PDA

Виж пълната версия : Кандидат пчелар



RDV_83
30.05.2014, 08:59
Здравейте на всички,
От доста време имах желанието да започна да се занимавам с пчеларство, от известно време чета литература гледам филмчета и ето че вече съм горд собсвеник на ДБ отводка с 4 рамки пило + 2 мед и прашец, настанена в 12 рамков кошер. Сложих и също така и една рамка с основа и й сипах в хранилката около 600мл захарен сироп 1:1. По време на прехвърлянето от преносното сандъче в кошера ме жилнаха 3 пчели една по корема, една на китката и една на фалангата на палеца. Общо взето нямам големи проблеми освен че снощи се появи един досаден сърбеж на местата където съм жилнат.
Жилата се опитах да извадя както трябва.Нормално ли е да се получава такъв сърбеж и то 12часа след жиленето и има ли начин за предотвратяването му?
Пчелите ги прехвърлих рано сутринта но след обяд времето започна да се разваля, късния следобед и вечерта дори имаше дъжд, градушка и бурен вятър. Възможно ли е това да е попречило по някакъв начин на пчелите да опознаят района. Отводката е взета от пчелина на растояние >30км.

Благодаря предварително!

Иван

Gogo
30.05.2014, 11:04
Алергичната реакция причинява подуване, а подуването разпъване на кожата, което причинява сърбежа, или поне така си го тълкувам аз. Нормално е. :)

Доколкото съм чел, когато се практикува подвижно пчеларство, то пчелите се местят на мястото на бъдещата паша, седмица преди да цъфне, за да опознаят района. Оттам би следвало, че при теб все още не са го опознали достатъчно добре. :)

Standart
30.05.2014, 11:05
Ами честито! Що се отнася до жиленето всеки го понася различно и затова е хубаво да си направиш тест за алергия към отровата(правилно е преди още да се захванеш с пчелите)защото с това шега не бива. Иначе ако не си алергичен след време ще гледаш само с досада на ужилванията. Пчелите ще си "опознаят" района неизбежно е. По-важно е ти да си наясно с медоноса около тебе. Началото ти е правилно, но ако си близо и подхранваш редовно ще градят бързо и не трябва да ги оставяш без основи защото ще ти бъдат крайно необходими особено ако нямаш допълнително изградени.
Продължавай с четенето и късмет!

RDV_83
30.05.2014, 12:51
Изследване за алергичност не съм си правил, преди също съм жилен от пчели и не е имало нищо страшно, явно трябва и малко време за да привикна.Е трябва и да се работи внимателно и спокойно. За района в който съм поне според мен не е много добър но може и да греша. За подхранването мисля да го правя редовно и същевременно да разширявам с рамка с основа след като предишната бъде изградена изцяло

spooks
30.05.2014, 17:45
Щом са те жилнали и не си станал като балон е добре. То по принцип повече сърби отколкото боли. Всеки път е различно. Преди 2 седмици отнесох по ръцете 7-8 жила - лек оток за няколко часа и отшумя.Седмица по късно(миналата) само 3 пъти ме убодоха по дясната ръка. 15 часа по-късно ръката ми отече мноооого и започна отока да слиза към предмишницата. На другия ден започна всичко да минава.