PDA

Виж пълната версия : КАК ДА СПРА НОВО РОЕНЕ



valio
24.05.2014, 15:03
Ситуацията е следната: Кошерите ми са далече и покрай дъждовете не ги прегледах навреме за да отстраня маточниците. Единият ми се рои но успях да го хвана преди 2 седмици / с много зор и 8 ужилвания/! До тук водя в битката обаче днес отново дава признаци за роене въпреки, че съм отрязал маточниците и съм сложил магазин. Ами сега? какво да правя? Ако някой има идея моля за съвет.

scutellator
24.05.2014, 17:08
Отводка със старата майка. Като му мине мерака ги обедини.

Nik_m
24.05.2014, 20:29
Отводка със старата майка. Като му мине мерака ги обедини.
Това го пробвах и не става.
На 3 семейства им отнех по 3 пити с пило + старата майка, изчистих маточниците и максимално разширение + много основи и си мислех че съм спрял роевия нагон, но не 1вия се рой а останалите ги отворих на време и махнах майките който издаваха някакъв звук и изчистих неизлюпените маточници.

simo
24.05.2014, 20:44
Пробвай със стръскване на пчелите на платно пред кошера и разбъркване на питите в него. При мен сякаш тоя метод проработи, сега всички са в роботно състояние и пълнят магазините от аморфата.

scutellator
24.05.2014, 21:42
Това го пробвах и не става.
На 3 семейства им отнех по 3 пити с пило + старата майка, изчистих маточниците и максимално разширение + много основи и си мислех че съм спрял роевия нагон, но не 1вия се рой а останалите ги отворих на време и махнах майките който издаваха някакъв звук и изчистих неизлюпените маточници.


Ако просто разрушаваш маточниците, те ще продължават да си правят нови след теб ( и съответно някой ден няма да ти излезе късмета и майката ще избяга). С отнемане на майката, започват отново да я хранят и бързо възвръща размери. А пък основното семейство, без майка рано или късно ще престане да прави маточници. Който иска да ги разрушава или да ползва семейството за отводки, за отглеждач, за двусемейно (демари) или пък медовик. Мен лично в повечето случаи ме интересува майката да не избяга или да не започнат да щъкат неплодни майки ( и да прогризват маточниците по отглеждачите), в останалите - дори не си правя труда.

Nik_m
25.05.2014, 05:28
След махането на майката и изчистването на маточниците пчелите са си направили нови.
Може би трябваше след 5 дена за изчистя пак маточниците като оставя само 2та които бях оставил при първото чистене. Те вече няма да имат яйца да заложат нови матоници.

FVCVS CAESAR
25.05.2014, 07:56
Два-три дни преди да се излюпи първият роеви маточник, унищожавам всички свищеви и проверявам основно роевите, като оставям само един - най-добрия, по моя субективна преценка. Останалите се унищожават или отиват в нуклеуси... Ако случайно обаче остане някоя пита с открито пило (макар и възрастно), могат пак да заложат маточници.

Mateev
25.05.2014, 08:27
Тази година беше ГОДИНАТА НА РОЕНЕТАТА и определено ни даде шанс да поекспериментираме с всякакви методи - знайни и незнайни. Искам да споделя какво научих аз от нашите експерименти.

Първо съгласно познанието от форума, че спирането на роенето е НЕВЪЗМОЖНО, аз реших всяко едно семейство с роево настроение да го разфасовам на отводки. Надеждата беше, че когато останат малко пчели и много празни пити, семейството ще реши, че роенето вече се е състояло. Правех отводки само с по 2 пити с пило и шепичка пчели. Част от тях се оказаха неуспешни, защото майката не се завърна от брачен полет, но това си беше ясно от самото начало. Голяма част от отводките обаче оцеляха и се стабилизираха в акациевата паша.

