PDA

Виж пълната версия : Нуклеус от фибран за 5 рамки



Страници : [1] 2

Mateev
08.06.2014, 12:44
Отварям тази тема, защото няколко колеги в ЛС се заинтересуваха как ги правя тези нуклеуси.

За първи път такъв нуклеус видях в един колега-пчелар преди няколко дена на курса за изкуствено осеменяване на пчелни майки. Не беше важен самия нуклеус - сигурно всеки един от вас е виждал хиляди такива. Важното беше, че аз видях КАК ИЗГЛЕЖДА ТАКЪВ НУКЛЕУС след 5-6 години експлоатация. Да, беше малко поогрухан, поочукан и пчелите бяха прояли отвътре тук-там малки трапчинки, но като цяло беше в МНОГО ДОБРО СЪСТОЯНИЕ и със сигурност щеше да живее без ремонт поне още 5 години. Тогава всъщност си направих сметката, че ако един нуклеус за 10 лева живее 10 години, то тогава годишната амортизация е само 1 лев. Това си е много изгодно предвид възможностите, които предлага.

Отдавна знам за системата с двойни кошери, която някои пчелари прилагат. Става въпрос за второ малко кошерче или нуклеус, сложен до големия кошер. Второто кошерче (нуклеус) се използва като ДОНОР на рамки с пило и пчели за основния кошер. В него живее втора майка, включая и през зимата, и тази майка се явява резервна на основната. Много ми харесва тази идея, защото гарантира 100% оцеляване на основните семейства през зимата, както и гарантира подсилване на основните семейства с пило или пчели В ТОЧНИЯ МОМЕНТ ОТ ВРЕМЕ, когато това е необходимо. За да я реализирам тази система досега ме е възпирала именно СУМАТА НА ИНВЕСТИЦИЯТА - прекалено е голяма, ако трябва да закупя 2000 броя стандартни фабрични нуклеуси. Сега обаче осъзнах, че идеята може да се реализира само с лев на година на кошер, в резултат на което ВЗЕХ РЕШЕНИЕ да започна да работя по нейната реализация.

Отделно от това се нуждаех и от няколко стотин ПРЕНОСНИ САНДЪЧЕТА, тъй като имам намерение да стана ПРОИЗВОДИТЕЛ НА ОТВОДКИ. Това допълнително ме амбицира и сега в тази тема ще опиша докъде съм стигнал.

Mateev
08.06.2014, 13:10
Нуклеуса си го разработих сам, защото трябваше да отговаря на редица изисквания, на които не отговаряше образеца, който бях видял. Накратко изискванията са следните:

1. Трябва да може да изпълнява ролята на НУКЛЕУС, в който ЦЕЛОГОДИШНО да може да живее малко семейство.
- Пролетно време трябва да им е топло на пчелите - следователно материала за изработка трябва да е топлоизолационен.
- Нуклеуса трябва да е изпълнен от водонепропусклив материал, който не пропуска дъжд и сняг. Стиропора не става, но фибрана идеално става за тази цел.
- Трябва да има подсилена прелка, защото именно там пчелите обичат да прогризват, когато са затворени по време на пръскане или транспорт.
- Трябва да има колкото се може по голямо мрежесто дъно от хромникелова мрежа - все пак очакваме 10 години живот.
- Трябва да има място за вътрешна пластмасова хоризонтална хранилка. Постига се посредством оставяне на 6 сантиметра разстояние от горния ръб на рамките до капака.
- Трябва да има стабилна дървена основа, на която да лягат рамките. Директно върху фибрана не става, заради заклейването.
- Трябва да издържа на UV радиация. Това означава или използване на специален UV стабилизиран фибран, който е скъп, или да бъде боядисано с боя на водна основа.

2. Трябва да може да изпълнява ролята на ПРЕНОСНО САНДЪЧЕ за направа и транспортиране на отводки на големи разстояния.
- Следователно по външните габарити трябва да НЯМА стърчащи детайли, които да пречат на доброто подреждане на сандъчетата в камиона.
- Да може по време на транспорт да се осигурява добро проветряване - това се постига посредством широката мрежа на дъното и подвижната прелка отпред, сложена в режим проветряване. Между двете се създава течение, което подобрява въздухообмена.
- Дъното трябва да е ДЪЛБОКО. Между долния ръб на рамките и дъното трябва да има поне 3 сантиметра разстояние, и в този обем трябва да могат да се събират ВСИЧКИ ПЧЕЛИ на семейството. Те се натрупват там по време на стръскване или по време на арестуване (затваряне на прелката). Ако го няма това разстояние, при вадене и слагане на рамка може да се смачка майката.
- Рамките по време на транспорта трябва да могат да се фиксират неподвижно, за да не се смачка майката или други пчели. Постига се посредством допълнителни дървени транспортни летвички, които се завиват над рамките и на практика пристягат всички рамки между два слоя дървени летвички.

Има и други изисквания, но ще ги опиша когато разказвам за избраната от мене конструкция.

Mateev
08.06.2014, 13:22
Ето го как изглежда НУКЛЕУСА / ТРАНСПОРТНОТО САНДЪЧЕ в сглобен вид:

1501

Както виждате, няма никакви стърчащи детайли. По външни габарити представлява идеален паралелепипед, който лесно може да се подрежда в каросерията на камион по време на транспорт. Единствения стърчащ детайл е подвижното кръгче на прелката, но то стърчи само 2-3 мм, което е едно нищо. Така или иначе при подреждане в камиона тази прелка трябва да остане отпред и да не се запушва с други сандъчета. Това се постига посредством поставянето на дистанционери - например дървени летвички или греди между два реда с нуклеуси. Въобще при подреждането в камион най-важното изискване е така да редите сандъчетата, щото до всяко едно от тях ВИНАГИ ДА ИМА ДОСТЪП на пресен въздух както отдолу (под сандъчето за мрежестото дъно), така и отпред за прелката, която се поставя в режим на проветрение.

Mateev
08.06.2014, 13:39
Ето поглед на прелката отблизо:

1502

1503

Забележете сглобката - челната стена на сандъчето се спуска до долу, а не да свършва на дънната дъска и дънната дъска да стърчи, за да се оформи площадка за кацане. Отказах се от площадката за кацане и въобще го направих така, за да може водата при стичането си по стената да не попада на хоризонтална цепнатина, през която да може да влезе вътре.

Забележете и как съм направил самия отвор на прелката - той е подсилен с дебела полипропиленова тръба. Това е направено така, защото именно около прелката пчелите най-много обичат да прогризват. Пропиленовата тръба е залепена за фибрана с лепило C-200.

Забравих да кажа - с C-200 са залепени и всички останали детайли на нуклеуса. Навсякъде, където има допиране на детайл до детайл, предварително има нанесен и тънък слой C-200. Ако лепилото е течно и гъсто, нанася се с шпатула. Другия вариант е да го разредите малко повече и да го пръскате със спрей. Пробвах и двата варианта - получава се великолепно. Важното е само слоя да е тънък, иначе лепилото излиза извън цепнатините, разширява се и става голяма цапаница и грозотия.

Разните му видии, с които допълнително съм пристягал детайлите, са сложени защото не ми се чакаше лепилото да засъхне. Иначе след засъхване основната здравина ще се осигурява от лепилото, а не от видиите. Нещо повече - тези видии много бързо ръждясват, и само след година по нуклеуса ще има ръждиви чучурки. За да се избегне това вариантите са два - ХРОМНИКЕЛОВИ ВИДИИ, но цената им е много висока и не си заслужва, и втори вариант - защита на главичките на видиите от достъп на атмосферна влага. Това все още не съм измислил как да го направя. Може би ще ги пръскам с някакъв защитен лак - знам ли. Или пък да нарежа и да слагам малки алуминиеви лепенки върху всяка главичка на видия. Ако имате други идеи - кажете ги. Така или иначе боядисването на нуклеуса ще боядиса и главичките на видиите, но не знам дали това ще е достатъчно за защита от корозия.

Mateev
08.06.2014, 14:08
Ето как изглежда нуклеуса с отворен капак:

1504

1505

1506

Виждате как съм оставил достатъчно място над рамките, за да има къде да се сложи хоризонтална хранилка. По принцип хранилките, които имам, са с височина 55 mm. Още 10 mm за вътрешната част на капака и още 5mm резерва - общо 70 mm между горния ръб на рамките и горния ръб на стените. Ако вашите хранилки са с друга височина - трябва да го отчетете този факт при конструирането.

Самия капак виждате, че съм го направил от два слоя - външен слой с дебелина 20 mm и вътрешен слой с дебелина 10 mm. Този вътрешен слой е много важен за механичното заздравяване и стабилизиране на нуклеуса, особенно когато в камион се товари на няколко етажа. Вътрешния слой плътно прилепва към стените на нуклеуса и създава съпротивление, което е достатъчно да държи капака на мястото си дори и без да се слага камък върху него. Предполагам че за в бъдеще ще се разхлопа, така че някакъв камък все пак мисля да слагам.

Тука му е мястото да ви кажа, че за региона на България максималната подемна сила, която могат да създадат българските ветрове, по строителни нормативи е не повече от 90 kg/кв.м. Аз лично си слагам малък запас и всички мои конструкции, които проектирам, ги смятам за 120 kg/кв.м. Та ако искате вятъра да не повдига капаците на кошерите и на нуклеусите ви, изчислявайте теглото на камъните от позицията на поне 100 kg/кв.м. Капака на този нуклеус е с размери 51х22 см или това прави 0.11 кв.м. Следователно за да си гарантираме оцеляване на нуклеуса и в най-жестоката буря, на капака му трябва да има камък с тегло 9-10 кг.

Двата слоя на капака са залепени с лепило C200 и допълнително са подсилени с видии. Нуждаем се от такава здравина, защото ако пчелите започнат да го заклейват този капак, ще ни се наложи да подпъхваме повдигача, за да го отворим.

ogan
08.06.2014, 14:09
Колега, покажи нуклеуса и отвътре, а и размери...

Mateev
08.06.2014, 14:33
Колега, покажи нуклеуса и отвътре, а и размери...

Това и правя, просто изчакай да завърша описанието до края, и тогава ще коментираме. Ето поглед отвътре:

1507

1508

1509

На снимките не си личи много добре, но на тесните странични стени освен двусантиметровия фибран, от вътрешната страна на нуклеуса има сложен и още един слой от едносантиметров фибран. Това е за да се гарантира разстояние от порядъка на 7-9 mm между страничните стени на рамките и стената на нуклеуса. Както предполагам всички знаете, по-малки разстояния пчелите ги заклейват с прополис, а по-големи ги градят с восък. Зоната около 8 mm +/- 2 mm е единствената зона, която пчелите са склонни да оставят свободна.

В горния си край този едносантиметров слой фибран преминава в летвичка с дебелина 1 сантиметър. Няма как - дървените рамки трябва да лягат на дървена летвичка, защото именно тука е зоната, която пчелите заклейват с най-голям кеф, и именно тука най-често ще се налага да използваме рамкоповдигач. Тази дървена летвичка изпълнява още една, много важна роля. Нямам снимки, но опитайте се да си го представите. Отдолу дървена летвичка и на нея са легнали краищата на дървени рамки. Ако отгоре сложим още една горна дървена летвичка и с видии я пристегнем към долната, тогава рамките ще останат плътно пристегнати между двете летвички, и при транспорт НЯМА ДА СЕ КЛАТЯТ. Това е всъщност системата, която съм измислил за БЕЗОПАСЕН ТРАНСПОРТ - втора транспортна летвичка, завита с 2 видии за първата, и притискаща рамките между двете.

На снимките в този постинг се вижда и къде точно се намира позицията на отвора на прелката - той е най-отдолу, почти на нивото на дъното. Долния ръб на рамките е на 3 сантиметра над дъното, така че отвора на прелката всъщност е отвор към празното пространство, и не се запушва от нито една рамка.

Mateev
08.06.2014, 14:42
А ето и пълен поглед отвътре:

1510

Тука много се колебаех колко точно да бъде размера на отвора на мрежестото дъно. Ако отвора се направи много голям, нуклеуса започва да губи от механичната си здравина. Освен това ще отиде и много хромникелова мрежа, а тя е един от скъпите компоненти в този нуклеус. Ако отвора се направи много малък, няма да има достатъчно проветряване. Избрах един разумен според мене компромис, базирайки се на наблюденията на други фабрични кошери и нуклеуси, които съм виждал у дома или из интернет. Избрах отвор с размери 70х170mm, над който се слага хромникелова мрежа с размери 100х200mm. Мрежата се пристяга само с видии. Лепило не се слага, защото се замацва и става много грозно.

В тази снимка нарочно съм сложил и една рамка вътре в нуклеуса. Идеята беше да се види, че долния ръб на рамката е на височина 30mm над дъното. Е не се вижда много добре, затова и ви го казвам. Тези 30mm са много важни. Те трябва да са в състояние да поберат в обема си абсолютно всички пчели, които стръсквате по време на правене на отводката, и после когато слагате рамките, да няма никаква опасност да убиете майката или някоя друга пчела.

Mateev
08.06.2014, 14:56
Ето и поглед отдолу:

1511

1512

Тука няма нищо особенно, освен факта, че широките странични стени съм ги направил с 30mm по-дълги, за да могат да служат като крака. Тези крака повдигат дъното на нуклеуса над пода на камиона при транспорт, и благодарение на това повдигане през дънната мрежа може да влиза пресен въздух за проветрение. По принцип транспортирането на нуклеуси и кошери е най-критичната пчеларска операция, която подлага семейството на възможно най-голямата опасност за неговото загиване. От непрекъснатото тръскане пчелите се дразнят и започват да отделят по-голямо количество топлина от нормалното. Освен това имат склонност да се скупчват на дъното и така без да искат да запушват отворите за проветряване. На мене са ми умирали семейства по време на транспорт и именно поради тази причина с колегите вече отделяме ОГРОМНО ВНИМАНИЕ на начина на редене на кошерите/нуклеусите в камиона. Докато ги редим си представяме за всеки един кошер откъде ще минава неговия въздушен поток и дали няма случайно да го запушим с друг кошер. Също така по време на транспорта на всеки 30 минути спираме камиона и отваряме широко вратите, за да влезе пресен въздух и да се поохладят малко прегрелите кошери.

Mateev
08.06.2014, 15:19
Ами в общия случай това е всичко. Забравих само да кажа за подбора на фибрана. На пазара има всякакви видове фибран с най-различни цени и плътност. За направата на нуклеуса търсех възможно НАЙ-ЕВТИНИЯ фибран, който обаче трябваше да е за ПОДОВИ ПОКРИТИЯ и задължително трябваше да има ГОЛЯМА ПЛЪТНОСТ. Фибрана за подови покрития е по-твърд от стенния, и именно такъв фибран ни трябва на нас. Освен това от производителите на стиропорени кошери знаем, че колкото е по-голяма ПЛЪТНОСТТА на фибрана (стиропора), толкова по-малка вероятност има пчелите да го нагризат.

По принцип както поляците, така и финландците, използват стиропор с плътност над 100 kg/куб.м. Аз набързо направих проучване сред българските производители и установих, че максималната плътност, с която могат да работят техните машини, е 35-38 kg/куб.м. Няма как - примирих се с това число и горещо се надявам пчелите да го гризат по-малко. При всички случаи 5-годишното сандъче, което видях при моя колега, беше много малко нагризано - две-три трапчинки с дълбочина по няколко милиметра. На фона на тази информация си мисля, че и българските подови фибрани с плътност около 35-38 kg/куб.м. са подходящи за нуклеуси и преносни сандъчета. Дори и за в бъдеще тук или там да има някакво дребно прегризване, лесно ще може да бъде запушено с алуминиева лепенка.

Как направих подбор на фибрана?
Ами пратих един пчелар да обиколи всички магазини в Габрово и да ми купи по 1 лист фибран с дебелина 2 см от различните модели. След това претеглихме всеки един лист и с калкулатор изчислихме каква е неговата плътност. Подбрахме само тези листи, които са с плътност над 35kg/куб.м. и от тях избрахме тези с най-ниската цена. Продаваха се в три магазина и аз избрах магазин, който ми даде най-голямата отстъпка. Все пак обещах му да купя поне 20 куб.м. фибран. Тази процедура я повторихме и за фибрана с дебелина 1 сантиметър, като при него по-изгоден се оказа друг магазин.

Като цяло грубата калкулация на вложените материали в един нуклеус показва цена някъде между 4.50 и 5.00 лв. в зависимост от начина на разкрояване. По груби сметки труда по изработката ще хвърли още около 4-5 лева и слагам още 1 лев за боя и труд по боядисването. Крайната себестойност на готовото изделие очаквам да излезе някъде около 10-11 лева.

Сега ще взема една линийка да меря и в следващия постинг ще ви дам и размерите, и с това всъщност ще приключа моето изложение.

Mateev
08.06.2014, 15:45
Размери на детайлите на нуклеуса

Преди да публикувам размерите на нуклеуса искам да кажа, че той изцяло е съобразен с размерите на моите рамки. Всичко е прецизирано с точност до 1mm, така че не закръглявайте, ако решите да го повторите. Докато се достигне до окончателните размери бяха направени няколко бета версии на нуклеуса, и при всяка една от тях допрецизирахме един или друг аспект. Също така се съобразявахме и с мнението и на няколко пчеларя, както и на един конструктор и на жена ми (тя отговаряше за красотата).

Публикуваните по-долу размери са за ДБ нуклеус с 5 рамки с хофманови уширители. Ако искате да го модифицирате за ЛР, всички размери по вертикала трябва да се намалят със 70mm.

ДБ рамка външни размери - 430х300х25mm
ДБ рамка размери на горната летва - 467х25х10mm

Горен капак външна плоскост - 511х220х20mm
Горен капак вътрешна плоскост - 471х180х10mm- виждате, че съм оставил точно 4mm луфт на на горната летва на рамките спрямо стените.
Голяма странична плоскост - 2 броя - 511х450х20mm
Малка външна странична плоскост - 2 броя - 420х180х20mm
Малка вътрешна странична плоскост - 2 броя - 295х180х10mm
Носещи дървени летвички - 2 броя - 180х25х10mm
Дъно - 471х180х20mm
Отвор в центъра на дъното - 170х70mm
Мрежичка от хромникел над дънния отвор - 200х100mm

ПС: Ако вашите рамки са с размери, различни от моите, трябва да си направите съответните корекции. Аз все си мисля, че моите рамки са стандартни, но наскоро с един колега ми са наложи дълго-дълго да спорим за едни 5mm в ширината на рамките, така че вече не се знае. Нуклеуса е много точно планиран и всеки един луфт е оставен точно толкова, колкото трябва да бъде. Ако имате други рамки, просто трябва да съобразите в каква посока трябва да промените определени размери.

Vmitev
08.06.2014, 17:15
Лично при мен най - големия проблем при фибрановите кошери е рязането на отделните плоскости. И по конкретно, тъй като ги рязох с макетно ножче се получаваше винаги разминаване от няколко мм. Как ряза твоите плоскости? Ако може публикувай снимки на хранилките, които възнамеряваш да използваш.

P.Dinev
08.06.2014, 19:37
Казахте в предни постове, че ще използвате боя на водна основа, преди това нанасяте ли някакъв грунд? От какво са изработени уширителите за рамки от снимките?

Mateev
08.06.2014, 20:54
Лично при мен най - големия проблем при фибрановите кошери е рязането на отделните плоскости. И по конкретно, тъй като ги рязох с макетно ножче се получаваше винаги разминаване от няколко мм. Как ряза твоите плоскости? Ако може публикувай снимки на хранилките, които възнамеряваш да използваш.

Фибрана се реже и разкроява с дърводелски машини, за да се постигне точност от 1mm и перфектни прави ъгли. Няма как да стане с макетно ножче, защото винаги ще има някакви кривини.

Колкото до хранилките - планирал съм да използвам стандартни хранилки от по 0.8 литра. В България във всеки един пчеларски магазин сигурно има по няколко вида от различни производители. Цената им е около 2 лева. Ето виж тука хранилките от по 0.8 литра:

http://pchelar.com/catalog/26

Важното е да се знае, че във височина съм предвидил максимум 60mm за хранилка, и когато се купува такава, да се проверява дали се вмества в този размер. Тези, които съм ги виждал, имат височина около 55mm, но знам ли колко са високи тези, които не съм ги виждал. Така че внимавайте с височината ....

Mateev
08.06.2014, 21:04
Казахте в предни постове, че ще използвате боя на водна основа, преди това нанасяте ли някакъв грунд? От какво са изработени уширителите за рамки от снимките?

Все още не съм боядисвал фибран, така че засега не знам ще има ли нужда от грунд или не. В момента произвеждаме нулевата серия от около 100 нуклеуса и до няколко дни ще се наложи да боядисаме първия от тях. Чак тогава ще си проличи има ли нужда от грунд или не. Иначе за боя ще използвам чешката Sokrates - страхотна боя, боядисал съм с нея хиляди кошери.

Колкото до хофмановите уширители за рамките - това си е мой личен детайл. Сам си го разработих, гледайки полските хофманови уширители на Lyson. Поръчах на мой колега със шприцове да ми направи матрица и до момента ми е произвел сигурно 100 000 такива детайла. Цената им е доста по-ниска от полските, а по качества ги превъзхождат. При тези детайли също прецизирахме всяка една десета от милиметъра и всяко едно ръбче или вдлъбнатина.

Ето как изглеждат рамките с наковани такива детайли:

1513

1514

freelancer_bg
08.06.2014, 21:33
Mateev (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2311),много благодаря, че си си поиграл да напишеш и систематизираш всичко по производството на нуклеуса. Още повече благодаря ,че споделяш всичко това с нас!!!

Сега и един въпрос. В някоя от темите в форума ставаше дума за тези алтернативни материали за изработка на кошери - фибран, стиропор... по мои спомени беше написал, че един от тях е токсичен и отровен за пчелите. Така и не го намерих това мнеие с търсачката. Моля да споделиш ако не бъркам ,че си коментирал въпроса.

ivohit
08.06.2014, 21:42
Относно видите могат да се използват такива за гипс картон евтини са има различни размери и най важно не раждясват.

