PDA

Виж пълната версия : Колекция Български Закони, касаещи пчеларите



Mateev
01.06.2014, 10:09
В тази тема периодично ще публикувам последните актуални версии на всички закони, наредби и правилници, които под една или друга форма касаят българските пчелари, майкопроизводители, изкупвачи на мед, преработващи предприятия и т.н.

Подготвил съм една колекция, актуална към днешна дата, която според мене включва всичко, от което един пчелар би се заинтересовал. Ако някой нормативен акт съм го забравил или пропуснал - моля кажете, за да го добавя към колекцията. В бъдеще при промени в някой нормативен акт ще публикувам нова актуална версия на цялата колекция.

Тази моя първа колекция съдържа следното:

- ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО
- ЗАКОН ЗА ЖИВОТНОВЪДСТВОТО
- ЗАКОН ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ - включен е заради необходимостта пчеларите да се обединяват в сдружения.
- ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА - включен е заради нарушенията, които доцента и Ганчо Ганев правят по този закон.
- ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА - включен е заради тези пчелари, които искат да са изрядни към бюджета.

Долните два закона са включени най-вече заради многобройните закононарушения на НРАП (доцента и Ганчо), но е хубаво и всеки един пчелар да хвърли по един поглед, за да не стъпи накриво в лука.
- НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС
- НАКАЗАТЕЛНО-ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

А ето и най-важните наредби, които регулират една или друга дейност в пчеларството:
- НАРЕДБА № 35 ОТ 12 АВГУСТ 2004 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО СЕЛЕКЦИЯ И РЕПРОДУКЦИЯ В ПЧЕЛАРСТВОТО
- НАРЕДБА № 48 ОТ 11 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА РЕДА И НАЧИНИТЕ ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ И ИЗПОЛЗВАНИТЕ МЕТОДИ ЗА АНАЛИЗ НА ПЧЕЛНИЯ МЕД
- НАРЕДБА № 26 ОТ 14 ОКТОМВРИ 2010 Г. ЗА СПЕЦИФИЧНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДИРЕКТНИ ДОСТАВКИ НА МАЛКИ КОЛИЧЕСТВА СУРОВИНИ И ХРАНИ ОТ ЖИВОТИНСКИ ПРОИЗХОД
- НАРЕДБА № 9 ОТ 22 ЮНИ 2005 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОДОБРЯВАНЕ И РЕГИСТРАЦИЯ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА ЗА ПРЕРАБОТКА НА ВОСЪК И ПРОИЗВОДСТВО НА ВОСЪЧНИ ОСНОВИ, КАКТО И НА ПРЕДПРИЯТИЯТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ТЪРГОВИЯ С ПЧЕЛЕН МЕД И ПЧЕЛНИ ПРОДУКТИ

Mateev
01.06.2014, 10:19
Всички файлове съм ги конвертирал в RTF формат, така че да могат да бъдат заредени и прочетени с всеки един текстови редактор. Можете да изтеглите целия комплект закони и наредби от линка по-долу:

1476

Antonov
01.06.2014, 11:01
Аз ще добавя и тези

Mateev
01.06.2014, 11:40
Благодаря на колегата. В колекцията са добавени следните 2 наредби:

- НАРЕДБА № 27 ОТ 10 ЮЛИ 2002 Г. ЗА РЕГИСТРАЦИЯ И ИДЕНТИФИКАЦИЯ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА
- НАРЕДБА № 47 ОТ 11 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРОИЗВОДСТВО И ПРЕДЛАГАНЕ НА ПАЗАРА НА ЕЛИТНИ И ПЛЕМЕННИ ПЧЕЛНИ МАЙКИ И ОТВОДКИ (РОЯЦИ) И РЕДА ЗА ВОДЕНЕ НА РЕГИСТЪР

Ето пълната колекция, заедно с тези две наредби: 1481

Искрен Мутафов
01.06.2014, 12:23
Не виждам наредбата за пръсканията, мисля че беше номер 15...?!?