Най-интересното беше, че базовия кошер въпреки че беше останал почти без пити с пило и ВЪПРЕКИ ТОВА продължаваше да прави опити да се рои - ПАК, и ПАК и ПАК. Тогава се позамислих и стигнах до извода, че всъщност аз съм взел почти всички пити с пило на базовия кошер, но НЕ СЪМ МУ ВЗЕЛ ПЧЕЛИТЕ !!! Да предположим, че преди роенето в него е имало 60 000 пчели, от които 30 000 млади и 30 000 летящи. Разфасовайки го на 4 отводки аз всъщност съм разфасовал питите и младите пчели и на всяка отводка са се паднали само 30 000 / 4 = 7500 млади пчели. На основния кошер обаче са се паднали 7500 млади + 30000 стари = 37 500 пчели. Тогава всъщност осъзнах, че:

НИКАКВИ ОТВОДКИ НЕ МОГАТ ДА СПАСЯТ ОСНОВНИЯ КОШЕР ОТ РОЕНЕ просто защото старите летящи пчели пак си остават в него, а те са преобладаващо количество по време на силна паша.

Нататък изводите вече са ясни - Кошер не може да бъде спрян от роене по никакъв начин, освен ако не намалим и броя на СТАРИТЕ ПЧЕЛИ. Младите пчели ги намаляваме посредством изземване на пити с пило и пчели, а старите пчели ги намаляваме посредством слагане на 2 НОВИ ПРАЗНИ КОШЕРА на мястото на стария. Старите пчели налитат в тях приблизително по 15000 бройки в кошер, а останалите 30 000 млади ги делим на 2 или на 3 отводки с по 15 или 10 хиляди пчели.

Mateev
25.05.2014, 08:45
Така модифицираната технология този път проработи и всичко приключваше от раз. Накратко я описвам отново:

1. Стария кошер се премества и от него се правят 2 или 3 отводки с пити с пило и с млади пчели. Тези отводки си разпределят по равно около 30 000 млади пчели.
2. На негово място се слагат 2 нови празни кошера с по 1 пита с пило и 9 неизградени рамки. Вечерта те се сдобиват с по 15 000 стари пчели.
3. На всички отводки и кошери се слагат по 2 бр. хубави здрави едри маточници.
4. Майката не се търси - тя по случаен начин попада в един от кошерите или отводките.
5. Веднага се започва с хранене, особенно на отводките с млади пчели.

При тази технология от 1 кошер се получават 4 или 5 отводки. Правил съм дори по 6 от ЛР кошери. Успеваемостта (върнали се оплодени майки) я оценявам някъде на 80%. Не е никаква беда ако някоя отводка не успее, защото ежедневно се генерират нови и нови, и неуспелите кошери отново се сдобиват със семейства.

Mateev
25.05.2014, 09:01
Колкото до опитите да се спре роевото настроение и семейството да се запази ЦЯЛО, щото да започне да работи за мед - такова чудо може и да е възможно, но със сигурност ще коства на пчеларя много труд, време и нерви с нищожен шанс за успех. Не знам струва ли си въобще да се правят опити в тази насока. Ако човек има само 10 кошера и е склонен денонощно да бди над тях - може би си струва. Ако обаче кошерите са стотици, тогава е нужен бърз и 100% надежден метод, който го описах по-горе.

Като цяло така съм организирал нещата, щото всеки един пчелин и всеки един кошер да бъде проверяван веднъж на 3 дена. При тази проверка се прави следното:
1. Проверяват се медовите корпуси и ако килийките са напръскани с нектар или мед на 100%, добавя се нов корпус.
2. Проверява се дали майката е задръстена и ако да, вземат се пити от плодника и се качват в медовите корпуси.
3. Гледа се и за изградени маточници и ако са много, прави се бърза разфасовка на кошера по описания по-горе метод.
4. Хранят се вече направените отводки и се проверява дали майката се е оплодила.

Цикъла е много сгъстен, върти се ежедневно, и не можем да си позволим нито една дейност, която би консумирала много време. Падат се по 10 проверени/обработени кошера на човек на час или максимум по 5-6 минути на кошер.

bigbo4ko
25.05.2014, 09:31
http://www.yaruley.ru/video/vip/6/soderzhanie_pchel/nachinajushhemu_pchelovodu_vyvod_iz_roevogo_sostoj anija

Mateev
25.05.2014, 10:21
Клипа потвърждава това, което сам си го открих, а именно:

РОЕВО НАСТРОЕНИЕ СЕ ПРЕКРАТЯВА ПОСРЕДСТВОМ ОТНЕМАНЕ НА СТАРИТЕ ЛЕТЯЩИ ПЧЕЛИ, а не посредством отнемане на пити с пило.