Mateev
08.06.2014, 22:24
Mateev (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2311),много благодаря, че си си поиграл да напишеш и систематизираш всичко по производството на нуклеуса. Още повече благодаря ,че споделяш всичко това с нас!!!

Сега и един въпрос. В някоя от темите в форума ставаше дума за тези алтернативни материали за изработка на кошери - фибран, стиропор... по мои спомени беше написал, че един от тях е токсичен и отровен за пчелите. Така и не го намерих това мнеие с търсачката. Моля да споделиш ако не бъркам ,че си коментирал въпроса.

Не съм чувал фибрана да е вреден (отровен) за хора или за пчели. За всеки случай се поразтърсих из интернет и открих и на други места по форуми хора да обсъждат дали е отровен или не. Никъде обаче не открих доказателства, че е отровен.

Тука му е мястото да кажа, че фибрана има един недостатък, що се касае за използването му за направата на нуклеуси - фибрана за разлика от стиропора НЕ ПРОПУСКА ВОДА. Това е плюс, защото няма директно да се мокри и няма да подгизва при големи дъждове, но е минус що се касае до склонността към мухлясване и развиване на плесени и дрожди. Именно затова и сложих по-голям отвор на дъното - целта е да има добро проветряване и да не се стига до кондензи от вътрешната страна на нуклеуса. Няма ли кондензи, няма да има и мухъл или плесени.

Този нуклеус на 5 години, който го видях при колегата, нямаше никакви следи от мухъл или плесени. Това ме навежда на мисълта, че точно с този аспект няма да си имаме проблеми.

Всъщност очаквам проблеми на друго място - фибрана се разрушава от UV радиацията, и ако боята някъде се обели, отдолу фибрана ще започне да се разгражда и за 2-3 години ще се разруши. Другите заплахи, срещу които не сме защитени, са гризачите и кълвачите. Както едните, така и другите, за секунди могат да пробият голям отвор.

scutellator
08.06.2014, 23:06
Именно затова и сложих по-голям отвор на дъното - целта е да има добро проветряване и да не се стига до кондензи от вътрешната страна на нуклеуса

Именно затова по план повечето нуклеуси имат конструиран малък кръгъл отвор в горния ъгъл на задната страна.

Mateev
08.06.2014, 23:13
Мислих си и за това, но не го направих, защото ми се видя излишно усложнение. Така или иначе не е голяма беда, ако се окаже, че е необходим - винаги мога да го добавя за в бъдеще.

joromainata
09.06.2014, 04:23
Много хубаво нуклеусче !
относно боядисването не мисля че има нужда от основа ползвал съм боята на Сократес за тази цел и единствената основа която полагам е бяла боя за да се постигне цвета които искам получава се добре
при дървото е различно там си иска импрегнация !

Mateev
09.06.2014, 07:45
Забравих да ви кажа и една тънкост относно видиите - за да се завиват правилно и да не кривят, може предварително да пробивате една тънка дупка със специално направено тънко и дълго шило. А видията, която държи въртящата се прелка - тя е завита по специален начин. Мястото на тази видия се случва на границата между фибрана и дебелата полипропиленова тръба. Там също първо се оформя отвор с тънко и дълго шило, но след това в този отвор се слага лепило. Набутва се с клечка за зъби или с игла или с тел - като му дойде времето, ще си поиграете и ще намерите вашият си начин. Чак когато отвора се напълни наполовина с лепило, чак тогава в него се завива видията. Завива се до упор, и след това се връща малко назад докато прелката започне да се върти лесно. Тънкия момент е да се сложи толкова лепило, щото след завиване на видията лепилото да не излиза от отвора и да не залепва въртящата се прелка. Другия начин е от вътрешната страна на въртящия се диск да намажете малко масълце или крем за ръце. Така дори и да го допре лепилото, няма да се залепи за него.

Крайната цел е видията на въртящата се прелка да е залепена здраво както за фибрана, така и за пропиленовата тръба, но да не е залепена за въртящата се прелка. Това е единственият възможен начин, при който можете да си гарантирате стотици хиляди цикли на завъртане и в двете посоки, без при това видията да се разхлаби или развие.

simple
09.06.2014, 16:28
колега, благодаря, спести ми много мъки с фазера. имам само един въпрос, не заклейват ли покривната табла.

P.Dinev
09.06.2014, 18:06
Предполагам , ако заклеят капака възможността да се стигне до счупването му е голяма. Г-н Матеев предвиждате ли покрив от метал или друг материал върху капака?

Vmitev
09.06.2014, 18:30
Всичко изглежда страхотно добре направено, но самия факт, че за разкрояването трябват дърводелски машини ще възпре много от нас. Все пак ако имам машини, бих се пробвал с дърво.

Mateev
09.06.2014, 19:00
колега, благодаря, спести ми много мъки с фазера. имам само един въпрос, не заклейват ли покривната табла.

Нуклеуса все още не е изпробван, но колегата, който вече има много такива, въобще не ми е споменавал за някакъв проблем със заклейването. Скоро нуклеуса ще влезе в експлоатация - буквално след ден-два, и до една седмица ще имам информация има ли проблеми със заклейването или не.


Предполагам ако заклеят капака, възможността да се стигне до счупването му е голяма...

Не ми се вярва. Капака е достатъчно здрав, за да издържи. По-скоро подпъхването на рамкоповдигача ще остави някакви следи, но какво от това? Нима ви е жал? Та то нуклеусчето си е буквално без пари.

Ако все пак се появят някакви проблеми със заклейването, има си решение и на този проблем. Восъка и прополиса не се лепят по много гладки повърхности. Тоест може да се наложи слагането на някакво тиксо или найлон по ръбовете, и готово - проблема ще е разрешен.


.... Г-н Матеев предвиждате ли покрив от метал или друг материал върху капака?

Засега не. Всеки един опит за усъвършенствуване на нуклеусчето ще доведе до повишаване на неговата цена. Какво си му е сега на капака? Защо му е метал? Той и така няма да пропусне нито капка вода. Метална ламарина се слага само на дървени кошери, защото дървото е калпав материал и се пука и разсъхва, когато го нагрее слънцето. С фибрана и стиропора няма такива проблеми. Нито един мой кошер няма метален капак.

Mateev
09.06.2014, 19:02
Всичко изглежда страхотно добре направено, но самия факт, че за разкрояването трябват дърводелски машини ще възпре много от нас. Все пак ако имам машини, бих се пробвал с дърво.

Никой не е казал, че е забранено да пробвате с макетно ножче. Ако имате твърда ръка и го държите изправено под 90 градуса - защо пък да не се получи. Ако леко кривнете ъгъла - ами тогава тук-там ще зяпнат малки процепи, които предполагам пчелите услужливо ще заклеят.

Mateev
09.06.2014, 19:38
Ето как изглежда нуклеусчето след боядисване. Да ви кажа честно - не съм впечатлен, но поне вече ще знам, че е UV защитено. Утре ще пробвам капака да е в друг цвят - например жълт, та белким нуклеусчето стане малко по-красиво.

1523

1524

спартак
09.06.2014, 19:40
Няма ли да ги духа вятъра?

Mateev
09.06.2014, 19:45
А ето и едно ново приложение на нуклеуса - СПАЛНЯ за домашни любимци. Учудващо е колко бързо котката съобрази за какво може да се използва тази невзрачна кутия.

1525

1526

Mateev
09.06.2014, 19:51
Няма ли да ги духа вятъра?

Това вече го написах по-горе. Според конструктивни изчисления и според строителните нормативи 10 кг. камък на капака е напълно достатъчен това нуклеусче да не може да бъде помръднато и от най-силната буря, съществувала някога по нашите земи.

Още веднъж ще ги напиша тези числа за тези, които все още не ги знаят:

Един строеж (или обект) може да бъде подложен на следните сили:
1. От вятър страничен натиск
2. От вятър подемна сила нагоре
3. От сняг - сила на натиск надолу
4. От земетресение
5. Комбинирано въздействие на горните 4 фактора

Според строителните нормативи силата на вятъра е различна за различните региони на България, като при най-тежко засегнатите региони тази сила не надвишава 90 kg/кв.м. Когато обекта не е под прав ъгъл спрямо вятъра, във формулата за силата се добавя и косинуса на ъгъла на атака. Тъй като са възможни всякакви турболенции, променящи посоката на вятъра, аз лично за себе си съм се отказал да смятам косинуса на ъгъла и приемам, че максималната сила на вятъра е възможна във всяка една посока, включая и в посока ПОВДИГАНЕ НА КАПАКА, която е най-опасна за един кошер.

Втората опасна сила е натоварването от сняг. За най-тежките региони на България тази сила достига до 250 kg/кв.м. Комбинираното действие на вятър и сняг създава сили в посока натиск до 340 kg/кв.м.

Третата сила - земетресенията - я игнорирам, защото тя не е в състояние да създаде сили, надвишаващи тези на вятъра или снега.

Като обобщение ето ви числата, с които можете да си смятате вашите нуклеуси или кошери или покриви от керемиди:
1. Сила на повдигане на капака на кошера - максимум 90 kg/кв.м.
2. Сила на натиск на капака на кошера - максимум 340 kg/кв.м.
3. Странична сила - максимум 90 kg/кв.м.

s.gergowski
09.06.2014, 20:09
много добре се е получил само една прелка му трябва,а и няма ли да е добре отвора да има възможност да се стеснява и разширява

vencii
10.06.2014, 08:39
Матеев само като идея за боядисване-има епоксидна боя одобрена за хранителни цели която освен UV защита ще даде някаква здравина на повърхностите, защото се нараняват лесно като го закачиш с рамкоповдигача

ogan
10.06.2014, 15:45
Чудесно е! Мисля, че ако до всеки ДБ има по едно такова нуклеусче, би вършило добра работа не само в години като тази. Та дори и само 5 години да изкара.

Mateev
10.06.2014, 20:53
Днес ми пристигна мрежата за следващите 1800 нуклеуса. Страхотна е, идеална е - направо не мога да се нарадвам. Колеги-пчелари по телефона и в ЛС ме посъветваха да не давам луди пари за хромникелова мрежа, защото е напълно безсмислено. Посъветваха ме да слагам поцинкована, която държи повече от 10 години. Дори и да се появи някъде ръждичка - пчелите я заклейват и така всъщност защитават мрежата от корозия. Повярвах им и си купих поцинкована мрежа на ролки с ширина 50 сантиметра и с отвор около 3 мм.

Оказа се, че е направо идеална - както по размер на отвора, така и като твърдост (коравина). Освен това е перфектно поцинкована. Ето снимки:

1530

1531

1532

1533

Общо за цялата мрежа, заедно с доставката по куриер, заплатих около 480 лева. Разделено на броя на мрежичките, които ще се получат, излиза, че цената на една мрежичка за един нуклеус е малко по-малко от 30 стотинки.

tsc1
10.06.2014, 21:28
Остава ти да намериш автоматизирана линия да ти я насекат с минимални отпадъци и си готов!

Mateev
10.06.2014, 22:11
Отговарям на запитване в ЛС откъде съм закупил мрежата:

Мрежата е закупена от този производител: http://viko-bg.com
Ето и цените му (на последната картинка): http://olx.bg/mrezha-za-kosheri-i40410829

scutellator
10.06.2014, 23:03
Цената на плетената мрежа (3,5 х 4мм)е малко по-малко от половината на тази. Има същата функционалност.

Относно фибрана, проблем виждам само ако го очука градушка (на 10 г. веднъж я стане я не). Сетих се че застраховките за пчелни кошери едно от малкото неща които покриват са щети от градушки, гръмотевици и т.н.! Колко предвидливо.

Mateev
10.06.2014, 23:18
Плетената мрежа се размъква и криви при оказване на натиск, а тази - не.

Boro
10.06.2014, 23:20
Плетената мрежа се размъква и криви при оказване на натиск, а тази - не.
брида се като всяка плетка. Подкрепям Матеев, пък и плетената си я купувам на 8 лв/м.

bobi mitrev
11.06.2014, 07:19
Днес ми пристигна мрежата за следващите 1800 нуклеуса. Страхотна е, идеална е - направо не мога да се нарадвам. Колеги-пчелари по телефона и в ЛС ме посъветваха да не давам луди пари за хромникелова мрежа, защото е напълно безсмислено. Посъветваха ме да слагам поцинкована, която държи повече от 10 години. Дори и да се появи някъде ръждичка - пчелите я заклейват и така всъщност защитават мрежата от корозия. Повярвах им и си купих поцинкована мрежа на ролки с ширина 50 сантиметра и с отвор около 3 мм.

Оказа се, че е направо идеална - както по размер на отвора, така и като твърдост (коравина). Освен това е перфектно поцинкована. Ето снимки:

1530

1531

1532

1533

Общо за цялата мрежа, заедно с доставката по куриер, заплатих около 480 лева. Разделено на броя на мрежичките, които ще се получат, излиза, че цената на една мрежичка за един нуклеус е малко по-малко от 30 стотинки.

Аз слагам същата мрежа и съм много довален.

m2m2m
12.06.2014, 09:52
Матеев, според теб удачно ли е от фибрана който си подбрал да се направят и цели кошери ???

Mateev
12.06.2014, 13:37
Не става. Не е достатъчно здрав и няма да издържи конструкция от няколко корпуса, пълни с пити с мед и пило. Има по магазините обаче разни плоскости с тънък слой PVC от двете страни и по средата - фибран или стиропор. Може би с такива плоскости може да се сглобят корпуси, но ще трябва нещо здраво за ъглите - например алуминиеви профили или винкели.

tsc1
12.06.2014, 14:50
....Има по магазините обаче разни плоскости с тънък слой PVC от двете страни и по средата - фибран или стиропор. Може би с такива плоскости може да се сглобят корпуси, но ще трябва нещо здраво за ъглите - например алуминиеви профили или винкели.
От тези обаче става! Имам мостри. Достатъчно е да се издълбае фибрана на фреза на дълбочина колкото е дебелината и там да се вкара и залепи дървено трупче. Ще стане по-добро решение от финландските кошери!

vlado 9
12.06.2014, 17:08
Отговарям на запитване в ЛС откъде съм закупил мрежата:

Мрежата е закупена от този производител: http://viko-bg.com/grid.php
Ето и цените му (на последната картинка): http://olx.bg/mrezha-za-kosheri-i40410829ОК това го видях още преди да ти пиша,ако не ти е проблем пусни един шублер,не ми е ясно 3те мм от ъгъл до ъгъл ли са на ромба,или от страна до страна.

Mateev
12.06.2014, 18:39
Нямам никаква представа. Цялата мрежа замина за дърводелската фабрика и сега чакам готова продукция. Когато дойде първото нуклеусче с такава мрежа - сам ще премеря и ще ти кажа. Отсега обаче е ясно едно - пчелите твърдо няма да могат да минават през нея.

Astralind
12.06.2014, 22:18
Г-н Матеев, много е впечатлиха рамките, които използваш. Откъде бих могла да купя такива?

Pavel_Bs
13.06.2014, 10:16
3 мм е разстоянието между близките ъгли,далечните не съм го мерил.Пчелите успяват да си проврат единствено главите,като някои остават заклещени.Аз също имах съмнения,но мрежата е перфектна.През нея ще могат да преминават по-дребни насекоми.

Mateev
13.06.2014, 11:05
Диагоналите на отвора са 2.8 х 3.2 мм. На щублера са му малко дебели опипвачите, така че може да има грешка от порядъка на +/-0.1 мм.

Да, според мене има някаква опасност една пчела да си подпъхне главата малко под ъгъл и после да не може да я измъкне. Дали това ще се случва - ами ще видим от практиката.

Фирмата, която произвежда тази мрежа, я прави от много отдавна и точно тази мрежа се нарича ПЧЕЛАРСКА МРЕЖА. Предполага се, че досега фирмата е продала десетки хиляди метри и са произведени десетки хиляди кошери с тази мрежа. Ако е имало някакъв проблем, досега щеше да се знае.

Mateev
13.06.2014, 11:16
Г-н Матеев, много е впечатлиха рамките, които използваш. Откъде бих могла да купя такива?

За съжаление отникъде. Аз сам си ги правя в мое си дърводелско предприятие. Излизат ми доста по-скъпо спрямо другите производители, но за сметка на това рамките са с много добро качество и са правени без никакъв компромис дори и с най-малкия детайл. Перфектни са като размери. Перфектни са като качество на материала (липа без никакви чепове). Перфектни са като коравина, защото ги лепя. Отделно от това във всяка една рамка между двете горни летви има скрита RFID лепенка (RFID чип с две антени).

Мисля за в бъдеще да предложа тези рамки на пазара за клиенти, които не искат да правят компромис с качеството, но засега не мога, защото фабриката не ми насмогва на мене самия. Може би през зимата - знам ли.

Pavel_Bs
13.06.2014, 13:21
Съвсем наскоро избутвах няколко заклещени пчели.Повечето успяват да се измъкнат,но има и такива с големи и празни глави:)

Astralind
13.06.2014, 14:27
Благодаря. Ще го имам предвид и зимата ще те питам отново. Цената не е определяща, важно е качеството.

distedi
14.06.2014, 06:19
Относно прелката на този нуклеус - няма ли да е по - добре, ако е на нивото на дъното? Според мен това ще улесни изхвърлянето на умрели пчели.

Mateev
14.06.2014, 07:54
Мислих си и аз по този въпрос, когато определях позицията на отвора на прелката във височина. По принцип в природата отвора на хралупата не е в най-ниската точка на дънера. Това си го е измислил човек, за собствено удобство при направата на кошера, а не за удобство на пчелите. От друга страна наистина има логика прелката да е на нивото на дъното не само заради мъртвите пчели, а и заради водата, попаднала вътре по една или друга причина.

Знаеш ли - ще взема да се разпоредя да смъкнат прелката надолу с още 5 мм за следващите партиди. Мисля си, че ако не помогне, поне няма да навреди.

Някой друг колега да има доводи къде да се сложи прелката във височина? Казвайте, докато не съм сбъркал.

спартак
14.06.2014, 19:44
Матеевич, отворът може да се сложи отдолу на дъното на самия "праг" . Файдата е добра охрана и никакви шансове за дъждовната вода. Гледам имаш берд от сантиметър , което си е достатъчно, да минават пчелите.Ако ще затваряш прелката просто повдигаш леко и си готов.Пробвай няколко такива и докладвай.

vlado 9
14.06.2014, 20:51
Диагоналите на отвора са 2.8 х 3.2 мм. На щублера са му малко дебели опипвачите, така че може да има грешка от порядъка на +/-0.1 мм.

Да, според мене има някаква опасност една пчела да си подпъхне главата малко под ъгъл и после да не може да я измъкне. Дали това ще се случва - ами ще видим от практиката.

Поръчах от мрежата и днес я получих,екстра е.Имам на дъна мрежа с този размер но алуминиева,никога не съм виждал заклещена пчела на нея.

Мартин Илиев
19.06.2014, 17:27
Относно рязането на фибрана-в бг не се ползва,но тук в Германия го режат с нагорещена тел.Машината представлява един плот,а струната която се нагорещява е подвижна и поема различен по дебелина фибран-тук ползват 15-25 см дебелини.Което е подходящо ако се режат няколко платна фибран едновременно...

jordanov
19.06.2014, 18:28
Брях, че ний тук, в "бг", още в часовете по трудово обучение и в кръжока по ТНТМ /техническо и научно творчество на младежта/ правехме таквиз инсталацийки за рязане на стиропор... Тва преди 30 годинки, ся ако трябва да вървя на тавана да ровя за схемата от "Моделист-конструктор", 198? година? Из форума или другия даже имаше и снимки на самоделки разни, който иска да търси. Макар че чиляк и с две леви ръце да е пак трябва да може да реже фибран с остър тънък нож...

зуница
19.06.2014, 18:52
Брях, че ний тук, в "бг", още в часовете по трудово обучение и в кръжока по ТНТМ /техническо и научно творчество на младежта/ правехме таквиз инсталацийки за рязане на стиропор... Тва преди 30 годинки, ся ако трябва да вървя на тавана да ровя за схемата от "Моделист-конструктор", 198? година? Из форума или другия даже имаше и снимки на самоделки разни, който иска да търси. Макар че чиляк и с две леви ръце да е пак трябва да може да реже фибран с остър тънък нож...
Ще реже човек " с остър тънък нож", но ще изпусне прекрасния здравословен аромат отделян при рязането с гореща тел.

jordanov
19.06.2014, 19:20
Ха ха верно бе, тая екстра я бях забравил:)

Mateev
19.06.2014, 20:34
Днес се разпоредих да направят една малка модификация на нуклеуса. Реших да сложа две прелки - една отпред в дясно и една отзад в ляво. Също така в комплектацията на нуклеуса ще добавя и една голяма плоскост от фибран с дебелина 30 mm, която ще го разделя през средата и ще го превръща от нуклеус 1х5 във нуклеус 2х2 (две семейства на 2 рамки). Когато се появи първия образец - ще го снимам и ще го покажа във форума.

Идеята за това разделяне на две дойде от технологията за направа на отводки, която мои приятели споделиха с мене. Според тях отводка, направена само на 2 рамки със старо пило и с младите пчели около него, се явява най-жизнената възможна отводка, която безпроблемно приема както маточник, така и млада оплодена майка. При това приемането е на практика почти 100%. В момента търся всякакви методи и способи за интензивно разширяване, но мократа година ми играе всякакви номера именно с цел да ми попречи. Майкопроизводството ми куца по всички направления - майките не искат да се оплождат по 2-3 седмици или пък се губят, като загубите надхвърлят 60-70%. На фона на тази трагична картинка реших да скъся цикъла на майкопроизводство и да започна да си правя отводки още на етап маточници. Те (маточниците) ги произвеждам безпроблмно в изобилие - по 500-600 на седмица.

