PDA

Виж пълната версия : ДБ кошер с вътрешен прашецоуловител



yhj
23.05.2014, 11:09
Здравейте,
опитах са да пригодя стар ДБ кошер за събиране на прашец с вътрешен прашецоуловител,но излезе несполучлив.Появи се проблем-долните летвички почти опират в него и пчелите ги заклейват.Моля за помощ и идеи как да реша проблема!

Mateev
23.05.2014, 11:25
Това е само един от проблемите. Нали осъзнаваш, че докато сам се мъчиш да си правиш прашецоуловител, тепърва ти предстои да допуснеш още поне 20 грешки и да срещнеш още поне още 20 проблема. За половината от тях никой нищо няма да ти каже от този форум, защото също не ги знаят.

Не е ли най-добре да си купиш готов прашецоуловител от човек, който дълги години събира прашец, и който досега е пробвал поне 100 бета весии на различни видове прашецоуловители и техните детайли?

Според мене именно прашецоуловителя е един от най-сложните компоненти на даден кошер. Хиляди хора по света се опитват сами да си ги направят и допускат една и съща грешка хиляди пъти. Ако някой от тях се навие да напише книга, сигурно ще се получи роман от 500 листа със съвети кое как трябва да се направи и защо. На един такъв човек преди няколко дена показах моите прашецоуловители - купешки финландски и полски, и той като започна да ми разказва за недостатъците, говори ми поне половин час. Тогава аз осъзнах колко е трудно, да не кажа НЕВЪЗМОЖНО един начинаещ пчелар сам да си направи добър прашецоуловител още от първия път. Да ти може би ще успееш, но чак след около 10 години и след много натрупан практически опит и десетки различни конструкции, които трябва да пробваш.

Съжалявам за негативния постинг, но ако имаше как да ти помогна само с три изречения, щях да го направя. Аз съм човек със самочувствие за много добър техничар и конструктор, но въпреки това осъзнах, че конструирането на добър прашецоуловител не е лъжица за моята уста. А да правя проби и грешки в следващите 10 години съвсем не ми се иска, така че единственото разумно решение е да си купя готови, но не какви да е, а такива с доказани качества.

yhj
23.05.2014, 11:55
Изглежда не съм обяснил добре.Използвам купен метален вътрешен прашецоуловител,но когато го поставя почти не остава разстояние между него и долната летвичка на рамките и пчелите го заклейват.Не знам ако повдигна долните летвички дали няма да се реши проблема или нещо ще се обърка?

зуница
23.05.2014, 12:01
Снеми размерите на кошера който имаш.Прочети всичко за минимални и максимални разстояния в кошера.След това сметни дали можеш нещо да направиш с поставянето на това което си наумил.Ако не се справиш ,поне ще научиш защо пчелите заклейват рамката за стените или дъното и защо пущат далаци под долните летви или надграждат восък над горната летва.Във всички случаи печелиш!

yhj
23.05.2014, 12:11
"Зуница"благодаря за точния съвет,наистина от там трябваше да започна.

ПП
След кратко търсене попаднах на книгата "Кошери" на доц.д-р Иванка Желязкова и Н.с. Йордан Христов на ИК"Еньовче" от 2006г ,където за разстояние мужду долната летвичка и дъното се посочва 20мм.

P.Dinev
24.05.2014, 08:08
Не е ли най-добре да си купиш готов прашецоуловител от човек, който дълги години събира прашец, и който досега е пробвал поне 100 бета весии на различни видове прашецоуловители и техните детайли?
Кой според вас е този производител на когото може да се доверим? Ако не искате да правите реклама, може и на лични да ми пишете.

Mateev
24.05.2014, 13:22
Например Жечо Мурзов или Симеон Тодоров - това са хора, които от години произвеждат и продават всяка година тонове пчелен прашец. Има и много други, които не ги познавам. Просто се поинтересувай кой произвежда над 1 тон на година и от колко години, и после го помоли да ти разкаже всичко, с което се е сблъскал.

Симеон Тодоров например толкова много прашец е произвел досега, че му е писнало да вее на ръка и е конструирал и направил автоматична машина-веялка. Дори я произвежда и продава. Купих си една, сега ще купувам и втора. Вярно е че звучи като реклама, но как иначе да ви дам информацията за нещо, от което съм доволен. Точно Симеон Тодоров ме въведе в тънкостите по събирането и обработката на прашеца. Каза ми стотици неща, които не ги знаех. Чак ме е яд, че не го записвах всичко това на камера.

Искрен Мутафов
24.05.2014, 17:40
Ами дай посподели някой основни неща с нас непросветените в тия тънкости...
Пък това с камерата звучи много добре, да се спретне тука във форума нещо подобно на това което правят шопите в тяхната си организация - лектория(оп лайн лектория)!

Niki1313
25.05.2014, 20:24
[QUOTE=Mateev;39316]Това е само един от проблемите. Нали осъзнаваш, че докато сам се мъчиш да си правиш прашецоуловител, тепърва ти предстои да допуснеш още поне 20 грешки и да срещнеш още поне още 20 проблема. За половината от тях никой нищо няма да ти каже от този форум, защото също не ги знаят.....

Като минаваш насам обади се да ти покажа перфектното дъно - многофункционално.

.....Да ти може би ще успееш, но чак след около 10 години и след много натрупан практически опит и десетки различни конструкции, които трябва да пробваш.....

Не знам как си прозрял това, но наистина са необходими 10, да не кажа 15 години да се направи нещо смислено, лесно и функционално.

joromainata
25.05.2014, 21:19
[QUOTE=Mateev;39316]Това е само един от проблемите. Нали осъзнаваш, че докато сам се мъчиш да си правиш прашецоуловител, тепърва ти предстои да допуснеш още поне 20 грешки и да срещнеш още поне още 20 проблема. За половината от тях никой нищо няма да ти каже от този форум, защото също не ги знаят.....

Като минаваш насам обади се да ти покажа перфектното дъно - многофункционално.

.....Да ти може би ще успееш, но чак след около 10 години и след много натрупан практически опит и десетки различни конструкции, които трябва да пробваш.....

Не знам как си прозрял това, но наистина са необходими 10, да не кажа 15 години да се направи нещо смислено, лесно и функционално.
Пусни снимки и ние да го видиме