PDA

Виж пълната версия : Въпрос за свищеви маточници.



Сашо70
28.05.2014, 20:58
Здравейте.Преди седмица хванах рояк и го прибрах в кошер с две рамки с мед ,две изградени празни и една с основа.Днес ги прегледах и видях ,че на едната изградена рамка има два свищеви маточника,но никъде не се вижда никакво пило по рамките.Не успях да видя и майката.Новак съм и моля за съвет какво да предприема.Благодаря предварително.

Вълчан
29.05.2014, 08:01
Това е самосмята, майката на роя е старата майка на кошера.

валко
29.05.2014, 10:48
Наи вероятно роя няма маика маточниците захранени ли са ,сложи една пита с отворено пило и ще видиш какво е положението,но не е самосмяна някои колеги пишат глупости стара маика пък няма пило .

vlado 9
30.05.2014, 20:55
Сашо 70–по какаво прецени че маточниците са свищеви?Къде на питата са маточниците?Запечатани ли са?

de4o82
30.05.2014, 22:38
Здравейте.Преди седмица хванах рояк и го прибрах в кошер с две рамки с мед ,две изградени празни и една с основа.Днес ги прегледах и видях ,че на едната изградена рамка има два свищеви маточника,но никъде не се вижда никакво пило по рамките.Не успях да видя и майката.Новак съм и моля за съвет какво да предприема.Благодаря предварително.

Абе хора гледайте какво пише Сашо70- сложил е две рамки ПРАЗНИ, къде го силите самосняма, къде са маточниците!!
Роят 99% е без майка, сложи пило и да си направят или предай такава, а изградените маточници са със сигурност без яйце и нема са захранени, щом няма яйца по питата.

FVCVS CAESAR
31.05.2014, 00:54
Чак пък 99%...
Какви свищеви маточници, ако няма пило?! И какви маточници за самосмяна, ако няма майка?! Кви пет лева? :)
Това да не са просто маточни чашки?
Може майката да е пронесла вече, но да не си забелязал яйцата...
А може и да не се е оплодила, ако времето при вас е неблагоприятно като тук.
Ако пчелите се държат нормално, вероятно има някаква майка, но наистина пита с открито пило би показала най-сигурно.

Юрий Цветков
31.05.2014, 10:13
de4o82, ти до сега колко роя без майка си заселвал?

de4o82
31.05.2014, 12:33
de4o82, ти до сега колко роя без майка си заселвал?

2, при условие, че са вадени от дърво (демек били са се установили)

Юрий Цветков
02.06.2014, 10:56
Извинявай, но това няма нищо общо с заселване на хванат рой, излязал от рояващ се кошер.

Светозар Каменов
02.06.2014, 13:33
А бе как роя ще е без майка? За какво тогава ще тръгнат пчелите от кошера? Това им е естествения начин на размножение, а няма да има майка. Може да не е оплодена ама майка ще има. Както казва цезар, възможно е да не се е върнала от брачен полет. А е възможно и още да не е започнала да снася, както старата, така и младата новооплодена. Пита с яйца ще даде най-точен отговор.

de4o82
02.06.2014, 18:44
А бе как роя ще е без майка? За какво тогава ще тръгнат пчелите от кошера? Това им е естествения начин на размножение, а няма да има майка. Може да не е оплодена ама майка ще има. Както казва цезар, възможно е да не се е върнала от брачен полет. А е възможно и още да не е започнала да снася, както старата, така и младата новооплодена. Пита с яйца ще даде най-точен отговор.

Никой не спори, че роят излита с майка, въпросът е при хващане на роя или друга причина, след поставянето в кошера дали е там!!

vlado 9
02.06.2014, 18:50
Добре върви.темата, само дето този който.я отвори го няма.никакъв

БУТАНЯ
02.06.2014, 19:57
аз хванах рои със майка която я видях и му сложих и една пита със пило и след една седмица щто да видя маточници вместо пило какво е това чудо колеги знаели някои

Светозар Каменов
04.06.2014, 13:26
Никой не спори, че роят излита с майка, въпросът е при хващане на роя или друга причина, след поставянето в кошера дали е там!!
Да, аз не съм те разбрал правилно. Сега пак прочетох и разбрах какво имаш предвид. Извинявам се.


БУТАНЯ, вероятно майката не е била оплодена,не се е върнала от брачен полет и са си направили маточници. Друг е въпроса до колко ще са качествени.