PDA

Виж пълната версия : Липса на храна - Дайте съвети...



WDW
04.06.2014, 13:51
Здравейте,
Любител пчелар съм вече трета година.;)
До сега все още нямам изваден мед, а както се очертава и тази година ще видя...., през крив макарон!crying;

От последния ми преглед в неделя видях, че все още по плодниците няма почти никакъв мед. Тук там има по малко незапечатан.
Естествено сложих им по една питка за подхранване и съответно сипвам и сироп.
Кошерите са ми добре развити и има много пчела вътре, времето е лошо, но такава липса на мед...
Кажете какво да правя?
Това нормално ли е ?
Семействата са ми в Кюстендилско.

П.С. То мед за тях няма, но аз за всеки случай им сложих и магазините.....blush;

jnev
04.06.2014, 16:59
Здравеи аз също съм начинаещ пчелар от тази година имам 7 отводки и един рояк които хванах онзи ден при мен положението е следното на по 5-6 рамки са от които 4-5 пълни с пчели другата е основа да градят има пило и прясно и запечатано и търтеево също прашец има тук там по малко а мед има също малко и то пресен.Подхранвам през 2 до 4 дена защото нямам време да съм постоянно на пчелина но мисля че това е нормално положение при условие че съм в балкански регион и пашата е слаба а и времето е лошо

m_pchelari
04.06.2014, 17:13
Здравейте,
Любител пчелар съм вече трета година.;)
До сега все още нямам изваден мед, а както се очертава и тази година ще видя...., през крив макарон!crying;

От последния ми преглед в неделя видях, че все още по плодниците няма почти никакъв мед. Тук там има по малко незапечатан.
Естествено сложих им по една питка за подхранване и съответно сипвам и сироп.
Кошерите са ми добре развити и има много пчела вътре, времето е лошо, но такава липса на мед...
Кажете какво да правя?
Това нормално ли е ?
Семействата са ми в Кюстендилско.

П.С. То мед за тях няма, но аз за всеки случай им сложих и магазините.....blush;

На Емо Чолаков любимия му лаф е - южняка снегояд. Аз измислих един пчеларски - северняка медояд. Като стане към 30 градуса ще текне медеца.

WDW
05.06.2014, 10:02
Добре де, казваш ще текне медеца като стане 30'.....
Че то пашата свършва, откъде ще се вземе....?

Nik_m
05.06.2014, 21:24
Свършва, няма какво да се направи няма как да контролираме времето, може само да се надяваме че следващата година ще е по добра.

FVCVS CAESAR
05.06.2014, 22:38
Как така свършва пашата, бе? :)
Слънчогледите още не са си казали тежката дума.
Няма начин и през юли да е толкова дъждовно.
Иначе аз, като извъртях акацията, доколкото имаше такава, след кратък размисъл, прибрах магазините в склада и почнах наливане на захарни сиропи. Ще им ги върна чак за слънчогледа.
Напоследък имам чувството, че ги готвя вече не за главна паша, а за зимата. :)

Nik_m
05.06.2014, 22:51
А дано се смили над нас тоя от горе и хванем поне една паша тази година, че иначе яко на минус :)

argilov
06.06.2014, 06:41
Ако сега се храни здраво ще се смили.

WDW
23.06.2014, 12:45
Ако сега се храни здраво ще се смили.

Да се надяваме....

Вчера за последно им напълних хранилките със сироп и смятам до септември повече да не сипвам ....?!

Вълчан
23.06.2014, 15:38
Навсякъде има бурна ливадна паша! Пчелите от вчера са луднали!

Христакиев
28.07.2014, 16:03
Здравеите колеги ,
аз съм начинаещ пчелар със стаж една година и отглеждам пчелите си в Родопите на 1200 м. надморско височина .
Имам следния въпрос ,
Повечето ми кошери се изроиха и сега са относително слаби , но като гледам и тези които са силни за сега са събрали мед колкото да призимуват.
Възможно ли е от сега нататък да посъберът малко мед и за мен или мисията е невъзможна ? Не занам дали от тези които имат да вадя ли за мен или да го пазя този мед за слабаците за да не омрът от глад .

Nik_m
28.07.2014, 16:50
Ти си знаеш най добре района, би трябвало да продължи до по късно пашата заради дъждовете, но изглежда времето няма да се оправя така че не се знае какво ще могат да съберат.

Искрен Мутафов
28.07.2014, 17:00
Здравеите колеги ,
аз съм начинаещ пчелар със стаж една година и отглеждам пчелите си в Родопите на 1200 м. надморско височина .
Имам следния въпрос ,
Повечето ми кошери се изроиха и сега са относително слаби , но като гледам и тези които са силни за сега са събрали мед колкото да призимуват.
Възможно ли е от сега нататък да посъберът малко мед и за мен или мисията е невъзможна ? Не занам дали от тези които имат да вадя ли за мен или да го пазя този мед за слабаците за да не омрът от глад .

"омрът" - уникално, две правописни грешки в една пет буквена дума, пише се УМРАТ. И гледай да не слагаш интервали преди препинателните знаци. Поне е добре, че на кирилица пишеш.
А сега на въпроса ти. За "слабаците" по-добре си вземи инвертиран сироп за запълване на запасите им, същото може да го приложиш и на другите си кошери изваждайки дори повечко мед и дозапълване на запасите, иначе не ти знам особенностите на климата, че да те съветвам по каква схема да храниш със захар, но повсеместно се препоръчва до към началото/ средата на септември, за да не се изтощават пчелите по-късно(но за твоята надморска височина това може да е по-ранна дата).

Христакиев
28.07.2014, 17:26
Благодаря ви колеги за бързия отговор , ако някой отглежда пчели в кошери на Фарар ще го помоля да си напише номера на телефона за да се чуем ако е удобно .
Още един път Благодаря .