PDA

Виж пълната версия : Дайте съвет за плана ми за стартиране в пчеларството (район Плевен)



freelancer_bg
01.06.2014, 16:26
Здравейте колеги,

Искам да ми дадете съвет. В началото на годината реших ,че искам да гледам пчели. Нямам намерение да се развивам към голям брой семейства. По-скоро ще е съботно-неделно хоби. Доста книжки и материали изчетох, но още нямам самочувствие да действам на своя глава и предпочитам по-опитните да ми дадат насоки и съвети.
Та.. сега е момента да закупя първите си пчели. Искам да започна с около 3 до 5 семества. Предлагат ми развити пчелни семейства в 12 ДБ кошер, с магазин, с изградени магазинни рамки, в които видях ,че има и нектар, а в средата дори има и запечатано петно мед. Кошерищата не са първа хубост , но стават. Цената за кошера с пчелите , както го описах е 200 лв. Другата оферта е тазгодишни рояци, в 12 ДБ на по 3 рамки с пило и почти изградена още една основа. Цената на рояка с кошерището е 100 лв.
Моята идея е да взема едно развито пчелно семейство + 3 рояка, за да мога да видя как се работи с развито семейство и как се развива ново, малко семейство. Притеснява ме:
1 . Човека каза, че не е вадил рапицов мед, а в района е имало рапица. Предполагам ,че са го нанесли в плодника и ме е страх да не се окаже проблем при зимуването на пчелите.
2. Ще успеят ли рояците да съберат качествен мед за зимуване при положение, че следващите паши са от липа и слънчоглед. Ще пчеларствам в плевенския регион и нямам представа дали след слънчогледа има друга паша , да речем от бодил. Ако съберат много слъчогледов мед в плодника, какво да правя, няма ли да е проблем ако кристализира през зимата.

Идеята ми е догодина да преместя семействата в 24-рамкови лежаци, за да мога да ги гледам с по-малко ходене при тях. ДБ кошерите ще ми останат оборотни за евентуални нови семейства и отводки. Проблем е също ,че все още нямам центрофуга и незнам как евентуално ще вадя мед от развитото семейство.

Одобрявате ли плана ми? Какво ще кажете по точка 1 и 2? А може би ще ми предложите съвсем различен план? Аз съм отворен към всякакви предложения и планове за стартиране и развитие на съботно-неделен пчелин в района на Плевен :)

argilov
01.06.2014, 18:33
Каквото и да ти се каже докато не го видиш ще ти е трудно да разбереш.Вземи си 2 кошера че ако нещо се обърка загубата ще е по малка.При два ще можеш поне малко да сравняваш.Най мързеливият кошер е тръвната.

Nik_m
01.06.2014, 20:19
Действай на своя глава, щом си прочел доста книжки след малко практика всичко ще си дойде на мястото.
Успех!

FVCVS CAESAR
01.06.2014, 21:56
Досега не са ми умирали семейства през зимата заради зимуване на слънчогледов мед, макар че аз по-голямата част го центрофугирам, а през август им наливам захарен сироп, защото медът от бодил ми се струва, че е като снежния човек и като НЛО - легенди се носят за него и много хора уж го били виждали..., но аз още не съм успял да събера мед от него. :)
А как точно лежаците ще ти спестят ходенето при тях?
В кое село ще са ти кошерите, ако не е тайна?

freelancer_bg
02.06.2014, 07:34
FVCVS CAESAR (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1589), Ще гледам пчелите в с. Обнова. Това е на 40 километра източно от Плевен, пътя за Русе минава през селото. Да не би и ти да пчеларстваш в Плевенски регион?
За лежака (24 рамки, този съм си избрал) ... лесно се разширява, а това че е хоризонтален му помага топлината и въобще условията за живот да са долу-горе постоянни. Да речем при многокорпусните топлината отива горе,а отдолу става по-студено. Лежака е удобен за отглеждане и на двумайчини семейства, мога да зазимявам няколко семейства (до 4 слаби), лесно се правят отводки с него. Голям е , трудно се краде :) Руснаците имат доста системи на отглеждане разработени за него. В момента все още го разучавам , но за сега ми ахресва като вариянт. Е, до догодина има много време, може и да размисля ако има нещо по-хуабво или достатъчно доводи "против".

