PDA

Виж пълната версия : Тръвна



Woozercho0
31.05.2014, 06:44
Здравейте колеги,искам направо да премина към моя въпрос.Напоследък търся схеми или някакви уроци как да си направя кошер тип "тръвна" но не мога да намеря ако някой знае как се правят тези кошери или има някаква схема нека да я сподели.

Мерси предварително ;)

Ангел Йосифов
31.05.2014, 07:48
Чертаеш един кръг на земята и забиваш по очертанието пръчки .След това лека-полека почваш да сплиташ хоризонтално.

jordanov
31.05.2014, 08:55
Преди "направо да преминеш към твоя въпрос" и да правиш нова тема, прочете ли темата за тръвните в настоящия раздел? Там някои колеги са се постарали и са написали полезни неща.

Юрий Цветков
31.05.2014, 09:49
Жалко, че вече почти няма кошничари. Или тези които го могат са доста възрастни и не грамотни. Иначе ако четяха форума, щяха да забогатеят и те. Няма само мебелисти да предлагат кошери.

savchev
25.07.2015, 11:05
Здравей. Ами лесно е - плел ли си някога момичешки плитки коса. Принципа е същия. Събираш млади клонки от върба и си чертаеш на земята един кръг. Забиваш ги отвесно една до друга през 1 пръст разстояние и започваш да наплиташ ред по ред.
Аз сега отивам да си правя - ще си подготвям нещата за другата година. Измазването става с кал по 2 начина - след като е оплетено или по време на самото плетене.
Не съм мангал, но съм правил няколко кошници до сега и няколко "каренца-кърпички" за гости - подобно на поставки за горещи съдове. Един дядка ми заяви, че съм бил много пипнат в ръцете, та му занесох един такъв комплект от 6 поставки за купички. Човека толкова е изпращял, че ги хванал и ги изгорил, но сина му докопал една от тях и ме пита дали мога да му оплета...
Свиването става като при плетките - пропускаш една пръчка до някъде и не я захващаш. После през една. Свивката горе е най-интересна за направа - там може да ти отиде и един ден и захвата е много важен - да сложиш неръждавейка тел или по-дебела медна тел (кабел), защото има проблем с ръждясването. Наплитането става като напилташ спирално. Тръгваш отдолу и спирално наплиташ нагоре - едно след друго, едно върху друго и така...
Глината зависи от мястото където се намираш. Ако имаш практика за работа с водно стъкло, можеш след като я направиш да я изсушиш и да я облееш с водно стъкло. След изсъхване не ѝ е проблем ни дъжд, ни порой...
Не съм ловил до сега рояк, ако някой каже как става, няма да е лошо.
Благодаря предварително.

100-qnov
25.07.2015, 14:04
Здравейте! Познавах един дядо,който преди много години си е бил пчелар и до последно миналата година преди да почине на 85 години се занимаваше с пчели. По-точно събираше роеве в тръвни и ги продаваше! Тръвните си ги плетеше сам от върбови пръчки,които играеха роля на скеле и лозина влечащо разстение ,нещо като лозови пръчки,но много тънки и гъвкави. Готовата и оплетена тръвна измазваше с кравешки лайна-добра изолация са и не пропускат вода след като изсъхнат! Баща ми имаше една,която е на повече от 20 години и още си стои до кошерите,но празна! Използвах я преди време за хващане на роеве,но сега си е само за красота,а роевете им намерих цаката с 10 литрова бутилка от минерална вода:laughing:

delta.e
25.07.2015, 14:20
Преди "направо да преминеш към твоя въпрос" и да правиш нова тема, прочете ли темата за тръвните в настоящия раздел? Там някои колеги са се постарали и са написали полезни неща.

Не така, с рогите напред .
Момчето , си има нещо наум .
Нали , трябва да помагаме , или да цитирам , какво е български форум - питаш нещо и всички ти казват колко си прост !!!!

jordanov
25.07.2015, 18:47
Е па караш ми се за нещо дет съм го писал преди повече от година? Оттогаз съм станал безобразно толерантен, сори:). Ся ако почнеш да ме дъвчеш и за тия работи дето съм ги писал преди четири години направо ще ми развалиш съботната вечер...

delta.e
27.07.2015, 22:08
Е па караш ми се за нещо дет съм го писал преди повече от година? Оттогаз съм станал безобразно толерантен, сори:). Ся ако почнеш да ме дъвчеш и за тия работи дето съм ги писал преди четири години направо ще ми развалиш съботната вечер...

Извинявай !

kateriniki
25.10.2015, 03:52
"а роевете им намерих цаката с 10 литрова бутилка от минерална вода"
Ще бъда благодарен на 100-qnov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5047)
ако сподели с нас опита си с 10 литровата бутилка.

kateriniki
25.10.2015, 03:58
"а роевете им намерих цаката с 10 литрова бутилка от минерална вода"
Ще бъда благодарен на 100-qnov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5047) ако сподели с нас опита си с 10 литровата бутилка.

agro
25.10.2015, 18:06
Тръвни гледах в магазина - 15 - 20 лева. Струва ли си да се мъчиш, по добре си купи от майстор, а направи в това време нещо, дето няма кой да го свърши вместо тебе.

bat_minka
28.10.2015, 17:32
Тръвните си ги плета сам. Фасулска работа е стига да има кой да ти покаже.А в момента имам 4 броя заселени но оня ден ги местих и ми се видяха леки тоест с малко медови запаси,та някъкви идеи за допълване на запасите.Тръвните са поставени в кошери.имам няколко идеи но ще ми е интересно да чуя нещо по различно .