Нататък вече има една или друга вариация за делене на семейството в зависимот от конкретните нужди на пчеларя. Аз лично се нуждая от бързо разрастване на пчелина и именно поради тази причина деля на 3, 4 или 5, а колегата от клипа дели само на две.

Трябва да се отчете и един допълнителен фактор, а именно това, че сега все още сме в началото на сезона. Отводка, НАПРАВЕНА СЕГА, има предостатъчно време да се развие в пълноценно семейство до края на сезона. Това е така дори и тогава, когато отводката е много слаба (само на 2 рамки). С напредването на сезона обаче трябва да се правят все по-силни и по-силни отводки (на по-много рамки). В края на сезона (след 15-ти юли до 1-ви август) отводки вече се правят САМО НА ЦЕЛИ ЛР КОРПУСИ (двата корпуса на плодника дават 2 нови семейства на по 1 корпус).

ПС: Иначе от клипа научих нещо ново, което не го знаех. Колегата от клипа твърди, че докато старите пчели чакат в новия кошер излюпването и оплождането на майката, ТЕ СА НАПЪЛНО РАБОТОСПОСОБНИ !!! И тъй като не могат да градят без майка, започват да летят по полето, ДА НОСЯТ НЕКТАР и ДА ПРАВЯТ МЕД. Тоест трябва ВЕДНАГА ДА ИМ СЛАГАМЕ МЕДОВИ КОРПУС. Това силно ме заинтригува и трябва да го пробвам дали наистина е така.

Другото ценно, което се казва в клипа е, че докато голия рой чака раждането и оплождането на майката от маточника, ние всъщност имаме на разположение 1 или 2 седмици, през които ако намерим/купим готово оплодена майка, можем да я придадем веднага и тя ще бъде приета на 100%.

FVCVS CAESAR
25.05.2014, 10:56
http://www.yaruley.ru/video/vip/6/soderzhanie_pchel/nachinajushhemu_pchelovodu_vyvod_iz_roevogo_sostoj anija
При тази технология получаваме пак горе долу същия краен резултат: Отводка със старата майка и основно семейство с всички летящи пчели + малко запечатано пило + един маточник. Само че го правим наопаки, поради което в семейството с маточника остават много малко млади пчели, но ако чакаме майката да се оплоди, да пронесе, да се излюпят пчели... то ще отслабне повечко.
Мисля, че и двата начина си имат някои предимства и недостатъци.
...
Има значение също какви цели преследваме...

Nik_m
25.05.2014, 19:17
Ако пчеларя е достигнал максимума на кошерите и не иска да увеличава бройката.
Тогава как може да се спре роене без да се дели семейството.

Niki1313
25.05.2014, 19:57
Ако пчеларя е достигнал максимума на кошерите и не иска да увеличава бройката.
Тогава как може да се спре роене без да се дели семейството.

Просто, просто та дрънка.
Семейството, което ще се рой се вдига на втори етаж (без значени на системата кошери) или се премества с все пчели и кошер на друго място в пчелина. На мястото на преместеното семейство се поставят неисградени пити (наполовина на рояващаото се семейство). на следващия ден се намира майката от преместеното семейство и се поставя на восъчните основи. Преди да започне следващата паша се обединяват, като със старата майка може да експериментираш.

1. Спира се роенето
2. Изграждат се перфектни пити
3. Създава се мощно семейство за следващата паша


Клипа потвърждава това, което сам си го открих, а именно:

РОЕВО НАСТРОЕНИЕ СЕ ПРЕКРАТЯВА ПОСРЕДСТВОМ ОТНЕМАНЕ НА СТАРИТЕ ЛЕТЯЩИ ПЧЕЛИ, а не посредством отнемане на пити с пило.

С главни и червени букви нали не се пишеше.

РОЕВО НАСТРОЕНИЕ СЕ ПРЕКРАТЯВА ПОСРЕДСТВОМ ОТНЕМАНЕ НА СТАРИТЕ ЛЕТЯЩИ ПЧЕЛИ
С годините практика ще се убедите, че не сте били прав.



Другото ценно, което се казва в клипа е, че докато голия рой чака раждането и оплождането на майката от маточника, ние всъщност имаме на разположение 1 или 2 седмици, през които ако намерим/купим готово оплодена майка, можем да я придадем веднага и тя ще бъде приета на 100%.