Искрен Мутафов
01.06.2014, 12:25
Да, ето я:

http://www.mzh.government.bg/odz-smolian/Libraries/Наредби/N-a_15_8_04_2004_MOPPS.sflb.ashx

Mateev
01.06.2014, 13:31
И не само тя липсва в колекцията от закони. В последните няколко часа си направих труда да преровя CIELA-та с различни пчеларски ключови думи и попаднах на много други наредби и нормативни актове, касаещи един или друг аспект от пчеларството. Копирах в колекцията тези от тях, които счетох за по-важни, и в които пчеларските думички се срещаха поне по 7-8 пъти. Такива с по 2-3 срещания на пчеларски думички ги обединих в един общ файл и в него направих извадка само на членовете, в които се говори за пчеларство. Останаха поне 100 други нормативни акта, в които има по 1-2 споменавания на нещо пчеларско, но прецених че е глупаво да ги копирам всичките. Предполагам никого не го интересуват митническите тарифи или пък между-държавните спогодби за търговия с един или друг хранителен продукт.

И така ....
Колекцията вече наброява 36 файла (нормативни документа), вече подредени и в поддиректории.
Можете да я изтеглите от тука: 1482

Не съм очаквал толкова много нормативни актове за такъв дребен отрасъл. Освен това гледайки дългия списък съм почти сигурен, че в България няма НИТО ЕДИН ЧОВЕК, който да си е направил труда поне веднъж да го изчете всичко това, а камо ли и да го спазва. Със сигурност нашите любими вождове НЕ ГО ПОЗНАВАТ ТОВА ЗАКОНОДАТЕЛСТВО !!! На тях им отне една година да се боричкат около 2-3 члена в самото началото на Закона за пчеларството. Ако трябва да ги почакаме да преосмислят и поправят цялото законодателство, сигурно няма да им стигнат 1000 години.

tarty
16.06.2014, 22:15
Може ли да включите и закон за юридическите лица с стопанска цел.

Mateev
16.06.2014, 22:26
Не можах да открия такъв закон. Имало е през 1933-та година Закон за юридическите лица, но той отдавна е отменен. В момента има само Закон за юридическите лица с нестопанска цел, но той вече е включен в колекцията.

Иначе ако ти е любопитно, термина ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА се среща в Българското законодателство 10 491 пъти. Тоест ако имаш фирма и искаш да си в час със законодателството, трябва да си загубиш половината си живот в четене............. Мисля си, че дори и адвокатите или съдиите не са запознати с всеки един аспект..........

Ха-ха ......... нали знаеш, че НЕПОЗНАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО НЕ ТЕ ОНЕВИНЯВА !!!

Извод:
Или си загубваш целия живот в безсмислено четене на закони, или си ПРЕСТЪПНИК ПО ПРЕЗУМПЦИЯ !!!

Как ви звучи? Всички ние сме престъпници, но все още не го знаем това !!!

спартак
17.06.2014, 17:33
Това е вярно, днес пътувах с одитора си и той ми разказва за младостта и стария ревизор , неговия ментор. Та стария ревизор казвал на портала на завода : " Всички тук са за затвора" и първо в касата отивал и почвал да тършува под балатума на бюрото на касиерката.

tsc1
17.06.2014, 17:49
Липсва закона за защита на растенията.
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2134161408

Mateev
17.06.2014, 18:49
Благодаря. Ще го включа в следващата редакция на колекцията.

tsc1
20.06.2014, 09:24
Нов режим категорично забранява въздушно пръскане на земеделските култури
http://www.fermer.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BC-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D 0%B0-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D1%8A%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%81%D 0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8-news9890.html

kalpak
25.03.2016, 13:36
На какво разтояние пчелина от 120 кошера трябва да е извън регулацията на селото.

cecko96_1
14.03.2018, 14:43
Относно закона за подвижното пчеларство.
Реших да практикувам подвижно пчеларство- ЗАКОННО!!!
След като се обадих в БАБХ за пътен лист, ми беше обяснено подробно, че за да изляза на определени места- рапица, акация, липа, а от там на слънчоглед в няколко населени места, заради разликата във времето на цъфтене, ми беше обяснено, че за целта трябва да открия временни животновъдни обекти. За да открия временните животновъдни обекти е необходимо да открия собствениците, НЕ АРЕНДАТОРИТЕ, на земя в определените блокове. Да сключа нотариално заверен договор със всеки един собственик, където ще ми бъдат платформите и за всяко едно преместване на пчелите ще трябва нов такъв договор. Собствениците на земите трябва да си извадят актуална скица и да посочат наем за определеното време, да речем 20 дни, докато цъфти определената култура. Та питам, това нормално ли е? Според мен по този начин поставени правилата е невъзможно ЗАКОННО да излезеш на подвижно пчеларство. Не е ли редно да се извади пътен лист до определената местност, където ще бъдат настанени платформите за определен период от време и с това да приключи ходенето по мъките.