Гогол
28.10.2015, 22:49
Тръвните са поставени в кошери.имам няколко идеи но ще ми е интересно да чуя нещо по различно .
Няма да чуеш нещо различно от това което си намислил .Щом си ги сложил в сандъци ,можеш да сложиш пити с мед/ дори и незапечатан/ .Ако нямаш ,напълни една торбичка /2–3 кг / с мед ,надупчи я ,сложи я в сандъка до тръвната и при всяко затопляне те ще си вземат меда.Свърши ли– нова.Дори си мисля че вече си го направил;) .

Ангел Йосифов
18.05.2016, 16:33
През миналия уйкенд си направих опит,но ми се струва малко тежичка.Можеби като изсъхне...

Boro
18.05.2016, 17:54
Аца, те се измазват само отвън, преди време бях качвал един филм за работа с тръвни, виж в темата за филмите.

Гогол
18.05.2016, 20:34
Аца, те се измазват само отвън, преди време бях качвал един филм за работа с тръвни, виж в темата за филмите.
И ще стане развъдник на восъчния молец .

Ivan Mankov
18.05.2016, 20:41
През миналия уйкенд си направих опит,но ми се струва малко тежичка.Можеби като изсъхне...

Ачка аз през уикенд и в делник метнах 6-7 и две вече са измазани ! Мисля, че колегата е прав, вътре не се измазва ! Като изсъхнат дрънка на делва !Рецептата която дочух е: говежди л**на, глинеста пръст, дървесна пепел, нарязана на ситно слама и сол на вкус! Мазане на тънко и на няколко ръце!
За сега не са се нацепили ! Утре ще ги снимам !

http://s6.postimg.org/5oji3e5bh/Picture_001.jpg (http://postimg.org/image/5oji3e5bh/)

Ivan Mankov
18.05.2016, 20:47
И ще стане развъдник на восъчния молец .

Готов съм да приема идеята, но зависи как ще се използва ! Ако е капан само ще тежи излишно, а видях няколко доста стари и нито една не беше измазана отвътре ! Честно казано прохождам, а и не бих зазимил подобно чудо !

Ангел Йосифов
18.05.2016, 20:57
Виждал съм и от двата чешита-с външно саниране и двустранно.Всъщност,само с външно саниране видях днес,но по ми харесват двустраните.Измазани само от вън са за сваляне на рояци....

vencii
18.05.2016, 20:59
Готов съм да приема идеята, но зависи как ще се използва ! Ако е капан само ще тежи излишно, а видях няколко доста стари и нито една не беше измазана отвътре ! Честно казано прохождам, а и не бих зазимил подобно чудо !

Имам 2 тръвни вероятно са останали от дядо ми, измазани са и отвътре.
Ако е за капан може всякак - става с кофа и дори с кашон
Барнал си много хубави тръвни едната я измажи отвътре и я засели, догодина това време ще си говорим

Remi
19.05.2016, 07:42
И как става заселването освен с рояк ?

Вълчан
19.05.2016, 08:23
И как става заселването освен с рояк ?

Слагаш я върху плодника.

vasilevsa
19.05.2016, 10:48
И как става заселването освен с рояк ?
Става и с гол рой.

Remi
19.05.2016, 14:57
Става и с гол рой.
Да не избягат ? Нещо за ядене да им сложа ли защото тръвната не е изградена ?

vasilevsa
19.05.2016, 15:21
Да не избягат ? Нещо за ядене да им сложа ли защото тръвната не е изградена ?
Няма да избягат сложи им и ядене става.

Гогол
19.05.2016, 22:30
Готов съм да приема идеята, но зависи как ще се използва ! Ако е капан само ще тежи излишно, а видях няколко доста стари и нито една не беше измазана отвътре ! Честно казано прохождам, а и не бих зазимил подобно чудо !
Ваньо ,цаката не е дали ще приемеш идеята или не .Колегата красноречиво казва че иска да я засели ,а не да я ползва за капан . Затова не го подвеждайте .Сигурен съм че тук никой не е гледал с–ва в тръвни . 40 БР. иззимуват по –добре и от разборните . Не е чудо ,също не е толкова трудоемка като разборните .Лошото е, че унищожаваш най добрите с–ва . А ЗНАЕШ ЛИ КАК СЕ ВАДИ МЕД ОТ ТРЪВНА? Така че не прибързвай с изводите за тръвната .Тук също има тънкости ,които могат и да те забият и да останеш само с кошерините и кафтаните .А сега към колегата Remi –измажи си я и отвътре ,ако имаш шанс да хванеш рой в нея ,заселването ще е лесно .В противен случай използвай съвета на колегата Василевса . Но трябва добре да я намажеш с мед ,цялата.Изтръскваш голия рой без майката/отделил си я на питата и чака /.Хващаш я и пускаш в/у пчелите в тръвната .Изтърсваш и тази последна пита.Питите от това с–во ги раздаваш на по –слабите .И след това хранене ,хранене и пак хранене .Есента ще е по –силна от разборните /зависи какво ще изсипеш в тръвната /Може и мед да ти даде ,ако я заселиш сега ,до края на май .Насаждането в/у плодника е несигурна работа –я стане ,я не .Това от мен засега .Ако те интересуват и други неща –питай .