Не пробвайте този вариант - само ще загубите или пробвайте за да се убедите

.....[QUOTE=Mateev;39365]Колкото до опитите да се спре роевото настроение и семейството да се запази ЦЯЛО, щото да започне да работи за мед - такова чудо може и да е възможно, но със сигурност ще коства на пчеларя много труд, време и нерви с нищожен шанс за успех. Не знам струва ли си въобще да се правят опити в тази насока. Ако човек има само 10 кошера и е склонен денонощно да бди над тях - може би си струва. Ако обаче кошерите са стотици, тогава е нужен бърз и 100% надежден метод, който го описах по-горе........

Метода, който описвам по-горе е именно за хора, които отглеждат много семейства. За около час се оправят около 20-30 семейства. Метода е прост бърз и надежден с две малки условия - само восъчни основи и само старата майка на восъчните основи със старите пчели.

Успех.

Niki1313
25.05.2014, 20:06
Нещо не се справих с множественото цитиране, но се надявам смисъла да се схване.

Искрен Мутафов
25.05.2014, 20:13
Нещо не се справих с множественото цитиране, но се надявам смисъла да се схване.


Ами редактирай го тогава...

scutellator
25.05.2014, 20:23
Ако пчеларя е достигнал максимума на кошерите и не иска да увеличава бройката.
Тогава как може да се спре роене без да се дели семейството.

ХР ... и след 2-3 седмици отваряш да провериш. Роевото настроение би трябвало вече да е преминало, каквото е имало излюпени майки в един момент започват да се убиват ( поради невъзможност да излетят навън). Когато остане една майка, просто се отваря някой от входовете ( или ХР се маха) за да може майката да се оплоди.

Най-ефективния начин да се спре роене е пчелите в семейството да не изпадат в роево наствоение. Механичните методи за предотвратяването му не винаги дават резултат (особенно в година като тази) - каквото и да направим крайната дума я казват пчелите.С отстраняването на инстинкта за роене от пчелата ( с мярка!!!) освен всичко друго могат да се постигнат много по-силни от обичайното семейства (тъй като не тръгват да се роят когато станат на 6-7 или 20 междурамия с пчели).

(Между другото съм виждал семейства който предприемат роене дори при 5ДБ междурамия с пчели и предостатъчно пространство за развитие и складиране на мед)

Nik_m
25.05.2014, 20:26
Аз разбрах така.
Значи имаш кошер на 3 корпуса който е изпаднал в роево състояние.
1 Преместваш кошера на друго място.
2 Поставяш на неговото място друг кошер с 15 рами в.о. и старата майка.
3 Кошера който е преместен ще спре роенето и първата излюпена майка ще прояде останалите матоници.
4 След като се оплоди новата майка (евентуално преди пашата) семействата се обединяват, като основния кошер се върне на старото си място върху корпусите с в.о. (вече изградени).
5 По принцип младата майка трябва да убие старата.

Niki1313
25.05.2014, 20:39
Аз разбрах така.
Значи имаш кошер на 3 корпуса който е изпаднал в роево състояние.
1 Преместваш кошера на друго място.
2 Поставяш на неговото място друг кошер с 15 рами в.о. и старата майка.
3 Кошера който е преместен ще спре роенето и първата излюпена майка ще прояде останалите матоници.
4 След като се оплоди новата майка (евентуално преди пашата) семействата се обединяват, като основния кошер се върне на старото си място върху корпусите с в.о. (вече изградени).
5 По принцип младата майка трябва да убие старата.


Да, точно си разбрал, но по-добре би било ако не се изпадне в роево настроение, както казва колегата "африканска пчела"

Nik_m
25.05.2014, 20:53
В моето село пчелари с по 10 - 15 години опит им изпаднаха кошерите в роево и то на 90% а какво остава за новобранец като мен с 1 година стаж.
Аз направих всичко което бях прочел преди да започнат да се роят - разширих с по 1 корпус с основи, 2 строителни рамки силна вентилация (във всеки кошер имаше по много празно място и много работа)
До един момент всичко беше ок, времето беше лошо но после дойдоха 2 хубави дни точно когато започна да отделя рапицата а след тях 10 в който не спря да вали.
Направо не мисли как се оправят 100 семейства в роево.

jako_r
25.05.2014, 21:23
Доколкото разбирам scutellator описва демари.Това е много добър метод,има тема в форума.