Говорих с няколко колеги с дългогодишен опит в майкопроизводството и в правенето на отводки и картинката се избистри - най-бързо се развиват отводките на 2 пити, ако обаче са добре топлоизолирани. Тоест - трябва да са във фибранен или стиропорен нуклеус и да са подпрени отстрани с фибранена преграда. Добавя се и изолация с найлон. За такива отводки се подбират пити със старо пило. Отводките се правят днес, а маточник се придава утре или вдруги ден. Слага се маточник, който ще се излюпи след ден или два, и чак когато се излюпи, чак тогава можем да си позволим да местим отводките в друг пчели. Накратко това е технологията и за целта 5-рамковия нуклеус се оказа идеален да бъде преправен на 2х2. След една седмица проверяваме, и ако майката се загубила, слагаме нов маточник и почистваме от други маточници, ако междувременно са се появили.

Нататък технологията е ясна - когато двете рамки започнат да пращят от пчели, майката вече ще се е оплодила и до съществуващия нуклеус добавяме нов. Така от двете двурамкови семейства стават две 5-рамкови, като новите 3 пити са празни восъчни основи. Ако има паша, пчелите ги градят за норматив. След това 5-рамковите нуклеуси или се продават, или се вкарват в зимата и се продават напролет. Може и да станат резервни семейства на основните. Въобще - нека да има колкото се може повече на брой снасящи майки, за да снесат колкото се може повече яйца в рамките на сезона. Ако има време до края на сезона, може да се направи и прехвърляне в истински кошер или ново сдвояване - тоест от 5 рамковия нуклеус да се направят нови 2 отводки на по 2 рамки. Важното в тази концепция е пчелите да се намират на границата на оцеляването - тогава им се удължава живота и те работят и градят по-бързо и по-ефективно.

Мартин Илиев
19.06.2014, 20:45
Тъй като за 10 години по обектите в България не бях видял ,а тук в Германия ползват такава жица,затова споделих :) Сметнах ,че може да е полезно,защото казахте,че ви трябват дърводелски инструменти и т.н. Иначе вярвам,че българите имат мн. повече акъл и кадърност от замаяните мързеливи шваби,които са като коне с капаци :)

scutellator
19.06.2014, 21:28
На новосъздаден нуклеус маточника може да се придаде и веднага. На следващия ден също е удачно. След два дни обаче, трябва да се рови и да се разрушават първо свищевите.

Лично аз първо придвижвам нуклеусите и после слагам маточниците.

Искрен Мутафов
19.06.2014, 22:47
На новосъздаден нуклеус маточника може да се придаде и веднага. На следващия ден също е удачно. След два дни обаче, трябва да се рови и да се разрушават първо свищевите.

Лично аз първо придвижвам нуклеусите и после слагам маточниците.




...За такива отводки се подбират пити със старо пило. Отводките се правят днес, а маточник се придава утре или вдруги ден. Слага се маточник, който ще се излюпи след ден или два, и чак когато се излюпи, чак тогава можем да си позволим да местим отводките в друг пчелин.


Пити със старо пило, аз го разбирам това като само запечатано, тъй че невиждам къде и от какво пчелите ще изградят свищеви маточници...?!? А колкото до местенето, да най-добре е първо да стигнат до пчелина където ще се оплождат, и тогава да се сложат маточниците.

Mateev
20.06.2014, 08:14
Точно така - идеята е в питите да няма килийки с яйца или с личинки, защото ако има, могат да се появят маточници. Дори и това обаче не е сериозен проблем, защото така или иначе новосъздадената отводка трябва да бъде проверена след няколко дена за приемане на нашия маточник, и при тази проверка другите маточници се премахват (ако ги има).

Между другото да ви разкажа за един интересен случай. Миналата седмица по принуда експериментирхме с направата на 150 отводки с млади неоплодени майки - просто искахме да спасим майките. От всичките 150 пчелите приеха само 3 майки. Тази седмица пък в опити да спасим отводките им дадохме още веднъж нови неоплодени майки. Просто нямахме друг избор. За наше най-голямо учудване този път майките бяха приети почти на 100%. От това можем да си направим извода, че ако едно семейство е осиротено и дълго стои така, в края на краищата то вече е съгласно да приеме каквато и да е майка.

scutellator
20.06.2014, 08:33
В повечето случаи маточниците ги придавам в същия момент в който отнемам майката и няма проблем. Девствените майки обаче (от няколко часа до два дни) трябва да бъдат придадени (в конкретния случай- придаване с клетка) след като семейството/нуклеуса е стояло без майка известно време. Има и друг метод за придаване на майки - в изкуствено направен маточник от восък - казват, че пчелите никога няма да открият измамата.

Искрен Мутафов
20.06.2014, 09:01
Ами то нещо подобно се прави при майкопроизводителите които ги люпят майките в кнкубатори.

scutellator
20.06.2014, 09:21
Ако имаш превид инкубатор на електричество - не е същото. Пчелите освен топлина, вибрират маточниците на определена честота. Не е ясно каква е функцията, но е установено че роеви маточници които са били вибрирани повече пъти и по-често от пчелите имат най-голяма вероятност да станат бъдеща майка.
Това е и нещото което и мен ме спира да си доотглежам маточниците в инкубатор ( въпреки че понякога в отглеждачите става мазало със прогризване на маточници)

m_pchelari
20.06.2014, 11:37
Евала на скутелатора, много знае този човек ей. Вибрират ги за да регулират времето на излюпване. Това е част от сложната система на подбор на маточниците. 50% от маточниците се прегризват от пчелите още преди излюпването им, после вибрирането и най-накрая ако излязат няколко майки отново пчелите избират. Затова процеса на унищожаване на затворени маточници на 4ия ден е излишен.

jitensha
23.06.2014, 08:39
Първо, огромно БЛАГОДАРЯ на Матеев и всички други участници в тази тема за дизайна и разясненията. За два следобеда си направих пет от тези и ги населих с пчелички... кръстът ми също е благодарен, тия нукелуси са направо в безтегловност. Също така сложих по-ситна мрежа долу, 1мм. Такава имах... ще видим дали ще я заклеят.
Покрай това забелязах, че фибранът поема доста боя... 750 грама акрил стигна точно за два нуклеуса. И при вас ли е така? Очевидно не съм опитен бояджия...

distedi
23.06.2014, 20:31
Когато се боядисва фибран, хубаво е първо да се обработи с грунд. Има такива на водна основа. След грундиране, разходът пада много.

jitensha
24.06.2014, 08:08
Предполагам акрилен грунд... има такъв за метал и за дърво, кой е по-подходящ?

distedi
25.06.2014, 13:53
Аз съм ползвал това: http://www.orgachim.bg/bg/produkti/za-doma/sapatstvashti-produkti/leko-vodorazredim-grund-kontsentrat-42.html

jitensha
25.06.2014, 14:00
перфектно, доста по-евтин (7.50лв за 1:10=10л) от безир или друг грунд.

jorors
30.06.2014, 19:25
Матеев, изясниха ли се нещата с нуклеусите. Писал съм на лични.

Mateev
30.06.2014, 21:14
Видях го. Утре ще проверя и ще ти кажа. Маточници няма как да ти дам няколко вида, защото тази седмица ще има само КАРНИКА. По нуклеусите - цеха ги произвежда непрекъснато, но и ние ги пълним с отводки непрекъснато. Мисля че за 6-ти 50 бройки няма да са проблем, но нека утре да проверя.

teraforming
02.07.2014, 11:55
Вече 3та година ползвам тази боя, много съм доволен, гъвкава е и създава около 1-2мм слой гума върху кошерите, не дава да се получават никакви цепнатини. Мисля че за фибрана ще е отлична. На водна основа е и се тонира перфектно.
http://technaguma.com/akrofleks-p41.l3

Mateev
03.07.2014, 13:13
Сега в Събота на пчеларската сбирка в гр. Габрово мисля да продам малко нуклеуси, ако има кандидати. Имам около 50-60 бройки от единичния нуклеус, такъв, какъвто го виждате боядисан на снимките. Имам и още около 100 бройки от модифицираната версия, която има две прелки от двете страни, както и подвижна преградна дъска от фибран, с чиято помощ нуклеуса може да стане двоен (2х2 рамки). Всички нуклеуси са боядисани със син цвят, а капака е жълт. Така ми се стори по-интересно, пък и жълтия капак добре се връзва с жълтата прелка. Също така на нуклеусите има монтиран външно и един кръгъл RFID таг (при двойните нуклеуси - две тага от двете страни), като в тези тагове може да се запише номера на нуклеуса, имената на собственика или фирмата или каквото друго кажете. Записаното може да се заключи с парола и в бъдеще при нужда да се чете с всеки един GSM, притежаващ NFC датчик.

Цената на единичните нуклеуси е 15 лева, а на двойните - 17 лева.

Вече имам заявени на ЛС 50 бройки. Реших да пусна тази обява тука, защото ако и други хора си заявят и количеството свърши, тогава въобще няма да се хабя да ходя на поляната и да разпъвам шатри.

distedi
07.07.2014, 21:29
Забелязал съм, че силни пчелни семейства имат склонност да гризат фибрана около входовете на нуклеусите. В други форуми съм чел за същият проблем. Това поведение на пчелите е характерно за лятото. Зимата сами си намаляват отворите на нуклеусите (кошерите). Ако искате да предотвратите това, може с лепило Ц-200 или с разредено такова, да се измаже от вътрешната страна на отвора.

Mateev
07.07.2014, 21:37
Неслучайно отвора съм го подсилил с полипропиленова тръба. Малко ще им е трудно да я прегризат. Ако обаче все пак започнат да гризат фибрана някъде, има си едно много лесно решение - алуминиева лепенка. Ха да я гризат, ако могат.......:)

Между другото за пчеларите, които все още не са се сетили - алуминиевите лепенки са идеални за запушване на всякакви цепнатини или отвори във всякакви кошери, дори и дървени. Идеални за за армиране на ръбовете, които се разсъхват. Могат да се лепят както отвън по ръбовете на кошера, така и отвътре. Издържат на UV радиация, издържат на слънце, влага, дъжд, сняг, град и каквото друго си помислите. Лепилото е здраво и НИКОГА не се разлепя. С такава лепенка съм ремонтирал пукнатини и цепки по покрива на един фургон и държат безпромлемно вече не знам колко години.

Ето линкове:
http://dekar-m.com/podsileni-i-metalizirani-lenti/metaliziran-lenti-./aluminievo-tikso-shirochina-50mmdaljina-50m
http://www.frt-bg.com/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=29
http://www.gsstroimarket.bg/view/100293.html

iskren78
07.07.2014, 23:30
Не става. Не е достатъчно здрав и няма да издържи конструкция от няколко корпуса, пълни с пити с мед и пило. Има по магазините обаче разни плоскости с тънък слой PVC от двете страни и по средата - фибран или стиропор. Може би с такива плоскости може да се сглобят корпуси, но ще трябва нещо здраво за ъглите - например алуминиеви профили или винкели.
Случайно някой да може да пусне някакъв линк с тези плоскости с PVC да ги поогледам

grand_pn
08.07.2014, 09:40
Тези плоскости с PVC са доста скъпи и направата на кошер от тях ще излезе по скъпо от дървен.А и работата с тях не мисля че ще е толкова лесна както с XPS.

RDV_83
08.07.2014, 10:50
Здравейте, след като прочетох няколко пъти темата си направих 7рамков кошер от фибран с конструкция подобна на тази на г-н Матеев.От около седмица в него е настанена отводка на 5 рамки + 2 рамки с ВО. За направата на един такъв кошер замина около 2.5 листа фибран 20мм, 1/2 туба лепило moment fix express и винтове за гипскартон. Фибрана го рязах с макетен нож и мога да кажа, че ако се работи внимателно рязането става доста прилично. Става прилично ако се правят 1-2 бр. за много повече бройки професионалните машини са задължителни, иначе се прави компромис с производителността.Недост тък който аз забелязах е че рамките се вадят трудничко тъй като са малко дълбоко в корпуса
1627
1626

delpi
10.07.2014, 09:56
Здравейте,
искам да попитам г-н Матеев дали е мислил над въпроса за някаква дръжка на нуклеусите с идея да се носят по-удобно с една ръка.
Поздрави за темата страхотна е!

Mateev
10.07.2014, 10:48
Всяко едно усложнение вдига цената и в един момент нуклеуса вече става икономически неизгоден.

Вече започвам да се замислям, че може би сбърках, когато се опитах да го проектирам да стане универсален. Постепенно започна да насложнява, защото се появиха нови и нови изисквания, нови и нови детайли, прелки, преградни стени, надрамъчни дъски и ........ и в един момент взе да става нещо като ПАТКАТА !!! Нали знаете за ПАТКАТА - лети, ама не като птиците, ходи, ама не като хората, плува, ама не като рибите. Уж може всичко, но нищо не го прави както трябва. Какво е това? Ами ПАТКА или НУКЛЕУС НА МАТЕЕВ - ха-ха......

Mateev
10.07.2014, 11:06
Може би по-правилната стратегия е да се направи нещо строго специализирано, за да може да е максимално пригодено за задачите, които му се възлагат. Например:

ЕДНОКРАТНО ПРЕНОСНО САНДЪЧЕ ЗА ОТВОДКИ - максимално евтино, максимално олекотено, без прелка, без място за хранилка и с пластмасова мрежа за комари. На дъното има фиксатори за рамките, за да не се клатят при транспортиране. Стени - 10 мм фибран. Не се боядисва. Използва се еднократно и се изхвърля.

ЛЕТЕН НУКЛЕУС ЗА ВРЕМЕННО НАСТАНЯВАНЕ НА ОТВОДКИ - Стени - 20 мм фибран. Има си прелка и мрежата вече е поцинкована. Над рамките има пространство за хранилка. Има си и дебела фибранена преградна дъска, за да може да се прави постепенно разширяване на отводката - 2 рамки, 3 рамки, 4 рамки, 5 рамки и чак тогава прехвърляне в кошер. Зимата този нуклеус не се изпозлва.

ЦЕЛОГОДИШЕН НУКЛЕУС ЗА ПОСТОЯННО НАСТАНЯВАНЕ НА ПОМОЩНИ СЕМЕЙСТВА - Стени - 30, 40 или 50 мм фибран. Има си всичко като временния нуклеус, но освен това си има и надрамъчна плоскост, долна и горна прелка, усилване на зоната около прелките, добро боядисване за UV защита, фиксиране на капака към корпуса и на самия нуклеус към стойката, за да не се налага слагане на камък и т.н.

ОПЛОДНО САНДЪЧЕ - за оплождане на майки, конструирано така, щото да осигурява всички изисквания.

ДВОЙНИ, ТРОЙНИ и ЧЕТВОРНИ вариации на всичко, изредено по-горе.

m_pchelari
10.07.2014, 13:09
Абе що не вземете да си направите нуклеуси от картон или мукава. Ама да се продават с включена застраховка.

Матеев ти си човек с вьзможности, не си ли чувал че евтиното излиза скьпо. Сьндьче сьс скелет от летвички и стени от фазер не е кой знае колко по-скьпо, а няма да му трепериш при разнасяне.

Pavel_Bs
10.07.2014, 13:26
Аз точно такива смятам да си правя,плюс стиропор 2см между стеничките.

delpi
10.07.2014, 13:43
...
Сьндьче сьс скелет от летвички и стени от фазер не е кой знае колко по-скьпо, а няма да му трепериш при разнасяне.

Точно с такова от летвички и фазер пренасях една отводка и ми свърши работа, но на следеващия ден се разпадна. Извадих късмет, че не се разпадна докато транспортирах отводката.
Вариантът на г-н Матеев с фибрана изглежда по-здрав поне според мен.

m_pchelari
10.07.2014, 14:11
Точно с такова от летвички и фазер пренасях една отводка и ми свърши работа, но на следеващия ден се разпадна. Извадих късмет, че не се разпадна докато транспортирах отводката.
Вариантът на г-н Матеев с фибрана изглежда по-здрав поне според мен.


Еми защото ти го е правил друг, само сьс скоби. Я завьрти по една видичка и преди това капни малко лепилце и после ако искаш го пусни от 3тия етаж.

Mateev
10.07.2014, 14:19
Нуклеусите от фибран стават учудващо здрави. В склада ми са наредени на камара, по-висока от мене. Когато се сложи капака, страничната здравина също става много голяма. Въобще не може да се сравняват с нуклеуси от фазер - фибранените са 10 пъти по здрави и със сигурност ще живеят години наред въпреки дъжд, сняг, град или каквото там друго ги атакува.

Цената им е добра. По-добра е от на дървените нуклеуси. Просто няма как да се измисли нещо толкова евтино и толкова здраво, колкото е един нуклеус от фибран. Да не говорим и за добрата топлоизолация, която ще е радост за пчелите в студените нощи или в големите горещини.

delpi
10.07.2014, 14:25
Еми защото ти го е правил друг, само сьс скоби. Я завьрти по една видичка и преди това капни малко лепилце и после ако искаш го пусни от 3тия етаж.

В случая си прав, че не беше направено добре, сега го усилих с пирончета и си върша работа с него около кошерите, но въпреки това и аз смятам, че фибранените са по-здрави.

m_pchelari
10.07.2014, 16:03
Ок аз на есен ще правя 4рамкови от летвички и фазер с пьлнеж фибран между летвичките и ще им направим тестове за издьржливост в стил дискавьри;)

v.zidarov
10.07.2014, 18:00
Нуклеусите от фибран стават учудващо здрави. В склада ми са наредени на камара, по-висока от мене. Когато се сложи капака, страничната здравина също става много голяма. Въобще не може да се сравняват с нуклеуси от фазер - фибранените са 10 пъти по здрави и със сигурност ще живеят години наред въпреки дъжд, сняг, град или каквото там друго ги атакува.

Цената им е добра. По-добра е от на дървените нуклеуси. Просто няма как да се измисли нещо толкова евтино и толкова здраво, колкото е един нуклеус от фибран. Да не говорим и за добрата топлоизолация, която ще е радост за пчелите в студените нощи или в големите горещини.
може ли да се направи същият вариант само че 10 рамков ? :)

Искрен Мутафов
10.07.2014, 19:46
може ли да се направи същият вариант само че 10 рамков ? :)

Това вече бе разисквано, и то не къде да е, ами точно тука в тази тема, така че бъди така любезен и си направи труда да я прочетеш(прегледаш) от началото...
Виж постове #42 и #43 тук:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1719&page=5

Млад и нахъсън си, чети повечко, има и търсачка вав форума и ако нещо не ти е ясно питай.

Mateev
10.07.2014, 20:07
може ли да се направи същият вариант само че 10 рамков ? :)
Цели кошери не могат да се направят, но едноетажни нуклеуси могат да се направят всякакви варианти. Комбинаториката на всички варианти сигурно ще доведе до стотици модели. Всяка една разлика дори и с 1mm на някой компонент моментално разметешва размерите на всички останали компоненти. Помислете:

1. Рамки ДБ, ЛР, Фарар - 3 комбинации
2. Дължина на горната летва на рамките - в България са се наложили 2 стандарта - 467 и 470 mm
3. Луфтове между рамките - от 1 до 4 mm съгласно предпочитанията на конкретния пчелар. По принцип една рамка заедно с хофмановия уширител има ширина 35 или 36 mm. Колко обаче трябва да е луфта между тях? В първоначалния вариант на нуклеуса аз го оставих този луфт 1 mm за рамки 35mm. Грешка !!! Трябва да е поне 1 mm за рамки 36 mm, а още по-добре 2 или 3 mm. Финландските нуклеуси дори ги правят с луфт 4 mm, което според мене си е малко множко, но това не е така според някои пчелари.
4. Брой семейства в нуклеуса - 1, 2, 3 или 4 - това добавя преградни дъски от фибран и/или Лайтекс, като дебелините на тези дъски могат да бъдат 3, 4, 5, 6, 8 или 10 mm.
5. Дебелина на външните плоскости - могат да бъдат 10mm за еднократните преносни сандъчета или 20 mm за летните нуклеуси или 30, 40, 50 и дори 60 mm за зимните (целогодишните нуклеуси).
6. Пространство на дъното под рамките - 10, 20, 30, 40 или 50 mm - избора е голям
7. Ще има ли надрамъчна плоскост или не? Ако ще има - колко ще е дебела и от какъв материал?
8. Ако има такава плоскост - колко ще е разстоянието между нея и рамките?
9. Ще има ли хранилка или не? Ако ще има - колко ще е висока?
10. И най-важното - за колко рамки ще е нуклеуса - 2,3,4,5,6,7,8,9,10..........?
11. Ще има ли стесняваща и затопляща плоскост от фибран, която да позволява семейството постепенно да се разширява на 3,4,5,6..... рамки?
12. Ще има ли дънни ограничители (фиксатори) на рамките, за да не се клатят при транспорт?
13. Какъв материал ще се използва за всеки един компонент на нуклеуса. В зависимост от материала трябва да се подбере и вярната негова дебелина, но това ще размърда и всички останали размери.
14. И на последно място - разброс в размерите на производителите на фибран. Точно днес се сблъсках с един дребен проблем с един нуклеус, поръчан за производство от колега пчелар по негови си размери. Направихме бета версията съгласно проекта и хоппа - нещо не се връзва. Една от плоскостите не иска да си легне точно на мястото. Шашнахме се и започнахме да мерим и се оказа, че фибран с обявена дебелина от 20 mm всъщност е 20.5 mm. Само половин милиметър, но той влияе на размерите на всички останали детайли, и ако не се отчете, после сглобката не се получава...... Все някъде нещо свети, някъде нещо стърчи ......

Пълната комбинаторика на всички тези вариации от горните точки сигурно ще доведе до 100 или 200 модела нуклеуси, а отделно и ако пчеларя има някакви специални изисквания или пък недай си боже нестандартни рамки......... И всичкото това за конструкцията, която аз предложих. Но конструкциите (сглобките) могат да бъдат и други, което вероятно ще доведе до над 1000 различни вариации на едно и също нещо, наречено НУКЛЕУС !!!

Какъв е изхода от цялата тази каша? И въобще има ли изход, ако човек реши да стане производител на нуклеуси?

simo
10.07.2014, 20:25
Чудя ви се ква занимавка си правите с тоя фибран. Днес за два часа осите оглозгаха вратичката на восъкотопилката ми, която от вътрешната страна беше с фибран а отвън с ламарина/съжалявам,че не направих снимки/, щях да откажа бая любители на фибрана от мераците им.