vasilevsa
19.05.2016, 22:42
Ваньо ,цаката не е дали ще приемеш идеята или не .Колегата красноречиво казва че иска да я засели ,а не да я ползва за капан . Затова не го подвеждайте .Сигурен съм че тук никой не е гледал с–ва в тръвни . 40 БР. иззимуват по –добре и от разборните . Не е чудо ,също не е толкова трудоемка като разборните .Лошото е, че унищожаваш най добрите с–ва . А ЗНАЕШ ЛИ КАК СЕ ВАДИ МЕД ОТ ТРЪВНА? Така че не прибързвай с изводите за тръвната .Тук също има тънкости ,които могат и да те забият и да останеш само с кошерините и кафтаните .А сега към колегата Remi –измажи си я и отвътре ,ако имаш шанс да хванеш рой в нея ,заселването ще е лесно .В противен случай използвай съвета на колегата Василевса . Но трябва добре да я намажеш с мед ,цялата.Изтръскваш голия рой без майката/отделил си я на питата и чака /.Хващаш я и пускаш в/у пчелите в тръвната .Изтърсваш и тази последна пита.Питите от това с–во ги раздаваш на по –слабите .И след това хранене ,хранене и пак хранене .Есента ще е по –силна от разборните /зависи какво ще изсипеш в тръвната /Може и мед да ти даде ,ако я заселиш сега ,до края на май .Насаждането в/у плодника е несигурна работа –я стане ,я не .Това от мен засега .Ако те интересуват и други неща –питай .

Аз гледам в тръвна колега е вярно по-усъвършенствана, но все пак тръвна. Наистина най-добрия вариант е да се самозасели с рояк. Ако ще прави гол рой колегата бих го посъветвал да го стръска първо в платнен чувал с обръч от тел, и после в тръвната за да не се налага да ползва фуния и по-малко ще се разпилеят навън пчели. Все пак голия рой не е толкова миролюбив като рояка при заселване, казвам го от опит.Иначе си прав тръвните са, както казва бат Венци "Генератори на пчели" и ще дръпне яко.

vasilevsa
19.05.2016, 22:51
Да не избягат ? Нещо за ядене да им сложа ли защото тръвната не е изградена ?

Хранене яко колега със сироп 1 към 1 ако роя е към 1,5 -2 кг ще ти вдига около 500 грама на денонощие не повече според мен. Давай му колкото поема за да си изгради бързо пити.

viktor tit
19.05.2016, 23:02
Аз нямам никаква идея как се използва тръвната, но един възрастен пчелар, с който си приказваме от време на време ми разказа една интересна история. Става въпрос за пра дядото на моята жена. Този човек за времето си е бил крупен пчелар, имал е около 50 тръвни по спомени на този човек, как се е справял сам с тях, какво е било никой от родата на жена ми не може да каже. Никой не е проявил интерес към неговата работа, и не го е наследил. Единствено има останали 10- на тръвни. Най- интересното от цялата история, е че човека е практикувал подвижно пчеларство. Този възрастен човек, с когото си говоря ми разказа, че дядото ги е товарил тези тръвни на конски керван , и рано на пролет ги е карал някъде в карловските села в южна България. А когато започвала пашата тук в северния балкан , ги е връщал обратно. Но как е ставало всичко това, как ги е затварял, не са ли жилели конете, колко време е прехвърлял балкана, цялото това тръскане по самарите на конете, какво е било що е било никой не може да каже за съжаление. Вероятно човека е разбирал от пчели и е жалко, че не е намерил наследник. Всичко това се е случвало 40- те години на миналия век.

Remi
20.05.2016, 07:15
Ваньо ,цаката не е дали ще приемеш идеята или не .Колегата красноречиво казва че иска да я засели ,а не да я ползва за капан . Затова не го подвеждайте .Сигурен съм че тук никой не е гледал с–ва в тръвни . 40 БР. иззимуват по –добре и от разборните . Не е чудо ,също не е толкова трудоемка като разборните .Лошото е, че унищожаваш най добрите с–ва . А ЗНАЕШ ЛИ КАК СЕ ВАДИ МЕД ОТ ТРЪВНА? Така че не прибързвай с изводите за тръвната .Тук също има тънкости ,които могат и да те забият и да останеш само с кошерините и кафтаните .А сега към колегата Remi –измажи си я и отвътре ,ако имаш шанс да хванеш рой в нея ,заселването ще е лесно .В противен случай използвай съвета на колегата Василевса . Но трябва добре да я намажеш с мед ,цялата.Изтръскваш голия рой без майката/отделил си я на питата и чака /.Хващаш я и пускаш в/у пчелите в тръвната .Изтърсваш и тази последна пита.Питите от това с–во ги раздаваш на по –слабите .И след това хранене ,хранене и пак хранене .Есента ще е по –силна от разборните /зависи какво ще изсипеш в тръвната /Може и мед да ти даде ,ако я заселиш сега ,до края на май .Насаждането в/у плодника е несигурна работа –я стане ,я не .Това от мен засега .Ако те интересуват и други неща –питай .
Благодаря за отговора. Къде да разположа тръвната на дърво или на някаква поставка на земята след измазването стана доста тежка и ако я закача някъде може и да не удържи?

