИТЕ СЕМЕЙСТВА. Умряха ми всякакви семейства - както слаби, така и силни.

А от пролетта също имах изненади. По време на първия пролетен преглед имах семейства на 7 рамки, но имах и такива само на 2 рамки, обявени от моите пчелари че ще умрат. На следващия преглед се оказа, че има 2-рамкови семейства, които са станали много силни, както и 7-рамкови, които по неведоми причини са загинали. Като цяло не искам да оборвам разни твърдения на стари пчелари, но моя опит до момента сочи, че причините за оцеляване или умиране не са само в силата на семейството, а и в една камара други фактори, включая и фактора ГРЕШКИ НА ПЧЕЛАРЯ.

Така или иначе сега с тази RFID система ще имам много точно проследяване на всяко едно семейство, и напролет вече ще мога да дам достоверни данни. И бъди сигурен, че това със силното есенно семейство ще бъде първото нещо, с което ще проекспериментирам. А със тези нуклеуси дори мисля да си направя и една подигравка и нарочно да зазимя няколко семейства например само на 3 рамки. Знаеш, че съм любител на експериментите, и в името на истината и знанието съм готов да пожертвувам дори и част от семействата.

В развитието на едно пчелно семейство си има закономерности. Едно семейство заемащо 2 рамки на пролет няма как да изпревари в развитието си такова, което е на 7. Ако това се случи то това има причина за това. Пчеларя като е правил пролетен преглед и е видял от горе че семейството заема тези 7 рамки хич не си е направил труда да го разрови и да види примерно че то има пило да речем само на ве пити и е по малко от този кошер с 2 те рамки. Или майката има проблеми и т. н. Така че добре трябва да се направи преценката напролет. Едно нормално семейство с добра майка наличие на храна и добри условия, ако пчеларя не му попречи ще се развие до акацията по- бързо от това на 2 рамки.

jorors
09.06.2014, 09:36
Започва се с малко кръгче пило с диаметър 5-6 сантиметра в двете пити на едно междурамие. От това кръгче се раждат пчели, достатъчни да обслужват кръгче с диаметър 15 сантиметра. От него се раждат пчели, достатъчни да обслужат цяло едно междурамие, а от тях - пчели за обслужване на целия нуклеус. Като цяло при слабите пролетни семейства се налага да се извъртят едно или две допълнителни поколения пчели. Това означава допълнителни 20 или 40 дена, но когато нуклеуса/кошера е от фибран, той дава аванс от поне едно поколение спрямо дървените кошери. Доброто и навременно подхранване, както и витаминните добавки свършват останалото.

Изравняване на слаби и силни семейства се получава, защото от време на време през пролетта се появяват много студени зимни нощи, през които бързоразвилите се силни семейства не успяват да си опазят всичкото пило, и така те се връщат една стъпка назад. Малките семейства във фибранени нуклеуси успяват да опазят малкото си, концентрирано в едно кръгче пило.

Нека да посмятаме малко, но на заден ход, отчитайки времето за създаване на едно поколение - 21 дена. Също така отчитаме факта, че Х пчели са в състояние да защитят от студ и да отгледат 3Х пчелни килийки с пило. Ето какво се получава, ако приемем, че се нуждаем от силно семейство за началото на акацията:

10.05.2014 - 60 000 пчели
19.04.2014 - 20 000 пчели
29.03.2014 - 6667 пчели
08.03.2014 - 2222 пчели
15.02.2014 - 741 пчели
25.01.2014 - 247 пчели
04.01.2014 - 82 пчели

Резултатите говорят, че дори и умиращо семейство през зимата има шанс да се развие до пълноценно силно семейство за началото на акациевата паша. Защо тогава това не се случва на 100% ??? Ами според мене причината за това е именно в ГРЕШКИТЕ НА ПЧЕЛАРЯ:
1. Не е подхранвал навреме
2. Не е използвал качествена храна, особенно през зимния период
3. Не е давал витаминни добавки
4. Не е правил есенно и/или пролетно третиране за акар и нозематоза
5. Майката не е била качествена
6. Кошера не е качествен - лошо проветряване или обратното (много духа през процепите), появата на конденз и мухъл и т.н. и т.н. (много има изписано на тази тема)
7. При ЛР - ненавременно ротиране или обратното - преждевременно ротиране
8. При кошери с мрежесто дъно - ненавременно слагане и/или махане на долната табла, запушваща мрежата