Mateev
10.07.2014, 20:35
На всяко действие си има и противодействие. Фибрана може да е калпав материал за направата на нуклеуси, но това не пречи на много хора да го пробват и ползват, при това в особенно големи размери. То и с колите - катастрофират много хора и умират по 1000 на година (съгласно Българската статистика), но това случайно да е довело до отказ от тях и до замяната им с каруци с биволска тяга?

Та да се върнем на темата. За да мога да овладея огромното количество от вариации, седнах и си направих труда да разработя КАЛКУЛАТОР, който по зададени начални данни автоматично да изчислява размерите на всеки един детайл от нуклеуса. Ето как изглежда едно негово изчисление на нуклеус, поръчан от клиент за изработка на много бройки. Забележете, че има и половинки от милиметри, с които всъщност отчитам истинската дебелина на фибрана, а не обявената в проспекта. Жълтите полета са попълнени с начални данни, а белите полета са формули, които зависят от началните данни.

1636

1637

scutellator
10.07.2014, 22:34
Може би по-правилната стратегия е да се направи нещо строго специализирано, за да може да е максимално пригодено за задачите, които му се възлагат. Например:

ЕДНОКРАТНО ПРЕНОСНО САНДЪЧЕ ЗА ОТВОДКИ

Не че казвам нещо ново, но има такива изработени от гофрирана пластмаса. Стават и за многократна употреба.


ЦЕЛОГОДИШЕН НУКЛЕУС ЗА ПОСТОЯННО НАСТАНЯВАНЕ НА ПОМОЩНИ СЕМЕЙСТВА

Матеев, какво ти е мнението за нуклеус от керамика. Моноблок, излят на калъпи. Не гори, устойчив на атмосферни влияния, лесна дезинфекция (газова горелка), устойчив против кражби. Единственото неудобство е че е нужен тежкотоварен камион да ги занесе до бъдещия оплоден пункт, след което си остават там во век и веков.

scutellator
10.07.2014, 22:37
Та да се върнем на темата. За да мога да овладея огромното количество от вариации, седнах и си направих труда да разработя КАЛКУЛАТОР

Ха ха. Ей сега вече си личи че си от Габрово ( след като очевидно не си евреин). Голямо смятане е паднало- на мен би ми запушила главата от напрягане, а на теб явно ти доставя и удоволствие.

Stoianov
21.07.2014, 13:40
Здравейте,


Честит ми първи пост!


Захласнах се по нуклеусите от фибран, но не намерих подходящи прелки.
Тъй като искам да си ги конструирам/правя сам, възникнаха следните въпроси:
1. Има ли някой проверена информация, за това през какъв диаметър НЕ може да премине майката, но пчелите да могат, защото размерите взети от различните ханеманови решетки леко "плуват" в зависимост от производителя?
2. Какъв е максималният диаметър, през който НЕ могат да преминат пчелите (отвори за вентилация)?


Благодаря предварително на отзовалите се!

Mateev
21.07.2014, 14:45
Трудно ще намериш точен и ясен отговор на въпрос, който има много отговори. Различните породи пчели имат разлики в размерите. Майките - също. Нещо повече - една майка може да отслабне до нивото на една пчела и с лекота да премине през ханемановата решетка. Така че - "проверена" информация НЯМА.

Иначе диаметър 3mm е абсолютно сигурен, че през него не може да премине пчела. Нагоре увеличавай на собствен риск. Някъде на ниво около 3.7-3.8mm ще започнат да преминават някои от пчелите, но ще има жертви (крила и крака).

За ханеманова решетка - ами прелката с ханеманова решетка, която меря в момента, е 4.5mm. Самият Ханеман казва 4.2mm. Металните решетки ги правят с 4.0mm. Иначе съм чел, чувал, мерил от 4.0 до 4.6mm - избирай...... Но трябва да знаеш, че каквото и да избереш, все ще сбъркаш, и рано или късно ще откриеш майки, минали през решетката.

Нещо повече, но това си е мое лично мнение:
Напълно е възможно една майка да се осакати при опит да премине през ханемановата решетка, като това автоматично ще доведе до нейната смъртна присъда от страна на пчелите. Това не е доказано и никой не го е видял с очите си, но доста често във форума някой пропищява "Къде ми изчезна майката?". И по пътя на логиката аз разсъждавам така: След като една пчела може да се осакати при преминаване през прашецоуловител или ханеманова решетка, защо да не може да се осакати и майката, опитвайки се в блъсканицата да направи същото?

Stoianov
21.07.2014, 18:39
Благодаря ти Матеев за бързият и изчерпателен отговор!

След твоят коментар, реших да "сбъркам" с орвори 4.2mm за преградата на майката и 2.8mm за вентилационните отвори. Даже успях да изрежа една бета (може би алфа) версия от подръчен материал.

16911692

... и разбира се видях поне една грешка - големият отвор е с достатъчна площ за такъв вид прелка - 558 кв.mm, но през него могат да влязат и други по-големи насекоми. Трябваше да го преградя (и утре ще го направя), така че да се получат два отвора с по 8mm (?) височина.

Благодаря още веднъж!

Mateev
21.07.2014, 18:48
Така както си започнал, имам чувството че проектираш не кошер, а ДВОРЕЦ на най-великата и красива пчелна КРАЛИЦА-МАЙКА, кралица на ВСИЧКИ КРАЛИЦИ и на ВСИЧКИ ВРЕМЕНА. Само не знам къде ще сложиш вълшебното огледалце, в която тя да се оглежда, и да пита "Огледалце, огледалце, коя е най-красивата кралица на света?".

Трябва да помислиш за парадния вход - дълга стълба, постлана с червен килим, с парапети от двете страни, където да е строена гвардията, с фанфари и знамена.

ПС. Иначе извън кръга на майтапа:
Централната дупка трябва да е по-голяма и с наклонени стени за видията, което предполагам бая ще озори твоя лазер. Иначе евала за оборудването. Веднага ми хрумва за един милион неща, които бих могъл да си направя, ако имах подобно. По-скоро имам го, но и прашасва на рафта вече две години, защото няма кой да отдели 3-4 дена, да прочете една книжка, и да го пусне в експлоатация.

simo
21.07.2014, 19:59
Stoianov, като ти гледам изработката имам чувството, че си бижутер, досега само такъв не се бе появявал във форума :) .

Stoianov
21.07.2014, 21:14
Радвам се, че се забавлявате :bigsmile:

Матеев, ролята на централният отвор за сега е само водеща и вероятно ще се наложи да го дообработя допълнително, когато ми светне лампичката как да се осъществява въртенето.
Утре, ако остане малко машинно време ще допроектирам и резна фибрана, като се надявам да имате повече поводи за забавление.

Симо, до сега само бижутер не са ме наричали :bigsmile:

BUGI
21.07.2014, 23:21
Симо,
ЦНЦ машини прават всичко и по хубаво от јувелири и колунджии?!;)

Mateev
22.07.2014, 20:03
Имаш ценно оборудване. Аз самият бих си напрегнал мозъка как да го използвам за направата на някакъв бизнес. Това с личните удоволствия е готино, но в Българския език се нарича ХОБИ. Хобито има свойството да УБИВА ВРЕМЕ и ПАРИ. Също така хобито има свойството да води до ПРИСТРАСТЯВАНЕ. В същото време хобито КЪЩА НЕ ХРАНИ. По-скоро хобито кара жена ти рано или късно да ти постави ултиматум от типа "Избирай - или аз, или твоето хоби". Ха-ха.... играл съм го, както аз, така и мои приятели. И естествено избрахме жената и семейството........

tsc1
22.07.2014, 21:08
Матеев, какво ти е мнението за нуклеус от керамика. Моноблок, излят на калъпи. Не гори, устойчив на атмосферни влияния, лесна дезинфекция (газова горелка), устойчив против кражби. Единственото неудобство е че е нужен тежкотоварен камион да ги занесе до бъдещия оплоден пункт, след което си остават там во век и веков.
Имам идея как да се олекоти значително такава конструкция от керамика, но нямам керамична фабрика под ръка за да я тествам. Ако някой има такава, правим опита!

Stoianov
23.07.2014, 21:02
BUGI, аз съм на същото мнение. Всичките ми лазерни машини имат CNC управления и на база това достигат големи точности.
Матеев, пратих ти ЛС, за да не разводнявам темата.

Нуклеусчето ми се получи готино и беше голямо удоволствие да се сглоби.
Сменям материалите за прелката с дървен и съм готов.

Ето и една фотосесия, заснета преди 2-3 часа:

1735173617371738173917401741

vencii
23.07.2014, 21:22
Нуклеуса е трепач-браво. Би ли направил снимки отвътре.

Stoianov
23.07.2014, 22:06
Благодаря Венци!
То вътре ... няма нищо, но ето:

17421743

tsc1
24.07.2014, 07:29
Перфектна изработка! Поздравления!
Цялото рязане с лазер ли е правено или и с фрезери?
В кой град ти е техниката?

jitensha
24.07.2014, 07:42
Имам един призив... Stoianov, както и всички колеги, моля за благото на всички споделяйте чертежи. (Ако нямате съображения да не го правите, разбира се). Всяко прекрасно нещо, което правите, става по-хубаво и значимо ако може и друг да му се радва.

jitensha
24.07.2014, 07:48
Изглежда страхотно! Поздравления :)

Забелязах че си оставил под летвичката свободно пространство (Матеев има 10мм Фибран там). Аз пробвах без и някои отводки направиха далаци.

kapanec
24.07.2014, 09:05
Между горния край на рамките след като се сложи под капачната табла(надрамъчна покривка) има ли 0,8-1см разстояние

Stoianov
24.07.2014, 11:56
Благодаря ви за отзивите и забележките!


tsc1 - всичко освен винтовете е изработено на лазер, но разбира се може да бъде изработено и на рутер/фреза. Машините ми се намират в София. Благодаря за позитивното мнение!


jitensha - разбира се, че ще споделя чертежите, но това ще стане по-късно днес (поради липса на време сега). Фибран 10mm мислех да поставя, но забравих да го купя. За мое успокоение мога да го добавя сега. Благодаря за напомнянето.


kapanec - бях го замислил така - в отвора на подкапачната табла се "загнездва" много точно хранилката с която разполагам и при по силен натиск тя подминава долната част на таблата с желаното разстояние (например 8 или 10mm) и по този начин таблата се дистанцира от горния край на рамките, но като се замисля сега, май не е добро решение. Ще се понапъна още малко, за да го направя по-кадърно. Благодаря за коментара.

Stoianov
24.07.2014, 15:56
Ето и линк към векторните файлове в три файлови формата - AutoCAD (.dxf), CorelDRAW (.cdr) и Adobe Reader (.pdf):

https://www.dropbox.com/sh/5wa9lnf0u0zpw6t/AAA0JMpwN2m3UAkCk27tLPoka

Естествено, всеки може да ги променя, според нуждите си.

freelancer_bg
24.07.2014, 18:54
Да сте живи и здрави, че споделяте идеите и труда си! Така наистина има по-голяма полза от тях!

Георги Кръстев
06.08.2014, 12:15
Здравейте, какво стана след заселване. Как са пчелите? Питам, защото смятам да си поръчам и в последствие да ги ползвам за помощни семейства....

Mateev
06.08.2014, 13:57
Ами аз имам много заселени нуклеуси и пчелите си се развиват нормално в тях. Струва ми се обаче, че тези нуклеуси от фибран 20mm са малко слабички - веднъж изтървахме един от камиона и се потроши. Сега за зимата и за целогодишни помощни семейства съм направил модифицирана версия от фибран 40mm. Освен това рамките вече са 6 и има добавена преградна дъска за стесняване от дърво, запълнена с фибран и облепена с лайтекс, както и надрамкова дъска от лайтекс с гнездо за стандартна хранилка и с място за слагане на найлонов пакет със суха храна. Трябва да щракна някоя друга снимка и да покажа, ама засега при мене имам само два броя бета версии, на които размерите ще се допрецизират.

delpi
06.08.2014, 16:03
При това положение с дебелина на стените 4 см, няма ли да издържи, ако се направи направо едно осмаче(поне, а защо не и 10-ка) ;)
Доколкото имам спомен по-напред в темата, когато стана въпрос не може ли да се направи направо кошер по този начин и отговорихте, че не може тъй като няма да издържи фибрана.
Сега при 4 см според мен всичко се променя.

Mateev
06.08.2014, 16:13
Не се променя. Нуклеуса винаги си е нуклеус независимо с колко рамки е направен. Нуклеуса е само един ЕДНОЕТАЖЕН ПЛОДНИК и нищо друго. А кошера вече предполага МНОГО КОРПУСИ, наредени един върху друг - това фибрана НЯМА ДА ГО ИЗДЪРЖИ.

delpi
06.08.2014, 16:25
Всъщност в главата ми(пропуснах да го напиша) имах предвид за кошер ДБ с 1 максимум 2 магазина в краен случай, ако се наложи 2, но предимно с 1 магазин.
За многокорпусен кошер ми е ясно защо е невъзможно.

distedi
06.08.2014, 20:08
Сега си правя кошер за 10 рамки ЛР. Дебелината на фибрана е 3 см. На горната и долната страна на всеки корпус поставям метален профил. Така предпазвам краищата да не залепнат и после да се разкъсат от наличието на прополис. Металната рамка крепи цялата конструкция и за да съм по-сигурен, че ще издържи на тежестта, реших да стъпя и аз върху корпусите. Всеки един корпус спокойно издържа моята тежест + още около 30 кг, което прави над 100 кг! До седмица мисля да заселя едно семейство и ако зимата си живее нормално, ще започна да си правя всички кошери така.

Mateev
06.08.2014, 20:24
Точно това имах и аз като възгледи - фибрана е подходящ за единична кутия, но ако етажите станат няколко, ще трябва вече някаква друга допълнителна конструкция, която да осигури здравина на многото етажи и коравина на ръбовете, за да може да се подпъхва и натиска с рамкоповдигач. Затова аз се концентрирах само върху нуклеусите във всичките им разновидности. А ако започне да се мисли за кошери - тогава идеята ми включва алуминиеви профили. Не знам дали знаете, но килограм алуминиев профил от завода струва само 5-6 лева. Можете да си измислите произволен профил, и да си поръчате матрицата. Струва около 1000-2000 лева матрицата и после минималното количество за поръчка е около 250-300 килограма профили. Могат да ви ги нарежат без пари на произволно избран от вас размер. Също така срещу минимална сума (някакви стотинки на килограм) могат да ви ги направят и прахово боядисани в бял или друг избран от вас цвят. Могат и да ги елоксират в много красиви цветове пак срещу някакви стотинки.

Това с профилите съм го играл когато правехме слънчеви централи и всичко това е отработено. Сега ако реша да правя фибранени кошери в големи обеми, със сигурност ще използвам прахово боядисани алуминиеви профили с такава форма и размери, каквато ми е необходима. Кошера ще стане изключително здрав и изключително качествен, без да поскъпне кой-знае колко заради алуминия. Може би по лев-два допълнителни на корпус, но всички ръбове ще са ПЕРФЕКТНИ и ВЕЧНИ.

ПС: За дървените си оплодни сандъчета в майкопроизводствения пчелин използвах за усилване на ръбовете и против разсъхване именно прахово боядисан снежно бял алуминиев Г профил с размери 25х25х1mm. Външните ръбове са подсилени с него и ми излезе по 1 лев на оплодно сандъче. Получи се страшно здраво и много красиво, но за съжаление нямам снимка да ви покажа. Трябва да поръчам да ми ги снимат, за да ги видите.

distedi
06.08.2014, 20:34
А аз използвам профили за гипсокартон :) Цената е около 2 лв за 3 метра профил.

Mateev
06.08.2014, 20:38
При мене цената е около лев на метър, но здравината е 100 пъти по-голяма от тънките ламаринки на гипсо-картонените профили. Повдигач няма да може да ги огъне. Най-много леко да надраска снежнобялата повърхност.

Buikov
27.08.2014, 01:45
Поздравления за темата! Тази пролет правих 6, 7 и 8 рамкови нуклеуси от фибран 2cm. Това да разчертаеш плоскостите така, че да има възможно най-малко фира си е цяло изкуство. Лепих с полиуретанова пяна(от тази която не се раздува много). Получиха се, но в сравнение с показаното си бледнеят. Поради липсата на отвор на дъното направих стойките с осезаем наклон напред, за да може при конденз водата да се изтича. Обмислям направата на лежак от фибран с ЛР корпусни рамки. Според мен мъките при него идват от това, че ще му е нужна висока стойка, която трябва да бъде абсолютно равна(в противен случай дъното би се счупило или деформирало, а не може да има крачета поради тежестта си). Друго което ме притеснява е липсата на мрежест отвор на дъното. Дали ще има проблем с влагата? Ще могат ли да вентилират само през прелката? Имам няколко въпроса към г-н Матеев относно елементи по неговия нуклеус, липсващи в моя:
При наличието на разстояние от 3cm между долната летва на рамката и дъното пчелите не градят ли далаци?
C200 ли е лепилото най- удачно за лепене на фибран?
Какво лепило използвате за да залепите летвичката(на която стъпват ушичките на рамките) за фибрана?
Вие оставяте 7cm разстояние за хранилка между горната летва на рамката и капака. Какво слагате около хранилката за да не градят празното пространство около нея?
Благодаря ви предварително.

Mateev
27.08.2014, 09:35
Лепенето го правехме с C200 само в началото, а после преминахме на полиуретаново лепило SOUDAL. Лепи много добре фибрана, но повърхността трябва да е грапава. Ако е гладка - награпяваме я.

Разстоянията от 3 см отдолу и 7 см отгоре не ме притесняват, защото това не е кошер, а нуклеус, предвиден за временно настаняване на отводки. Те няма да живеят кой знае колко дълго време в него, щото да запълнят всички рамки с мед и да започнат да градят далаци.

Сега вече имам втора целогодишна версия на тези нуклеуси, но те са доста променени и усъвършенствувани:
1. Дебелината на фибрана вече е 40 mm
2. Вече се боядисват хаотично с всички цветове на дъгата, като все пак се подбират по-светлите нюанси
3. Броя на рамките е увеличен на 6
4. Добавена е втора горна прелка
5. В комплектацията вече влиза и преградна дъска - дървена рамка, запълнена с фибран и облепена от двете страни с разпенено PVC
6. Има и надрамъчна дъска от разпенено PVC със специална конструкция

Тази надрамъчна дъска е с дебелина 3 или 4мм. Отдолу е повдигната на три 8-милиметрови летвички, които всъщност осигуряват пространството над рамките. Отгоре има дръжки в двата края, както и ограничителни и стабилизиращи летвички за хранилката. Допълнително има и специални отвори за суха храна, които ще се използват през зимата. През лятото те ще са запушени с една плочка от същото това PVC, сложена върху тях.

Ето снимки:

1889

1890

1891

1892

1893

delpi
27.08.2014, 10:01
Супер! Става все по-добре :)
Надрамъчната дъска може да се направи и от фазер, нали?

jordanov
27.08.2014, 11:20
Надрамъчната може и да е някой чувал от захарта:)
Ясно е че универсални неща няма и с всяко подобрение и усъвършенстване се бяга от първоначалната идея. Какъв е смисъла от фибрана в преградната дъска?

Mateev
27.08.2014, 13:04
Надрамъчната може и да е някой чувал от захарта:)
Ясно е че универсални неща няма и с всяко подобрение и усъвършенстване се бяга от първоначалната идея. Какъв е смисъла от фибрана в преградната дъска?

Ами топлоизолация. Знам че ще кажеш, че дъската не е упътнена, и отстрани ще духа, но ако наистина търсим затопляне, малките странични просвети лесно могат да се залепят с тиксо. Тоест дъската може да изпълнява както ограничаваща, така и затопляща роля в зависимост от желанието на пчеларя.

Mateev
27.08.2014, 13:08
Супер! Става все по-добре :)
Надрамъчната дъска може да се направи и от фазер, нали?

Може и от фазер, но той е хигроскопичен и с времето ще поеме в себе си много влага, като така ще стане златна среда за развитие на болестотворни микроби.
От фибран не става, защото е механически слаб при малки дебелини, а и няма как в него да се пробият такива малки отвори и пчелите да не ги гризат.
От дърво става, но ще избягаме от концепцията за фибранен кошер.

Аз избрах разпенено PVC най-вече защото не е хигроскопично, но естествено дъската може да се направи и от друг материал.

freelancer_bg
27.08.2014, 14:09
Защо фибрана ми се вижда лъскав от вътрешната страна, такъв ли е в действителност?

радо
27.08.2014, 14:26
Супер! Става все по-добре :)
Надрамъчната дъска може да се направи и от фазер, нали?
Може и без дъска хранилката се слага директно върху рамките само при нужда от подхранване.Празното пространство около хранилката ще ни показва какво е състоянието на семейството и пашата в момента.

delpi
27.08.2014, 14:37
Може и от фазер, но той е хигроскопичен и с времето ще поеме в себе си много влага, като така ще стане златна среда за развитие на болестотворни микроби.
От фибран не става, защото е механически слаб при малки дебелини, а и няма как в него да се пробият такива малки отвори и пчелите да не ги гризат.
От дърво става, но ще избягаме от концепцията за фибранен кошер.

Аз избрах разпенено PVC най-вече защото не е хигроскопично, но естествено дъската може да се направи и от друг материал.

Така е, прав си за фазера.
Иначе това разпенено PVC проблема е, че едва ли се продава на много места.

Но както казва радо...


Може и без дъска хранилката се слага директно върху рамките само при нужда от подхранване.Празното пространство около хранилката ще ни показва какво е състоянието на семейството и пашата в момента.

Mateev
27.08.2014, 14:59
Защо фибрана ми се вижда лъскав от вътрешната страна, такъв ли е в действителност?

Да, такъв е. Доста нуклеуси произведохме и доста видове фибран минаха през ръцете ни. Сред тях има всякакви цветове, всякакви грапавини и т.н. Този гладкия е переспективен от гледна точка на гризането от пчелите, но за да го залепим по ъглите се налага да го надираме, иначе лепилото не иска да хваща.