Ivan Mankov
20.05.2016, 19:46
Ваньо ,цаката не е дали ще приемеш идеята или не .Колегата красноречиво казва че иска да я засели ,а не да я ползва за капан . Затова не го подвеждайте .Сигурен съм че тук никой не е гледал с–ва в тръвни . 40 БР. иззимуват по –добре и от разборните . Не е чудо ,също не е толкова трудоемка като разборните .Лошото е, че унищожаваш най добрите с–ва . А ЗНАЕШ ЛИ КАК СЕ ВАДИ МЕД ОТ ТРЪВНА? Така че не прибързвай с изводите за тръвната .Тук също има тънкости ,които могат и да те забият и да останеш само с кошерините и кафтаните .А сега към колегата Remi –измажи си я и отвътре ,ако имаш шанс да хванеш рой в нея ,заселването ще е лесно .В противен случай използвай съвета на колегата Василевса . Но трябва добре да я намажеш с мед ,цялата.Изтръскваш голия рой без майката/отделил си я на питата и чака /.Хващаш я и пускаш в/у пчелите в тръвната .Изтърсваш и тази последна пита.Питите от това с–во ги раздаваш на по –слабите .И след това хранене ,хранене и пак хранене .Есента ще е по –силна от разборните /зависи какво ще изсипеш в тръвната /Може и мед да ти даде ,ако я заселиш сега ,до края на май .Насаждането в/у плодника е несигурна работа –я стане ,я не .Това от мен засега .Ако те интересуват и други неща –питай .

Ааах приятелю, не подвеждаме никой ! Моя пост беше продължение на предишния в който цитирах Ачката, а него няма как да го подведа ! Колкото до молеца : та той съвсем спокойно може да се разхожда и в разборен кошер стига да му се позволи ! Нали? На въпроса дали знам как се вади мед от тръвна ще ти кажа, че се досещам, но време мнооого, и ти ще ни разкажеш ,защото като гледам, ще забравим как се вади и мед от магазин и корпус !
Иначе само опитвам с плетката и нямам претенции за технологията, а бе само скулптурната част ! Въртят ми се няколко идеи за прашецоуловител, разширение, лесен начин за подхранване и т.н., но дотук, че тръвните в нашия край се мажат само отвън и може да преживея провал, а това не ми е стил !

jdrumev
20.05.2016, 19:53
хубаво пишете за тия тръвни но някъде четох че по закон от 2006 година са забранени в бг за отглеждане някой ако знае нещо по въпроса и ако е така не пишете по темата че лоши очи четат

vasilevsa
20.05.2016, 19:55
хубаво пишете за тия тръвни но някъде четох че по закон от 2006 година са забранени в бг за отглеждане някой ако знае нещо по въпроса и ако е така не пишете по темата че лоши очи четат
Не е вярно това, което пишеш. Изобщо не са забранени.

jdrumev
20.05.2016, 19:59
Не е вярно това, което пишеш. Изобщо не са забранени.


Не знам да ли е така но четох някъде даже съм чувал от стари пчелари как са ги викали да заселват в държавни пчелини.

vasilevsa
20.05.2016, 20:00
Не знам да ли е така но четох някъде даже съм чувал от стари пчелари как са ги викали да заселват в държавни пчелини.
Чел съм закона никъде не се забранява отглеждането на пчели в тръвна.

Гогол
26.05.2016, 23:58
Благодаря за отговора. Къде да разположа тръвната на дърво или на някаква поставка на земята след измазването стана доста тежка и ако я закача някъде може и да не удържи?
Зависи от много неща .Ако около теб е доста залесено ,по –добре е на дърво ,ако ли не ,тогава на земята .Понамажи тук–там стените с мед .Като го оближат крадците ,сложи под нея в съд по малко сиропец/50–100 мл./ Дано ти излезе късмета !

sarachilov
29.05.2016, 17:32
Те не са забранени за отглеждане.Единствено има забрана за подвижно пчеларство с тях.

solaris60
25.07.2016, 21:50
7167 7168..............

delta.e
25.07.2016, 22:29
Това в румънско ли го снима ?

delta.e
25.07.2016, 22:48
Снимката с меда на щанда също е от там . Има две кутии с крем , който се продава само там.

solaris60
25.07.2016, 22:48
Това в румънско ли го снима ?

В румънския "Етър" намиращ се в Букурещ и е 30 пъти по - голям от нашия и 300 пъти по - хубав. За съжаление.

solaris60
25.07.2016, 22:51
Снимката с меда на щанда също е от там . Има две кутии с крем , който се продава само там.

Да, от там е. По точно от Бран.

Filyov
22.01.2020, 14:50
Аз нямам никаква идея как се използва тръвната, но един възрастен пчелар, с който си приказваме от време на време ми разказа една интересна история. Става въпрос за пра дядото на моята жена. Този човек за времето си е бил крупен пчелар, имал е около 50 тръвни по спомени на този човек, как се е справял сам с тях, какво е било никой от родата на жена ми не може да каже. Никой не е проявил интерес към неговата работа, и не го е наследил. Единствено има останали 10- на тръвни. Най- интересното от цялата история, е че човека е практикувал подвижно пчеларство. Този възрастен човек, с когото си говоря ми разказа, че дядото ги е товарил тези тръвни на конски керван , и рано на пролет ги е карал някъде в карловските села в южна България. А когато започвала пашата тук в северния балкан , ги е връщал обратно. Но как е ставало всичко това, как ги е затварял, не са ли жилели конете, колко време е прехвърлял балкана, цялото това тръскане по самарите на конете, какво е било що е било никой не може да каже за съжаление. Вероятно човека е разбирал от пчели и е жалко, че не е намерил наследник. Всичко това се е случвало 40- те години на миналия век.