Петър84
26.05.2014, 00:24
Със рояка излизат ли и търтей или само пчели работнички?

argilov
26.05.2014, 04:43
Всичко излиза,пчели,търтеи,2,3 майки.

scutellator
26.05.2014, 11:05
Именно! Всеки си мисли че може постоянно да му се разминава и кошерите му да не се роят. Тази манипулация, онази манипулация и хоп, по някакъв начин сме провалили намеренията на пчелите.
Отглеждането на серия от майки-сестри и подбирането на най-неройливите от тях за разплод всеки сезон е много, много по-лесно, отколкото извършването на енергоемки манипулации всеки втори, трети или дори четвърти сезон.
Естествено, оценяването на едно семейство по неройливост е истински показателна единствено в години когато всички семейства (или почти всичкиblush;) тръгват масово да се готвят за роене.

FVCVS CAESAR
26.05.2014, 18:49
Скептично съм настроен относно способността на пчеларя обективно да оцени склонността към роене.
Редица фактори оказват влияние, а семействата никога не са при напълно равни условия, каквито особено трудно се постигат при по-голям брой кошери.
Понякога половин празна пита в повече може да е от решаващо значение...

scutellator
26.05.2014, 22:18
Понякога половин празна пита в повече може да е от решаващо значение...

В такъв случай щом има "половин празна пита в повече", така или иначе трябва да бъде изхвърлен от групата на потенциалните бащини/майчини семейства. Никой не иска (поне не и аз) непродуктивни, но и неройливи семейства. Ниския роеви индекс се характеризира с наличие на вички условия за роене, но то не се състои дълго време. Щом кошера се пръска по шевовете и семейството не може да се побере вътре, без да има признаци за роене - това е което търсим, нищо повече. Както и да е, при оценяването сравнявнението винаги трябва да се прави между майки-сестри самостоятелно за себе си от оценяването на другите групи майки-сестри (има по-малки амплитуди в наследствените качества).

Обикновенно не се търси само едно качество, тъй че и тук се взема в предвид цялостната комбинация от качества, или най-добрия компромис в съчетанието на няколко такива ( спрямо локалните условия и при съответния начин на отглеждане).
Голяма част от избора е субективен и се прави "по усет" (сложна формула преценяваща огромно множество от променливи, на подсъзнателно ниво). И без това няма смисъл човек да се стреми винаги да използва за разплод индивиди притежаващи оценка 10 от 10 по субективната му оценяваща система, а просто да открие и отстрани онези с оценка под "8" или "7" (спрямо най-доброто семейство от групата), например. От една страна практически това е невъзможно, а от друга трябва да се има впредвид и запазването на някакво генетично разнообразие.

FVCVS CAESAR
27.05.2014, 00:08
Значи утре отивам да ги свия всичките на по един - два корпуса, за да се пръснат по шевовете. Ще ги държа така две - три седмици, за да видя кой няма да рои. После само него ще размножавам. :)
Пък и продуктивност ще искам от него... :)

argilov
27.05.2014, 05:40
Като ги свиеш купи и по дълга стълба и, си готов за екшън.

Юрий Цветков
27.05.2014, 15:51
(във всеки кошер имаше по много празно място и много работа)
.
Казваш, че имали много работа. Я кажи според теб, каква им е била работата през тези 10 дни, когато е валяло нон-стоп?

И още един въпрос: Храни ли ги през този период?

FVCVS CAESAR
27.05.2014, 17:57
Като ги свиеш купи и по дълга стълба и, си готов за екшън.
В никакъв случай!
Да вървят където искат, не ми трябват таквиз ройливи семейства! Веднъж завинаги ще се отърва от тях... :)

