PDA

Виж пълната версия : Инструментално осеменяване на пчелните майки или Революция в Българското Пчеларство



Mateev
01.06.2014, 14:20
Отварям тази тема с нейното малко гръмко заглавие, но аз наистина го мисля това, и наистина ще спомогна за неговото осъществяване. И ако планът ми успее, наистина в Българското пчеларство ще настъпи РЕВОЛЮЦИЯ.

В какво ще се състои тази революция?

1. Унищожаване на монопола в майкопроизводството на доцента и на НРАП
2. Създаване на една или повече Развъдни асоциации, които ще бъдат ДЕМОКРАТИЧНИ за разлика от мафиотската НРАП
3. Внасяне на голямо количество ЕВТИНИ и КАЧЕСТВЕНИ АПАРАТИ ЗА ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ на пчелни майки
4. Обучение на колкото се може повече пчелари за работа с тези апарати и за технологията на осеменяване

Ако плана успее, България ще бъде задръстена от ЕВТИНИ ЕЛИТНИ МАЙКИ по цени, по-ниски от тези на нозематозните племенни майки на мафиотите от НРАП. Ако плана успее, всеки един пчелар ще има шанса сам да си прави собствени елитни майки и сам да си ги селекционира по какъвто признак си иска. Аз ще науча пчеларите, които не знаят, как се прави това. Предполагам че и Scutelattor-а активвно ще се включи да помага с безценни съвети. Ще публикувам готови селекционни програми, както и огромно количество информация под формата на статии или клипове за натрупания вече опит по света.

Mateev
01.06.2014, 14:40
Какво е направено до момента:

1. Скоро ще започне активна борба за дискредитиране и по възможност унищожаване на монопола на НРАП, както и за осъждане на определени хора от НРАП за злоупотреба с евросредства.
2. Създадени са две нови развъдни асоциации - едната е моя, а другата на един мой колега. Подготвяме документи за тяхното узаконяване и лицензиране.
3. Вече в България има внесени апарати за изкуствено осеменяване. Първият от тях е мой и в следващите постинги ще публикувам снимки. Той е по-скоро за обучение и за натрупване на първоначален опит, а истинското масово производство ще се извършва от цяла бригада млади лаборантки на 6 други апарата, които са заявени, платени и чакаме доставка. Смятам да удава пазара с евтини и качествени ЕЛИТНИ ПЧЕЛНИ МАЙКИ. Най-интересно е, че първите от тях ще ги има на пазара още през месеците март и април, когато никой друг майкопроизводител от НРАП не е в състояние да произведе каквото и да било.
4. В новите две асоциации ще поканим всички други бъдещи кандидат-майкопроизводители и ще ги обучим да работят на апаратите. Вече има кандидати за майкопроизводители, при това доста. Има и такива, които вече също си заявиха апарати. Каня и всички други кандидати, които все още не са разбрали какви процеси текат в момента в България против доцента и Ганчо.
5. В момента, в който дискредитираме доцента и/или НРАП, една голяма част от техните членове моментално ще се прехвърлят при нас. С много от тях вече е говорено и те ще го направят това с удоволствие. Засега все още са уплашени от доцента, защото ги е заплашвал и изнудвал, и защото си пазят хляба. Когато обаче се убедят, че вече са в безопасност, всички ще напуснат потуващия кораб и ще оставят доцента и Ганчо да се давят сами на него.
6. Имам подкрепата и получавам информация дори и от хора, които са от най-близкото обкръжение на доцента и Ганчо. Засега по понятни причини ще запазя имената им в тайна. Само искам да кажа, че и без моята намеса бандата на доцента вероятно щеше да се саморазпадне. Аз просто се опитвам да ускоря този процес. А когато опре до съдебни дела, най-близките хора на доцента и на Ганчо ще се обърнат срещу тях, и ще помогнат да ги пратим за дълги години зад решетките.

Mateev
01.06.2014, 14:57
Ами това е по увода на темата. В следващите постинги вече ще говорим за апарата за осеменяване, както и за различните технологии за изкуствено осеменяване. Иска ми се колкото се може повече хора да се научат да го правят това и се надвам че и други колеги от форума ще помогнат в излагането на знания за генетиката, селекционната дейност и контролираното производство на елитни майки с добре документирано родословно дърво до девето коляно.

Ха - Забравих да ви кажа, че в основата на всичко това стоят моите предварителни разчети за цената на една елитна пчелна изкуствено-оплодена майка. Оказа се, че тя трябва да е по-ниска от съществуващите цени на майките, което автоматично ме навежда на мисълта, че цената на майките в момента е ИЗКУСТВЕНО ПОДДЪРЖАНА МОНОПОЛНО ВИСОКА ЦЕНА !!! И най-лесния начин да разбием този монопол е да започнем да предлагаме на пазара ПО-ЕВТИНИ и в същото време ПО-КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. При това можем да ги предлагаме още от най-ранна пролет. А когато освен мене започнат да го правят още 100 или 200 други производителя, доцента ще остане на сухо заедно с цялата си фалшива структура. И всичко това ще го направим БЕЗ ДЪРЖАВАТА ДА НИ СУБСИДИРА, а на доцента ще му се наложи да връща 6 пъти по 270 000 лева, усвоени от ДФЗ с фалшифицирани документи за някаква измислена селекционна и развъдна дейност, каквато всъщност въобще не се извършва.

спартак
01.06.2014, 17:46
Той и Прометей е дал огъня на хората, ама резултата както винаги е плачевен.

de4o82
01.06.2014, 17:58
Ами това е по увода на темата. В следващите постинги вече ще говорим за апарата за осеменяване, както и за различните технологии за изкуствено осеменяване. Иска ми се колкото се може повече хора да се научат да го правят това и се надвам че и други колеги от форума ще помогнат в излагането на знания за генетиката, селекционната дейност и контролираното производство на елитни майки с добре документирано родословно дърво до девето коляно.

Ха - Забравих да ви кажа, че в основата на всичко това стоят моите предварителни разчети за цената на една елитна пчелна изкуствено-оплодена майка. Оказа се, че тя трябва да е по-ниска от съществуващите цени на майките, което автоматично ме навежда на мисълта, че цената на майките в момента е ИЗКУСТВЕНО ПОДДЪРЖАНА МОНОПОЛНО ВИСОКА ЦЕНА !!! И най-лесния начин да разбием този монопол е да започнем да предлагаме на пазара ПО-ЕВТИНИ и в същото време ПО-КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ. При това можем да ги предлагаме още от най-ранна пролет. А когато освен мене започнат да го правят още 100 или 200 други производителя, доцента ще остане на сухо заедно с цялата си фалшива структура. И всичко това ще го направим БЕЗ ДЪРЖАВАТА ДА НИ СУБСИДИРА, а на доцента ще му се наложи да връща 6 пъти по 270 000 лева, усвоени от ДФЗ с фалшифицирани документи за някаква измислена селекционна и развъдна дейност, каквато всъщност въобще не се извършва.

И каква цена трябва да бъде (елитната, изкуствено оплодена пчелна майка) според твойте разчети?
И на каква цена ги продават в момента? че нямам и на идея

Искрен Мутафов
01.06.2014, 21:40
И на каква цена ги продават в момента? че нямам и на идея


В момента "лицензираните" са от 18 лв без ДДС или 21,60 с ДДС, и нагоре. Това е цената която е определена от ДФЗ(работната група) за базова по тригодишната пчеларска програма.

Mateev
01.06.2014, 22:19
Самият факт на изкуствено осеменяване добавя в стойността на майката не повече от 2 лева труд и например 1 лев амортизация на ДМА (апаратурата, лабораторията). За сметка на това може да бъде икономисана цялата олелия с оплодните сандъчета. Една изкуствено осеменена майка може да бъде придадена практически веднага. Да, хубаво е също да поседи в оплодното сандъче 2 седмици, за да се доразвият разните му там яйценосни органи и процеси, но това съвсем не е задължително.

Именно процеса ПРЕСТОЯВАНЕ В ОПЛОДНОТО САНДЪЧЕ силно оскъпява майката. По това перо са повече от половината разходи в производството на всяка една майка. По това перо са и повечето загуби, изразяващи се в процент неоплодени и загубени при брачен полет майки. Дори бих казал, че тази част с оплодното сандъче представлява 70% от цената на всяка една майка. Именно тази част е НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНА при елитните изкуствено-оплодени майки. Тя е само ПОЖЕЛАТЕЛНА, за да се отбракова малкия процент неуспешни оплождания. Но ако решим да я прескочим, пак ще имаме 98-99% успеваемост.

Все пак всичко това е на теория. Нека да почакаме да видим на практика какви ще бъдат реалните разходи. Пък после нали си знаете - ако има МОНОПОЛ, той ще се опитва да поддържа високи цени. Когато се появи КОНКУРЕНЦИЯ, цените ще се свият до тяхното минимално ниво. Истинските окончателни цени ще се формират на база на БАЛАНСА НА ТЪРСЕНЕ И ПРЕДЛАГАНЕ. Тоест ако има огромно търсене, особенно на ранни мартенски и априлски майки, а няма достатъчно производство, тогава е естествено цените да се вдигнат. Когато конкурентите видят високите цени и големите обеми продажби, те веднага ще пожелаят да се включат в този сегмент от пазара, ще закупят апарати, ще започнат производство, и до година-две пазара ще се насити. Тогава вече и само тогава ще се формира истинска пазарна цена, която по мои прогнози ще е по-ниска от цената на съществуващите майки.

Колкото до сегашните производители на стандартни племенни майки - те просто ще фалират, ако навреме не се усетят, и не преминат към изкуствено осеменяване. Това накратко е историята на бъдещето, и аз я знам че ще стане такава не защото съм пророк, а защото в много други държави тази история вече се е случила.

Mateev
01.06.2014, 22:42
Продължавам да "пророкувам":

Ще се появи разслоение във видовете майки, които се предлагат на пазара. Някои производители ще заложат на високото качество и ще започнат целенасочено да развиват и селектират собствени линии ЕЛИТНИ ПЧЕЛНИ МАЙКИ, оптимизирани в една или друга насока. Например ВИСОКОПЛАНИНСКА, ПОДБАЛКАНСКА, РАВНИННА, КРАИМОРСКА........ ха-ха .....или може би ГАБРОВСКА ПРАШЕЦОСЪБИРАЧКА, КАРНОБАТСКА МЕДОНОСНА, ВРАЧАНСКА ОПТИМИЗИРАНА, РОДОПСКА МАНОВА, БЛАГОЕВГРАДСКА ТОПЛОЛЮБИВА, ТРОЯНСКА СТУДОУСТОЙЧИВА, ГАНЧОГАНЕВА МЪРЗЕЛИВА, ДОЦЕНТСКА ФАЛШИВА, РУСЕНСКА НЕРОЙЛИВА, ДОБРИЧКА НЕЖИЛЕЩА и т.н и т.н. Тези ЕЛИТНИ МАЙКИ ще са скъпи, защото наистина разходите по селекциониране ще са огромни. Може би цените на такива майки ще са по 50, 100 или дори по 200 лева. Между тези майки ще възникне истинска ПАЗАРНА КОНКУРЕНЦИЯ, в която ще победят най-добрите линии, защото те НАИСТИНА ще притежават безспорни и леснодоказуеми качества, които всеки един пчелар лесно ще може да провери на пчелина си.

Паралелно с тях на пазара ще се появи втори огромен раздел от наследствени ЛИНИИ с ЕЛИТНА МАЙКА, но с търтеи КУЧА МАРКА. Такива майки ще може сам да си произвежда едва ли не всеки един пчелар, дори и без апарат за изкуствено осеменяване. Достатъчно е веднъж годишно да си купува по 1-2 елитни майки от някого, и после да размножава техните дъщери.

Когато цялата тази система заработи, в култ ще бъде издигнато ДОВЕРИЕТО КЪМ НЯКОЙ ПРОИЗВОДИТЕЛ или към НЯКОЯ ЛИНИЯ ЕЛИТНИ МАЙКИ. Ще се появят производители тип МЕРЦЕДЕС и производители тип МОСКВИЧ или ТРАБАНТ. Ще се появят и измамници. Пазара по естествен път ще отбракова измамниците, а Москвичите или Мерцедесите ще си завоюват някакъв собствен пазарен дял съобразно желанието на клиентите - дали ще искат висококачествена майка или каква да е майка, стига да е ниска цената. Опита сочи, че и двете групи си имат почитатели.

Antonov
02.06.2014, 19:10
Матеев,това дето го написа досега ми прилича малко на сценарий от филм.

Ivan_vd
02.06.2014, 19:35
Матеев,това дето го написа досега ми прилича малко на сценарий от филм.
Филм но маи истински,според мен си абсолютно прав Матеев.

спартак
02.06.2014, 19:45
Елитни търтей няма ли да има в този проект другарю Матеев?

Mateev
02.06.2014, 20:04
Разбира се, че ще има. Всъщност те са по-големия проблем и точно тяхното получаване и отглеждане формира голям процент от цената на елитните пчелни майки. Те затова и такива майки струват от 100 лева нагоре. Друго съществено перо в разходите за селекция на истински елитни майки е голямото количество измервания и документация по родословното дърво и параметрите за подбор на линиите. Точно в това направление аз смятам силно да редуцирам тези разходи посредством автоматизирани измервания на това, което може да се измери, и компютърни бази данни с добри алгоритми за селекция, които ще решават коя майка да живее и коя да умре.

Даааа.......
Ако не знаете, истински добра селекция се получава тогава, когато безжалостно се убиват майките, които не отговарят на критериите. Никакви компромиси, никакво съжаление от типа "абе хайде да я оставя жива и да поработи малко". Над 50% от майките по време на селекция ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ УБИВАТ, а при интензивна селекция процента на убийствата може да достигне до 70-80%. Няма как - това е цената, която трябва да заплатим, ако искаме да направим качествена селекция. Това много боли, но друг начин просто няма. Това също така силно увеличава стойността на оцелелите майки, но за сметка на това тези оцелели майки са истински РЕКОРДЬОРКИ по параметъра, който селекционираме.

s.gergowski
09.06.2014, 19:05
не ги убивайте подарявайте ги на младите мераклий или им ги давайте ан символична цена ,се пак колкото и да са лоши ше са по-добри от сега предлаганите на пазара

Niki1313
09.06.2014, 20:29
В завода на FERRARI на всеки произведени 100 части, почти толкова се бракуват (не се поправят, не се продават като второ качество и не се подаряват на по-бедните милионери). За да има качество трябва да има здрава сеч.

спартак
09.06.2014, 21:40
В завода на FERRARI на всеки произведени 100 части, почти толкова се бракуват (не се поправят, не се продават като второ качество и не се подаряват на по-бедните милионери). За да има качество трябва да има здрава сеч.
В подобен завод назначили двойно контрольори на качеството, но качеството не се променило ,а..... брака се увеличил.Така , че няма гаранция.

FVCVS CAESAR
09.06.2014, 21:57
Няма как - това е цената, която трябва да заплатим, ако искаме да направим качествена селекция. Това много боли, но друг начин просто няма.
Откъде ли бихме могли да знаем колко боли? То ние няма да усетим нищо. :)
А колко време ще трябва да работи една майка, за да прецените дали тя трябва да живее или да умре?... респ. компютърът да прецени... :)
Прочее, някой би ли споделил някакъв "хуманен" и безболезнен начин за умъртвяване на пчелни майки? :)
Може ли това да става чрез някакъв софтуер - след като компа посочи с палеца надолу, направо да вземе да си я килва. :)

zayo
09.06.2014, 22:15
В завода на FERRARI на всеки произведени 100 части, почти толкова се бракуват (не се поправят, не се продават като второ качество и не се подаряват на по-бедните милионери). За да има качество трябва да има здрава сеч.

Бракуват ги щото са FIArrari /жабари/. Ти фиат би ли си купил??? Виж ако бяха McLaren щеше да е друга приказка... :D

Mateev
10.06.2014, 02:48
.........А колко време ще трябва да работи една майка, за да прецените дали тя трябва да живее или да умре?... респ. компютърът да прецени.......