Първите стъпки на подвижното пчеларство. :)

Nilak
22.01.2020, 22:23
Тази година ще заселя този кош, пък ще видим какво ще излезе.10286

Трендафил Дончев
22.01.2020, 23:17
Тази година ще заселя този кош, пък ще видим какво ще излезе.

Трябва да се измаже отвън.;)

Nilak
23.01.2020, 00:04
Вече я измазах.10287

Filyov
23.01.2020, 07:05
Не бях виждал толкова голяма тръвна. :)

бат тянко
23.01.2020, 07:22
Не бях виждал толкова голяма тръвна. :)

Щото тази е с вграден магазин!

Трендафил Дончев
23.01.2020, 07:28
Вече я измазах.

Ще иска още един слой. Ако го направиш, сложи една шепа цимент.

FreeBSD
23.01.2020, 07:39
Малко тясна се е получила и висока,като за начало става.
"Материала" за измазването трябва да се вземе когато тръгне зелената трева ,т.е април/май,може да се добваи и пепел (само от дърва).

Гогол
23.01.2020, 20:42
Малко тясна се е получила и висока,като за начало става.
"Материала" за измазването трябва да се вземе когато тръгне зелената трева ,т.е април/май,може да се добваи и пепел (само от дърва).
Ако ми позволите ще се включа и аз тук.Тясна е защото не е използвал шаблон/например кофа/.А за измазването точно сега е времето- когато преживният рогат добитък/крави/ се храни със суха храна.Дървена пепел- да, но малко. Хубаво ще е ако я измаже и отвътре. Минимум две ръце.Това от мен като начало.

Алексиев
24.01.2020, 10:25
Има и по-лесен начин за изплитане на тръвна и мисля, че стават по удобни, здрави и...красиви. За дръжката и скелета използвам върба а за оплетката ракита или кучи дрян. За дръжката е необходимо парче с диаметър около 35 мм и дължина около 20 см. На около 20- 25 мм от единия край с трионче се зарязва на 8-10 мм дълбочина и на около 15- 20 мм от него още едно зарязване. От началото до първото зарязване с нож се оформя шестограм като в началото само се оформя шестограма а във вътрешната страна се стига до дъното на среза. От другия срез до края се оформя ръкохватката в яйцевидна форма удобна за ръката. Ребрата се оформят с размери: ширина около 15 мм, дебелина около 2 мм и дължина около 60 см . 6 от ребрата се заковават върху шестограма а още 6 или 7 се добавят по късно при разширяването. За оплетката се използват пръчки с дебелина 7-8 мм които се разцепват на две , ако са по дебели, на 4. Разцепването започва от тънката страна с подходящ нож при което има една важна тънкост. Разцепването става с равномерно накланяне на ножа на едната или друтата страна. Ако започне да "бяга" от центъра, накланяш само на "дебелата" страна. От разцепената страна пръчките се заглаждат и при необходимост се изтъняват. Кората не се пипа. Добре е и ребрата и готовите пръчки да престоят известно време във вода, стават по еластични. Заплитането започва откъм дръжката. Върха на първата се поставя косо върху шестограма така, че при навиването да се застъпи от 3-4 навивки. Навива се докато се появи възможност за преплитане а след това се преплита, отначало през две а после през всяко ребро. Ако плетем с една пръчка, при първа възможност слагаме още едно ребро, ако плетем с две, като се разшири достатъчно, забиваме още 6 ребра между другите и това е. Плетенето с две пръчки е както с една, двете вървят едновременно, на едното ребро заплитаме с едната на следващото с другата. Оплетката става по-плътна по-здрава и по- лесно се разширява или стеснява. Разширяване. Последното заплетено ребро придърпваме навън заедно с пръчките и държим така докато заплетем следващото. Стремим се да избутваме пръчките назад към заплетеното, т.е да увеличим диаметъра докато достигнем желания размер. Изправянето или стесняването става като натискаме ребрата навътре и издърпваме пръчките напред т.е плетем по стегнато. Завършването навремето се правеше с преплитане на три пръчки но сега има лесен начин, пробиват се дупки и се връзват с подходяща тел за ребрата. Измазването е и от двете страни с говежди говна пепел и плява ако има. Служи като армировка и не се напуква но и без нея става. Добре е да се измазва на няколко пъти но не и да се натрупва. Пепелта не знам точно каква роля играе, но си спомням навремето семената за посев се запазваха само омешани с пепел иначе "изпасулките"/молците/ им разказваха играта. Виждал съм как се хваща рояк в тръвна още при излизането му, никак не е лесно да държиш тръвната над главата си или на рамото, затова си мисля,че трябва да са леки и удобни. Имам няколко изплетени не измазани, ще ги снимам и ако някой помогне ще ги покажа. На пръв поглед е трудно но иначе лесно и увлекателно занимание. Знам как се изплита и кафтар но само ръжта става достатъчно висока та да става за кафтар а се съмнявам някъде да я има. Ако има интерес, питайте.