Mateev
27.08.2014, 15:15
Така е, прав си за фазера.
Иначе това разпенено PVC проблема е, че едва ли се продава на много места....

Ами вчера най-после открих първоизточника на тези разпенени плоскости, пък и на всякакви други плоскости. Бях пратил камиона в София със задачата да обиколи 5 различни фирми, издирени от интернет. Повечето се оказаха дребни фирми или прекупвачи, но едната от тях имаше огромен склад с огромни налични количества от всякакви видове плоскости. Явно това е фирма номер 1 от бранша, и определено при нея цените бяха най-ниски. Нещо повече - във фирмата има постоянно действуваща промоция, при която се продават разни маломерни парчета или парчета с леки наранявания на ПОЛОВИН ЦЕНА !!! Представете си голям лист 2 на 3 метра и някъде е леко дернат или леко прегънат или с отчупено ъгълче, но 99% от площта му е ПЕРФЕКТНА. И такъв лист се продава на ПОЛОВИН ЦЕНА !!! Или маломерни парчета, но разбирай метър на метър и 50 - ха-ха. И ние като невидели наблъскахме камиона с листи от промоцията. Сигурно взехме над 1000 квадрата за по-малко от 2000 лева - голяма далавера. Материала е готин и може да се използва за какво ли не - в пчеларството, в бита, в хобито, в строителството или ремонта на жилището, работилницата и т.н.

Промоционалните цени са:
- Листи с дебелина 1mm - 1 лв./кв.м.
- Листи с дебелина 2mm - 2 лв./кв.м.
- Листи с дебелина 3mm - 3 лв./кв.м.
- Листи с дебелина 4mm - 4 лв./кв.м.
- и така нататък до дебелина 20mm.

Ето и линк към фирмата: http://www.tuplex.bg/
Вървете и си купете промоционални листи от разпенено PVC, докато не са се свършили. Въпреки че не знам дали някога ще се свършат. Фирмата работи с такива огромни количества, щото винаги ще има някакви листи чукнати или леко повредени при транспорт например.

freelancer_bg
27.08.2014, 15:42
Каква марка е той? Колко му е плътността?

delpi
27.08.2014, 15:46
Я виж ти, излиза, че съм се "изказал" и аз...
Тази фирма е на 2 минути път от мен blush;

Mateev
27.08.2014, 15:56
Каква марка е той? Колко му е плътността?
Охххх..... задаваш въпроси с повишена трудност. За марката не знам - трябва да видиш сайта от линка - там имаше имена на различните видове плоскости, които на мене естествено нищо не ми говорят. Относно плътноста - имам при мене едно парче образец с размери 360х85х6mm и то тежи точно 83.3 грама. Или 1g има обем 2200куб.mm. Това означава, че материала е два пъти по-лек от водата, и ще плува в нея. Наличието на толкова много въздух в него означава и друго - материала е много добър ТОПЛОИЗОЛАТОР, и може да се ползва в кошерите например като вътрешна обшивка.

scutellator
27.08.2014, 15:59
Аз бих модифицирал преградната дъска на вътрешна хранилка, но това си е мое мнение.

Матеев, пробвал ли си разпененото ПВЦ за направа на нуклеуси?

Mateev
27.08.2014, 17:22
Не, но подобна идея вече ми се върти в главата, след като видях цените, на които успяхме да купим материала.

nikola.vladov
27.08.2014, 18:25
Матеев, пробвал ли си разпененото ПВЦ за направа на нуклеуси?

Преди няколко месеца бях на една среща на пчелнина на Костадин Якофов. Той ни показа едни 8 рамкови ЛР (кошер на Гърдев) от пластмаса. Не помня колко бяха дебели, но едва ли са над 20мм. Аз питах какъв е метериала, но получих отговор, че е купен от Симеон Тодоров. За нуклеус изискванията са доста по-малки (като здравина). Ако някой си има приказка със Симеон Тодоров да помага...

Аз до 10 дена ще ходя с колата до София и ще си взема туплекс. С какво го режете? Циркуляр, дебела ножица за ламарина, зеге, трион?

Mateev
27.08.2014, 18:47
.....Аз до 10 дена ще ходя с колата до София и ще си взема туплекс. С какво го режете? Циркуляр, дебела ножица за ламарина, зеге, трион?
Реже се с всяка една дърводелска машина, за която се сетиш. Въпросът е как в колата ще ги натовариш тези листи? Та те са огромни. Те дори и за ремарке са големи и трябва да се сгъват на U, за да влязат в него. Ако мислиш там на място сам да си ги режеш, мисля че едно зеге ще ти свърши работа, стига да имаш къде да го включиш в контакта. Иначе фирмата предлага рязане, но взема по левче на лист. Това може да обезсмисли ниската цена, по която ги купуваш.

vencii
27.08.2014, 18:48
Кошера на Гърдев произведен от Симеон Тодоров беше на изложбата в пловдивския панаир. Материала и кошера са перфектни, дебелината е 20 мм. Цената беше 240 лв. Мисля че Матеев има машина за почистване на прашец от същия материал.

Mateev
27.08.2014, 18:55
Да, купих си от Симеон Тодоров две машини за почистване на прашец и две за сушене на прашец, но да си призная честно, не съм се заглеждал какви материали е вложил в тях. Обещавам утре да отида и да ги огледам по-подробно.

nikola.vladov
27.08.2014, 19:14
Реже се с всяка една дърводелска машина, за която се сетиш. Въпросът е как в колата ще ги натовариш тези листи?

Матеев, ще ги режа там на парчета. В колата мога да вкарам 180x120 sm (комби). Ще взема зеге. Дано има контакт там. Ако няма контакт ще трябва с голямата ножица. Утре им звъня да питам дали мога аз да го режа там.

От това ще направя вътрешни хранилки. Горе ще има по една дъска да се захлюпва и става на преградна дъска. Ако не е захлюпено ще направят някой далак вътре като нищо. Като го ковеш с такера пука ли се (предполагам НЕ)?

Mateev
27.08.2014, 19:28
Не, не се пука. Можеш да го ковеш смело с всякакви скоби - тънки, дебели, къси или дълги. Само една препоръка, измислена лично от мене. Много се дразня, когато видя някой детайл в кошера да е ръждясал или да е пуснал ръждива пътечка надолу. За да не се случва това, аз препоръчвам всички ръждясващи детайли да се пръскат с дърводелски спрей - лак. Това е изпробвано. Открих го случайно когато търсех UV защита на PVC картите, които ги кова по кошерите заради информационната система. Оказа се че UV лака, който го купувам, освен UV защита предлага и защита от влага. На практика той предлага ПЪЛНА ХЕРМЕТИЗАЦИЯ на това, което го напръскаш с него, и при това е изключително устойчив на влага и на всякакви други атмосферни влияния. Залепва се много здраво и издържа десетки години.

Та моята препоръка е след зачукването да пръскаш скобите с дърводелски UV спрей. Бутилка от 400g спрей струва 6.50, и с нея можеш да напръскаш (защитиш) поне 100 кв.м. площ.

http://markita.net/lak-lazuren-akvis-s-teflon-0750l-bambuk.html-0

nikola.vladov
27.08.2014, 19:47
Та моята препоръка е след зачукването да пръскаш скобите с дърводелски UV спрей. Бутилка от 400g спрей струва 6.50, и с нея можеш да напръскаш (защитиш) поне 100 кв.м. площ.

Много ценен съвет, благодаря! Ти сигурно пръскаш с това и рамките (скобите където са). На снимката с разделителите рамката е от две летви горе. Не питам защо е така (мисля се досещам). Лепиш ли двете летви? Предполагам са ударени с такера отгоре по средата двете летви. Не се вижда на снимката как е.

Mateev
27.08.2014, 19:55
Летвите ми на рамката са две, защото по средата между тях има скрит чип - UHF RFID таг, чието основно предназначение е защита против кражба. Данните, записани в този чип, могат да се четат от разстояние до 50 метра.

Колкото до скобите и главичките на простосмъртните видии - да, от скоро ги пръскам и тях с UV лак. На ключови места обаче поставям хромникелови видии, които за съжаление са около 10 пъти по-скъпи. Само за сведение - една простосмъртна видия струва средно около 0.4 стотинки, а една аналогична хромникелова - 4 стотинки.

scutellator
28.08.2014, 07:36
Скобичките за пневматичните такери Райдер са алуминиеви (или алуминиева сплав). Не ръждясват.

tsc1
28.08.2014, 07:39
Летвите ми на рамката са две, защото по средата между тях има скрит чип - UHF RFID таг, чието основно предназначение е защита против кражба. Данните, записани в този чип, могат да се четат от разстояние до 50 метра.
.....

Ти това с петдесетте метра пробвал ли си го? С какво ги четеш?

nikola.vladov
28.08.2014, 08:21
Иначе фирмата предлага рязане, но взема по левче на лист. Това може да обезсмисли ниската цена, по която ги купуваш.

Ето една хубава новина. Аз сега им звънях на мобилния (взех го от www.tuplex.bg) и ми казаха, че режели без пари. Аз ще взема все пак зеге. Ако някой ходи тези дни да каже все пак дали режат без пари.

delpi
28.08.2014, 10:43
За малки количества е възможно да режат без пари, но за цял камион, както на Матеев материала за 2 000 лв няма начин :)

Mateev
28.08.2014, 11:03
Ти това с петдесетте метра пробвал ли си го? С какво ги четеш?

Не съм го пробвал, но така го пише в документацията. Използва се плоска насочена антена с предавател с мощност няколко вата. В документацията пише, че може да прочете до 50 метра, а при хубава остронасочена антена - дори до 100 метра. Пише също че може да прочете таг в кола, движеща се със скорост до 250 km/h.

tsc1
28.08.2014, 11:10
Не съм го пробвал, но така го пише в документацията. Използва се плоска насочена антена с предавател с мощност няколко вата. В документацията пише, че може да прочете до 50 метра, а при хубава остронасочена антена - дори до 100 метра. Пише също че може да прочете таг в кола, движеща се със скорост до 250 km/h.
Проучвах преди време (3-4г) много обстойно Long Range RFID таговете и технологиите за тяхното четене. Тогава 3-5м се считаше за сериозно постижение за пасивни тагове. Не ми се вярва нещата да са отишли толкова напред, че да се чете от 50м множество от тагове "на куп". Би станала пълна информационна боза! Ти с какво ги четеш и от колко метра имаш стабилни данни?

Mateev
28.08.2014, 11:22
Скобичките за пневматичните такери Райдер са алуминиеви (или алуминиева сплав). Не ръждясват.

Това е добра новина, но трябва да ви кажа, че с тези такери и скоби последните няколко дни ми белее главата. Първо се оказа, че има различни модели такери и различни видове скоби. Мислех си че има нещо като стандарт, ама се оказа че май няма. Видовете такери и скоби са над 50, и голяма част от тях са несъвместими. Това го научих по трудния начин, след като се оказа, че във фирмата вече са се появили 7-8 вида такери и два вида скоби в количества по 10-20 хиляди, и нито един такер не може да забие нито една скоба от това, което го имам. Ха-ха...... освен съвместимостта се оказа, че скобите имат и различна коравината на телта и точно това обърква всичко - в дърво влизат, но PVC картите не могат да ги пробиват. Оказа се че има и фалшиви скоби, които са лошо подострени и имат склонност да се кривят и мачкат. И въобще - ето един пример как нещо елементарно може да се превърне в сериозен проблем, който в края на краищата доведе до загуба на няколко човекодена на 5-6 човека. И като сметна загубените надници и грешно закупените камари от скоби и такери, и се заформя сума от 600-700 лева.

И как реших проблема - ами седнах на компютъра, разрових се в интернет и си избрах и купих маркови немски такери (един ръчен, един електрически и един с акумулатори), както и около 10 000 маркови скоби от немска фирма, половината от които са специално обявени, че са с повишена коравина. И всичкото това ми излезе точно ..... 259 лева - 3 пъти по-евтино от олелията, предизвикана от кучата марка такери и скоби. За кой ли път получих доказателство, че евтиното в края на краищата винаги излиза по-скъпо. Ха-ха...

ciko
28.08.2014, 11:39
Каква е марката на такерите, ако може и сайта?
Благодаря предварително

scutellator
28.08.2014, 11:58
Това е добра новина, но трябва да ви кажа, че с тези такери и скоби последните няколко дни ми белее главата. Първо се оказа, че има различни модели такери и различни видове скоби.

За такерите на Райдер (червените) ли става въпрос? Аз на Райдер съм виждал точно два модела пневматични такери - един за големи скоби/пирончета, друг за широките. За всеки от тях се предлагат скобички със същата марка.

Да не се окаже че проблема е пак във твоите работници:bigsmile:, съвсем преднамерено и задълбочено да са издирили различни видове такери и скобички, които нарочно да не стават за тези такери (различна марка)? Признавам нужен си е истински талант тъй като това никак не е лесно, предвид голямото изобилие на Райдер (известни още като пчеларските такери, тъй като 99,9% от хората които ги позлват са пчелари) и оскъдността на другите по магазините.

При електрическите такери разнообразието е много по-голямо. Единствено там досега съм виждал скобички които ръждясват(пък са и по-скъпи).

Mateev
28.08.2014, 12:04
Каква е марката на такерите, ако може и сайта?
Благодаря предварително

Ето го най-хубавия такер, който представлява половината от сумата, която дадох.
http://www.servina.net/index.php?c=view_prod&stID=15550

Освен него взех и един електрически за около 70 лева и един ръчен за около 45 лева - и двата са най-добрите в класа си. И за останалите пари взех около 10 000 скоби от 3 различни маркови производителя, за да преценя има ли разлика в качеството им.

Всичко това е от този сайт. Звъннах по телефона и им загубих доста време - първо за да си обясня проблема, а после за да ми търсят и предлагат модели на такери и скоби. Хората бяха любезни и останах много доволен от обслужването.

Между другото докато аз се ровех из интернет бях изпратил един служител да обикаля из града и също да търси такер за нашите вече закупени скоби. Носеше със себе си дъска и PVC карти и там по магазините е пробвал сигурно сто различни модела. Преди малко се върна и донесе два пластасови китайски такери с цена около 10 лева единия, които ооооо.... чудо, които безпогрешно работяха с двата вида скоби, с които вече се бях натресъл.

Та не знам какво да кажа - явно човек може да се отърве и евтино, но когато купува даден такер, трябва веднага да си купи за него и 10-20 хиляди оригинални скоби, защото иначе като се свършат, шанса да се намерят същите е равен на нула, и такера става безполезна вещ за боклука.

Mateev
28.08.2014, 12:31
......Да не се окаже че проблема е пак във твоите работници:bigsmile:, съвсем преднамерено и задълбочено да са издирили различни видове такери и скобички, които нарочно да не стават за тези такери (различна марка)? Признавам нужен си е истински талант тъй като това никак не е лесно, предвид голямото изобилие на Райдер (известни още като пчеларските такери, тъй като 99,9% от хората които ги позлват са пчелари) и оскъдността на другите по магазините........ Идея си нямаш колко много на брой различни видове ръчни такери и скоби има. И аз така си мислех, че всички такери и скоби за като моя - ха-ха .... и си мислех че това са най-масовите. Да, ама не. Моделите са стотици, да не кажа хиляди. Видовете скоби - също. Различни дебелини, ширини, височини, форма, ъгъл на закръглението, различна тел с различно сечение, с различно подостряне, от различни метали, с различно покритие и т.н.

Ето ти например списък с някои от моделите на скобите. Преписвам само от един сайт: (73), (53 А,D), (7/CТ), (A,C,D), (O,K,Y), (G), (28), (53 A/L), (A,D), (A 53), (7), (24), (S), (53 A,B,H/D,F,G), (53 A,H/D,G), (H), (C), (A), (13), (A,D,H,G), (F), (140) - Това от Ташев Галвинг. А сега от Бош - 51, 52, 54, 57, 53, 58, 59, 55, 40, 41, 47, 48, 49 - във варианти насмолени или не, с твърда или с мека тел и т.н. Да продължавам ли и с другите фирми? Няма да ми стигне деня да ги изреждам..... И всеки един модел пък е с различни дължини на иглите - 4,6,8,10,12,14,16 и т.н. Бих казал, че вариациите са поне 10 000. Ха, ха - откъде реши, че точно твоя модел е май-масов и го има в цяла България? Ха-ха...... Знаеш ли с какви точно скоби работи твоя модел и пробвал ли си да си намериш резервни със същите параметри?

distedi
13.09.2014, 20:09
Това е кошерът, който е заселен с пчели повече от 2 месеца. Семейството вътре си живурка идеално!
198819891990

kapanec
14.09.2014, 06:10
distedi (http://pchelari.com/forum/member.php?u=4280) Какви са металните профили които си ползвал и как си ги захванал.Как отлепяш корпусите ,ако имаш сподели малко по подробни снимки на самия кошер

distedi
14.09.2014, 07:07
На снимките съм показал версия от следните компоненти: Корпус ЛР + 7 см. приставка - така мога да сложа рамки за ДБ кошер. Върху тях има стандартен ДБ магазин. Ако реша да използвам ЛР рамки, само премествам 7 см. приставката под магазина и се получават 2 корпуса ЛР.
Металните части са UD профили за гипсокартон, но от по-дебела ламарина. Залепвам ги с PU пяна и с нитове. Прополис почти няма по металните части, понеже ламарината е гладка и прилепват плътно отделните корпуси. Дори да залепнат - с рамкоповдигач лесно ще се отлепят.
Сега замислям следваща версия на дъното - ще слагам прашецоуловител, но на пролет ще има резултат.

freelancer_bg
14.09.2014, 17:59
Това, че алуминия е отличен топлинен мост, не създава ли някакви проблеми - конденз, студени зони в кошера?

distedi
14.09.2014, 19:30
Това, че алуминия е отличен топлинен мост, не създава ли някакви проблеми - конденз, студени зони в кошера?
За сега не.....но на пролет ще имам повече информация :)
Давайте предложения къде и какво да гледам и да доизпипвам!

Дамян Дамянов
14.09.2014, 20:58
За сега не.....но на пролет ще имам повече информация :)
Давайте предложения къде и какво да гледам и да доизпипвам!

Не си казал :laughing:
Махни всеки метал от кошера.
Всички винтове можеш да ги замениш с такива от PVC, PP или PET.
Виж по крепежите каква алтернатива може да ти предложат от пластмаса.
Има винтове и дюбели с широка и дълбока резба от PVC или PP (не съм ги гледал от каква пластмаса са).
Дупката и в самия дюбел можеш да ги напълниш с лепило, ако се притесняваш, че може да се разделят.
Махаш металните профили и ги заменяш с PVC има ги от 2мм х 2мм до 100х100мм.
Китосай всички дупки на винтове с лепило (китовете се пукат лесно).
След това мини целия кошер с PVA лепило или безир (без разтворители или ще се стопи). Влезе ли вода във фибрана...това вече го коментирахме.
Чак след това може да боядисаш.И разхода на боя ще ти падне много.
Дано съм ти дал няколко идеи :).
Снимките са индикативни има по 1,2,5,10см дълги...най-различни.

19971998

distedi
14.09.2014, 21:14
Какви точно PVC профили имаш предвид?
Винтовете са сложени, за да има време да стегне лепилото. Не разчитам много на тях да държат конструкцията.
След завиването им, са изцяло покрити с лепило. Всички фуги, надки и дупчици са също запечатани с лепило.
Целият кошер е минат на 2 ръце с грунд на водна основа, въпреки че гладките стени НЕ поемат и НЕ задържат лепкавият грунд.
В следствие на грундирането, разходът на боя е смешно малък.

Дамян Дамянов
14.09.2014, 22:20
Какви точно PVC профили имаш предвид?
Винтовете са сложени, за да има време да стегне лепилото. Не разчитам много на тях да държат конструкцията.
След завиването им, са изцяло покрити с лепило. Всички фуги, надки и дупчици са също запечатани с лепило.
Целият кошер е минат на 2 ръце с грунд на водна основа, въпреки че гладките стени НЕ поемат и НЕ задържат лепкавият грунд.
В следствие на грундирането, разходът на боя е смешно малък.

Извинявай, ходих до МЕТРО и малко се забавих.(сега качвам клипа на количката)
PVC профили има във форми Г П Р F C B I Т поне тези съм виждал.
Тези профили от метал можеш да ги замениш със същите от PVC без проблем.
Винтовете са с много слабо покритие и през него избива ръждата след време.
Пробвай с няколко пластмасови различни видове и ако не ти харесат не вземай повече.
Аз мисля, че с PVC-то ще стане много по-добре.
Пробвай...става дума за стотинки.

jorors
07.10.2014, 19:55
ето ги и моите нуклеуси в "панелка" по 10

rosty_sz
16.10.2014, 21:56
Забравих да кажа - с C-200 са залепени и всички останали детайли на нуклеуса. Навсякъде, където има допиране на детайл до детайл, предварително има нанесен и тънък слой C-200. Ако лепилото е течно и гъсто, нанася се с шпатула. Другия вариант е да го разредите малко повече и да го пръскате със спрей. Пробвах и двата варианта - получава се великолепно. Важното е само слоя да е тънък, иначе лепилото излиза извън цепнатините, разширява се и става голяма цапаница и грозотия.



Вчера правих разни експерименти с фибран и Ц-200 и днес установих, че лепилото е изсъхнало само по краищата където има достъп до въздуха. Като се замислих по средата на залепените детайли, особено ако са с по-голяма площ лепилото се "чувства" като в тубичката - пластмаса от всякъде и липса на достъп до въздух. Матеев, ти на кой производител лепило ползва и сигурен ли си, че то съхне не само по края?

Mateev
16.10.2014, 22:17
Ползвах C200 в началото, но после шефа на дърводелската работилница го смени с някакво друго, след като си направи екперимент с 5-6 различни лепила. Мисля че съм писал за това във форума. Ако не го намериш - обади се утре да попитам какво лепило използваме за последно.

