PDA

Виж пълната версия : Преместване и ротация на кошери



Gogo
29.05.2014, 10:22
Имам един рой, който от липса на инвентар позиционирах върху друг кошер, с входа на другата страна. Как трябва да процедирам, когато реша да го смъкна, като самостоятелен, ориентиран в посоката на долния?

И още, ако искам цялата редица с кошери да преместя с 2 метра назад, нужно ли е да го правя в определен сезон или може по всяко време?

Nik_m
29.05.2014, 19:32
Трябва да уеднаквят миризмите и ги събираш. Може да ги дърпаш по 50см. на ден на зад а зимата може да ги местиш както си искаш, тогава при първтото облитане си научават мястото.

Gogo
29.05.2014, 19:44
Благодаря. По първия въпрос, явно не съм успял да се изразя правилно.
Основния кошер гледа на изток.
Второто семейство върху него, гледа на запад.
Искам горното семейство да го обособя като отделен кошер и да гледа на изток.
Питам от страх, да не стане някое налитане на пчели в друг кошер, когато го сваля и обърна.

de4o82
29.05.2014, 21:07
Благодаря. По първия въпрос, явно не съм успял да се изразя правилно.
Основния кошер гледа на изток.
Второто семейство върху него, гледа на запад.
Искам горното семейство да го обособя като отделен кошер и да гледа на изток.
Питам от страх, да не стане някое налитане на пчели в друг кошер, когато го сваля и обърна.
Ако има летяща пчела, а то ще има, най сигурният и труден вариант е, преместваш кошера на 5км, след седмица ги слагаш къде ти е кеф.
Иначе изместваш и летящата пчела ще се разпредели по другите кошери. Аз така обединих 2 отводки и след 10-15 мин нямаше лутащи се пчели, на празното място :)

FVCVS CAESAR
29.05.2014, 23:44
Тоя, дето гледа на запад, прави крачка в страни. После през няколко дни го въртиш по малко в желаната посока. Няма какво толкова да стане. Ако видиш, че пчелите почнат много да се лутат, значи си го завъртял повече отколкото трябва и връщаш обратно половин ход или колкото прецениш. Всъщност те пчелите сами ще ти покажат с колко... Пък и винаги можеш да го върнеш в изходно положение.
Вероятно пчелите отначало ще си търсят входа високо. За да не се шашкат, може кошерът да стъпи върху нещо (каквото и да е) и постепенно да слиза надолу.
Характерни цветни фигурки на входа, с които пчелите са свикнали, помагат за по-бързото им преориентиране, вкл. и във височина.

Mateev
30.05.2014, 06:32
Това с постепенните местения мисля че е излишно. Базирам се на моя опит при направата на голи роеве. Оказа се, че пчелите успяват да намерят собствения си кошер дори и тогава, когато е преместен на 5 метра встрани. Изглежда на близки разстояния се ориентират по миризмата и безпогрешно си намират кошера. Налитат в чужди кошери чак тогава, когато собствения им кошер е преместен на другия край на пчелина.

На фона на това знание вече съм склонен да си мисля, че местения или въртене на кошера в зона от 3-4 метра е абсолютно безопасно и старите пчели пак ще си го намерят. Самият факт, че при липса на кошера кръжат около мястото в зона около 4-5 метра говори за същото. Явно това е зоната им на търсене, в която те се ориентират по миризмата, и си го намират безпогрешно.

Доказателство за това мое твърдение е и факта, че при подвижно пчеларство с фургони с много кошери пчелите си намират собствения, въпреки факта, че в 5-метровата зона има поне 20-30 други кошера. Какво - нима пчелите могат да броят и да знаят, че 3-ти ред, 7-ми кошер е техния? Нищо подобно - просто в последните 2-3 метра от техния полет те вече се ориентират по миризмата.

FVCVS CAESAR
30.05.2014, 17:29
Ако иска да подсили долното семейство с летящи пчели, може да пробва. :)

jitensha
19.06.2014, 14:00
На мен ми се налагаше десетки пъти да местя кошери на разстояние 10-20-50 метра и просто изчаквам да спрат да летят, примерно девет и половина вечерта, затварям прелките, паля челника и ги местя. На следващия ден си се облитат наново и на старото място не се мотат пчели. Дали е лошо? Мисля,че работи...

jnev
25.06.2014, 15:47
Здравейте видях темата и реших да пиша тук вместо да пускам нова тема.Въпросът ми е имам няколко кошера ДБ 12 и поради факта че района не ми е подходящ за тях реших да ги сменя с 8 рамкови ДБ и питането ми е как да ги прехвърля от 12 рамковия в 8 рамковия има ли нещо по специално или просто прехвърлям рамките в осмицата и го слагам на мястото на дванаиската.

Mateev
25.06.2014, 22:26
Ами трудно ще натъпчеш 12 рамки в 8-рамков кошер. Следователно ще ти се наложи част от тях да ги оставиш настрани. При това положение възниква проблем с майката - трябва да я намериш и да се убедиш, че тя е отишла в новия кошер. Възниква проблем и кои точно рамки ще преместиш и кои ще оставиш настрани. Точния отговор на този въпрос зависи от това искаш ли да направиш някоя друга отводка и да си увеличиш бройката на кошерите, или не. Ако искаш отводки, веднага възникват още 10 въпроса, свързани с налитане, млади и стари (летящи) пчели и т.н.

vlado 9
26.06.2014, 08:20
Въпросът ми е имам няколко кошера ДБ 12 и поради факта че района не ми е подходящ за тях реших да ги сменя с 8 рамкови ДБ

А каква ще е конфигурацията, плодника само 1или2 с 8дб рамки ще е , на каква рамка ще е магазина.

jnev
26.06.2014, 11:04
Извинявам се че не съм пояснил сега ще го направя 12 рамковия кошер е отводка от май тази година която в момента е на 6-7 рамки пълни с пчели и мисълта ми е тези 7 рамки с пчелите да ги прехвърля в 8рамков кошер няма да ми остават излишни рамки и да се чудя коя къде да сложа.Искам да ги прехвърля защото мисля че тази 12 е много голяма а пашата е слаба и много трудно ще го изпълнят този дванайсетак.Един плодник с 8 рамки ДБ и един магазин ДБ това ми е кошера в който искам да ги прехвърля.

vlado 9
28.06.2014, 07:11
Тази година 1 корпус може и да ти стигне,но догодина само с 8 рамки за плодник ще гониш рояци,независимо от района.