Nilak
24.01.2020, 19:13
Това ми е първата. Следващите може да са и по-естетически и по-функционални . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още. Като я заселя, ще видя как работи и ще си помисла за повече . Ако има някой тръвни, нека покаже как работят.

Трендафил Дончев
24.01.2020, 19:33
Това ми е първата. Следващите може да са и по-естетически и по-функционални . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още. Като я заселя, ще видя как работи и ще си помисла за повече . Ако има някой тръвни, нека покаже как работят.

Тръвната е само да си хванеш рояка от някой клон. В другите случаи е много неудобна, особено в твоя случай. Защо? Ако е по - широка е възможно някаква работа по семейството, но тясната не го позволява.

Pero Melifero
24.01.2020, 20:01
Това ми е първата. Следващите може да са и по-естетически и по-функционални . С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още. Като я заселя, ще видя как работи и ще си помисла за повече . Ако има някой тръвни, нека покаже как работят.

има си тема тук, не знам дали си я чел, изгледай филма дето го е предложил Владо-Гилана
https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=36&page=5&p=15597&viewfull=1#post15597

ако прецениш че съм ти помогнал, като станеш спец след време, ще ми направиш една подарък ;)

barkov1982
24.01.2020, 20:21
. С Вашите коментари ми убивате мерака да правя още.
Е това не го допускай, коментарите са градивни критики, моята (тръвна) е подобна но седи птразна за съжаление, искам да си заселя една ей за така, ама все не стига пусто му време

FreeBSD
24.01.2020, 21:13
Тръвната е само да си хванеш рояка от някой клон. В другите случаи е много неудобна, особено в твоя случай. Защо? Ако е по - широка е възможно някаква работа по семейството, но тясната не го позволява.
Става за много неща,стига да знаеш какво искаш да правиш с нея.Може да я ползваш за почти всичко,помощно семейство,резервна майка,генератор на маточници,генератор за отводки,генератор на пчели.Дурако устойчива,отстрана на пчеларски грешки,леса за работа ( тя не изска някакви специални грижи,пчелите се грижат за своя дом и прехрана). Бутиков мед в пита можеш да извадиш от крайните пити,а ако искаш и всичките можеш да вземеш,стръскваш я някъде и да се оправя сама ( пък може и да си я храниш). Ако си културен и на горни летви с 2 см лента основи да я сложиш пак ще ти направи восък/пед/пило наравно със най силните.
За кое е неудобна,аз си мисля че даже и е много удобна :)

Nilak
24.01.2020, 21:18
Аз също искам да заселя една или две за атракция, когато ми дойде някой на гости да му покажа, че и в такова нещо живеят пчели. Далеч съм от идеята да ги ровя и да вадя мед /дай боже/ от тях.

Трендафил Дончев
24.01.2020, 21:24
Става за много неща,стига да знаеш какво искаш да правиш с нея.Може да я ползваш за почти всичко,помощно семейство,резервна майка,генератор на маточници,генератор за отводки,генератор на пчели.Дурако устойчива,отстрана на пчеларски грешки,леса за работа ( тя не изска някакви специални грижи,пчелите се грижат за своя дом и прехрана). Бутиков мед в пита можеш да извадиш от крайните пити,а ако искаш и всичките можеш да вземеш,стръскваш я някъде и да се оправя сама ( пък може и да си я храниш). Ако си културен и на горни летви с 2 см лента основи да я сложиш пак ще ти направи восък/пед/пило наравно със най силните.
За кое е неудобна,аз си мисля че даже и е много удобна :)

Става, както и с всеки един кошер или отводка става, само че за да го получиш това всичко ще хвърлиш много повече работа отколкото да отвориш един капак и си вътре. Един пример. Трябва ми резервна майка, отварям една отводка и на 3-5 мин. майката е вече поставена в другия, а за да извадиш от тръвната майката си помисли какво трябва да сториш докато я извадиш. За другите неща е почти аналогично. Иначе, ако искаш да си играеш поради това, че имаш бол време - става.

Трендафил Дончев
24.01.2020, 21:25
Аз също искам да заселя една или две за атракция, когато ми дойде някой на гости да му покажа, че и в такова нещо живеят пчели. Далеч съм от идеята да ги ровя и да вадя мед /дай боже/ от тях.

Какъв е проблема да го сториш?

Nilak
24.01.2020, 21:46
Не е проблем. Чакам да му дойде времето.

FreeBSD
24.01.2020, 22:20
Става, както и с всеки един кошер или отводка става, само че за да го получиш това всичко ще хвърлиш много повече работа отколкото да отвориш един капак и си вътре. Един пример. Трябва ми резервна майка, отварям една отводка и на 3-5 мин. майката е вече поставена в другия, а за да извадиш от тръвната майката си помисли какво трябва да сториш докато я извадиш. За другите неща е почти аналогично. Иначе, ако искаш да си играеш поради това, че имаш бол време - става.

Погрешно разсъждаваш (като при работа със разборен кошер). То затова му викат прост кошер,просто се работи. То няма и какво да работи пчеларя,пчелите си правят всичко,пчеларя какво време губи ?. Ако има храна градят/събират храна/правят пчели,ако няма,не правят.
В примера който даваш за употртеба, местиш тръвната ( която ползваш в случая за резервно семейство) и го налагаш отгоре/обединяваш.