Ако трябва малко по-сериозно по отношение оценката на качеството "ройливост":
Тази зима взех от един съсед два бр. ЛР, че вече е на години и не можел да ги гледа. Човекът изрично ме предупреди да внимавам с единия, защото бил склонен към роене. Миналата година му се бил роил. Редовно следя плодника му и досега един маточник не съм видял, въпреки ройливата година.
В други два, които прецених, че са много стойностни семейства, неагресивни, с много плодовити майки, умишлено оставих майката блокирана в долния корпус с по-голямата част от пилото, за да заложат пчелите маточници. После качих питите с маточници над ХР и ги замених с празни пити и ВО. Един - два дни що годе слънчево време и пчелите забравиха за роевите си мераци, но си отгледаха маточниците.
Друго семейство, което общо взето ми е най-медоносното, заложи два - три роеви маточника с яйчица. Обяснявам си го с това, че майката е изключително плодовита, а аз не й осигурих навреме достатъчно свободни площи. Зарадвах се на маточниците, но не ги преместих над ХР, а ги оставих в плодника, но й осигурих няколко празни пити и ВО. Последваха един - два що годе слънчеви дни, а маточниците изчезнаха без следа.
Само един прояви упорство в опитите да се рои. Подозирам, че причината е износването на майката и по-големите хранителни запаси под ХР, а не някаква генетична обусловеност, защото за пръв път му се случва. При него се принудих да отделя майката в самостоятелна отводка..., в която няколко дни по-късно намерих два маточника за самосмяна.
В заключение мога да кажа, че по никакъв начин не мога да преценя кое семейство проявява някаква засилена склонност към роене... :)

argilov
27.05.2014, 19:24
Според моите наблюдения, за ройливост трябват условия.Прашец,нектар и недобри условия да работят.

Mateev
27.05.2014, 20:44
В заключение мога да кажа, че по никакъв начин не мога да преценя кое семейство проявява някаква засилена склонност към роене... :)

Инстинкта към роене е много базов и много фундаментален, за да си мислим, че имаме шанс посредством селекция да го подтиснем. Това е инстинкт за размножаване и от него зависи бъдещето на целия род. Все едно да се опитаме да селекционираме мъже, които няма да се възбуждат при вида на гола мацка. Мислите ли, че въобще това е възможно?

Колкото до другите признаци, по които хората се опитват да правят селекция, там нещата също са изключително сложни. Питайте Scutellator-а. И нещата със селекцията много повече зависят от случайности, отколкото от целенасочената селекционна дейност. Някой гени се прехвърлят не във всяко поколение, а през едно или повече поколения. Нима не сте чували при хората за бели родители, родили черно дете или обратното. Нима не сте чували вица за хубавата майка и умния баща. Какво ще е детето? Хубаво като майката и умно като бащата или обратното - тъпо като майката и грозно като бащата? Ха-ха.... или може би ще вземе белезите на комшията????

scutellator
27.05.2014, 21:36
Инстинкта към роене е много базов и много фундаментален, за да си мислим, че имаме шанс посредством селекция да го подтиснем.

Когато се прекали със селекцията против ройловост често пчелите стават напълно неспособни да се размножават сами по естествен път. Умира майката и ако пчеларя не придаде друга, семейството загива защото не може да си произведе нова. Способността да градят и отглеждат маточници просто излиза от гените им. Колкото е по-нисък роевия индекс, толкова е и по-трудно отглеждането на търтеи (като количество) и са нужни повече усилия ( по-силни пчелни семейства, стесняване, подхранване с прашец - все методи които биха предизвикали желание за роене/размножаване, т.е. - отглеждане на търтеи) и интервалът в който могат да бъдат получени е по-къс.

FVCVS CAESAR
27.05.2014, 22:09
Все едно да се опитаме да селекционираме мъже, които няма да се възбуждат при вида на гола мацка. Мислите ли, че въобще това е възможно?
Ако вземем генетичен материал от Азис, Евгени Минчев, разни жени с бради и др. под., може пък да постигнем някакъв успех..., знае ли човек... :)

Абе то като се замисля, и аз ще да съм продукт на някаква такава селекция, защото също не се възбуждам от вида на голи мацки, а от леко облечени... Ако има некое и друго парцалче по нея, го намирам за по-готино... :)
Но то всеки си има предпочитания. :)

Nik_m
27.05.2014, 22:15
Ако вземем гени от Азис, Евгени Минчев, разни брадати жени и др. под., може и да постигнем някакъв успех... :)
И се получава търтовка.

FVCVS CAESAR
27.05.2014, 22:21
И се получава търтовка.
ROFL!!!!!!