Категорично не съм съгласен с този пост! Матеев ако това го направиш реално не само във форума то това ще е революция в пчеларството. Ще си зазимяваме по стотина пчели в клетки с майка, може да си ги държим и в къщи на топло. Всеки пчелар ще има по 2000-5000 "семейства". Направо мечта!!!

Mateev
09.06.2014, 10:48
Ясно е, че няма как да стане само със 100 пчели, но от друга страна трудно може да се спори с математиката. Ха-ха..... ако бях разпънал още малко сметките, щеше да се окаже, че през септември предната година е достатъчна и само 1 пчела, а през август - само едно крилце от пчела. Ха-ха....

Ясно е, че си има някаква разумна граница, под която е невъзможно семейството да оцелее. Въпросът обаче е къде е тази граница? Правил ли е някой изследвания или пак трябва да запрятам ръкави и сам да си изяснявам този аспект?

Mateev
09.06.2014, 10:59
........ Матеев ако това го направиш реално не само във форума то това ще е революция в пчеларството. Ще си зазимяваме по стотина пчели в клетки с майка, може да си ги държим и в къщи на топло. Всеки пчелар ще има по 2000-5000 "семейства". Направо мечта!!!

Това не е невъзможно. Дори бих казал, че е напълно реализуемо. Аз тази зима направих експеримент да държа семейства на топло и се провалих, защото майките не искаха да снасят. Предполагам че това е така, защото генетично в тях е заложено през зимните месеци да не снасят. Ако това е така (има много голяма вероятност да е така), то тогава разрешението на проблема може да е много лесно - ами ще си намерим майки, в който ГЕНЕТИЧНО ДА Е ЗАЛОЖЕНО да снасят през декември и януари. И ако ги държим на топло през тези месеци, те биха могли да направят чудеса. Такива майки има в Австралия, при това могат да се намерят дори и КАРНИКИ, но с ген за зимно снасяне. Тези майки биха могли да ни осигурят изобилие от пчели и пило, които през януари и февруари да отгледат следващото поколение вече наши си ЛЕТНИ КАРНИКИ. И тогава всяко едно ново семейство няма да го започваме с по 200 пчели, а например с по 5000.

Идеята вече я има - търси се глупак да я пробва........ и ........ току виж се е получило.........

jorors
09.06.2014, 11:21
Ясно е, че няма как да стане само със 100 пчели, но от друга страна трудно може да се спори с математиката. Ха-ха..... ако бях разпънал още малко сметките, щеше да се окаже, че през септември предната година е достатъчна и само 1 пчела, а през август - само едно крилце от пчела. Ха-ха....

Ясно е, че си има някаква разумна граница, под която е невъзможно семейството да оцелее. Въпросът обаче е къде е тази граница? Правил ли е някой изследвания или пак трябва да запрятам ръкави и сам да си изяснявам този аспект?

С математиката никой няма намерение да спори. Но при тези сметки има едно НО. Трябва да си отговорим на няколко въпроса. Каква е външната температура ранна пролет и каква трябва да е в кошера за да се отглежда пило? И колко пчели могат да я повишат тази температура? Каква е продължителността на живота на пчелите в този период? А и смъртноста от неблаготриятното време. Така че за да се правят коректни изчисления трябва да се направят уравнения с няколко неизвестни.
Тези неща са известни на пчеларите но ги споменавам за начинаещите, които като четат тези постове почват и те със сметките " на сухо".