Трендафил Дончев
24.01.2020, 23:09
Погрешно разсъждаваш (като при работа със разборен кошер). То затова му викат прост кошер,просто се работи. То няма и какво да работи пчеларя,пчелите си правят всичко,пчеларя какво време губи ?. Ако има храна градят/събират храна/правят пчели,ако няма,не правят.
В примера който даваш за употртеба, местиш тръвната ( която ползваш в случая за резервно семейство) и го налагаш отгоре/обединяваш.

Ами за да не спорим се съгласявам. Аз, какво разбирам от пчели, а за разсъждения пък хич да не говорим. ;)
Може ли един въпрос? Колко тръвни имаш? Благодаря предварително.

FreeBSD
24.01.2020, 23:51
Погледни на тръвната като осмица ДБ с неподвижен капак и без дъно и развиване на семейството надолу и помисли.
24-25 живи към момента мисля,държа ги на групи по крайщата на местата ми.

Гогол
25.01.2020, 19:56
Има и по-лесен начин за изплитане на тръвна и мисля, че стават по удобни, здрави и...красивиСтремим се да избутваме пръчките назад към заплетеното, т.е да увеличим диаметъра докато достигнем желания размер. Изправянето или стесняването става като натискаме ребрата навътре и издърпваме пръчките напред т.е плетем по стегнато. Завършването навремето се правеше с преплитане на три пръчки но сега има лесен начин, пробиват се дупки и се връзват с подходяща тел за ребрата. Измазването е и от двете страни с говежди говна пепел и плява ако има. Служи като армировк. а и не се напуква но и без нея става. Добре е да се измазва на няколко пъти но не и да се натрупва. Пепелта не знам точно каква роля играе, но си спомням навремето семената за посев се запазваха само омешани с пепел иначе "изпасулките"/молците/ им разказваха играта. Виждал съм как се хваща рояк в тръвна още при излизането му, никак не е лесно да държиш тръвната над главата си или на рамото, затова си мисля,че трябва да са леки и удобни. Имам няколко изплетени не измазани, ще ги снимам и ако някой помогне ще ги покажа. На пръв поглед е трудно но иначе лесно и увлекателно занимание. Знам как се изплита и кафтар но само ръжта става достатъчно висока та да става за кафтар а се съмнявам някъде да я има. Ако има интерес, питайте.
По трудоемко е без шаблонче за аматьори като нас. Гледах кошничарите как работят,но тяхното е рутина. ПРЕДАВАТ ГО ОТ ПОКОЛЕНИЕ НА ПОКОЛЕНИЕ.Кафтара може да се направи от папур и донякъде е по- добре от ръжта\по -малко влага допуща до обмазката \Пепелта се слага като спойващ елемент„цимент„ за да не се напуква обмазката, но по малко. Първата ръка мазане е щедра за да се запълнят всички вдлъбнатини образувани при плетенето. Когато изсъхне добре\желателно е да бъде на сянка\ се маже втора ръка с по- рядък материал.Ако има нужда се потретва и финьосва.Полезна е във всяко едно отношение.Зависи какво си си наумил да правиш. Особено е добра за увеличаване на популацията\,ройчета с прекрасни майки\.Това трябва да го знае Данчо Друмев,нали е по роевете.Де го него да си каже думата. Би трябвало да има поне 5 тръвни.

Pero Melifero
26.01.2020, 09:31
...Това трябва да го знае Данчо Друмев,нали е по роевете.Де го него да си каже думата...
Данчо е баниран заради нарушаване правилата на форума.
А някой може ли да обясни разбираемо, защо отглеждането на пчели в тръвни е забранено в БГ?

дядо борю
26.01.2020, 13:47
Може би защото трудно се контролира здравния статус на пч. семейство и може да стане източник на зараза с болести,А.Г. и т.н.

Трендафил Дончев
26.01.2020, 15:53
А някой може ли да обясни разбираемо, защо отглеждането на пчели в тръвни е забранено в БГ?

Къде пише, че е забранено?

Чл. 35. Разрешава се използването на система кошери "тръвна" за отглеждането на пчелни семейства. Не се разрешава придвижването и използването им при подвижно пчеларство.

Pero Melifero
26.01.2020, 16:24
Къде пише, че е забранено?

Чл. 35. Разрешава се използването на система кошери "тръвна" за отглеждането на пчелни семейства. Не се разрешава придвижването и използването им при подвижно пчеларство.

бях го чел някъде, ясно си пишеше че от 19.. и не знам си коя година, отглеждането в тръвна е забранено, което не че ще ме спре да ползвам ако реша, но ми беше интересно защо. Сега пък се оказва че е разрешеноspeechless;

Трендафил Дончев
26.01.2020, 16:33
бях го чел някъде, ясно си пишеше че от 19.. и не знам си коя година, отглеждането в тръвна е забранено, което не че ще ме спре да ползвам ако реша, но ми беше интересно защо. Сега пък се оказва че е разрешеноspeechless;

Матеев преди време писа във форума, че е забранено, макар че цитира също този член и каза, че нямало да мислят за табелки на тръвните. Сега какво е имал предвид не ми стана ясно. Но никъде не излиза друг текст освен този от чл. 35.


https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3503&page=27

Ето тук го има, но той цитира някакви параграфи, които в закона ги няма.