Лепилото е много важно, защото впоследствие открихме, че видиите не държат при удар. Ако нуклеуса се изтърве пълен от камиона (моите хубостници веднъж го направиха), плоскостите се измъкват заедно с видиите. Това ме принуди да купя и да слагам по-дълги и по-дебели видии. Мисля че в момента използваме 65 или 75 mm видии.

Също така на гладкия фибран лепилото не държи, и затова го надираме с шкурка. На грапавия фибран няма проблеми.

rosty_sz
16.10.2014, 22:40
Да, писал си наистина, но съм го пропуснал. Благодря.
Това е линк към въпросното лепило което по същество представлява пяна. Аз бях сигурен, че това е най-добрия избор, но с пяната се работи доста по трудно.
http://www.tashev-galving.com/006+SUD2255/%D0%9B%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%BE+%D0%BF%D0%BE% D0%BB%D0%B8%D1%83%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0 %BE%D0%B2%D0%BE

distedi
18.10.2014, 00:42
Гладкият фибран пробвах да го лепя с Ц-200 и за мое учудване се получи добре. Предпочитам и аз да работя с пяна, понеже е много по - бързо и лесно.

rosty_sz
22.10.2014, 19:55
Ами вчера най-после открих първоизточника на тези разпенени плоскости, пък и на всякакви други плоскости. Бях пратил камиона в София със задачата да обиколи 5 различни фирми, издирени от интернет. Повечето се оказаха дребни фирми или прекупвачи, но едната от тях имаше огромен склад с огромни налични количества от всякакви видове плоскости. Явно това е фирма номер 1 от бранша, и определено при нея цените бяха най-ниски. Нещо повече - във фирмата има постоянно действуваща промоция, при която се продават разни маломерни парчета или парчета с леки наранявания на ПОЛОВИН ЦЕНА !!! Представете си голям лист 2 на 3 метра и някъде е леко дернат или леко прегънат или с отчупено ъгълче, но 99% от площта му е ПЕРФЕКТНА. И такъв лист се продава на ПОЛОВИН ЦЕНА !!! Или маломерни парчета, но разбирай метър на метър и 50 - ха-ха. И ние като невидели наблъскахме камиона с листи от промоцията. Сигурно взехме над 1000 квадрата за по-малко от 2000 лева - голяма далавера. Материала е готин и може да се използва за какво ли не - в пчеларството, в бита, в хобито, в строителството или ремонта на жилището, работилницата и т.н.

Промоционалните цени са:
- Листи с дебелина 1mm - 1 лв./кв.м.
- Листи с дебелина 2mm - 2 лв./кв.м.
- Листи с дебелина 3mm - 3 лв./кв.м.
- Листи с дебелина 4mm - 4 лв./кв.м.
- и така нататък до дебелина 20mm.

Ето и линк към фирмата: http://www.tuplex.bg/
Вървете и си купете промоционални листи от разпенено PVC, докато не са се свършили. Въпреки че не знам дали някога ще се свършат. Фирмата работи с такива огромни количества, щото винаги ще има някакви листи чукнати или леко повредени при транспорт например.

Днес бях във фирмата и понапазарих. Отношението беше прекрасно. Успях да си намеря подходящи парчета и съм доволен. Утре започвам да кроя режа лепя и т.н.

petur
29.10.2014, 20:16
За да не се раздува толкова много ползвайте полиуретаново лепило за дърво което е течно, а не е като пяната.

petur
29.10.2014, 20:30
232523262327

ch.atanasov
30.10.2014, 09:39
Супер.Как е рязан фибрана?

petur
30.10.2014, 18:26
Рязан е на циркуляр за да ляга хубаво.

dankov64
04.01.2015, 11:32
Аз бих модифицирал преградната дъска на вътрешна хранилка, но това си е мое мнение.

Матеев, пробвал ли си разпененото ПВЦ за направа на нуклеуси?

Благодаря на всички за идеите.
Няколко пъти препрочитам цялата тема и осмислям всички идеи, защото като нов продукт в пчеларството ще минат години да се стигне до крайният удовлетворяващ резултат, за това съм на мнение, че всички идеи и споделяне на опит са добре дошли.
Ето и моето тълкувание по проекта. За временно (само за през лятото) според мен нуклеуса няма да има проблеми в този вариант. Но ако се наложи да зимуват в него отводките като резервни майки мисля че основния проблем ще бъде заклеиването на рамките (на ушите ) им към фибрана и при опит за вадене ще се наруши неговата цялост. За това идеята ми е нуклеуса да бъде с вътрешна хранилка като предлага scutellator -няма да ги има тези 7 см. над рамките и ще има възможност за по лесно и внимателно боравене с рамкоповдигача. Друго което предлагам летвичката на която лягат рамките да бъде с дебелина 20мм. и ге образна форма а може да и се сложи и релса и под летвичката 20мм. фибран От друга страна пък си мисля, че когато си със вътрешна хранилка ще има повече на брой отваряния и разединяване на залепените места и може да се окаже че варианта с над рамъчна табла е по удачен и тогава за да се избегнат тези 7см. над покривната табла може да се преустрои капака което ще доведе до по сложна изработка.
Даааа :tres: обаче ако се окаже че нуклеуса изкарва без проблем 5-7 години защо да не си поиграеш и да му направиш капак като на стандартен кошер. Аз имам намерение за сега да правя 20бр. и не е проблем да икспериментирам. Другите проблеми мисля че ще бъдат гризачите и кълвачите. За времето което се занимавам с пчели нямам повече от 10бр. умрели семейства и 2 от тях са от кълвачи.
Просто разсъждения.

dankov64
04.01.2015, 12:44
Продължавам със разсъжденията.
За да отговоря на въпроса си - Като искаш здрав нуклеус направи си го от дървен материал. веднага изниква основното положително качество на фибрана за мен. А то е тежестта, всичко др. е второстепенно. Така че аз взех моето решение-смело напред.
За споделяне на опит към колегите които имат намерение да си правят кошери от фибран, мога да кажа, че имах подобни 2бр.направени преди повече от 10год. които вече са излезли от употреба и 1бр. стои за склад на пушалката. Тогава основното ми притеснение беше, кой ще носи тежестта която в повечето случаи стига да 100 кг и им направих дървена конструкция изпълнена със стиропор облечени със фазер, вътре и от вън. Основните недостатъци проявили се във времето.
-Изкарват не повече от 10год.
-Предпочита ни са от мравките и не само във възглавницата но и в последствие успяха да влезнат вътре в стените и беше нещо ужасно, жив мравуняк.
-Друго което сега се сещам е че от един стиропорен кошер си взех решение, да премина изцяло на 12 раков Дадан блат за уточнение те бяха 10 рамкови.
Да да :tres: ето това е ефекта на споделянето в забързаното ежедневие сега анализирам нещата, тогава бях абсолютен новобранец.
Историята беше такава- Този 10 раков дадан блат беше няколко години абсолютен първенец в медодобива, налагаше се да му слагам 4ти магазин и на есен когато дойде време за зазимяване вътре има не повече от 3-5 кила мед. Тогава още не бях взел решение каква система на пчеларстване да избера и си казах само големи обеми и никога 10 рамков дадан блат.
Сега като се замисля тези десет рамки пило и доста в магазина да ли са били само от майката или е имало и ефект от ИЗОЛАЦИЯТА.

Пламен Керчев
02.02.2015, 18:08
Ето и и нуклеуса който измайсторих, изцяло по модела на Матеев с леки корекции в размерите. Използвам момента да му благодаря и не само за нуклеуса а за цялата информация която споделя с нас продиктувана от собственият му опит. Благодаря ти.3163

Камен Крумов
15.03.2015, 19:34
http://building.dow.com/europe/bg/products/styrofoam/fm700.htm - Това е най-добрият материал за кошери на БГ пазара в момента. Кошерите ми са ЛР изработени с него през 2010г. От вътре са облепени термоформовъчно фолио закупено от Ботевград. Залепването на фолиото е осъществено с "течен пирон". Всеки корпус е с две дървени рамки отгоре и отдолу с размер на летвите 3 х 4 см. Не са ползвани никакви крепежни елементи освен полиуретаново лепило, Дъната са дървени, мрежести на ВИМЕКС-М. Кошерите ми зимуват с изцяло отворено дъно, с найлон над втория корпус и капак също от изолация. Питите вътре са с пластмасови Бургаски основи.
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35034193
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35034196
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35034142
P.S: Не спирайте да експериментирате, там се ражда истината!

dankov64
16.03.2015, 01:04
http://building.dow.com/europe/bg/products/styrofoam/fm700.htm - Това е най-добрият материал за кошери на БГ пазара в момента. Кошерите ми са ЛР изработени с него през 2010г. От вътре са облепени термоформовъчно фолио закупено от Ботевград. Залепването на фолиото е осъществено с "течен пирон". Всеки корпус е с две дървени рамки отгоре и отдолу с размер на летвите 3 х 4 см. Не са ползвани никакви крепежни елементи освен полиуретаново лепило, Дъната са дървени, мрежести на ВИМЕКС-М. Кошерите ми зимуват с изцяло отворено дъно, с найлон над втория корпус и капак също от изолация. Питите вътре са с пластмасови Бургаски основи.
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35034193
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35034196
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35034142
P.S: Не спирайте да експериментирате, там се ражда истината!
Малко повече разяснения ако е възможно за този материал, каква е разликата от фибрана.

Bobi-M9598
16.03.2015, 09:43
Здравейте,

Камене, БРОВОС ЕВАЛА и т.н. Бих искал малко повече разяснения. С каква дебелина на ......(как му беше името) правиш кошерите? Какво му е търговското наименование? Въпроса ми може да е тъп, но не съм толкова умен и си признавам когато не знам нещо. Лесно ли може да се намери? От вътрешната страна пчелите грискат ли го, или си го обработил с нещо?
Абе с две думи ако, и ще ли е ВЪЗМОЖНО да споделиш своя опит, ако трябва и нещо като чертеж за онагледяване.
Смятам, че доста хора ще сме ти БЕЗКРАЙНО БЛАГОДАРНИ!!!

Поздрави, Г. Георгиев

Камен Крумов
17.03.2015, 00:31
Малко повече разяснения ако е възможно за този материал, каква е разликата от фибрана.
Разликата м/у Fibran и DOW Floormate e ... ми то май няма прилика. ;-))))).
Сериозно, разликата е в:
-- химичния състав;
-- плътността - Фибран - 28-30 кг/м3; DOW - 35-40 kg/m3;
-- изолационните плоскости на Фибран прозират на слънчева светлина, докато на DOW не прозират;
-- като натиснеш с палец лист Фибран повърхностния му слой се цепва ( спуква ). докато на DOW само потъва леко;
-- изолационните плоскости на Фибран са "вафлени'', докато на DOW са гладки за дебелини над 2 см;
-- и така нататък...

Камен Крумов
17.03.2015, 00:43
Здравейте,

Камене, БРОВОС ЕВАЛА и т.н. Бих искал малко повече разяснения. С каква дебелина на ......(как му беше името) правиш кошерите? Какво му е търговското наименование? Въпроса ми може да е тъп, но не съм толкова умен и си признавам когато не знам нещо. Лесно ли може да се намери? От вътрешната страна пчелите грискат ли го, или си го обработил с нещо?
Абе с две думи ако, и ще ли е ВЪЗМОЖНО да споделиш своя опит, ако трябва и нещо като чертеж за онагледяване.
Смятам, че доста хора ще сме ти БЕЗКРАЙНО БЛАГОДАРНИ!!!

Дебелината на изолационните плоскости е 4 см. Както вече споменах от вътре са облепени термоформовъчно фолио закупено от Ботевград. Залепването на фолиото е осъществено с "течен пирон".
Чертежи не са необходими, защото кошерите ми са стандартни (всеки би трябвало да знае вътрешните размери на ДБ, ЛР, Фарар и др.).

distedi
17.03.2015, 07:38
Плоскости FIBRAN има и гладки, но по магазините и складовете не се срещат често.Тези, които са с "вафленият " релеф, пчеличките обичат да ги гризкат. Гладките - съвсем леко се покриват с прополис и изобщо не ги хапват :)

kapanec
17.03.2015, 11:12
Дебелината на изолационните плоскости е 4 см. Както вече споменах от вътре са облепени термоформовъчно фолио закупено от Ботевград. Залепването на фолиото е осъществено с "течен пирон".
Чертежи не са необходими, защото кошерите ми са стандартни (всеки би трябвало да знае вътрешните размери на ДБ, ЛР, Фарар и др.).
Колега кълвачи,белки и други гризачи не ти ли създават проблеми с плоскостите които използваш

redbull
17.03.2015, 18:19
Колега кълвачи,белки и други гризачи не ти ли създават проблеми с плоскостите които използваш

Бялката не е ли хищник или става въпрос за друго животно,понеже отглеждам и гълъби и ми прави големи бели точно бялка?

Камен Крумов
17.03.2015, 19:44
Колега кълвачи,белки и други гризачи не ти ли създават проблеми с плоскостите които използваш

До сега не съм имал проблеми. Възможно е да няма наличие на такива гадинки в района или пък материала да не представлява интерес за тях. А може пък да правят разлика м/у естесвено и изкуствено. Знам ли!?

kapanec
17.03.2015, 20:41
Бялката не е ли хищник или става въпрос за друго животно,понеже отглеждам и гълъби и ми прави големи бели точно бялка?
Да бялката е хищник но също създава ядове

salash
17.03.2015, 20:58
Това е от белка

ch.atanasov
17.03.2015, 21:03
Красота! Имах такъв случай ,но вътре полевки си бяха направили гнездо.Все още мисля ,че дупката беше заради тях.

http://pchelari.com/forum/image/jpeg;base64,/9j/4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD/2wCEAAkGBwgHBgkIBwgKCgkLDRYPDQwMDRsUFRAWIB0iIiAdHx 8kKDQsJCYxJx8fLT0tMTU3Ojo6Iys/RD84QzQ5OjcBCgoKDQwNGg8PGjclHyU3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nz c3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3Nzc3N//AABEIAIEArAMBIgACEQEDEQH/xAAbAAACAgMBAAAAAAAAAAAAAAADBAIFAAEGB//EAD4QAAIBAwIDBQUFBgQHAAAAAAECAwAEERIhBRMxIkFRYXEGF DKBsSMzkaHRNEJScsHwFWKC8RYkNUNEc+H/xAAYAQADAQEAAAAAAAAAAAAAAAAAAQIDBP/EAB8RAQEAAgIDAQEBAAAAAAAAAAABAhEDIRIxQVETBP/aAAwDAQACEQMRAD8AdSGNocsvSsj5I6qKhz8x48agi0ryaBuTl FdkpTkoxzpooBA3qWoCs/6UAPHGNtNAkjQd1MOMmpQwxynTJr3IGV7vOn57XjjcrqFRgDao M5Bq7h4Fk/bXSL5IpY1JvZ2ORCY7zf8AzR//AGqmN9ncMvxRCU1iytmjS8OaCUxySg4/gGdqgY9JI7wSKncLLjyxm7ETL49a0rEmhyDFRDkdKaTes1tZAv Sl13FQOzAVOgd5mRUC1BV6kGoCeraoNJWi3cK0UzvU6CLs2NhQ w7gbipsSBtQNTk+VGhoYOSuaEZN6zUfDFCYgE0tDS3UeNGBAoB bTQzLk0WbEMNJQzJihOaXaTuNVMQbEozTdvPBbWst1cdtY2XEe caidsVTo+Dmm4rjkAs6hwBq0+JHSqkjTj6ro7i+mhiZ25YJHwg dKR4Xx624ikltoMU0YJJBz0ONx3VTxcetbkkTo6lVKqBITv471 Cxmc3Bk5DSa+yhRcavM07k7NT4uJIRJdBFlUZOd+pqsvpAl1ME +HWcfjVpbWfu/EILmVnyU3TPwmlOLQj3yQgY1b9KjGSM/9GVyxkVrSHvqCnJozRbVix4q3Gjhh35rCSKISCcUN85xikaKks 2RRV7R2ocSHejINNTaemBdNEU7Vla76RByKSc91a5S4op6VAls dNqVATEAaT+NLN8RozsDQiN6cFNSSkmtId960FrROmrEhgkEUC Rc1DmVstkUGiuAdqKG2oGrepq+1Buri4bY8Q4VDee6w88ZDtoG SRS0SNE4CJpAOwG2KtPZg8zgMgzuJD9KA6aXBJrLmx7ldXDl1o VLJp7eSVEZ7jGFOe6qiaKWZdDnEyHBUiuv4My6ADsxoPtJZZj9 5ijVHX4mBA1CtsMd4bRnlvLxrhJg0Zw6kGgmQHpV4SkoxIoJPf ilJeGxsxKsVpRF4L8VqsR0qZ7S7bmmXsSudLZpfSUPnSZ2eN7a iO+nvqRc5xpJ86DqIkyOtFRyTvSpCCsrQbJxjFYxxSCVaK5FYD kVlBAG3XuOKUlBVyM1ZEUhJGxc5oMZzigFs0SRs0szYNWB1Gai 58KihOO6sOO80Gjhick1IbVskYrQOaYdf7DykxXkLHsBQ3p3Uh 7WXM1nNG0LYDZNT9kGY3M8Sk4aPOPQ0X2osorqJdTEOAdJz0oy 7jbj9nvZviQlt0ZSNW2sDurrJBHd22mVQ4014zwPiL8P4kUlkK qBhvPwr0634lH7sGLpgrnOdqeHR8mPl25Tibm2u5QEaFc4GR1p WG9ztqziq7jXE/wDnJ430qA5IAOcUgl2RIWRtqWUaY56jsVul5QcRqSOveaUuYFn GuM8tjvpI2NVUHENgA2M07BxFGOJGDAbYPWkeUmRa6SW3I1xkH uburI/4i3WrmCSO4XlyKxiYY37jSlzwzkO3LLbfu+FFjDLh8e4VZsjba oQszNhqMVAFCJwdqzZCbA1sN49aETtWod3OaohxUGAzvRKGcZp EqjK2cVpq6WThFijY5UhPipIHzGaSu+AXUR1W6NJGeg2DCtKcu 1VGcDBX51IkZ6UT3K7Bw1vOP9BqJhdD21YeoxSNgGa2owazUMb ZqJajYiw4ffPw6VriPGVU9a5/jntHdXV1zFYqFJGkGmr+TTYsc/FsK5kxM8gzvqbFONp6FJnuHE2gnUeo8atY+KSHh3uMmpcE6Wz9 fyqys7eOGFUCAYGT61qe0ilGNAz5UbKZOZl1Kd2LE75piKTVCd 8MBtWcRtzbyhTup6Gg2eoTadyCCKcpnbRuYmASP8p3Ga6HhXC5 Z0DsCqlhuev+1ctaPy5NDdA29dPFx8RAKGJXGMHwpVpiuILHld l3yvQimpIHiRTDJqAHjmuUHFi8rfaY3z1puPiMijUrEDwNL008 osrm31sWjBDD4l/SkSna7QNN2XEGnZRKpI8Qa3xCJQxZCCR3jvFFx+sOTCe4TAAJq MaFAzE7eFSB7IqTEBfWoc6aMGXahSBdW/X1rcbgMF04rbgFtxQSy91KK3IYqDjsu5Qj8f1rTFmYHDYXYB1z j/UKsLO9IQRsWYf9xJBqGPKpNbxSytJ7vHkkjRGw2H0NbpL28zw9 rXgbZWTIJ/pTfvG3biGdyMqGyO7cdO+tLatpSRDKoGVYxyZA9Qc0RbONRJyY 1QnqUARun4GlTJXnujTBWht0kUYICZ1Z8/8AesuOHcOll0rbgldmSByrDz361l3byoykSFoz3P8AvUtEHhjX I0Fj8UigDHrUaVKjxD2QS6ULHdSIgGytECV9d6SsPYq7E5Y3Fu wBxGWDLnzO1dRaRMz4jm7OkE4fSc+vQ7U8Yc9qQsuD2SSADnwO CKch+VcpP7McTgJ1LCQO8SDf0pCSyuYF1ywSKv8AFp2/Gu6dIVgWF2TAOxIwB+fWpiLkREs6Ffh6jfPz3qbL8OX9eVcZjR rRtwWU6sZqps4zzNQFemSexXC7y8knkLLA+/LjbSFOfpWrr2MskHNsXaJR+4zah8jTl1Fyx57ecNkA5kedLDOK pZJZ4mZWBGPGvW39nF5Y5tyEz0BXr+dc/wAX9jroM7wrDNGVPw5DDwwPH9KJkv286a+mRvOm7fjEoxqHTvo nEODTwE86GWFs7K460g1pPCv2kMijxZSKvcTux0Nn7QxIVG4J7 81ecPvjdyHEgK42J7jXnyx9rsjp1xXR+zkjhiFyP4qVVjdunVj qYH86iWwCN9XdQmnGSdtjUVlz3H18KixGeOjURyMnrUpPioauo Gxy1EYEmpZU0lwkbBZIeVKDs8eQR5HO2KaE0iKcyo+M4BGon8q pWndC+rUxz8SuTnx61i3kowsR2HQxMM9ehBrbaHR21+kisJ4GB HwjIZcelFFz9nrEqYPVDkaR6VQrxLvkgZmYaSruCR6bZpqxuI8 a2R0YHI7GdvxoC296hulCSKY1BxqB0g1M8Lt2OpihQ7bnKn5Ut JcKkbOoSRFJ1hhls+R9aAwi55EMUbIfFyCv59alS09wCPIF5ZD DbtbY9P6VPk3GGTQr6RjETYK4HeP7O9UxmdZG5jKzMdQ1RZI6b 5JJIqcfEL6NiCtqdeF0yKULZ8sdacFNTStbyMGlkA745YyD9MV s8SUSJGsbKzjwB2of+KQzoVv4GEigDsK2PkRt/fWpreWKxAxo6YJAaRdWR+PTvplof/E5GlIddATGGk0qCOmN9vHejy3bxKoj5eknZdeoHHhg1S8RtuGX TgzSwuX2GEwR649aBA8FsTDFLJH3YjQlWqVOgeYSK56uV1DCkb Y8ehP4UussLy6UWSMnbKNhTScImaM6CWjO/wB22B6b/Sm9EYtw5lYTE4AIKkeVRlFY3QgtUZQXLOFOcMM/hRlR5SY/spBp+7kU5xQA8mnSJCzE7qT0oLySpKzrlCCBq1atXiMVMmvard keI8JglcLNwxEXH30Kglfw3+RqmPs2/D5jLafaI4+HGGHy/SutguWjjwkyMW3AVt/HGn9KlHI7sRMdZJwOz/vT7Ey04d1wSP3u8eFagI1lWHzrs7mKzvOzcQJqHUjqPw3qr/4es37VpfSa2J2YggfLrTlVc5VGG0vhQPlUpZXVsb9KsH4Pfox0 QI+DsQ4GajJYXurtWrAj0/WptZ2AwziN2aILG/RTGcL8w39KZleN1Jmtk5pG7bFs+RrirjhSIdc8xtmBwrQSlom/EZH4CoTTcRs/sRxO3miz0Z8sPQA1uyddz4lik1PKyqMkOoA9QRvVXPxG64srCy tpxBGwAnQnLnwHUY89q5xPeOIdm8N0Sp2EbdhvI1aG3eVGT3cQ R6QDoBQeQ2OD86ANJxSbh0wCi4mkX4oUbmH5gVY213xKS2Li3M SyAseahc48NulJwwQwuvJjgVWXDFGzk+fdT0c3MxDE5Qn4kA2z 34z09KmqP2k13JGrPZQnByXZnGnz8qZPFrqJvtXdQwG4UMu3nm qiGWZJZRE5dSNoyq9sd+R40VppbSR1YyWw2ymdmHhig1k3FJ5M xKJXAGyvsB5DfOK1Z8UhLlmjMJAxy9RIJ69/dS8M2u36Rhs/EiYf5nuqM+C66iEcjJBAcfrTTtZG8gmiKzWg1NuoiZQM95OO6j QX00CMeSpGNOc6tPhtVZI7FS0aiSEnOpCCPOtaxqzG86aBklyW Ax5b0gtHvmlIMgWPs51ANg+mNs1uFrg6pINbJ1Gnf1OCarmvAM mUxaSM5iAGfPJO1Ra6OomCUFCcZByQfMZ3/GimsLzkxsJeUyyae0Y0OSf77/KgQcUIXmuQUI3JyDnwx3Glmv4mjEUpDxrsJVjKP+dEtpraaLRF PrYYAMsYY/Wpp7PLfWcrqOZofSGGob+fTapDnFzKghIA3zsx+Y60o8KkjmrE +Blii7D86FEIgxfmtG2ezrJwP1pGtI5jdOfeLUA4+JTgH51qZo cAnlyA42UaiKTZr0RZWcFe4q4GPka1GZdWubTL4knof6UaI8l6 RqiEYzj4mGNvxpK7mgeYs07KSBspGKyZkaNi5bV3EdRigiMMMo m3/pzS1A5Cf7+aqez+/f1P1FbrK3QteGfsT/zr9KsJ/wBkh9D9aysqaqFR1P8AOPpTd9+0yeq/Q1lZSH1Xy/ta/wAo+tXH/jP/ACisrKVBG7/aD8qtOH/9QHp+lZWU6S7g+6k/nT+tVF5+2f341lZQcU9/91/ppjgP7NL/AC1lZSB+5+CD0P1NAufvh8v6VlZRPYroG+9t/Q/WkON/dD51lZU1cVln9+fSrSx+9PyrKyqTR06N6H61jdTW6yoN/9k=