Състезанието започва още на масата за оплождане. Още там се отбраковат някакъв процент майки по визуално определими признаци. После оплодените майки се придават на осиротени семейства и се започва тяхното наблюдение. Още през първия месец отпадат майките, които снасят най-малко на брой яйца. През втория месец, когато всички пчели в семейството станат дъщери на майката, тогава се прави преценка за това дали семействата са спокойни или агресивни. На този етап също отпадат майки. И после се продължава нататък съгласно стриктно разписана програма. В процеса на действие на тази програма се създава дърво от линии (родословно дърво) и то се поддържа валидно за много поколения. Някои от параметрите на селекцията се определят с голямо закъснение, тогава, когато дадената майка вече си има дъщери и дори внучки. Ако такава майка (баба) отпадне от селекцията по някой от късно-определимите параметри, тогава заедна с тази баба се унищожава и цялото нейно потомство (сече се цял клон от дървото, заедно с клонките и листата). Ами в общи линии е това - години наред се поддържа някакво дърво и короната му периодично се кастри, а понякога дори се секат и дебели клони. Сложното в цялата работа е, че това дърво не е триизмерно, а многомерно. Човек няма как нагледно да си представи едно сложно дърво например в 10 измерения, но компютъра много добре се справя с тази задача.

Има и още един проблем - това дърво прекалено бързо се разраства, и ако искаме да държим генетичен материал за всички клони, броя на необходимите кошери в ген-банката започва да нараства с лавинообразна скорост. Да, ама няма как да поддържаме и проследяваме един милион кошера. Просто ще се наложи да лимитираме бройката до някакво разумно ниво от например 100 или 200 кошера, което пък автоматично означава, че от дървото ще се режат клони не защото са лоши, а защото се е изчерпал лимита от кошери. Точно тука е тънкия момент, в който компютъра е в състояние да вземе правилното решение кой точно клон да се отреже при положение, че лоши клони няма.

Прав си, че вероятно няма да убивам майки, а ще ги местя по други пчелини и ще им давам някаква второстепенна работа - например временно да гледат някой нуклеус или помощен кошер. От гледна точка на селекцията обаче тези майки вече са мъртви в смисъл вече са напуснали състезанието (клона е отсечен) и базата с данни (компютъра) вече не се интересува от тях.

Mateev
10.06.2014, 03:32
Електронизацията на кошерите може да помогне част от параметрите на селекцията да се измерват автоматично. Ако това става лесно и не се губи време от пчеларите, тогава има реален шанс да позволим на дървото на селекцията да се разпростре по много пчелини и много кошери (да стане с много клони и листа). Това ще ни позволи да държим сметка и да проследяваме едновременно по-много на брой поколения, което пък ще намали риска от грешно отсечени клони. Дефакто с въвеждането при мене на ТОТАЛНАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА по всички мои пчелини и кошери, аз ще започна активно проследяване на десетки и стотици дървета на хаоса от майки и мелези, които имам в момента. При това проследяване моментално ще започнат да се появяват майки-рекордьорки и майки - мързеливки и аз искам или не, лека полека ще започна да правя собствена си селекция. И така за 2-3 години ще си изчистя генетичния материал и ще се сдобия с качествени майки по всичките си пчелини и кошери. И всичко това ще се случи независимо от това дали ще реша да ставам официален майкопроизводител или не. Просто самата инфомационна система ще ме принуди да предприемам селекционни действия, виждайки справките с добри и лоши семейства.

Помислете си - неосъзната селекция в момента прави буквално всеки един пчелар. Когато си прави майки, той подбира най-добрите майки от най-добрите лични семейства. Лошото е, че тази селекция е много субективна (извършва се на око) и хаотична. Ако дадения пчелар си въведе някаква информационна проследяваща система, тогава самият той ще може да си прави по-правилен подбор на майките за селекция. Такава информационна система аз в момента разработвам и имам намерение да я отдавам под наем за ползване на пчеларите в България и по света. И една от функциите на тази информационна система ще е именно препоръката от кои майки да се вземат яйца за разплод и от кои - не.

Вълчан
10.06.2014, 11:10
Това е много амбициозна програма и аз те поздравявам, и ти пожелавам успех! Всички те ми майки са моя селекция, всяка година премахвам едни и на тяхно място поставям други. С времето % доста намалява на смените! Иска се много писане и наблюдение, и също инстинкт! Работа и време!

scutellator
10.06.2014, 14:31
не ги убивайте подарявайте ги на младите мераклий или им ги давайте ан символична цена ,се пак колкото и да са лоши ше са по-добри от сега предлаганите на пазара


Напротив, могат да бъдат и много по-зле, толкова че да не стават буквално за нищо и да не могат сами да поддържат семейство. При чистопородно оплодените (близкородствено) винаги бракът е повече отколкото при свободно оплодените. А обедненото генетично разнообразие пък ги прави по-малко приспособими към различия в околната среда (климатични екстремуми, болестотворни патогени и т.н.). Мелезите може да не са най-добрите по производителност, но пък са по-добри в оцеляването като биологичен вид (заради по-голямото генетично разнообразие в популацията и ВЪТРЕ В ПЧЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО. Представете си че изведнъж ви притрябва циганин калайджия, а вече няма откъде да намерите).

scutellator
10.06.2014, 22:37
Сертификата си е напълно законен. Толкова законен, колкото тези от Гърция, Великобритания, Германия и всяка друга държава от ЕС. Точно в това е проблема. Във всяка държава условията които трябва да се покрият за да бъде издаден са различни, но тежестта му пред митническите власти е еднаква, нищо че българските реално не струват и хартията на която са напечатани.

Един начин да се избяга от последиците от обедненото генетично разнообразие при производството на селектирани майки за продажба е те да бъдат супероплодени (т.е. със хомогенизирана сперма от стотици и хиляди търтеи)

Bee Varna
01.07.2014, 23:00
Скутелатор, селекция на материал за оплождане на майките трябва да бъде в едни ръце. Инак ще имаме търтей с белите очи. Трябва да бъде наложен стриктен контрол над всеки майкопроизводител и това е за обща полза. Трябва да се введе регионална карантинна зона, регионална порода на майка, може и една на всички региони но регион трябва да се захранва от едно майко производственно стопанство. Система е много сложна но за сметката на това дава положителен резултат при пчеларя. Сега е хаос в майко производство и за това страдами ни - пчелари.

scutellator
02.07.2014, 00:20
Варна! Руската [соц.] система я знаем - тя не действа в реалния свят. Нито в Америка, нито в Русия, нито би могла да подейства някога в България.
МАЙКОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ СА ОТЖИВЕЛИЦА. В цял свят вече има почти навсякъде само пчеловъди.

Карантинните зони за безсмислени - майките които се продават масово така или иначе НЕ СА ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА РАЗПЛОД!!!!!!!!! Във земеделието се използват всякакви сортове семена на растения и култури - има ОГРОМНИ масиви засяти редом различни сортове на една култура навсякъде накъдето погледнеш - и никой досега не е въвел карантинни зони, защото СЛУЧАЙНО биха могли да се опрашват със растение не от същия сорт.
И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО, ВЪПРЕКИ МИЛИОНИТЕ МИЛИАРДИ ХИБРИДИ ПОЛУЧАВАЩИ СЕ ТАМ НЕЙДЕ ИЗ ПОЛЯТА, СТРУКТУРАТА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО, КАКВОТО ГО ПОЗНАВАМЕ ДНЕС, ОЩЕ НЕ СЕ Е СРИНАЛА. ( за твое сведение, обикновенно никой не използва тези семена за посадъчен материал)

scutellator
15.07.2014, 13:07
Скутелатор, селекция на материал за оплождане на майките трябва да бъде в едни ръце. Инак ще имаме търтей с белите очи. Трябва да бъде наложен стриктен контрол над всеки майкопроизводител и това е за обща полза. Трябва да се введе регионална карантинна зона, регионална порода на майка, може и една на всички региони но регион трябва да се захранва от едно майко производственно стопанство. Система е много сложна но за сметката на това дава положителен резултат при пчеларя. Сега е хаос в майко производство и за това страдами ни - пчелари.


Препоръчвам ти добре да прочетеш това.
http://www.honeybeeinsemination.com/uploads/RedHoneyBeeHealthChap04.pdf

За съжаление не живеем в 17 век, когато майките са се оплождали само естествено, със търтеи от същата популация ( ВНИМАНИЕ!!! -не раса, а популация!!!), нямало е промишлено майкопроизводство и ПОДВИЖНО ПЧЕЛАРСТВО.
В днешно време за да се наподобят максимално близко условията от онова време (естествените условия при ражмножаване на пчелите) е нужно колкото се може повече хора изкуствено да поддържат СОБСТВЕНА популация от чистопородно оплодени местни пчели. В противен случай вървим срещу Природата - ЗАГУБА НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ качества, по-чести и по-опустошителни епизоотични заболявания - всичко това в резултат на ГРЕШКА в селекцията и/или намаленото генетично разнообразие.

Mateev
15.07.2014, 20:22
Търся помощ от Scitellator-а и от други знаещи по въпроса..........

Наближава 1-ви август, който е ключва дата в пчеларството. След него семействата от прогресиране (развитие) преминават в режим дегресиране (намаляване на обема) с цел подготовка за зимата. Каквото е трябвало да се прави по семействата, включая и смяна на майки, е трябвало да се прави преди тази дата. Да, ама аз като млад и зелен майкопроизводител се изхитрих да допусна всички възможни грешки, които могат да се допуснат, че и още толкова. Мога да напиша цяла ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ГРЕШКИТЕ в майкопроизводството........ ха-ха.......... Да, произведох много майки, и не правих никакви компромиси с качеството, но количеството въобще не ме устройва, и е много далече от това, което беше по план........ През последния месец дори се принудих да правя отводки само с маточници, защото около оплодните сандъчета при мене нещата куцат. Към днешна дата дори съм готов на една още по-отчаяна мярка - ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ, та белким с него успея да си насмогна на необходимата ми бройка. Нуждая се от поне 600-700 оплодени майки в следващите 2-3 седмици. Ако може 1000 - още по-добре.

И така - предвид изключително кратките срокове започнах бясна подготовка за усвояване на ежедневно искуствено осеменяване на поне по 50 майки на ден. Ако може по 100 - още по добре. Ако трябва, ще се работи на две или дори на три смени. Към днешна дата имам един апарат за изкуствено осеменяване, но е въпрос на дни да пристигнат още 6 бройки. По съвет на Scutellator-a си закупих две системи за упояване на майките с CO2. Бях се отчаял къде да търся необходимото ми оборудване, но Scutellator-a ме светна, че в аквариумите използват именно подобни системи. Става въпрос за професионална CO2 бутилка с обем от 0.5 до 2.0kg. Към нея се навива специален прецизен блок с редуцир-вентил, два манометъра и иглен регулатор. Налягането първо трябва да се смъкне от 80 атмосфери до около 1.0-1.5, а след това с игления вентил трябва да може прецизно да се регулира потока на газа с точност до 1-2 мехурчета на секунда (виждат се в специален съд, наречен БРОЯЧ НА МЕХУРЧЕТА). След това има бурканче за затопляне на газа, защото при изтичането си от бутилката той се охлажа. Та всичко това вече го имам в два комплекта и остана само да си реша проблемите с търтеите и с майките.

По проблема с търтеите - ха-ха - историята е дълга и дебела и към днешна дата съм тотално неподготвен, но пак благодарение на съветите на Scutellator-a (този човек е златен) вече имам информация как да ги ловя по един или друг начин, включая и с балони от въздуха (страхотен клип). Та ще гледам нещо да стъкна набързо и се надявам да си осигуря необходимото ми количество търтеи, естествено с много излишен труд и главоболия, но към днешна дата това е ситуацията.

По проблема с неоплодените майки - тука вече е лесно. В тази част вече се специализирах, имам оборудването и кошерите (елитните семейства и отглеждачите), и отработих различните варианти, така че към днешна дата с лекота мога да генерирам постоянен ежедневен поток от маточници или от неоплодени майки, при това в количества от по 100 или дори по 200 бройки на ден.

jorors
15.07.2014, 20:30
Търся помощ от Scitellator-а и от други знаещи по въпроса..........

Наближава 1-ви август, който е ключва дата в пчеларството. След него семействата от прогресиране (развитие) преминават в режим дегресиране (намаляване на обема) с цел подготовка за зимата. Каквото е трябвало да се прави по семействата, включая и смяна на майки, е трябвало да се прави преди тази дата. Да, ама аз като млад и зелен майкопроизводител се изхитрих да допусна всички възможни грешки, които могат да се допуснат, че и още толкова. Мога да напиша цяла ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА ГРЕШКИТЕ в майкопроизводството........ ха-ха.......... Да, произведох много майки, и не правих никакви компромиси с качеството, но количеството въобще не ме устройва, и е много далече от това, което беше по план........ През последния месец дори се принудих да правя отводки само с маточници, защото около оплодните сандъчета при мене нещата куцат. Към днешна дата дори съм готов на една още по-отчаяна мярка - ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ, та белким с него успея да си насмогна на необходимата ми бройка. Нуждая се от поне 600-700 оплодени майки в следващите 2-3 седмици. Ако може 1000 - още по-добре.

И така - предвид изключително кратките срокове започнах бясна подготовка за усвояване на ежедневно искуствено осеменяване на поне по 50 майки на ден. Ако може по 100 - още по добре. Ако трябва, ще се работи на две или дори на три смени. Към днешна дата имам един апарат за изкуствено осеменяване, но е въпрос на дни да пристигнат още 6 бройки. По съвет на Scutellator-a си закупих две системи за упояване на майките с CO2. Бях се отчаял къде да търся необходимото ми оборудване, но Scutellator-a ме светна, че в аквариумите използват именно подобни системи. Става въпрос за професионална CO2 бутилка с обем от 0.5 до 2.0kg. Към нея се навива специален прецизен блок с редуцир-вентил, два манометъра и иглен регулатор. Налягането първо трябва да се смъкне от 80 атмосфери до около 1.0-1.5, а след това с игления вентил трябва да може прецизно да се регулира потока на газа с точност до 1-2 мехурчета на секунда (виждат се в специален съд, наречен БРОЯЧ НА МЕХУРЧЕТА). След това има бурканче за затопляне на газа, защото при изтичането си от бутилката той се охлажа. Та всичко това вече го имам в два комплекта и остана само да си реша проблемите с търтеите и с майките.

По проблема с търтеите - ха-ха - историята е дълга и дебела и към днешна дата съм тотално неподготвен, но пак благодарение на съветите на Scitelator-a (този човек е златен) вече имам информация как да ги ловя по един или друг начин, включая и с балони от въздуха (страхотен клип). Та ще гледам нещо да стъкна набързо и се надявам да си осигуря необходимото ми количество търтеи, естествено с много излишен труд и главоболия, но към днешна дата това е ситуацията.

По проблема с неоплодените майки - тука вече е лесно. В тази част вече се специализирах, имам оборудването и кошерите (елитните семейства и отглеждачите), и отработих различните варианти, така че към днешна дата с лекота мога да генерирам постоянен ежедневен поток от маточници или от неоплодени майки, при това в количества от по 100 или дори по 200 бройки на ден.

Матеев, имам чуството, че си закъснял но дано успееш!

Mateev
15.07.2014, 20:55
И остана последния проблем, за който всъщност търся помощ и идеи от всички........ При това проблема е спешен .........

Както предполагам вече знаете, една неплодна майка трябва да живее НЯКЪДЕ няколко дена преди оплождането, и чак тогава трябва да се осеменява изкуствено. След осеменяването пак трябва да живее някъде няколко дена, и чак тогава човек може да си позволи лукса да я придава на някое семейство. Та това НЯКЪДЕ аз го нямам, а първата партида от неплодни майки ми пристига след 3 дена - в петък или в събота. И всеки следващ ден ще пристигат още и още......... Нуждая се от няколкостотин НЯКЪДЕ, а нямам ни най-малка представя как ще изглежда това НЯКЪДЕ и дали ще мога да го осигуря за 2-3 дена.

Според книжките, които чета на руски и английски, това НЯКЪДЕ представлява някаква малка кутийка, някакво МИКРОКОШЕРЧЕ, предвидено в него да живеят между 250 и 350 пчели, заедно с майката. Та това МИКРОКОШЕРЧЕ трябва да е колкото се може по-пълноценно - трябва да си има хранилка, поилка, вентилация, прозрачен преден капак, за да се вижда какво става вътре, както и начини и методи (детайли), посредством които мога да вадя и слагам майката, без пчелите да се разлетят навън. Стотици от тези микрокошерчета се поставят по рафтовете на някаква етажерка в някаква стая, и тази стая трябва да се проветрява добре, както и в нея трябва да се поддържа константна висока температура, имитираща температурата в кошера.