Stefanbg
28.05.2014, 17:21
Избягвам да давам акъл по теми, по които които не съм се занимавал практически, но многото различни мнения ме провокират и аз да взема отношение.

1. Много уважавам съветите на Генадий Степаненко, този от клипа, който е споделил bigbo4ko . Има доста негови филмчета, аз поне имам 25 и всичко в тях е логически и понятно обяснено. Дори пробвах т. нар. "помадка" за подхранване през зимата и съм доволен от резултата. Аз мисля да се придържам към неговите препоръки и за изход от роевото състояние.

2. Има един руски пчелар, бивш военен летец и шампион по фигурно летене с реактивен самолет, бивш преподавател във военната академия. И като преподавател, лекциите му са много добре издържани. Има три поредици филми. Търсете "Видеопасека". Фамилията му е "Осташов". В една от трите му поредици, Пчельi, в диск 4 разглежда много подробно роенето. И извода, който запомних е, че за да се бориш с неконтролираното роене, трябва със сигурност да знаеш причината за роенето и да я отстраниш. Той споменава. че в литературата се говори за над 30 фактора, но най важните са: Естествен нагон, теснотия, задух, безделие (бездействие)... Мисля, че дъждовете спомогнаха за последното. Препоръчвам ви да изгледате филма му!

Матеев, ако четеш този постинг, потърси лекцията в папката, мисля че се казваше "Летеца". Там са две от поредиците му.

valio
31.05.2014, 19:59
Благодаря за съветите! Ще пробвам системата на Матеев.

ivohit
08.06.2014, 22:19
Инстинкта към роене е много базов и много фундаментален, за да си мислим, че имаме шанс посредством селекция да го подтиснем. Това е инстинкт за размножаване и от него зависи бъдещето на целия род. Все едно да се опитаме да селекционираме мъже, които няма да се възбуждат при вида на гола мацка. Мислите ли, че въобще това е възможно?

Колкото до другите признаци, по които хората се опитват да правят селекция, там нещата също са изключително сложни. Питайте Scutellator-а. И нещата със селекцията много повече зависят от случайности, отколкото от целенасочената селекционна дейност. Някой гени се прехвърлят не във всяко поколение, а през едно или повече поколения. Нима не сте чували при хората за бели родители, родили черно дете или обратното. Нима не сте чували вица за хубавата майка и умния баща. Какво ще е детето? Хубаво като майката и умно като бащата или обратното - тъпо като майката и грозно като бащата? Ха-ха.... или може би ще вземе белезите на комшията????



За черното бебе и белите родители:

Осемдесет и шест годишен мъж отишъл на годишен преглед. Той се похвалил на лекаря:
- Ожених се за осемнайсетгодишно момиче, което забременя от мен. Какво ще кажете, а, докторе?
Лекарят се замислил за миг и отвърнал:
- Ще ви разкажа нещо. Имам един познат, който е голям ловец, но един ден бързал и вместо пушката взел чадъра си. Случило се така, че срещнал огромна мечка. Той вдигнал чадъра, насочил го към звяра и натиснал дръжката. И познайте какво се случило. Мечката паднала мъртва.
- Невъзможно - заявил старецът. - Сигурно я е застрелял някой друг.
- Точно това искам да кажа и аз - отвърнал докторът.

bobi mitrev
09.06.2014, 14:45
За черното бебе и белите родители:

Осемдесет и шест годишен мъж отишъл на годишен преглед. Той се похвалил на лекаря:
- Ожених се за осемнайсетгодишно момиче, което забременя от мен. Какво ще кажете, а, докторе?
Лекарят се замислил за миг и отвърнал:
- Ще ви разкажа нещо. Имам един познат, който е голям ловец, но един ден бързал и вместо пушката взел чадъра си. Случило се така, че срещнал огромна мечка. Той вдигнал чадъра, насочил го към звяра и натиснал дръжката. И познайте какво се случило. Мечката паднала мъртва.
- Невъзможно - заявил старецът. - Сигурно я е застрелял някой друг.
- Точно това искам да кажа и аз - отвърнал докторът.

това беше яко

jojonov
10.06.2014, 15:17
Разсмя ме :)

valio
21.06.2014, 18:18
Благодаря на всички за ценните съвети - с малко със закъснение