Mateev
09.06.2014, 19:31
Има едно предаване по Discovery - ТЕОРИЯ НА ГЛУПОСТА. Всяка сряда мисля че от 20.55. Това е любимото ми предаване. Започнете да го гледате и ще осъзнаете колко безгранична и колко масова е човешката глупост....... Това с начинаещите пчелари и със смелите експериментатори като мене е просто едно нищо на фона на кадрите в това предаване...............

marianski
10.06.2014, 08:24
Добро утро значи вчера ги обединих като майката от отводката я сложих в клетка натърках кошера с маточина и напръсках пчелите с пророй миризмата да им е същата ,сложих и преградна дъска,но не плътна след няколко часа видях че майката е освободена от клетката.Днес ще я потърся да се убедя,че е жива.
Колеги да съгласен съм с вас,че това семейство може да се развие с придаване на майка едва сме юни месец,но това ги правя,защото празните кошери ми превършиха, поръчах си нови ама ще са ми готови след 20 юни:-)

marianski
11.06.2014, 13:00
Отворих кошера и видях майката на едната рамка това ми бе достатъчно да махна преградната дъска да го затворя да му налея сиропче със стартовит и да го оставя да си работи:-)

FVCVS CAESAR
11.06.2014, 21:38
Аз тази зима направих експеримент да държа семейства на топло и се провалих, защото майките не искаха да снасят. Предполагам че това е така, защото генетично в тях е заложено през зимните месеци да не снасят.
Не им е заложено генетично. Просто не им слагай календари в кошерите и така майките няма да знаят кой месец е... или превключи календара да показва, че е февруари. :)


Ясно е, че си има някаква разумна граница, под която е невъзможно семейството да оцелее. Въпросът обаче е къде е тази граница? Правил ли е някой изследвания или пак трябва да запрятам ръкави и сам да си изяснявам този аспект?
Поне при мен, границата до която съм пробвал зимуване при естествени условия, е:
към 1 септември ок. 4000 пчели
към 1 ноември ок. 1000 - 1800 пчели
към 1 март ок. 500-900 пчели.
Видно е обаче, че дават много голям подмор - ок. 50% от зазимените през ноември пчели.

При стайна температура могат да зимуват майки с ок. 100-150 пчели, но лично аз (почти) не съм пробвал, защото това е много трудоемко и освен това, трябва да се поддържат специални условия (микроклимат), за да се постигне успех и за да не вземе да се повреди някоя майка.



10.05.2014 - 60 000 пчели
19.04.2014 - 20 000 пчели
29.03.2014 - 6667 пчели
08.03.2014 - 2222 пчели
15.02.2014 - 741 пчели
25.01.2014 - 247 пчели
04.01.2014 - 82 пчели
Значи, установено е, че една презимувала пчела може да отгледа само ок. 1 млада пчела в края на зимата, защото миналогодишните пчели са физиологически малко поизносени вече. Та трябва да задраскаме два реда и получаваме:
15.02.2014 - 82 пчели
25.01.2014 ...............
04.01.2014 - 82 пчели
Освен това, 741 пчели в никакъв случай не могат през февруари да топлят 2222 килийки с пило, а в най-добрия случай 500-1000... зависи от времето навън, от изолацията на кошера... Но дори и при по-силно семейство, когато времето рязко застуди, пред входа се появява изхвърлено простудено пило. А 82 пчели на 4 януари просто не ги виждам как ще оцелеят. Те просто ще загинат от студ още през ноември.
Отделно има още фактори, оказващи влияние, на първо място от които, наличието на достатъчно протеини в диетата на пчелното семейство..., акарите, дори и да не са много, също облагат пчелите с десятък..., а пчелоядите им пригласят отвън... отгледаните търтеи пък не се включват в гледането на пило, макар и да участват в поддържането на микроклимата в кошера...


Това с начинаещите пчелари и със смелите експериментатори като мене е просто едно нищо на фона на кадрите в това предаване...............
Трябва да го гледам това предаване някой път.
Ние хомосапиенсите, които незнайно защо се самонаричаме "сапиенси", се мислим за много умни, но всъщност в глупостта си сме безкрайни повече, отколкото е безкрайна Вселената. :)