За мой късмет такава стая вече имам, и мога да я използвам с минимални подобрения. Стаята си има електрическо подово отопление с терморегулатор, който може на майтап да го настроя на 35 градуса, и ще заработи без да му мигне окото. Стаята е перфектно топлоизолирана, така че няма да пилея много енергия навън през стените. Стаята си има и рекуператор (устройство за интензивна вентилация, при която се губи минимална енергия, защото излизащия въздух през серпентини отдава енергията си на влизащия). Стаята си има и хубави бели рафтове по една от стените си, правени по поръчка. Въобще идеалната стая. В момента я използвам за пчеларски склад, за склад за мед и за восъчни основи, но много бързо мога да я опразня.

Остава това МИКРОКОШЕРЧЕ, което си нямам никаква представа как трябва да изглежда, и освен това трябва да измисля начин как да си го направя бързо и лесно от подръчни материали, закупени от магазина. По книжките има някакви черно-бели замазани снимки, от които не може да се извлече почти никаква информация. Но дори и да имаше перфектни чертежи и размери на детайлите, това не ме устройва. На мене ми се иска някой да даде някаква идея откъде да купя в стотици бройки някакво бурканче или кутийка от пластмаса/стиропор и после лесно да я модифицирам например с пробиването на някоя друга дупка и добавянето на някой друг лесен детайл (например спринцовка, кутийка от крем за ръце и т.н.).

Та това е моя зов за помощ. Горещо се надявам някой друг да се е сблъсквал с подобен проблем и да ме светне какво мога да направя по въпроса............ Какво и откъде да купя, и как да го преустроя с минимален разход на пари и време, за да се получи пълноценно микрокошерче, способно да поддържа живота на около 300 пчели (+/-50) заедно с майката. Пък и ако ми дадете някой друг линк с чертежче или снимка - безкрайно ще съм благодарен.

Искрен Мутафов
15.07.2014, 22:10
Конкретно за това което питаш, едва ли бих могъл да ти помогна, но защо не се замислиш да ги държиш майките в облите пласмасови клетки - тип "нахуйници" за маточници дето ги предпазват ако някоя майка се излюпи по-рано да не ги унищожи. По-миналата събота имах едни маточници, които буквално се люпеха в ръцете ми, и майките ги затворих в тия предпазни клетки, като им сложих на дъното по едно пърче далак с мед, подредих ги на маточната рамка и ги сложих в осиротял от доста дни кошер. Семейството ги обгрижваше всичките 7-8 майки затворени в тия клетки. След няколко дни ги раздадох на отводки. Днес открих една от тия клетки в една отводка, бях я забравил. Майката си беше доста жизнена и видимо понаедряла, парчето далак беше сухо(нямаше мед в него), но пчелите са я хранили майката със сигурност. Така че това е един потенциален вариант, слагаш майките в клетките, осиротяло(а може и такова с ХР - тип отглеждач) семейство ги обгрижва, взимаш ги, минават през апарата, обратно в клетката и в кошера, и когато му дойде времето си отива по предназначение в отводка или семейство. Може и да не те устройва, но ми се вижда бърз и лесно релизируем вариант, стига човека от ролта-пласт да ги има налични, ама в магазините ще ги има, пък и ти сигурно си имаш такива клетки.

1661

1662

1663

Mateev
15.07.2014, 22:30
Това не го знаех и не съм го пробвал. Такива клетки тип "нахуйници" - ха-ха - имам в изобилие. Никога обаче не съм пробвал дали един отглеждач ще си направи труда да храни и поддържа много на брой живи майки, без да ги убие. Все пак на теория майките би трябвало да "удавят" отглеждача с порой от разнопосочни и противоречиви феромони, и един дявол знае как ще реагират пчелите в този кошер.......

Благодарен съм ти, че си направил този експеримент (с много живи майки в един кошер), и че според тебе експеримента е сполучлив. Това ми дава надеждата, че все пак разполагам с авариен вариант, ако нищо друго не успея да измисля или направя в следващите 3 дена. Считай, че ще ти се доверя на 100%..............

s3s3s3
15.07.2014, 22:35
Ето и нещо подобно. 1666.

Искрен Мутафов
15.07.2014, 22:48
Това не го знаех и не съм го пробвал. Такива клетки тип "нахуйници" - ха-ха - имам в изобилие. Никога обаче не съм пробвал дали един отглеждач ще си направи труда да храни и поддържа много на брой живи майки, без да ги убие. Все пак на теория майките би трябвало да "удавят" отглеждача с порой от разнопосочни и противоречиви феромони, и един дявол знае как ще реагират пчелите в този кошер.......

Благодарен съм ти, че си направил този експеримент (с много живи майки в един кошер), и че според тебе експеримента е сполучлив. Това ми дава надеждата, че все пак притежавам авариен вариант, ако нищо друго не успея да измисля или направя в следващите 3 дена.

То се получи от само-себе си, бях притиснат от обстоятелствата и не съм го планирал. Колкото до феромоните, не знам но предполагам че е като при многомайчните семейства. Syzi имаше подобен експеримент с десеттина майки в един кошер и резултатите са публикувани в нейният сайт/блог. Тука има линк към него:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1189&page=2

scutellator
16.07.2014, 00:08
Най-добрия вариант е след излюпването на майките ( в моя случай, тъй като аз си оставям само най-тежките и подбрани по външни признаци майки, както и премахвам майките закъсняващи с излюпването) да ги придадеш заедно с клетката (номерирана!!!) по нуклеусите. За предпочитане между 6 и 14 ден събираш клетките с майките в тях и ги носиш за 7 минутно третиране с СО2. На следващия ден осеменяваш и ги освобождаваш директно
Другия вариант е след като майките се изюпят в клетките да ги оставиш във същото семейство отглеждач за 7-10 дни ( вместо в нуклеус). В случая вече върши функцията и на Банка. Това не му пречи да си одглежда маточниците. Обгазяваш майките, на следващия ден осеменяваш и ги раздаваш по нуклеусите със канди за запушалка или клетка похлупак (push-in cage). Недостатъка е че по това време на годината придаването е малко по-рисковано, както и че затворените майки съхраняват по-малко сперматозоиди ( тъй като движенията й са ограниени, както и достъпа на пчели). Има и варинант след осеменяването, майките пак да се връщат в банката. Никога не съм го пробвал.

Нуклеусите трябва да са по-големи. Ако микро, бейби и мининуклеусите вършат работа за свободно оплождане на майки, тук те - не. Нужни са повече пчели, които да се грижат/почистват майката преди и след осеменяването й.


Когато се банкират майки (независимо оплодени или неплодни) е добре да са от същата линия (сестри). В противен случай пчелите не обръщат внимание на майките със по-малко феромони от останалите и те умират от глад.


Между другото, може да се ползват и бутилки СО2 използвани от заварчиците (аргон например). Единственото съображение е бутилката да не е прекалено голяма - 3-5 кг в повечето случаи е предостатъчна (или да не се пълни догоре), тъй като газът явно си има срок на годност.

Вълчан
16.07.2014, 07:25
Метеев,извинявам се с молбата си! Главата ти "пуши", но аз да си напомня с молбата за снимки на майките!

Mateev
16.07.2014, 15:18
Метеев,извинявам се с молбата си! Главата ти "пуши", но аз да си напомня с молбата за снимки на майките!

И аз бях забравил, но вече поръчах да ми съберат снимки, и когато дойдат, ще ги публикувам.

Вълчан
25.07.2014, 12:36
И аз бях забравил, но вече поръчах да ми съберат снимки, и когато дойдат, ще ги публикувам.

Дойдоха ли снимките?

scutellator
25.07.2014, 13:48
Във фотото са, изчакай малко де да проявят лентата.

Mateev
25.07.2014, 18:53
Нямам снимки, а се разпоредих преди около седмица (когато пак ме подсети). Ще има мъмрене, защото най-много мразя да кажа нещо, и то да не се изпълни. Нали знаете - думата на шефа е закон. В пазарната икономика всяка една фирма може да се оприличи на състезателна кола. Колата е състезателна, защото има конкуренция. За съжаление обаче в България състезателните коли са построени от некачествени части (човешкия фактор). Предната лява гума идва спихнала на работа - младеж, който цяла нощ е чукал някаква мацка и идва на работа заспал. С предната дясна гума положението е подобно - цяла нощ пил, идва клатейки се и не може да върже две приказки на кръст. Задните две гуми имат някакъв конфликт помежду си и си правят мръсно една на друга, но страда работата. Бензиновата помпа сърдита на двигателя, и не иска да му дава гориво. Самият двигател пък е мързелив - работи само когато шефа е наблизо, иначе се скатава. Бензиновия филтър е крадлив, масления филтър пък е болен, турбокомпресора е с кофти настроение, защото жена му го е изхвърлила от къщи. Бордовия компютър се е захласнал в някакъв частпром, а пилота на колата закъснява за работа вече половин час. Бобината на колата е бременна и палене е възможно само с тикане. Светлините уж са си на място, но светят и мигат когато те си поискат, я не когато шефа поиска.

Накратко - това са състезателните коли, с които Българските бизнесмени се състезават. Моята е нещо подобно. Добре че и на конкурентите са такива, иначе отдавна да са ме задминали по завоите. На западните фирми обаче колите не са такива. Летят на пълна мощност и ни изпреварват като малки гари. Тъжно, но факт. Това е Българската действителност.

ПС: Този постинг е в лек шеговит тон, но всъщност много точно отразява горчивата Българска действителност............ Този постинг дава отговор и на въпроса "Защо България продължава да е на дъното на световните класации по БЕДНОСТ и по Брутен Вътрешен Продукт.".

grand_pn
25.07.2014, 22:16
А кога някой български шев ще се замисли,че колата му не върви защото не е вложил достатъчно средства в нея и иска да изпреварва западни коли,ама потдръжката да е като на трабанче.Кога в България работодателите ще започнат да гледат да си наемат качествени работници за по добри заплати,а не да се казва "ами и да не иска да работи за тия пари ще намеря друг дето ще иска" и за това колите неискат да палят камо ли да тръгнат.И вместо когато шефа каже нещо и да знае,че ще се свърши качествено,той хем трябва да напомня,хем да проверява качеството на изпълнение.

argilov
25.07.2014, 22:38
Дааа,свършиха готово обучените кадри,работещи за малко.Сега за да ти се свърши работа, се налага да си обучиш кадър, но и за да го задържиш само с договор не става,трябват и парички.sweating;

tarty
26.07.2014, 00:16
Grand_pn прочети това http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=102521
Докато не си имал работници,незнаеш нищо,а и няма как да ти обесня,не би ме разбрал.

grand_pn
28.07.2014, 14:39
Grand_pn прочети това http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=102521
Докато не си имал работници,незнаеш нищо,а и няма как да ти обесня,не би ме разбрал.

Защо смяташ,че не съм имал работници?Може да не съм имал заводи,но имах фирма с около 20 човека персонал и то не за ден два,а за около 10 години.
И точно защото съм бил от двете страни съм го написал това,а имам и доста наблюдения и от чужбина.Може да не съм със най-голям опит затова и не ръся акъли по всяка тема за щяло и нещяло,но съм се занимавал с много неща до сега,а пък и сега имам работа и частна и държавна,като не считам кошерите.Те за сега точно поради тази причина са ми на хоби ниво!

И е коректно преди да напишеш нещо за някой то поне да имаш представа той какъв е!

joromainata
28.07.2014, 21:03
как казват те ми плащат колко да не умрем от глад я работим колко да не заспим
или казано по метафората на Матеев не може да искаш да караш Порше а да даваш за поддръжка като за Трабант и в същото време да се оплакваш ,че работниците ти не са както трябва и няма как да искаш да работят както онези на запад а в същото време да вземат на месец тяхната надница
а относно частпрома без него има хора които няма как да оцелеят благодарение на това че вземат огромни заплати които им стигат за сметките само
абе България сбъркана история

Mateev
28.07.2014, 21:42
Щом си имал работници, значи знаеш какви са проблемите с тях. 90% от проблемите на една фирма са проблеми с работниците. 90% от времето на всеки един мениджър се губи в организацията на тези работници. 90% от белите коси на всеки един мениджър се предизвикани също от работниците. 90% от щетите, 90% от гафовете, 90% от издънките, 90% от времето, 90% от усилията и т.н и т.н - 90% от всичко е свързано именно с работниците и с техните индивидуални характери, мързел, крадливост, непочтенност, неопазване и повреждане на фирмената собственост, пиянство, идване на работа ненаспал се, разсеяност, злоба, саботажи, сплетни, междуличностни конфликти, трудови злополуки поради глупост или невнимание, неспазване на заповеди и т.н и т.н.

Няма как да го разберете, ако не го пробвате.......

- Аз ги инструктирам как да се пазят от пожари, а те след два дена запалиха гората.......
- Аз им казвам да не отсичат овошки и въобще дърво, по дебело от 10 сантиметра, а те отсичат няколко огромни ореха, и после се опитват да изгорят дънерите, за да не разбера какво са направили......
- Комплектовал съм всяко едно превозно средство с пожарогасител, аптечка, гидория, фенерче, ножка и спъсък с още 30 други важни и необходими неща и всичко това е изпокрадено.
- Няма неблъснато превозно средство. Няма непотрошена кабина, в която ако влезеш, мислиш си че са минали хуни.
- В стаите с новите им лични шкафчета, където се преобличат, все едно е тоалетна - както на вид, така и на миризма. Хаос, безпорядък, мръсотия - липсва само лайно в центъра на стаята.
- В имота има над 50 камери и въпреки това те се изхитряват да откраднат нещо или да направят някаква мизерия, която да не може да бъде проследена.
- Ако на работника му кажеш едновременно да свърши 3 неща, той забравя за двете, а третото го свършва некачествено и непълно.
- Има работници, на които трябва да им обясняваш 15 минути за работа, която ще отнеме само 5 минути.
- Има такива, на които ти им приказваш, а те блеят отнесени в някакви си лични проблеми. Най-накрая го питаш "Разбра ли?", а той ти отговаря "Какво какво, я кажи пак?"
- Има работници, които не ти дават думата - ти им обясняваш, а те те прекъсват и приказват повече от тебе. Най-накрая тръгват уж да свършат работата, но всъщност те не знаят какво трябва да се свърши.
- Има работници, които лъжат и дори сами си вярват. "Абе ти добави ли дърва в котела?" "Да шефе, преди малко". Отивам до котела, а той изгаснал.

Да продължавам ли да пиша??????
Вече съм цяла енциклопедия по въпроса.......

Да, има свестни работници, но те са рядкост. Но дори и свестните - ами всеки от тях си е със собствен характер, собствени разбирания, собствена псохология. На мениджъра непрекъснато му се налага да се адаптира към нивото и характера на всеки един работник, ако иска да му възложи задачата по правилния начин, и тя да бъде изпълнена с колкото се може по-малко гафове.

Няма как всичко това да бъде разбрано, ако човек не се сблъска с него. И каквито и коментари да ми правите на този мой постинг, аз веднага ще ви задам контра въпроса - "Ами ти лично пробва ли го?"

И най-масовото - ЗЛОУПОТРЕБА С РАБОТНОТО ВРЕМЕ - правят го 99.9% от работниците.
ЧАСТПРОМ с ресурсите на фирмата - правят го над 50% от работниците.
БЕЗОТГОВОРНО ОТНОШЕНИЕ към ресурсите на фирмата - правят го над 50% от работниците.
КРАЖБА НА ФИРМЕНО ИМУЩЕСТВО - не знам колко го правят, но от моя гледна точка това си е 100%. Сапун да им купя - някой ще го открадне. Тоалетна хартия - някой ще я открадне. Химикалки и моливи - и по 1000 бройки да им давам на месец, в края на месеца няма да има нито една. Оборудване на транспортните средства - краде се за по-малко от месец. Едни инжекции УРБАЗОН им купих и ФЕНИСТИЛ за ухапвания от насекоми - ами и това го окрадоха. Това ножчета, отверки и други инструменти - окрадоха ги. За 10 години сигурно съм купил 1000 отверки.......

