PDA

Виж пълната версия : Случка с пчелен рой



Митьо
21.05.2014, 16:29
Вчера отивам на градината, там ми е и пчелина, и чувам отделянето на рой от някой кошер.
Тъй като в колата имах рамки и основи, набързо зглобих шест пити и ги поставих в празен кошер.
През това време роя се бе хванал на една слива.
Качих се и сметох повечето в преносният сандък. Изсипах го в подготвеният кошер, но и доста пчели останаха в сандъчето, поради тази причина го оставих до кошера, за да се прехвърлят пчелите. След известно време гледам, че кълбото на сливата взе пак да се оформя, явно майката бе там. Взех пластмасово шише, отрязах гърлото и се качих при роя. След първото замитане видях, че майката е на клона и успях да я сваля в шишето. Дообрах и другите пчели и ги изсипах в кошера.
Докато свърших малко работа по градината пчелите от сливата и преносното сандъче бяха изчеснали, а от кошера си влизаха и излизаха нормално пчелите. Стих се, че не бях сложил преградна дъска и като отворих кошера видях майката на крайната пита, където я бях изсипал.
Отивам днес да сложа магазин на миналогодишна отводка и констатирах, че няма движение от кочера, в който вчера настаних рояка. Отворих го и извадих няколко пити. Направими впечатление някакво движвние по едната пита, но не обърнах внимание - може да е няоя влязла пчела.
Преди да поставя питата в преносният сандък реших да отпъдя пчлата и като се загледах установих, че е майка - направо ШАХ с пешката. Понеже преди няколко дни бях разделил един кошер на две (в двете половини останаха по две пити с маточници, но не открих майката), реших да пусна майката в направената отводка. Пуснах я и тя си влезе в кошера (преди това я огледах - млада майка, средна на ръст, но все пак има да се развива, още е летяща). Прибрах питата в сандъка и започнах да подреждам останалите пити. И пак ШАХ - още една майка, но по-дребничка. Пуснах и нея в отводката - да се оправят по женски! Ако пък има излюпени и други майки - природата си знае работата.
Не мога да кажа дали майката, която видях при улавянето на роя и първата майка от питите са една и съща (втората със сигурност не е).
До сега такова нещо не ми се бе случвало, а и не бях чел в литературата.
По принцип нямам опит с рояци, понеже не търся и не хващам. Доста болести се навъдиха на последък и гледам да не докарам някоя в пчелина. За този рояк направих изключение, понеже вероятността да е от мой кошер е 99,99%.
Ако някой има предположение или знае защо се е получило така да сподели, ще е полезно за колегите. Може би с един рой да са излезли две и повече майки, а на следващ етап само едната да е отлетяла с роя, а другите да са ги изоставили?!?!

Днес минаха и предупредиха, че ще пръскар репкото. Колко е карантиният период, в който да държим кошерите затворени?

ianev
21.05.2014, 17:37
Често се случва в роя да има повече от една майка

Ангел Йосифов
21.05.2014, 18:04
До сега такова нещо не ми се бе случвало, а и не бях чел в литературата.

Явно си чел нещо от "Под крушата" или по точно "на черешата".Когато излитат едновременно рояци дори и от различни кошери е възможно да се прихванат в един грозд.Но това се случва предимно с неплодни майки-демек втораци третаци.....По вероятно е роят,който си хванал да е вторак.С две думи-"роева треска".

Митьо
26.05.2014, 11:17
На някой да му се е случвало нападение в края на май?
Днес ходих да прегледам пчелина и установих, че единият от кошерите е почти изтребен. Пред него и вътре е пълно с умрели пчели, като са малко мокри. Не мога да си обясня нападението! Нали нападенията стават края на юли - агуст, когато намалее пашата.

kuline
26.05.2014, 14:12
На някой да му се е случвало нападение в края на май?
Днес ходих да прегледам пчелина и установих, че единият от кошерите е почти изтребен. Пред него и вътре е пълно с умрели пчели, като са малко мокри. Не мога да си обясня нападението! Нали нападенията стават края на юли - агуст, когато намалее пашата.
Да, на мен ми се случи за първи път тази година.
И аз като теб си мислех, че пашата е в изобилие, ама не е. От 11 до 14 май бе безпашие при нас. Рапицата бе преминала, а акацията не бе пуснала нектара. За първи път тази година, като се има в предвид, че други години почти не може да се отдели рапицата от акацията.
Ето какво ми се случи.
Преди обед направих 10 отводки със зрели маточници пред излюпване и си ги подхраних както подобава. Надвечер реших да обиколя пчелина и гледам нападение над отводките. Затворих набързо прелките. На следващия ден при преглед установих, че две от майките са убити на дъното на сандъците, а останалите осем майки си обхождат колонията. Въпросните 2 отводки и те си имат вече майки, но още не снасят.
Дали от мързел или в бързината не свих прелките на отводките и това е резултата.

Искрен Мутафов
26.05.2014, 17:20
Да, на мен ми се случи за първи път тази година.
И аз като теб си мислех, че пашата е в изобилие, ама не е. От 11 до 14 май бе безпашие при нас. Рапицата бе преминала, а акацията не бе пуснала нектара. За първи път тази година, като се има в предвид, че други години почти не може да се отдели рапицата от акацията.
Ето какво ми се случи.
Преди обед направих 10 отводки със зрели маточници пред излюпване и си ги подхраних както подобава. Надвечер реших да обиколя пчелина и гледам нападение над отводките. Затворих набързо прелките. На следващия ден при преглед установих, че две от майките са убити на дъното на сандъците, а останалите осем майки си обхождат колонията. Въпросните 2 отводки и те си имат вече майки, но още не снасят.
Дали от мързел или в бързината не свих прелките на отводките и това е резултата.

Затова сиропче само по вечеря, или на отводки които са затворени.