Камен Крумов
17.03.2015, 21:20
Колеги, в Интернет има достатъчно информация как да си направим ефикасни самоделни капани против всякакви гадинки( пишете в търсачката "капан за ..." ). Защо просто не разгледате информацията и не нахраните пакостниците за последен път в живота им. Да ме извиняват еколозите, но пчелите ни са по-ценни.

Ivan Mankov
17.03.2015, 21:40
Колеги, в Интернет има достатъчно информация как да си направим ефикасни самоделни капани против всякакви гадинки( пишете в търсачката "капан за ..." ). Защо просто не разгледате информацията и не нахраните пакостниците за последен път в живота им. Да ме извиняват еколозите, но пчелите ни са по-ценни.
Колега ,а капан за това ?
То пък си ходи с "Червената книжка" под мишница !!:tres:
3757

Камен Крумов
17.03.2015, 22:15
Колега ,а капан за това ?
То пък си ходи с "Червената книжка" под мишница !!:tres:
3757

А ЗА ЕЛЕКТРОПАСТИР ДА СИ ЧУВАЛ? НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ ЗА ВСИЧКО СИ ИМА ЛЕК!

pepoing
19.03.2015, 18:23
Към Камен КрумоВ , Можете ли да качите някоя друга снимка на вашите кошери направени с този материал.

Камен Крумов
19.03.2015, 19:45
Към Камен КрумоВ , Можете ли да качите някоя друга снимка на вашите кошери направени с този материал.


Събота ще си посетя пчелина, и ако не забравя ще ударя няколко фотоса.

Камен Крумов
22.03.2015, 20:10
Събота ще си посетя пчелина, и ако не забравя ще ударя няколко фотоса.

Ето и обещаните снимки:
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35089760
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35089761 - тук боята се е поолющила и си личи XPS- a
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35089762
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35089768 - тук се вижда сглобката на дървената рамка ( Ц-200 и видии 4х60 мм)
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35089769 - тук най-добре си личи кое е дърво и кое XPS
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35089770 - това е поглед от вътре. Фолиото е бяло, но понеже леко прозира затова синее. DOW Roofmate е светлосин XPS.

Камен Крумов
25.03.2015, 00:08
Ето и още малко бонус снимки :
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103786
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103787
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103788
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103789 - тук се вижда и надписа на XPS-а през фолиото ==> DOW Floormate
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103790
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103791 - това е горната рамка. Долната е същата, но без фалц.
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103792
http://kkrumov.snimka.bg/animals/pchelarstvo.857176.35103793

Cvetomir
25.05.2015, 06:47
Матеев - ако може размерите и подобренията в 4см. нуклеуси , че смятам да направя няколко . Има ли някакви проблеми свързани с експлоатацията им (лесно чупене , прогризване , проблеми от слънчевото излагане , мухъл вътре) ?

Mateev
25.05.2015, 18:14
Със слънцето няма проблеми. Фибрана наистина изгаря на UV радиацията, но му се обелва само повърхностния слой (стотна от милиметъра). При тази скорост на изгаряне ще издържи 100 години. Това съм го тествал на UV лампа с интензитет 1000 слънца. За 24 часа повърността си смени света и започна леко да се разрошва, но с това ефекта се изчерпва. На базата на тези изследвания спрях да боядисвам нуклеусите (с цел поевтиняване) и в момента масово ги използвам небоядисани. Видими ефекти след около 1 месец излагане на атмосферни условия - НИКАКВИ.

С чупенето има проблеми - всяко падане на нуклеуса на земята (например в резултат на силен вятър) го троши на 100%. Слабото място не са фибранените плоскости, а видиите. Те просто се измъкват и нуклеуса се разпада на съставните си плоскости. Времето за ремонт е съизмеримо с времето за направата на нови нуклеуси, така че повредените нуклеуси просто ги изхвърлям. Проблема се разрешава с поставянето на по една тухла или тротоарна плочка на капака на всеки един нуклеус.

Следващия проблем са кълвачите. Пробиват големи дупки с най-голям кеф. Тази зима имам около 10-20 семейства, умрели от нападение на кълвачи. Интересното е, че като процент този проблем е много малък. От 22 пчелина кълвачи имах само на 2 от тях, и те успяха да повредят само 5% от кошерите (нуклеусите ) в пчелина. Общо около 20 семейства на 2000 или това прави само 1%.

С конденза и с мухъла няма абсолютно никакви проблеми - просто не съм срещал нито едното, нито другото.

judas
26.05.2015, 08:41
Общо около 20 семейства на 2000 или това прави само 0.1%…
Прощавай, 20 семейства от 2000 са 1%.

Mateev
26.05.2015, 09:22
Поправих грешката .... :)

ves
28.05.2015, 09:56
Колега Матеев, хубава тема си отворил, браво за подробните снимки и размери. Иначе един колега пчелар от много време си прави фибранови нуклеуси. Рамките ги закача на метални "frame spacers". Това мисля, че е по-добър вариант от летвата която ти си сложил (на която да стъпват рамките). Имам един кошер с такива ограничители и колкото и да заклейват пчелите усилието да извадиш рамка е минимално, защото рамката контактува само на тънко метално ръбче. Даже исках да сложа такива ограничители на всичките си кошери и му бях поръчал да ми купи от Италия. Оказа се обаче , че там стандарта е 13мм. разстояние между рамките, докато Бг е 12.5мм. Така българските кошери ми идват с половин сантиметър по-тесни.

Аз съм решил догодина да пробвам двумайчини Фарар кошери и ще ми трябват няколко нуклеуси, в които да ми презимуват майките. Сега се чуда какви кошерчета да си направа. Дали да са на два етажа или по някакъв начин да направя един ДБ нуклеус с размери като на твоите и да се опитам по някакъв начин да напъхам два реда тесни рамки.4385

m_pchelari
30.09.2015, 19:15
Да питам колегите, които населиха семейства във фибранени кошери как са семействата. Интересува ме не здравината на кошерите а как живеят пчелите в тях. Някакви проблеми забелязват ли се. Взеха да ми се въртят в главата някакви нездравословни идеи да си направя няколко роеви съндъчета от фибран, то от мързел де, не че харесвам материала, но по-лесна и бърза ми се струва изработката. Мисля да ги ползвам за месец, два, но се чудя дали ще виреят пчелите вътре.

Камен Крумов
30.09.2015, 20:48
Да питам колегите, които населиха семейства във фибранени кошери как са семействата. Интересува ме не здравината на кошерите а как живеят пчелите в тях. Някакви проблеми забелязват ли се. Взеха да ми се въртят в главата някакви нездравословни идеи да си направя няколко роеви съндъчета от фибран, то от мързел де, не че харесвам материала, но по-лесна и бърза ми се струва изработката. Мисля да ги ползвам за месец, два, но се чудя дали ще виреят пчелите вътре. Живеят си и то много добре. Бих казал дори, че си живуркат ( особено в ранна пролет ) ;)

Mateev
30.09.2015, 22:53
Аз също да потвърдя, че няма проблеми със семействата (и отводките) във фибранените нуклеуси. Живеят си с кеф и дори изпреварват в развитието си големите кошери. Като бройка фибранените ми нуклеуси скоро ще станат два пъти повече от бройката на кошерите ми. На практика те ще станат основния инвентар, а не кошерите. Страшно съм доволен от тази идея и масово я въвеждам в практиката си както за гледане на отводки, така и за гледане и оплождане на пчелни майки.

Емко
23.10.2015, 01:15
Поздравления за Матеев и работата му , от скоро чета из форума и чувам това Матеев онова Матеев .. Голяма работа бил този Матеев . Успех за напред !

Cvetomir
24.10.2015, 18:01
5260
5259
5261
5263
Първите ги направих още лятото а това са вторите с леки преработки .
Първо за материала - фибрана ми се стори много слаб , лесно влизат видиите и лесно се измъкват . Това ми го продадоха като "стиродур" , като цената е по-висока но стои много по-стабилен .
Другото което не ми хареса при работата с първите нуклеуси е това , че рамките влизат много надолу и е неудобно за работа(трудно се вкарва рамкоповдигач и не можеш да си вкараш ръката да вадиш крайна рамка .
Тук са направени два модела като по-ниските са за многокорпусни рамки и капака е съобразен да влиза хранилка а другите съм ги направил с размери за дадан блат като вътре мястото за рамки е за многокорпусни и в последствие ще реша дали да добавя 7см.надставка за ДБ рамка или ще отрежа корпуса за да стане капак. За сега единствено покривна дъска не съм измислил (старите са с брезент) но и това ще стане.
Материала са остатъчни количества в този склад и трябва да търся от дугаде (назад в темата имаше още някакъв който трябва да проверя) Листите на този са 125/60 от което перфектно се изрязва един брой ДБ без капак , давам и чертежа . За корпусния или начина на Матеев или се реже 7см. по височина и се ползва за страните на капак .
5243

boris
14.12.2015, 21:22
Някой гледал ли е фибранените си кошери? Моите преди 3 дни не бяха на кълбо ( сравнявам ги с другите ). Матеев, ти имаш повече и твоето мнение е по обективно.Как са твоите?

judas
14.12.2015, 23:28
Матеев, крайно време е да споделиш метода си на работа с нуклеусите! Много хора ще те благославяме.

vtmanolov
16.12.2015, 05:55
Това което виждам от началото без да чета нататък са пълни глупости. Ако нямате работа е друг въпрос. Първо това не са никакви нуклеуси. Нуклеус е оплодно сандъче за майки. Четете повече от лидери в пчеларството като Иван Венер например. Лидер може да бъде и пчелар с по-малък брой кошери, но с повече акъл. За тези които работят с ДБ кошер е необходимо мини нуклеус. При ваденето на меда от рапица младите пчели от магазина се смитат в мрежово сандъче. После се намокрят с вода с пръскачка. По един черпак пчелички е достатъчно. Мини нуклеуса е с 3 рамчета. В природата по това време трябва да има приток на нектар. Пчеличките изграждат бързо рамчетата като далачета. Придава се маточник и майката се опложда там. За МКкошерите може да разделите един корпус на 5 отделения с по една рамка. Какви фибрани. Фибранът се чупи лесно.

boris
16.12.2015, 09:12
Добре е да прочетеш цялата тема и тогава да се изказваш толкова категорично. Моите кошери са заселени от 3 год. и още не са се счупили.

Bobi-M9598
16.12.2015, 09:50
Здравейте,

Г-н Манолов, Колко качествени ще са тези майки? Този черпак с пчели да не е 2.5кг.?

Моето мнение е че момента (ден, два) преди излюпването на майката е много важен, за да рискувам да получа майка с незадоволителни качества. За мен по-малко от 4 рамки би бил не достатъчно ефективен. Имам предвид за собствени нужди не за майкопроизводство. Там нещата ги знаем какви са.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
16.12.2015, 09:59
Четете повече от лидери в пчеларството като Иван Венер например. Лидер може да бъде и пчелар с по-малък брой кошери, но с повече акъл.

Още един колега ни съветва да четем ,а той май не чете.Това ,което си писал е вярно ,но освен мини нуклеуси се използват и нуклеуси на нормална рамка.Броят на рамките е различен.Едно от предимствата на нуклеус с нормална рамка е ,че пчелите могат да презимуват в него.

Bobi-M9598
16.12.2015, 10:17
Здравейте,

Да, точно това бе и мисълта ми. Нуклеусите на цяла рамка са многофункционални. Освен по предназначение, за излюпване на майката и нейното оплождане. В него могат да зимуват и запасни майки. На всичкото отгоре може да ги ползваш и като помощни семейства за подсилване на медовиците. При загуба на майка по каквато и да е причина, лесно се обединява. По този начин не се губи време, спасяваш евентуална търтовка. И кой за каквото се сети!

Поздрави, Г. Георгиев

бат тянко
16.12.2015, 11:17
Като гледам и началото не е прочел!

Ангел Йосифов
16.12.2015, 17:13
Нуклеус е оплодно сандъче за майки.

Понятията "нуклус" и "оплодно сандъче" не е едно и също понятие.Едното е " ядро" в случая пчелно,което е основа на пч.семейство-демек отводка.А другото си е оплодно сандъче,което се използва само за оплождане на майките...........

Камен Крумов
18.12.2015, 10:21
Четете повече от лидери в пчеларството като Иван Венер например. Лидер може да бъде и пчелар с по-малък брой кошери, но с повече акъл. ЛИДЕР - дума с английски произход устремно навлязла с българския език, но явно неразбираема за малък процент хора. LEADER - водач, вожд, предводител. В тоя смисъл какво пречи Матеев да е лидер. Човекът е доказал в няколко бизнеса преди това, че го умее. Не еднократно е доказвал, че има и АКЪЛ. Дори се опитва да го налее в главите на някои наготово, макар и не винаги с успех. Някой ден няма да има кошери, щото е решил, че няма хляб в пчеларството, но... знанията му ще останат. Ще започне друг бизнес и там отново ще се стреми да бъде лидер. А и най-вероятно ЩЕ БЪДЕ такъв, защото начина му на живот е такъв.
А Вие г-н Манолов се изявявате, като един всезнайко, който явно е подплатен със знания, но и в тях аз виждам пролуки и то за елементарни неща. Та няма да е лошо за в бъдеще, да се ограничите с мнения, в сферата на които имате поне малко опит. С XPS-a явно нямате такъв. В никой друг случай не бих си позволил такъв назидателен тон, но в тоя започнахте пръв, а и както виждам си пообрахте негативите.
Във форума е много важно, когато не можеш да помогнеш, то поне да не пречиш.

Mateev
18.12.2015, 10:43
Матеев, крайно време е да споделиш метода си на работа с нуклеусите! Много хора ще те благославяме.

От гледна точка на личната пчеларска технология този нуклеус се оказа, че е едва ли не един НЕЗАМЕНИМ ПЧЕЛАРСКИ ИНВЕНТАР, с който трябва да се оборудва едва ли не всеки един пчелар. Защо това е така?

Ами направата на поне една отводка от всяко едно семейство си е почти задължително по време на роевия период. Тоест всеки един пчелар иска или не - ще му се наложи да прави отводки, при това много на брой. При това положение се нуждаем от евтино сандъче, оптимизирано за направата на ранни отводки.

Кое е най-важното за една отводка?
Ами това е ТОПЛИННИЯ РЕЖИМ НА МЛАДАТА МАЙКА. Грешки при направата на отводки могат да се допускат всякакви, но грешката в топлинния режим е ФАТАЛНА. Тя винаги води до некачествена майка и след това пчеларя 2-3 години сърба супата на тази своя грешка. Именно поради тази причина нуклеуса е от ФИБРАН, а не от дърво. Ние не се нуждаем от каквото и да е сандъче - ние се нуждаем именно от ТОПЛО САНДЪЧЕ.

Това че сандъчето е топло е много по-важен фактор от неговата здравина, която наистина при фибрана не е много голяма. Но нека да помислим - нуждаем ли се нуклеуса да е здрав? Нима върху него ще слагаме тежки корпуси? Разбира се, че не. Здравината на фибранения нуклеус е достатъчна за целите, за които е предназначен. Достатъчно лек е, защото ще се пренася и транспортира. Достатъчно евтин е, за да можем да си позволим масовото му използване. Какво друго искаме?

Mateev
18.12.2015, 10:54
А сега по-конкретно за неговото използване:

Направата на отводки е ключова операция за всеки един пчелар, и той може да ги включи тези отводки в личната си технология си и да ги прави планово, а не при нужда (напр. при изпадане на семейство в роево настроение). Ето ви една технология на един известен руски пчелар (Цебро), която на мене ми харесва поради много причини:

1. В края на април или началото на май от всяко едно семейство се правят 2 ПЛАНОВИ ОТВОДКИ.
2. Едната от тях се обединява със същото семейство преди главната паша.
3. Втората се обединява със същото семейство преди зазимяването.

Какви екстри получаваме:
1. Решаваме си проблема с роенето
2. Никога не търсим майката
3. Никога не мислим за подмяна на майката. Това се случва автоматично по време на едно от двете обединения.
4. Винаги влизаме в главната паша с много силни семейства.
5. Винаги зазимяваме много силни семейства.

Какво повече може да иска един пчелар? Ето ви една технология, която се прави с малко труд, носи големи доходи и има малка или нулева зимна смъртност поради силните семейства. Ключовото в тази технология е направата на 2 ранни планови отводки, най-подходящи за които са именно нуклеусите от фибран.

Mateev
18.12.2015, 11:18
Как се прави оптимална отводка в нуклеус от фибран?

1. Отводката се прави САМО С 2 ПИТИ С ПИЛО. Няма нужда от повече. Пилото трябва да е люпещо се, за да може в следващите 2-3 дена запечатаното пило да се превърне в млади пчели.
2. В отводката се стръскват пчелите на още 2 пити, като по възможност това трябва да са млади пчели. Такива има в изобилие по питите с незапечатано пило.
3. Отводката остава в същия пчелин и престоява поне една нощ, преди да и се сложи маточник. Това е с цел старите пчели да напуснат отводката и да се върнат в собствените си кошери.
4. Ако отводката се остави близо до оригиналния кошер, има вероятност част от старите пчели да не я напуснат, така че най-добре е да се премести на другия край на пчелина или поне на 10-15 метра.
5. Желателно е в отводката да се добави и прашецомедова пита, но не е задължително. Тази пита може да бъде заменена от прашецомедова питка храна, поставена върху рамките.
6. Питите в нуклеуса се подреждат по следния начин:
- Прашецомедова пита (ако я има)
- Две пити с пило и маточника помежду тях
- Две неизградени пити с восъчни основи
7. Всички рамки се завиват с найлон. Той подобрява топлинния режим, защото преобразува глобалната циркулация на въздуха в нуклеуса в локална (въздуха се върти само в междурамието).

Във времето събитията се развиват така:
1. В ден 0 се прави отводката
2. В ден 1 се добавя маточник
3. В ден 3 или 4 се проверява дали майката се е излюпила, и ако има проблем, слага се втори маточник
4. В дни 6-7 отводката трябва да е пълна с пчели, защото всичкото запечатано пило вече се е излюпило.
4. В дни 8-10 майката вече е оплодена
5. В дни 13-14 вече трябва да има поне една пита с младо пило. Междувременно младите пчели докато са чакали майката да се оплоди, са успели да изградят 2-те восъчни основи и дори са започнали 3-тата (ако я има).
6. В дни 20-24 отводката пращи от пило (младо и запечатано) и може да бъде продадена, ако това е целта.
7. В дни 25-30 от отводката може да бъде направена втора отводка (може да се вземе една или дори 2 пити със запечатано пило). Ако това не се направи, то тогава отводката задължително трябва да се премести в кошер, защото в нея вече е прекалено тясно за многото на брой пчели.