На вас може да ви изглежда невероятно, защото си казвате "Аз не съм такъв". Да, ама за мене това е ежедневие от дълги години. Нищо вече не може да ме учуди. Дори съвсем сериозно питам директорите си "Тази нощ нали никой не успя да запали завода?".

s3s3s3
28.07.2014, 21:56
Щом си имал работници, значи знаеш какви са проблемите с тях. 90% от проблемите на една фирма са проблеми с работниците. 90% от времето на всеки един мениджър се губи в организацията на тези работници. 90% от белите коси на всеки един мениджър се предизвикани също от работниците. 90% от щетите, 90% от гафовете, 90% от издънките, 90% от времето, 90% от усилията и т.н и т.н - 90% от всичко е свързано именно с работниците и с техните индивидуални характери, мързел, крадливост, непочтенност, неопазване и повреждане на фирмената собственост, пиянство, идване на работа ненаспал се, разсеяност, злоба, саботажи, сплетни, междуличностни конфликти, трудови злополуки поради глупост или невнимание, неспазване на заповеди и т.н и т.н.

Няма как да го разберете, ако не го пробвате.......

- Аз ги инструктирам как да се пазят от пожари, а те след два дена запалиха гората.......
- Аз им казвам да не отсичат овошки и въобще дърво, по дебело от 10 сантиметра, а те отсичат няколко огромни ореха, и после се опитват да изгорят дънерите, за да не разбера какво са направили......
- Комплектовал съм всяко едно превозно средство с пожарогасител, аптечка, гидория, фенерче, ножка и спъсък с още 30 други важни и необходими неща и всичко това е изпокрадено.
- Няма неблъснато превозно средство. Няма непотрошена кабина, в която ако влезеш, мислиш си че са минали хуни.
- В стаите с новите им лични шкафчета, където се преобличат, все едно е тоалетна - както на вид, така и на миризма. Хаос, безпорядък, мръсотия - липсва само лайно в центъра на стаята.
- В имота има над 50 камери и въпреки това те се изхитряват да откраднат нещо или да направят някаква мизеря, която да не може да бъде проследена.
- Ако на работника му кажеш едновременно да свърши 3 неща, той забравя за двете, а третото го свършва некачествено и непълно.
- Има работници, на които трябва да им обясняваш 15 минути за работа, която ще отнеме само 5 минути.
- Има такива, на които ти им приказваш, а те блеят отнесени в някакви си лични проблеми. Най-накрая го питаш "Разбра ли?", а той ти отговаря "Какво какво, я кажи пак?"
- Има работници, които не ти дават думата - ти им обясняваш, а те те прекъсват и приказват повече от тебе. Най-накрая тръгват уж да свършат работата, но всъщност те не знаят какво трябва да се свърши.
- Има работници, които лъжат и дори сами си вярват. "Абе ти добави ли дърва в котела?" "Да шефе, преди малко". Отивам до котела, а той изгаснал.

Да продължавам ли да пиша??????
Вече съм цяла енциклопедия по въпроса.......

Да, има свестни работници, но те са рядкост. Но дори и свестните - ами всеки от тях си е със собствен характер, собствени разбирания, собствена псохология. На мениджъра непрекъснато му се налага да се адаптира към нивото и характера на всеки един работник, ако иска да му възложи задачата по правилния начин, и тя да бъде изпълнена с колкото се може по-малко гафове.

Няма как всичко това да бъде разбрано, ако човек не се сблъска с него. И каквито и коментари да ми правите на този мой постинг, аз веднага ще ви задам контра въпроса - "Ами ти лично пробва ли го?"

И най-масовото - ЗЛОУПОТРЕБА С РАБОТНОТО ВРЕМЕ - правят го 99.9% от работниците.
ЧАСТПРОМ с ресурсите на фирмата - правят го над 50% от работниците.
БЕЗОТГОВОРНО ОТНОШЕНИЕ към ресурсите на фирмата - правят го над 50% от работниците.
КРАЖБА НА ФИРМЕНО ИМУЩЕСТВО - не знам колко го правят, но от моя гледна точка това си е 100%. Сапун да им купя - някой ще го открадне. Тоалетна хартия - някой ще я открадне. Химикалки и моливи - и по 1000 бройки да им давам на месец, в края на месеца няма да има нито една. Оборудване на транспортните средства - краде се за по-малко от месец. Едни инжекции УРБАЗОН им купих и ФЕНИСТИЛ за ухапвания от насекоми - ами и това го окрадоха. Това ножчета, отверки и други инструменти - окрадоха ги. За 10 години сигурно съм купил 1000 отверки.......

На вас може да ви изглежда невероятно, защото си казвате "Аз не съм такъв". Да, ама за мене това е ежедневие от дълги години. Нищо вече не може да ме учуди. Дори съвсем сериозно питам директорите си "Тази нощ нали никой не успя да запали завода?".

Матеев, защо започнах да си мисля, че имаш някакви мазохистични наклонности? :bigsmile:

зуница
28.07.2014, 21:57
Преди в някои постове във форума се спомена , че имаме пазарна икономика.Трудът е стока както всяка друга.Когато купуваш евтина и некачествена стока изходът е: Внеси качествена.Ако не можеш да си позволиш високо качество просто преглъщаш недостатъците на това, което можеш да си позволиш.Прости цифри.Производителността на българския работник е половината от тая на германския.Заплащането на германския е 20 пъти по-високо.Къде се разминават нещата? Производителността е следствие на организацията.За това как се работи в едно предприятие отговаря мениджмънта.Или казано иначе " Кучето скача според тоягата".В добре организираните производства загуба на работно време няма. Има такива. Вярвай ми.

scutellator
28.07.2014, 22:04
Матеев, прав си, НО
Как може НЯКОИ (повтарям - НЯКОИ) българи в чужбина да работят като за трима американеца (мързеливи колкото средностатистическия българин) или 10 мексиканеца, а в България да се движат със темпото на костенурка?
Как може чужденците в тяхната си държава да спазват законите, а като дойдат тука да не ги спазват(говоря за дребните нарушения) както всички останали българи?


Средата променя

Искрен Мутафов
28.07.2014, 22:29
Какво си ни е на средата(околната такава) - имаме си красиви планини, гори, моренце, това лято и дъждец не ни липсва даже...

Искрен Мутафов
28.07.2014, 22:33
Да се върнем към основната тема!
Матеев, започна ли вече изкуственното осеменяване - да споделиш някакви резултати, ако дейността е започнала?!?

Mateev
28.07.2014, 22:54
Даааа.........
Иска ви се да вярвате, че ако заплатите бяха 10 пъти по-големи, нямаше да ги има тези проблеми с работната ръка.

Да, ама не.........

Проблемът не е в качеството на работната ръка, а в народопсихологията. Абсолютно съм сигурен в това, защото сред статистиката, която ви цитирах, има и работници с високоплатени дефицитни длъжности. Например дизайнери или компютърни специалисти с четирицифрени заплати. Точно с тях е най-големия проблем със злоупотребата с работното време и с частпрома в работно време, използвайки ресурсите на фирмата. Миналата година тайно инсталирах една програма за следене на компютрите какви файлове се отварят и по какви се работи. Резултата - ами минималната злоупотреба с работно време беше на ниво 25% от времето - фейсбук, четене на електронни вестници, пазаруване в електронни магазини, чатене с приятели, гледане на порно филми и т.н и т.н. Помислете само - 25% от работното време аз го заплащам, за да може моите уж "важни и ценни работници" да си гледат кефа на компютъра. Само за холдинга тази сума е от порядъка на 30 000 лева месечно. И това съм го плащал всеки месец през последните 10-15 години, откакто компютрите станаха масови. И това е сумата за "добрите" работници. А колкото до лошите - при тях процента на злоупотребите беше 50-60%, а лидера по злоупотреби беше най-важният ми дизайнер с 80% злоупотреба в работното си време.

Как си го представяте всичко това - някой, на който му давате една от най-високите заплати във фирмата, всеки ден да идва на работа, да сяда на компютъра, и да започва да си прави частпрома? Това не е ли наглост? Това не е ли нахалство? Това не е ли УМИШЛЕНА КРАЖБА на пари от работодателя? И това го правят всички - 300 компютъра, 300 високоплатени служителя, 300 мошенника и крадци !!! 300 човека за дисциплинарно уволнение, но няма как да ги уволниш, защото новодошлите ще са същите.

Ей това е положението с БЪЛГАРСКИЯ РАБОТНИК !!! Така е и във всички останали фирми, просто техните собственици все още не го знаят това, и се чудят защо не им върви бизнеса.

Ха-ха.......... Историята си има продължение. След около един месец натрупана статистика извадих информацията и я предоставих за всеобщо ползване. Културно намекнах на персонала, че те са дошли тука ДОБРОВОЛНО да работят за тази фирма, а не за себе си. Предупредих ги, че за в бъдеще такива случаи няма да се толерират, и че ще има дисциплинарни уволнения. И най-накрая им казах, че тази скрита следяща програма вечно ще я има на техните компютри, така че отсега нататък да си правят сметката. И реших че това е достатъчно, и забравих за проблема. Програмата си остана, но повече не и обръщах внимание, мислейки си, че хората имат достатъчно здрав разум, и че повече няма да злоупотребяват с работното време.........

Да, ама не.......... Голям наивник съм бил...........

Мина доста време и не си спомням по какъв повод реших отново да надникна в статистиките на програмата. И оооооо ужас......... злоупотребата продължава с пълна сила, но този път е редуцирана някъде на ниво около 10-15%. И това при положение, че хората вече знаят, че имат инсталирана следяща програма. Невероятно, но факт !!! Ей това е БЪЛГАРСКИЯТ РАБОТНИК !!!! И пак имаше хора с над 50% злоупотреба, и един от тях беше главният ми счетоводител - човек на години, разумен, достоен, доверен човек. Викам го при мене и го питам "Абе ти със всичкия ли си. Нали знаеш, че програмата те следи?", а той ми отговаря буквално като малко дете "Матеев, не мога да се сдържа. Спри ми интернета, ако искаш да не се изкушавам".

Та искам да ви кажа, че проблема не е в заплатите на хората, а в тяхната НАРОДОПСИХОЛОГИЯ !!! Социализма ги е научил да КРАДАТ и ЛЪЖАТ и това е дълбоко вкоренено в тяхната същност. Трябва да се смени цяло едно поколение, а може би и две, докато възпитанието на младежта и разбиранията на възрастните достигнат до нивото, до което западняците отдавна са достигнали. А дотогава (още 50 години) нашата държава ще продължава да е бедна и да лежи на дъното на всяка една световна класация. И хич не ми се правете на обидени и не пишете глупости по форума, че това не се отнася за вас. Отнася се - както за мене, така и за всички нас. Изключенията са рядкост. Реалността е, че 90% от българите ЛЪЖАТ И МАМЯТ - най-вече себе си, РАБОТОДАТЕЛЯ и ДЪРЖАВАТА. Не плащат данъци, не спазват правилата за движение по пътищата, гледат всячески да изшмекеруват и да минат по тънката лайсна, проявяват висша форма на егоизъм, злобеят и т.н и т.н.

Ясно осъзнавам, че няма да ви се хареса това, което го написах. Искаше ми се да напиша положителни неща, да ви кажа това, което искате да го чуете с ушите си, и да го прочетете с очите си, ама......... ама реалността за момента според моите наблюдения е съвсем друга. Данъчни престъпления - повсеместни. Корупция - повсеместна. Неспазване на законите - повсеместна. Ха-ха - черешка в тортата е и това, че управляващите ни са крадци и мошенници от първия до последния, но той такъв е и народа, от който са произлезли. Нима очаквахте, че те ще са по-добри?

scutellator
28.07.2014, 23:26
Иска ви се да вярвате, че ако заплатите бяха 10 пъти по-големи, нямаше да ги има тези проблеми с работната ръка.



Напротив! В белите държави като плащат толкова, да не би да нямат мързеливи работници? ХАХАХАХАХ
Има си способи за мотивация на работната ръка, водещи до повишаване на производителността. Западняците ги знаят
(и ние ги знаем - пише ги в учебниците!) и отделните мениджъри ги ползват в различна степен. Да накараш един работник сам ДА ИСКА да работи повече и по-качествено - безценно. Естествено, има и хора , които по НИКАКЪВ начин не може да бъдат мотивирани и са неподатливи на подобни въздействия - гледа да вземе някаква заплатка ( няма стремежи към повишение) колкото да му стигне за днеска, да си тръгне колкото се може по-рано и да си гледа живота/пиенето.

Mateev
29.07.2014, 00:32
Повечето хора когато ги назначат на фиксирана заплата, много бързо забравят, че тази заплата трябва да се заработи. Мислят си - тази сума вече ми е в кърпа вързана, ха сега да видим дали шефа ще даде нещо допълнително, заради което си заслужава наистина да започна да работя. И понеже шефа не дава нищо допълнително, човека си казва - ами колкото заплатата, толкова и работата. И спира да работи съвестно. При това няма значение колко висока е заплатата - човека е вечно недоволен и не иска да си я заработи честно и почтенно. Това е масово явление при българите.

Ще ви дам фрапиращ пример с моя баджанак. Умен интелигентен човек, успял да се издигне в западна фирма - мината в Челопеч, и да си издействува (изпроси) заплата от 8000 лева чисти пари. И тази заплата я получава последните няколко години и освен нея си беше издействувал една камара други екстри, като например да му плащат ежедневния транспорт с личната му лека кола между София и Челопеч (над 100 киломерта). Въобще на работодателя моят баджанак сигурно е струвал поне 15 000 лева на месец, заедно с осигуровките и екстрите. И въпреки това моя баджанак БЕШЕ НЕДОВОЛЕН от работодателя. Не съм чул от него една думичка с някаква благодарност - само оплювки за едно или друго нещо, за едно или друго решение на висшия шеф. В края на краищата баджанака го уволниха, и той вместо да си каже "Абе от тази фирма аз досега съм получил няколко стотин хиляди лева", вместо това той започна да търси начин как да си отмъсти. Невероятно, но факт. Това е Българина, така че не ми разправяйте за бели и черни държави и къде какви заплати са давали. Заплатата не прави човека по-добър, а точно обратното - разваля го, и го кара да си въобрази, че е хванал господа за ........ (вие си знаете). И точно хората с най-високи заплати са най-нелоялни и най-много злоупотребяват с работното време и с гласуваното им доверие.

Българина ще си остане българин, независимо колко висока заплата получава. Никога няма да е доволен от заплащането и винаги ще мързелува, краде, лъже, и естествено ще оплюва работодателя си. Както вече казах - виновна е НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА и ВЪЗПИТАНИЕТО ОТ ДЕТСКИТЕ ГОДИНИ. И това може би ще се оправи, но след няколко поколения. Може би .......

vivanov
29.07.2014, 01:34
Не искам да влизам в детайли(защото темата е необятна),но ВСЕКИ ЕДИН РАБОТОДАТЕЛ ТРЯБВА ДА ВЪВЕДЕ ЗА ЕДНА И СЪЩА РАБОТА.............РАЗЛИЧНО ЗАПЛАЩАНЕ!!???!!! Някой веднага ще кажат-Е как така!? Аз веднага отговарям-Мий ей така! Ако някой иска да разбере,нека пита.
ФУНКЦИОНИРА БЕЗОТКАЗНО!!!
ВСИЧКО Е ПСИХОЛОГИЯ!!!
И БИЗНЕСА"ВЪРВИ" И РАБОТНИЦИТЕ ДОВОЛНИ!!!

vivanov
29.07.2014, 01:50
Щях да си лягам,но нещо не ми дава "мира". А, именно:Ще дам един "коз"-ЛИЧНИЯ ПРИМЕР Е МНОГО,АМА МНОГО ВАЖЕН,БИХ КАЗАЛ НАЙ-ВАЖНИЯ!!!

vivanov
29.07.2014, 02:12
Направете един ЕЛЕМЕНТАРЕН ЕКСПЕРИМЕНТ: вместо да си ходите на работа с хубавата и лъскава кола(лошо няма-всеки иска това)-ПРОСТО НЕ Я СПИРАЙТЕ ДЕМОНСТРАТИВНО ПРЕД ФИРМАТА.ПАРКИРАЙТЕ Я НЯКЪДЕ КЪДЕТО Е РАЗРЕШЕНО(ПЛАЩАЙТЕ КАКТО ВСЕКИ ЕДИН ЧОВЕК(боже колко съм наивенblush;))!!! Те са много"техники",НО ВСИЧКО ОПИРА ДО "МАНТАЛИТЕТА"!!! т.е. ДА ПРОМЕНИМ СОБСТВЕНИЯ СИ МАНТАЛИТЕТ. ИСТИНАТА Е:НЕ ТРЯБВА ДА ДЕМОНСТРИРАМЕ С ТОВА КОЕТО ИМАМЕ,А С ТОВА КОЕТО МОЖЕМ ДА ДАДЕМ НА ДРУГИТЕ!!! И ОТ ТУК ИЗНИКВА ВЪПРОСА-КАКВИ СМЕ НИЕ !!!

argilov
29.07.2014, 05:36
Според мен телевизията обърква много глави,с филми за лесни пари.А относно различното заплащане за една и съща работа, не е съвсем вярно че мотивира.Мотивация има когато има цел и КОНТРОЛ.Познавам фирми които успешно работят така ,нищо че някой от методите изглеждат социалистически.