freelancer_bg
03.06.2014, 08:02
Свърши се дилемата. Купих 1 развито семейство и 3 ройчета на по 4 рамки. Цена ната е 460 лв. за всичко, като семействата са в стари кошери, които ще подменя , защото са много зле. Вчера вечерта имах време само да ги погледна бегло и да ги транспортирам. Тези дни ще им направя основен преглед и предполагам ,че ще прехвърля по една рамка с лупещо се пило от развитото семейство в коперите с ройчетата. Въпроса ми е , само рамка с пило ли да прехвърлям или и с пчели, чрез оеднаквяване на миризмата с ракия?

ianev
03.06.2014, 17:39
До колкото разбрах рояците и те са настанени в кошери и ако си снасят майките може нищо да не им прехвърляш само им слагай рамки да градят. А по натам си направи една отводка от основното семейство с оплодена майка

piper
03.06.2014, 20:11
Честита придобивка!
Само искам да ти кажа-"Това дето го има по книгите го няма по нивите"-стара агрономска истина.
Съвет от мен-преди да се набуташ с покупка на няколко лежака-пробвай с един.Аз пробвах три години.От него извадих точно 10 кг за трите години.
За да няма реплики-не обвинявам системата-просто аз не я разбирам и не ми пасна. Много пчели-венци на всяка рамка,но стоков мед-не.
Успех и дано извадиш много мед!

Nik_m
04.06.2014, 07:34
Свърши се дилемата. Купих 1 развито семейство и 3 ройчета на по 4 рамки. Цена ната е 460 лв. за всичко, като семействата са в стари кошери, които ще подменя , защото са много зле. Вчера вечерта имах време само да ги погледна бегло и да ги транспортирам. Тези дни ще им направя основен преглед и предполагам ,че ще прехвърля по една рамка с лупещо се пило от развитото семейство в коперите с ройчетата. Въпроса ми е , само рамка с пило ли да прехвърлям или и с пчели, чрез оеднаквяване на миризмата с ракия?
Ако прехвърляш пита с пило и пчели, тръскаш пчелите пред отводката и слагаш питата с пило вътре.
И да ги напръскаш с ракия пак може да направят някаква мизерия старите пчели, който така или иначе ще се върнат в основния кошер.
А като стръскаш пчелите пред кошера вътре влизат само младите и няма проблем. Аз така практикувам и до сега не съм имал проблем.

jordanov
05.06.2014, 08:55
freelancer, аз съм в съседно село и при нас лежаци няма, при вас не знам как е. Аз имам, но още не съм го подкарал както трябва, че да давам акъл. Карай с дадани дванайсетаци и си питай шапката. Даже и половината може да са на един магазин /както съветва Л. Радоев/, това за догодина живот и здраве. Сандъците ако ги купуваш, не ти трябват никакви екстри, търговците да не ги мислим. Най-много мрежа на дънцето и това е. Рапицата ако искаш да я хванеш, есен и пролет - стесняваш. Прашеца , ако искаш да не ти мрат пчелите, им го оставяш на тях. Бе както са правили наште дядовци. Бъди рахат, не прави щуротии и ще си доволен. Даже при добри семейства и нормална година и нищо да не правиш, пак ще си доволен.

П.п. Абе я пусни някоя снимка на старите кошери да видим колко са зле. Да не се окаже че могат да изкарат още 10 - 20 години ?

FVCVS CAESAR
05.06.2014, 23:33
[B][URL="http://pchelari.com/forum/member.php?u=1589"]Да речем при многокорпусните топлината отива горе,а отдолу става по-студено. Лежака е удобен за отглеждане и на двумайчини семейства, мога да зазимявам няколко семейства (до 4 слаби), лесно се правят отводки с него. Голям е , трудно се краде :)
Това, че топлината отива горе, не е толкова зле, особено през зимата. Пчелите са горе на топло, а долният корпус служи за въздушна възглавница. ЛР също е много подходящ за отглеждане на двумайчини семейства, макар че се създава известно неудобство при прегледите поради натрупването на твърде много корпуси един върху друг. Две-три... до четири слаби семейства (на по две рамки) могат да зимуват и в един ЛР корпус, например. Ако са на три ЛР рамки, ги зимувам самостоятелно. Но че трудно се краде, сигурен съм, че е така. Пък и интересът към лежаците като че ли не е толкова голям.
Не че искам да те убеждавам в нещо, опитвам си да ти представя и някаква друга гледна точка. А то много често едно предимство е за сметка на някакво друго.

Обнова значи - този район го познавам горе долу.

Nik_m
06.06.2014, 05:33
Ако някой реши да краде спасение няма независимо какъв модел кошер е, то да не се случва.
Иначе за лежака ще вземе само рамките както правят напоследък.