Pero Melifero
26.01.2020, 16:43
Сигурно е било в някакъв стар закон, или някаква вехта разпоредба, която вече не важи? Важното е, че вече е разрешено. Слава Богу, една простотия по-малко:bigsmile:

п.п. Сега ако може и карането целогодишно "на фарове" да отпадне, цена няма да имат тия главанаци :laughing:

Трендафил Дончев
26.01.2020, 16:53
Сигурно е било в някакъв стар закон, или някаква вехта разпоредба, която вече не важи? Важното е, че вече е разрешено. Слава Богу, една простотия по-малко:bigsmile:

п.п. Сега ако може и карането целогодишно "на фарове" да отпадне, цена няма да имат тия главанаци :laughing:

Да си карат, само да не ни глобяват тези които забравяме.

kuline
26.01.2020, 17:17
Да си карат, само да не ни глобяват тези които забравяме.
Абе незнам 'кво си карат, но параграф 4 си е актуален и не е отменен. А чл. 35 си фигурира, но параграфа го обезсилва. Закона е обн. на 24.06.2003г с последващи изм. и доп. до 2018 г., така че, тълкувайки го, считам, че тръвната е извън Закона. ;)

Трендафил Дончев
26.01.2020, 17:33
Абе незнам 'кво си карат, но параграф 4 си е актуален и не е отменен. А чл. 35 си фигурира, но параграфа го обезсилва. Закона е обн. на 24.06.2003г с последващи изм. и доп. до 2018 г., така че, тълкувайки го, считам, че тръвната е извън Закона. ;)

https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

Къде са тези параграфи в член 35?;)

Това, че е вписан по долу в допълнителните разпоредби би трябвало да означава, че няма да се зачита като кошер и няма да подлежи на отчет, но не значи, че не може да си отгледаш пчели в тръна. Отглеждането на пчели в аквариум като какво ще го вписваме? Ако са в дънер/колода?

бат тянко
26.01.2020, 17:58
Абе незнам 'кво си карат, но параграф 4 си е актуален и не е отменен. А чл. 35 си фигурира, но параграфа го обезсилва. Закона е обн. на 24.06.2003г с последващи изм. и доп. до 2018 г., така че, тълкувайки го, считам, че тръвната е извън Закона. ;)

Баш тъй си е!

kuline
26.01.2020, 19:21
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

Къде са тези параграфи в член 35?;)

Това, че е вписан по долу в допълнителните разпоредби би трябвало да означава, че няма да се зачита като кошер и няма да подлежи на отчет, но не значи, че не може да си отгледаш пчели в тръна. Отглеждането на пчели в аквариум като какво ще го вписваме? Ако са в дънер/колода?
Параграфите са законови разпоредби изписани в преходните и заключителни разпоредби на нормативните актове, които доуточняват и са категорични, демек там няма допускане - може и тъй, може инак.
Като казах, че тръвните са извън закона, имах предвид това, че речеш ли да ги регистрираш, няма да можеш след посочената дата, а именно 31.12.2006г.Ако искаш, си ги гледаш и на луната, те ще бъдат извън обхвата на Закона. Това може да продължи до безкрай, стига някой недоброжелател да не се жалва, тогава се пристъпва към изписаното в раздел седми на същия този Закон и всички подзаконови нормативни актове, регламентиращи отглеждането на пчели. ;)

Трендафил Дончев
26.01.2020, 19:34
Параграфите са законови разпоредби изписани в преходните и заключителни разпоредби на нормативните актове, които доуточняват и са категорични, демек там няма допускане - може и тъй, може инак.
Като казах, че тръвните са извън закона, имах предвид това, че речеш ли да ги регистрираш, няма да можеш след посочената дата, а именно 31.12.2006г.Ако искаш, си ги гледаш и на луната, те ще бъдат извън обхвата на Закона. Това може да продължи до безкрай, стига някой недоброжелател да не се жалва, тогава се пристъпва към изписаното в раздел седми на същия този Закон и всички подзаконови нормативни актове, регламентиращи отглеждането на пчели. ;)

Сега тръвната забранена ли е или не? Член 35, член ли е или не?

kuline
26.01.2020, 19:44
Сега тръвната забранена ли е или не? Член 35, член ли е или не?
Ще ти отговоря така:
Нерегистрирания пчелин с разборни кошери, забранен ли е или не!
Член 35 регламентира тръвните до 31.12.2006г., след тази дата не е актуален, именно, заради параграф 4. Как да ти го обясня - незнам. Значи караш си колата с колкото си искаш, обаче фотат ли та - плащаш.

Трендафил Дончев
26.01.2020, 20:12
Ще ти отговоря така:
Нерегистрирания пчелин с разборни кошери, забранен ли е или не!
Член 35 регламентира тръвните до 31.12.2006г., след тази дата не е актуален, именно, заради параграф 4. Как да ти го обясня - незнам. Значи караш си колата с колкото си искаш, обаче фотат ли та - плащаш.

Според твоя пример с колата значи, че тръвните трябва да са забранени. Да пише в закона "Забранени". А, аз мога да карам колата с колкото си искам, но в закона пише забранено с еди колко си и с това подлежа на наказание. Тук е разликата според мен. Няма забрана. Значи всеки може да си ги отглежда колкото си иска, но без регистрация, че не се допуска от параграфа в случая. Последно - този член има ли го в закона или го няма? И, ако го има за какъв член е там?