Вълчан
29.07.2014, 08:10
Хайде и аз да кажа нещо: Да народопсихологията е голяма работа; чорбаджията-изедник и ратая-голтак! Имаме много сбъркано, мислене. Пример: Фирмата в която работи братовчеда (занимава се с производатво на алкохол), отиват на убочение в Франция; офиса на французина е една барака, насред лозята. Нашите в нова престижна офис сграда, секретарки и всичко най- най-. Чудат ми се защо карам 20годишна кола, а не си купя нова! Но те живеят три семейства в една къща, стая за семейство, обща кухня, баня,хол! Но всеки е с нова кола!
Един факт, в болницата която работя, чистачката се оплаква, че пациентите дошли на преглед крадят тоалетната хартия, от тоалетната, факт!

tarty
29.07.2014, 08:31
Всеки работодадел в един бранш не може да продава много по скъпо от конкуренцията,защото ще останеш без поръчки,а от там си фалирал.Ти си направил сметка колко можеш да дадеш като заплата на работника.Предлагаш толкова пари за тази работа.Работника приема,подписвате договор.И след 3-4месеца се почват мъките.Няма ли да ми вдигнете заплатата,аз съм майстор не метач,и какви ли не начини да те изнудят за повече пари.Да не говорим че за тази работа в вътрешноста на страната вземат по 400 лв.,а при мен 1000лв.Имах една сложителка,която ми заяви твърдо че фирмата трябва да поема всички грешки който тя прави.В момента съм ги направил на процент,като си мислех че така ще имат стимол,да работят повече.Но съм грешал,в момента си правят сметката да изкарат по 1000 лв,и въобще не ги интересува че лятото е бума при нас.Ходят на почивки,събота и неделя на никой не му се работи,а аз съм пренуден да прехвърлям поръчки на други фирми.Спирам до тук че почвам да се ядосвам.

scutellator
29.07.2014, 09:50
Българина ще си остане българин, независимо колко висока заплата получава. Никога няма да е доволен от заплащането и винаги ще мързелува, краде, лъже, и естествено ще оплюва работодателя си. Както вече казах - виновна е НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА и ВЪЗПИТАНИЕТО ОТ ДЕТСКИТЕ ГОДИНИ. И това може би ще се оправи, но след няколко поколения. Може би .......

Матеев, всички хора навсякъде по света са еднакви.
Мислиш си че на един работник единственото, което може да му дадеш (като стимул) е заплатата (пари) - грешиш!

Един работник ВИНАГИ трябва да го стимулираш, в момента в който той остане вътрешно неудовлетворен - спира да работи както може. При магарето е толкова просто - пръчката със моркова ... и му даваш да си мисли че ако върви напред може да го стигне.
Отделният работник ( освен тези които нямат стремежи да станат нещо повече от общаци) трябва да се стимулира да се усъвършенства във работата си ( естествено да си мисли че може да израстне в йерархията, например. Хора различни, стремежи различни). В момента в който той достигне потенциала си, и 10 пъти да му увеличиш заплатата, той по-добре няма да започне да работи, дори и да иска. В тези ситуации или му увеличаваш заплатата - ПРОСТО за да го задържиш - няма да работи както преди, но пък може да е по-ценнен да обучава/стимулира новите кадри, или го сменяш. Всъщност във всяка една фирма е добре работниците да се подменят... просто защото човек се изчерпва и вече няма с какво повече да го стимулираш.

Относно заплащането - има една крива ( не съм слушал много добре в час навремето) - в началото, с увеличаване на заплащането (на час) и колкото повече се увеличава, толкова работника иска да работи по-дълго (за да получава все по-голяма заплата), НО идва момент в който увеличаването на заплатата не води до увеличаване на желанието за прекарване на повече време в работа, напротив - колкото е по-висока заплатата, толкова по-малко на човек му се работи. Ако на някой му бъде заплащано по 10 000 на час, той ще гледа да работи по час-два на седмица, а след това - да отиде за риба, после ще вземе да си почине, да се порадва на семейството си и да си пилее времето.


Препоръчвам ти да вземеш един УЧЕБНИК по мениджмънт (ако ВСЕ ОЩЕ не си чел такъв или пък си чел, но си забравил какво има писано) - не е нужно да го четеш целия - за един час може да го прелистиш и ще ти хрумнат много идеи, които стават и могат да бъдат приложени в условията на българската народопсихология.

ciko
29.07.2014, 12:26
Темата, която сте зачесали е доста обширна и по добре е да се преименува в нещо като "Как да бъда по успешен мениджър" или нещо от рода.
Работил съм с малко хора, с екип до десет души, но дали с 10 или 100 основата е една и съща и ако се спазват или неспазват няколко правила дали в БГ или в др. Евро държава нещата могат да се обърнат на 180 градуса.
Гн. Матеев от постовете ви който четох в темата един от най-големият Ви враг е липсата на прилагане на контрол. Стигнах до този извод защото никъде не прочетох какво се е случило със служителите сгрешили по някакъв начин. Има ли наказание? А има ли поушрение към тези които са коректни.... Защо след като сте инсталирали програма за следене на достъп до интернет не сте прилагали ежедневен контрол и санкции.Така вашите скъпо платени сл. ще се замислят дали си струва риска. А за санкциите има мн. др. начини преди паричните, естествено ако не желаете да лишавате от средства.
Бяхте писали че имате служител, който закъснява редовно за работа. Как съм постъпвал аз.
1, Ако служителят ми е на път / във вашият случаи не е така/ уговарям час в които ще мина да го взема за работа.Асоциация - Шефът ще ме взема не трябва да закъснявам. По пътя му поставям няколко допълнителни малки задачки, които той трябва да изпълни в рамките на работния ден.
2, Ако сл. не ми е на път /във вашият случаи/ ще изисквам от него отчет за свършената работа през деня който ще му поставям в началото на работния ден. Отчетът трябва да ми бъде представен в края на работния ден. Естествено ще обясня на сл. защо го правя. До третия ден ако няма промяна ще започна да му "крада" от неговото лично време, като закъснявам за срещите за отче.
Идеи много и хора различни.Примри всеки може да измисли и да ги приложи.
Как Да стимулираме или мотивираме хората. Първото и най-важно е да разберем какво ги стимулира или мотивира тях самите при един индивидуален разговор с всеки един от сл. И е много важно да си запишем отговорите. По този начин ще знаем как да ги накараме да са по-ангажирани с правилното изпълнение на задачите.
Не е лошо да се помисли и на бонусна система, която да е обвързана с постигане на резултати.
В съблекалните, пишете г-н Матеев че смърди и са се превърнали на WC. ОК. Всички служители ще бъдат предупредени,че имат определен срок за превеждане на съблекалнята в нужното състояние и ако това не се случи ще се наложи да бъдат повикани извън работно време. Обяснявате защо го правите и задължително търсите съгласието им за да няма след това оправдания. След подреждането на съблекалнята отново ги събирате задавате им простичък въпрос - дали така не е по добре? те отговарят положително, а вие ги котрирате,че следващо нарушени ще се отстранява от виновните извън работно време.
За всяко нещо трябва да има правила, но те да са за всички и за най- големия шеф /когато го наблюдават сл. му/ и да се следи за Прилагането им и Спазването им.
Една Германия /давам я за пример защото съм работил там/ е толкова напред защото има правила / Закони/ и за прилагането и спазването им се следи и то не само то органите,а и от обществото.

зуница
29.07.2014, 14:37
Само от любопитство.Колко от фирмите на г-н Матеев притежават ISO 9001? Длъжностни характеристики, вътрешни правила, процедури и купчина условности недопускащи отклонение от добрата производствена практика.И как притежанието на такъв сертификат се връзва с описаните случаи на калпава работа на служители?Сертифицирането оправя реда и е гарант за спазването му.Външния одит от реномиран одитор на всеки шест месеца държи организацията стегната.Направо недоумявам как може да има проблеми като описаните, ако собственика е избрал тоя път на развитие.
Пример: Прословутия восък менте можеше да бъде закупен само след представяне на декларация за съответствие; от фирма притежаваща ISO, или след входящ контрол от сертифицирана лаборатория, която да издаде необходимия сертификат или собствена такава притежаваща необходимите документи.Огромен брой спирачки за влизане във фирмата на некачествена суровина.За това, че производството на основи е в процедура по НАССР вече разбрахме и това е добра стъпка .Остава ISO и приказките стават безпредметни.

Mateev
29.07.2014, 17:34
Имам ги всичките ISO-та, от първото до последното във всяка една фирма. И знаеш ли какво ми е мнението - тези ISO-та не са писани за Българи. Те са писани от някой друг за някой друг, и въобще не са наясно как могат да се справят с Българската действителност. Всяко едно ISO, което го имам, е проформа за в очите на западняците, защото иначе те не искат да купуват продукцията ни. Иначе за мене всяко едно ISO е просто поредния разход, за да се въведе, поредната бюрокрация с поддържане на хиляди ненужни документи, и поредния работник, уж "специалист" по това ISO, който не прави нищо друго освен да оформя хиляди ненужни и безполезни хартийки (документи) и файлове на Excel. Респективно поредното работно място с поредния компютър с поредната стая в административната сграда с поредните химикалки, които се крадат, поредния цветен лазерен принтер, поредните проблеми с поредния уж "висококвалифициран" служител, поредните главоболия за мениджъра и за мене. Та това са за мене ISO-тата.

Когато човек е всеотдаен на работата си, не му трябват ISO-та. Едно време, когато бяхме малък колектив от съдружници и сподвижници, нещата се случваха на висока скорост и без ISO-та. Проблемите започнаха чак тогава, когато се наложи да бъде назначен първият работник на фиксирана заплата. От тогава до ден днешен аз непрекъснато се уча как да ги командвам (управлявам) тези работници, и към днешна дата смело мога да кажа, че все още съм в първи клас. Въпреки огромния натрупан опит и до ден днешен периодично все ще се намери някой работник, който да ми сервира нещо, от което да остана със зяпнала уста и провиснало чене, и после дълго да се чудя как е възможно всичко това? Човек ли имам срещу мене или олигофрен с мозък колкото грахово зърно??? Та да ви кажа честно кучето и котката са ми по-малко проблемни, отколкото някои от работниците.

Пресен случай отпреди 2 седмици - една стара дробилка за дърва реших да я продам и я обявих в продавалника. Обади се човек, че иска да дойде и да я види, и аз се разпоредих на един работник да отиде да я пробва дали работи. Просто трябваше да завърти едно ключе и да натисне един зелен бутон. Просто като гъбена чорба.............. След малко чувам писъци, викове, служителя търчи, лее се кръв, и заедно с един друг колега скачат в един джип и хукват към болницата............ Та толкова за гъбената чорба и за натискането на две копчета, с които би се справил дори олигофрен. Нашият човек обаче решил при работеща машина да отвори капака, където са зъбчатките, поемащи дърветата, и да бръкне вътре с ръка. С другата ръка натискал копчето на предпазното ключе, което е трябвало да спре машината при отварянето на този капак. И бръкнал вътре не точно с ръка, а с една малка дървена гредичка, но зъбчатките са я поели, натиснали, и тя му размазала ръката в страничната стена. Скъсано сухожилие, 5 сантимера разрезна рана и натрошени кости по пръстите. Шевове, мини операция с частична упойка, гипс 21 дена и после вероятно цял живот пръстите ще го болят. На въпроса "Кой по дяволите те накара да направиш тази простотия. Къде ти е централния мозък, малкия мозък, гръбначния мозък?", той отговаря "Ами не знам шефе". С две думи човека си призна, че никакъв мозък не е участвувал в това негово действие........

А кажете ми сега как да вярвам на когото и да било за каквото и да било??????? Как да съм сигурен, че когато поставям някаква задача, срещу мене стои човек с мозък? Как да съм сигурен, че няма да се осакати, че няма да запали гората или да взриви завода???????? Имам и други подобни случаи в практиката си, но няма да ми стигне дисковото пространство на компютъра на форума, за да ги опиша всичките. Ха кажете сега как да се адаптирам към всичко това и как да направя фирми, които в очите на хората и конкурентите да изглеждат като ЛЪСКАВИ СЪСТЕЗАТЕЛНИ КОЛИ?

joromainata
29.07.2014, 19:31
и пак за персонала има хора които за 40 процента от работното време свършват 2 дневната работа на други такива и е демотивиращо за тях да работят повече при положение че вземат едни и същи пари
но пък за шефовете те са безделници понеже не се шушкат по цял ден с имитация на работа

зуница
29.07.2014, 19:49
Благодаря, г-н Матеев.Отговора ми даде много повече отколкото очаквах.Повече няма да питам.

zayo
29.07.2014, 21:25
и пак за персонала има хора които за 40 процента от работното време свършват 2 дневната работа на други такива и е демотивиращо за тях да работят повече при положение че вземат едни и същи пари
но пък за шефовете те са безделници понеже не се шушкат по цял ден с имитация на работа

На 100% нещата са такива каквито ги описваш и то най-вече в държавния сектор! Тези дето вършат работа обикновено им се възлага и допълнително такава, понеже онези другите няма как да я свършат или поне не като хората. Това им е от ясно по-ясно на някой от шефовете, но пък на тях им е "гъдел" тези дето нищо не вършат да ги величаят и да им чешат ..... Това, ако бе една частна фирма от дълго време да е фалирала, но държавния ресурс е неизчерпаем и някои така си живуркат до пенсия. Онези другите дето все пак вършат работа рано или късно им писва, но от тях се очаква да работят и само да работят и ако дори само се опитат да скатаят, най-малкото шефа им ще "навири джуки" или ще им размаха пръст!

piper
30.07.2014, 12:04
Не се сдържах,и въпреки ,че темата е друга да дам моите 5 ст.
Провеждам интервю за работа с препоръчан от приятели младеж.Усилено обяснявам какво работим,как,кога,колко...Мла дежа ме гледа умно и казва:
-Началник да не ти губя времето,но искам да питам нещо.
-Слушам-казвам аз
-Аз всяка година от 1 до 20 август ходя на екскурзионно летуване.Можеш ли да ми гарантираш ,че тогава ще бъда отпуска?
-Е,точно тогава ни е най-ангажираното време,да е 5 дни-да, но за 20 ми е трудно да обещая.
-Е благодаря за отделеното време.
И човека са тръгна.Пояснявам-става въпрос за работа в мултинационална фирма, с всички осигуровки и прочие.
2 интервю(след 2 дни),друг служител:
Кандидат служителят ми казва:
-Аз в четвъртък няма да идвам на работа!
-Защо?
-Ами тогава ми е полов ден-ходя при една женена и само тогава е възможно,та няма да идвам на работа!
И двамата поеха по собствен път, но оценявам ,че бяха честни и споделиха своите желания предварително.

Mateev
30.07.2014, 12:46
Няма идеално добър или идеално лош работник. Винаги е нещо по средата. Всеки един човек си има както достойнства, така и недостатъци. Задача на мениджъра при разпределение на задачите е да прави така, щото да ползва добрите черти на всеки един работник, и да подтиска лошите. Това е голямо изкуство, граничещо с висшия пилотаж. Например имам перфектен работник и служител, но е много муден. За сметка на това каквото направи, винаги го прави безпогрешно, и винаги го прави така, както трябва да се направи. В същия отдел има друг служител, който е коренна противоположност. Всичко го прави много бързо, чак се чудиш как успява. При това обаче допуска много грешки (при проектиране в проектите на хората) и задължително някой трябва да върви след него и да отстранява тези грешки. Има и трети, който е голяма мърда и заплес, но все пак някой трябва да свършва къртовската работа, и непрекъснато да завръща мърдата в правия път. Има и едно момиче, което не е много компетентно в материята, но за сметка на това е съвестно, послушно, педантично и изпълнително. И ето ви колектив, в който нито един работник не става, погледнат сам по себе си, но когато работят в група, заедно се допълват и компенсират, и крайния резултат е много добър продукт (готови проекти). Когато искам нещо да стане както трябва, поръчвам на мудния, но качествен. Когато бързам нещо, зная че бързака ще го претупа, а момичето след него ще открие грешките и ще ги поправи. Планомерната дейност винаги се започва от мърдата и заплеса, който отхвърля значителна част от работата, ако му висиш на главата, и го завръщаш да кацне на земята, а после останалите довършват (допрецизират) останалото. Колкото и да е невероятно, с такъв колектив съм успял да стана фирма номер 1 в соларния бранш. Е има и други служители, но просто дадох пример за това, че всеки един бизнесмен може да се опита да построи хубава състезателна кола от скапани и дефектни части, и колкото и да е невероятно, понякога това е възможно, стига на всяка една част да се намери вярното място в сглобката, където да се ползват само нейните добри параметри.