tsc1
14.03.2018, 14:51
Относно закона за подвижното пчеларство.
Реших да практикувам подвижно пчеларство- ЗАКОННО!!!
След като се обадих в БАБХ за пътен лист, ми беше обяснено подробно, че за да изляза на определени места- рапица, акация, липа, а от там на слънчоглед в няколко населени места, заради разликата във времето на цъфтене, ми беше обяснено, че за целта трябва да открия временни животновъдни обекти. За да открия временните животновъдни обекти е необходимо да открия собствениците, НЕ АРЕНДАТОРИТЕ, на земя в определените блокове. Да сключа нотариално заверен договор със всеки един собственик, където ще ми бъдат платформите и за всяко едно преместване на пчелите ще трябва нов такъв договор. Собствениците на земите трябва да си извадят актуална скица и да посочат наем за определеното време, да речем 20 дни, докато цъфти определената култура. Та питам, това нормално ли е? Според мен по този начин поставени правилата е невъзможно ЗАКОННО да излезеш на подвижно пчеларство. Не е ли редно да се извади пътен лист до определената местност, където ще бъдат настанени платформите за определен период от време и с това да приключи ходенето по мъките.
Чия собственост е земята, на която искаш да си закараш и поставиш кошерите?

cecko96_1
14.03.2018, 15:05
Земята е на много собственици арендувана от един арендатор 3000дк рапица .Като се има в предвид,че ще местя 10 платформи на пет различни места поне четри пъти.

cecko96_1
14.03.2018, 15:20
В момента идва рапица ,а земята е на много собственици арендувана от един арендатор 3000дк рапица .Като се има в предвид,че смятам да местя 10 платформи на пет различни места поне четири пъти. Ако има някои които може да предложи промени в закона нека го направи. Организациите да вземат в предвид това недоразумение наречено закон и да търсят начин за справяне,иначе подвижното пчеларство е обречено!

tsc1
14.03.2018, 16:13
Земята е на много собственици арендувана от един арендатор 3000дк рапица .Като се има в предвид,че ще местя 10 платформи на пет различни места поне четри пъти.
Това е поредния случай как правото може да води до абсурди! Юридически процедурата може и да е издържана, но от гледна точка на здравия разум тя е пълна тъпня! Какво го е еня собственика на нивата, че ти ще си сложиш там кошерите, след като той е преотстъпил правата си за ползването на тази земя на арендатора??? Все едно е да отида у някой приятел, който живее под наем за двадесетина дена, за да свършим някаква обща работа и за да спя при него да искам от хазяина му нотариално заверено разрешение!:mad:

cecko96_1
14.03.2018, 18:03
Бих помолил Матеев да изкаже мнение по въпроса ако му е възможно.

rosty_sz
14.03.2018, 20:03
Някой в БАБХ отново си измисля "врели не кипели". Подпиши с арендатора без нотариус и си подай заявление за временен обект. Ако откажат да ти приемат документите трябва да имаш свидетел и си им казваш че отиваш в съда. Ако ти ги приемат искаш аргументиран отказ ( ако смятат да отказват) с аргумента че отиваш с отказа в съда. Да седнат и да си прочетът правилниците и да спрът да се правят на богове. Може и просто да питаш къде точно пише че не може с арендатора да сключиш договор, и къде точно пише че трябва да е нот. заверен.

Валентин.
14.03.2018, 20:14
Не може за един и същ имот да се правят 2 нотариални договора, за един и същ период от време. Това няма да го направи никои нотариус по света. В арендните договори на арендаторите има клаузи, които им позволяват да преотстъпват, преарендуват и т.н. Само арендатора може да ползва клаузата за преотстъпване (наем) за временен обект.

Валентин.
14.03.2018, 20:18
Аз бих потърсил общински имот за временно настаняване, с поне 2 паши. И няма да местя толкова пъти.

Трендафил Дончев
20.10.2019, 11:27
http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=4702

Божидар Караиванов
10.02.2021, 14:50
Добър ден Г-н н Матеев. Имали възможност да се свържа с Вас по тел. Благодаря за отделеното време

Трендафил Дончев
10.02.2021, 15:10
Добър ден Г-н н Матеев. Имали възможност да се свържа с Вас по тел. Благодаря за отделеното време

Тъй като може да чакаш много ще отговоря аз на поста.
Телефона му го има във форума. Ако ли не, аз го имам. Давай.