Написаното по-горе е тествано с няколко хиляди отводки и може да му се вярва - както на цитиранаите методи, така и на цитираните дни от развитието. Също така миналата година направих експеримент и с няколко стотин отводки, направени САМО С 1 ПИТА С ПИЛО. Маточника го забивах между питата с пило и прашецомедовата пита. Така направените отводки се развиваха по-бавно и успяваха да напълнят нуклеусите с пчели и пило някъде към 40-45-тия ден. След това ги прехвърлях в кошер и някъде към 60-тия ден изпълваха 1 корпус. Ако такива еднорамкови отводки се направят някъде в началото на юни, в началото на август вече са напълнили 1 корпус. И ако през август се храни не за зимни запаси, а за пило, в началото на септември се получава едно пълноценно силно семейство на 2 корпуса. Хранене за пило през август означава хранене със сироп 1:1 С МАЛКИ ДОЗИ, НО РЕДОВНО.

Mateev
18.12.2015, 11:54
Други ползи от нуклеусите от фибран:

Същите нуклеуси, които през лятото сте използвали за интензивна направа на отводки, както и за местенето им насам-натам, през зимата можете да ги използвате ЗА РЕЗЕРВНИ МАЙКИ. Моят опит е малък в тази насока, но имам колеги, които масово са го правили, и според тях няма никакви проблеми с презимуването.

Технологията е следната:
1. Правят се късни отводки (в началото на август) и се хранят обилно за пило (с малки дози сироп 1:1, но редовно). Целта е до края на август да напълнят нуклеуса с пчели и пило. През септември се храни за зимни запаси (еднократни големи дози инвертиран сироп 70%).
2. Отводките са подредени на 2 реда плътно една до друга, като сандъчетата от двата реда се допират с гърбовете си. Получава се дълга редица от плътно наредени отводки, които взаимно се топлят.
3. Отгоре се застилат с дебел найлон или мушама, и върху тях - камъни или оградни колове от бетон. Целта е да се направи общ непромокаем покрив върху всички нуклеуси.

Няма проблеми с вятъра, защото формацията е ниска и с голяма площ.
Няма проблеми с дъжд, сняг и град, защото има непромокаем покрив.
Няма проблеми със студа, защото семействата взаимно се топлят.

При така направеното зазимяване на много на брой нуклеуси, вътре в тях спокойно могат да презимуват дори и семейства със сравнително малко на брой пчели.

бат тянко
18.12.2015, 13:07
Ето един чудесен пример за обратна връзка! Питахме- отговори. С разбран човек лесно се работи. Как да не го обичаш тоя човек!

ch.atanasov
18.12.2015, 13:19
Ето един чудесен пример за обратна връзка! Питахме- отговори. С разбран човек лесно се работи. Как да не го обичаш тоя човек!

Чак да го обичам не е редно , но благорности за споделеното.Когато Матеев не пише ,форума замира - остава само спам.blush;

solaris60
18.12.2015, 15:24
Ето един чудесен пример за обратна връзка! Питахме- отговори. С разбран човек лесно се работи. Как да не го обичаш тоя човек!


Чак да го обичам не е редно , но благорности за споделеното.Когато Матеев не пише ,форума замира - остава само спам.blush;

Ха, ха, ха... и аз съм разбран, ама на мен не ми се радвате толкова. Ха, ха. Убавци сладки. :bigsmile:

judas
18.12.2015, 16:20
Други ползи от нуклеусите от фибран...
Огромно благодаря! Дано повече колеги прочетат и се възползват от описаната технология!

ch.atanasov
18.12.2015, 16:32
Ха, ха, ха... и аз съм разбран, ама на мен не ми се радвате толкова. Ха, ха. Убавци сладки. :bigsmile:

Ти си лош другар.Пак към спам ме тласкаш.:cool:

бат тянко
18.12.2015, 16:43
Слънчо, категорично не си прав! Аз като ти се радвам , почваш с лимона....

caMel
18.12.2015, 17:35
Матеев казваш че еднорамкова отводка се развива за 40-45 дена ,през този период храниш ли я ?
И ако отвадката се направи с стара майка как би се развила според теб с 1 рамка пило и 1 медова?

piper
18.12.2015, 18:49
А сега по-конкретно за неговото използване:

Направата на отводки е ключова операция за всеки един пчелар, и той може да ги включи тези отводки в технологията си и да ги прави планово, а не при нужда (напр. при изпадане на семейство в роево настроение). Ето ви една технология на един известен руски пчелар (Цебро), която на мене ми харесва поради много причини:

1. В края на април или началото на май от всяко едно семейство се правят 2 ПЛАНОВИ ОТВОДКИ.
2. Едната от тях се обединява със същото семейство преди главната паша.
3. Втората се обединява със същото семейство преди зазимяването.

Какви екстри получаваме:
1. Решаваме си проблема с роенето
2. Никога не търсим майката
3. Никога не мислим за подмяна на майката. Това се случва автоматично по време на едно от двете обединения.
4. Винаги влизаме в главната паша с много силни семейства.
5. Винаги зазимяваме много силни семейства.

Какво повече може да иска един пчелар? Ето ви една технология, която се прави с малко труд, носи големи доходи и има малка или нулева зимна смъртност поради силните семейства. Ключовото в тази технология е направата на 2 ранни планови отводки, най-подходящи за които са именно нуклеусите от фибран.

Ако може за уточнение-да разбирам ли,че точно преди акацията от всяко с-во се "дърпат" 4 пити за 2 отводки ?Така няма ли да се отслаби семейството и да се опропасти така чаканата паша.При акация,липа и билки не мога да рискувам паша.А за останалите ползи съм съгласен,но може би след акацията.

Mateev
18.12.2015, 19:03
Ако може за уточнение-да разбирам ли,че точно преди акацията от всяко с-во се "дърпат" 4 пити за 2 отводки ?Така няма ли да се отслаби семейството и да се опропасти така чаканата паша.При акация,липа и билки не мога да рискувам паша.А за останалите ползи съм съгласен,но може би след акацията.

Така е - при ранните планови отводки се жертва акацията. Тази технология не важи за пчелари, които ежегодно имат добри добиви от акация. Повечето пчелари обаче рядко хващат акацията, дори и да я имат. Все нещо се обърква и само веднъж на 5 години се случва добра година с много акациев мед.

Има и още нещо - вие всъщност не жертвате ранната пролетна паша (и акацията в това число). Вие само преобразувате тази силна паша в МНОГО ПЧЕЛИ, а не в много акациев мед. Многото пчели пак са доходи - било то преки (продавате отводки) или косвени (големи добиви от следващите паши). И в двата случая печелите.

Защо това е така?

Ами нека да забравим за единичния кошер и да помислим за пчелина като цяло. Кое е най-важното по време на активния сезон? Ами най-важното е да се сдобиете с колкото се може повече пчели, защото многото пчели ще свършат много работа. Колкото по-много, толкова по-добре.

Как се правят много пчели?

Ами за да има много пчели, яйца трябва да снасят колкото се може по-много майки. Утрояването на майките в началото на сезона може да утрои пчелите, които този сезон ще работят за вас. Посмятайте малко и преценете дали акациевия мед ви е по важен, и след него грохнали и отслабени семейства, или 3 пъти повече пчели след 1 месец, които можете да ги продавате (отводки) или да ги впрегнете в работа в някоя от следващите паши, получавайки тройни количества мед.

Като цяло всичко е въпрос на баланс и въпрос на сметки. Това с утрояването на пчелите обаче според мене е много по-изгоден вариант, защото има няколко различни алтернативи многото пчели да се превърнат в много по-големи доходи.

Ангел Йосифов
18.12.2015, 19:06
Как се прави оптимална отводка в нуклеус от фибран?

3. Отводката остава в същия пчелин и престоява поне една нощ, преди да и се сложи маточник. Това е с цел старите пчели да напуснат отводката и да се върнат в собствените си кошери.

Нека да не анатемосваме старите пчели!Когато в едно семейство сменяме майката с маточник,как се действа?

Mateev
18.12.2015, 19:11
Ако може за уточнение-да разбирам ли,че точно преди акацията от всяко с-во се "дърпат" 4 пити за 2 отводки ?Така няма ли да се отслаби семейството и да се опропасти така чаканата паша.При акация,липа и билки не мога да рискувам паша.А за останалите ползи съм съгласен,но може би след акацията.

Още веднъж отговарям на същия въпрос, но по друг начин. Ако наистина спазваш тази технология и наистина зазимиш МНОГО СИЛНИ СЕМЕЙСТВА, отнемането на 4 пити с пило през май от тези семейства си е направо ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Ако не ги отнемеш, те ЩЕ СЕ ИЗРОЯТ. Ако ги отнемеш, семействата ПАК ЩЕ СИ ОСТАНАТ С МНОГО НА БРОЙ СТАРИ ПЧЕЛИ и пак ще донесат МНОГО МЕД ОТ АКАЦИЯТА.

Проблемът на повечето пчелари е, че зазимяват слаби семейства, въпреки че им е пределно ясно, че това ще доведе до проблеми в началото на следващия сезон. И неусвоената акация е в резултат именно на зазимените слаби семейства, а не в резултат на това, че отнемаме пити с пило като противороева мярка.

m_pchelari
18.12.2015, 19:22
А сега по-конкретно за неговото използване:

Направата на отводки е ключова операция за всеки един пчелар, и той може да ги включи тези отводки в личната си технология си и да ги прави планово, а не при нужда (напр. при изпадане на семейство в роево настроение). Ето ви една технология на един известен руски пчелар (Цебро), която на мене ми харесва поради много причини:

1. В края на април или началото на май от всяко едно семейство се правят 2 ПЛАНОВИ ОТВОДКИ.
2. Едната от тях се обединява със същото семейство преди главната паша.
3. Втората се обединява със същото семейство преди зазимяването.
...........


Имаше един виц:
- Защо студентите не готвят?
- Защото всички рецепти започват с - "вземете 2 чисти чинии".

Mateev
18.12.2015, 19:22
Нека да не анатемосваме старите пчели!Когато в едно семейство сменяме майката с маточник,как се действа?

В случая говорим за създаване на НОВА ОТВОДКА (ново семейство с маточник), а не за подмяна на майка в съществуващо семейство. При създаване на нова отводка СТАРИТЕ ПЧЕЛИ САМО ПРЕЧАТ. Тяхното наличие само увеличава риска маточника да не бъде приет или новоизлюпената майка да бъде убита.

По принцип при създаването на нови отводки винаги си има някакъв процент на загуба на маточника (неприет маточник) или на новоизлюпената майка (убита майка). И в двата случая са виновни старите пчели. Именно поради тази причина се опитваме да се оттървем от тях, и единствения начин е да им дадем шанс сами да напуснат отводката и да се върнат в старите си семейства. За да се случи това, трябва да се направи следното:

1. Отводката ДА НЕ СЕ МЕСТИ НА ДРУГ ПЧЕЛИН, отдалечен на повече от 3 километра.
2. Отводката да се отдалечи от оригиналния кошер поне на 10-15 метра.
3. Да им дадем време на старите пчели да напуснат отводката, като за целта оставяме отводката да пренощува поне 1 нощ.
4. В отводката да няма пити с незапечатан нектар.

Това последниото го каза проф. Ненчев на курса в Габрово, който се проведе за майкопроизводителите през последната седмица. Според него има изследвания, при които е доказано, че наличието на много нектар по питите създава условия част от старите пчели да си останат в отводката, независимо че тя се намира в същия пчелин.

Mateev
18.12.2015, 19:37
А ето ви един метод за наистина 100%-ово приемане на нов маточник или на нова майка (оплодена или не). Това пак по препоръка на проф. Ненчев. Прави се отводка с люпещо се пило, НО БЕЗ ПЧЕЛИ. В отводката се пуска майката (каквато и да е тя) или се слага маточник (какъвто и да е той). Всяка новоизлюпена пчела веднага приема майката (маточника) като собствени и веднага започва да се грижи за тях. За да се компенсира липсата на стари пчели, в отводката трябва да има прашецомедова пита, както и хранилка с течна храна. Развитието е по-бавно, но за сметка на това е 100% сигурно (ако се сложи оплодена майка).

А ето и един метод на колеги от курса по майкопроизводство, които са го пробвали и които твърдят, че процента на приемане е МНОГО ВИСОК. Според тях отводката трябва да се направи с 3 пити от 3 различни кошера. Две от тях с пило, а третата - прашецомедова. Важното е по тях да има пчели от 3 различни семейства, като това създава предпоставки миризмата им да се смеси. Когато има 3 различни миризми, пчелите известно време са в стрес и не знаят коя е тяхната истинска миризма. Ако в този момент от време се добави 4-тата миризма на майката, тя се приема безпроблемно от всички пчели в нуклеуса, включая и от старите. След време настъпва уеднаквяване на миризмите, като надделява миризмата на майката, и така семейството заработва задружно, приемайки майката безрезервно.

Mateev
18.12.2015, 19:51
Темата е за нуклеус от фибран, така че нека да не се отплесваме повече. Важното от последните постинги беше само едно - нуклеуса е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖЕН и е редно да бъде част от ВСЯКА ЕДНА ПЧЕЛАРСКА ТЕХНОЛОГИЯ. И тъй като сега сме декември, единственото което можем да направим е да си изработим такива нуклеуси за следващия активен сезон. И аз точно това правя - бълвам в неусвест нуклеуси в дърводелския си цех, като разчетите ми са за всеки един съществуващ кошер да се сдобия с поне 2 нуклеуса, а ако може 2.5 - още по-добре.

Нещо повече - още от сега ги разкарвам по пчелините, защото по време на активния сезон няма да има време за тази операция (това вече съм го играл). Вижте как ги съхранявам, за да издържат през зимния сезон:

5560

Ангел Йосифов
18.12.2015, 20:03
Да им дадем време на старите пчели да напуснат отводката, като за целта оставяме отводката да пренощува поне 1 нощ.

Не "убивайте" летящите пчели......Определено при предаване на маточник е необходимо време,НО...кое е по важното?;
1.липсата на старата пчела.
2.достатъчно време на отводката или семейството да заложат собствени маточници.

Mateev
18.12.2015, 20:12
Матеев казваш че еднорамкова отводка се развива за 40-45 дена ,през този период храниш ли я ?
И ако отвадката се направи с стара майка как би се развила според теб с 1 рамка пило и 1 медова?

Храненето на отводките е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, особенно в първите дни от тяхното развитие, когато има ДЕФИЦИТ ОТ СТАРИ ПЧЕЛИ. Тази година практикувах следните видове хранене на отводките:

1. Слагане върху рамките на 1/3 сръбска прашецомедова пита. Това са 330 грама, но се оказаха недостатъчни, така че в по-късните отводки слагах по 1/2 такава питка.
2. Ежедневно хранене на целия пчелин с отводки посредством ВЪНШНИ ХРАНИЛКИ, общи за целия пчелин, в които всяка сутрин наливах строго определено количество сироп 1:1 с разчет по около 150ml на отводка.

Този втория метод е подходящ само ако на пчелина има САМО ОТВОДКИ и нищо друго. Ако има цели семейства, те бързо вземат сиропа и за отводките остава много малко. Метода не работеше през месец Май, защото имаше паша в изобилие и пчелите не обръщаха внимание на хранилките. Метода спря да работи и във втората половина на Август, защото започнаха нападения и кражби. През Юни и Юли обаче метода работеше безпогрешно и именно той ми помогна с малко разходи на труд и транспорт да реализирам технологията за гледане на много пило, а именно С МАЛКИ ДОЗИ, НО РЕДОВНО.

Ако вашия пчелин е там, където живеете, можете да си позволите лукса всяка сутрин да обикаляте всички отводки и да им сипвате по 150-200ml сироп, но при мене обиколката на всички пчелини е повече от 200 километра, и ако искам да ги храня всеки ден сутринта, единствения начин е в 6 сутринта да тръгва един пикап и на пчелин да губи за наливане на сироп не повече от 2-3 минути. И го правехме точно така.

Mateev
18.12.2015, 20:34
Не "убивайте" летящите пчели......Определено при предаване на маточник е необходимо време,НО...кое е по важното?;
1.липсата на старата пчела.
2.достатъчно време на отводката или семейството да заложат собствени маточници.

Въобще не говорим за собствени маточници на отводките. Дори и да има такива, те се унищожават. Поне при нас това е така, защото ние искаме да имаме КОНТРОЛ НА РАСОВАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ. Това означава, че произвеждаме маточници в контролирани условия, като вземаме личинки от строго определени елитни майки.

При другите пчелари това не е така, така че те спокойно могат да използват и собствени роеви маточници или маточници, направени от самата отводка. Това обаче автоматично ще промени дните, които аз съм цитирал като дни на развитие на семейството. При моите цифри се предполага, че маточника се излюпва до 24 часа след неговото придаване.

Ангел Йосифов
18.12.2015, 21:00
Когато отводката или семейството захране собствени маточници,тогава се лъже и приема чуждия-расов маточник мислейки го за свой..-5-6часа са необходими...След 24 часа придадения маточник се излюпва,а захранените маточници ...дори не се виждат.Старата пчела не е проблем дори обратното.Всеки може да пробва и да се увери...

Bobi-M9598
18.12.2015, 21:14
Здравейте,

Ангеле, може ли малко по-подробно. Имам известно неразбиране за тези 5-6 часа. Ако не ти представлява трудност, те моля да опишеш подробно твоята технология. Не съм го правил и ме интересува.

Благодаря за споделеният опит на всички.


Поздрави, Г. Георгиев

Mateev
18.12.2015, 21:21
Когато отводката или семейството захране собствени маточници,тогава се лъже и приема чуждия-расов маточник мислейки го за свой..-5-6часа са необходими...След 24 часа придадения маточник се излюпва,а захранените маточници ...дори не се виждат.Старата пчела не е проблем дори обратното.Всеки може да пробва и да се увери...

Тука навлизаме в една непозната материя, за която можем само да гадаем. Да, при направата на отводките наблюдавах някакъв процент на неприети маточници или на убити (изчезнали) майки. В общия случай процента на успешните отводки беше някъде към 70-75%. Положихме страшно много усилия да увеличим този процент, като пробвахме какво ли не, но не можахме да достигнем до някакви положителни значими резултати.

Имай предвид, че експеримента се правеше със стотици и хиляди отводки, и за разрешаването му впрегнахме целия познат научен и интелектуален потенциал на страната. Питахме кого ли не и пробвахме всяка една разумна или налудничава идея. Получените резултати са повече от скроми, и именно поради тази причина се въздържам да давам каквито и да било конкретни препоръки в това отношение. Така че не ми се сърди, но ще приема твоя постинг за старата пчела много резервирано.

Дефакто ти не ми даваш разрешение на проблема, а просто едно голо и неподкрепено с факти твърдение. Сори, ама не ти вярвам, освен ако не опишеш по-подробно какви са твоите експерименти, в какви мащаби си ги правил, и до какви изводи си достигнал на базата на здравата логика, а не на някакви измислени илюзии.

Съжалявам, но въпроса е прекалено сериозен, за да се доверявам на такива твърдения, още повече че хиляди пъти аз лично се уверявах с очите си, че нещата не стоят така. Проблем има, и към днешна дата той все още си стои неразрешен. Дори проф. Ненчев не можа да даде разумно обяснение и разумна препоръка какво да направим, за да увеличим процента на успеваемоста.

Ангел Йосифов
18.12.2015, 21:35
Боби,нищо специално.Какво се случва с осиротяло семейство или отводка.Като разберат,че са без майка... са разтревожени,а след 5-6 часа се организират и залагат-захранват маточници..след,което се успокояват.Ако не се изчака 5-6часа да се успокоят и захранят собствени маточници,вероятноста да приемат придадения маточник е по малко от 50/50.За тия 5-6 часа старата пчела от новосформираната отводка е отлетяла и това се приема като фактор за приема на маточника.Но всъщност големия фактор е времето,а не липсата на летящата пчела.

Mateev
18.12.2015, 21:49
Това са разумни разсъждения, но всъщност факторите са много повече, и ние не ги знаем всичките, иначе досега щяхме да сме си разрешили проблема. Ето още малко фактори:

1. Ако нуклеуса от фибран е допрян до кошера, връщащите се стари пчели могат да го възприемат като едно цяло с този кошер и да влязат в него.
2. Наистина някои стари пчели могат да предпочетат да останат в нуклеуса, въпреки че това не е техния основен кошер.
3. Пчелите може би по някакъв начин откриват, че новата майка е с друга, по-различна расова принадлежност.
4. Нервната и стресирана майка е много бърза, и някои пчели могат да възприемат нейното тичане по питата като агресия (това го каза проф. Ненчев).
5. Агресия към придадената майка в клетка няма, но има към пчелите, които я съпровождат в клетката.
6. Ако прелката на нуклеуса се обърне в обратна посока на тази на кошера, всичко ще е наред.
7. Ако нуклеуса се издърпа на половин дължина напред (назад) спрямо кошера, всичко ще е наред.
8. Ориентирите в пчелина помагат (дървета, хаотично разполагане на кошерите).
9. Надписването на челната страна на нуклеусите с различни символи и цветове помагат за по-добро ориентиране на майката.
10. Разполагането на нуклеусите на 4 метра един от друг повишава вероятноста за връщане на майката.
11. Нуклеусите трябва да се подреждат в не повече от 3 редици, защото завръщащите се майки не могат да се ориентират в дълбочина.

Мога да напиша още поне 100 други "разсъждения", нито едно от които не е доказано като чиста монета. Истината е, че до ден днешен продължаваме да гадаем и да си измисляме някакви обяснения, но те не ни помагат, и въпреки тяхното знание, никой досега не е успял да постигне 100%-ово приемане на маточника или на пчелната майка, както и 100%-ова успеваемост при оплождането. Същото е и за роенето.

Така че нека да не се изхвърляме с недоказани препоръки или с безсмислени разсъждения, които не са верни или са само частично верни, но не ни помагат да си разрешим проблема. Повярвайте ми - пробвал съм всичко, което съм чул или до което съм се докопал в интернет. И досега все още не съм намерил свещения граал.