Вълчан
26.08.2014, 07:13
Какво стана с фото сесията?

vivanov
28.08.2014, 01:28
Според мен телевизията обърква много глави,с филми за лесни пари.А относно различното заплащане за една и съща работа, не е съвсем вярно че мотивира.Мотивация има когато има цел и КОНТРОЛ.Познавам фирми които успешно работят така ,нищо че някой от методите изглеждат социалистически.

Разбирам те,от коя позиция говориш! И веднага се аргументирам, по това което ми отговаряш(ако е било към мен),ако ли пък не-ще бъде полезно на други хора,а пък всеки да си прави изводи.

-относно различното заплащане, за една и съща работа: Когато кажете на служителите,работниците...ч е за еднакво свършена работа, ще заплатите минимум основното(примерно 400лв.),но ако вършите работата съвестно,сиреч с възможно най-ниския брак, възможно с най-ниски загуби( било то като качество,време,най-малко суровини...),най-много оборот,най-много доволни клиенти.... каквото и да се сетите... ще има бонуси,зависещи от това кой -колко е показал по критериите,които са валидни за всеки един-независимо кой кум,кой на мама познат...

-Мотивацията. Ти казваш: Мотивация има когато има цел и контрол?!!!! Това е твоето мнение, а моето е(НИКОЙ НЕ АНГАЖИРАМ С НЕГО):

(1)ЦЕЛ,(2)МОТИВАЦИЯТА...И СЛЕД ТОВА ИДВА КОНТРОЛА(3)....И ТРИТЕ ЕТАПА САМИ ПО СЕБЕ СИ СА МНОГО ТРУДНИ...И...МНОГО ЛЕСНИ??!!!!

1-во и най-важното е да имаш цел...след това (2) да се мотивираш да я постигнеш(има различни начини)...(3) след това контрол. Няма как (1-во, да имаш мотивация и след това да имаш цел и контрол) 1-вото и най-важното нещо е..
...ЦЕЛТА..т.е да знаеш къде отиваш,за какво се бориш,какво искаш да постигнеш...
...МОТИВАЦИЯ...т.е кое те мотивира да направиш въпросното нещо(пари,слава,любов,себео твърждаване....) и после идва ...КОНТРОЛА.
Но повярвайте ми,контрола е след другите 2 неща , но от него започва изпълнението на целия"план".
Това е едната страна,но следва другата..отзад-напред...
От качествения Контрол на различните етапи, зависи да ли ще ни се"подплати" мотивацията(с апетита идва яденето), а от там като виждаме че с нашите действия(контрол)-получаваме резултат,...а от там се мотивираме да постигнем целта!

Поздрави!

Mateev
28.08.2014, 02:51
През живота си съм пробвал поне 100 различни метода за мотивация на работниците, и мога да ви кажа кой от тях действува и кой - не. Накратко ще спомена някои от тях:

1. Фиксирана месечна заплата, а количеството свършена работа зависи от съвестта на работника. Това е възможно най-лошия метод. При него 90% от хората започват да се помайват и да не работят. Единици са тези, които работят съвестно, бързо и качествено.
2. Заплатата зависи от броя на отработените часове. Има минимален задължителен брой часове съгласно кодекса на труда, а останалото е по желание на работника. При този метод част от работниците наистина желаят да работят допълнителни часове, за да си изкарат "нещо отгоре", но говорим например за 30% от хората. Останалите това не ги интересува.
3. Слагане на норма за свършената работа. Лош метод, защото повечето хора не си дават зор да изпълнят нормата, и започват да измислят хиляди причини и оправдания защо нормата не е изпълнена. Мога да напиша енциклопедия с оправданията, които съм чувал.
4. Заплащане на свършена работа - това е най-силно мотивиращия метод, но пак за определен процент от хората. Преди време когато правехме шампоани, технологията и времето позволяваха за 1 смяна да се произведат 4 варки. Бъркачите (така ги наричаме) се носеха като народна песен и работеха едвам едвам, въпреки че имаха едни от най-високите заплати. Висял съм по цели нощи, за да им покажа и докажа, че могат да се правят по 5 или дори по 6 варки, но бройката им пак падаше на 4, когато ме нямаше. Нещата коренно се промениха, когато обявихме, че заплатата им не е фиксирана, а е на брой варки. Същите тези хора започнаха да правят по 5, 6, 7 и повече варки. Сами започнаха да си оптимизират времето, маршрута, сами си разпределяха задачите кой да носи това или онова, кой да разпъва маркучи, кой да командва машините, помпите и т.н. За около месец се достигна до ситуация, в която редовно правеха по 12-13 варки, а рекорда доколкото си спомням беше 15. Трябваше да ги видите как всичко го правеха на бегом и как си комуникираха в движение, за да оптимизират използването на всяка една секунда от смяната си, защото след тях идваше друга сменя с друга група бъркачи, също надъхани да работят на бегом 8 часа без нито минута почивка.
5. Има и още един вид мотивация, която е по-силна дори и от това с бъркачите - това е ИНТЕРЕСНАТА ЗАДАЧА, ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО. Има определен тип хора, които това силно ги мотивира. Например част от програмистите или електрончиците са такива. Те не ядат, не спят, работят и мислят денонощно дори и в къщи, дори и в тоалетната и всичкото това заради ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО на задачата.

Всички видове мотивации обаче са насочени към хора, които го желаят това да се случи. Ако човека е флегматичен или мързелив, каквато и мотивация да му предложиш, той няма да я възприеме като такава. Той идва на работа колкото да избута някакси работното време, с много мързел и скатавки. Тъжно, но доста голям процент от хората са такива - може би 30%. Има и такива хора, които избират работното си място не по заплатата, а по количеството мързел, което може да приложи на нея. Имам един такъв охранител - млад и здрав и колкото пъти съм му предлагал да идва дневна смяна на работа за по-голяма заплата, толкова пъти той ми е казвал, че по-му харесва да седи в стола и цяла нощ да гледа камери или телевизия, че и да спи по време на дежурство, въпреки че знае че една камера гледа в него и го записва.

Та хора всякакви с характери всякакви. Може би като заключение ще кажа, че всеки един човек се повлиява от една или друга мотивация в зависимост от собствения си характер, желания, амбиции и т.н. Не може с един калъп да се работи с всички. Работодателя трябва да се опита да вникне в психологията на всеки един работник или служител, и да му предложи точно такава мотивация, която да му пасне на характера.

Всеки иска повече пари, но не всеки е готов наистина да работи яко за тяхното изкарване. Има един процент хора, и то доста голям, които си мислят че присъствието им в чертите на завода вече е достатъчно основание, за да си получат заплатата. И ако случайно им дадеш някаква по-сериозна задача, която да ги накара малко да се поизпотят, веднага започват да мърморят колко им е ниска заплатата. Точно така - най-големите мързели са и най-големите мърморковци на тема заплата. Непрекъснато мърморят, че еди кой си получавал повече от тях, но дума не обелват че същия този еди кой си работи 10 пъти повече от тях.

ПС: Дискусията много се отклони от темата и в почивните дни ще прегледам постингите няколко страници назад и ще ги отделя в отделна тема.

vivanov
28.08.2014, 03:18
Внимателно прочети,това което написах преди малко..hi;

Бай Нашия
15.09.2014, 10:38
Отварям тази тема с нейното малко гръмко заглавие, но аз наистина го мисля това, и наистина ще спомогна за неговото осъществяване. И ако планът ми успее, наистина в Българското пчеларство ще настъпи РЕВОЛЮЦИЯ.

В какво ще се състои тази революция?

1. Унищожаване на монопола в майкопроизводството на доцента и на НРАП
2. Създаване на една или повече Развъдни асоциации, които ще бъдат ДЕМОКРАТИЧНИ за разлика от мафиотската НРАП
3. Внасяне на голямо количество ЕВТИНИ и КАЧЕСТВЕНИ АПАРАТИ ЗА ИЗКУСТВЕНО ОСЕМЕНЯВАНЕ на пчелни майки
4. Обучение на колкото се може повече пчелари за работа с тези апарати и за технологията на осеменяване

Ако плана успее, България ще бъде задръстена от ЕВТИНИ ЕЛИТНИ МАЙКИ по цени, по-ниски от тези на нозематозните племенни майки на мафиотите от НРАП. Ако плана успее, всеки един пчелар ще има шанса сам да си прави собствени елитни майки и сам да си ги селекционира по какъвто признак си иска. Аз ще науча пчеларите, които не знаят, как се прави това. Предполагам че и Scutelattor-а активвно ще се включи да помага с безценни съвети. Ще публикувам готови селекционни програми, както и огромно количество информация под формата на статии или клипове за натрупания вече опит по света.

Кой ще контролира пчелните майки и по какъв признак ще става това?

Mateev
15.09.2014, 10:43
Най-великия контрольор е ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА.

Иначе намеси ли се държавата или някоя друга организация - сам знаеш какво се получава - корупция и мафия.

Бай Нашия
15.09.2014, 11:01
Най-великия контрольор е ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА.

Иначе намеси ли се държавата или някоя друга организация - сам знаеш какво се получава - корупция и мафия.

А по какви признаци?

Mateev
15.09.2014, 11:11
Пазарът сам ще си реши кой точно признак го интересува, а производителя трябва да се нагоди към изискванията на пазара, ако иска да оцелее.

Ivan_vd
16.09.2014, 20:59
През живота си съм пробвал поне 100 различни метода за мотивация на работниците, и мога да ви кажа кой от тях действува и кой - не. Накратко ще спомена някои от тях:

1. Фиксирана месечна заплата, а количеството свършена работа зависи от съвестта на работника. Това е възможно най-лошия метод. При него 90% от хората започват да се помайват и да не работят. Единици са тези, които работят съвестно, бързо и качествено.
2. Заплатата зависи от броя на отработените часове. Има минимален задължителен брой часове съгласно кодекса на труда, а останалото е по желание на работника. При този метод част от работниците наистина желаят да работят допълнителни часове, за да си изкарат "нещо отгоре", но говорим например за 30% от хората. Останалите това не ги интересува.
3. Слагане на норма за свършената работа. Лош метод, защото повечето хора не си дават зор да изпълнят нормата, и започват да измислят хиляди причини и оправдания защо нормата не е изпълнена. Мога да напиша енциклопедия с оправданията, които съм чувал.
4. Заплащане на свършена работа - това е най-силно мотивиращия метод, но пак за определен процент от хората. Преди време когато правехме шампоани, технологията и времето позволяваха за 1 смяна да се произведат 4 варки. Бъркачите (така ги наричаме) се носеха като народна песен и работеха едвам едвам, въпреки че имаха едни от най-високите заплати. Висял съм по цели нощи, за да им покажа и докажа, че могат да се правят по 5 или дори по 6 варки, но бройката им пак падаше на 4, когато ме нямаше. Нещата коренно се промениха, когато обявихме, че заплатата им не е фиксирана, а е на брой варки. Същите тези хора започнаха да правят по 5, 6, 7 и повече варки. Сами започнаха да си оптимизират времето, маршрута, сами си разпределяха задачите кой да носи това или онова, кой да разпъва маркучи, кой да командва машините, помпите и т.н. За около месец се достигна до ситуация, в която редовно правеха по 12-13 варки, а рекорда доколкото си спомням беше 15. Трябваше да ги видите как всичко го правеха на бегом и как си комуникираха в движение, за да оптимизират използването на всяка една секунда от смяната си, защото след тях идваше друга сменя с друга група бъркачи, също надъхани да работят на бегом 8 часа без нито минута почивка.
5. Има и още един вид мотивация, която е по-силна дори и от това с бъркачите - това е ИНТЕРЕСНАТА ЗАДАЧА, ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО. Има определен тип хора, които това силно ги мотивира. Например част от програмистите или електрончиците са такива. Те не ядат, не спят, работят и мислят денонощно дори и в къщи, дори и в тоалетната и всичкото това заради ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО на задачата.

Всички видове мотивации обаче са насочени към хора, които го желаят това да се случи. Ако човека е флегматичен или мързелив, каквато и мотивация да му предложиш, той няма да я възприеме като такава. Той идва на работа колкото да избута някакси работното време, с много мързел и скатавки. Тъжно, но доста голям процент от хората са такива - може би 30%. Има и такива хора, които избират работното си място не по заплатата, а по количеството мързел, което може да приложи на нея. Имам един такъв охранител - млад и здрав и колкото пъти съм му предлагал да идва дневна смяна на работа за по-голяма заплата, толкова пъти той ми е казвал, че по-му харесва да седи в стола и цяла нощ да гледа камери или телевизия, че и да спи по време на дежурство, въпреки че знае че една камера гледа в него и го записва.

Та хора всякакви с характери всякакви. Може би като заключение ще кажа, че всеки един човек се повлиява от една или друга мотивация в зависимост от собствения си характер, желания, амбиции и т.н. Не може с един калъп да се работи с всички. Работодателя трябва да се опита да вникне в психологията на всеки един работник или служител, и да му предложи точно такава мотивация, която да му пасне на характера.

Всеки иска повече пари, но не всеки е готов наистина да работи яко за тяхното изкарване. Има един процент хора, и то доста голям, които си мислят че присъствието им в чертите на завода вече е достатъчно основание, за да си получат заплатата. И ако случайно им дадеш някаква по-сериозна задача, която да ги накара малко да се поизпотят, веднага започват да мърморят колко им е ниска заплатата. Точно така - най-големите мързели са и най-големите мърморковци на тема заплата. Непрекъснато мърморят, че еди кой си получавал повече от тях, но дума не обелват че същия този еди кой си работи 10 пъти повече от тях.

ПС: Дискусията много се отклони от темата и в почивните дни ще прегледам постингите няколко страници назад и ще ги отделя в отделна тема.Пишете и дискутирате работниците в България.А аз друго се чудя от 7год и половина съм в Кипър както предполагам вс знаят Кипър е 1/10 от населението на БЪЛГАРИЯ и 1/10 от територията и.Е как аджеба при положение че нямат никаква промишленост 1 циментов завод,горе долу някакво селско стопансто и туризъм които ако им видите хотелите все едно гледате Златни пясъци преди 89год. същата архитектура.Прослувутата Агия Напа е нищо особено ,е мама му стара как тук обикновенният работник кипърец може да взима 1500-2000 евро да не би да работи и произвежда повече от един българин в България.Всичко им е внос с някои изключения,е чакам вашите отговори нали сте икономисти .

Mateev
17.09.2014, 07:40
Повечето от развитите западните държави всъщност са затънали в ОГРОМНИ ДЪЛГОВЕ, които НИКОГА НЯМА ДА ГИ ВЪРНАТ. Нещо повече - те дори и НЯМАТ НАМЕРЕНИЕ да ги връщат. Непрекъснато вземат нови и нови кредити. Пружината се навива все повече и повече и е въпрос на време да се скъса. Тепърва предстои жестока СВЕТОВНА ИКОНОМИЧЕСКА КРИЗА, която ще сме щастливци ако не прерастне в СВЕТОВНА ВОЙНА.

Дълговете на "развитите" икономики всъщност са толкова големи, щото всеки един жител на техните държави, дори и новородените, вече е длъжник средно с по 50 000 долара или евро. Ами с такова МОРЕ ОТ ЧУЖДИ ПАРИ лесно се прави социална политика и лесно се дават ВИСОКИ ЗАПЛАТИ на служителите в държавния сектор, а това принуждава частните фирми да дават съизмерими заплати. Дотук добре, но такова високо ниво на заплатите принуждава фирмите да се преориентират към ВИСОКОТЕХНОЛОГИЧНИ ПРОИЗВОДСТВА, които се поддържат с ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ. Нискотехнологичните производства се изтеглят към развиващите се страни, каквато е и България, и в тези развиващи се страни се ползват НИСКОКВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ, на които им се дава НИСКА ЗАПЛАТА.

Това за съжаление е днешния световен ред. Богатите страни са богати, защото НЕ СИ ВРЪЩАТ КРЕДИТИТЕ и защото НЕПРЕКЪСНАТО ТРУПАТ НОВИ КРЕДИТИ. Бедните страни дават кредити на богатите и си траят, защото богатите ги контролират под една или друга форма, и защото богатите държат КЛЮЧА КЪМ ВИСОКИТЕ ТЕХНОЛОГИИ - самолети, танкове, подводници, самолетоносачи, ракети, оръжия, компютри, производствено оборудване, ядрени централи и т.н. и т.н.

За да има един човек висока заплата, той трябва да е ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАН. Такива хора са добре дошли навсякъде по света, и навсякъде с удоволствие ще им дадат заплата по няколко хиляди долара или евро. Това си е така и в България. Аз също давам подобни заплати на определен тесен кръг ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАНИ КАДРИ в една или друга област.

Недялко Атанасов
07.10.2014, 15:46
Така ставали?
Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

да произведа около 5000 майки по нормалната технология (оплождане в небето) и подобно количество по метода на изкуственото осеменяване.
.
Предполагам си наясно за тези 5000 изкуствено осеменени майки, твоите(аргати) колко търтеи трябва да осигурят.Записваш за заявки още от сега,а още от сега какво правиш за (татковците). П.П и мнението ми във въпросния раздел не е трито няколко пъти както твърдиш,а само веднъж и го повторих мислейки ,че съм объркал нещо с крайното му побликуване.И като бъдещ копувач на въпросните майки(продаваната стока)си позволих да попитам за бащените семейства,защото мисля, че момента е много тясно свързан.Да не вземеш сега и на Радо да се караш.

Mateev
07.10.2014, 17:16
По въпроса с търтеите - изглежда забравяш, че аз имам 2000 семейства, и всяко едно от тях може да стане генератор на търтеи. На първо време не е необходимо да предприемам никакви специални мерки - достатъчно е да си направя капан за търтеи, и да ги ловя пред всеки един кошер когато се облитат. На второ време мога да стимулирам гледането на търтеи от семействата посредством поставянето на специални рамки с търтееви килийки. Трето - мога да си създам специални търтееви семейства било то пролетта, било то още сега.

Така или иначе пазара на изкуствено осеменени майки едва прохожда в България, така че едва ли от раз ще се намерят купувачи за 5000 майки. По скоро ръста на пазара ще е постепенен, но ако недай си боже стане бум, бъди сигурен че ще се справя. Едно време, когато започвахме да произвеждаме шампоани, се наложи в рамките на 1 седмица да увеличим производствения капацитет от 4 000 на 160 000 шампоана дневно. Ами успяхме, въпреки че на пръв поглед изглеждаше невъзможно. Не подценявай човешката изобретателност, особенно когато някой дава живи пари и иска нещо голямо да се случи много бързо.

Ти ми намери сигурен пазар за 5000, за 50 000 или за 500 000 майки, пък за останалото не се безпокой - ще организирам производството, че пушек ще се вдига. Та там ми е най-голямата сила - да организирам големи и сложни производства. Цял живот само това правя.

Недялко Атанасов
07.10.2014, 20:18
Нищо лично,но отговора ти ме отказва от заявка.

Mateev
07.10.2014, 20:55
Истинската селекционна дейност, при която се води родословно дърво и се следи произхода на всяка една майка или търтей, все още не е започнала. Сега ще може да се направи само много груб и субективен подбор - яйца за майки ще се вземат само от най-силните семейства, изпреварващи останалите в пролетното развитие. Търтеи - за тях просто ще се гледа породата да е същата, но кошера да е друг, за да няма близки родствени връзки. В резултат на това продаваните изкуствено-осеменени майки няма да са ЕЛИТНИ и това си личи от цената им - тя е 30 лева, а не 300. Те просто ще са най-доброто от наличния генетичен материал по майчина линия, но нищо повече.

Когато започне истинската селекционна дейност, за която наистина много разчитам на съветите на Scutellator, тогава вече ще се появят два вида майки - ЕЛИТНИ, за всяка от които ще може да се напише няколкогодишна история с родословно дърво и признаци, по която е селектирана, както и такива за МАСОВА УПОТРЕБА, за които се надявам да успявам да се вмествам в цена от 30 лева. Елитните майки ще са много малко на брой и ще са предназначени за продажба на други колеги, които се занимават с майкопроизводство. Елитните майки ще бъдат РЕКОРДЬОРКИ за признаците, по които са селектирани. Ще има различни линии, които да удовлетворяват един или друг регион или метод за пчеларстване. Няма как те да са масови. За да се получи една елитна майка, вероятно ще се наложи да умрат 10 или 20 други майки, които не са успели да се класират на първите места по желаните от нас признаци.

Недялко Атанасов
07.10.2014, 21:24
Значи след 5 години,ще си дам заявката.

Вълчан
08.10.2014, 08:31
Пък аз, си чакам снимките!

s3s3s3
08.10.2014, 20:29
Истинската селекционна дейност, при която се води родословно дърво и се следи произхода на всяка една майка или търтей, все още не е започнала. Сега ще може да се направи само много груб и субективен подбор - яйца за майки ще се вземат само от най-силните семейства, изпреварващи останалите в пролетното развитие. Търтеи - за тях просто ще се гледа породата да е същата, но кошера да е друг, за да няма близки родствени връзки. В резултат на това продаваните изкуствено-осеменени майки няма да са ЕЛИТНИ и това си личи от цената им - тя е 30 лева, а не 300. Те просто ще са най-доброто от наличния генетичен материал по майчина линия, но нищо повече.

Когато започне истинската селекционна дейност, за която наистина много разчитам на съветите на Scutellator, тогава вече ще се появят два вида майки - ЕЛИТНИ, за всяка от които ще може да се напише няколкогодишна история с родословно дърво и признаци, по която е селектирана, както и такива за МАСОВА УПОТРЕБА, за които се надявам да успявам да се вмествам в цена от 30 лева. Елитните майки ще са много малко на брой и ще са предназначени за продажба на други колеги, които се занимават с майкопроизводство. Елитните майки ще бъдат РЕКОРДЬОРКИ за признаците, по които са селектирани. Ще има различни линии, които да удовлетворяват един или друг регион или метод за пчеларстване. Няма как те да са масови. За да се получи една елитна майка, вероятно ще се наложи да умрат 10 или 20 други майки, които не са успели да се класират на първите места по желаните от нас признаци.

Г-н Матеев, напишете нещо повече за екипа от специалисти, който ще развиват истинската селекционна дейност на вашите пчелини.

Mateev
09.10.2014, 04:05
Няма нужда от екип специалисти по време на самата работа по селекционирането. Има нужда от специалисти само когато се прави развъдната програма, и когато се измисля самият алгоритъм, по който ще се прави подбора. След това има нужда само от консултатнти и изпълнители.

Реалната селекционна дейност ще я прави компютър - той ще взема решения например коя майка ще живее и коя - не. За да може компютъра да взема правилни решения, ще са необходими много много данни. Набирането на тези данни ще се извършва от обикновенни пчелари, които ще ползват глобалната информационна система, която в момента разработвам.

PABLO PAVLOV
10.10.2014, 23:23
Ако на това му казва някои селекция ряпа да яде. По велика, АМА велика тъпотия от тази не бях срещал относно селекцията и основните методи на изкуствен подбор. ЯВНО ВСИЧКИ ТЕЗИ ПО ДОЛО В ТЕМАТА СА ПЛОД НА ФАНТАЗИЯ ПРИЧИНЕНА ОТ НЕИСТОВО ЖЕЛАНИЕ ГОСПОДИНА ДА СЕ ЗАНИМАВА С ПОДОБНА ДЕЙНОСТ/НЯКАКВАСИ СЕ ЛЕКЦИЯ ИЛИ ПОДОБРИТЕЛНА ДЕЙНОСТ С ПЧЕЛИ/

ЗАЩО В ТАЯ МАЛКА И ПРЕКРАСНА ДЪРЖАВА В КОЯТО ЖИВЕЕМ ВИНАГИ СЕ СЛУЧВА САМО ЕДНО И СЪЩО - ТОЗИ ДЕТО НЕ РАЗБИРА НЕ МОЖЕ А И НАЙ-МАЛКО СЕ Е ЗАНИМАВАЛ С ПЧЕЛАРСТВО, И ПО- ЛОШО ДОРИ НЯМА И ПРЕДСТАВА ЩО Е СЕЛЕКЦИЯ И РАЗВЪЖДАНЕ СЕ ВТУРВА ДА ГО ПРАВИ . ИНТЕРЕСНО МИ Е ДО КОГА ВСЕКИ ЩЕ СЕ ОПИТВА ДА СЕ РЕАЛИЗИРА В СЕКТОР ЗА КОЙТО НЯМА ОБРАЗОВАНИЕ И ТО Е ТАКА ЗАЩОТО ПЧЕЛАР СЕ СТАВА ПО ЛЕСНО ОТ БРЪСНАР В ТАЯ ДЪРЖАВА.

МНОГО Е ИНТЕРЕСНО ЩО ЗА ПОДБУДИ ИМА ТЕ Г-Н МАТЕЕВ И КАКВИ ИКОНОМИЧЕСКИ ИНТЕРЕСИ, КОЙ ПАЗАРИ И НА КАКВО ГО БЛАЗНЯТ - ИНТЕРЕСНО Е КАКВО ИСКАТЕ ВИЕ И ВАШИЯ АНОНИМЕН ПРИЯТЕЛ С ВТОРАТА /РА/ : ПО- ТОЧНО ЗА КОЙ КИНТИ СЕ БОРИТЕ ВИЕ ЗАЩОТО НЕ МИСЛЯ ЧЕ ЩЕ СЕ ЗАНИМАВАТЕ С ТОВА АКО НЕ ОЧАКВАТЕ ДА ВИ СЕ ВЪЗВЪРНАТ ИНВЕСТИЦИИТЕ. ТОЕСТ, ТА И ВИЕ СИГУРНО С ТЕ В ПЧЕЛАРСТВОТО ЗА ПЕЧАЛБА / ДА ПРЕЦАКАМЕ ДРУГИТЕ И СТАРТ/ ОКО Е ПРОТИВНОТО ТО ВИЕ СТЕ ПЪРВИЯ АПОСТОЛ В ПЧЕЛАРСТВОТО ----/ГЛЕДАМ И НЕ ВЯРВАМ НА ОЧИТЕ СИ/---- А ДАНО ГОСПОДИ, А МА НАДАЛИ -----МОЖЕ БИ ВСИЧКИ МЕЧТАТЕЛИ /ПОСЛЕДОВАТЕЛИ/ НА АПОСТОЛА ЧАКАТ ЕВТИНИТЕ ВИСОКО-КАЧЕСТВЕНИ МАЙКИ ---СОРИ МЕРЦЕДЕСИ И БЕНТЛИТА В МАГАЗИНА ЗА 1 ЛЕВ НЯМА---/ КОЙТО КАКВОТО ДА ГОВОРИ СТАВА ВЪПРОС ЗА ПАРИ/.


Истинската селекционна дейност, при която се води родословно дърво и се следи произхода на всяка една майка или търтей, все още не е започнала. Сега ще може да се направи само много груб и субективен подбор - яйца за майки ще се вземат само от най-силните семейства, изпреварващи останалите в пролетното развитие. Търтеи - за тях просто ще се гледа породата да е същата, но кошера да е друг, за да няма близки родствени връзки. В резултат на това продаваните изкуствено-осеменени майки няма да са ЕЛИТНИ и това си личи от цената им - тя е 30 лева, а не 300. Те просто ще са най-доброто от наличния генетичен материал по майчина линия, но нищо повече.

НА ТОВА МУ ВИКАМ ТЕЗА И МЕТОД НА БАШ СЕЛЕКЦИЯ ----НАБЛЮБЕНИЯ ПРАВЯТ ДЕЦАТА В 3-4 КЛАС В ПАРКА И ЗОО ПАРКА СЕРИОЗНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ СЕ ПРАВЯТ БАЗИРАНИ НА СЕРИОЗНИ АРГУМЕНТИ И ИЗПИТАНИЯ С КОИТО СЕ ПОТВЪРЖДАВАТ КОНКРЕТНИ ФАКТИ---ТОВА ВАЖИ И ЗА СЕЛЕКЦИЯТО
ТО ТАЗИ РАБОТА СТАНА ЩЕ ПРОИЗВЕДЕМ НЕЩО АМА КАКВО ЩЕ Е НИКОЙ НЕ ЗНАЕ.



Когато започне истинската селекционна дейност, за която наистина много разчитам на съветите на Scutellator, тогава вече ще се появят два вида майки - ЕЛИТНИ, за всяка от които ще може да се напише няколкогодишна история с родословно дърво и признаци, по която е селектирана, както и такива за МАСОВА УПОТРЕБА, за които се надявам да успявам да се вмествам в цена от 30 лева. Елитните майки ще са много малко на брой и ще са предназначени за продажба на други колеги, които се занимават с майкопроизводство. Елитните майки ще бъдат РЕКОРДЬОРКИ за признаците, по които са селектирани. Ще има различни линии, които да удовлетворяват един или друг регион или метод за пчеларстване. Няма как те да са масови. За да се получи една елитна майка, вероятно ще се наложи да умрат 10 или 20 други майки, които не са успели да се класират на първите места по желаните от нас признаци.



ТОВА ЦИТАТЧЕ СЪЩО Е МНОГО ИНТЕРЕСНО
МАЙКИ С ИСТОРИЯ И ТО НЯКОЛКО ГОДИШНА--- ИНТЕРЕСНО ----ЧЕ ТЕ ЖИВЕЕ 1-2 ГОДИНИ ---МНОГО ДЪЛГА ИСТОРИЯ ???
ЦЕНА 30 ЛВ. С ДДС ИЛИ БЕЗ ДДС ----ПРОДАЖБА С ИЛИ БЕЗ ФАКТУРА.---ЦЕНАТА ТАЗИ ГОДИНА БЕШЕ 20 ЛВ.-24 ЛВ., 25 ЛВ.- 21 ЛВ.
30 ЛВ. Е ВИСОКА ЦЕНА НА ПРОДУКТ ТЕПЪРВА ВЛИЗАЩ НА ПАЗАРА/ ЕТО ГИ КИНТИТЕ/
РЕКОРДЬОРКИ АМА ПО КАКВО ???? ЩАНГИ, ПЕТОБОЙ, БОБСЛЕЙ ЧЕ НЕ РАЗБРАХ ДА МЪ ПРОЩАВАШ.
ТОВА ПО СКОРО ИЗГЛЕЖДА КАТО СЪСТЕЗАНИЕ А НЕ НА СЕЛЕКЦИЯ.
ТОВА ЗА РЕГИОНИТЕ Е ИНТЕРЕСНО, ТО ПО ТАЗИ ЛОГИКА ОКО ЖЕНАТИ Е ОТ ГАБРОВО И АКО СИ Е ПРИБЕРЕШ НА СОФИЯ, ТЯ НЯМА ДА СТАВА ЗА СОФИЯ ТАКА ЛИ????? ---



ТО СИ Е ЯСНО И НАРОДА Е КАЗАЛ--- НА ГОЛ ТУМБАК ЧЕФТЕ ПИЩОВИ И ОЩЕ-- ИНТЕРЕСА КЛАТИ ФЕСА----МАЛКО Е БАНАЛНО АМА АМАН ОТ ПРОСТОТИ И ПРАЗНОДУМИЕ ЩЕ ЩЕ ЩЕ Е АДИ ДЕ, ДВЕ ГОДИНКИ ЗАМЕРЯМЕ ТОЯ И ОНЯ С ГОВНА .


А ТОВА С СОФТУЕРИТЕ, КОМПЮТРИТЕ, МНОГО ИНТЕРЕСНО ДОРИ ПРЕКРАСНО АМА ПАК НЕЩО НЕ СЕ ВЪРЗВА ---НЯКОЙ Е ГЛЕДАЛ МЕЖДУ ЗВЕЗНИ ВОЙНИ ПРЕКАЛЕНО МНОГО ТОВА С ПЧЕЛИЧКИТЕ И ПТИЧКИТЕ НЕ СТАВА С КОМПЮТЪР.

P.S. АКО ИМА СЪРДИТИ ДА МЕ ПРОЩАВА, АМА ТО ПРОСТОТИ НА КИЛО КАТО В МЕСАРНИЦА.---/ ВЕСЕЛО А/--- АМА ТО ДА РЕВНЕШ ТА ДА НЕ СПРЕШ.

Mateev
10.10.2014, 23:56
Ха-ха...... Чудех се кога ще се активира агентурата на доцента и ето я, най-после се появи.

Уважаеми господин доцент Пламен Петров, искам да ти кажа най-откровенно, че в момента не си в ЗАТВОРА само благодарение на моето великодушие. След около месец ще се опитам да регистрирам нова майкоразвъдна асоциация, и ако се опиташ да ми попречиш с долните си и гадни номерца, ще те набутам в затвора до края на живота ти, и всички български пчелари ще ми ръкопляскат.

И единствения който ще съжалява е Николайчо, с когото всяка нощ сте на калъп в леглото. Ха-ха...... Крайно време е цяла България да разбере що за човек стои начело на Българското пчеларство, и аз лично ще се погрижа това да се случи.

scutellator
11.10.2014, 00:20
Г-н Павлов, аз не разбрах много добре какво имате в предвид, но мога да ви уверя в следните неща:
-Селекция наистина може да се извършва на база компютърен/математически алгоритъм. То и към момента голяма част от пчеловъдите го използват, само дето го пресмятат на ръка.
-Инбридингът и родословието правят резултатите предвидими. Колкото е по-висок коефициента на роднинска връзка, толкова е по-висок коефициента на унаследяване на всеки белег. И ако се следва правилото "никога не слагай всички яйца в една кошница" ( да се използват колкото се може повече разплодни майки), то дори и да възникне проблем при някоя ( не изпробвана) разплодна майка, то щетите от това ще бъдат минимизирани. (точно тук е най-слабото място на доцентските майки)
-Това че при Матеев, действителната селекция ще е била извършвана само 1-2 години, не означава че майките не могат да имат родословие 70-години назад.
-Вярвам че развъдните програми ще бъдат написани компетентно. Все пак във България има няколко научни работника, които ще се погрижат за това, а от чужбина има поне десетина на световно ниво за които се сещам в момента, които могат да бъдат консултанти при изработването им. ( т.е. количество има във свъхизлишък)
- Не виждам нищо смущаващо в разбиранията на Матеев как трябва да бъде извършвана селекцията. Вероятно двамата с Вас сме чели различни книги, защото аз недоумявам къде са теоретичните пропуски. Моля да се аргументирате.

Дамян Дамянов
11.10.2014, 00:20
АМА велика тъпотия от тази не бях срещал...

АЗ СЕ СЕЩАМ ЗА ЕДНА-ДВЕ :laughing: -> ЛИНК (http://www.apimondia.com/congresses/2009/Biology/Posters/Morpho-ethological%20and%20biochemical-genetic%20characteristics%20of%20the%20local%20bul garian%20honey%20bee%20Apis%20mellifera%20rodopica %20-%20PETROV%20Plamen.pdf)

Вие говорите за наблюденията на децата в 3-4 клас, но те биха направили по-вярни изводи от вашите.


Possibilities for using some quantitative characteristics in the taxonomy of Bulgarian honey bees Apis mellifera rodopica . Size of the abdomen. J. of Animal Science, 4: 78-79.

Изключително научно постижение да сравниш пчела по размера на корема.
То това с гледане ли стана или с мерене с шивашки метър, а другите мерки по цвят, мирис и тегло са още по-весели.
КОЛКО ПАРИ ВЗЕХТЕ ОТ БЪЛГАРСКИЯ ПЧЕЛАР ЗА ТОВА ИЗСЛЕДВАНЕ?
Тези пари можеше да ги използваме за развитие на БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО!
Никога автора не говори в трето число за себе си - ТОВА Е ОБИДНО ЗА ЧИТАТЕЛЯ.
За Английския език няма да говорим.
А библиографията е пълна нула.
Цитати не се поставят както падне и си има правила как се пише НАУЧНА ПУБЛИКАЦИЯ.
Това е написано от неграмотен и утре ще го изпратя на доцент от БАН, че да се посмее и тя.
Това "изследване" има научната стойност на жълт вестник в публична тоалетна.
ДА ВЗЕМЕТЕ ДА СЕ НАУЧИТЕ КАК СЕ ПИШЕ ИЛИ ПОНЕ СИ ДРАСКАЙТЕ ПУБЛИКАЦИИТЕ САМО НА БЪЛГАРСКИ.
Ами Матеев има 100 пъти по-добри доводи от това което изакахте, че колко време го мислихте :laughing:
Явно сте виждали компютър само по телевизията или го използвате САМО ЗА ПОРНО.
Има една програмка казваща се МАТЛАБ (http://bg.wikipedia.org/wiki/MATLAB), че поне да не давате пари за софтуер като започнете да гоните Матеев.
Не че парите няма да ги вземете от сумата предназначена за БЪЛГАРСКИЯ ПЧЕЛАР.
Ама то вярно, че схемата беше точно такава. Уж правим НАУЧНА МУ РАБОТА, а парите отиват в джоба.
Аз БАШ СЕЛЕКЦИЯ му викам на мирисането на пчелите, че да кажем к'ва марка са.
Е явно на Родопа е замирисало, а на мен ми мирише на минимум от 3 до 5 години.
Като се наредим 3-ма по над 100 кила по какво ще разберете от кого ще изядете първия шамар...сигурно по "размера на корема". Има и рима за ваше удоволствие!
Вашата майка на колко години е? (В тона за жената от Габрово)
Как точно съдите, че майките на Матеев нямат история?!?!?
Като дойде ваша майка на моя климат я пиши брак при първата мъгла, а за лед няма да говорим, то тя не оцелява под 0 градуса.
Ако искате да видите какво е пчела мога да дам GPS координатите на пчелина ми, но трябва да гледате само през оградата, че ТИМ (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%98%D0%9C) много бият. :boi:
А как сметнахте, че 30 лв е много висока цена, да не сте ми колега hi;?!?!? И този стана икономист мале...останах без хляб :laughing:
Като няма как да си продавате мухата, то винаги може ОТНОВО да вземете парите за пчеларство и да си купите я кола, я вила, я по курви. ЖИВОТ!drinks;
Хайде да си гледате глистите или каквото отглеждате, че да не се запознаете с OLAF (http://ec.europa.eu/anti_fraud/index_bg.htm), одитор, данъчен, полицай, прокурор и журналист в един ден.
Свърши то да мачкаш 70 годишен пчелар и да ти се разминава!

Ето малко литература за домашно - > ЛИНК (http://bjsep.org/getfile.php?id=7)

Mateev
11.10.2014, 00:44
За който не знае - ето го Николайчо - любовта на доцента:

2153

scutellator
11.10.2014, 10:43
Първоначално публикувано от PABLO PAVLOV
АМА велика тъпотия от тази не бях срещал...

АЗ СЕ СЕЩАМ ЗА ЕДНА-ДВЕ :laughing: -> ЛИНК (http://www.apimondia.com/congresses/2009/Biology/Posters/Morpho-ethological%20and%20biochemical-genetic%20characteristics%20of%20the%20local%20bul garian%20honey%20bee%20Apis%20mellifera%20rodopica %20-%20PETROV%20Plamen.pdf)



Всъщност е много хитро написано. Веднага го сейвнах. От къде го намери това!

Английския език понякога си има своя собствена красота. В Английски за българската дума "МЕСТЕН" стоят две думи със доста различен смисъл една от друга - "NATIVE" и "LOCAL"

Първата дума се използва в смисъла в който индианците са местни за Америка; второто понятие се използва в смисъла в който афро-американците, испанците и америкаците се отнасят спрямо САЩ.

Интересното е че в текста е използвана единствено втората дума (local) за местен, и НИКОГА ПЪРВАТА! Хем, българската родопика казва че е местна, хем всъщност казва че не е. Интересно ми е, колко ли време ще е нужно на базата на подобни текстове да се появи местна лигустика например ( каквато да речем има в скандинавия)

Библиографията също е много ХИТРО подбрана. Човек остава с впечатлението че е доцента е прочел много книги, само дето повечето от прочетените си ги е писал сам... или Иванова..... с която дълги години са си комбина.


Иначе Дамяне, измерването на морфометричните признаци, наистина са част от определянето на расовата принадлежност на една пчела. Но и доцента тук не твърди че пчелите в България (A.m. rodopica) са отделна порода или раса, а че просто са различни от Карника, Лигустика, Анатолика и Мацедоника. Със голямо основание това би могло да се тълкува и че пчелите в България са някакви неизвестни мелези ( всъщност така преведено на английски език - точно така се тълкува). Доста хитро. Следваща стъпка - изследване доказващо че различните пчели са отделна порода ( стъпвайки върху изследвания, класифициращи ги като.... мелези - Добре че никой че чете библиографията).... Мдаааа, само дето и това изседване нещо не му се беше отдало да го напише както трябва.

Дамян Дамянов
11.10.2014, 15:05
Всъщност е много хитро написано. Веднага го сейвнах. От къде го намери това!

Знам :) много е хитро, ако знаеш какво да търсиш, а иначе може да го подминеш и да не ти светне лампичката.
Ще ти покажа по-късно как ги търся, къде и защо. Има си причини да се публикуват и първата е че са задължени, ако искат финансиране.


Английския език понякога си има своя собствена красота. В Английски за българската дума "МЕСТЕН" стоят две думи със доста различен смисъл една от друга - "NATIVE" и "LOCAL"
Първата дума се използва в смисъла в който индианците са местни за Америка; второто понятие се използва в смисъла в който афро-американците, испанците и америкаците се отнасят спрямо САЩ.
Интересното е че в текста е използвана единствено втората дума (local) за местен, и НИКОГА ПЪРВАТА! Хем, българската родопика казва че е местна, хем всъщност казва че не е. Интересно ми е, колко ли време ще е нужно на базата на подобни текстове да се появи местна лигустика например ( каквато да речем има в скандинавия)

NATIVE (http://en.wikipedia.org/wiki/Indigenous_%28ecology%29) , а LOCAL е неправилно и не би трябвало да се използва от научен човек.


Библиографията също е много ХИТРО подбрана. Човек остава с впечатлението че е доцента е прочел много книги, само дето повечето от прочетените си ги е писал сам... или Иванова..... с която дълги години са си комбина.

Както ти казах, то човек трябва да знае какво да гледа и защо. Къде може да се крие ключа за палатката.
Имах един професор(пълна откачалка) и казваше така: " Една жена къде трябва да я гледате? - Между скобите(краката), най-горе(главата) и най-долу(обувките). Ще четете само това, което е в скоби,кавички,различен шрифт или се различава от пълнежа, заглавието, извода(няколко реда), първото изречение от нов абзац и библиографията(различен шрифт 99%).



Иначе Дамяне, измерването на морфометричните признаци, наистина са част от определянето на расовата принадлежност на една пчела. Но и доцента тук не твърди че пчелите в България (A.m. rodopica) са отделна порода или раса, а че просто са различни от Карника, Лигустика, Анатолика и Мацедоника. Със голямо основание това би могло да се тълкува и че пчелите в България са някакви неизвестни мелези ( всъщност така преведено на английски език - точно така се тълкува). Доста хитро. Следваща стъпка - изследване доказващо че различните пчели са отделна порода ( стъпвайки върху изследвания, класифициращи ги като.... мелези - Добре че никой че чете библиографията).... Мдаааа, само дето и това изседване нещо не му се беше отдало да го напише както трябва.

Да, може(и е нормално) да се мери цвят, размер и т.н, но това да е основата на едно изследване е смешно(по повод "ЩАНГИ, ПЕТОБОЙ, БОБСЛЕЙ").
Сещам се за това, което казва Оливър, че по-скоро е правена селекция на база цвят отговарящ на Италианка, а не по качества.
Я виж като знаеш как да му четеш "малкия шрифт" и между редовете и как всичко ти става ясно :bigsmile:
То така се прави. Пробутваш идеята малко по малко, а не на голяма порция, защото от преяждане се повръща.
Само дето си няма идея точно как се прави, а е дочул нещо от някого.
Може така да го зацапа, че да му повярваш, но няма да му давам съвети, защото "още не ми е копал на нивата", а и не ми се четат жълти вестници после.

scutellator
11.10.2014, 16:20
Всъщост ако беше използвал понятиено "native" спрямо пчелите в България, щеше да бъде низвергнат моментално от световната научна общност за вечни времена. Сега поне още е на ръба и имат търпимост. Понятието "Local" се използва в много научни изследвания - например от Америките, Австралия, Нова Зеландия и други страни, когато става въпрос за пчели притежаващи отделна и специфична собствена популация внесени от някакъв друг биогеографски район. Например има Китайска лигустика, Японска лигустика, Скандинавска лигустика, Австалийска лигустика, Новозеландска лигустика, Израелска лигустика, Американска лигустика, Канадска лигустика, Аржентинска лигустика, Чилийска лигустика и т.н. - всички те са локални (местни) но не и туземни пчели, както са в северна Италия.....

Може и да е смешно да се използва морфометрията за определяне на расовата идентичност ( някъде (в повечето карникови страни) дори я използват за селекционен показател), но това е единственият стандартен метод използван в миналото. За повече информация виж изследванията на Ruttner, върху които той класифицира голяма част от познатите ни днес пчели и създава теорията си за произхода и еволюцията им.

Между другото Ранди Оливър, в абзаца който цитираш, всъщност определя пчелите в САЩ ги като ""мелези" селектирани главно за цвят и производителност (икономически качества)"

Дамян Дамянов
11.10.2014, 17:12
Всъщост ако беше използвал понятиено "native" спрямо пчелите в България, щеше да бъде низвергнат моментално от световната научна общност за вечни времена. Сега поне още е на ръба и имат търпимост. Понятието "Local" се използва в много научни изследвания - например от Америките, Австралия, Нова Зеландия и други страни, когато става въпрос за пчели притежаващи отделна и специфична собствена популация внесени от някакъв друг биогеографски район. Например има Китайска лигустика, Японска лигустика, Скандинавска лигустика, Австалийска лигустика, Новозеландска лигустика, Израелска лигустика, Американска лигустика, Канадска лигустика, Аржентинска лигустика, Чилийска лигустика и т.н. - всички те са локални (местни) но не и туземни пчели, както са в северна Италия.....

Може и да е смешно да се използва морфометрията за определяне на расовата идентичност ( някъде (в повечето карникови страни) дори я използват за селекционен показател), но това е единственият стандартен метод използван в миналото. За повече информация виж изследванията на Ruttner, върху които той класифицира голяма част от познатите ни днес пчели и създава теорията си за произхода и еволюцията им.

Между другото Ранди Оливър, в абзаца който цитираш, всъщност определя пчелите в САЩ ги като ""мелези" селектирани главно за цвят и производителност (икономически качества)"

Е смешно си е да ги гледаш по цвят и да кажеш това е Родопика или това е Лигустика :)
И после да кажеш това е коренната пчела на България.
Да, точно туземни си мислих да кажа, но звучи малко неясно.
Локалните пчели са "натрапниците", а туземните са първите обитаващи средата - звучи малко по-добре.
Локална царевица има, но местна няма. Е не е много добър пример, но давя яснота. Тя вече става местна, ако е първата нали така?
Но при пчелите можем ли да говорим изобщо за туземна, след като движението е огромно?
Ако бяхме остров, то можеше да има туземна пчела, тоест първата обитаваща територията.
Да, прав си трябваше да кажа мелез селектиран по близост до Италианката.
Една дума, но променя смисъла тотално :)


Local Bulgarian honey bee is of type “carnica” in a broad sense (Engel, 1999). According to Ruttner’s morphometric analysis (1988), A. m. macedonica subspecies occurs in Bulgaria.Another point of view is the existence in Bulgaria of a native local honey bee A. m. rodopica(Petrov, 1995).

Какво каза?!?! :laughing: Това е от Evgeniya Ivanova and Maria Bouga
Тези двете са пропуснали оперативката :laughing:

Бай Нашия
28.11.2014, 11:21
Снимков материал има ли на хората около доцента в форума?

Meru
04.02.2017, 18:55
Здравейте. Някой използвал ли е изкустено осеменени майки и какво ви е мнението за тях?

Петро
13.12.2018, 23:23
Незнам напролет ще експериментирам.

pchel
30.04.2019, 18:46
Какво е развитието на темата? Някой може ли да каже?